MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (ÇÖKMESİ)

2175
18

 

 

 

 

 

 

Takip gerektiren, ancak sıklıkla yanlış tanı ve takip yapılan, çoğunlukla iyi seyirli kapak hastalığı.

Mitral kapak çökmesi veya prolapsusu, mitral kapakların kapanma sırasında kalbin üst odacığı sol atriyuma 2 mm den daha fazla bombeleşmesi veya çökmesi olarak tanımlanmıştır. Toplumda görülme yüzdesi % 3-6 arasında olmasına karşın, tanı kriterlerindeki yorumlar nedeniyle görülme sıklığı yüzde 30’ a varan seriler yayınlanmıştır. Çoğunlukla 20-39 yaş arasında gözlenmekte ve kadınlarda 2 kat daha sık rastlanmaktadır. Zayıf ve uzun boylu kişilerde sıklığı artmaktadır.

Çoğunluğu sessiz seyirli olup, rutin incelemelerde tesadüfen saptanır. Bununla birlikte, özellikle gelişmiş ülkelerde mitral kapak yetersizliğinin birincil sebebi konumundadır. Mitral kapak çökmesinin kesin tanısı ekokardiyografi ile konur. Normal fizik muayenede steteskop ile duyulan midsistolik klik ve geç sistolik üfürümde tanı için yol göstericidir. Ekokardiyografi sırasında ayrıntılı inceleme, oluşabilecek yanlış tanıların önüne geçecektir. Mitral kapaklar semer şeklinde bir yapıda olup, özellikle apikal 4 boşluk eko incelemelerinde yanlış bir şekilde  kapak çökmesi olarak değerlendirilebilmektedir. Mitral kapak çökmesinin kesin ve belirleyici bir şikayet bulgusu da yoktur. Hastaların büyük kısmı çarpıntı, göğüs ağrısı, çarpıntı, halsizlik, baş dönmesi gibi genel şikayetlerle başvuruda bulunur. Mitral kapak çökmesinde temel belirleyici ve prognostik faktörler, kapak kalınlığı, mitral yetersizliği varlığı ve beraberinde saptanan diğer kapak ve kalp hastalıklarıdır. Kapak kalınlığı 5 mm nin altında olan ve beraberinde başka bulgu olmayan hastalarda hastalığın ilerleme yüzdesi oldukça düşük olup, beraberinde ritim bozukluğu oluşması sıklığı normal toplumla aynıdır. Kapak yapısı kalın ve beraberinde mitral yetersizliği olan grupta hastalığın ilerleme potansiyeli mevcut olup, hastaların düzenli takibi ve infektif endokardit riski nedeniyle ağız hijyenine  önem verilmesi önerilmektedir. Bu hasta grubunda aritmi varlığına yönelik ritim holter takibi yapılması faydalıdır.  Mitral kapak prolapsusu ile panik atak arasında da ilişki olduğu ve klinik birlikteliğin sık gözlendiği gösterilmiştir. Özellikle kapak yapısı normal olan izole prolapsus hastalarına yapılacak yanlış bilgilendirme ve takip, panik atak gelişimini hızlandırabilir ve hastanın yaşam standardında bozulmalara yol açabilir. Kapak yapısı normal olan ve kapak yetersizliği olmayan hastaların 3 yıllık aralıklarla takibi yeterlidir.

Bu yazı ile ilişkili çektiğimiz programı youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

2175 YORUMLAR

 1. Hocam 2017 de askeri hastaneden trüküspit kalp kapakçığı yetmezliği teşhisi konuldu o tarihten bu yana hiç bi tedavi almadım. Suan daha mı kötüye gitmiştir bu durum daha mı iyiye girmiştir. Meslekte sorun edilmedi ama yine karşıma cıkacak bu durum

  • Triküspit kapak hastalıkları genelde yavaş seyirlidir. Tekrar muayene olmanız faydalı olacaktır.

 2. Merhaba hocam annemde 2 3 derece mitral yetmezliği ve 2 derece Trikuspid yetmezliği tanısı kondu ve kan değerleri 9 arasında kandegerlerije bağlı olarak yükselmesi gerektiğini şuan ameliyat gerekmediğini söylendi sizce ameliyat olmalımi

  • Rapor orta dereceli kapak hastalığı demiş. Düzenli takip iyi olacaktır.

 3. Merhabalar eko sonucum
  Sol vent (ED ) 41
  Sol vent (ES ) 27
  Septum (ED ) 08
  Arka duvar (ED ) 07
  EF %66
  Sol atriyum 20 mm
  Sağ vent 24 mm
  Asendan aorta 24 mm
  E Velositesi 09
  A Velositesi 05
  Aort V maks 1,2 m/sn
  Pulmoner V maks 1,2 m/s
  TPAB ( mmHg ) 22 mmhg
  Hocam bu sonuç için ne diyorsunuz görüşlerinizi merak ediyorum 25 yaşında kadınım

 4. 26 yaşındayım kalp kapakcigimda 3mm çökme teşhisi konuldu herhangi bir çarpıntı yorulma halsizlik gibi bir şikayetim hiçbir zaman olmadı is için kontrol sırasında eko yapıldı öyle öğrendim bunu doktor ilerleme olacağını sanmıyorum ve günlük yaşantımı etkileyecek birşey değil bu dedi ekg çektirdim gayet normal çıktı ilaç filan da kullanmıyorum ama bu önemli bir durum mu ?

  • Kapak yapısından belirgin kalınlaşma yoksa ilerleme riski düşük olacaktır. Takibe devam edin.

 5. Merhaba hocam.Ben 17 yaşındayım.Doğduğum da kalbinde üfürüm olduğu söylenmiş.Ancak sonraki kontrollerde geçtiği söylenmiş.Fakat bu sene kalbimin birden hızlı atması,halsizlik ve göğüs kısmında sıkıştırmalardan ötürü kardiyolojiye gittim. mitral kapakta ve Triküspit kapakta çökme sonucu sızıntı olduğu söylendi.Şu birkaç gündür göğüs kısmının üstünden koltuk altına doğru bir ağrım var.Sizce ne yapmam gerek?

  • Kapak çökmeleri sıklıkla geçicidir ve çarpıntı, göğüs ağrısı yapabilir. Şikayetler belirgin ise destekleyici ilaç tedavisi alınabilir.

 6. Merhaba hocam.Ben 17 yaşındayım.Doğduğum da kalbinde küfürün olduğu söylenmiş.Ancak sonraki kontrollerde geçtiği söylenmiş.Fakat bu sene kalbimin birden hızlı atması,halsizlik ve göğüs kısmında sıkıştırmalardan ötürü kardiyolojiye gittim. mitral kapakta ve Triküspit kapakta çökme sonucu sızıntı olduğu söylendi.Şu birkaç gündür göğüs kısmının üstünden koltuk altına doğru bir ağrım var.Sizce ne yapmam gerek?

  • Eser MY, her iki mitral kapağın uyumlu bir şekilde düzgün biçimde kapandığını gösterir.

 7. Hocam eko da sol ventrikül diyostal capi 4.2 sol ventrikul 2.4 asendan aorta 2.6 bu degerler normal mi yas 19 dogustan gelen mvp eser yetmezlik var hic bir sikayet yok bu degerler normal mi hocam

 8. Mrb hocam benim kalbimde normalden fazla atıyor bazen kalp atışlarımi ben bile hissediyorum bugün doktora gittim EKG de ve genel muayanede bişey çıkmadı efor testi istedi kalp atislarin çok fazla dedi ve kalpte çökme var bunun için anjio yapabiliriz dedi ama şiddetli bi ağrı yanma yoksa ciddi bi tıkanıklık yok demektir dedi. Ve benim sol kolumda ağrı ve bazen hafif uyuşukluk oluyor. Kalbimde bazen ağrı hissediyorum ama kısa süreli. Bazen nefes darlığı bile çekiyorum.

  • Şikayetler ciddi bir kalp hastalığını ön planda göstermiyor. Düzenli kontrol faydalı olacaktır.

  • Bu konu ile ilgili programa youtube kanalımız Dr Ahmet Karabulut dan ulaşabilirsiniz.

 9. Hocam Kızım 6 yaşında hiç bir şikayeti yoktu kalpte üfürüm olduğundan kardiyoloji ye götürdüm mitral kapak prolapsusu. Mitral yetersizliği Orta tanısı konuldu.( 5mm/sn, jet akım uzunluğu 21 mm.) SBE proflasisi, didoksin kapril lasiks başlandı. Bu ilaçlarla geçerim ileride sıkıntı olurmu. Kapakta Kaçak var ve büyümede yapmış. Ne olur yardımcı olun. Ne yapmamız gerekir çok hareketli günlük hareketlerini kısıtlamalımıyız.

  • Bu hastalığın ilerleme potansiyeli olduğundan düzenli takip faydalı olacaktır.

 10. Slm daha önce yazmıştım doğuştan kalp deligi olan yetiskinlerde bayan 34 yas vsd perim.kalp krizi riski varmı.bi yerde okudum böyle bir ihtimal varmı bu yaslarda.

 11. Slm doğuştan gelen vsd perimembranoz kalp defekt var ama kucuk orta büyük nasıl bilmiyorum 30 yasindayim 2 doğum yaptım büyük delik olsa galiba yapamazdım degilmi birde ne gibi belirtilerim çıkardı bu defetle yasanabilirmikucuk ken farkedilmiş ama gelişim normal olunca ameliyat etmemişler sizce defekt kucuk bir defektmidir

  • Kapak çökmelerinde göğüs ağrıları izlenebilir. Ancak bu ağrı genelde şiddetli değildir. Farklı bir neden açısından muayene iyi olur.

 12. Merhaba hocam 17 yasindayim ailede kalp hastaliklari genetik benim kalpte çökme varmiş doktora gittigimde en son biraz kapanmış kilo aldiysan geçer dedi bu dogrumu hocam .

 13. Ahmet hocam ben 17 yaşindayim ve kalp kapakğımda çokme var en son gittigim doktor kapak biraz kapanmış dedi kilomu aldın dedi evet dedim yani size sorum bu hastalık kilo almayla geçermi yada geçermi.

 14. Hocam bende eser derecede -1 mitral yetersizlik vardı her sene kontrole giderim bu seneki kontrolüm de 3 derece olduğunu söyledi doktor 1 senede neden bu kadar arttı acaba farkında olmadan kalp krizi mi geçirdim ya da ne olmis olabilir doktor ne bi ilaç ne bişey vermedi ameliyat gerekir mi ben kendi kendime 100 mg çocuk aspirin aldım 37 yaşında bayanim . İnternette bi doktor deposilini önerdi ama doktor yazmadı hiç bişey daha da ilerler mi ya da gerilemesi mümkün mü kendime iyi baksam

  • Bir sene içerisinde 1+ dan 3+ ya ilerleme beklenen bir durum değil. Araya ciddi bir enfeksiyon girmesi lazım. Farklı bir gözün değerlendirmesi faydalı olabilir.

 15. Hocam bende mvp var dogustan rutim muaynanede anlasildi yetmezlik eser derece yaziyo doktor onemli bi sey değil dedi senede 1 kontrole gel dedi beloc 50 mg kullaniyorum dis cekiminde antibiyotik kullanmama gerek var mi doktoruma dedigim zaman dis cekimine engel degil dedi ilac kullan fln demedi cevabiniz benim icin cok onemli (hocam bu arada herhangi bi sikayetim yok cok sukur yas 19 bendeki mvp hafif yani nonklasik mi gecer mi ilerde)

 16. Hocam merhaba 18 yasimdayim mvp var hic bir sikayetim yol cok sukur beloc 50 mg kullaniyorum doktor 1 sene sonra kontrole gel dedi dis cektirdim 2 tane antibiyotik almadim sıkıntı olur mu ve hocam benim eko raporum şöyle ef %65 sol ventrikül diyostal capi 4.2 sol ventrikül sistol capi 2.4 mitral yetmezlik eser doktor 1 ay sonra kontrole cagirdi ekg cektirdim temiz cikti eko raporum nasil ve gecer mi tesekkurler

 17. Hocam ben 47 yaşindayim .. Genelde akşamlari yattığimda kalpte sanki bir tekleme oluyormuş gibi aynı anda da bir anlik baş dönmesi gelip geçiyor önceleri tek tük oluyordu son zamanda bu durum günde 5-6 ke tekrarlanmaya başladi sizce nedir napmaliyim
  Şimdiden teşekkürler..

  • Ekstra atım tarif ediyorsunuz. Ritim holter tetkiki ile günlük sayıya bakmak gerekir.

 18. Hocam merhaba yasim 18 rutin bi kontrolde mitral kapak prolapsusu cikti dogustan gelen bi seymis mitral yetmezlik eser derece 2 ayri doktora ciktim tehlikesi yok dediler ilk doktor 50mg betabolker yazdı 1 ay sonra kontrole cagirdi bu yasima kadar ve ogrendikten sonra bile cok sukur yorgunluk nefes darligi vs. hissetmedim sizce bu durum gecer mi

 19. Hocam yasım 18 rutin bi muaynanede anlasildi mitral kapak prolapsusum 2 doktora ciktim ayri ayri dogustan gelen bi seymis oyle bu yasima kadar ve ogrendikten sonra bile yorulma nefes darligi agri bi sikayetim yok cok sukur mitral yetmezlik ise eser derece tehlikeli bi durum mu kafama biraz takiyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz