İLAÇ KULLANMADAN KOLESTEROL NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

1127
23

adsız

‘’Yaşam şeklinizi değiştirerek kolesterol seviyenizde  % 50 ye varan azalma sağlayabilirsiniz’’

Kolesterol yüksekliği kalp damar hastalığı riskini arttıran temel faktörlerden biridir. Yüksek kolesterol seviyesine yönelik tedavi planlaması bireyselleştirilmelidir. Öncelikle kişinin kalp hastalığına yönelik risk yüzdesi hesaplanmalı ve tedavi buna göre planlanmalıdır.

‘’Herkesin hedef kolesterol seviyesi aynı değildir’’.

Kolesterol yüksekliği saptanan kişilerde en sık başvurulan yöntem sorgusuz sualsiz ilaç başlanmasıdır. Bu işin kolayına kaçmak gibi düşünülebilir. Ülkemizde kolesterol düşürücü ilaç kullanan kişilerin muhtemelen % 50 den fazlası gereksiz yere ilaç almaktadır. Yine bir kesim insanımız kolesterol düşürücü etkisi minimal olan yada olmayan bitkisel ürünlerle kandırılmaktadır.

‘’Yüksek kolesterolü düşürmede temeltaşı diyet, ek fonksiyonel besinler, egzersiz, kilo verme ve sigarayı bırakmadan oluşan yaşam şekli değişikliğidir’’

Diyet ile kolesterolü nasıl düşürürüm?

Hayvansal yağlarda bulunan doymuş yağ asitleri ile margarin ve fırınlanmış hazır ürünlerde bulunan trans yağ asitleri mümkün oldukça azaltılmalı, yerine zeytinyağı ve fındık yağında yoğun bulunan tekli doymamış yağ asitleri ile birlikte ayçiçeği, mısırözü, soya gibi bitkisel yağlarda bulunan çoklu doymamış yağ astileri tüketimi arttırılmalıdır. Bilinçsizce yağ alımını azaltıp un ürünleri ve şekerden oluşan karbonhidratlı gıdalı arttırmak kolesterolü düşürmek yerine kandaki yağ (trigliserid) düzeyinde artışa yol açabilir. Bu nedenle diyette değişiklik yaparken akılcıl davranmalı, kısıtlama yerine diyetin içeriği olumlu yönde değiştirilmelidir.

Nuts-in-shells

Hergün bir dolu avuç (35-50 gr) ceviz,badem, fındık, fıstık, leblebi ve diğer kuruyemişlerden birini tüketmek kolesterol de % 10 a varan düşüşler sağlayabilir. Nuts olarakda adlandırılan bu yemişler her öğünde sofraya konulmalıdır.

Haftada 2 gün balık tüketilmeli ve biri yağlı balık (somon veya ton balığı) olmalıdır.

Baklagillerde, meyve ve sebzelerde tam taneli tahıllarda bulunan diyetsel lif kolesterol düzeyinde % 5 lik ek düşüş sağlar. Günlük 20-35 gr lif tüketilmeli, özellikle yulaf ve arpa kepeğinde bulunan çözülebilir lif tüketimi tercih edilmelidir.

Önceki yazılarda etraflıca bahsettiğimiz Akdeniz diyeti kolesterolü düşürmede etkinliği kanıtlanmış diyet şeklidir.

Hangi fonksiyonel besinleri alırsam kolesterolüm düşer?

benecolBitkisel sterol ve stanollerden günlük 2 gr tüketmek kolesterolde % 15 e varan düşüş sağlayabilir. Bu ek besinlerin eklendiği yağ,süt, yoğurt ürünlerini piyasada bulmak mümkündür.

Yemeklere kırmızı maya pirinci katmak,  soya proteini tüketmek,  şeker kamışı, pirinç kepeği ve balmumunda yoğun bulunan polikosanoltüketmek kolesterol seviyelerinde %5-10 arası düşüş sağlayabilir. Belirttiğimiz ürünlerin ticari tablet formlarıda piyasada mevcuttur.

Kolesterol düzeylerini olumlu etkileyen diğer gıdalar aşağıda sıralanmıştır:

Keten tohumu, alıç suyu, üzüm çekirdeği, yeşil çay, sarımsak, esmer buğday ve arpa, kefir, siyah çikolata.

Egzersiz yaparak kolesterolü nasıl düşürürüm?

hefty-smurfGünlük 30-45 dk düzenli egzersiz yapmak kolesterol miktarında % 10-15, yağ miktarında %30-35 azalma sağlar. Egzersiz gün içine pay edilebilir. Örneğin sabah vede akşam 20 dk olacak şekilde  günlük toplam 4 dk egzersiz yapılabilir.

Hızlı tempo yürüyüş, bahçe işlerini yapmak, temizlik, bisiklet, yüzme,aerobik, basketbol, voleybol seçilebilecek egzersiz biçimlerindendir. Belli bir kondisyona ulaştıktan sonra haftada 2 gün 20 dk dayanıklılığı arttıracak ağırlık, hızlı tempo koşu vede yüzme yapılabilir.

Kilo kaybı ile kolesterolü nasıl düşürürüm?

mesut-yar-zayıflamaYaklaşık 10 kg kilo vermek kötü kolesterol LDL de 8 mg düşüş sağlar. Yine yağ(trigliserid) miktarında % 30 a varan düşüş sağlarken, koruyucu kolesterol HDL de artış izlenir. Birincil hedef kilonun % 10 nu vermek; vücut kitle indeksini (kilo/boy2) 25 in altına indirmek; bel çevresini erkeklerde 94 cm kadınlarda ise 80 cm nin altına indirmek olmalıdır.

 ‘’Diyet ve egzersiz programlarına cevabı değerlendirmek için 3 ay beklenmelidir’’

 

Sigarayı bırakarark kolesterolü nasıl düşürürüm?

sincap_sigara_icmediginiz_icin_tesekkurSigarayı bırakmak kalp hastalığı riskini belirgin olarak azaltmanın yanında koruyucu kolesterol HDL de belirgin artış yapar ve bu etki sigarayı bıraktıktan sonraki ilk ay içerisinde gözlenir. Sigarayı bırakmak kolesterolün vücutta daha tehlikeli formu olan oksitlenmiş forma dönüşümünüde azaltarak damar duvarını korumada yardımcı olur.

Sonuç olarak, kolesterol düşürmede temel tedavi yaşam şekli değişikliğidir. Bu yaşam şekli değişikliğini sağlıklı bireyler rahatlıkla uygulayabilir. Kalp damar hastalığı olan veya bu hastalıklar açısından risk altında olan kişilerin bu önerileri doktor kontrolünde uygulamaları hedef kolesterol seviyesine ulaşmada yardımcı olacaktır. Kolesterol ile mücadelede sloganımız ‘’ aç kalmadan az ve öz yemek, bol hareket, az kilo ve dumansız hava sahasına geçiş ‘’ olarak tanımlanabilir.

Bu yazımız ile ilişkili çektiğimiz programları youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

1127 YORUMLAR

 1. Meehaba hocam yaşım 40. Değerlerim aşağıdaki givi yorumlar mısınız. Olduköa fit ve spor yapan biriyim asla sigara alkol kullanmam kızartma yemem son dereve sağlıklı beslenirim neden böyle öı8ktı değerle9e çok şaşkınım.
  T.kolestrol 279
  HDL 81
  LDL K 180

 2. Merhaba hocam yaş 37 boy 180 kilo 74 kolestrol 255 ldl 161 hdl 81 trigliserid 66 sigara yi 6 ay önce bıraktım düzenli yürüyüş yapıyorum ve 6 ay içinde 15 kilo verdim ama ldl kolestrolüm yükseldi. Teşekkürler

 3. Merhaba
  53 yaşında 54 kiloyum. 1 ay önce yaptırdığım tahlil sonuçları aşağıdaki gibidir. İlaç kullanmıyorum. Hercümerc düzenli yürüyüş yapıyorum ve beslenmeme dikkat etmeye çalışıyorum. Değerlerim ilaç kullanmamı gerektirecek seviyedeymiş?
  Saygılar;
  Kolestrol total;266
  LDL;163
  Trigliserid;310

  • Değerler ilaç sınırında. Ek hastalık yoksa 2 ay sonrası değerlerin tekrarını öneririm.

  • Değerler ilaç sınırına yakın. Sağlıklı yaşam kaidelerini uygulamayı ve 2 ay sonra değerlerin tekrarını öneririm.

 4. Merhabalar hocam yaşım 26. Kolesterolum 338, trigliserid 167, ldl kolesterol 243, demir 225, ferritin ise 4.5 çıktı. Yorumunuzu rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler

  • Genetik geçişli bir kolesterol yüksekliği söz konusu gibi. Öncelik değerlerin güvenilir bir yerde tekrarı. Sonrası sağlıklı yaşam kaidelerine uyma ve gerekirse düşük doz ilaç tedavisi.

  • Değer sınırın üzerinde..Sağlıklı yaşam kaidelerine uyup 2-3 ay sonrası değere tekrar bakılmasını öneririm.

 5. Merhaba hocam. Benim kan tahlillerimde
  YAŞ = 28 ERKEK
  Total kolesterol = 227
  LDL = 166
  HDL= 55
  Trigeliserid= 136
  Ne yapmaliyim hocam ? bilgileriniz icin çok teşekürler.

 6. Merhaba 41 yaşındayım trigliserit 446 . gulukoz 195 . kolestrol 221. Hdl 46. LDL 400 üzeri . TSH 14.78. Serbest T3 3.44. Serbest T4 1.07 . Vitamin B12 170 sonucu değerlendirebilirimisiniz

  • Trigliserit yüksekliği için diyet ve egzersiz programı faydalı olacaktır.

  • Ek bir hastalığınız yoksa sağlıklı diyet ve düzenli egzersiz ile takip öneririm.

  • diyet ve egzersiz programı ile trigliserid kabul edilebilir seviyeye inecektir.

  • Değerler ilaç sınırına gelmiş. Tekrar baktırıp hekime başvurmakta fayda var.

 7. LDL deyerim 239.900 trıgliserit 246.000 kolestrolim 332.000mg kan sonuclarım doktor kolestrol ilacına başlattı deyerlerim kotümü yaşım 39 kilom 67 boyda 159 ne onerirsiniz

  • Genetik geçişli bir kolesterol yüksekliği görünüyor. İlaç tedavisi faydalı olacaktır.

 8. Merhablar benim yasim 17 ve kolestrolum 200 kusur babamda da kolesterol problemi var ancak spor ve diyet yaparak (ilac alimida var) kontrol altinda alabildi, benim icin oneriniz nedir kilom 59

  • Total kolesterol 200 ise ilaca gerek kalmayacaktır. Sağlıklı yaşama devam..

  • Değerler ilaç sınırında. Kontrol değerleri de bu şekilde yüksek çıkarsa ilaç düşünülebilir.

 9. Hocam merhabalar 32 yaşında bayanım.boy160 kilo 60 haşimato hastalığım var. Tsh değerim5.46 kolestrol ;245 Hdl ;55 LDL ;175 trigliserid 71 annede yüksek kolestrol ve gizli kalp vardı. Doktorum euthyrox75 verdi. Kolestrol ilacı kullanmam gerekirmi? Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

  • Kolesterol değerleri sınırda görünüyor. Sağlıklı yaşam tarzı ile takip öneririm.

 10. Merhaba! Lar benim kolesterol 293
  Trigliserid 272
  Hdl 41
  Ldl 197
  Alt 35.62
  Tehlike sınırındamıyım yaşım60 kilo 63 boy153 tşkler

  • Değerler ilaç sınırında. Ek risk faktörü varsa ilaç gerekir. Risk faktörü yoksa diyet ve egzersiz sonrası kontrol önerilir.

 11. Hocam iyi günler
  Kolesterol. 323
  Triglesid. 177
  HDL Kolesterol 45
  LDL Kolesterol. 243
  Yaşım 49 Boy 185 Kilo 95
  Bu değerleri ilac kullanmadan düşürebilirmiyim .Tavsiyelerinizi bekliyorum.Saygılar sunarım.

  • Değerler ilaç sınırında, ek risk faktörü varsa ilaç kaçınılmazdır.

 12. hocam toplam kolestrolüm 310
  hdl: 41
  ldl:253 31 yaşındayım 63 kilo 161 cm boyunda yım ailemde baba tarafımda genellikle kolestrol çok yüksek
  benim durum nasıl ne yapmalıyım henüz bi doktora gitmedim kan tahlil sonucum bu şekilde

  • Değerler ailesel yükseklik ile uyumlu. öncelikle değerleri tekrarlatın..benzer sonuç ilaç tedavisi gerektirir.

 13. Hocam merhaba,
  Yaş : 31 Bayan BOY :1,52 KİLO : 51
  TRIGLISERID : 140
  TOTAL KOLESTEROL : 149
  HDL : 72
  LDL : 49

  Yorumlayıp tavsiyede bulunursanız sevinirim.

 14. Hocam merhaba tahlil yaptırdım
  Ldl 209.2
  Kolestrol 295
  Hdl 67
  Trigliserid 94
  D vitamini 19
  Boy 155
  Kilo 67
  Dr kolestrolün çok yüksek dedi ama ilaç vs vermedi. Diyet yapmamı söyledi. Günlük en az 1 saat yürüyorum sigara kullanmıyorum benim herhangi bir rahatsızlıpım yok ama babam kalp hastası. Nasıl bir yol izlemeliyim.

 15. Hocam ben yaklasik iki hafta once ev doktoruma gittim bana yuksek kolestrun var dedi hastaneye sevk etti doktor bazi testlerde gecirtikten sonra hap verdi bunlari kullan dedi iki sonraya randevu yapti eger dusmemisse dedi ilacim dozajini yuksektecez dedi buda dusurmesse haftalik igne yapacaz dedi gercekten bu kadar tehlikeli bi hastalikmi dir ilaclarin bana faydasi varmi yokmu kafam karisti diger doktorlari dinliyom ilaclara gerek yok diyor sizin tavsiyeniz ne olur tsk sagolun

 16. Meraba hocam benim yasim 32 kolestrol 263 LDL 176 HDL 51.8 trigleserid 175 ve bu iki aydir boyle sadece sadece triglesrid degerlerim dusmus..bu arada 6 aylik bebegim var emziriyorum napmaliyim..simdiden cok tesekkurler saygilar..

 17. Hocam 59 yaşında bayanım.
  Boyum :1.52
  Kilom : 63
  Total Kolestrol: 276
  Hdl kolestrol: 62
  Ldl kolestrol: 189
  Vldl kolestrol: 25
  Trigliserid: 178
  Bu degerlere gore ilac kullanmalimiyim. Yuksekse nasil dusurebilirm

  • Değerler ilaç sınırında. Ek hastalık yoksa 2-3 aylık diyet ve egzersiz sonrası kontrol yapılabilir.

 18. Hocam 54 yaşında bayanım.
  Boyum :1.60
  Kilom :78
  Kolestrol:254
  Hdl kolestrol:58.8
  Ldl kolestrol:150.6
  Vldl kolestrol:44.6
  Trigliserid:223
  Ayrica kalp ve tansiyon rahatsızlığımda var. Genel olarak değerlendirebilir misiniz? Teşekkür ederim şimdiden

 19. Hocam iyi günler,
  10 gün önce kan testi yaptırdım.10 gün önce boyum 1.80, kilom 82 idi.
  kolesterol:258
  LDL kolesterol: 170
  trigliserid:154
  T.BİLİRUBİN: 1,34 idi.
  Sonrasında beslenme alışkanlığımı tamamen değiştirerek 10 gün boyunca somon dışında et tüketmedim. Öğünlerimde Sadece yulaf, ceviz, limon, domates, turp,muz,havuç, yağsız yoğurt ve yeşil mercimek tükettim.
  Bugün yeniden test yaptırdım.
  kolesterol: 241
  ldl kolesterol: 196???
  trigliserid: 116
  T.BİLİRUBİN:1,8
  10 gün sonunda yani şu an 6 kilo vererek 76 kiloya düştüm günde 5 km düşük tempo durmaksızın koştum. Ama LDL kolesterol nasıl yükseldi anlamadım. nerde yanlış yapıyorum? saygılar..

  • Diyet ve egzersiz ilk planda trigliserid seviyesini etkiler. ldl ye etkisi daha geç dönemde olur. uzun süreli dengeli beslenmek ve spor yapmak önemli.

 20. Hocam kolay gelsin.
  Benim 7 yaşında bir kızım var. Kollesterol 226
  LDL 155 çıktı. Boy 122 cm Kg 21
  Çok abur cubur tüketen bir çocuk değildir. Yemeklerin hep zeytin yağı ile pişer evime hiç katı yağ girmez. Ailedeyse kollesterol yada kalp rahatsızlığı olan yok. Acaba sebebi ne olabilir. Ne yapmalıyım

  • Sonuçlar korkulacak bir sınırda değil.. Sağlıklı beslenmeye devam..

 21. Hocam 25 yaşındayım 66 kilo 1.63 boy , kolesterol:204 ldl:151 trigliserid:216 hdl:37 ilaç tedavisi önerir misiniz hocam genel değerlendirme yapar mısınız teşekkür ederim

  • Ekl hastalık yoksa sağlıklı yaşam şeklini uygulamaya devam ediyoruz.

 22. Hocam merhaba,
  yaş 45 , kadın, 1.70 BOY – 62 KG
  HDL 96
  LDL 99
  TOTAL KOLESTEROL 210
  TRİGLİSERID 77

  hdl nin fazla yüksek olması sorun mudur? genel bir değerlendirmenizi rica ederim. saygılar.

  • HDL nin fazla yüksek olması genelde ek risk oluşturmaz ancak ek korumada sağlamaz

 23. Hocam merhaba, 36 yaşındayım kilo:72 boy:172, kolesterol:217, hdl:42 , ldl:159, trigliserid:79mg/dl. Ilaç tedavisi önerir misiniz teşekkür ederim.

  • Ek hastalık yoksa, 2-3 ay diyet ve egzersiz sonrası kontrol önerilir.

  • Ek hastalık yoksa sağlıklı yaşam şeklini uygulamaya devam ediyoruz.

  • Ek hastalık yoksa 2 aylık düzenli egzersiz sonrası kontrol önerilir.

 24. Hocam 32 yasindayim 162 boy 65 kilodayim. Cilt icin tedavi amacli ilac kullaniyorum 6aylik bi tedavi sureci bu 3.ayimdayim.bu ilaclar bu degerleri yukseltir dediler normalmidir? Ilac kullanmadigim zamanda sinirdasiniz yasinizdan dolayi kolestrol ilacina baslamak icin erken demislerdi.ailemde genetik kolestrl sorunlarida var.oneriniz nedir?
  Kolestrol 243
  Hdl 52.3
  Ldl 165
  Teşekkurler

  • Değerler için sağlıklı beslenme, egzersiz ve takip yeterli görünüyor.

 25. Hocam 26 yaşındayım 1.82 boy 76 kiloyum kolesterol 217 HDL kolesterol 51 LDL kolesterol 132,2 trigliserid 169 doktor değerleri bakmadi beyin MRIyla beraber bakmak istedi heyecan yapıyorum sizce degerlerim normal mi

 26. Hocam 26 yaşındayım 1.82 boy 76 kiloyum kolesterol 217 HDL kolesterol 51 LDL kolesterol 132,2 doktor sonuclarima bakmadı beyin mr iyla beraber bakmak istedi cvp yazarsanız çok sevinirim

 27. Hocam yaşım 26 kolesterol 213 ldl 134 çıktı ve sol göğsümde yırtılıyormuş gibi oluyor sonrasında ağrı oluyor koluma boynuma ara ara omzumda oluyor göğsüme ağrı girdiğinde nefes alamıyorum hareket edemeyecek gibi oluyorum damarlarımda tıkanıklık olabilir mi

  • Değerleriniz normal sınırlarda. Ağrı için muayene olmanız faydalı olur.

 28. HOCAM MERHABA 08 03 2018 TARİHİNDE YAPTIRDIĞIM KAN SONUCU KOLESTROL238,2 HDL-C 38,2 LDL 178,1 BİRDE DEMİR BAĞLAMA NEDİR MERAK ETTİM 335,64 SINIRA YAKIN NE YAPMMA GEREKİR YAŞIM 52 KİLOM 67 KG TEŞŞEKKUR EDERİM

  • Ek hastalığınız yoksa 2-3 aylık diyet ve egzersiz sonrası tekrar kontrol önerilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz