KORONER STENT HAKKINDA MERAK EDİLEN SORULAR

65
132

stend”Cleveland Clinic ten Prof. Dr. Murat Tuzcu ‘nun Milliyet gazetesinde çıkan ve stent konusunda merak edilen soruların cevaplandırıldığı  yazısını sizlerle paylaşmak istedik”

2-3 hafta önce yayınlanan kalp damarlarına takılan stentlerle ilgili yazılarım epeyce ilgi çekti. Okurlardan bir çok soru geldi. Bu ha fta 10 başlık altında topladığım bu soruları kısa da olsa cevaplamaya çalışacağım

 

1- Stent kalp krizini önler mi?
Bu soruya cevabım hem “evet” hem de “hayır”. Kalp krizinin başlangıcında veya kalp krizinin geldiğini haber veren bir durum varsa, stent takılması krize yol açmakta olan damarı açar ve kalbin hasar görmesini önler. Bu durumda stentler hayat kurtarıcıdır.
Eğer hastanın bir şikâyeti yoksa ve yapılan testlerde kalpte kan akımının yetersiz olduğunu gösteren bir sonuç çıkmamışsa, anjiyo damarda darlık gösterdi diye stent takmak kalp krizi riskini azaltmaz. O nedenle “check up” için “kansız anjiyo” yapıp, darlık bulunursa hemen stent takılması doğru değildir. Önce darlığın kana akımını engelleyip engellemediği araştırılmalıdır.

2- Stent takıldı, kolesterol ilacını bıraktım!
Bu okur büyük bir hata yapmış. Stent takılması veya baypas ameliyatı yapılması damar darlıklarını giderir ama darlıklara yol açan esas hastalığı tedavi etmez. Damar sertliği dediğimiz hastalığın damarın başka yerlerinde yeni tıkanmalara yol açmasını önlemek için önlem almak gerekir. Kolesterol düşürücü olan statin grubu ilaçlar bu önlemlerden biridir. Kesinlikle doktora danışmadan bırakılmaması gerekir. Stent takılan veya baypas ameliyatı olan bir kişi, statin ilaçlarının yanı sıra, başta asprin olmak üzere doktorunun tavsiye ettiği tüm ilaçları düzenli olarak almalıdır. İlaçlar kadar, hatta daha önemli olan, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, ideal kiloyu koruma ve sigara içmeme gibi damar sertliğiyle mücadelenin temel taşlarını oluşturan tavsiyelere özenle uyulmalıdır.

3- Doktorum damarın stent için çok ince dedi!
Yetişkinlerin çoğunda kalbi besleyen her 3 damarın başlangıcında kanın aktığı bölümün genişliği en az 3-4 milimetredir. Kalbi besleyen damar bir ağacın gövdesinin dallanmasına benzer biçimde giderek incelen dallar verir. Dalların uç bölgelerinde damar çapı 1 milimetrenin altına iner. 1.5 milimetre çapındaki damara yerleştirilebilecek küçüklükte stent var ama, çoğu zaman doktorlar 2 -2.5 milimetreden küçük damarlara stent koymak istemezler. Çünkü, küçük çaplı stentlerde bir kaç ay içinde yeniden daralma riski yüksektir. Bir başka neden de ince dalların beslediğı kalp alanının küçük olmasıdır. Bu kadar küçük bir bölgede oluşacak olan kansızlık ciddi bir tehlike doğurmaz ve ilaçlarla tedavi edilebilir.

4- Stent ne kadar dayanır, ilerde değiştirmek gerekir mi?
Stent takıldıktan sonraki ilk yıl içinde daralmazsa daha sonra tıkanma riski çok düşüktür.  Kalp damarına takılan stentin kırılması çok enderdir. Metalden yapılmış olan stentlerin eskimesi söz konusu değildir. Bu nedenle değiştirmek gerekmez. Kaldı ki, değiştirmek mümkün değildir. Damara bir kere yerleştirildi mi stenti ameliyatla damara hasar vermeden çıkarmak çok güçtür. Özellikle işemden sonra bir yıl geçmişse vücut yeni ürettiği hücrelerle üstünü örttüğü stenti kendi parçası haline getirdiği için çıkarmak söz konusu değildir.

5- Stent mi taktırayım baypas ameliyatı mı olayım?
Ayrı bir yazı konusu olabilecek bu soruya kısa olarak hastanın durumuna bağlı diye cevap verebilirim.  Kalbi besleyen 3 damar ve dallarındaki darlıkların yerleri, özellikleri, kalpte başka sorunlar oluup olmadığı, hastanın varsa diğer sağlık sorunlarının ciddiyeti, ne tür bir müdahale yapılması gerektiğini belirler.
Her 3 damarda karmaşık ve ağır tıkanıklıklar varsa bir çok doktor baypas ameliyatını tercih eder. Özellikle kalp kası zayıflamışsa ya da ciddi kalp kapak hastalığı söz konusuysa ameliyat tercih edilir. Buna karşılık stentle tam olarak açılabilecek darlıkların varlığında, özellikle bir veya bir kaç stentle çözülebilecek bir sorunsa, stent ile tedavi iyi bir seçenektir. Kalp krizi sırasında stent koyma ameliyata tercih edilir. Üç damardan biri ve bazı durumlarda ikisi darsa stent yerleştirmek daha uygun olabilir.

6- Sen diyabetlisin, stent yerine baypas olmalısın dediler!
Şeker hastalarında kalp damar darlıkları özel bir önem arz eder. Çünkü diyabetlilerde damar sertliği diyabeti olmayanlara göre daha erken başlar ve daha hızlı ilerler. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda kalbin kanlanmasını düzeltmek kalp krizi ve ölüm riskini azaltır. Bu alanda yapılan araştırmalar eğer diyabeti olan bir hastanın kalbindeki 3 damarda da ciddi darlıklar varsa bu hastalar baypas ameliyatından daha fazla yarar gördüklerini ortaya koydu. Bazı durumlarda 2 damar bile dar olsa bu yol tercih edilir. Eğer darlıklar çok yaygın değilse stentle tedavi daha uygun olabilir. Hangi yol seçilecek olursa olsun, damar sertliğiyle mücadele çok sıkı tutulmalıdır. İlaç tedavisi ve hayat tarzı değişiklikleri kalp krizi ve ölüm riskininin azaltılmasında en az stent ve baypas kadar, hatta daha büyük rol oynar.

7- Hindistan’da üretilen stenti taksalar olur mu?
Stentin nerede imal edildiği, üretici firmanın hangisi olduğu önemli değildir. Önemli olan kullanılacak olan stentin işe yaradığının ve güvenli olduğunun kanıtlanmış olup olmadığıdır. Stent tellerinin hangi metalden yapıldığı, kalınlıkları, stentin tasarımı, üstündeki ilaç, hatta ilacın bağlandığı ince plastik tabaka bile tedavinin başarısı açısından önemlidir. Yeni bir stent piyasaya verilmeden mutlaka daha önce etkinliği ve güvenliği kanıtlanmış olan stentle karşılaştırılmalı, ancak başarılı bulunduğu zaman piyasaya sürülmelidir. Kısacası, takılacak stentin nerede üretildiği değil etkinliğini ve güvenirliliğini kanıtlayan araştırmalara bakılmalıdır.

8- MR çektirirken, güvenlikten geçerken sorun olur mu?
Dünyada yaygın olarak kullanılan kalp stentlerinin büyük çoğunluğu modern MR cihazlarının yaydığı güçlü manyetik alandan etkilenmezler. Yine de, MR cihazına girmden önce takılmış olan stentin özellikleri görüntülemeyi yapacak olan doktor tarafından bilinmelidir.
Kalp damarlarındaki stentler çok küçük oldukları için hava alanlarındaki ve diğer yerlerdeki güvenlik denetimlerinde kullanılan cihazlarda sorun yaratmazlar. İncecik tellerden yapılmış olan bir stenteki metal bir diş dolgusunda kullanılan metalden fazla değildir.  Yine de hastanın stent takıldığı zaman doktorun verdiği küçük kartı cüzdanında taşımasında yarar vardır.

9- Safra kanalıma stent takıldı, kalptekine benzer mi?
Stent, telden yapılmış, iki ucu açık silindir şeklinde kafes gibi bir tıbbi cihazdır. Kalp ve damarların dışında bir çok organda kullanılan stentler vardır. Yemek borusunda, safra yollarında, idrar yolarında çeşitli nedenlerle oluşmuş darlıkları açmak için kullanılırlar.
1990ların başında kalp damarları için özel yapılan stentler piyasaya çıkmadan önce kardiyologlar, çapları ve boyları uygun olduğu için safra yolları için yapılmış olan stentleri kullanırlardı. Modern stentler kadar olmasa da damarı açık tutmakta işe yarıyorlardı.

10- Baypaslarımdan  biri tıkanmış, stent takılabilir mi?
Baypas ameliyatlarında bacaktan alınarak aort damarı ile kalbi besleyen damarlar arasına dikilen toplar damarlarda yıllar geçtikçe darlıklar oluşur. Stentler bu tip darlıkların tedavisinde başarıyla kullanılırlar.
İkinci bir baypas ameliyatının riskinin yüksek olduğu göz önüne alınacak olursa stenin sağladığı ameliyatsız çözüm bir çok hastaya haklı olarak çok cazip gelir.
Baypas damarlarına takılan stenlerin yeniden daralmasına, kalbin kendi damarlarına takılan stentlere göre biraz daha sık rastlanır. Ayrıca problem çıkarmaya başlayan baypas damarının bir bölümü düzeltilse de çok geçmeden başka bir bölümünde darlık oluşabilir.

65 YORUMLAR

 1. sayın hocam 28/11/2017 tarihinde bir adet stent takıldı kalbime hiç şikayetim olmadı şu ana kadar yalnız dildizem ve aspirin kullanıyorum son birkaç gün sanki kalbimde acıma hissetim bir iki gün üç bir iki dakika süren acımalar oldu sanki stent gibi geldi bana stent zaman zaman böyle acılar yapar mı? şu an da yok yani iki gündür yok. Acaba ters bir hareket mi yaptım bu arada yaşım 68 kilom 71 boyum 1,64 çalışmıyorum emekliyim . Bilgi verirseniz memnun olurum saygılarımla. 02/11/2019

  • Stent sonrası gelip geçici ağrılar gözlenebilir. Sık tekrarlayan rahatsız edici göğüs ağrılarında muayene gerekir.

 2. Merhaba hocam 1 hafta evvel lad coroner arter %70 tıkanıp olduğu için anjio devamı 1 adet stend takıldı yaşım 28 sigara içme dedi doktorum sebebi sigaraymış ve genetik faktörler ben çok efham yapan biriyim bu stent eğer yaşantımı duzeltirsem uzun yıllar yaşamama yardımcı olur mu yoksa 35 yaşında değil de 40 yaşına kadar yasayayım diye mi taktilar. Piskolojik olarak iyi değilim sadece 5 yıl fazla yaşamak için savaşmak gelmiyor icimden

  • Sağlıklı yaşam kaidelerini uygularsanız hastalığının ilerleyişi en aza inecektir.

 3. Merhaba hocam annem 54yasinda. 20 yıldır şeker hastası tip2.seker hastalığı sonucu gözüne ayda bir göz içine iğne oluyor. Sanirim bı iğneler kortizonlu. Bu iğneler damarlarda tıkanıklık yapar mi.Bir yildirdıa da kalp te sıkıntı göstermeye basladi.3 defa anjiyo oldu 3tane falan stent takıldı bir baloncuk yapildi . Ve şikayetleri azalmadı. Cabuk yorulma nefes alamama vb. Kolda göğüste agri.pazartesi gittihi hastanede tekrar anjiuo yapilmis ve en son takilan stenttin tekrar tikandihi goruluyor.tikaniklik dar bolgedeymis.acamadilar. by pass olması gerekiyor dediler. Sonra ayni hastanede bı prof. doktor özel stentler var diğer stentler i çıkarıp bu stentler takicaz dedi ve 10-15000 arasi fiyat çıkardılar annem de bypass kaldıramaz diye buna karar verdik. Bir çok hastalığı var annemin hangisi daha uygun olur.birde bu işlemden sonra doğal alıç sirkesi kurunu uygulamak bir sakınca olur mu stentlere yada damarlara uygulayabilir miyiz. Yeniden tikanmamasi
  icin. Birde bu göz içine yapılan iğneler damarları tıkar mi yan etkisi varmı. Çünkü bu iğneler den sonra şikayet arttı ve tıkanmalar hizlandi

  • Şeker hastalarından kalp hastalığı sık izlenir. Damar hastalığının durumuna göre bypass yada stent tercihi konsey kararınca yapılır.

 4. Hocam 39 yaşındayım kalp krizi geçirdim aort damarım incelemiş ve balon ile stent takıldı. İlaçlarımı düzenli ve saatinde kullanıyorum fakat aşırı bir sinir başladı ses kaldıramaz oldum. 2 çocuğum var biri üniversite okuyor diğeri ilkokul. Şuanda çok stres yapıyorum işten çıkarılma korkum var. Vergi indiriminden faydalanabilirmiyim. Bir damar %60 tıkalı ilaç tedavisi görüyorum ver bir stent takıldı ayrıca hipertansiyon çıktı bunlardan yüzde kaç oranında rapor alabilirim?

  • Düşükde olsa belli bir yüzde iş göremezlik verilebilir. Devlet hastanelerinin heyet polikliniklerine başvurmanız gerekir.

 5. Merhaba babam 12 yıl önce bypass oldu. 2 ay önce bir kriz geçirdi ve greft olan 3 damardan 1 tanesinin tıkalı olduğu söylendi ve bu damarına stent takıldı. 2 aydır geçmeyen sırt ağrısı ve halsizlik var kendisinde bu normal bir durum mu?

  • Stent takılan hastalarda işlemden sonraki ay içerisinde gelip geçici göğüs ağrıları izlenebilir.

 6. Babam 1 buçuk yıl önce stent taktırdı, işlemden sonra bir sıkıntı olmadı fakat bir kaç kez kalbinin çok şiddetli olmazsa ağrıdığını söylüyor. Önemli bir şey olabilir mi?

  • Stent sonrası tekrar tıkanma riski ilk yıl daha yüksektir. Kontrol faydalı olur.

 7. 3 ay önce %100 tıkalı damara stent takıldı,%50 ye takılmadı,hergün 40 dk hızlı tempoda yürüyorum hiçbir ağrı yok,yalnız birkaç gündür sadece istirahat halinde yanma oluyor,terleme yok..kontrol gerekli mi? yaş 50 kolay gelsin..

  • Kalp ağrılarını daha çok efor tetiklesede; riekli hastalarda istirahat ağrılarıda oluşabilir. Hekiminize danışmanızda fayda olacaktır.

 8. Hocam iyi akşamlar,babaannem 1 hafta önce kalp krizi geçirdi ve 1 damarı %95 tıkalı olduğu için stent takıldı.Fakat şimdi de nefes darlığı mevcut kendisinde nefes alıp verirken hırıltısını bizde duyabiliyoruz.Bunun sebebi nedir?Kullanmaya başladığı İlaçların yan etkisi olabilir mi? Bilgilendirirseniz cok sevinirim.

  • Akciğer ile ilgili sıkıntılar gelişmiş olabilir. Hekiminize danışmanızda fayda olacaktır.

 9. Merhaba hocam kendimi iyi hissetmedigim için bu saate yazdım araştırırken buldum sitenizi yazmak istedim en kısa zamanda cevap verirseniz sevinirim.cuma günü takıldı stent ama batmalar sırtımda kolumda gögsünde agrılar var hala ve bogazımdada yutkunurken agrı var bunları nedeni nedir acaba birde yanma var gibi tşk ederim saygılar

 10. İyi geceler hocam cuma günü stent takıldı.sırtımda batmalar var , sol tarafıma yattıgımda gögsümde agrı oluyor,kolumdan boynuma dogru çıkan agrılar var bunlar normalmi tşk ederim

  • Stent takıldıktan sonra erken evrede gelip geçici ağrılar gözlenebilir. Şiddetli ağılarda kontrol şarttır.

 11. Hocam abim mart 2017 de kalbe iki stent takıldı arada sırada çarpıntısı oluyor ilaçlarını düzenli içiyor. Ne tavsiye edersiniz. Teşekkür ederim

  • Merhaba hocam bir hatfa içinde iki adet anjio olarak iki adet stent taktırdım bir tanesi ama damar %90 tıkalı idi bir tanesi ise yan damar%,70 tıkalı idi hala göğüsüm ağrıyor yorumluyorum Dr gorustugumde panik atak diyor psikolojik ilaç alıyorum ama ağrılar sürekli devam ediyor stent tskilali bugün 8. Gün beni aydınlatırsanız çok sevinirim selamlar

  • Stent sonrası geçici ağrılar yaşanabilir. Şiddetli ve uzun süreli ağrılar tekrar muayene gerektirir.

 12. Hocam babam 1hafta önce kalp krizi geçirdi damarın biri %100tıkanmış 6saat içinde anjiyoda açıldı. Diğer damarda %70tıkalıymış bir ay sonra açılcak dendi. Şimdi aspirin plaviks saneloc 50mg. zoprotec ve ator kullanıyor. Biraz halsizliği var birazda öksürük. Bu normalmi. Bu ilaçları kullanırken limon sarımsak maydonoz kürü uygulayabilir mi

  • Merhaba hocam bir kaç kez yazdım ulaşabildim mi bilmiyorum ama cuma günü tskildi stent bana.gögsünde kolumda sırtımda agrı var.batma ve yanma hissediyorum,bogazım yutkunurken agrıyor nedeni nedir acaba tşklr

 13. Merhaba hocam. Babam 1 ay önce kalp krizi geçirdi ve bir damarında %100 tıkanma olduğu için stent taktılar. Raporunda ise şöyle yazıyor hocam; Sirkumfleks arter:Om2nin yan dalında osteal %50 darlık Sağ koroner arter:Osteal plaklı,mid %30, ostiumdan %100 tromboze tıkalı. Babam coraspin, effient ve lipitor kullanıyor hocam. Benim size danışmak istediğim sorun ise; babamın sürekli çarpıntısı oluyor. Hatta geçen gece 5 dakikalık çarpıntısı ve terlemesi olmuş. Ara sırada bas dönmesi oluyor. Bilgilendirirseniz sevinirim hocam.

  • Çarpıntıya yönelik ritim holter tetkiki faydalı olur. kalp krizi sonrası düzensiz atımlar izlenebilir.

 14. S.a hocam geçen yıl Ağustos’un başında kalp krizi ğeçirdim damarın 1 ne iki diğer bir damara bir toplam üç ilaçlı stent takıldı bu yıl Haziran’ın sonunda şikayetle gittim kontrol anjiyosunda %40 tıkalı olup müdahale edilmeyen damar%99 tkanmış bir stent daha takıldı bir yıldır kullandığım birilanta 90mg günde iki defa kullanıyordum devlet 13 kutudan fazla karşılamadığı için pilavix 75 mg günde bir defa başladım buna ek beloc corasprin alvastin vastarel prenimum delix2,5 mg kullanıyorum bir ay önce sabah akşam bir bardak suya bir tatlı kaşığı alıç Sirkeside içmeye başladım ama bir iki haftadır ğöğüsümde batma ve ağrılar başladı kısa süreli bunu alıç sirkesinemi bağlamalıyım bunu kesmelimiyim yoksa birilanta günde 2 tane içerken pilavix i bir defa içiyorum yetersizmi geliyor acaba (ince damarlarımdada tkanıklar olduğu söylendi) şimdiden vereceğiniz cevap için çok teşekkür ediyorum saygılarımla

  • Yaygın damar hastalığından gelip geçici göğüs ağrıları olabilir. Şikayetler ön planda tedavi değişikliği ile uyumlu görünmüyor.

 15. Hocam babam bugün kalp krizi geçirdi acil iki adet stent takıldı balon yöntemiyle sırt ağrısı var normal.midir damarın biri yüzde yüz diğeri yüzde 90 kapalıymış çok şükür açıldı bi sorun olur mu artık

  • Kalp krizi sonrası erken dönemde belirtilen şikayetler izlenebilir. Şikayetler uzun süreli ve rahatsızlık veriyorsa kontrol faydalı olacaktır.

  • Öksürük bir enfeksiyon habercisi olabilir. Muayene olması faydalı olacaktır.

 16. Hocam babam kalp krizi geçirdi ve 2 ana damarina stent takıldı şu an bi damarı daha tikanik ve yüzde 60 onun için de 1 ay sonra takilacak dendi. 2 gün önce taburcu oldu ve su an halsizlikleri ve öksürüğü var normal midir ?

 17. Merhaba babam 2 ay once angio oldu om2 de %70 darlik icin ilacli stent takildi. Ayrica % 30 luk 2 ayri mudahale edilmeyen darligi var Su an plavix 2×1 ve coraspin 100 1×1 kullaniyor . Ara ara dis etlerinde kanama oluyor. Oncelikle bu normal mi ve ikinci sorum sarimsak limon kürü kullanabilir mi simdiden cok teşekkürler

  • Plavix yüksek doz başlanmış, kanama sebebi olabilir. Kontrol faydalı olacaktır.

 18. Hocam iyi günler.2hafta önce %80 ve %100 kapalı damarlara 2 stent takıldı.%70 kapalıya takılmadı.Ayrıca dıyabet2 hastasıyım.ilaveten şeker için ilaç kullanıyorum.(şeker,118/148 arası oynuyor).
  1.%70 olan mevcut ilaçlarla iyileştirdi?
  2.Alıç sirkesi kürü tavsiyesi aldım.ilaçlarımla birilikte almam da bir sakınca var mı.?
  Teşekkürler..

  • %70 tıkalı damar ince yapılı ise takip yeterli olur. Ana damarlardaki %70 darlıklar sınırda darlıklar olup müdahale gerektirebilir. Saf alıç sirkesi tüketebilirsiniz.

 19. Hocam 26 yaşındayım 40 gün önce kalbime 3 tane stend takıldı 1 hafta önce beni yerimden kaldıracak kadar ağır çarpıntı oldu kontrol muanesine gittim problem görünmüyor dediler. Hocam dışardan Limon Sarmısak karışımı tavsiyesi aldım Sizce ne yapmalıyım

  • İlaçlarınızı düzenli kullanın. Limon-sarımsak kürü alabilirsiniz.

 20. Hocam Merhaba babam 2 hafta önce kalp kriziyle hastaneye başvurdu ve yan damarın yanındaki damar %100 tıkalı denildi ve stent takıldı. Fakat babamda göğüs ortasında ve sol kolda zaman zaman ağrılar oluyor ve ara sırada terleme ve halsizlik var sizce normaldir yoksa bir sıkıntı oldugunun belirtilerimidir. Saygılarımla

  • Stent işlemi sonrası ilk ay gelip geçici ağrılar gözlenebilir. Ancak şiddetli ve uzun süren ağrılar için tekrar kontrol gerekir.

  • Nefes darlığı, çabuk yorulma hastalığın ilerlemesine bağlı olabilir. Tekrar kontrol faydalı olacaktır.

  • hocam merhaba,18 gun once aort damarimin ortasina 1 stend kalbimin sagindaki aort damarimada yanyana 2 stent takildi (28mm ve33 mm )fda onayli amerikan ilacli stent bu darliklar %90 idi.1. ayin sonunda kontrole gidicem ,plavix 75 mg,asprin 100mg.crestor 10 mg 16 mg da tansiyon ilaci kullaniuorum 2.tip diyabetim …3 aylik ortalamasi 7.8…..alic sirkesi ve limonlu sarmisak kullanabilirmiyim…..omega 3 950mg ve k2 vitamini kullanabilirmiyim.

  • Alıç sirkesi, limon, sarımsak ve omega 3 destek amaçlı alınabilir. Doktor kontrollerini ihmal etmeyin..

 21. Hocam iyi gunler benim esime 2 yil once gogsunun ortasindan sag boynuna kadar oldukca uzun stent takildi stent takildiktan sonra ilk zamanlar gogsunun ortasinda sag sirtinda ve sag boynunda cok agrilari oluyordu sonraki zaman azaldi ama su siralar bazen gene sag gogus ustunde agri kasma turu seklinde agrilar oluyor sag boynunda ve sirtinada yayiliyor bazen geceleri cogu zaman rahat uyuyamiyor boynu rahat etmedigi agridigi icin doktora gittik boynunu kontrol etti tehlikeli bisey olsa siserdi dedi hocam degerli bilgilerinize ihtiyacimiz var yardimci olursaniz cok seviniriz

  • stent hastalarında erken dönemde geçici ağrılar saptanabilir. kontrol muayene normal ise takip yeterli olacaktır.

  • Stent sonrası özellikle ilk ay geçici göğüs ağrıları gözlenebilir. Özellikle saniyelik batıcı ağrıların klinik önemi yoktur.

 22. Merhaba benim amcam kalp krizi gecirdi ve biz ozel hastaneye gittik amcam 2yilda bir kalp krizi geciriyordu her seferinde ikitane stent taktilar enson gittigimizde 9stent vardi ve kaybettik mail yoluyla bana ulasa bilirmisiniz yani bukadar stent dogrumudur ?

  • kalp krizlerinde genellikle balon-stent uygulanır. ameliyat çok nadiren yapılır. hasta her seferinde kalp krizi ile başvurmuşsa stent sayısının artması doğaldır. muhtemelen hasta ara dönemde kontrollerini ihmal etmiş gözüküyor.

 23. hocam iyi geceler ben ikinci stent takılmış bir kalp hastasıyım ilkinde bi sıkıntı yoktu ama ikincide stent sonrası günü birlik yanmalarım oluyor kısa sürüyo ama baya canımı yakıyor anjiyo yu ve stent takılalı iki hafta oldu daha hastahanedeyken başladı doktora söyledim psikojik dedi ama hala geçmedi bu normalmidir yoksa gerçekte psikojikmi şimdiden teşekkür ederim

  • stent sonrası erken dönemde gelip geçici göğüs ağrıları sıklıkla izlenir. panik bozukluğuda bu tür sıkıntılara sebep olabilir.

  • işlem sonrası hafif batıcı ağrılar ve halsizlik sık gözlenir ve genelde ilk ay sonunda kaybolmuş olur. şikayetler artış gösterirse kontrol faydalı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz