KALP HASTALIKLARINDA DİŞ MÜDAHALESİ ÖNCESİ ANTİBİYOTİK KULLANIMI

294
13

Kalp hastalarında, ağız hijyenin güçlü bir şekilde sağlanması, diş müdahalesi öncesi yapılacak antibiyotik profilaksisinden daha önemlidir.

 

Kalp hastalığı bulunan hastalara diş ile ilgili müdaheleler yapılması özellikle diş hekimleri açısından önemli bir problem oluşturmaktadır. Kullanılan kan sulandırıcı antiagregan ilaçlar yanında özellikle kapak hastalıklarında infektif endokardit profilaksisi yapılıp yapılmayacağı yada ne şekilde yapılacağı hekimlerin farklı yaklaşımları sebebiyle açık değildir.

Atriyal ve ventriküler septal defekt, patent duktus arteriozus, mitral kapak prolapsusu, by-pass cerrahisi geçiren hastalar, kalp pili bulunan hastalar, biküspid aort kapak, aort koarktasyonu, kalsifik aortik kapak darlığı ve pulmoner darlık mevcut hastalarda diş müdaheleleri öncesi infektif endokardit profilaksisi zaten gerekli değildir. Ancak, klinikte  bu hastalara da gereksiz yere profilaksi uygulandığı sıklıkla izlenmektedir.

Risk grubu altındaki hasta grupları: Yapay kapaklı hastalar, geçirilmiş infektif endokardit, tedavi edilmemiş siyanotik goğumsal kalp hastalığı, kalp nakli planlanan kapak hastalıkları, yapay malzeme kullanılarak tedavi edilmiş  konjenital ve/veya romatizmal kapak hastalıklarında geleneksel olarak profilaksi önerilmekteydi.

Profilaksi olarak 2 gr amoksisilin işlem öncesi yeterli görülürken, bu dozun işlemden iki saat sonrasına kadar verilmesinin aynı etkiyi göstereceği söylenmektedir.

Ancak son dönemde NICE kriterlerinin açıklanmasıyla yeni bir tartışma başlamıştır. Bu kritelere göre endokardit profilaksisi diş müdahaleleri öncesi gerekmemektedir. Bu tür prosedürlerde bakteremi riskinin günlük diş fırçalamadan doğacak riskten daha yüksek olmayacağı ve verilecek antibiyotik profilaksisinin bakteriyemiyi tamamiyle yok etmediği öne sürülerek, diş müdahalelerinde profilaksi yerine uzun vadeli ağız hijyeninin iyi bir şekilde sağlanmasının hasta için daha faydalı olduğu söylenmiştir.  Bu açıklamaları destekleyen hekimler kadar desteklemeyen çok sayıda hekim  de bulunmaktadır. Hatta bu kriterlerin yayınından sonra endokardit vakalarında artış olduğunu öne sürenler dahi olmuştur. Ancak çoğunluk tarafından kabul gören yöntem profilaksi  yapılmaması yönündedir. Ek olarak, müdahele yapılacak ağız bölgesinde enfeksiyon yada abse oluşumu sebebiyle antibiyotik tedavisi gerekiyorsa, olası endokardit oluşumuna yol açacak bakterileride kapsayacak şekilde antibiyotik seçimi yapılmalıdır.

Sonuç olarak, infektif endokardit profilaksisinin diş müdahelesi öncesi yapılmasının giderek terk edilen bir yöntem olduğu söylenebilir. Kişisel görüşüm olarak; yapay kapak hastaları, doğumsal siyanotik kalp hastalıkları, tekrarlayan endokardit atağı geçiren hastalar ve nakil bekleyen kapak hastaları dışındaki hasta grubuna diş müdahalesi öncesi endokardit profilaksisi yapılmasına gerek yoktur. Bu tür hastalarda ağız hijyenin güçlü bir şekilde sağlanması profilaksiden daha önemli görülmektedir.

294 YORUMLAR

 1. Kolay gelsin size bir sorum olucak babamın dişi çekilecek fakat kalp hastası kan sulandırıcıyı iğne oksapar verildi bunu 7 gün boyunca kullanıp mı ondan sonra çekimesi lazım yoksa iğne olmadan 2 gün öncesi mi çekilmesi lazım bilgilendirseniz sevinirim

 2. Çağla melike içici 6 yaşında açık kalp ameliyati oldum matrak kapakck takıldı duslerimde curu var yüzüm sisuti disi mi cektrmem hlikelimi 17 yasndayim

 3. Hocam bende aort kapak 1 ve biküsoıt kapak yetmezliği var diş çektirmem gerekıyo bişy yapılması gerekiyor mu apse yaptığı için çekilmedi doktor amonklavin ve apranax verdi onları kullandım biteli iki uç gün oldu korkup gıtmdım bi sakıncası olur mu

 4. Hocm geçen gün 6 diş kanal tedavisi 3 diş doldu hepsi üst diş olmak üzere 9 adet dişim yapıldı 4 adet iğne vuruldu aradan 5 dakika sonra kalbim hızlı hızlı çarpmaya başladı heyecandan olduğu söylendi fakat 2 gün oldu ama bazen otururken kalbim sanki hareket ediyormuş gibi oluyor sebebi nedir yada doktora gitmelimiyim

  • Diş müdahaleleri sırasında geçici kalp çarpıntıları olabilir. İşlem sonrası tekrarlıyorsa muayene faydalı olacaktır.

 5. Hocam merb bende kalp kapakcıgı daralması vardi ve mitral baloncukla genisletildi ben iki gün önce diş taşı temizlettim coraspine 5 gün ara verdim ve temizlik öncesi largopen antibiyotik kullandım ancak diş temizliğinden sonra antibiyotiğe devam etmelimiyim yoksa coraspirine baslamalimiyim doktorum o an bilgilendirmedi

  • eski ilacınıza tekrar başlayabilirsiniz..düzenli diş temizliği kapak hastalarında önemli

 6. Slm küçük var kalp deliklerinde endokadrid riski çokmu fırçalama esnasında yada çiğneme de endokadrid riski olurmu korunma yöntemleri faydası varmı lütfen yorumlarınızı bekliyorum.perimem.kucuk vsd

 7. Hocam mrhb babam baypaslı 4damar değişti kalp yetmezliği ve şeker hastası öndeki 3diş çekilecek aynı gün ve coraspirini çekimden 3gün önce kesecek sizce 3diş çekilmesi sakıncalımı diş hekimi kalp Dr ve dahiliye Dr ile görüşmüş bizler yinede endişe içindeyiz. 🙏 Acil cevap verebilirmisiniz tşkler.

 8. Slm hocam 32 yaşındayım doğuştan gelen kalp defekt var vsd perimem. Aort yetmezligi riskim varmıdır birde pulmuer hipertansiyon diye bi şey okudum var lerde oluyomuş böyle bi durumda belirti leri nelerdir bazen carpinti hariç hiç bir belirttim yok bi yorum yaparsanız sevinirim 2 doğum yaptım kısacası benim riskim nedir .

  • Genel olarak küçük asdlerde rutin antibiyotik kullanımı yoktur. Dişlerin düzenli temizlenmesi bir seferlik antibiyotikten daha önemlidir.

 9. Slm hocam omuzunda aşağı kadar kolumda uyuşma ve karıncalanma var başka bi agrım yok sol kolum ağrıyor kalp krizi belirtisi midir lütfen cv verin

 10. Slm Bi sorum olucak dış hekimine gittimiz zaman yapılan anestezi farklı mı olucak vsd küçük kalp deliği var Bende antibiyotik kullanacağımı biliyorum ama anestezi riskimiz nedir varmıdır.

  • sırt ağrısının en sık sebebi kas iskelet sistemi ağrılarıdır. başlangıç noktanız fizik tedavi bölümü olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz