İLAÇ KULLANMADAN KOLESTEROL NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

1155
11845

adsız

‘’Yaşam şeklinizi değiştirerek kolesterol seviyenizde  % 50 ye varan azalma sağlayabilirsiniz’’

Kolesterol yüksekliği kalp damar hastalığı riskini arttıran temel faktörlerden biridir. Yüksek kolesterol seviyesine yönelik tedavi planlaması bireyselleştirilmelidir. Öncelikle kişinin kalp hastalığına yönelik risk yüzdesi hesaplanmalı ve tedavi buna göre planlanmalıdır.

‘’Herkesin hedef kolesterol seviyesi aynı değildir’’.

Kolesterol yüksekliği saptanan kişilerde en sık başvurulan yöntem sorgusuz sualsiz ilaç başlanmasıdır. Bu işin kolayına kaçmak gibi düşünülebilir. Ülkemizde kolesterol düşürücü ilaç kullanan kişilerin muhtemelen % 50 den fazlası gereksiz yere ilaç almaktadır. Yine bir kesim insanımız kolesterol düşürücü etkisi minimal olan yada olmayan bitkisel ürünlerle kandırılmaktadır.

‘’Yüksek kolesterolü düşürmede temeltaşı diyet, ek fonksiyonel besinler, egzersiz, kilo verme ve sigarayı bırakmadan oluşan yaşam şekli değişikliğidir’’

Diyet ile kolesterolü nasıl düşürürüm?

Hayvansal yağlarda bulunan doymuş yağ asitleri ile margarin ve fırınlanmış hazır ürünlerde bulunan trans yağ asitleri mümkün oldukça azaltılmalı, yerine zeytinyağı ve fındık yağında yoğun bulunan tekli doymamış yağ asitleri ile birlikte ayçiçeği, mısırözü, soya gibi bitkisel yağlarda bulunan çoklu doymamış yağ astileri tüketimi arttırılmalıdır. Bilinçsizce yağ alımını azaltıp un ürünleri ve şekerden oluşan karbonhidratlı gıdalı arttırmak kolesterolü düşürmek yerine kandaki yağ (trigliserid) düzeyinde artışa yol açabilir. Bu nedenle diyette değişiklik yaparken akılcıl davranmalı, kısıtlama yerine diyetin içeriği olumlu yönde değiştirilmelidir.

Nuts-in-shells

Hergün bir dolu avuç (35-50 gr) ceviz,badem, fındık, fıstık, leblebi ve diğer kuruyemişlerden birini tüketmek kolesterol de % 10 a varan düşüşler sağlayabilir. Nuts olarakda adlandırılan bu yemişler her öğünde sofraya konulmalıdır.

Haftada 2 gün balık tüketilmeli ve biri yağlı balık (somon veya ton balığı) olmalıdır.

Baklagillerde, meyve ve sebzelerde tam taneli tahıllarda bulunan diyetsel lif kolesterol düzeyinde % 5 lik ek düşüş sağlar. Günlük 20-35 gr lif tüketilmeli, özellikle yulaf ve arpa kepeğinde bulunan çözülebilir lif tüketimi tercih edilmelidir.

Önceki yazılarda etraflıca bahsettiğimiz Akdeniz diyeti kolesterolü düşürmede etkinliği kanıtlanmış diyet şeklidir.

Hangi fonksiyonel besinleri alırsam kolesterolüm düşer?

benecolBitkisel sterol ve stanollerden günlük 2 gr tüketmek kolesterolde % 15 e varan düşüş sağlayabilir. Bu ek besinlerin eklendiği yağ,süt, yoğurt ürünlerini piyasada bulmak mümkündür.

Yemeklere kırmızı maya pirinci katmak,  soya proteini tüketmek,  şeker kamışı, pirinç kepeği ve balmumunda yoğun bulunan polikosanoltüketmek kolesterol seviyelerinde %5-10 arası düşüş sağlayabilir. Belirttiğimiz ürünlerin ticari tablet formlarıda piyasada mevcuttur.

Kolesterol düzeylerini olumlu etkileyen diğer gıdalar aşağıda sıralanmıştır:

Keten tohumu, alıç suyu, üzüm çekirdeği, yeşil çay, sarımsak, esmer buğday ve arpa, kefir, siyah çikolata.

Egzersiz yaparak kolesterolü nasıl düşürürüm?

hefty-smurfGünlük 30-45 dk düzenli egzersiz yapmak kolesterol miktarında % 10-15, yağ miktarında %30-35 azalma sağlar. Egzersiz gün içine pay edilebilir. Örneğin sabah vede akşam 20 dk olacak şekilde  günlük toplam 4 dk egzersiz yapılabilir.

Hızlı tempo yürüyüş, bahçe işlerini yapmak, temizlik, bisiklet, yüzme,aerobik, basketbol, voleybol seçilebilecek egzersiz biçimlerindendir. Belli bir kondisyona ulaştıktan sonra haftada 2 gün 20 dk dayanıklılığı arttıracak ağırlık, hızlı tempo koşu vede yüzme yapılabilir.

Kilo kaybı ile kolesterolü nasıl düşürürüm?

mesut-yar-zayıflamaYaklaşık 10 kg kilo vermek kötü kolesterol LDL de 8 mg düşüş sağlar. Yine yağ(trigliserid) miktarında % 30 a varan düşüş sağlarken, koruyucu kolesterol HDL de artış izlenir. Birincil hedef kilonun % 10 nu vermek; vücut kitle indeksini (kilo/boy2) 25 in altına indirmek; bel çevresini erkeklerde 94 cm kadınlarda ise 80 cm nin altına indirmek olmalıdır.

 ‘’Diyet ve egzersiz programlarına cevabı değerlendirmek için 3 ay beklenmelidir’’

 

Sigarayı bırakarark kolesterolü nasıl düşürürüm?

sincap_sigara_icmediginiz_icin_tesekkurSigarayı bırakmak kalp hastalığı riskini belirgin olarak azaltmanın yanında koruyucu kolesterol HDL de belirgin artış yapar ve bu etki sigarayı bıraktıktan sonraki ilk ay içerisinde gözlenir. Sigarayı bırakmak kolesterolün vücutta daha tehlikeli formu olan oksitlenmiş forma dönüşümünüde azaltarak damar duvarını korumada yardımcı olur.

Sonuç olarak, kolesterol düşürmede temel tedavi yaşam şekli değişikliğidir. Bu yaşam şekli değişikliğini sağlıklı bireyler rahatlıkla uygulayabilir. Kalp damar hastalığı olan veya bu hastalıklar açısından risk altında olan kişilerin bu önerileri doktor kontrolünde uygulamaları hedef kolesterol seviyesine ulaşmada yardımcı olacaktır. Kolesterol ile mücadelede sloganımız ‘’ aç kalmadan az ve öz yemek, bol hareket, az kilo ve dumansız hava sahasına geçiş ‘’ olarak tanımlanabilir.

Bu yazımız ile ilişkili çektiğimiz programları youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

1155 YORUMLAR

 1. merhaba hocam
  yaş 60 kilo 79 boy 176
  ldl 144
  trigliserid 99
  hdl 44
  iki damarımda yüzde 30-40 darlık çıktı
  sigara kullanmıyorum.ne tavsiye edersiniz.teşekkürler

  • Hocam merhabalar.
   Yaş:30 Boy:171 Kilo:80
   Total kolestrol:269
   Ldl:195
   Hdl:55
   Trigiliserit:107
   Ben kendimi bildim bileli sebze yemeyen haddinden fazla hazır gıdalarla beslenen biriydim bu tahlil sonucumu öğrenene kadar.Ailesel genetik geçişli olabilir mi diye 1. Ve 2. Deredeki tüm aile bireylerinin kolestrol düzeylerine baktırdık fakat herhangi bir yüksek kolestrol düzeyine rastlanmadı ,ailesel geçişli olmama ihtimali varmıdır bu durumun , değerli bilgi aktaramınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum Hocam.

 2. Merhaba hocam,
  yaşım 54 kilom 57
  — ASM lab. test sonuclarim
  TKol. 290 Trigliserid 219
  LDL 199 HDL 47
  —İki gün sonra özel hastane laboratuvarı test sonuçlarım
  TKol. 332 Trigliserid 141
  LDL 302
  (LDL hesabı formülü uygulandığında HDL 2 oluyor , yanlışlık olmasın dediğim için ertesi gün test tekrarı yapıldı.
  —TKol. 322 Trigliserid 130
  LDL 264 HDL 51
  Değerlendirmenizi rica ediyorum. Ne yapmaliyim?

  • Değerler ilaç sınırında. Sağlıklı yaşam kaidelerine tam uymakta fayda var. Düzenli takibe göre ilaç gerekebilir.

 3. Merhaba Hocam,

  Cevaplarsanız çok sevinirim. 25 yaşındayım 182 boyum 77 kilom var.

  Kan testi sonucumda KOLESTROL : 282 LDC-C : 178 HDL-C : 69 TRIGLISERİT : 103 çıktı. sizce kardiyologa görünmem gerekir mi ? Aile hekimimiz spor ve diyet önerdi. teşekkür ederim.

  İyi çalışmalar

 4. Hocam merhaba 47 yaşındayım LDL kolesterol 181 kolesterol 266 HDL37 trigliserit 241 ferritin 2.8 aknae için zoratinn kullandım spor yapıyorum hafta 3 gün

  • Akne ilaçları yağ seviyelerinde artış yapabilir. Ek hastalık yok ise sağlıklı yaşam kaidelerine uymak yeterli olacaktır.

 5. Merhabalar Hocam.33 yaşındayım Erkek 172 boy 75 kiloyum
  Glukoz açlık 106
  Total kolesterol 283
  Trigliserid açlık 271
  Hdl 46
  Ldl 205
  Tavsiyelerinizi bekliyorum hocam

  • Ek hastalık yok ise sağlıklı yaşam kaidelerine uymak ve 3 ay sonrası tekrar kontrol faydalı olur.

 6. Hocam 21 yaşındayım hepatit B hastasıyım roaccutane ilacını kullanıyorum trigliserit 198 kolesterol 208 VLDL KOLESTEROL 35 üre 14 kilam 52 boyum 1.6ü ne yapmalıyım

  • İlaç değerleri daha da arttırabilir. Düzenli takip ve sağlıklı yaşam tarzı şimdilik yeterli görünüyor

  • Ek hastalık yok ise sağlıklı yaşam tarzı ile takip. Ayrıntılar kolesterol kitabımızda mevcut.

 7. Hocam merhabalar. Yaşım 38. Kolestrol 245.
  LDL:165. HDL:44 Trigliserid:180 çıktı. Haftayada efor testine giricem. Değerlerim sınırdamıdır. İlaca gerek varmı? Spor yapsam yeterli olurmu? Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

  • Ek hastalık yoksa sağlıklı yaşamla istenilen düzeylere inilebilinir.

 8. Hocam Yaşım 29 , 169 boy , kilo 64, 1 yıl önce kolestrolüm 205 idi. Bu süreçten sonra sigara alkol bırakıldı, azda olsa spor yaptım tereyağını kestim, yeşillik, protein vs zeytinyağı ağırlıklı beslendim. Ama hergün 1 yumurta ve 60 gram lor peyinirini hergün yedim 1 yıl boyunca . Bugün kontrol amaçlı sağlık ocağında baktırdım. Kolestrol 291 , LDL 208.2 , HDL 67 , Trigliserid 79 çıktı. Hocam değerlendirirseniz çok sevinirim. Kardiyolojiye mi gitmem gerekli kalp ve damaramı ?

 9. Merhaba yaşım 20 1 senedir ldl kolesterol 200 ün altına hiç inmedi diyetle geçen sene 280-300 iken bu sene 200 e indi ilaç diyor doktorlar siz ne önerirsiniz yaşım gereği ilaca başlamalı mıyım?

  • Doğuştan gelen kolesterol yüksekliği söz konusu olabilir. Sağlıklı yaşam tarzının yeterli olmadığı durumlarda düşük doz ilaç tedavisi düşünülebilir.

 10. Hocam bende besin alerjisi var sadece salata ve ton balığıyla besleniyorum hiçbir unulu ekmek ürünleri yemiyorum
  Kolestrol 216
  Trikliserid 1168 iki gün önce 1059du
  HDL 22
  LDL 53
  Laktoz ve diğer alerjilerim olduğu için aldığım ilaçlarda iptal edildi ne yapmamı önerirsiniz

 11. Hocam ben 36 yaşındayım t kolestrol 216 – trigserid 174 – ldl kolestrol 128- hal kolestrol 53.62 – vldl kolestrol 35 çıktı neyapmam gerekir

  • Değerler ilaç sınırında. kalp hastalığı açısından risk değerlendirmesi yapmak gerekir.

  • Damar hastalığı yada şeker hastalığı yoksa öncelik 2-3 aya sürecek sağlıklı yaşam tarzı sonrası kontrol

  • Değerler ilaç sınırında. Kalp damar hastalığı açısından risk değerlendirilmesi iyi olur.

 12. slm hocam 39 yaşındayım 182 boyunda 105 kilo yum hdl kolestrol 26.5 ldl kolestrol 123.9 tirigliserid 390.8 ne önerirsiniz şimdiden teşekürler

 13. slm hocam 39 yaşındayım 182 boyunda 105 kilo yum hdl kolestrol 26.5 ldl kolestrol 123.9 tirigliserid 390.8 ne önerirsiniz şimdiden teşekürler

 14. Meehaba hocam yaşım 40. Değerlerim aşağıdaki givi yorumlar mısınız. Olduköa fit ve spor yapan biriyim asla sigara alkol kullanmam kızartma yemem son dereve sağlıklı beslenirim neden böyle öı8ktı değerle9e çok şaşkınım.
  T.kolestrol 279
  HDL 81
  LDL K 180

 15. Merhaba hocam yaş 37 boy 180 kilo 74 kolestrol 255 ldl 161 hdl 81 trigliserid 66 sigara yi 6 ay önce bıraktım düzenli yürüyüş yapıyorum ve 6 ay içinde 15 kilo verdim ama ldl kolestrolüm yükseldi. Teşekkürler

 16. Merhaba
  53 yaşında 54 kiloyum. 1 ay önce yaptırdığım tahlil sonuçları aşağıdaki gibidir. İlaç kullanmıyorum. Hercümerc düzenli yürüyüş yapıyorum ve beslenmeme dikkat etmeye çalışıyorum. Değerlerim ilaç kullanmamı gerektirecek seviyedeymiş?
  Saygılar;
  Kolestrol total;266
  LDL;163
  Trigliserid;310

  • Değerler ilaç sınırında. Ek hastalık yoksa 2 ay sonrası değerlerin tekrarını öneririm.

  • Değerler ilaç sınırına yakın. Sağlıklı yaşam kaidelerini uygulamayı ve 2 ay sonra değerlerin tekrarını öneririm.

 17. Merhabalar hocam yaşım 26. Kolesterolum 338, trigliserid 167, ldl kolesterol 243, demir 225, ferritin ise 4.5 çıktı. Yorumunuzu rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler

  • Genetik geçişli bir kolesterol yüksekliği söz konusu gibi. Öncelik değerlerin güvenilir bir yerde tekrarı. Sonrası sağlıklı yaşam kaidelerine uyma ve gerekirse düşük doz ilaç tedavisi.

  • Değer sınırın üzerinde..Sağlıklı yaşam kaidelerine uyup 2-3 ay sonrası değere tekrar bakılmasını öneririm.

 18. Merhaba hocam. Benim kan tahlillerimde
  YAŞ = 28 ERKEK
  Total kolesterol = 227
  LDL = 166
  HDL= 55
  Trigeliserid= 136
  Ne yapmaliyim hocam ? bilgileriniz icin çok teşekürler.

 19. Merhaba 41 yaşındayım trigliserit 446 . gulukoz 195 . kolestrol 221. Hdl 46. LDL 400 üzeri . TSH 14.78. Serbest T3 3.44. Serbest T4 1.07 . Vitamin B12 170 sonucu değerlendirebilirimisiniz

  • Trigliserit yüksekliği için diyet ve egzersiz programı faydalı olacaktır.

  • Ek bir hastalığınız yoksa sağlıklı diyet ve düzenli egzersiz ile takip öneririm.

  • diyet ve egzersiz programı ile trigliserid kabul edilebilir seviyeye inecektir.

  • Değerler ilaç sınırına gelmiş. Tekrar baktırıp hekime başvurmakta fayda var.

 20. LDL deyerim 239.900 trıgliserit 246.000 kolestrolim 332.000mg kan sonuclarım doktor kolestrol ilacına başlattı deyerlerim kotümü yaşım 39 kilom 67 boyda 159 ne onerirsiniz

  • Genetik geçişli bir kolesterol yüksekliği görünüyor. İlaç tedavisi faydalı olacaktır.

 21. Merhablar benim yasim 17 ve kolestrolum 200 kusur babamda da kolesterol problemi var ancak spor ve diyet yaparak (ilac alimida var) kontrol altinda alabildi, benim icin oneriniz nedir kilom 59

  • Total kolesterol 200 ise ilaca gerek kalmayacaktır. Sağlıklı yaşama devam..

  • Değerler ilaç sınırında. Kontrol değerleri de bu şekilde yüksek çıkarsa ilaç düşünülebilir.

 22. Hocam merhabalar 32 yaşında bayanım.boy160 kilo 60 haşimato hastalığım var. Tsh değerim5.46 kolestrol ;245 Hdl ;55 LDL ;175 trigliserid 71 annede yüksek kolestrol ve gizli kalp vardı. Doktorum euthyrox75 verdi. Kolestrol ilacı kullanmam gerekirmi? Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

  • Kolesterol değerleri sınırda görünüyor. Sağlıklı yaşam tarzı ile takip öneririm.

 23. Merhaba! Lar benim kolesterol 293
  Trigliserid 272
  Hdl 41
  Ldl 197
  Alt 35.62
  Tehlike sınırındamıyım yaşım60 kilo 63 boy153 tşkler

  • Değerler ilaç sınırında. Ek risk faktörü varsa ilaç gerekir. Risk faktörü yoksa diyet ve egzersiz sonrası kontrol önerilir.

 24. Hocam iyi günler
  Kolesterol. 323
  Triglesid. 177
  HDL Kolesterol 45
  LDL Kolesterol. 243
  Yaşım 49 Boy 185 Kilo 95
  Bu değerleri ilac kullanmadan düşürebilirmiyim .Tavsiyelerinizi bekliyorum.Saygılar sunarım.

  • Değerler ilaç sınırında, ek risk faktörü varsa ilaç kaçınılmazdır.

 25. hocam toplam kolestrolüm 310
  hdl: 41
  ldl:253 31 yaşındayım 63 kilo 161 cm boyunda yım ailemde baba tarafımda genellikle kolestrol çok yüksek
  benim durum nasıl ne yapmalıyım henüz bi doktora gitmedim kan tahlil sonucum bu şekilde

  • Değerler ailesel yükseklik ile uyumlu. öncelikle değerleri tekrarlatın..benzer sonuç ilaç tedavisi gerektirir.

 26. Hocam merhaba,
  Yaş : 31 Bayan BOY :1,52 KİLO : 51
  TRIGLISERID : 140
  TOTAL KOLESTEROL : 149
  HDL : 72
  LDL : 49

  Yorumlayıp tavsiyede bulunursanız sevinirim.

 27. Hocam merhaba tahlil yaptırdım
  Ldl 209.2
  Kolestrol 295
  Hdl 67
  Trigliserid 94
  D vitamini 19
  Boy 155
  Kilo 67
  Dr kolestrolün çok yüksek dedi ama ilaç vs vermedi. Diyet yapmamı söyledi. Günlük en az 1 saat yürüyorum sigara kullanmıyorum benim herhangi bir rahatsızlıpım yok ama babam kalp hastası. Nasıl bir yol izlemeliyim.

 28. Hocam ben yaklasik iki hafta once ev doktoruma gittim bana yuksek kolestrun var dedi hastaneye sevk etti doktor bazi testlerde gecirtikten sonra hap verdi bunlari kullan dedi iki sonraya randevu yapti eger dusmemisse dedi ilacim dozajini yuksektecez dedi buda dusurmesse haftalik igne yapacaz dedi gercekten bu kadar tehlikeli bi hastalikmi dir ilaclarin bana faydasi varmi yokmu kafam karisti diger doktorlari dinliyom ilaclara gerek yok diyor sizin tavsiyeniz ne olur tsk sagolun

 29. Meraba hocam benim yasim 32 kolestrol 263 LDL 176 HDL 51.8 trigleserid 175 ve bu iki aydir boyle sadece sadece triglesrid degerlerim dusmus..bu arada 6 aylik bebegim var emziriyorum napmaliyim..simdiden cok tesekkurler saygilar..

 30. Hocam 59 yaşında bayanım.
  Boyum :1.52
  Kilom : 63
  Total Kolestrol: 276
  Hdl kolestrol: 62
  Ldl kolestrol: 189
  Vldl kolestrol: 25
  Trigliserid: 178
  Bu degerlere gore ilac kullanmalimiyim. Yuksekse nasil dusurebilirm

  • Değerler ilaç sınırında. Ek hastalık yoksa 2-3 aylık diyet ve egzersiz sonrası kontrol yapılabilir.

 31. Hocam 54 yaşında bayanım.
  Boyum :1.60
  Kilom :78
  Kolestrol:254
  Hdl kolestrol:58.8
  Ldl kolestrol:150.6
  Vldl kolestrol:44.6
  Trigliserid:223
  Ayrica kalp ve tansiyon rahatsızlığımda var. Genel olarak değerlendirebilir misiniz? Teşekkür ederim şimdiden

 32. Hocam iyi günler,
  10 gün önce kan testi yaptırdım.10 gün önce boyum 1.80, kilom 82 idi.
  kolesterol:258
  LDL kolesterol: 170
  trigliserid:154
  T.BİLİRUBİN: 1,34 idi.
  Sonrasında beslenme alışkanlığımı tamamen değiştirerek 10 gün boyunca somon dışında et tüketmedim. Öğünlerimde Sadece yulaf, ceviz, limon, domates, turp,muz,havuç, yağsız yoğurt ve yeşil mercimek tükettim.
  Bugün yeniden test yaptırdım.
  kolesterol: 241
  ldl kolesterol: 196???
  trigliserid: 116
  T.BİLİRUBİN:1,8
  10 gün sonunda yani şu an 6 kilo vererek 76 kiloya düştüm günde 5 km düşük tempo durmaksızın koştum. Ama LDL kolesterol nasıl yükseldi anlamadım. nerde yanlış yapıyorum? saygılar..

  • Diyet ve egzersiz ilk planda trigliserid seviyesini etkiler. ldl ye etkisi daha geç dönemde olur. uzun süreli dengeli beslenmek ve spor yapmak önemli.

 33. Hocam kolay gelsin.
  Benim 7 yaşında bir kızım var. Kollesterol 226
  LDL 155 çıktı. Boy 122 cm Kg 21
  Çok abur cubur tüketen bir çocuk değildir. Yemeklerin hep zeytin yağı ile pişer evime hiç katı yağ girmez. Ailedeyse kollesterol yada kalp rahatsızlığı olan yok. Acaba sebebi ne olabilir. Ne yapmalıyım

  • Sonuçlar korkulacak bir sınırda değil.. Sağlıklı beslenmeye devam..

 34. Hocam 25 yaşındayım 66 kilo 1.63 boy , kolesterol:204 ldl:151 trigliserid:216 hdl:37 ilaç tedavisi önerir misiniz hocam genel değerlendirme yapar mısınız teşekkür ederim

  • Ekl hastalık yoksa sağlıklı yaşam şeklini uygulamaya devam ediyoruz.

 35. Hocam merhaba,
  yaş 45 , kadın, 1.70 BOY – 62 KG
  HDL 96
  LDL 99
  TOTAL KOLESTEROL 210
  TRİGLİSERID 77

  hdl nin fazla yüksek olması sorun mudur? genel bir değerlendirmenizi rica ederim. saygılar.

  • HDL nin fazla yüksek olması genelde ek risk oluşturmaz ancak ek korumada sağlamaz

 36. Hocam merhaba, 36 yaşındayım kilo:72 boy:172, kolesterol:217, hdl:42 , ldl:159, trigliserid:79mg/dl. Ilaç tedavisi önerir misiniz teşekkür ederim.

  • Ek hastalık yoksa, 2-3 ay diyet ve egzersiz sonrası kontrol önerilir.

  • Ek hastalık yoksa sağlıklı yaşam şeklini uygulamaya devam ediyoruz.

  • Ek hastalık yoksa 2 aylık düzenli egzersiz sonrası kontrol önerilir.

 37. Hocam 32 yasindayim 162 boy 65 kilodayim. Cilt icin tedavi amacli ilac kullaniyorum 6aylik bi tedavi sureci bu 3.ayimdayim.bu ilaclar bu degerleri yukseltir dediler normalmidir? Ilac kullanmadigim zamanda sinirdasiniz yasinizdan dolayi kolestrol ilacina baslamak icin erken demislerdi.ailemde genetik kolestrl sorunlarida var.oneriniz nedir?
  Kolestrol 243
  Hdl 52.3
  Ldl 165
  Teşekkurler

  • Değerler için sağlıklı beslenme, egzersiz ve takip yeterli görünüyor.

 38. Hocam 26 yaşındayım 1.82 boy 76 kiloyum kolesterol 217 HDL kolesterol 51 LDL kolesterol 132,2 trigliserid 169 doktor değerleri bakmadi beyin MRIyla beraber bakmak istedi heyecan yapıyorum sizce degerlerim normal mi

 39. Hocam 26 yaşındayım 1.82 boy 76 kiloyum kolesterol 217 HDL kolesterol 51 LDL kolesterol 132,2 doktor sonuclarima bakmadı beyin mr iyla beraber bakmak istedi cvp yazarsanız çok sevinirim

 40. Hocam yaşım 26 kolesterol 213 ldl 134 çıktı ve sol göğsümde yırtılıyormuş gibi oluyor sonrasında ağrı oluyor koluma boynuma ara ara omzumda oluyor göğsüme ağrı girdiğinde nefes alamıyorum hareket edemeyecek gibi oluyorum damarlarımda tıkanıklık olabilir mi

  • Değerleriniz normal sınırlarda. Ağrı için muayene olmanız faydalı olur.

 41. HOCAM MERHABA 08 03 2018 TARİHİNDE YAPTIRDIĞIM KAN SONUCU KOLESTROL238,2 HDL-C 38,2 LDL 178,1 BİRDE DEMİR BAĞLAMA NEDİR MERAK ETTİM 335,64 SINIRA YAKIN NE YAPMMA GEREKİR YAŞIM 52 KİLOM 67 KG TEŞŞEKKUR EDERİM

  • Ek hastalığınız yoksa 2-3 aylık diyet ve egzersiz sonrası tekrar kontrol önerilir.

 42. Hocam son 2 seneden beri hareketsiz bir yaşam sürüyorum. Yaş 52 bayanim
  Margarin işlenmiş sucuk salam yiyordum . Bu kalitesiz yaşamın sonucu kolestrol 339 ldl 252 hdl 56
  Trigliserid 154. Saframda 1.5 cm multiple taş çıktı ama doktor acil ameliyat lik değil dedi.

  • Değerler ilaç sınırında..diyet ve egzersiz ile birlikte ilaç tedavisi düşünülebilir.

 43. Hocam merhaba
  38 yaşındayım ve bayanım kan tahlili yaptırdım sonuçlarıma göre
  Kolesterol-209
  HDL-60
  LDL-138
  Trigliserid-57
  Öneriniz nedir? Yorumlarsanız çok memnun olurum

  • Ekhastalığınız yoksa ilaçsız sağlıklı yaşamaya devam diyoruz.

 44. Hocam kan tahlili yaptırdım ve sonuçlarım ldl kolestrol-240 hdl kolestrol 43 ve kolestrol 313 sizce ilaç takviyesi gereklimi ve yahutta egzersiz ve diyet ile düşürülebilir mi?

  • Değerler ilaç sınırında. 2-3 aylık diyet-egzersiz sonrası kontrol faydalı olur.

 45. Hocam iyi gunler carpintim vardi dr gittim kalpta sorun olmadigini soylediler fakat ldl kolestrolumun yuksek oldugu ortaya cikti tahlil sonuclari ldl_197.3 -hdl 53.98 trigliserid im 187.2 cikti boyum 1.57 kilom 64 ilac verdiler siz ne onerirsiniz ilac kullanmalimiyim

  • Değerler ilaç sınırında. Ek hastalığınız yoksa 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası değerlere tekrar bakılabilir.

 46. Hocam merhaba, Dun yaptırdığım kan tahlilleri sonucu böyle
  Boyum 1.75 kilom 87
  Kolesterol: 270
  Ldl : 157
  Hdl:39
  Öneriniz nedir hocam yardımcı olursaniz sevinirim kolay gelsin

  • Ek hastalık yoksa sağlıklı diyet ve egzersiz önerilerini uygulamak gerekir.

 47. Hocam Merhaba
  Benim 40 yaş 1.82 boy, 80 kg ağırlık
  Son 1,5 Yıl Önce
  HDL: 66 mg/dl 41 mg/dl
  LDL: 188 mg/dl 133 mg/dl
  TRIGLISERID: 96 mg/dl 223 mg/dl
  KOLESTEROL: 286 mg/dl 227 mg/dl

  Son 5 aydır her gün 60 dakika yürüyüş+koşu+ağırlık çalışması yapıyorum. 6 kg verdim. Trigliserit düşerken LDL yükselmesine anlam veremedim.
  İlaç kullanmam gerekir mi?

  Saygılar

  • Değerler muhtemel bir genetik yatkınlığı gösteriyor. Güvenilir bir yerde değerlerin tekrarı önerilir.

  • Değerler ilaç sınırında. Ek hastalığınız yoksa 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası kontrol bakılması denenebilir.

 48. Merhaba hocam
  Oğlum 11 yaşında
  Ldl 138.4
  Kolesterol 203
  HDL 45
  Trigliserid 98 çıktı
  Boyu 150 cm kilosu 35kg
  Değerler normal mi acaba.teşekkürler

  • Sonuçlar gayet iyi..Sağlıklı yaşam önerilerine uymaya devam edelim..

  • Sağlıklı beslenme ve egzersiz ile sonuçlar daha iyi hale gelebilir.

  • Ön planda trigliserid yüksekliği mevcut olup düzenli egzersiz ile düşecektir.

  • Sonuçlar normal aralıkta gözüküyor. Sağlıklı yaşam şekline devam edelim.

  • Değerler ilaç sınırında. Ek hastalık yoksa 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası kontrol önerilir.

 49. Hocam 45 yaşındayım 15 yıldır kolesterol sıkıntı genetik 42 yaşına kadar perhiz ile geldim ısrarla ilacı kullanmadım raporumda var son 3 yıldır ilaç kullanıyom arasira ve suanki durum 360 total 269 ldl kalp sızım dinmiyor 160 boy kilo 70 kilo veremiyom birhaftadir düzenli içiyorum ilacı yinede sızı geçmiyor tşk ederim şimdiden

  • Göğüsteki sızıları kolesterol ilacı geçirmez. Ayrı araştırma yapmak gerekir. Bu bulgularla ilaç tedavisine devam etmeniz gerekir.

  • Hamilelikte yağ seviyelerinde artış gözlenebilir. Sıkı bir diyet ile bu seviye aşağılara çekilebilir.

 50. Hocam merhaba yaşım 30 trigliserid 1360 değerinde Sigara yi bir aydır bıraktım bunun haricinde nasıl bir yol izleyebilirim boyum 175 kilom 98 ne tavsiye edersiniz

  • TG seviyesinin tekrar bakılmasında fayda var..1000 üzeri değerlerde ilaç tedavisi kaçınılmaz sonuç.

  • Ek bir hastalık yoksa 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası tekrar kontrol önerilir.

 51. HOCAM 19 YAŞINDAYIM KAN DEGERİMİ MERAK EDİP VERDİGİMDE 300 KLOSTROL DERECE DEMİŞDİ 1.80 BOY 95 KİLOYUM KİLO FAZLALIGIM VAR DÜZENLİ SPOR BAŞLADIM.BNİM KÜCÜKLÜKDEN BERİ KOLESTEROL YÜKSEK CIKIYORMUŞ GALİBA BUNUN 200 ALTINA DÜŞÜRE BİLİRMİYİM MÜMKÜN MÜ

 52. Merhaba hocam 16 haftalık gebeyim. Hamilelik öncesi tüm değerlerim normaldi şimdi Kolestrol:218, Ast:48, Alt:43. Riskli bir durum söz konusu mu? Teşekkürlerz

  • Hamilelikte kolesterol değerlerinde hafif artış izlenebilir. Takip yeterli olacaktır.

 53. Trigliserid 861 ,HDL 15 çıktı ilaç başladılar.Yaşım 41 boyum 160 kilom 60 .Hipotiroid hastasıyım . İlacın yan etkilerinde kaslarla ilgili sorun oluşturacağı kas hastalığı yakınınız varsa doktorunuza danışınız yazıyor. Benim kuzenimde kas erimesi vardı üç sene önce vefat etti. Bu durumda ilaca başlamalıyım mı ?Yardımcı olursanız sevinirim ,ilginize şimdiden teşekkür ederim.

  • Ek hastalık yoksa sağlıklı yaşam önerilerini uygulamak yeterli olacaktır.

 54. Hocam 29 yaşındayım trigliserid 169 Ldl 265.2 hdl 70 kolesterol 369 ilac kullanma mi söylüyorlar 6 aylik bebeğim var anne sütü veriyorum ne yapmalıyım kararsız kaldım şu anda hayatı tehlikesi var mi.

  • Değerler genetik geçişli kolesterol yüksekliği ile uyumlu görünüyor. İlaç tedavisi şart görünüyor.

  • Glokoz(AKŞ) 109
   LDL 185
   KOLESTEROL 259
   YAŞ 54
   KİLO 62
   ERKEK
   İLAÇ KULLANMALIMIYIM.NE ÖNERİRSİNİZ

  • Değerler ilaç sınırında, ek hastalık ve risk durumuna göre karar vermek gerekir.

 55. Hocam merhaba
  Ben 27 yaşımdayım 1.77 boy, 83 kg
  HDL:62mg/dl
  LDL:202 mg/dl
  TRIGLISERID:68.9 mg/dl
  TOTAL KOLESTEROL: 281 mg/dl

  İlaç kullanmam gerekirmi, yoksa beslenmeyi düzene sokarak üstesinden gelebilirmiyim

  Saygılarımla

  • Değerler ilaç sınırında. 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası tekrar kontrol öneririm.

  • Ek hastalık yoksa diyet ve egzersiz, 2 ay sonrasında kontrol faydalı olur.

 56. Hocam benim ayak ve bacaklarımda ağrı ve halsizlik var dr lara gittim damar için renkli dopler çekildi sonuç negatif emg çekildi sonuç negatif en son verdiğim kan sonuçlarında total lipid 847 kolestrol 238 cıktı Hb A1C 6.26 cıktı ne yapmamı önerirsiniz bana

  • Diyet ve egzersiz faydalı olur. Düzenli spor damarlardan faydalı protein salınımına yol açarak damarları korur.

 57. Hocam mrb kolestrol 220, trigliserit 198, hdl 37, ldl 144. Ggt de 69 cikti iki yil once karacigerimde yaglanma cikmisti bir donem de asiri bira vs tuketmistim yasim 33 kilo 77 boy 176, ne onerirsiniz hocam??

  • Ek hastalık yoksa diyet ve egzersiz programı yeterli olacaktır. D vitamini takviyeside şart görünüyor.

  • Ek hastalık yoksa sağlıklı yaşam önerilerini uygulamanız yeterli olacaktır.

 58. Merhaba ben 18 yaşındayım genetik olarak ailemiz de kolesterol var en son 314 diyet ve egzersizle düşmüyor ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz

  • Genetik geçişli kolesterol yüksekliklerinde ilaç kullanmak çoğunlukla gerekli olur.

  • Ek hastalık yoksa 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası kontrol önerilir.

 59. Hocam, doktor kontrolünde diyet yaptığım halde kolostrolüm yükseldi. İlaç kullanmak zorunda kaldım. Diyeti bıraktım kolostrolü düşürdüm fakat kilo aldım. Şu anda kolostrolümde kilomda yüksek.
  Kolestro: 309
  Trigliserid:133
  HDL :56,5
  VLDL:27
  LDL :226 Kilo:93 Boy:1.60

 60. Hocam ,32 yaşındayım .6 ay önce doğum yaptım ve doğum sonrası tahlillerde kolesterol 208, LDL 131.4 , HDL 57 ve trigliserit 93.8 çıktı.kolesterol ve LDL değerlerim yüksek çıktı,düşmesi için ne yapmalıyım ?şindiden teşekkür ederim.

  • Açıkçası değerler çok yüksek değil, üst sınırda..Sağlıklı beslenme önerilerini uygulamak yeterli olacaktır.

  • Sonuçlarda anormal yükseklik mevcut değil. Ek hastalık yok ise sağlıklı beslenme yeterli olacaktır.

  • Ek risk faktörleri yoksa ön planda diyet ve egzersiz programı daha faydalı olacaktır.

 61. Kolesterol üm 280 , LDL 194 ve akabinde trigliserid 379 çıktı dünkü tahlillerimde yaşım 29 ne gibi bir diyet programı önerirsiniz acaba ? Şimdiden teşkükür ederim

  • Sonuçlar yüksek..Akdeniz diyeti ve egzersiz faydalı olacaktır. 2 ay sonunda tekrar kontrol önerilir.

  • Ek hastalık yoksa, sigarasız yaşam ve egzersiz yeterli olacaktır.

 62. Trigliserid 305, HDL 40, LDL ise 172,00. Diyet ve egzersize başladım fakat kalp hizamda bazen ufak acımalar hafif agrı hissediyorum. çok yorucu egzersize gelemiyorum, çünkü bu sancı artıyor. sizce bu seviyelerin yüksekliğinden midir?

  • Değerler hafif yüksek görünüyor. Ek hastalık yoksa 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası tekrar kontrol önerilir.

 63. Kolestrolüm 160 şu an..yaklasik 10 yildir var.kilom yok.sigaram yok.ama düsüremiyorum.D vitamini de düşük.(13 şu an) ne önerirsiniz? Tesekkurler

 64. Kolestrolüm 160 şu an..yaklasik 10 yildir var.kilom yok.sigaram yok.ama düsüremiyorum.D vitamini de düşük.(13 şu an) ne önerirsiniz? Tesekkurler

  • Kolesterol değeri çok yüksek olmamakla birlikte d vitamini için takviye şart.

  • Ek hastalık yoksa ve hesaplanan toplam kolesterol değeri ise, ilk planda diyet ve egzersiz yeterli olacaktır.

  • Hocam 26 yadindayim kolestrolum 680 lipanthyl ve diyet baslandi ama kafam sis gibi bi agri ve donme oluyo fazla hareket edincede kalpde carpintilar basluyo ne onerirsiniz

 65. Hocam ben 32 yaşındayım 87 kilodayım gecen gün göğüs ağrısı şikayetiyle kalp doktoruna gittim..AC karınla kan verdim..sonuç olarak kolesterol um 1174 cıktı..doktor ilaç yazmadı diyet tavsiye etti bu konuda ne yapmalıyım..

  • Belirgin yüksek bir değer..Yağ yüksekliği diyet ve egzersize iyi cevap verir. 2 ay sonunda kontrol önerilir.

 66. Hocam Merhaba 53 yaşındayım HDL 81, LDL 235 trigliserid 147, glukoz 111 sizce değerlerim nasıl ilaç kullanmam gerekir mi? Teşekkürler

 67. Hocam merhaba 22 yaşındayım. 2 ay önce t-kol:300 ldl:200hdl:79 tg:103 çıkmıştı ilaç başlanmadi. Ama 40 kiloyum ve BKİ’m 16. 2 ay sonra tahlil yaptırdım t-kol 291 ldl:183 hdl:78 tg:149 çıktı cok zayif oldugum icin kilo almam gerekiyor ama değerlerim olumsuz etkilenir mi. Gerçi bu 2 aylık arada 2 kg aldım ama az da olsa düşmüş

  • dengeli beslenirseniz kilo alımı ile kolesterol dengesinde belirgin bozulma olmayacaktır.

  • Öncelikle değerleri güvenilir bir laboratuvarda tekrarlayın.. Bu değerleri ilaçsız düşürmek mümkün görünmüyor..

 68. degerli hocam, esimin kan tahlilerinde kolesterol 262 degerde (eskiye gore iyilesme var), LDL kolesterol 171 ve HDL kolesterol 69 seviyesinde..trigliserid is 112 yani normal vediger oranlar kabul edilen sinirlar icersinde.kendisi doktora geri gidemiyor cunku hastaneye cok uzaktayiz, acaba ilac kullanmasi gereklimidir..yoksa alkol/sigara/kirmizi et tuketimi azaltilarak ve egzersizle duzelme saglayabilirmiyiz..cok tesekkur ediyorum ilginize ve cevabiniza

  • Değerler hafif yüksek. Bilinen ek hastalığı yoksa 2 aylık diyet egzersiz programı sonrası kontrol önerilir.

 69. Merhaba hocam.Almanyadan yazıyorum.4 yaşında çocuğumda yüksek kolesterol çıktı.total 550 Ldl 220 dr statin grubu 2 ilac verdi toplam 20mg 3 ay kullandı istenen seviye inmedi.130 indirmeye çalışıyorlar.bende de var yüksek kolesterol genetik dediler.çok az rastlanan kolesterol tipiymis.yeni denenen çıkmış olan iğneden bahsettiler.daha etkili diye.açıkçası ne karar edeceğimizi net değiliz.diyet de denedik beslemeye bağlı değilmiş.burda titizlikle aşamalı takip ediliyor.iğne ilk olduğu için cocukta ne etki yaratır bilmiyoruz.karar verme kousunda paylasiminiz nedir.saygılar..

  • Genetik geçişli kolesterol tedavisinde iğne tedavisi etkili görünüyor. Statin tedavisinin küçük çocuklardaki etkiniliği net değil..

 70. Merhaba hocam benim yaşım 29 bende bir kaç kez şiddetli çarpıntı oldu nefes daralmasıyla eko normal kan tahlili ldl 108 hdl 55 trigliserid 47 PLT 390 çıktı sizce değerler nasıl hocam

 71. Hocam bikaç senedir kolesterol yüksekliği sıkıntım vardı. 9 ay öncesi sonuçlar toplam kolesterol: 208. LDL 155. HDL 37. trigliserid 81 çıktı. Bugün tekrar yaptırdım. toplam kolesterol 260. LDL 205. HDL 37. Trigliserid 91 çıktı. Son 2 ay ciddi anlamda spor yapıyorum günlük 5 km tempolu koşu. bol bol yulaf ezmesi yiyorum. Zeytinyağı. Ceviz. Fındık az miktarda kullanıyorum. Günlük 2 2.5 litre su içiyorum. Bugün resmen çöktüm sonuçları alınca. Ayrıca kırmızı et ile pek aram yoktur. sebze daha çok yiyorum. Sorun neyde olabilir. Yaş 25. Boy 1.82 kilo 74 bay

  • Değerler hafif yüksek. Ek hastalık yoksa 2-3 ay diyet ve egzersiz sonrası kontrol önerilir.

  • Değerler hafif yüksek. Ek hastalık yoksa 2-3 ay diyet ve egzersiz sonrası kontrol önerilir.

  • Değerler üst sınırda. Ek hastalığınız yoksa sağlıklı yaşam yolunda yürümeniz yeterli olacaktır.

 72. Değerli hocam merhaba. Hastamız 60 yaşında kadın.yuksek tansiyon ve şeker mevcut. Ldl si 130. Trigliserid seviyesi 400 idi. Fenofibrat tarzı ilaç ile trigliserid seviyesi normal seviyeye düştü.
  Fakat bilimsel araştırmalar ldl kolesterol yüksekliğinde fenofibrat yerine statin tarzı ilaçlar öneriyorlar.
  Bizim hastamızda neden statin yazılmıştır? Statin için karaciger fonksiyon testleri de normal.
  Teşekkürler doktor bey.

  • hastada ilk olarak trigliserid düşüşü hedeflenmiş. şeker hastalarında hedef ldl değerimiz 100 dür. diyet ve egzersiz yeterli gelmiyorsa düşük doz statin düşünülebilir.

  • Kolesterol değeri normal aralıkta görünüyor ancak kilo oldukça yüksek. sıkı diyet ve egzersiz şart

 73. Hocam merhaba. Babam 59 yaşında ve sigara içiyor. Bel fıtığı geçirdiği için de egzersiz yapmakta zorlanıyor. Tahlil yaptık.
  Kolestrol:292
  LDL: 211
  HDL: 28
  Trigliserit: 323 cıktı.
  Sizce ne yapmalıyız?

  • Bulgular ilaç sınırında. Ek hastalık yoksa, 2 aylık diyet ve sigarasız yaşam sonrası tekrar kontrol gerekir.

 74. Hocam yaşım 24 kilom 54 boyumda 1.67 kolesterolüm sınırda çıktı çok fazla yağlı yada tatlıda yemiyorum ne yapmam gerekli neden olmuş olabilir

  • Genetik bir yatkınlık olabilir. Sağlıklı yaşam ve egzersiz yeterli olacaktır.

  • seviyeler ilaç sınırında. 2 aylık egzersiz ve diyet programı sonrası değerlerin tekrarlanmasını öneririm.

 75. Hocam yaşım 46 kötü kolesterolüm 294 dr troid ilacı verdi kilom50 boyum 164 yürüyüş yaptığımda hızlı kilo veriyorum çarpıntım oluyor sonra önerilerinizi bekliyorum teşekkür ederim

 76. Hocam yaşım 46 kötü kolesterolüm 294 dr troid ilacı verdi kilom50 boyum 164 yürüyüş yaptığımda hızlı kilo veriyorum çarpıntım oluyor sonra önerilerinizi bekliyorum teşekkür ederim

  • Kötü kolesterol-ldl bu değerdeyse ilaç tedavisi gerekecektir. Ancak değerin total kolesterol olup olmadığı kontrol edilmelidir.

 77. Merhaba, Ben 13 yaşındayım boyum 1.65 ve kilom 63 kg.
  Kolesterolüm 200-300 arasında.
  Fazla kilom yok ve boyum yaşıma göre uzun olduğundan daha çok kilo verip Çok zayıf olmak istemiyorum. Zaten şekerim de yok. Kilo vermeden kolesterolü duşurmek mumkun mu?

 78. Merhaba ben 17 yaşındayım Ldl değerim 227 çıktı kan tahlilinde, ilaç verdi doktor benim ayriyeten yapabileceğim bir şey var mı acaba birde kalbimde genetik bir sorun var acaba nasıl düşmesini sağlarım ?

  • Öncelikle değeri güvenilir bir yerde tekrarlatın. ilk planda diyet ve egzersiz önerilir.

  • Muhtemelen yüksek olan değer trigliserid olup diyet ve egzersize güzel yanıt verir.

 79. hocam merhaba yaşım 29 kötü kollestrolüm yüksek 265 insülin direncim 3,21 aritmim var ilaç kullanıyorum kollestrol ve insülin direnci için ilaç başlanmadı egzersiz ve diyet yapıyorum ama tedirginim sizce ne yapmalıyım?

  • Diyet ve egzersiz şu dönem için yeterli olacaktır. İdeal kiloya ulaşmak önemlidir.

  • Hocam triglisit seviyesi 406 aile hekimim dahiliyeye gitmemi söyledi ilaç başlanacak mış ben de evde kendim bir diyet le sabahları aç karnına elma sirkesi içiyorum bir yemek kaşığı dr gitmeliyim sizce

  • Düzenli egzersiz yapmanız trigliserit seviyesini düşürmekte ek fayda sağlayacaktır.

  • Değerler sınırda görünüyor. Ek hastalığı yoksa diyet ve egzersiz yeterli olacaktır.

  • Sonuçlar ilaç sınırında. Ek hastalığınız yoksa 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası kontrol önerilir.

 80. Hocam iyi akşamlar,

  total kolestrol 370
  trigliserid 166
  HDL kolestrol 60
  VLDL kolestrol 33
  LDL kolestrol 277

  doktor ilaç vermedi rejim yapın gelin dedi.. 6 kg fazlam var..sigara kullanıyorum..hareketli biriyim..coraspin almaya başladım..panik atak geçirdim hem paxera, trankobuskas ve seroqual (uyku ilacı olarak) kullanıyorum.1963 doğumluyum. ne yapmalıyım? cevabınız için şimdiden teşekkürler..

  • Öncelikle güvenilir bir yerde testi tekrarlatın. yüksek çıkarsa yaşam tarzı değişikliği ile birlikte ilaç kaçınılmaz görünüyor.

  • 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası kontrol önerilir. Trigliserid yüksekliği diyet ve egzersize iyi yanıt verir.

 81. Hocam Merhaba,

  Bende gastrit reflü mevcut kan tahlillerim sonucu
  Hdl 38
  Ldl 175
  Alp 71trigliserit 150 surekli yorgunluk hissi mevcut ne yapabilirim hocam simdiden tesekkurler.

 82. Hocam merhaba,

  Bende insülin direnci var, 2 Aydır diyet yapıyorum, geçmiş aylara göre daha çok egzersiz yapıyorum, yaklaşık 73 kilodan 67 kiloya düştüm. Ancak diyete başlamadan önce nispeten düşük olan değerler daha düşmesi beklenirken arttığını gördüm, neden kaynaklandığı konusunda görüşlerinizi rica ederim.
  Trigliserit; 143-180, Kolesterol; 208-227, HDL; 35-35, LDL; 145-157 (Diyet Öncesi-Sonrası)

  • Sporla birlikte erken dönemde yağ yıkımına bağlı geçici yükselmeler olabilir. Diyet ve spora devam etmenizi öneririm.

  • Trigliserid yüksekliği pankreas iltihabı ve damar hastalığı riskini artırır. Sadece diyet ve egzersizle bile ciddi düşüşler sağlanabilir.

  • Sigara bırakılması ile özellikle trigliserid seviyesinde azalma ve hdl de artış olur.

 83. Merhabalar hocam
  31 yaşındayım vucudumda uyuşukluk özellikle kafa tasımda karıncalanma ve uykumu alamama gibi şikayetlerim var. Hergün bir tane coraspirin kullanıyorum ceviz tüketiyorum günlük işim gereği en az 7 8 bin adım atıyorum.
  Total kolesterolümde bu arada 400
  Trigiriserit 170 direk ilaç verdiler.

  • Total kolesterolün 400 olması genetik bozukluk olduğunu gösterir. İlaç faydalı olacaktır.

 84. Merhaba yigenim 4 bucuk yaşında 324 kolestrolu ve süt ürünlerine aletjisi mevcut büyük abdes sıkıntısıda var ikiz kardeşi birde 3 yaşında erkek kardeşide var anne baba sorunlu yok biz bakıyoruz bu rahatsızlıgına cözüm bulamadım bu konuda napmalıyım doktorlardan netice alamadım bekliyoruz niyeyse anlamadım yardımcı olabilirmisiniz

  • Kolesterol alt değerlerine bakılması tedaviyi yönlendirmek açısından faydalı olur.

 85. hocam 21 yasıdayım
  trigliserid 208ü
  klestrol 369
  ldl kolestrol 291

  ailede genetik klestrol var ilaç kullanmadan düşürebilirmiyim ilaç kullanmak istemiyorum

 86. Ailemde kalp hastalığı var.
  Kolesterol: 206
  LDL: 120
  HDL:74

  Alerjik astım dışında belirgin bir hastalığım yok.HdL 4 ay önce 60’dı. Sorun yaratır mı?

  • Değerler iyi görünüyor. Ek hastalığınız yoksa sağlıklı yaşam önerileri yeterlidir.

 87. Sayın hocam kendi yaşım 40
  Ailemden 58 yaşında babamı
  35 yaşında da kızkardeşi mı aort damarı yırtılmasın dan kaybettim.

  Kendimde risk altindayim. Arada kan vererek kardiyolojiye hersene muayene oluyorum.
  Kendi kan sonuclarim

  Total kolesterol 257
  Trigliserid 191
  Hdl kolesterol 47
  Ldl kolesterol 172
  Sonuçlar bu şekilde ne tavsiye edersiniz.
  Hayırlı günler.

 88. Sayın hocam yaşım 40

  Total kolesterol 257
  Trigliserid 191
  Hdl kolesterol 47
  Ldl kolesterol 172
  Sonuçlar bu şekilde ne tavsiye edersiniz.
  Hayırlı günler.

 89. Sayın hocam
  Total kolesterol 257
  Trigliserid 191
  Hdl kolesterol 47
  Ldl kolesterol 172
  Sonuçlar bu şekilde ne tavsiye edersiniz.
  Hayırlı günler.

  • Sonuçlar yüksek görünüyor. Ek hastalığınız yok ise diyet ve egzersiz yeterli olacaktır.

  • Ek hastalığınız yok ise bu sonuçlar için herhangi bir tedavi gerekmeyecektir.

 90. merhabalar ben 22 yaşındayım ailemde kalp rahatsızlığı var ve 30 kilo fazlam var. şeker yok.
  Kolesterol 339
  Trigliserit 80
  HDL 57
  LDL 266
  doktor ilaç önerdi. yakın zamanda egzersize başladım ve sigarayı bıraktım ama olması gereken seviyeye inmesine yeterli olur mu bilmiyorum.yoksa ilaç şart mı? yardımcı olabilir misiniz? teşekkürler.

  • Kolesterol belirgin yüksek. Güvenilir bir yerde tekrar etmek gerekir. Bu değerler ilaç tedavisini gerektirir.

  • Kolesterol değerleri sınırın üstünde. Ek hastalık yoksa 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası tekrar kontrol öneririm.

 91. merhabalar ben 25 yaşındayım 60 kiloyum 2010 yılından beri yüksek kolestrol var.
  trigliserit 98
  ldl 272
  kolestrol 340
  hdl kol. 48
  sizce ilaç kullanmam gerekir mi egzersizde yaptım genede yüksek . ailede yok . ilerde ne gibi sorunlar çıkıcaktır tesekkürler.

  • LDL nin bu derece yüksek olması genetik bir bozukluğu gösteriyor. İlaç kullanmanız şart görünüyor.

 92. merhabalar ben 25 yaşındayım 60 KİLOYUM ve 2010 yılından beri LDL HDL YÜKSEK KOLESTROL CIKIYO. LDL 275 . HDL 340. VE İLK DEFA BU AY İLAÇ VERDİLER ATOR 40ML lik. İLAÇ KULLANMAM GEREKİYO MU. AİLE DE KOLESTROL YOK . NEYAPMAM LAZIM NASIL Bİ TEDAVİ ÖNERİRSİNİZ TESEKKÜRLER.

 93. Merhaba doktor ilaç tedavisi verdi kolestrol 296 hdl 72 ldl199 cıktı ilaç cok sersemlik yapıyor nasıl bir tedavi önerirsiniz tesekkürler

 94. İyi aksamlar doktor bey 63 yasındayım kolestrol 296 hdl 72 ldl 199 cıktı ilaç verdi doktor fakat kullanmam gerekiyormu cok yan etkileri oldu cevabınız için simdiden tesekkürler

 95. İyi aksamlar doktor bey 63 yasındayım kolestrol 296 hdl 72 ldl 199 cıktı ilaç verdi doktor fakat kullanmam gerekiyormu cok yan etkileri oldu cevabınız için simdiden tesekkürler

  • şeker hastalığı yada damar hastalığı var ise ilaç gerekir. diğer durumlarda 2 aylık diyet egzersiz ile gidilebilir.

 96. Merhaba,Doktor bey 22 Mart 2017 tahlil yaptırdım ilaç kullanmam gerekiyormu.
  Yaş: 31 Kilo: 98 Boy: 1.79

  Kolestrol: 277
  trigliserid: 587
  vldl : 117
  hdl: 25
  alt: 103
  ast: 44

  • 2 aylık diyet egzersiz programı sonrası sonuçların tekrarının öneririm

 97. Ahmet Hocam
  Ben 45 yaşındayım, kilo 75, boy 173,
  kolesterolüm çok yüksek çıktı, ilaç tedavisi uygulamam gerekiyormu??
  Kolesterol 304
  Trigliserid 145
  HDL 58
  LDL 217
  Lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz, çok endişelendim!!
  Çok teşekkürler

  • Ek bir hastalığınız yok ise 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası kontrol öneririm.

 98. İyi günler HDL=51 LDL= 309 Toplam=387 kolestrol çıkmıştır. Kilom 73 boyum 178 cm. Yaş 27. Acaba ilaca gerek kalmadan düşürebilir miyim?

  • Doğuştan gelen metabolizma hastalığı söz konusu. İlaç tedavisi kaçınılmaz görünüyor

 99. Hocam 41 yaşındayım kolesterol 293, LDL 184, trigliserit 347 doktorum karaciğer yağlanması olabilir dedi sizce ne yapmalıyım

  • Kiloda varsa, karaciğer yağlanması muhtemeldir. Zaman kaybetmeden egzersiz programına yazılmak akıllıca olacaktır.

  • Sonucu tekrarlamak ve diğer kolesterol birimlerine de bakmak gerekir.

 100. Hocam yasim 25 kilom 67
  boyum 165 ve kolestrol sorunum cikti kan tahlilinden sonuclarim
  kreatinin 0.67
  Kolestrol 324
  Trigliserid 1727
  Hdl kolestrol 5
  Bu sonuclarla egzersiz ve ilac tedavisine basladim

  sizin tavsiyeniz nedir hocam

  • Doğuştan metabolizma sorunu mevcut görünüyor. İlaç ve egzersiz doğru yaklaşım olmuş.

  • Trigliserid yüksekliği diyet ve spora iyi cevap verir. Ek hastalık yok ise 2 ay sonra kontrol faydalı olur.

 101. Merhaba,30 yaşında 61 kiloyum şu an ve 24 haftalık hamileyim 54 ile hamile kalmıştım.Daha önce hiç kolestrol sorunum olmadı ancak son tetkiklerimde Trigliserid 292 T.Koletrolüm ise 223 çıktı LDL,HDL normal seviyelerde.Düşürmek için ekstra bir beslenme programı ya da ilaç kullanmalı mıyım yoksa gebelik göz önüne alındığında bu artış normal kabul edilebilir mi?

  • Gebelikte kolesterol düzeylerinde hafif artış izlenir. Mevcut değerler ek tedavi gerektirmiyor.

  • Sonuçlar uyumsuz görünüyor. tekrar tetkik yaptırmak faydalı olur

 102. Merhaba hocam ben 30 yasindayim gecen sene kotu kolestrol um 219 du diet dedi doktorum bu sene gittim degerimdaha da yukselmis 320 olmus dedi kg 61 boyum 61 bana dedi yapacak bise yok senin ki genetik hap verdi 10mg kullanıyım mı ne yapım

  • Verilen ilaç dozu düşük seviyede, yan etki oluşturma riski az olacaktır. Tedavi ile düzenli takip faydalı olacaktır.

  • Bakılan değer trigliserid ise diyet ve egzersiz ile düşecektir. Kolesterolün bu değerlerde olması tedavi gerektirir.

 103. Merhaba hocam tahlim sonuclari
  hdl 49
  Demir fe 24
  Uibc 394
  Ca 8.7
  Chol 161
  Ldl 91
  Potasyum 4.2
  Sodyum 143
  Trig 107
  Hgb 10.5
  Kardiyolojiye gitmem gerekiyomu ekstarasistollerim oluyr simdiden tesekkurler cok panigim kriz gecirirmiyim 46 yasindayim

  • Kolesterol değerlerinin tekrarı ve alt birimlerine bakılmasında fayda var. Ona göre diyet şekli planlanabilir.

 104. merhaba, LDL değerim 262,HDL 71,Kolesterol 351 çıktı,yediğim içtiğime son derece dikkat ettiğim halde ve haftada 3 gün 1 er saat yürüyüşde yapıyorum,ne yapmam gerekir:((

  • Tetkikleri güvenilir bir yerde tekrarlatın. Değerler yine bu seviyede gelirse ilaç kullanmanız gerekecektir.

  • Akdeniz diyeti kalp hastalığında, dash diyeti de yüksek tansiyonda önerdiğimiz diyet şeklidir.

  • Sivilcelerin kolesterol kaynaklı olma ihtimali düşük görünüyor. Ek hastalık yok ise kolesterol için ilaç tedavisine şu durumda gerek yok.

  • ek hastalığınız yok ise 2 aylık diyet ve egzersiz programı sonrası tekrar kontrol önerilir.

 105. Merhabalar
  Gun asiri duzenli spor yapiyorum. Kilom gayet iyi. Sebze, meyve, kuruyemis tuketiyorum. Herseyi son derece duzgun yapiyorum ancak genetik faktorlerden dolayi kolesterolum 280. Ne yapsam olmuyor. Ilac kullanimina baslamali miyim 🙁

  • ldl seviyesi risk grubunuza göre yüksek değerde ise ilaç planlanabilir.

  • Merhaba,
   Haftada 5 gün spor yapıyorum, sağlıklı besleniyorum, sigara, alkol kullanmıyorum, kilom 48 fakat hdl oranım çok yüksek çıkıyor. Hastane verilerine göre üst sınır65 iken benim 116
   Ldl üst sinır 130 benim 137. Ne yapmalıyım?

  • HDL nin çok yüksek olmasının bir zararı gösterilmemiştir. Mevcut bulgularla ilaç tedavisine gerek yoktur.

 106. Merhabalar kollestrolum 260 ldl kollestrol ise 180 bu değerler yaklaşık 1 senedir bu şekilde. Arada rejim yapsamda sonra bozuyorum. İlaç mı kullanmalıyım yoksa spor mu sizce?
  Teşekkürler

  • Ek hastalık yok ise, ara vermeden diyet ve spora devam etmek gerekir.

 107. Merhaba hocam, 43 yaşındayım.
  Hdl :81 mg/dl ( skalaya göre yüksek)
  ldl:95mg/dl
  kolestrol:183 mg/dl
  Trigliserid:35 mg/dl
  Serb t4. : 1.74 ng/dl. ( skalaya göre yüksek)
  tsh:2.29uU/mL

  Hdl ile ilgili ne yapmam gerekir? Beslenme ile ilgili öneriniz var mıdır? Teşekkür ederim

  • hdl koruyucu kolesterol olup düşük olması klinik açıdan önem arzeder. sağlıklı beslenme şeklini sürdürmeniz yeterli olacaktır.

 108. Hocam merhaba Esim 39 yasinda kolesterol 930 dan 1200 cikti dr ilac Verdi kullanmiyo yediklerine pek Dikkat etmiyo metebolizma hast yonlendirdi ler siz ne onerirsiniz

 109. Hocam Esim 39 yasinda kolesterol 1200 efor testi normal cikti ilacta kullanmiyo verildigi halde yediklerine pek Dikkat etmiyo dr metebolizma has yonlendirdi siz ne onerirsiniz

  • Muhtemelen trigliserid değerleri yüksek. İlaç tedavisi gerekli gözüküyor.

  • Yağ seviyesinde yükseklik mevcut. 2 aylık egzersiz programı düzeyleri normale indirecektir.

  • Değer belirgin yüksek. Öncelikle güvenilir yerde tekrarlamak lazım. Değer yine yüksekse ilaç düşünülebilir.

 110. Merhabalar hocam LDL:178,HDL:43,TOTAL:274 ve TRİGLİSERİD:264 AKŞ:100 yorumunuzu merak ediyorum sigarayı bırakamıyorum Yaş:37 Boy:1.70 Kilo:78 ERKEK…TEŞEKKÜRLER…

  • LDL denilen kötü kolesterol yüksek seviyede. Sağlıklı yaşam tarzı ile durum ilaçsız düzeltilebilecek gibi.

 111. Hocam 180 boy kılo 70 ldl kolestrol 53 cıkmıs bunun sebebi nedir ? Bulanık görme ısıktan rahatsızlık carpıntı yuksek tansıyon gibi sikayetlerım var

  • Kolesterol değerleri istenilen seviyede. Şikayetlerin kolesterol kaynaklı olması olası değil.

  • Muhtemelen trigliserid yüksek seyrediyor. tetkiğin yenilenmesi ve değer yüksekse ilaç tedavisi gerekecektir.

  • Kolesterol değeri belirgin yüksek.. tetkiğin yenilenmesi ve alt değerlerede bakılması gerekir.

 112. İyigünler hocam oğlumun ldl si ilk yaptırdığımızda 325 cıktı cok aburcubur yiyordu sonra biz aburcuburu kople kestik 1 haftada 275 düştü 3 ay sonra tekrar yaptırdık 306 cıktı doktor babanın değerlerinide bakılsın dedi benim ldl lemde yüksek cıktı oğlum 3,5 yaşında ırsiyse nasıl bir tedavi yapılacak öğrene bilirmiyiz hocam cok korkuyoruz

  • Doğuştan gelen bir kolesterol yüksekliği söz konusu. Metabolizma doktoruna başvurmanız faydalı olacaktır.

 113. Merhaba Ahmet Bey, hafta da 2 gun ağırlık antremani, 1 gun de 50 dk kardiyo yapiyorum. 39 yaşında 1.60 boyunda 52 kg agirliginda bir bayanim. Hazirandan aralik ayina kadar yüzme sporunu yaptim. Buna ragmen Kolesterolum 264 Ldl ise 184. Ne tavsiye edersiniz? Ayrica, Hipoitroidi hastasiyim 75 mg levotiron tablet kullaniyorum.

  • kardiyolojik risk değerlendirmesi yapılması gerekir. Özellikle ailede erken yaşta kalp hastalığı varsa, şeker hastalığı varsa düşük doz ilaç tedavisi düşünülebilir.

  • İlaç öncesi değerlere göre belirgin artış varsa ilaç kesilmesi düşünülebilir. Değerler aynı seviyede ise ilaç kullanılabilir.

  • Belirtilen değer doğuştan gelen metabolik hastalıklarla uyumlu görünüyor. İlaç şart görünüyor.

 114. Hocam ekg ve efor testim normal. ..tahlil değerlerimde ldl 164 ve kolesterol 244 öteki tüm değerlerim normal. ..34 yaşında bir erkeğim. .ailemde kalp ve kolestrol sorunu yok…yaklaşık 7-8 ay evvel kan testlerim de hemen hemen aynı değerlere sahip. …ciddi bir durum olabilir mi. ..Ne yapmalıyım

  • Şu dönemde düzenli egzersiz yeterli olacaktır. İlaç tedavisine gerek yoktur.

  • Şikayetlerin kolesterol yüksekliğine bağlı olma ihtimali düşük görünüyor. Testleri tekrarlamanız faydalı olur.

 115. Ahmet bey benim kolestrolum:250 LDL:113 HDL:114 çıktı.interbette HDL yuksekligi bir yerde iyi başka yerde de kötü deniyor.lütfen beni aydinlatirsaniz çok mutlu olurum.Teşekkürler.

  • Tekrar tetkik yaptırmanız faydalı olur. HDL koruyucu kolesterol olmasına karşın aşırı yüksek değerlerin korunmada ek katkı sağlamadığı gösterilmiştir.

 116. Sayın doktor bey ben 1,50 boyundayim 50 kiloyum kolestrolum 260 çıktı. LDL ise 179 cikti.Gözüm çok.kararıyor halsizlik yapıyor ne yapabilirim
  Çok sağolun

 117. Sayın doktor bey ben 1,50 boyundayim 50 kiloyum kolestrolum 260 çıktı. LDL ise 179 cikti.Gözüm çok.kararıyor halsizlik yapıyor ne yapabilirim
  Çok sağolun

  • Kolesterol değerleri sınırın üstünde. Ek hastalık yok ise ilaçsız takip ve sağlıklı yaşam önerilerini uygulamak tercih edilecek yoldur.

 118. Hocam Merhaba oğlum 8 yaşında boyu 1.50 kilosu 46 yaklaşık 1.5 aydır diyet yapıyoruz 49 dan 46 kiloya düştü.,kötü kolestrol 206 çıkıyor, vücudunda özelliklede parmak aralarında kasinti var doktor uyuz dedi verdiği kremi kullandık fayda etmedi hala kasinti var isirik gibi oluyor kanatip yoluyor kolestrol den olabilirmi hocam???bana uyuz gibi gelmedi

  • Şeker ve kolesterol yüksekliği birarada çıkmış. Tedavi almanız gerekir.

  • Ek hastalığınız yoksa 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası kontrol önerilir.

 119. Hocam iyi akşamlar,verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.vereceğim bilgilere göre yorumları nızı rica ederim.saygılarımla.şeker:123,kolestrol:270,ldl:194,hdl:56,trigliseride:98 ilaç kullanmak gerekiyor mu.yaşım:56,kilom:82,boy:170

 120. Merhaba;
  Kolestrol 295 , HDL 37 , LDL 216
  Ilac tedavisi verildi sizce ilac almalimiyim ve eger almam gerekiyorsa ne kadar süre almam gerekir. Eger kolestrol seviyesinde düzelme olursa sonrasi icin tavsiyeleriniz neler olur.
  Cevabiniz icin simdiden cok tesekkürler

  • Sonuçlar ilaç sınırında. Tedavi verilmişse, 2 aylık takip sonrası kontrol önerilir.

  • Kolesterol değerleri tedavi gerektirmiyor. D vitamini takviyesi yararlı olacaktır.

 121. LDL Kol :207
  Kolestrol: 300
  Trigliserid : 61
  MO# : 0.24 – 0.86
  MCV: 97.9
  HGB 12.5
  FERRİTTİN : 27.81

  Yaş 21 Kilo 45 boy 1.62 anne baba da kolestrol yok dede ve bababannede var hocan yorumlayabilirmisiniz ?

  • Kolesterol ilaç sınırında. 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası tekrar kontrol önerilir.

 122. Merhaba hocam;
  1 ay önce Geçici iskemik atak geçirdim. Tahlil sonuçlarımı yeni aldım. İlaçlı emarın randevusu beklediğim için sonuçları size gönderiyorum. Saygılar…
  LDH: 234
  Kolestrol: 203
  Trigliserid: 104
  LDL:128
  MO# : 0.406
  MCV: 97.9

  • Tahlil sonuçlarında belirgin sıkıntı yok. İskemik atağın nedenine yönelik araştırma yapılmalı

  • Yağ seviyeniz sınırın üstünde. iki aylık diyet ve egzersiz programı sorunu çözecektir.

 123. Merhaba ,
  Bir aydir diyet yapmama karsin(ekmek,tuz,seker yok)kolestrolum dusmemis aksine cikmis.Gunluk 1,5 saat spor yapiyorum.Kan sekerim sinirda ve ev DR. bana Pravastatin 20 mg verdi.Kullanmak istemiyorum cunku cok yan etkisi var.Degerlerim;
  Kolestrol :340
  HDL : 46
  LDL :270
  Tsh :0,92
  Kan sekeri : 92

  Yasim 33 Kilom 66,7 Hala diyet yapiyorum 73 ten bu kiloya 1,5 ayda dustumNeden Kolestrolu dusuremiyorum yardimci olursaniz sevinirim.Tesekkurler.

  • Değerler doğuştan gelen bir metabolizma bozukluğunu gösteriyor. İlaç tedavisi şart. pravastatin 20 yeterli olmayacaktır.

 124. Hocam 35 yaşındayım hayatımda ilk defa kolesterolüm totel 220 ldl 140 çıktı.Çok yağlı yemek yemiyorum.Bana ne önerirsiniz.İş yerinde özel hayatımda zor zamanlar geçirdim.Etkisi olur mu? Çok teşekkür ederim.Saygılar

 125. EOS:0.2 PDW:16.6 MPV:7.7 TRİGLESERİD:302 KOLESTROL:328 LDL:228 HDL:40 Eşimin değerleri bunlar acaba napması gerekli diğer değerleri normal yarıdımcı olurmusunuz ilaca başlaması gereklimi sigara içki kullanmıyor.

  • LDL değeri ilaç sınırında. Tekrarlanan değerlerde yüksek çıkarsa ilaç düşünülebilir.

 126. Merhaba hocam yas 21 kilo 48
  Kolestrol 312 ldl 218 hdl62 idi. 20 gun sonra tekrar yaptirdim ldl 168 cikti. Annnemde kolestrol hastasi benimde 2 yıldır yüksek hap kullaniyordum 5 aydır icmiyorum. Sizce tekrar ilac kullanmalimiyim yoksa yediklerime dikkat edip gunde bi saat yuruyerek düşer mi. Bide hicbisey yapmadan 20 gunde ldl nin o kadar dusmesi normal mi

  • İlaç almanıza gerek yok. LDL değerleri arasında belirgin fark var. Kan alımı öncesi açlık süresi bir miktar etkileyebilir.

 127. Hocam sadece bana burdaki doktorlar diyet önerdi….
  Bu arada benden daha kilolu insanlar var ve ben herşeyi kestim sporumu yapıyorum yemeklerime önem veriyorum sigarayi biraktim onlar herseyi yiyorlar buda benim kafamı karıştırıyor inlarda hic birsey yok bizde var obem gosterdigimiz icinmi acaba, peki ilacsiz kurtulamazmiyim…

 128. Merhaba hocam ben ali 33 yaşındayım glukoz 105 ast 109 hdl 64 alt 164 total kolestrol 243 trigliserid 79 ldl 163 kontrolüm olduğunu soyledi doktor bey boyum 173 kilom 82 ben duzenli spor iyi bir kahvalti sebze meyve ve salata yiyorum artık sigarayi hayatimdan çıkardım boyle yaparak ne zaman eskisi gibi sagligima kavusurum. Saygılar…..

 129. Merhaba hocam boyum178cm kilom86 yas22 benim her sey normal ldl 444cikiyor ve gunde12km yol yuruyorum ve gunde bir ogun yemek yiyorum benim kolestrolum kac gunde normale duser ve bunun icin ilac kullanmam gerekiyor mu

  • Öncelikle kan değerinizi tekrarlayın. LDL 300 ün üzerinde ise ciddi genetik hastalık söz konusudur ve ilaç tedavisi gerekecektir.

  • hdl değeri gerçekçi görünmüyor. güvenilir bir yerde tetkik tekrarı faydalı olur.

  • Şeker ve kolesterol kontrolü çok kötü..hızlı bir ilaç tedavisi gerekiyor.

 130. sayın hocam merhaba
  51 yasında bayanım
  kolestrol 256 – HDL 58 -LDL 174 -trigliserid 119
  ilaç kullanmam gerekir mi ? Yoksa diyet ve yürüyüşle düşer mi?
  tesekkürler

  • Biline bir damar hastalığı yada şeker hastalığı yoksa ilaca gerek kalmayacaktır. 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası tekrar kontrol önerilir.

 131. Merhaba
  48 yasinda kadinim. Total kolestrol gecen yıl tavandayken bu yıl 300, HDL 44, LDL 227 olmus. Trigliserit 169. İlac almayı istemiyorum. Diyet ve egzersizle normal seviyeye yaklaşmak mumkun mu? Tesekkur ederim.

  • Ek hastalığınız yoksa 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası LDL kontrolü önerilir.

 132. Hocam iyi günler yaşım 34 1 yıldır alkol sigarayı bıraktım
  Akş 102
  hdl 35
  ldl 96
  Kolesterol 165
  trglsrd 211
  hocam değerler normalmi hdl çokmu düşük

 133. hocam selam,
  HDL 81.7 mg.. LDL 158.84 mg… 47 yasındayım, 1.65 boyum var, kilom : 58 ….i kotu kolestrol yuksek. duzenli spor yapıyorum. yediklerime cok dikkat ediyorum. alkol belki haftada bir kez iciyorum o da 1 kadeh. cok az sigara yine arada iciyorum. haftada belki 1 kez kırmızı et yiyorum. genelde sebze meyve ve bol lifli yemekleri tercih ediyorum. beyaz ekmek uzun yıllardır tuketmiyorum. seker ve tuz cokcok az tuketiyorum. rafine tuz kullanmıyorum sadece himalaya tuzu kullanıyorum o da az miktar. LDL nin yuksek cıkmasının sebebi nedir acaba.? genetik olabilir mi.? ailede var, dusurmek icin baska yapılabilecek bir formul varmidir.? tesekkur ederim.

  • LDL seviyesi üst sınırda, ilaç şu an için gereksiz. diyet ve egzersize devam etmek gerekir.

 134. hocam selam,
  HDL 81.7 mg.. LDL 158.84 mg… yani kotu kolestrol yuksek. duzenli spor yapıyorum. yediklerime cok dikkat ediyorum. alkol belki haftada bir kez iciyorum o da 1 kadeh. cok az sigara yine arada iciyorum. haftada belki 1 kez kırmızı et yiyorum. genelde sebze meyve ve bol lifli yemekleri tercih ediyorum. beyaz ekmek uzun yıllardır tuketmiyorum. seker ve tuz cokcok az tuketiyorum. rafine tuz kullanmıyorum sadece himalaya tuzu kullanıyorum o da az miktar. LDL nin yuksek cıkmasının sebebi nedir acaba.? genetik olabilir mi.? ailede var, dusurmek icin baska yapılabilecek bir formul varmidir.? tesekkur ederim.

  • total kolesterol 230 ise bu değer çok yüksek sayılmaz. alt değerlerinde bakılmasında fayda var.

 135. Merhaba hocam kızım 8yaşında kolesterol 230 diyet uyguluyoruz 21kilo ailede kalp hastası cok var 40_50yaşlarında refah ettiler bu durumda ne yapmalıyım

 136. Kızım 8 yaşında kolesterol 230 diyet yapıyoruz yinede düşmüyor kg21 kilo ailede kalp hastası cok var40 50 yaşlarında yakın akrabadan ölen cok akrabam var ben ne yapmalıyım

  • KOntrolsüz şeker hastalığı ve yağ yüksekliği ön planda olup, öncelikle tetkiklerin yenilenmesi ve sonuçlara göre ilaç tedavisi başlanması gerekir.

 137. Merhaba hocam annem in Ldl kolesterol u 181 kendisi kalp yanması ve ağrısı çekiyor tansiyon da 20 ye 8 hocam ne yapmamız lazım yardimci olur musunuz

 138. Hocam annem in LDL kolesterolu 181 kendisin de yüksek tansiyon ve şeker var kalbinden dolayı baya rahatsız göğüs ve koltuk altı ısınması ve ağrı oluşuyor tansiyon da 20 8 ne yapmamızı önerirsiniz

  • Kolesterol değerleri belirgin yüksek görünüyor. İlaç tedavisi gerekecektir.

 139. Merhabalar. 34 yasindayim. 10 seneden beri yuksek kolesterol var diyolar. Bugunku sonuclarim , glukiz 109, kolesterol 301, hdl 36,3 ve trigliserid 835. Yanlis yazmadim 835.. Hergun 2 km yuzerim, sigara icmem, alkol cok az, sadece asiri kahve ve sekere duskunlugum var. ne yapmam gerekiyor.tesekkurler

  • Öncelikle güvenilir bir yerde testi tekrarlayın, sonuçlar yine benzer çıkarsa ilaç tedavisi düşünülebilir.

 140. selamin aleyküm hocam ben almanyadan yaziyorum hocam ben 37 yasindayim hocam benim kolestrol -570- neyapmam lasin ben DR gitdim tekrer kan verdein simdi -820-bana ilas vedi ama ilasda iyi degil yasin gencdiyor ama ben kulaniyoeum

  • Anladığım kadarıyla trigliserid seviyeleri yüksek. Trigliserid yüksekliği diyet ve egzersize iyi cevap verir. 2 aylık kontrol sonrası seviye 500 ün üzerinde saptanırsa ilaç düşünülebilir.

 141. Merhaba hocam,
  Total kolestrol 265,
  HDL 110,
  LDL 167,
  TRIGLISERID 60,
  AST 19,
  ALT 26. Hdl iyi kolestrol ama cok yuksek geldi. Ldl de yuksek gorunuyor. 4-5 aydir rafine seker ve paket urunleri tamamen cikardim hayatimdan. Protein agirlikli ve glutensiz beslenmeye basladim, ailede de kalp hastaliklari var. Beslenmede nasil bir yol izlemeliyim? Sporla da ilgileniyorum.

  • LDL seviyesi hafif yüksek olup, ilaç tedavisi gerektirmeyecektir. HDL seviyesinde problem olabilir, güvenilir bir laboratuvarda tekrar tetkik yaptırmanızı öneririm.

 142. Mrb uzun süredir kansızlık problemi çekiyordum hemotolojide genel kan tahlili yaptı doktorum. Ldh yüksek çıktı 600 kusurlu ne yapmam lazım nasıl yol almaliyim ne gibi probleme yol acar yas 46 hocam

  • LDH yüksekliği kansızlıkta izlenebilir. tek başına anlam teşkil etmez. ek tetkikler ile ileri araştırmayı hematoloji yapacaktır.

 143. Merhaba
  Kan tahlilimin sonuçları
  Ldl kolestrol 104
  Glukoz 102
  Kolestrol 196
  Keratin 0,7
  Ürik asit 6,3
  Üre 23,3 çıktı doktor guatr olabilirsin dedi ne yapmalıyım

 144. Merhaba hocam 38 yaşındayım mümkün mertebe yağ ve yağlı yiyecekler ile şeker ve tuzu az kullanmaya çalışıyorum yine de :
  Glukoz : 57
  Hdl :34.8
  Ldl : trig >400 olduğundan hesaplama yapılmadı
  Trigliserit : 458
  Neredeyse her gün ortalama 45 – 60 dakika arası yürüyorum
  Boy : 172
  Kilo : 77

  • Sporları hızlı tempo yapmak lazım. Şeker seviyesi düşük, o açıdan dahiliye muayenesi faydalı olur.

 145. Hocam benim total kolesterol 349 hdl 35 ldl 187 trigliserid 756 hiç bir şeyim yoktu daha önce sadece son Zaman’lar stress atanma kaygısı başka bir sıkıntım yoktu ne yapmalıyım

  • Ek hastalığınız yoksa 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası tekrar kontrol öneririm.

 146. Ahmet hocam saygilar,
  Yas.38 Boy.184 Kilo.90.5 (3 aydir agirlik sporu yapip koşu egzersixleride gunluk uyguluyorum)
  Dunku olcumlerim:
  Glukoz.96
  Trigliserid.430 (3 ay once 524 idi)
  Kolestrol.235 (3 ay once 245 idi)
  Ldl.165(3 ay once 165 idi)
  Hdl.38 (3 ay once 36 idi)
  Ast.26 (3 ay once 26 idi)
  Alt.52 (3 ay once 51 idi)
  Duruma ne dersiniz? Ne onerirsiniz? Bugun diyete basladim(tavuk ve kirmizi et 1 ay almayacagim)

 147. Hocam Merhaba
  Kolesterolum 249,LDL 167,HDL 52 (Haziran sonuçları)
  Kolesterolum 282,LDL 185,6,HDL50(şubat sonuçları)
  Şubat ayından bu tarafa diyetime dikkat ederek 5 kg verdim.ilacı ilk 1 ay kullanıp kestim.şuan kullanmıyorum.

  Ne tavsiye edersiniz?ilaç mı? egzersiz mi? diyet mi?
  Teşekkür ederim.

  • Ön planda trigliserid yüksek olup, diyet egzersiz ve sigaradan uzak kalma ile istenen düşüş sağlanacaktır.

 148. Hocam babamın
  Trigliserid:7070
  T.kolesterol:915
  Vldl kolesterol:1414
  Glukoz:255
  LDL kolesterol:Trigliserid>400
  Sonuçlar böyle ne yapabiliriz hocam acil bilgi verir misiniz

  • trigliserid düzeyi çok yüksek. değerlerin güvenilir bir yerde tekrarlanması faydalı olur.

 149. Merhabalar,
  Ldl değerleri standart sınırlar içerisinde görünürken , hdl değeri sınırın üzerinde 83 görülüyor.Bu durumun herhangi bir risk durumu var mıdır? Normal değerler için ne yapmak lazım acaba?
  Teşekkürler

  • HDL değerinin normalin üstünde olması ek risk teşkil etmez ama ek koruma sağlayıp sağlamadığı tartışmalı bir konudur.

 150. hocam merhaba ben çok yürüyorum hocam ama ldl kolestrolum yüksek neden olabilir sonuçlarım bunlar

  Glukoz 93

  HDL Kolestrol 37

  LDL Kolestrol (H) 132

  Trigliserid 96

  ft3 2.92

  ft4 0.91

  tsh 0.515

  Vitamin B12 290

  • LDL seviyesi yüksek değil. Damar hastalığı ve şeker hastalığı olmayanlarda bu değerlere ilaç tedavisi vermiyoruz.

 151. Glukoz 102
  LDL Kolestrol 204
  Trigliserid 376
  TSH 3.57
  YAŞ 27

  TSH için düzenli ilaç kullanıyorum ve trigliserid için marincap içiyorum. Kolestrol için tedavi gerekir mi?

  • LDL kolesterol yüksek olup, 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası tekrar kontrol önerilir.

 152. Benim kolesterolum 330 çıkmış hocam 9 aylık hamileyim vucut kitle indrksim 30 old
  u 75 kilo 1.58 boyum 26 yasndayım
  nekadar tehdit altındayım ilaç kullanmadan düşürmek istiyorum ne yapmalıyım

  • Hamilelik döneminde kolesterol düzeylerinde bir miktar artış izlenebilir ve tedavi gerektirmez. Doğum sonrası kontrol faydalı olur.

 153. merhaba hocam hdl kolesterol 45-65 arasında 67 çıkmış
  üre 17-43 arasında 14 çıkmış
  mch 27,0-33,0 arasında 26,6 çıkmış bunlar normal seviyede mi hocam benim kafamı hdl kolesterol karıştırdı azda olsa yüksek çıkmış herhangi bir zararı var mı?

 154. Merhaba hocam
  Kolesterol (serum) 247
  Hdl. 47
  Trigliserit. 201
  Ldl. 160
  Annemin kolesterol değerleri . Ilaç kullanmak istemiyoruz . Sağlıklı beslenme ve yürüyüşle düzeltilebilecek seviye de mi acaba … ?

  • Kolesterol değerinin yenilenmesi, yine yüksekse tedavi faydalı olacaktır.

  • Damar hastalığı için plavix verilmişse ek olarak kolesterol ilacıda faydalı olacaktır.

 155. Glukoz: 94
  Kolesterol Total: 198
  Trigliserid: 153
  Hdl Kolestrol: 17
  Ldl Kolestrol: 124

  Hocam merhabalar 3 gündür kanımda CRP değerleri 29 un altına inmiyor son kan tahlil sonuçlarımı yukarıda bilginize sundum, Hdl kolestrol’um galiba olması gerekenin çok çok altında çıktı. ne yapmayalım?

  • HDL için en iyi tedavi şekli egzersiz ve sigaradan uzak durmaktır. İlaç olarak niacin alternatif olacaktır.

 156. Merhaba hocam 20 yaşındayım. Eylulden beri 3 kere kan tahlili yaptırdım. Ldl kolesterolum sırası ile 70 100 114 çıktı. Normal sınırlar içinde görünüyor. Ama sürekli bu şekilde yükselmesi normal mi ?

  • Bütün sonuçlar normal aralıkta olup, sağlıklı yaşam önerileri dışında ek tedbire gerek yoktur.

 157. 10 yaşında oğlum genetik kökenli kolesterolü var. Son ölçümlere göre,
  Total kolesterol 313
  Trigliderid 163
  LDL 235
  HDL 46
  Ilaç kullanmak Şart mı diyet ve spor sonrası değişim olur mu

  • Diyet ve egzersiz mutlaka değerlerde düşme sağlayacaktır. İlaç ikinci planda, değerlerin düşmediği durumlarda düşünülmelidir.

 158. Iyi aksamlar hocam 35 yasindayim.59 kilo ve 1.60 boyundayim tahlil sonuclarimda
  Total kolesterol 244
  HDL kolestrol 75
  LDL kolestrol 173
  B12 119
  Daha saglikli bir sonuca ulasmak icin neler yapmaliyim

 159. Merhaba Hocam,56 yaşındayım.13 yıldır tip 2 şeker hastasıyım.En son yaptırdığım tahlilde Glukoz 148,Trigliserid 177,Kolestrol 200,Hdl 43,2, Ldl 124 ,HbA1c 5,9 çıktı.Sürekli diyetteyim.77 kg geliyorum.Hareketliyim genelde.Bir yıl öncesine kadar lipandry 267 mg kullandım.Şu anda kullanmıyorum.Tekrar kullanmam gerekiyor mu?

  • Mevcut değerlere göre lipantyl ihtiyacı görünmüyor. Diyet ve egzersize devam.

  • LDL seviyesi hafif yüksek görünüyor.Ek hastalık yoksa, 2 aylık diyet egzersiz sonrası tekrar kontrol önerilir.

 160. Hocam merhaba. 35 yasındayım kilo: 85kg 1 boy: 1.76m 1 ay önce tek damar %100 tıkalı olduğu için stent taktılar. Yaptırdığım testlerde LDL 160 AST: 40, ALT 85 çıktı. Doktorun yazdığı kolestrol ilacını yan etki sebebiyle bir kere kullanabildim ve bıraktım. Sıkı diyet ve egzersizle kilo vermeye basladım. Bunların kolestrolün düşmesine ne kadar etkisi olur? Hedef ldl değeri ne olmalı? Ne kadar süre sonra tekrar test yaptırayım? Yeni değerleri merak ediyorum… İlginize şimdiden tesekkürler….

  • Kolesterol ilacı kullanmanız şart. Hedef LDL 70 altı olmalı. Farklı ilaçlar denenebilir.

  • Yaklaşık 1 ay lık diyet ve egzersiz den sonra merakımdan tekrar tahlil yaptırdım. LDL 148 e düşmüş. Bu tempoda devam edeyim mi? Yoksa zaman kaybı olmadan tekrar ilaca baslayayım mı? İlginize tesekkürler…

  • Yaklaşık 1 ay lık diyet ve egzersiz den sonra merakımdan tekrar tahlil yaptırdım. LDL 148 e düşmüş. Bu tempoda devam edeyim mi? Yoksa zaman kaybı olmadan tekrar ilaca baslayayım mı? İlginize tesekkürler…

 161. hocam merhaba. 28 yasindayim.
  Boy 1.83 kilom 95
  Degerlerim;
  Ürik Asit : 8.84
  Kolesterol:250
  Trigliserid:687
  Hdl:45
  Ldl:67
  VLDL:137

  Hocam sorum su. Daha once bir sene once yie bu degerlee vardi uc ay ilacla dusurdum yine nuksetti.
  Trigleserid neden boyle yukseliyor.
  Sizce ne yapmaliyim.
  Hiperlidemi raporum var.
  Ayni donemlerde anksyete bozuklugu cikiyor iliskilimi.
  Birde hipertansiyon teshisi koyuldu yine iliskilimi.
  Yardiminizi bekliyorum yani yorumunuzu hocam.
  Tansiyonum hafta bir 16-17/9-10 u buluyor.

  Lipofen sr kullaniyorum 250 mg.
  Yeni basladim bir nefrolog docent hoca ilgileniyor.
  Sizdende fikir almak istedim

  • Hiperlipidemi ve hipertansiyon ilişkili hastalıklardır. Trigliserid yüksekliği diyet ve egzersize iyi cevap verir. İhmal etmeyin derim.

 162. Slm hocam 39 yasindayim..
  Glukoz 84
  Kollesterol 533
  Trigliserid 2300
  Hdl 94
  Ldl 97
  Ast 24
  Alt 21
  Demir 38
  Eko ekg ve efor yaptirdi doktorum sonuclari normal peki neden degerlerim anormal yuksek baska bir rahatsizligim yok degerlendirirseniz sevinirim tesekkur ederim

  not: anne baba kalp hastasi.30 yasindaki kardesimin degerleri de benzer durumda.

 163. Selam hocam,39 yasindayim degerlerim
  glukoz 84
  kollesterol 533
  trigliserid 2300
  hdl 94
  ldl 97
  ast 24
  alt 21
  Doktorum sonucu gorup Ekg eko ve efor istedi sonuclar normal peki degerlerim neden yuksek? Degerlendirirseniz sevinirim.Baska rahatsizligim yok..Tesekkur ederim.

  • Genetik geçişli yağ yüksekliği söz konusu olabilir. Değerleri tekrarıda yüksekse ilaç kaçınılmaz olacaktır.

 164. Hocam merhaba 50 yaşındayım.yaklaşık 3 aydır stata adında kolestrol ilacı kullanıyorum.yeni tahlil yaptırdım.değerlerim aşağıdaki gibidir.yorumlarınızı bekliyorum..
  LDL KOLESTROL:195
  KOLESTROL:281
  TRİGLİSERİD:167
  GLUKOZ:118
  GLIKOLIZE HEMOGLOBIN:6.5
  TEŞEKKÜRLER

 165. Hocam Merhaba 50 yaşındayım.YAKLAŞIK 3 AYDIR STATA ADINDA KOLESTROL İLACI KULLANIYORUM.BUGÜN TAHLİL YAPTIRDIM.DEĞERLERİM AŞAĞIDAKİ GİBİDİR.
  LDL :195
  KOLESTROL:281
  TRİGLİSERİD:167
  GLUKOZ:118
  GLIKOZILE HEMOGLOBİN:6.5
  DEĞERLERİM HAKKINDA YORUMUNUZU BEKLİYORUM…

 166. Merhaba Ahmet bey,
  Bizim ailede genetik kolestrol bulunmaktadır,Boy 1.82 kilo 90
  2006 da sigarayı bıraktım sürekli fitness spor yapmaktayım, LDL kolestrol uzun yıllardır yükseklerde.Acaba damarlarım tıkalımıdır?
  Total 264
  HDL 41
  LDL 203
  Triglesrit 169
  Glikoz açlık 94
  Ürik asit 7.9

  Saygılar,

  • Ek hastalık yoksa, 2 aylık diyet egzersiz sonrası tekrar kontrol önerilir. Damar tıkanıklığı tetkiki için kardiyoloji muayenesi olabilirsiniz.

  • Ek hastalık yoksa, 2 aylık diyet egzersiz sonrası tekrar kontrol önerilir.

 167. Merhaba ahmet hocam.ben 12 yaşında bi kız çocuğuyum.
  kolestrolüm 240. bu konuda ne yapmalıyım boğazımda sağda solda 2 adet nodülüm var 1 gramdan daha küçükmüş galiba ama biyopsi olmaaktan korkuyorum iki hastalık konusunda ne yapmalıyım.

  • Kolesterol için ek bir tedavi gerekli değil. Ancak nodüller için gerekiyorsa biyopsi alınmalıdır.

  • Değerleriniz belirgin olarak yüksek. İki aylık diyet ve egzersiz sonrası tekrar kontrol önerilir. Muhtemelen ilaç tedavisi gerekecektir.

 168. Merhaba hocam 4 yıldır diyabetim ama hastaligimi yeni kabul ettim 11 yıldır da tek bobrekliyim son 3 yildirda diğer böbrekten kalsiyum kaynaklı taşlar oluşumundan nefroztomi ile taş alımı yapıyı bugüne kadar yüksek şeker vardı ama son 1 yildir
  270 seker.
  HDL kolesterol 51
  LDL KOLESTEROL 132
  HPLC 10.6
  TRİGLİSERİD 108
  ALT 16 NE yapicagimi bilmiyorum ve şuan insülin kullanıp diyet yapiyorum

  • İnsülin kullanımı düzenli olarak uygulanmalıdır. Kolesterol için düşük doz ilaç tedavisi faydalı olacaktır.

 169. hocam merhaba 19 yaşındayım ve geçen hafta doktor a gittiğimde acilen kolestrol düşücü diyet yapman lazım dedi.kilolu biriyim boyum 163cm kilom 75 80 arası
  kolestrol oranım :214
  trigliserid :61
  LDL kolesterol :138
  HDL kolesterol :64
  glukoz (açlık): 76

  böyle bir sonuc var elimde sizce ne yapmalıyım ben de sol elde titreme ve aşırı kalp çarpıntısı var .
  yardımcı olursanız cok sevinirim . kaç aylık bir uygulama sonucu saglıklı bir birey olabilirim

  • Kolesterol değerleri normal aralıkta. Kolesterol düşürmekten çok kilo vermek ana hedef olmalıdır.

 170. hocam merhaba
  trigliserid değerim ve kolestrol değerleri yorumlamınızı rica ediyorum. ve ne yapmam gerekiyor.teşekkürler..

  glukoz:86
  kolestrol:240
  .trigliserid:252
  HDL:57
  LDL:133
  AST:38
  ALT:57

 171. merhaba hocam pravachol 40 mg kolestorol ilacının kalbe bir yan etkisi var mı daha önce kalp rahatsızlığı geçirdim anjo oldum bundan bir kaç gün önce doktorun kulak için verdiği ilaç tan dolayı tekrar kalp çarpıntım başladı 223 nabızım atıyordu kolestorolum fazla yüksek değil kullanım bu ilaçı

  • Pravachol yan etkisi oldukça düşük bir ilaçtır. Anjio sonrası damar hastalığı saptanmışsa ilaç kullanmanız faydalı olacaktır.

  • Değer ciddi yüksek. Öncelikle değeri kontrol ettirin. Bu düzeye ilaç tedavisi şart olacaktır.

 172. Merhaba hocam
  Ben 20 yaşındayım 3 yıldır tip 1 diyabetliyim kolesterolüm devamlı yüksek çıkıyor test sonuçlarında ilaca başlamadım şimdiye kadar ama doktorum başlatmak istedi. Son test sonucum:
  Kolesterol:268
  Ldl:185
  Vejetaryenim ve yemek düzenime çok dikkat etmeme rağmen düşmedi değerler siz ne önerirsiniz?

  • İlaç kullanmanız faydalı olacaktır. Diyabet hastalarında hedef kolesterol düzeyini daha düşük tutuyoruz.

  • D vitamini için destek almanız gerekir. Kolesterol değerleriniz için ek hastalığınız yoksa takip yeterli olacaktır.

  • Hocam merhaba benim triglesidim aylik yaptirdigim tahlil sonucu sirasi ile 527 502 482 cikti hdl 26 uzerini hic gormedi diyetde yapiyorum ilaca baslamalimiyim

  • Şeker yada damar hastalığı varsa ilaç tedavisi düşünülebilir. Aksi durumda egzersiz ve diyet yeterli olacaktır.

  • Merhaba hocam 38 yaşındayım mümkün mertebe yağ ve yağlı yiyecekler ile şeker ve tuzu az kullanmaya çalışıyorum yine de :
   Glukoz : 57
   Hdl :34.8
   Ldl : trig >400 olduğundan hesaplama yapılmadı
   Trigliserit : 458
   Neredeyse her gün ortalama 45 – 60 dakika arası yürüyorum
   Boy : 172
   Kilo : 77

  • Değerler hafif derecede yüksek. Henüz ilaç kullanımına gerek yok. 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası kontrol önerilir.

 173. Yaşım 63 devamlı kullandığım ilaç Galvus 50mg sabah akşam 1er tane HBAC% 5,6 Hb 11,86 Hb neyi gösterir referans aralığı 4-6 teşekkürler

 174. HDL 85 LDL 118 Kolesterol218 Trigliserid 76 ilaç kullanmıyorum ilaç kullanmadan HDL nasıl normal değerlere çekebilirim HDL yüksek olmasının zararı varmı TEŞEKKÜRLER…..

  • HDL koruyucu kolesterol. Aşağı çekmenize gerek yok yani. Sağlıklı günler dilerim.

  • Stent takılan hastalarda özellikle erken dönemde kolesterol değerine bakılmaksızın ilaç kullanımı gerekecektir.

 175. Hocam merhaba. 35 yasındayım.1.78 m boy 88kg… 1 ay önce anjiyo oldum. Tek damar %100 tıkalı ve STENT takıldı. 3 adet ilaç kullanıyorum. TriGliserid:134 LDL: 160 AST: 39 ALT: 80 dahiliye doktoru ALVASTİN kolestrol ilacını hemen baslaman gerekiyor dedi. Lakin ben bir tane kullandım yan etki yaptı kaşıntı başladı. Bende kullanmıyorum. LDL değeri çok mu yüksek? Nasıl düşürebilirim? Bu ilacı kullanmak şart mı? Stent in tekrar tıkanmaması için bu değerler ne oranda olmalı? Tesekkürler ilginize….

 176. Selamın Aleyküm hocam…
  Yaşım 48, cinsiyetim bayan
  T. Protein 6.5
  T. Kolesterol 262
  HDL 54
  LDL 187
  Trigliserit 103
  Birde guatr hastalığı var bende, sigara kullanmıyorum, acaba ne yapmalıyım bu kolesterolü düşürebilmek için?

  • Değerler hafif derecede yüksek. Henüz ilaç kullanımına gerek yok. 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası kontrol önerilir.

 177. Hocam saygılar..
  total kolestrol= 291
  HDL = 60
  VLDL = 26.6
  LDL = 204
  Trigliserid = 133
  vertigo için vasteral ve betaserc kullanıyorum başka rahatsızlığım yok..Kolestrolu düsürmek için ilaç almak gerekir mi ? sigara kullanıyorum.yaş 52 bayan.

  • 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası değerlerin kontrolü faydalı olur. LDL 200 ün üzerinde kalırsa ilaç düşünülebilir.

 178. Hocam saygılar..
  total kolestrol= 291
  HDL = 60
  VLDL = 26.6
  LDL = 204
  Trigliserid = 133

  vertigo için vasteral ve betaserc kullanıyorum başka rahatsızlığım yok..Kolestrolu düsürmek için ilaç almak gerekir mi ? sigara kullanıyorum.yaş 52

 179. Hocam selamlar
  Yaş 52 boy 1.60 kilo 60
  HDL 90
  LDL205 total 307
  Trigliserid 61 Glukoz 101
  Hocam bu değerlere göre kolestrol ilacı kullanmam gerekir mi; teşekkürler

  • 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası değerlerin kontrolü faydalı olur. LDL 200 ün üzerinde kalırsa ilaç düşünülebilir.

 180. Hocam selamlar yaş 40 boy 1.78 kilo 78
  trigliserid . 207
  LDL Kolestr.166.60
  Kolesterol .245
  HDL Kolestr.37
  CRP(Türbidimetrik).5.06
  Hocam bu degerleri duzeltmek icin neler yapmaliyim..iyi aksamlar

  • Değerleriniz sınırın biraz üzerinde. egzersiz yeterli olacaktır.

 181. iyi günler hocam…Total, Kolesterol 263…Trigliserid 125….LDL, Kolesterol 152..yaşım 42 kilo 67 boy 179…değer nasıl acab teşekkürler..

  • Değer üst sınıra yakın. ek hastalığınız yoksa ilaç tedavisine gereksinim olmayacaktır.

 182. merhabalar hocam
  ldl koesterol 192
  trigliserid 255
  ggt35
  alt 59

  ursavic kullanıyorum bir kolesterpo hap yazıldı onu almadım çok mu yuksek hiçbir agrım kalp hastalıgım yok

 183. Mrb..hocam lenf bezlerm icin biyopsiden ciktim bi gun once kan verdim doktoruma henuz gostermedm..tek yukseklik kolestrl

  Bayanim yasim 29 kilom 55.

  Kolestrol 297
  Hdl. 63
  Trigliserid. 81
  Ldl. 218

  Sonuclar beni cok korkuttu.

  • Babamida spor yaparkn kalp krizi sonucu vefatini bi 5sene once ogrendim vede kalp korkummm var cok ????3yasimdayken yani 34 yaslarnda fln vefat edio…

  • değerler belirgin yüksek. 2 aylık diyet egzersiz sonrası kontrol faydalı olur. Diyet egzersiz yapıyorsak ilaç kullanımı gündeme gelir.

  • Değerler hafif yüksek. Ek bir hastalığınız yok ise ilaçsız takip ve 2 ay sonrası kontrol önerilir.

 184. Hocam yorumlarsanız sevınırım 26 yasındayım 100 kg akş gulukoz 89,73
  Kolestorol total 172
  Ldl 120 7
  25 oh vitanin d 14 52
  Fernitin 43 79
  İnsulin 18 04
  Tsh 2 07
  B12 482 9

 185. merhaba hocam ben 31 yasında erkegım yapılan tahlıllerde
  glukoz 94
  hdl 32
  trigliserid 428
  ldl 400 üzerinde olduğundan hesaplanamadı
  alt 72
  degerı cıktı bu durumda ne yapmayalım acaba
  ıyı calısmalar dılerım basarılar dılerım

  • Egzersiz diyet ve sigaradan uzak durmak atılacak ilk adımlar olmalıdır.

 186. Merabalar hocam benim LDL:240normal kolesterolüm 331yasim 30kilo:50boyda1.66ailemde kalp rahatsızlığı var yağlı ve hamur işi çok yiyen biri değilim ilaç kullanmanın bir sakıncası varmı ?Çok teşekkürler şimdiden ..

 187. Hocam merhabalar;
  HDL KOLESTEROL : 37
  LDL KOLESTEROL : 147
  TOTAL KOLESTEROL : 258
  TRİGLİSERİD : 239

  Çok şükür ek hastalığım yok. Bu değerler iyi mi? Yoksa ilaç kullanmam gerekir mi?

  • Kötü kolesterol değeri biraz yüksek çıkmış. Ek hastalık yoksa 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası kontrol önerilir.

 188. Hocam ek hastalıgım yok ama arada nefesım daralıyor cok halsız kalıyorm dıger degerlerım normal sadece bunlar yuksek cıktı. kolesterol nefes darlıgı halsızlık yaparmı acaba yada dıyetmı uygulasam.

 189. Hocam merhaba 25 yasındayım bayanım.
  LDL kolesterolum:152
  Kolesterol:234
  triglisserid:132
  HDL:50

  Değerlerim normalmi doktora çıkamadım malesef calıstıgımdan dolayı..

  • Kolesterol belirgin yüksek. 2 aylık diyet egzersiz sonrası değerlerin tekrarı ve gerekirse ilaç tedavisi faydalı olacaktır.

 190. hocam bugun tetkik yaptırdım diyabet ahstasıyım insulın kullanmıyom sekerım hep normal degerlerde kolestrol 239 ldl 171 hdl 35 trigleser 165 doktorum diet ve spor dedı sub yuzden dıet yapınca normale duuyıor

  • Diyabet hastası için kolesterol değerleri yüksek. 2 ay sonra kontrol faydalı olur.

  • Kolesterol değerleri üst sınırda çıkmış.İlaçsız takip yeterli olacaktır.

 191. Slm hocam.
  Ben 55 yasinda,168 boy,58 kiloyum
  Dun yaptirdigim tahlillerde:
  Glikoz 83
  Kreatinin 0.74
  Kolesterol 278
  Hdl 43
  Tkş 92
  LDL 217
  PLT 309
  PCT 0.33
  MONO 5.1
  B12 288
  Geceleri agzim kuruyor aftlar cikiyor
  suratimda kafamda vucudumda sivilceler cikiyor.
  ilacsiz tedavi olabilirmiyim
  gunde 10 saat ayaktayim
  Saygilar. Kolay gelsin…

  • LDL belirgin yüksek. Ek hastalığınız yoksa 2 ay diyet egzersiz sonrası kontrol önerilir. Kardiyoloji muayeneside faydalı olacaktır.

 192. Slmlar demir bağlama kapasitesi 153 LDL152.6 kolestrol 223 HDL kolestrol 57 trigliserid 67 kan değerlerim sonuç iyimi ilk defa kan tahlili yaptırdım hocam cevaplarsanız sevinirim

 193. Hocam iyi günler bugüne kadar yaptırdığım tüm tetkikler normaldi en son yaptırdığım tetkikte Kolestrol 252 ,LDL 181 çıktı Trigliserit ise normal 63 düzenli spor yapan biriyim önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

 194. Hocam kolesterol total 219
  Trigserid 217 hocam aknetrent kullaniyorum nasil bir diyet uygulamaliyim ne yememem lazim ilactan dolayi yükseldi oncesinde problem yoktu.

  • Diyet uygulamak yeterli. Trigliserid düzeyinden belirgin yükseklik mevcut değil. Geçmiş olsun.

 195. Ritim ve tansiyon holter testi yaptırdım hocam onların sonucunda kalbimde bi problem olmadığını kolesterolümün 150 olduğunu tansiyon ilacı kullanmam gerektiğini söyledi doktorum artı tiroid ilacı kullanıyorum. Bunlar birbirine bağlantılı mı ve bu ilaçları ömür boyu kullanmam gerekir mi ya da yaptırmamı önerdiğiniz başka bi test var mı zira 3 4 ay öncesine kadar bi rahatsızlığım yoktu birden oldu

  • Hipertansiyon için tedavi gerekiyorsa ihmal etmemek ve ilacı düzenli kullanmak gerekir.

 196. Hocam iki aydr aknetrent kullaniyorum kolestrolum yükseldi düşürmek icin ne yapabilirm ilacla etkilesime girmeyecek yontem var midir? 70kg 170 bayan 30mg aknetrent

  • diyet ve egzersiz kolesterol ile mücadelede önemli. ilaç tedavisi için kolesterol değerlerini ayrıntılı değerlendirmek gerekir.

 197. Hocam merhaba 43 yaşında ve menapoz başlangıcındayım. 166 boy, 60 kilo ağırlığındayım.
  glukoz 88
  insülin 3,4
  total kol. 246
  ldl 166,200
  hdl 64
  sgpt 15
  sgot16
  yorum yaparsanız sevinirim. teşekkürler.

  • Değerler ilaç tedavisi gerektirmiyor. Spor ve fazla kilolardan kurtularak daha sağlıklı olabilirsiniz.

 198. Hocam merhaba. Ben hipotiroid hastası olduğumu öğrendim ve 3 aydır ilaç kullanıyorum. Çarpıntı şikayetlerim başlayınca doktora gittim ve kolesterol 150 çıktı çok yüksek olduğu söylendi nortan tansiyon ilacını kullanmaya başladım fakat tansiyonum genelde 13 14 arası oluyo hala bazen rahatsız ediyor. 23 yaşındayım sigara alkol kullanmıyorum. Diyet ve egzersizle değerlerim normale döner mi yoksa ilaçları ömüe boyu kullanmak zorunda kalır mıyım

  • Tekrar kontrol yerinde olacaktır. Ritim ve tansiyon holter testi faydalı olur.

 199. Merhaba 33 yaşındayım haşimato hastasıyım hergün 100 euthyrox içiyorum HDl 63 ldl 154 total kolesterol 226 trigresit 45 değerlerim yüksek mi teşekkür ederim

  • LDL değeri biraz yüksek. 2 aylık diyet egzersiz sonrası tekrar bakmak yeterli.

  • Öncelikle tekrar yaptırmak lazım. Değerler yine yüksek çıkarsa doğuma kadar yağ kısıtlayıcı diyet faydalı olabilir.

 200. Hocam yasim 30. Kolesterol degerim normal cikti ama tansiyonum surekli yuksek. Duzenli egzersiz yapiyorum. Ailemde kimsede tansiyon yok arada sol gogsum agriyor agri sirasinda ekg cekildi oda normal cikti. Idrara cok cikiyorum agizda kuruluk var diabet testi yapildi fakat oda normal. Ne yapmaliyim yardimci olurmusunuz

  • Tansiyon değerleri sınırın üstündeyse tedavi almanız gerekir. Tansiyon rahatsızlığı sinsi bir hastalık olup, ihmale gelmez.

 201. Hocam iyi gunler.Kronik Hepatit B hastas8yım.İlaçla virüs değerim 0 şu an.Ama tahlillerde oranlarım yüksek çıkıyor.Tri=303 hdl 29 vldl 60.6 ldl 99.4 total 189 ne yapmalıyım.Saygılar.

 202. ldl 180
  hdl 54
  şeker 93

  4 ay önce ldl 176 idi bu arada 10 kg verdim ama ldl 180 e çıktı..176 iken doktorum ilaç verecekti azimle kilo verip düşüreceğim dedim olmadı..ama egzersiz yapmamıştım..sigara var alkolde var.ilaca artık başlamalımıyım.
  saygılar

  • Sigara ve alkol kolesterol yüksekliği için makul sebepler. Ek hastalığınız yoksa ilaçsız takip yeterli olacaktır.

 203. Merhaba hocam.benim 2 yasinda kizim 11 kilo kolestrol 270 civari ldl 180 civari.ailede kolestrol ve kizimda bagirsak hassasiyeti disinda belirgin bir hastaligi yok.hazir gida cok tüketmiyotuz.Ne yapmaliyiz sakincasi nedir lütfen yardimci olur musunuz hocam.

 204. Hocam merhaba annemin kan değerleri sonucu şu şekilde: ldl:144.2 kolesterol :255 hdl:58 trigliserid:264 sizce hocam tahlil sonuçları iyi mi değilsede ne yapılmalı.

  • Kolesterol değerleri hafif yüksek. Ek bir hastalığı yoksa diyet ve egzersiz ile takip önerilir.

 205. değerli hocam
  kan değerlerim glukoz 106,kolestrol 219,trigliserit251,hdl 40,ldl 129,ast26 alt22 h1a1c 5.75,tsh 0,89 kullandığım ilaçlar levatiron 75mg,lipantil 267,nexivol 5 mg ayrıca mılk thıstle alıyorum yaşım 59 karaciğerde grid 2 yağlanma ve basit kist var. yağlanma tedavisi için bir öneriniz var mı

  • Kan değerlerinde çok belirgin bir yükseklik görünmüyor. Mevcut tedavi yanında düzenli egzersiz ve diyet önem arz eder.

 206. merhaba benim kollestrolüm yüksek ancak ilaç kullanmak istemiyorum yardımcı olabilirmisiniz
  yaş : 49
  sigara içmiyorum
  Hdl 61
  LDL 229
  TOTAL 330,5
  trigliserid 203,7
  VDL 40,74
  ben 8 yıl önce memekanseri geçirdim halen o konuile ilgili koruyucu amaçlı ilaçlar alıyorum acaba onların (femera) etkisi olurmu aslında benim beslenme şeklin %80kolestrol diyetine uyuyor
  beni bu konuda bilgilendirebilirmisiniz
  teşekkür ederim

  • Kolesterol değerlerinde muhtemel ailesel bir yükseklik var. Diyet ve egzersize cevap vermeyen kolesterol yüksekliğinde ilaç tedavisi düşünülmelidir.

 207. merhaba hocam bn aknetrent diye bir ilac kullaniyorum yasim da 18 49 kiloyum boyumda 160 ve kan testi sonuclarimda trigliserid 103 kolesterol 232 vldl 20.6 cikti kolesterolum normalden fazla endiselenecek kadar mi sizce

  • Şu an için değerler normal aralıkta olup, endişe etmeye gerek yoktur.

 208. Hocam merhaba.
  Yasim 26
  Trigliseri 500
  Kolestrol.170
  Hdl.36
  Ldl.67
  Hocam yaklasik 5 aydir diyet,spor,ilac lipofen,balik yagi kullandim ve 20 kg verdim
  Hocam ne yaptiysam trigliseriti dusuremedim lutfen yardimci olun.

 209. Hocam iyi günler yaş 32 kilo 78 boy 1.78
  akş 91
  Ldl 102
  Kolestrol 170
  trigliserid 234
  Hdl 31
  Hocam bu değerlere göre hdl değerim çokmu düşük

  • hdl değerinin 40 ın üstüne olması kalp sağlığı açısından faydalıdır.

 210. Hocam iyi günler gece dinlenirken nabzım 60 larda seyrediyo öğlen uykudan uyandığımda nabzım yataktayken 80 civarı sonra kalkıp kahvaltıya oturunca 100 civarı oluyo fenalık hissi geliyo kahvaltı yapamadan kalkıyorum gün boyu sebepsiz bir korku oluyor içimde acile gidip ekg çektiriyorum normal çıkıyo tansiyon genelde 11-8 çıkıyo hocam yardımcı olabilirmisiniz bana yaşam kalitem çok düşük uzandığım yerden kalkmak istemiyorum evden çıkamaz hale geldim lütfen yardımcı olurmusunuz bana

 211. Hocam iyi günler gece dinlenirken nabzım 60 larda seyrediyo öğlen uykudan uyandığımda nabzım yataktayken 80 civarı sonra kalkıp kahvaltıya oturunca 100 civarı oluyo fenalık hissi geliyo kahvaltı yapamadan kalkıyorum gün boyu sebepsiz bir korku oluyor içimde acile gidip ekg çektiriyirum normal çıkıyo tansiyon genelde 11-8 çıkıyo hocam yardımcı olabilirmisiniz bana yaşam kalitem çok düşük uzandığım yerden kalkmak istemiyorum evden çıkamaz hale geldim lütfen yardımcı olurmusunuz bana

 212. Merhabalar Hocam,

  4 yıldır şeker hastasıyım.
  yaş 33 , cinsiyet erkek
  ldl kolestrol :174
  hdl : 43 çıktı. evde bitkilerle vs. tedavi uyguluyorum kendime. ilaça başmama gerekir mi ? Bu durum kritik mi ?

  Teşk,
  Burcin

  • Kolesterol yüksek.2 aylık diyet ve egzersiz sonrası değerleri tekrarlamanız önerilir. Aynı değerler saptanırsa ilaç tedavisi gerekecektir.

 213. kolesterol 235
  trigliserid 743
  hdl kolesterol 22 cıktı bana cevap yazmısınız teskkur ederim yanız ben kanımı ölçturmeye gitmeden bir gün önce alkol ve yağlı yemek yedim bu ne kadar etkili olur şimdiden tesekkür ederim

 214. Hocam iyi günler benim test sonuçlarında triglesid 1000 üzeri çıktı açlık kan testinde ise 570 bununla ilgili ne önerirsiniz? 185 cm boy kilo fazla biraz 98

  • Düzenli egzersiz ve sigaradan uzak kalmak diyet ile birlikte durumu düzeltebilir.

  • Bilinen bir damar hastalığı yada şeker hastalığı yoksa ilaçsız takip yeterli olacaktır.

 215. hocam iyi günler bende stent takılı tahlil yapldltırdım cholesterol 227 trıglycerıdes 178 ldl 156 yasım 52 kilom 85 ldl yuksek ve stent oldugu için ilaç kullanmam gerektigini söylediler siz ne dersiniz şimdiden çok teşekkür ederim.

 216. Hocam yaş 32 uzanıp dinlenir vaziyetteyken nabzım genelde 70 civarı ayağı kalkınca 100 civarı oluyo çok az sonra 85 lere düşüyo öyle devam ediyo uzanınca tekrar 70 lerde bu değişkenlik normalmi

  • Nabız sürekli değişkenli gösterir. İstirahat halinde 80 altında seyrederken hareket yada egzersiz ile 150 lere çıkabilir.

  • Genetik geçişli kolesterol matabolizma bozukluğu muhtemelen sözkonusu. Ezetec tek başına yetmeyecektir. Sıkı diyet faydalı olacaktır.

 217. Hocam yaş 32
  Akş 91
  Kolestrol 170
  Hdl 31
  Ldl 102
  Trigliserid 234
  2 aydır sigarayı bıraktım hergün 40 dakika yürüyüş yapıyorum hocam bu sonuçlar ilaç gerektirirmi

  • Sonuçlar iyi görünüyor. İlaç gereksinimi yok. Egzersiz ve diyete devam edelim.

  • Kalori kısıtlaması gerekmiyorsa standart akdeniz diyeti faydalı olacaktır.

 218. Hocam merhaba,
  yaşım 33, boy 180 cm ve kilo 63 kg

  kan tahlili yaptırdım kolestrol değerlerim yüksek çıktı.
  kolestrol 258
  ldl kolestrol 151
  hdl kolestrol 69
  trigliserid 188

  değerleri düşürmek için ne yapmalıyım?teşekkürler

  • Ek hastalığınız yoksa, ilaç tedavisi endikasyonu yoktur. Düzenli egzersiz yeterli olacaktır.

 219. Hocam merhaba,

  Yasim 28, boyum 174cm, kilom 70kg

  Total kolesterol: 225
  Hdl: 43
  Ldl: 158
  Tligresid: 121

  10 gun sonraki pilotluk muaynem icin kolesterolu 200’un altina dusurmem gerekiyor. Diyet ve spor disinda kolesterol dusurmeye yardimci ilac kullanabilir miyim?

  • 10 günlük sıkı bir yağsız vejeteryan diyet ve günlük düzenli egzersiz kısa vadede ilaçsız sorunları çözebilir.

 220. Merhabalar

  Bugün aldigim kan tahlili sonucu;

  HDL: 27
  LDL: 213
  Genel Kolestrol: 282

  Doktor genel kolestrolun 282 olmasindan cok,HDL ve LDL karsilastirmasinin 8,0 olmasinin düzeltilmesi gerektigini söyledi ve günde 20 mg ilaca basladi.Bünye ilaci iyi tolore ederse 40 mg’a cikarabilecegini söyledi.

  Bu degerler beni oldukca korkuttu.ilacla düzelmesi mümkün mü ve kalp krizi v.b gibi riskler cok mu yüksek?

  Yasim 50 ve 4 aydir menapozdayim.

  Saygilar ve yanitiniz icin simdiden tesekkürler

  • Ek bir hastalığınız yoksa 2 aylık diyet ve egzersiz periyodu denenebilir. Sonuçlar yine yüksek çıkarsa ilaç kaçınılmaz olacaktır.

 221. Yaşım 42,
  2 ay önceki bilgilerim,
  kilo 89,
  total kollesterol 237,
  HDL 45,
  LDL 166,
  açlık şeker 96
  2 ay düzenli spor ve diyet sonuç
  kilo 78,
  total kollesterol 158,
  HDL 53,
  LDL 85,
  açlık şeker 86
  KENDİMİ MUTLU HİSSEDİYORUM

  • İki aylık yaşam tarzı değişikliği sonrası değerlerin tekrarı önerilir. Ldl değeri yüksek çıkmış.

  • Degerler yüksek.öncelik tabiki diyet egzersiz ve dumansız hava sahası.ek hastalık yoksa 2 ay sonrası kontrole göre ilaç tedavisi düşünülebilir

  • Total kolestrol biraz yüksek olmasına karşın ilaç tedavisine gerek yoktur. Egzersiz yeterli olacaktır.

 222. hocam merhaba tahlil sonuçlarında lökasit 5-6 kolestrol total 275 hdl 33 trigliserit 262 tsh 4.77 sizce normalmidir hocam bu arada yaş 26 saygılarımla

 223. Hocam merhaba yaşım 19
  Hdl 56
  Chol 285
  Ldlc 216
  Trıg 61
  Vldl 12.2
  Glukoz 92
  Aileden gelen genetik kolestrolüm var ilaç kullanmalımıyım yardımcı olursanız sevinirim.

  • 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası ldl değerinde düşme olmazsa ilaç kullanımı gündeme gelebilir.

  • şeker hastalığı ve bilinen kalp hastalığı yoksa kolesterol ilacına gerek yoktur.

 224. Hocam mrb. Ben bobrek yetmezligi, tansiyon, kalp ritim bozyklugu ve yuksek kolesterol hastasiyim. Bobrek icin kortizon kalp icin kan sulandirici (ecopirin) ve kolesterol icin ateros kullaniyorum. Son tahlilimde hdl kol.94 ldl kol. 48 triglisert 355 ure 76 cikti. Kolesterol ilaci kullanmayi birakâyim mi tsk.

  • kolesterol düşmüş ancak trigliserid halen yüksek. ateroz düşük doz kullanılıyorsa ilaç değişimine gidilebilir.

 225. Hocam saygılar;
  50 yaş 172 boy 83 kiloyum.
  Ben Hodgkin Lenfoma tedavisi gördüm.En son bir sene önce kemoterapi ve ardından 6 ay önce radyoterapi aldım kontrollerim düzenli yapılıyor.Glikoz oranım kemoterapiye bağlı olarak 250’lere kadar çıktı şimdilerde ise 140 civarında seyrediyor.Dahiliye kontrolünde ise tip 2 diyabet olduğum USG de Karaciğer 170 mm gözüküyor.
  Son tahlillerimde ise Glikoz:165 LDH:408 Trigliserid:306 Ürik asit 9.5 çıktı.
  Ekmek olarak öğünlerde en fazla 2 dilim kepek veya çavdar yiyorum ortalama günde 2 Lt. su içiyorum.
  Diyabet için günde 1 adet 1000mg Glucophage içiyorum.
  Bu durum karşısında ne tavsiye edersiniz.Kıymetli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

  • Bulgular kalp hastalığı için belirgin risk taşıdığınızı gösteriyor. Kardiyoloji muayenesi faydalı olacaktır.

 226. Hocam YAŞ:35 7 ay önce troidlerim alındı ilaç kullanıyorum 4 ay önce kardiyolojı bana Kolestrol ilacı yazdı ama ben almadım Kolestrol:281 Trigliserid:444 Ldl:177 iki gündür baş Dönmesi ve tansiyon şikâyetinden acilde tansiyon düşürücü iğne yapıldı Kolestrol ilacına başlamalımıyım

 227. Merhaba hocam
  44 yaşındayım 155 boyum 78 kilom var
  Trigliserid:430
  Hdl:31
  Ldl:96 çıktı. Trigliseridimi nasıl düşünebilirim şimdiden teşekkür ederim

 228. Hocam merhaba
  44 yaşındayım 155 boyum 78 kilom var
  Trigliserid:430
  Hdl:31
  Ldl:96 çıktı. Trigliseridimi nasıl düşünebilirim şimdiden teşekkür ederim.

 229. Hocam merhaba,
  38 yaşında 1.80 boyunda 108 kiloyum.
  En son tetkiklerimde Total Kolestrol 338, Hdl 70, Ldl 258 trigiliserit 137 çıktı. Size sorum ilaç kullanmadan diyet ve egzersiz ile Ldl ve Trigiliserit i düşürebilirmiyim. Saygılarımla.

  • Değerler ciddi anlamda yüksek. Diyet ve egzersiz tabiki yapılacak ama mugtemelen ilaç gerekecektir.

 230. Merhaba dr bey bugün doktoruma gittim kol 215 oldugunu döyledi bana 40 lik tablet yazdigini söyledi boy 180 85 kg yum sizin tavsiyeniz ne olur sagolun

  • Sonuçlar normal aralıkta olup kalp ve şeker hastalığınız yoksa ilaç tedavisine gerek yoktur.

 231. Hocam benim kan değerleri sonuçlarım şöyle

  Kolesterol 172
  Glukoz 85
  LDL 116
  HDL 42
  TRİGLİSERİD 70

  Hocam HDL çok mu düşük yükseltmek için ne yapmalıyım? Ve trigliserid çok mu düşük? Yaşım 33 be bayanım. Bir değerlendirme yapabilirseniz çok sevinirim çünkü düşük hdl için riskli deniyor.

  İyi çalışmalar..

  • HDL düzeyinizde hafif derecede düşüklük var. Spor ve sigarasız ortam HDL yükseltmenin en temel yoludur.

 232. kolestrol 307, hdl 59,ldl 215, trigliserid 180 yaş57 .Bu değerler ilaç kullanmayı gerektiriyor mu?Sigara 10-15 oluyor günde.Bırakmaya çalışıyorum.Teşekkür ederim.

  • kalp hastalığı yada şeker hastalığı yoksa öncelikle 2 aylık diyet ve spor sonra tekrar kontrol önerilir.

 233. Iyigunler Doktor beybenim doktorumkotukolesdurolun184dedi bensporyapiyorum30dakikakosu40dakikibisiklet163 boyundayim60 kiloyumhapkullanmaliyim de di.hergunbir aspirine aatmaninfaydasinedir.tesekurederim

  • sonuç sınırın hafif üzerinde. Öncelikle 2 ay spor ve diyetle gidip tekrar kontrol yapılmalıdır.

 234. Hocam kolesterolum gecen ay yukssk cikti kol 260 ldl 170 hdl 30 tgsrt 180 doktor 10 mg crestor verdi. spor diyet ve ilac kullanimi sonucu ldl 75 kolesterol 124 hdl 31 trgsrt 80 cikti. Ilaci birakabilir miyim yas 22

  • Değerler sınırın üzerinde ama çok moral bozulacak kadar abartı yüksek değil. Lohusalık dönemi sonrası tekrar kontrol faydalı olacaktır.

 235. Hocam 2.5 aylik saglikli ve dikkatli diyet sonrasi 8.5kg verdim sonrasi olcumlerim kolestrol 217 tligliserid 127 hdl 34 ldl 158 glukoz aclik 98 yas 33 boy 175 kilo 77ne tavsiye edersiniz ?

 236. Hocam 2.5 aylik saglikli ve dikkatli diyet sonrasi 8.5kg verdim sonrasi olcumlerim kolestrol 217 tligliserid 127 hdl 34 ldl 158 glukoz aclik 98 yas 33 boy 175 ne tavsiye edersiniz ?

 237. Hocam merhaba…
  33 yasindayim.kilom 75.boy:177
  1mayis tahlilimde;
  Total kokesterol:273
  Hdl:42
  Ldl:94
  Trigliserid:685
  Seker:102
  iken 4 gün diyet yaptım (yağsız yemek,ceviz, nane, kekik ve suya katilmis alıc sirkesi ictim..)
  5 mayis tahlilimde;
  Total kolesterol:209
  Hdl:39
  Ldl:120
  Trigliserid:248
  Seker:78
  cikti.Babam kalp hastasi.Ne önerirsiniz. Hergün bebe aspirini icmemi tavsiye edermisiniz??

 238. Merhaba doktor bey
  glu 100
  Trig 97
  Chol276
  Hdl 51
  Ldl 206
  Ast 31
  Alt 40
  52 yasindayim 160cm boy ve 73 kiloyum yorumlarsaniz sevinirim.ilacsiz sorunu cozebilir miyim

 239. slm hocam. yaş 44 boy 168 kılo 82.şikayetim sol kolum ve bacagıma dogru uyuşmadan .başladı kardolojıye gıttım.. ekg ve tansıyon normal ..kan testı sonucu da kollestrol..330 HDL 41 LDL 243 TRIGLESIRID 245. SİZCE DURUM NEDİR HOCAM. EFOR TESTINE GIR SONUÇLA BEREBER GEL DEDİ DOKTORUM.

  • 2 aylık diyet egzersiz sonrası sonuçlar yine yüksek çıkarsa ilaç tedavisi düşünülebilir.

 240. Hocam kolesterol 270 çıktı. Ama benim sorunum kolesterol yükselten yiyecekleri yedikten birkaç dakika içinde şiddetli baş dönmesi ve baş ağrısı oluyor. Kendimi acile zor atıyorum. Tansiyonum iyi. Doğru düzgün birşey yiyemez oldum. Anında rahatsızlık gecirmem sizce normal bir durum mu.

  • Yemek sonrası tansiyon değişiklikleri ve insülin salınımında artış olabilir. Dahiliye muayenesi faydalı olacaktır.

 241. merhaba hocam;
  Yaş: 30 erkek

  total kolesterol: 158
  LDL: 105
  HDL: 31
  trigliserin:106

  Genel check up yaptırdım. kalp ekg ve efordada bir sorun çıkmadı. ama ara ara kalp krizi geçirecekmişim gibi hisler oluşuyor içimde. ve sol tarafıma ağrı saplanması oluyor.bu değerler normalmi hocam birde hdl düşük olması canımı sıkıyor. günde 10 adet sigara içiyorum.

  • Koruyucu kolesterol hdl düşük çıkmış. Sigaradan uzak kalmanız faydalı olacaktır.

 242. BUNLARDA TAM DEĞERLERİM… İLK BİR MESAJ ATMIŞTIM…
  Glukoz

  98 mg/dL 74 – 106

  Üre

  25 mg/dL 17 – 43

  Kreatinin(Acil)

  0.74 mg/dL 0.67 – 1.17

  Kolesterol

  185 mg/dL 0 – 200

  Trigliserid

  57 mg/dL 0 – 150

  HDL Kolesterol

  45 mg/dL 40 – 60

  LDL Kolesterol

  128.6 mg/dL 0 – 130

  AST

  24 U/L 0 – 50

  ALT

  18 U/L 0 – 50

  Direkt Bilirubin

  0.08 mg/dl 0 – 0.2

  Total Bilirubin

  0.51 mg/dL 0.3 – 1.2

  İndirekt Bilirubin

  0.40 mg/dl –

  Kalsiyum

  9.7 mg/dL 8.8 – 10.6

  Fosfor

  4.21 mg/dL 2.5 – 4.5

  Magnezyum

  2.02 mg/dL 1.8 – 2.5

  Demir

  72 µg/dL 70 – 180

  Demir Bağlama Kapasitesi (UIBC)

  288 ug/dL 155 – 355

  Total Demir Bağlama Kapasitesi (TDBK)

  360 µg/dL 250 – 425

 243. Yasım 16 , kilom 70 , boyum 1.68 … İki aile tarafındada genetiksel kolestrol var…haftada 2 gün yüzüyorum ve havuz 6 ay geçtiği için yeni bir tahlil istedi, bu sırada kolesterolede baktıralım dedik… Gittiğim sabahtan bir önceki aksam iskender ile künefe yemiştim… Sonuçlarım çıktı… Kolesterol 185 – ldl kolesterol 128.6 – hdl kolesterol 45 – gulukoz 98 çıktı… Bir önceki aksam yediğimi belirmek istedim.. Genel olarak çok seyrek dışarıdan yiyorum… Okula bile anneme evden yemek hazırlatıp götürüyorum… Düzenli beslenen birisiyim… Sizce yüksekmi ? Yüksekse daha ne yapabilirim ? ( dayı tarafına çekmişim ! Her 2 dayımda uzun ve iri yapılıdır yaklasık 180 boyları 85-90 kiloları var !)

  • Kolesterol seviyeleri normal aralıkta olup, ek tedbire ihtiyaç görünmüyor.

 244. Hocam bnm boyum 1.60 kilom 73 tahlil sonuçlarım
  Trigliserid 398
  Ldl 134,4
  Hdl 34
  Kolestrol serum 248
  Yaşım 30 sonuçlarımı henüz doktora gösteremedim pazartesine kaldı çok merak ediyorum bir sorun varmı acaba yardımcı olursanız sevinirim yoksa pazartesi günü gelmeyecek….

  • Yağ seviyesi trigliserid sınırın üzerinde görünüyor. Egzersiz ve kilo verme ile sigaradan uzak durma yeterli olacaktır.

 245. Hocam Merhaba,
  Dün yaptırmış olduğum kolestrol değerlerim şöyle:

  Total: 247
  LDL: 161
  HDL: 67
  Trigliserid: 93

  Aort damarımda genişleme var : 3,8 fakat her yıl yaptırdığım kontrollerim de sabit ölçüde duruyor . Daha önce ki yıllarda da bu değerlerde çıkıyordu. Bir de damarlarda hafif plaklar oluşmaya başlamış..Hafif tempolu yürüyüş ile değerlerimi düşürmeye çalışmıştım. Fakat bu sefer gittiğim dr hemen ilaç verdi. Crestor 10 mg. yan etkilerinden dolayı kullanmak istemiyorum. (Yaşım: 43) kilo sorunum yok..inceyim..ağırlıklı olarak sebze ve sağlıklı yiyecekler tüketiyorum.

  Yukarıdaki değerlerim çok mu yüksek sizce? İlaca başlamalı mıyım?

  • Kötü kolesterol LDL değerniz hafif yüksek görünüyor. Belirli bir süre ilaçsız diyet ve egzersiz ile takip yapılabilir.

 246. iyigunlr doktor bey sizden ricam benim kolosturolum yuksek oldugunu soylediler 253ldh170trgiliserit 266 dan 150 dusmusvitamin d 24ve demir173 cok bas donmesi yasiyorum napmam gerekir ilac kulanmam gerekirmi

  • son LDL değeri 170 ise sağlıklı yaşam şekli önerileri ile takip yeterli olacaktır.

 247. iyigunlr doktor bey sizden ricam benim kolosturolum yuksek oldugunu soylediler 253ldh170trgiliserit 266 dan 150 dusmusvitamin d 24ve demir173 cok bas donmesi yasiyorum napmam gerekir

 248. Merhaba hocam
  yaşım 32 Kilo 66 boy 163
  Yaptırdığım kolestrol testinde
  ldl.266 HDL 41 doktorum ilaç kullanmam gerektiğini söyledi ama ben pek istemiyorum hemen ilaç kullanmak suan diyet ile destekleyip 3 ay takibe karar verdik siz de rica etsem yorumlayan bilirmisin?
  Teşekkürler

  • Değerler belirgin yüksek, iki aylık ilaçsız takip sonrası değerlere düşme eğilimi yoksa ilaç gerekecektir.

 249. Merhaba Hocam yasim 21 kg :68 Aknetrent kullaniyorum iki aydir onceden kolesterol yuksekligim oldugu icin dusuk dozla devam ediyoruz ldl:181 trigliserid 234 sizce ilaci birakmam gerekiyor mu

 250. Hocam merhaba,
  yaş 34 , boy : 163 cm, kilo : 68 kg

  kolesterol: 318 (0-200)
  HDL : 42 (35-70)
  Trigliserid: 434 (0-150)
  ALT : 52 (0-35)
  Glukoz : 93 (74-106)
  glikolize hemoglobin : 5.6 (4-6)

  ailede kolesterol , tansiyon, diabet ve kalp damar tıkanıklığına bağlı operasyon öyküsü mevcut. ilaç takviyesi olmaksızın tedavi mümkün müdür? önerileriniz nedir? çok teşekkür ederim.

  • 2 aylık ilaçsız yaşam şekli önerileri uygulanabilir. iki ay sonrasında kontrol şart.

 251. merhaba hocam benim yaşım 41 boy 1,68 kilo 61
  kontrol amaçlı sağlık ocağında kan tahlili yaptırdım
  Glukoz 98 70 – 105 mg/dL
  Üre 33 10 – 45 mg/dL
  Kreatinin 0,85 0,72 – 1,25 mg/dL
  AST 18 5 – 34 U/L 15
  ALT 17 0 – 55 U/L 13
  GGT 26 12 – 64 U/L 19
  Alkalen Fosfataz 62 40 – 150 U/L
  Bilirubin (Total) 0,47 0,2 – 1,2 mg/dL
  Bilirubin (Direct) 0,22 0 – 0,5 mg/dL
  İndirekt Bilirubin 0,25 – * 0,4
  Total Protein 7,3 6 – 8,3 g/dL
  Albümin 4,7 3,2 – 5,2 g/dL
  Trigliserid 197 H 0 – 150 mg/dL
  Kolesterol 181 0 – 200 mg/dL
  HDL Kolesterol 44 40 – 60 mg/dL
  LDL Kolesterol 98 0 – 150 mg/dL
  Demir 63 L 65 – 175 ug/dL
  Demir Bağlama 268 69 – 240 ug/dL
  Kapasitesi
  Total Demir Bağlama 331 134 – 415 qg/dl
  Kapasitesi
  Sodyum (Na) 140 136 – 145 mmol/L
  Potasyum 4,0 3,5 – 5,1 mmol/L
  Klor (Cl) 102 96 – 107 mmol/L
  Kalsiyum (Ca) 10,0 8,4 – 10,0 mg/dL
  Fosfor (P) 2,9 2,3 – 4,7 mg/dL
  HbA1C 5,5 4 – 6 %
  Ürik Asit 5,5 3,5 – 7,2 mg/dL

  doktora gösteremedim daha Trigliserid yüksek gözüküyor demir düşük gözüküyor ne anlama geliyor tahlili yaptırmadan önce 2 hafta cipro 500mg antibiyotik kullanmıştım ilaç bittikten 2 gün sonra tahlil yaptırdım ilaç etkilemiş olabilirmi şimdiden teşekkür ederim saygılar

  • Sonuçlar normal sınırlarda gözleniyor.Trigliserid için tedavi gerekmiyor.

 252. Hocam merhaba,
  Yaşım 47, hafta 3 gün spor yapıyorum ve protein ağırlıklı besleniyorum. Günde 2 adet sigara (akşamları) içiyorum. Türk kahvesi ve maden suyu her gün öğlen ve akşam olmak üzere 2 kez düzenli içiyorum. Sürekli kullandığım bir ilaç yok.

  Sonuçlarım şu şekilde;
  Trigliserid 153
  Total Kolesterol 203
  HDL 57
  LDL 129
  ALT 27
  AST 18
  Glukoz Açlık 105
  Ürik Asit 6.1
  Kreatinin Serum 1.04
  eGFR 85.1
  Glukoz Tokluk 94

  Bu değerlere göre yaşam yarzımda ve beslenme alışkanlıklarında neleri değiştirmem gerekir. Trigliserid değeri sınırda gözüküyor, özel bir önlem alınmalımıdır?

  Değerlendirirseniz sevinirim, saygılarımla ..

 253. Hocam selamlar, bir sorum olacak size.

  Kolesterol göz altı torbalanması şişmesi yaparmı?

  Yaparsa şayet, Kolesterol düşürüldükten sonra bu şişlikler iner mi hocam?

  Teşekkür ederim şimdiden.

  • Ailesel kolesterol yüksekliğinde göz altı kolesterol torbaları oluşabilir. Kolesterolün düşürülmesi ile bu torbalar hemen kaybolmaz. Uzun vadede yoğunluğu azalır.

 254. hocam merhaba göğsümün ortasında şiddetli 3-4 atım şiddetiyle olan çarpıntı sebeyile kan tahlilleri hormon vs normal çıktı.Holter takıldı

  holterde.

  Temel ritim sinüzaldir. Max kalp atım hıızı 132/DK , minimal kalp atım 41/DK, ortalama 69/DK dır. Test boyunca seyrek svea ve sinüzal aritmi, sinüzal barikardi ve taşikardi dışında sadece 1 KEZ 4 VURULUK SÜREKLİ OLMAYAN 170/DK HIZDA VT ATAĞI tespit edildi. pause kaydedilmedi.

  doktor yarın gelyiro.İlk size sormak istedim.Tehlikelimidir ?

  • VT atağı üzerinde durulması gereken bir konu.Sayı olarak klinik önem çok taşımadığından muhtemel takip önerilecektir. Ama diğer risk faktörlerinizinde sorgulanması gerekir.

 255. Selamlar hocam
  Esim 8 aylik hamile
  Ldl : 179.4 mg/dl
  Kolesterol : 322 mg/dl
  Hdl : 98mg/dl
  Trigliserid : 223 mg /dl
  Serbest T4 : 0.54 ng/ml
  Vitamin b12 : 55 pg/ml

  Yorumunuz nedir aydinlatirsaniz sevinirim tesekkurler…

  • kolesterol değerleri tutarsız görünüyor. değerleri tekrarlamada fayda var.

  • Kolesterol normal sınırlarda görünüyor.Şeker değeri sınırda gelmiş. Şeker açısından takip gerekecektir.

 256. total kol : 253
  LDL: 161
  HDL: 55
  cinsiyet erkek yyaş:29
  ilaç kullanımı ferekirmi ? Bu değerler bir insanı kalp hastası yapacak derecede yüksekmidir ?

 257. sayın hocam erkek yaş 33
  trigliserid:660
  Kolesterol:371
  HDL:45,5
  Şekerle pek aram yoktur yalnız unlu ve etli mamulleri çok tüketirim bu değerlere ilaç gerekir mi, ne önerirsiniz? Ilgi ve alakaniza şimdiden teşekkürler

  • genetik yatkınlık durumu söz konusu olabilir. testlerinizi tekrarlatmanız ve yüksekse tedavi almanız faydalı olur. LDL düzeyide mutlaka baktırın.

 258. Hocam 38 yaşında 78 kilodayım.Bugün tahlil yaptırdım sonuçlarımı daha doktoruma gösteremedim .Annemde’de kalp sorunu var.Tahlil sonuçlarım kolestrol 258mg /hdl 35mg/vldl96/trigliserid 481mg./açlık kan şekeri 114.Moralim bozuldu .Tansiyonum 13-14 küçük tansiyonumda 9 civarı.İlginize şimdiden teşekkürler.

  • Düzenli spor ve diyet yapmanızda fayda var. kardiyolojik check up ta faydalı olacaktır.

 259. Hocam ust goz kapagimda yag plakasi olustu kolesterolden oldugunu soylediler bu plakalari yok etmenin yolu varmi goruntusu beni rahatsiz ediyor kolestorolden ise ne yapabilirim yas 55 kilo 61 boy 1.68 saglik sorunum yok hic olmadida yalniz birkac yildir buyuk stres sıkıntı altindayim.

  • Kolesterol değerleriniz çok yüksekse alınacak tedavi ile yeni plaka gelişme riski düşecektir. Oluşan plakaların erime süreci ise uzun sürer. Kozmetik amaçlı operasyon için göz hastalıklarına başvurabilirsiniz.

 260. Hocam merhaba
  Yaşım 33 kilo 73 boy 176, check up sonucu kolesterolüm Yüksek çıktı, total 201, ldl 147, trigliserid 101. Uzman doktor sorun olmadığını söyledi. Normal mi? Ayrıca bu durum iktidarsızlığa yol açar mı? Cevaplarsanız sevinirim.

  • Kan değerleri normal gözleniyor. İktidarsızlık için üroloji muayenesi faydalı olacaktır.

 261. hocam selamlar,
  Kalp ekosunda daha önceden geçirilmiş bir kalp krizine ait bulgular mutlaka çıkarmı ?

  Kalp ekosu normalde Kroner arter hastalığı yok diyebilirmiyiz.Yani kroner kalp damar darlığı ekoda belirti verirmi ?

  saygılar.

  • büyük ve hasar bırakmış krizler ekoda görülür. normal eko kalp krizini ekarte ettirmez.

  • Sonuçlar sınırın biraz üstünde ama ilaçsız diyet ve egzersiz şimdilik yeterli görünüyor. 2 ay sonra kontrolü unutmayın

  • demir ve kolesterol oaranının yüksek çıkması sebze ve salataya ağırlık verilmesi gerektiğini gösteriyor. geçmiş olsun.

 262. merhabalar Hocam,

  yaş:42 boy:1,82 kilo:90

  total kolestrol: 274, ldl:230 hdl:40 , trigliserid: 233,,,babam by-pass oldu abimlerde kalp damar rahatsızlıkları anjiyo&stend. büyük olasılık bende aynı sorunlarla karşı karşıya kalacağım. spor ve yeme alışkanlıklarımı değiştirdim. başka birşey yapmalı mıyım? saygılarımla.

  • spor ve beslenme alışkanlığı düzene girinceye kadar ilaç tedavisi faydalı olacaktır.

 263. benim annemin tansıyon yükselmesiyle gittik doktora yas 53 bu zmana kadar tansıyon yülseklmesı yasamadı bas donmesı basladı tansıyon 19.7 oldu sonra 16.8. arası olsu hıc dusmedı ve halende bugun ozel hastaneye goturdum uzman doktor kalp grafı ve kan ıstedı sonucta kalp hzlı atıyor dedı kana gelıncede sonucta 266ldl kolestrol kotu huyluymus sekerıde 136.3 cıktı sımdılık kolestrol ve tansıyon ıcın ılac yazdı hmur ısı tuz yasak dedı egzersz yuruyus dedı 3ay snra kntrol ıstedı seker ılacına ozmn baslarız dedı moralı cok bozuk annemınde benımde daha baska neler yapmalıyız 😕

 264. benim annemin tansıyon yükselmesiyle gittik doktora yas 53 bu zmana kadar tansıyon yülseklmesı yasamadı bas donmesı basladı tansıyon 19.7 oldu sonra 16.8. arası olsu hıc dusmedı ve halende bugun ozel hastaneye goturdum uzman doktor kalp grafı ve kan ıstedı sonucta kalp atıyor dedı kana gelıncede sonucta 266ldl kotu huyluymus sekerıde 136.3 cıktı sımdılık kolestrol ve tansıyon ıcın ılac yazdı hmur ısı tuz yasak dedı egzersz yuruyus dedı 3ay snra kntrol ıstedı seker ılacına ozmn baslarız dedı moralı cok bozuk annemınde benımde daha baska neler yapmalıyız 😕

  • gerekli önerilerde bulunulmuş. yaş arttıkça tansiyon hastalığı ortaya çıkma riski artar. sosyal destek vermeniz faydalı olur.

 265. hocam benım yas 28 kg 66 kolestrol:325 trıgelısın:820 hdl:23 ldl:138 aıleden gelıyo ve bı turlu dusuremıyom polıs okuluna gıdecem bı sorun olurmu ve dusurmek ıcın ne yapmam gerekır

  • özellikle trigliserid yüksekliği için ilaç başlanması faydalı olacaktır.

 266. Hocam merhaba,

  97 kilodayken total kolestrolüm 241 ldl değerim 177 idi.Diyetisyen takibi ile 5 ayda 17 kilo verdim fakat en son tahlilimde total kolestrolüm 263 ldl değerim 234 olarak çıktı.Problem ne olabilir.

  • kolesterol değerleri kandaki oranı gösterir. kilo vermek özellikle yağ seviyesinde düşüş yapar. sonuçları güvenilir bir yerde tekrarlatmanız faydalı olur.

 267. Hocam,
  LDL 212 , Trigliserid 90, HDL 35, yaş 36, boy 172, kg 93
  10 mg kolestrol ilacı verildi fakat ilaçsız diyet ve sporla çözmek istiyorum. Yorumlarınız nedir ? Kolestrolün tansiyona etkisi nedir ? Zira küçük tansiyonum da bazen 9 üstüne çıkıyor.

  • kolesterol tansiyonu yükseltmez ancak tansiyon varlığında yüksek kolesterolün vücuda vereceği zarar artar. 10 kg kilo verme ile sorun çözülecektir.

 268. Sayın hocam,32 yaşında 1.80 boyunda,82 kiloyum.Benim de trigliserit: 460,Tot.kolestrol:320 LDL:240.Yıllardır trigliserit değerim 250-500 aralığında.Bazen 1 ay diyet yapıp-çok sıkı değil- tekrar ölçtürüyordum hiç değişiklik olmuyordu.İlaç kullanma konusunda istekli değilim ama başka yol var mı sizce?

  • önerim düzenli egzersiz ve diyet ile takibe devam..2 ay sonrasında tekrar kontrol

 269. Hocam hayırlı günler. 45 yaşındayım.82 kiloyum.6-7 ay önce bypass ameliyatı geçirdim. Kontrollerimde LDL 69, trigliserid 360, glukoz 162 çıktı. Yorumlarsanız sevinirim.

 270. HOCAM iyi akşamlar,
  56 yaşında,1.86 boy,77 kğ,birisiyim,
  50 yıllık sigara tiryakisiyim,
  HDL düşük görünüyor,öneriniz olur mu acaba,

  HDL – Kolesterol * 39 mg/dL
  LDL – Kolesterol 113 mg/dL
  Trigliserid 112 mg/dL

  yorumlarsanız,sevinirim,
  şimdiden teşekkürler…

 271. Hocam merhaba, benim son ölçümde LDL; 209 HDL;51 çıktı diğer değerlerde bir sıkıntı yok. Diyet ve yürüyüşü sıklaştırdım. Lakin alkolü bırakamadım, alkol LDL seviyesine çok etkili midir?

  • Kolesterol yüksekliğinde muhtemel ailevi bir yatkınlık olabilir. Alkolü azaltmanız gerekir.

 272. hocam iyi günler benim 10 aylık bebeğim var emziriyorum fakat tahlil sonuçlarım
  LDL KOLESTROL 232, KOLESTROL 319, TSH 29.7
  ve SERBEST T4 0.4 çıktı İlaç kullanmadan düşürmem mümkünmü acaba?

  • ilaç kullanmadan 2 aylık bir diyet programı iyi olur. ama öncelikle değeri güvenilir bir laboratuvarda tekrarlatmanız mantıklı olacaktır.

 273. Merhabalar hocam yasim 29 13.01.2015 tarihli sonuclara gore kolestrol rahatsiZligim var kolestrol 286 ldl 205 hdl 63 doktorum ilac kullanmami onerdi kullanmaya basladim.colastin 20mg sizce ne yapmaliyim 50 kg im.tsk ler

  • değerler biraz yüksek. ilaç tedavisi ile değer hızla düşecektir. sonrasında diyet ve egzersiz yeterli olacaktır muhtemelen.

 274. hocam çok teşekkürler hemen dönüş yaptınız ama kolestrol için ne dersiniz sizcede normalmi yoksa yüksekmi kalbime zararı olurmu?

 275. iyi günler hocam ben 30 yaşındayım sürekli kızılaya kan veriyodum 3 ay önce tekrar gittim düşük nabız dedi almadı kan. daha sonra bende gözetim altına aldım kendimi nabzım normalde 60 70 değişiyor ama istirehatte 45 50 oluyordu doktora gittim dün ekg, efor, kan testleri yaptı ve holter takalım 1 gün dedi. ekgmdede düşük çıktı ama efora girince 182 falan oldu doktorda normal ihtiyaç olduğunda zaten kalbin atıyor dedi bana holter takma gereğide duymadı. fakat tahlil sonuçlarımda kolestrol çıktı TOTAL KOLESTROL 228, TLİGRİSERİT 133, HDL KOLESTROL 50, LDL KOLESTROL 155 ÇIKTI. doktor korkulacak bir şey yok dedi ilaç falanda vermedi ama şüphede kaldım birde size sormak istedim teşekkür ederim şimdiden cevabınız benim için çok önemli.

  • Sonuçlar normal sınırda saptanmış. Kan vermeniz sorun yaratmayacaktır.

 276. merhabalar hocam eşim 173 boyunda 82 kilo 31 yaşında düşük nabız için doktora gittik normal aktif halde iken nabız 70 ama yatarken falan 50 oluyordu. doktor ekg, efor, ve kan testleri yaptı. eforda nabzı düzgün çıktı 180i bulmuş. normalde ihtiyacı olunca kalp düzgün çalışıyor eforda öyle çıktı dedi. eşim daha önce futbol geçmişi var 5 6 yıl kadar oda bu yüzden dedi sporcu kalbi varmış. ama kan değerlerinde tligriserit 132, HDL kolestrol 48, total kolestrol 226, LDL kolestrol 152 çıktı bunun içinde diyet önerdi. sizce yüksekmi yoksa normalmi? korktuğum damar tıkanıklığı olsa eforda çıkardı değilmi? doktor normal dedi ama birde size sormak istedim sizi sürekli okuyorum çünkü çok doğru konuşuyorsunuz.

  • Sonuçlar endişe edecek boyutta değil. uykuda nabız düşer normalde.ek tedavi gerekli gözükmüyor

 277. merhabalar hocam eşim 173 boyunda 82 kilo 31 yaşında düşük nabız için doktora gittik normal aktif halde iken nabız 70 ama yatarken falan 50 oluyordu. doktor ekg, efor, ve kan testleri yaptı. eforda nabzı düzgün çıktı 180i bulmuş. normalde ihtiyacı olunca kalp düzgün çalışıyor eforda öyle çıktı dedi. eşim daha önce futbol geçmişi var 5 6 yıl kadar oda bu yüzden dedi sporcu kalbi varmış. ama kan değerlerinde total kolestrol 226, LDL kolestrol 152 çıktı bunun içinde diyet önerdi. sizce yüksekmi yoksa normalmi? korktuğum damar tıkanıklığı olsa eforda çıkardı değilmi? doktor normal dedi ama birde size sormak istedim sizi sürekli okuyorum çünkü çok doğru konuşuyorsunuz.

  • kolesterol değeriniz tedavi gerektirecek yükseklikte görünmüyor. geçmiş olsun.

 278. Hocam merhaba , yaşım 34 boy 1.70 kilo 84 anne ve babamda kolestrol vardı ben test yaptırdığımda LDL 247, KOLESTROL 370 , HDL 62 , TRİG 303, TSH 9,34 çıktı doktorum ilaç kullanmadan geçmeyeceğini söyledi ilaçlar TARDEN 20 mg , EUTHYROX 25 mcg . Siz ne önerirsiniz

  • guatr varlığıda kolesterolü etkilemiş olabilir. ilaç yanında diyet ve egzersiz yapın. 2 ay sonraki kontrolde ilaç kesilmesi planlanabilir.

 279. Hocam merhaba ,
  35 yasindayim
  Kolestrol 367
  Trigliserid 512
  Hdl 46
  Ldl 175
  Bir yildir lipofen (fenofibrat 250) kullaniyorum ayrica diyet ve duzenli yuruyus yapiyorum. Fakat degerlerim dusmedi bas donmesi , mide bulantisigecmedi . Ne oneriyorsunuz ne yapmam gerekiyor acaba ?
  Simdiden tesekkurler ..
  Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 11th, 2015 @ 13:55
  Değerlerinizi öncelikle güvenilir bir laboratuvarda tekrarlayın. Trigliserid yüksekliği diyet ve egzersize genelde hızlı cevap verir. Belirttiğiniz şikayetler ile kolesterol değerleri arasında bağlantı gözükmüyor.

  Cevabınız için teşekkür ederim.
  göründüğüm dahiliye ve endokrin bölümündeki doktorlar ise herhangi bir sorun olmadığını sadece yüksek tligriseridden kaynaklanabileceğini söylediler. Bir yıldır şikayetlerim geçmedi. Bir aylık Ator kullanımı sonucunda şikayetlerim azalmıştı fakat dahiliye doktorum ilacın zarar vereceğini değiştirerek tekrar Lipofen’e döndü. Siz ne önerirsiniz ?

  • çok yüksek değerde trigliserid seviyeleri (1000 üstü) belirtilen şikayetleri yapabilir ve daha radikal tedavi gerektirir. mevcut tedavi şekli yeterli görünüyor

 280. Hocam Merhabalar. 29 yaşında, 180 boy 98 kiloyum.sigarayi 2 ay once bıraktım. .glukoz=96,, üre=33.1,, kreatinin=1.1,, kolestrol=228.4,, trigliserid=155.6,, HDL kolesterol=38.3,, LDL kolesterol=168.2 degerlerim sizce nasıl hocam.birde bas donmesi ve bulanti var acaba psikolojik mi yoksa kolostrolden dolayimi.psikiyatriste gittim panikatak başlangici vardir diye PROZAC diye ilac verdi.yarin alip başlayacağım ilaca ama korkuyorum. ..bilgi verirseniz sevinirim saygilar

  • kolesterol değerleri için kilo vermek ve ilaçsız takip yeterli görünüyor.

 281. Hocam merhaba ,
  35 yasindayim
  Kolestrol 367
  Trigliserid 512
  Hdl 46
  Ldl 175
  Bir yildir lipofen (fenofibrat 250) kullaniyorum ayrica diyet ve duzenli yuruyus yapiyorum. Fakat degerlerim dusmedi bas donmesi , mide bulantisigecmedi . Ne oneriyorsunuz ne yapmam gerekiyor acaba ?
  Simdiden tesekkurler ..

  • Değerlerinizi öncelikle güvenilir bir laboratuvarda tekrarlayın. Trigliserid yüksekliği diyet ve egzersize genelde hızlı cevap verir. Belirttiğiniz şikayetler ile kolesterol değerleri arasında bağlantı gözükmüyor.

 282. Sayın Karabulut,
  Yaş 34
  Kolesterol 232 <200
  HDL 80 40-60
  LDL 137 <130
  Trigliserid 78 55-220
  LDH 474 25-248
  PTH 115,2 15-65
  Çıkıyor,
  testler tekrarladığında
  Kolesterol 232 <200
  HDL 77 40-60
  LDL 134 <130
  Trigliserid 73 55-220
  LDH 312 25-248
  PTH 83,1 15-65
  çıktı. Ne yapmalıyım?
  Teşekkürler.

  • kolesterol için tedavi gerekmiyor. pth yüksekliği için dahiliye muayenesi faydalı olur.

  • 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası değerlerin kontrolü faydalı olur.

  • Değerler sınırın üstünde. ailevi yatkınlık söz konusu olabilir. ilaç tedavisi 2 aylık kontrol sonrası planlanabilir.

  • Sonuçlar hafif derecede yüksek. 2 aylık diyet egzersiz sonrası tekrar kontrol faydalı olur.

 283. Hocam kötü kolestrolum 196 iyi kolestrolum 246 , 17 yaşındaydım boyum 1.87 kilom 60 cok zayifim birçok sporla uğraşıyorum ama inmiyo sivilce için gittimde öğrendim canımı çok sıkıyo sizce napmalıyım

  • Bazı sivilce ilaçları kolesterolü arttırabilir. Tekrar baktırmnızda fayda var.

 284. Kolestrolüm 420 Ator ilacı başlandı. Bir anda kilo almaya başladım. Bel bölgesi Göbek oluştu. Yürürken ayak ağrısı oluşuyor. Ve çok çabuk yoruluyorum. 1956 doğumluyum. Izmirde ikamet ediyoruz. 55 kilo. 1.60 boyum. Teşeklürler.

  • Ailesel kolesterol yüksekliği sözkonusu. İlaç kullanmak gerekir. Ator kilo alımı yapmaz. İlacın yanında diyet ve egzersizde şart.

 285. Merhabalar hocam.27 yaşındayım 64 kg.kolesterol 284.trigliserid 213 LDL 211 HDL 30..hemen ilaç tedavisi mi olmam gerekli.diyetle mümkün değilmi

  • Öncelikle tetkik tekrarlanmalı. 2 aylık diyet ve egzersiz ile düşüş yoksa ilaç tedavisi gündeme gelir.

 286. Hocam iyi günler,
  38 yaşında bayanım. 12 aralık tarihindeki tahlil sonuçlarım:
  Açlık glukoz 195
  hba1c 6.3
  total kolestrol 300
  trigliserid 1011
  hdl 44
  vldl 202
  ldl…ölçülemiyor
  Bu değerler genetik midir? Ne yapmam gerekir?

  • sonuçlar ailesel kolesterol yüksekliği ile uyumlu. güvenilir bir laboratuvarda değerleri tekrar edip doktora başvurmanız faydalı olur.

 287. Sn.Doktor bey yaşım 31 kilom 65 boyum1.75 . Kolesterol 225 hdl; 53 Triglist 73 ldl 165
  Şuan issizim aktivitem yok.Sigara kullanmıyorum .Fazlada kilolu değilim. Ailemde kalitimsal bi rahatsızlikta söz konusu değil. Fakat değerler bu şekilde. Bana öneriniz nedir ?

  • Bakılan değer total kolesterol ise ailesel bir hastalık söz konusudur.spor,diyet ve ilaç tedavisi ile birlikte kardiyoloji muayenesi faydalı olur.

 288. hocam merhaba; yaş 40, son 10 yıldır kolesterolüm yüksek, ldl, hdl oranı hep 4 ün üzerinde son tahlilde ldl:185 hdl:45 total: 245 hdl ilk defa 40 ın üzerine çıktı daha önce 30-35 arası idi, son 3 aydır 30 dk lık yürüyüş yapıyorum, sigarayı bıraktım, (20 yıl içtim) başka bir hastalık için yapılan BT de abdominal aorta ve her iki iliak arterde kalsifiye aterom plaklar izlendi, tavsiyeniz ? teşekkürler.

 289. Hocam merhaba,

  Diyetisyen takibi ile 3 ayda 12 kilo verdim.Diyete başlamadan önceki değerlerim; ldl 177, 4/hdl 35/total 241 idi.Şimdi ise ; ldl 176/hdl 37/total 220 oldu.34 yaşındayım sigara alkol yok, Ailemde kalp hastalığı yaygın.Bu tabloda ilaç kullanımı mı zorunludur?Tavsiyeniz nedir?

  Teşekkürler

 290. Hocam ben tiroid ameliyati oldum atom tedavisi gorucem yapilan tetkiklerde total kolesterol 304 ldl 198 hdl 116 tirigliserid 60 civari degerler cokmu kotu, 55 yasind 1.60 boy 57 kiloyum ne yapmaliyim.

  • sonuçlar yüksek seviyede..2 aylık diyet tedavisi ile ldl de yeterli düşme sağlanmazsa ilaç tedavisi düşünülebilir.

 291. Hocam 28 yaşındayım tansiyonum yüksek oldugundan ilaç kullanıyorum bu arada trigliserid 171 HDL-c 26 kolesterol 213 LDL 152,8 kötümü hocam ne yapmalıyım

  • Koruyucu kolesterol HDL yi yükseltmek için düzenli egzersiz ve sigaradan uzak kalmak şart.

 292. Merhaba hocam. benim total kolesterol 348 LDL 267 HDL 60 . Hergün 2 saat spor yapıyorum. ailede babam by-passlı 23 yaşındayım ilaç kullanmam gerekirmi öneriniz teşekkür ederim

 293. Hocam merhaba,
  Kolesterol total 178
  HDL 32 LDL 117 TRIGLISERIT 145 ACLIK KAN SEK. 100
  Hipertansiyon tanısıyla 6 ay dilatrend 6,25 mg ilac kullaniyorum.Kontrol için Kan biyografisini sonuclarim bu şekilde.Tansiyonumu 6 aylik periyodda hergün olctugumde dinlenme halinde en yüksek 140 – 91 çıktı bu sürede 2-3 kere bu şekilde oldu.Ne öneriyorsunuz hocam.Teşekkürler..

  • düzenli egzersiz hem HDL seviyenizi arttıracak hemde tansiyon değerlerini düzenleyerek ilaç ihtiyacını ortadan kaldıracaktır.

  • atorvastatin grubu ilaçlar ile kolesterol düşüşü ilk 2 ay içerisinde gözlenir. hedefe ulaşılan durumlarda doz tedrici olarak azaltılır.

 294. hocam benim kollesrolum 230 çıktı ama başım bazen aralıksız basınçlı ağrıyor bundan kaynaklanmış olabilirmi ne yapmalıyım ! saygılar

 295. Hocam babamin kolesterolu 394 ldl ise 334 ator kullanıyor bir haftadan beri ama düşmedi bir hafta sonra kolestrolu 350 LDL 270 oldu şiddetli bas agrisi var birşey yiyemiyor boyna kusuyor 10 kilo verdi

  • ailevi kolesterol yüksekliği sözkonusu. kolesterol düşmesi bir anda olmayacaktır. yüksek doz yada kombine ilaç tedavisi gerekebilir.

 296. Merhaba hocam ben 23 ekim tarihinde kan tahlili yaptırdım. Kolesterol um 223 hdl kolesterolum 76 ldl kolesterolumde 134 çıktı. yaşım 20 kilomda 61 boyumda 165 siz ne önerirsiniz ne yapmalıyım şimdiden teşekkür ederim

  • Risk faktörlerinizin değerlendirilmesi lazım..diyet ve egzersiz, risk grubunda iseniz yada diyet egzersizle düşüş saptanmazsa ilaç tedavisi gerekir.

 297. Merhaba 30 yasindayim yaklasik bir haftadir yemek yedikten sonra ense agrisi,kol ve omuz ağrisi,başin arka tarafinda ağri kalpte baski hissi var.kirsal kesimdeyim yeni tahlil yaptirmadm ama önceleri LDL biraz yüksekti ne yapabilirim

  • LDL yüksekliği ile şikayetlerin şekli çok ilişkili görünmüyor. genel bir muayene ve tansiyon takibi faydalı olur.

 298. Hocam merhaba 27 yaşındayım cildiye polk. Sivilce tedavisine başvurduğum da kolestrolum oldugunu ogrendim çok yuksek çıktı be yapmam lazim.
  Trigliserid. 862 mg çıktı daha önce 249 mg çıkmış
  Vldl kolestrol 172 mg/dL dağa önce 50 çıkmış
  LDL kolestrol trig>400 olduğundan hesaplama yapılamadı yazıyor daha önce 88 çıkmış
  HDL klostrol 24 mg/dL daha önce 37 çıkmış
  Benim ne yapmam gerekiyor çalışan biriyim ne tur risklere yol açabilir teşekkürler şimdiden…

  • trigliserid seviyesinde diyet ve egzersiz sonrası belirgin düşme izlenebilir. bazı sivilce ilaçları trigliserid seviyelerinde artış yapabilir.

 299. Merhaba kolay gelsin 23 yaşındayım haşimato tiroidim var kolestrol değerlerim hiç bir zaman düşmüyor tiroid değerlerim normal olsa bile kolestrol 284 hdl 60 ldl 194 sizce ilaç kullanmam gerekir mi ne önerirsiniz teşekkürler

  • Değerler sınırda görünüyor. egzersiz ve diyet yeterli olacaktır.

 300. hocam merhaba; size 23.ekim 2014 tarihinde yazmıştım. ekg,eko ve efor testi yapıldı ve bunlar normal çıktı. sadece değerler yüksek çıktı. trigliserid 209, kolesterol 323, hdl kolesterol 43,ldl kolesterol 238 olarak değerlerim var. yaş 50, boyum 1.70, kilo 77.siz ne tavsiye edersiniz hocam.şimdiden teşekkürler