ÇARPINTI VE RİTİM BOZUKLUĞU İLE YAŞAMAK KADERİNİZ OLMASIN!

585
54697

palpitations-1”Çarpıntı şikayetlerinin altından çoğunlukla ciddi bir hastalık saptanmamasına karşın; bu şikayetten muzdarip kişiler mutlaka kontrolden geçmelidirler”

Çarpıntı şikayeti hemen her kişinin yaşadığı bir problem olup, çoğunlukla stres, yorgunluk ve hareketsiz yaşamdan kaynaklanır. Çarpıntı, kişinin kalbinin çalıştığının farkına varması olarak da tanımlanabilir aslında. Kalp biz farkında olmasak da işini hiç aksatmaz ve düzenli olarak kasılır. Ne zaman ki kalp işini biraz hızlı yapmaya başlar, birkaç kez sıradışı kasılır, o zaman onun farkına varırız. Kimi göğsünde hızlı bir vuruştan, kimi kalbinin atışının bir süre durduğundan, kimi de göğsünde uçuşan bişeylerin varlığından sözeder. Kalbin güm güm göğse vurması, kuş kanadı gibi çırpınması, kelebek olup uçması gibi terimler de çoğu zaman bu tip durumlarda kullanılır. Ama hepsinin ortak adı ‘’çarpıntı’’dır.


İstirahat halinde normal bir insanın kalp atışı dakikada 60-100 atım arasında değişir. Çarpıntı, genel olarak kalp atışının dakikada 100’ ün üstüne çıkması olarak tanımlanır. Ancak , kalbin yavaş atımlarında veya normal atımlarında da kişi çarpıntı hissedebilir. Bu his kalbin hızlı atmasından çok düzensiz atımıyla ilgilidir ve kişi bu hissi genelde çarpıntı olarak tanımlar.
Gündelik yaşamda hissedilen beklenmedik çarpıntılar, kalpteki düzensiz atımlar çoğu zaman insanları endişeye sevkeder ve korkutur. Çarpıntının en rahatsız edici yanı kişide panik durumu oluşturmasıdır. Birkaç düzensiz veya hızlı atış öncelikle kafaları karıştırır ve zihinlerde soru işaretleri oluşturur. Kalp krizi geçirme korkusu, kalbimizin duruvereceği endişesi insanın ruhunu sarıverdiğinde tıbbi yardım istemek tek çıkış yolu olarak görülür.

Bu yazıda günlük yaşantıda en sık rastladığımız çarpıntı çeşitlerinden bahsedeceğiz.

En sık izlenen çarpıntı şekli normal ritmin olduğundan daha hızlı atması olarak tanımlanan çarpıntı şeklidir. İstirahat anında nabız genelde 100 ün üzerinde seyreder ve sıklıkla kansızlık, guatr gibi ikincil bir sebebe bağlıdır. Özellikle hareketsiz yaşantı süren, efor kapasitesi düşük kişilerde ise hareket yada duygusal stres ile nabızda ani artış olur. Nabız 70-80 civarında iken bir anda 120-140 aralığına çıkabilir. Kişi çarpıntı ile birlikte nefes darlığı hisseder ve korkuya kapılır. Derin ve yavaş nefes alıp vermek, nefes tutarak ıkanmak genelde nabızda düşme sağlar. Tansiyon düşüklüğü, az su tüketmek, ateşli hastalıklarda nabızı arttıran sık nedenlerin başında gelir. Bu grup çarpıntı genelde zararsız olup sıklıkla tedavi gerektirmez.

Diğer sık gözlenen çarpıntı şekli ise tekleme olarak tanımlanan düzensiz atımlardır. Nabız düzeyi 100 ün altında olsa dahi bu düzensiz atımlar geldiğinde kişi çarpıntı ile birlikte göğüste boşluk ve kalpte durma hissine kapılır. Aşırı stres, yorgunluk, ağır efor, mineral dengesizliği, tansiyon yüksekliği bu tür teklemelere yol açabilir. Bu grup hastalarda sıklıkla tedavi gerektirmez. Ancak kalbe yönelik eko ve ritim holter testi ile rutin kan değerleri bakılmalıdır.

Çarpıntı tarif eden hastalar içerisinde hem tanı hemde tedavi sürecinde atlanmaması gereken grup ise atriyal fibrillasyon denilen ve kalbin düzensiz atımlarıyla seyreden hasta grubudur. Burada düzensiz atım aralıklı teklemeler şeklinde değildir ve sürekli bir düzensiz atım söz konusudur. Atriyal fibrillasyon sık gözlenen bir ritim bozukluğudur ve erken dönemde tedavi edilmediğinde kalıcı olmaya meyillidir. Uzun vadede kalbi büyüterek kalp ve kapak yetersizliğine yol açar. Asıl korkulan diğer komplikasyonu ise felç riskini belirgin olarak arttırmasıdır. Bu risk özellikle 65 yaş üstünde dahada belirgindir. Ne yazıkki bu ritim bozukluğuna gerekli önem verilmemekte ve çoğunlukla hastalara eksik tedavi verilmektedir. Eksik tedavi alan hastalarda uzun vadede bu hastalığın komplikasyonları ile başbaşa kalmaktadır. Felç riskini düşürmek için verilen kan sulandırıcı yanında ritmi tamamen normale döndürmek gelişen teknolojiye paralel olarak mümkün olmaktadır. Bu ritim bozukluğu 3 şekilde normale çevrilebilir. Özellikle ilk 48 saat içinde gelişen ritim bozuklukları ilaç tedavisine cevap verir. İlaç tedavisi ile 1. gün içinde genellikle normal ritim sağlanır. Uzun süreli ritim bozukluğu yaşayan kişilerde ilaca cevap oranı düşüktür ve bu kişilerde elektroşok yöntemi ile normal ritim sağlanır. Bu yöntem uygulanmadan önce kalbin ayrıntılı olarak görüntülenmesi ve uygunluk şartlarının aranması şarttır. Elektroşok yöntemi ile normal ritim sağlama oranı yüksek olmasına karşın bu yöntem yeterince aydınlatılamayan hastalar tarafından kabul edilmemekte ve çoğu hekim tarafından da ihmal edilmektedir. Üçüncü yöntem ise anjiyografik yöntemle ablasyon denilen yakma yöntemidir. Bu yöntem özellikle uzun süreli ve tekrarlayan ritim bozuklukları için idealdir ve %80 a varan başarı oranı mevcuttur. Ablasyon ile atriyal fibrillasyonu düzeltme yöntemi son yıllarda büyük gelişmeler göstermiştir ve ülkemizde de başarı ile uygulanmaktadır. Atriyal fibrillasyonun getirdiği düzensiz ritim ve komplikasyonları ile yaşamak kader değildir. Bu grup hastaların bilinçlenip kardiyoloji referans merkezlerine başvurması hayat kalitesi ve hayat sürelerinde uzama ile sonuçlanacaktır.

Çarpıntı şikayeti olanlar, bu noktalara dikkat!

 • Sigara, alkol, çay, kahve, kola, çikolata tüketimi çarpıntıyı tetikleyebilir.
 • Stres ve gerginlik önde gelen çarpıntı sebeplerindendir ve tedaviye yönelik dinlenme veya tatil, kaplıca, masaj ve spa seansları, meditasyon ve yoga programları uygulanabilir.
 • Düzenli egzersiz özellikle yürüyüş, yüzme çarpıntıyı azaltmada etkili yöntemlerdir.
 • Panik atak hastaları için psikiatrik destek alınmalıdır.
 • Uyku düzensizliği olanlarda ilaç tedavisi uygulanabilir.
 • Günlük 2 litre sıvı alımı çarpıntı şikayetini azaltır.
 • Üzüm ve bal çarpıntıyı azaltıcı etkileri iyi bilinen gıdalardır. Üzüm suyu, limonlu suyla veya sütle karıştırılmış balın düzenli tüketimi çarpıntıyı azaltmaktadır.
 • Taze meyve, sebze tüketimi arttırılmalıdır. Sebzeler çiğ yada az pişmiş olarak tüketilmelidir. Beyaz unla yapılmış besinlerden, katkı maddelerinden zengin gıdalardan, renklendirici eklenmiş gıdalardan ve aşırı baharattan uzak durulmalıdır. Yemekler ana öğünler şeklinde tüketilmeli ve ara kaçamaklardan uzak durulmalıdır.
 • Tansiyon değerleri düşük olan gençler günlük tuz tüketimini ihmal etmemelidir. Kaya tuzu, deniz tuzu gibi rafine edilmemiş tuzlar mineral dengesini daha iyi sağlarlar.
 • Kansızlık ve guatra yönelik araştırmalar mutlaka yapılmalıdır.
 • Çarpıntı için ilaç kullanan kişiler ilacı aniden kesmemelidir. Ani ilaç kesimi çarpıntıya davetiye çıkarır. İlaç dozu azaltılarak tedricen kesilmelidir.
 • Çarpıntı sorununu her zaman hafife almak, önemsememek bazı durumlarda hatalı olabilir. Özellikle yukarıda saydığımız bilinen hazırlayıcılar olmadan ortaya çıkan, sık tekrarlayan ve uzun süren çarpıntı ataklarını ciddiye almakta ve bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır. Hissedilen çarpıntı altta yatan bir hastalığın ilk belirtisi olabilir.

Bu yazı ile ilişkili programları youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

 

 

585 YORUMLAR

 1. Meraba hocam… Son iki yıldır nefes darlığı ve çarpıntı oluyor bende… Dideral tavsiye edildi bi kaç defa aldım ve içtikten sonra daha iyi olduğumu hissettim… Sizce devam etmeli miyim?

 2. Meraba hocam… Son iki yıldır nefes darlığı ve çarpıntı oluyor bende… Dideral tavsiye edildi bi kaç defa aldım ve içtikten sonra daha iyi olduğumu hissettim… Sizce devam etmeli miyim?

  • Öncelikle şikayetlerin nedeni araştırılmalı. Hekim tarafından İlaç tavsiye edilmişse kullanımı faydalı olacaktır.

 3. Hocam merhaba carpinti icin saneloc kullaniyordum simdi tup bebek tedavisine basladim hormonal igneler kullaniyorum saneloc kullanmayabdevam etmede bir sakinca olurmu tesekkurler

 4. Merhabalar 48 yaşındayım 1 sene önce çarpıntı şikayeti ile kardioloğa gittim .ekg,ultrason, efor sonuçlarım temiz çıktı. Holter bağladılar . kardiyak aritmiler olarak yorumlandı operasyona gerek duyulmadı.psikolojik olabileceği söylendi. Bir senedir nexivol 5 mg kullanıyorum. Beraberinde dyloxia 60 mg verdiler. Şikayetlerim azaldı fakat nabız yükselten faaliyetlerde bulunduğum zaman rahatsızlanıyorum. Çalışma ortamım sıcak ve yer yer ağır tempo gerektiriyor. Nabzım 100 ün üstüne çıktığı zaman fenalık hissediyorum spor yapmaya çekiniyorum .ilaçları yan etkilerinden dolayı bırakmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

  • İlaç tedavisi altında egzersiz planlanabilir. Planlama için doktora muayene faydalı olacaktır

 5. Hocam merhaba Kalbimde APS varmış ve Aort Kapak 3. derece yetmezlik varmış ritmim 2 atıyo 1 ara veriyor sürekli böyle Doktor 18 Temmuz 150 mg Ritmonorn denilen İlacı 2 X1 iç dedi.İçince 1 saat sonra düzeliyor. ama Kas ağrısı, Baş ağrısı halsizlik ve öksürük başlıyor. Bende belki İlacı 2 ye bölüp içsem yan etkileri az olur diye böyle içiyorum devam etsem bir zararı olurmu Etkisini 1 saat içinde gösteriyor etkisi 7 saat sürüyor. Bu ilaçın yanında Belok falan iç demedi. Bazıları sabah akşam belok alıyorlarmış içmek şartmı.Cor aspirin içiyorum 100 mg
  Pıhtı falan atmasın diye Parayı alıyorlar bir daha doktora ulaşamıyorsun böyle şey olabilirmi. Hastanelere Korona Yüzünden gidemiyoruz. 62 yaşındayım 52 kiloyum.Bir fikir verirseniz sevinirim. Bir de İlacın reçetesinde EKG çekilmeli yazıyor Sağlık ocağının doktoru bir şey varsa anlarmı.

  • Rytmonorm genel olarak günde 3 kez alınır. İlaç ile ilgili yan etkiler varsa ilaç değişimi için tekrar muayene faydalı olacaktır.

  • Merhaba hocam 24 yaşındayım mitral kapağımda kaçak var 5 yıldır dideral kullanıyordum şimdi doktorum concor a çevirdi yetersiz gelince . Gebelik durumunda kullanılabilen taşikardi ilaçları var mı bunu merak ediyorum. EKG de ekstra atım yok sinüs taşikardim var ilaç kullanmadığım zaman nabzım 130-160 arasında . Kan değerlerimde hiçbir sıkıntı yok fakat bi bayan olarak gebelik durumunu merak ediyorum ilaç kullanmadan yaşayamam doktorlarda ekstra atım olmadığı için eps yapmıyorlar

  • Hocam ilaçlar kendine bir hafta da etki eder mi kalp ritmini duzeltirmi belloc günde 2 defa sabah akşam klanuiyor 25 mg rytmonorm mu 150 mg günde üç kez

 6. hocam merhaba 34 yaşındayım. 1.5 sene önce af’ye giriyorum diye kriyoablasyon oldum. 6 ay bir sıkıntı yaşamadım ama. son 6 içinde 3 kere(son ikisi 15 gün içinde) AF’ye girdim. sabah akşam eliquis 5 mg kullanıyorum. doktorlar kalbin fonksiyonlarında bir sıkıntı olmadığını söylüyorlar. acile gidiyorum 1-2 cc diltizeam ile nabzım kırılıyor. bundan nasıl kurtulacağım. cevaplarsanız sevinirim.

 7. Merhaba hocam anneme 2019 yılında I79.0 Aort anevrizması tanısı koyuldu. Düzenli olarak ritim düzenleyici (concor 5mg) hap kullanıyor. Şu an günde 2 tane şeklinde alıyor. Corona aşı sırası geldi ama korkuyor açıkçası bizde korkuyoruz biraz. Ne tavsiye edersiniz olmalı mı? Bir sakıncası olur mu?

 8. Hâli saha maçında 5 dakika sonra,hızlı koşuda 3 dakika sonra ve cinsel ilişkide efor sarfedersem ani asirircarpinti ve nefes darligi oluyor, hatta kalp aşırı hızlanıp hiç nefes alamıyorum o anda,sonra can havliyle soğuk esen bir yere kendimi arıyorum zar zor derin nefes almaya çalışıyorum. Nefessizlik ve aşırı carpinti ortalama 3-5 dakika sürüyor… bu yüzden ne spor yapmıyorum ve cinsel ilişkiye asla girmiyorum. Çünkü ölümden döndüm. Sigara kullanıyorum, yad 45. Sizce sorun kalpte mı akciğerde mı.. Çok sağol hocam.

 9. Merhaba.Yaşım 46.Taşikardi ve hipertansiyon için 2.5 senedir 5mg concor kullanıyorum.Bir süre yanında cipralex 10 mg da kullanmış ve sonrasında bırakmıştım.Son zamanlarda yaptığım ölçümlerde büyük tansiyonum genelde 10 olduğunu ve kalp atış hızımında genelde 60’tan aşağı 50-55 seviyesinde olduğunu farkettim.Bu değerlerde tekrar cipralex kullanmaya biraz korktum!Kısaca sorum şu: concor 5mg kullanan ve kalp atış hızı 50’e kadar düşebilen biri olarak cipralex kullanımı risk oluşturabilir mi? Teşekkürler.

 10. hocam merhaba tıp okuyorum, sınav donemınde olan carpintilarim icin concor kullanıyorum. fakat su an bir sikayetim yok birakmak istiyorum. baslarken 5 gun yarım sonra tam tablet icmistim. aynı sekilde biraksam olur mu?

  • Bu tür ilaçlarının dozu azaltılarak kesilmesi daha faydalı olacaktır.

  • Hocam 2 yıl önce 6 ay boyunca neredeyse hergun gece uyandıran 140-160 arasi taşikardi basladi duzenli hizli.Gittikce hızlanıyor sakinlesmeye calisinca yada ani sakinlestici veya bekleyince 10 dk içinde yavaslayarak geciyordu doktora gitmemiştim korkudan Sonra ustune yürürken hizli tekleme oldu kalbimde birkaç atımda bir rahatsız olup durunca üstüste geldi normal ritim yoktu sanki.Oksurdum hızlıca ve acil ekibi geldi parmagima bisey takti şuan tasikardisiniz normal dedi.Ertesi gün kardiyologa gittim Holterde 160 nabiz ve 30 ves vardi.doktorlar supraventrikuler bazısı sinüs tasikardisi dedi.concor-dideral-diltiazem-corolan hepsi ayrı şey verip geçti. tansiyonum düşük olduğu için ve 5 yıldır paxera ve xanax kullandığım için vücut kalp ilaçlarını tolere etmedi.Tansiyn 7/4 lere indi fenalastim hep.Ceyrek dozlarda ise yaramadı yine ayakta yemek sonrası her yerde dolu tekleme atağı oldu ve yine geceleri uyandıran tasikardiler sürekli ceyrek-yarimda olsa bi kalp ilacı içirdiler 1 yil ama neden sonuç arastirilmadi.20 ye yakın holter takıldı hep aynı şeyler cıktı.Ustuste yürürken gelen teklemeler ve 200 e varan nabiz onlarda çıkmadı.Ayaga kalkmaya uyumaya korkar olup 1 yıl evden çıkmadım.Sonra vagal sinire baskı yapıp nabzı düşüren bir ilac var Brintellix diye duydum depresyon ilacı ama etkisiz biseymis ama nabzı baskı ile düşürüyor diye aldım gerçektende nabzi düşürüp sempatik sistemi baskidan başka ise yaramadı daha ilk günden.8 ay kullandım tek çarpıntı ve teklemeye etki etti.Son 3 haftadır yine teklemeler başladi 8 aydır yoktu birde gece yine Uyanmalar başladı ama 160 değil 180-220 nabizla.Çok hızlı düzenli.ikinma yapıyorum azalıyor gibi oluyor ama tekrar hızlanıyor ben ayağa kalkınca..Gece o şekil uyanınca ayağa kaldırmıyor hızdan nefes alamıyorum gogsumun ortasını sıkıştırıyor ve çok hızlı ve düzgün ve 10 dk da geçmiyor aksine sürüyor bekliyorum nedir bu acaba

 11. Slm sayın hocam öncelikle ben 2007 yılında 21 yaşındayken askerde kalbimde VSD olduğunu tespit edildi ve gata da ameliyat oldum delik kapatıldı ama delik geniş olduğu icin hocam kalp ileti yolunda sorun oluştu ve dddr kalp pili takıldı hocam hiç hap verilmemişti.2 yil önce dr kalbinde yetmezlik başlangıcı var dedi ve beloc 50 delix 2.5 verildi ben 6 ay sonra dr ye gittim iyiye gidiyor dedi ve 2 yıldır kullanıyorum bugün dr ye gittim hocam pil kontrolunde çarpıntı kaydı görüldü ve bana concor 10 verildi.yada 2 beloc kullan denildi kalp atim hızı yukselmis benim kalbim.normalden yavaş attığı icin pil takılmıştı hocam bu çarpıntilar normal mi birde hocam ben kalp atışimi hissediyorum çarpıntı neden oluyor sizce hocam saygilar

  • Düzensiz atımlar daha net hissedilir. İlaç kullanımının aksatılmaması ve düzenli kontrol önemli

  • Evet hocam 6 ayda bir böbrek kontrolü istendi
   Bir sorum daha var size
   Lixina ve beloc u düzenli kullanıma devam edersek 3, atağı yüzde kaç önlemiş oluruz
   Üçüncü defa Allah korusun gerçekleşme ihtimali nedir
   3.yü yaşamamak için ne önerirsiniz
   Değerli düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ederim hocam

 12. Merhaba Doktor Bey. Yasim 4 , yaklasik 1 ay once mideden gelen gazin kalp bolgesinde agriya sebebiyet vermesi sonucunda, uzman bir hekime basvurdum. Kendisi mide ile alakali olmadigini ekg sonucunda kalp ritim bozuklugu yani ‘tekleme’ diye tabir edilen, bu na bagli olarak yuksek tansiyon gozlendi. Bana isoptin ve cardura verdi. Gecen gun yapilan tekkiklerde tansiyonun normal seviyelerde ve ritmin stress testi sonucunda duzeldigi gozlendi. Aslinda bunun midemden kaynaklandigini dusunuyorum. Ben kucuk yaslardan beri spor yapan biriyim. Bu ilaclari kullanmak istemiyorum.Sanirim bu ilaclari azaltarak birakmak gerekiyormus. Isoptini gunde bir kapsul iciyorum. cardura bir gun yarim diger gun ceyrek seklinde. Sizce birakmalimiyim yoksa devammi etmeliyim? Tesekkur ederim.

  • Anladim Hocam. Peki sizce iki tane tansiyon ilaci kullaniyor olmam biraz fazla degilmi? Suan tansiyon degerlerim buyuk 11.8 kucuk ise 66 civarlarinda. Ayrica, cok merak ediyorum Isoptinin sac dokme gibi bir yan etkisi varmi? Tesekkur ederim, Zaman ayiripta cevapladiginiz icin.

  • Hocam merhaba babam 2014 yılında atrial fibrilasyon dan dolayı iskemik inme geçirdi coumadın ve corasprın tedavisi altındaydı fakat ilaçları düzenli kullanmadı inr testi düzenli yaptırmadı ve 9 Nisan 2021 sabahı kalp ritim bozukluğu nedeni ile 7 yıl aradan sonra ikinci atağını yaşadık ve beyine pıhtı atıldığı söylendi ve kasıktan anjiyo yapıldı nöroloji doktoru şu an lixiana 60 mg ilacını verdi ilacı öğlen 3 te içiyor ve halsiz düşüyor uyumaya çok meyilli oldu bugün 05 05 2021 de kardiyoloji den İstanbul Saeah den randevu aldım ve doktor lixiana 60 mg ın yanında beloc 25 mg içmesini de önerdi.
   Bu iki ilacın birbirine yan etkisi varmıdır
   Babam için değerli ve tecrübeli önerileriniz bana karşı nelerdir
   Konu hakkında değerli bilgilerinize sahip olmak isteriz
   Şimdiden teşekkür ederim hocam

  • İki ilaç da kullanılabilir. Hekim kontrolünü ihmal etmeyin. Böbrek fonksiyonlarının takibi önemli

  • Sayin hocam merhaba.ben ekstrasistoller ile midenin bir iliskisi olup olmadigini sormak istiyorum.ozellikle helikobakteri ile iliskisi.tesekkurler simdiden.

  • Mide gerginliği ve sindirim bozuklukları çarpıntı ve ek atımları tetikleyebilir.

 13. Hocam merhaba yaklaşık 5.5 aydır concor kullanıyorum yarım şeklinde fakat son bir haftadır düzensiz kullanmaya başladım ilacı bırakmak istiyorum bi anda bırakmak sakıncalı mıdır?

 14. Hocam merhaba 22 yaşındayım yaklaşık 6 aydır kalbim çok hızlı atıyor doktora gittim sonuçlarda birsey yok, doktor dideral yazdı ama ona rağmen aniden yükseliveriyor çarpıntı ve nefes alamıyor gibi oluyorum.

 15. Hocam bende kalp ritmi yüksek atıyor özellikle yemeklerden sonra aşırı halsizlik ve çarpıntı kardiyoloji uzmanı bana dideral verdi şimdi bu ilacı kullanınca pek sorun olmuyor kullanmayinca kendimi iyi hissetmiyorum ritim yüksek atıyor şimdi bu ilacı sürekli kullanmak istemiyorum ama sanki bağımlısı oldum hissiyatı oluştu

  • Hocam ayrıca bir daha kontrole gidemedim bana mesafe uzak.oldugu için yaklaşık 6 aydır bu ilacı kullanıyorum ve bir türlü yasadigim sıkıntıya bir teşhis konulamadi dahiliye nöroloji psikiyatri hepsinde muayene oldum ama.sorun devam ediyor bazen yataktan kalkarken yaz aylarında kalp ritmi çok hızlanıyor bundan 6-7 yıl.once göğüs kafesini sert bir yere çarptım göğüs kafesi içe doğru esneme yaptı kalp hizasında bir kaç gün sızı oldu ve ne olduysa ondan sonra oldu mr çekildi herşeye bakıldı ne yapmam lazım dideralı ne kadar süre kullanmam gerekiyor teşekkürler şimdiden

  • Dideral aniden kesildiğinde çarpıntı sıklaşır. Kesmek için tekrar muayene faydalı olacaktır.

  • Hocam benim EKG de atrial fibliration yazıyor. Nabız 157. Ama danistigim bı doktor biz EKG ye bakmıyoruz sende atrial fibliration yok dedi. EKG de yazılanlar tam doğru değil dedi. Var mı yok mu

 16. Merhaba hocam 27 yaşındayım bende ritim bozukluğu var ve 2 yıl oldu ilaç saneloc 50 mg verdi doktor kullanıyorum ve 2 3 gunde birden kalbim çarpmaya başlıyor bilmiyorum iyi mi kötü mü ilaçı kullanmalıyım mı bir yardımcı olun

  • Bu tür ilaçlar şikayetleri azaltır ancak tamamen yok etmez. Takiplerinize devam edin.

 17. Hocam tansiyon aletiyle ölüyorum herşey normal nabız tansiyon yanlız tansiyon aletinin üstünde surekli kalp işareti cıkıyor ne yapmalıyım

  • Hocam iyi günler. Ben 23 yaşındayım. 4 sene önce ASD açık ameliyatı oldum. Ameliyattan sonra 4 senedir beloc 25 mg ilaç kullanıyorum. Beni ameliyat eden doktorum bana ilacı en fazla 1 sene kullanırsın demişti ancak ben senede bir yada iki kez kontrole gidiyorum kontrolde ultrasonla kalbime bakıyorlar ve doktorlar bana her seferinde ilacı kullanmaya devam et diyorlar. Son zamanlarda ara sıra oturduğum zaman bile nefesim yetmiyor sanki koşmuşum gibi hızlı nefes alıyorum. Bu durumun ilaçla ilgisi varmıdır. İlacı bırakmak istiyorum sizin tavsiyeniz ne olur hocam. Şimdiden ilginize çok teşekkür ederim.

  • Ritim ile ilgili sorun yoksa ilaç bırakılabilir. Ancak muayene sonrası karar verilmelidir.

  • Hocam merhaba,
   Benim annem 70 yaşında. Bu güne kadar 2 defa ablasyon 1 defa en son 2018 yılında elektroşok verildi.
   Eliquis 2.5luk ve cordarone 200mglik ilaçlarını kullanıyor. Son 1 hafta 2 kere ritim bozukluğu yaşadı. 2.ritim bozukluğu 1 gunu geçti ve hala devam ediyor. Benim sorum şu ki yine bize 3.ablasyon mu olmak görünüyor. Bu kadar çok işlem kalbe zarar vermiyor mu.? Yardımcı olur musunuz.

  • Tekrarlayan ablasyonlarda başarı şansı daha düşük olabilir. Farklı ilaç tedavileri düşünülebilir.

 18. Hocam merhaba bir haftadır bende de çarpıntı huzursuzluk nefes darlığı vardı göğüs hastalıklarına çıktım röntgenim solunum testim temiz bana levmont5/10mg verdi yatmadan önce içiyorum kardiyolojiye çıktım ultrasonda boğaz enfeksiyonundan kaynaklı iltihap olmuş kalbin çok hızlı atıyor dedi saneloc50mg sabah atıyorum sağlık ocağına gittim korktum panik oldum ansiyete bozukluğu dedi bana atarax25 mg verdi gece yatmadan önce kullanıyorum içimde bir korku var riskli bir durumda mıyım

  • Sorunlar birbirini tetiklemiş gibi. Tedavi sonrası kontrol faydalı olacaktır.

 19. Ahmet hocam merhaba durup dururken bir anda gözüm kararıyor başım dönüyor ve kalbim yerinden çıkacakmış gibi çarpmaya başlıyor sanki kuş göğsümde kanat çırpıyor nefes alamıyorum boğazımda bir yumru oluyor doktora gittim ultrosonla baktı kan tahlili istedi bişey yok dedi ama benim olmaya devam etti şimdi tekrar bir doktora gittim dideral yazdı 1 ay kullan kontrole gel dedi 15 gündür kullanıyorum ama hala devam ediyor bazen saatler sürüyor sanki kendimi sıkmasam bayılacak gibi oluyorum bunun nedeni herhangi bir çarpıntı değil kahveyi çayı sigarayı bıraktım hala devam ediyor sizce nedir ?

  • Ritim ve tansiyon takibi yanında, kandaki vitamin ve mineral düzeylerinin kontrolü faydalı olacaktır.

  • Hocam ben 43 yaşındayım ritim bozuklugum var bir yıldan fazladır concor 5 mg lik kullanıyorum ama ayda 4. 5 sefer ritim bozuklugum tekrarlıyor ve beni çok etkiliyor hayat kalitemi nabzın düşük vaziyetteyken ritmim bozuluyor çok zor durumda yım öneriniz lütfen

 20. Hocam selam yaş 27. 16 kasım tarihinde tansiyon yükselmesi ve çarpıntı sebebi ile kardiyoloji bölümüne çıktım çok stresli bir dönemdeydim. 48 saat ritim holten takıldı.
  supraventriküler taşikardi tanısı ile saneloc 50 mg yarım sabah akşam başladım. 1 hafta içinde tekrar tansiyon düşüklüğü ve kafa karışıklığı sebebi ile sadece sabah 25 mg düşürüldü. Çarpıntılarım geçti ancak tansiyon düşüklüğü 9.5. ve kafa karışıklığı devam ediyordu Sonrasında yaptırdığım testlerde b12 ve d3 vit seviyesi düşüklüğünden tedavi almaya başladım. Kafa karışıklığım geçmeye başladı şuanda akşamları tansiyonum 118.62 civarı ancak gündüzleri 9.5 veya 10.5 oluyor nasıl bir yol izlemeliyim doktorum ilaca devam daha dedi ancak tansiyon düşüklüğü gün işi yapacaklarımı ertelememe neden oluyor.

  • Günlük yeterli miktarda sıvı alımı ile tansiyon düzene girecektir.

 21. Hocam merhaba ben 18 yaşındayım yaklaşık 3 yıldır kalp çarpıntım oluyor 2 kere holter takıldı defalarca ekg kan tahlili hepsi temiz çıktı stres anksiyete vs falan da yok bir kere dayanamayıp acile gittim serum takıp anlık ekg gibi bir şey çektiler onda da bir şey çıkmadı 6 ay önce doktor dideral vermişti ama fazla kullanmamama rağmen etki etmiyor artık. en son 1 ay önce yine gittim yanlış hatırlamıyorsam d vitamini eksikliği çıktı doktor saneloc verdi ve daha önce hiç duymadığım yakma işleminden bahsetti ilacım bitmek üzere bittikten sonra yeniden gideceğim yakma işlemini öneriyor musunuz ayrıca daha 18 yaşındayım hiçbir sağlık sorunum yok anneannem kalp krizi geçirerek vefat etti ama annemde kalp sorunu yok genetik olabileceğini de sanmıyorum sebebi nedir sizce gerçekten artık sonuç alamamak deli ediyor beni.

  • Yakma işlemi sadece belirli ritim bozukluklarında önerilir. Nabzın basit şekilde hızlanması ile giden çarpıntılarda etkisi olmayacaktır.

  • Hocam covid gecirdim ve 8. Gün gogsumde igne batmasi gibi bir aci hissettim.Acilde d.dimer testi 1111 cikti akciger tomografide sol ve sag akciger ince damarlarinda pihti oldugu soylendi su anda coumadin kullaniyorum.Kalp sorun olmadigi soylendi.Bazi geceler uykuya daldigim anda kalbim birden hizli atip nefes derinden alarak kalkiyorum.Tansiyon 9 7 veya 10 7 nabiz 57 kadar dusuyo.Tekrar uykuya dalmaya calisiyorum tekrar ayni oluyo.Ne yapmam gerekli.Coumadin nabzi dusurebilirmi .INR .2 .3

 22. Hayırlı akşamlar hocam yaklaşık bir aydır çarpıntım var iki defa eve ambulans geldi ama hastaneye gitmeden geçti kardiyoloji polikliniğine muayene oldum.EKG,eko,kardiyak,tüm kan tahlilleri yapıldı ritim holter 24 saat takıldı yalnız takılı olduğu zaman çarpıntım olmadı EKG,eko,temiz çıktı hocam göğüs hastalıklarında akciğer tomo yapıldı oda temiz çıktı psikiyatrik yardım aldım ne yapmam lazım hocam çok zor bir durum şimdiden teşekkür ediyorum size 5 senedir boks sporuyla uğraşıyorum engel olur mu hocam..

  • Kardiyoloji muayenesi, ekg, eko ve efor testi normal sınırda ise spora engel kalmayacaktır.

 23. HOCAM CARPINTI NEFES DARLIGI CABUK YORULMA SIKAYETLERIM VAR EFOR HOLTER KAN SONUCLARIM TEMIZ CIKIYO AKCIGER FILMIMDE SINUS TASIKARDI 100-120 ARASI OLUYO GENELDE YEMEKLERDEN SONRA YADA MERDIVEN CIKARKEN AMA RITIM BOZUKLUGU OLMADIGINI SOYLUYO DOKTOR KALBIN SAGLIKLI DIYOR VE BANA SANELOC 50MG YAZIYOR 4AYDIR KULLANIYIM %70 ORANINDA IYI GELDI ILAC…VE BANA KONAN TESHIS ANKSIYETI PANIK ATAK.
  SORUM:
  1-P.ATAK VE ANKSIYETIDE CABUK YORULMA MERDIVEN CIKARKEN NEFES DARLIGI OLURMU ?
  2.SANELOC 50MG OMUR BOUYUMU KULLANCAM ILACA BIRAKAMIYORUM AGIR BI ILACMI?
  3.BANA ONEREBILCEGINIZ BI BOLUM VARMI BASKA SEBEBTEN DOLAYI OLUR DEDIGINIZ ORN DAHILIYE VB.. CVPLARSANIZ TESEKKUR EDERIM.

  • Düzenli egzersiz faydalı gelir. panik bozukluk için psikiyatri kontrol faydalı olacaktır.

 24. Ritm bozukluğu için 2018 de anjiyo yapıldı miyokardial bridge olduğu ortaya çıktı.ön inen damarda %70 daralma var çarpıntı ve nabız yüksekliği sebebi bulundu damara mudahele uygun görülmedi.Bu hafta farklı anjiyo CD ile farklı bir prof.a gittim kullandığın ilaç yanlış dedi ve ritm bozukluğu ilacını alma dedi(vazoxen)
  Kan sulandırıcı kullanmaya devam dedi
  Bir hafta sonra bu akşam otururken aniden çarpıntı oldu nabız ölçtüm 135 hemen çarpıntı ilacımı içip dr a gittim.
  6 kardiyoloji bu ilacı uygun gördü son gittiğim prof.dr uygun görmedi Kafam karıştı .
  Siz ne önerirsiniz kullanmaya devam edeyimmi
  Teşekkür ederim

  • Myokardiyal bridge hastalarında bu tür ilaçlar kullanılabiliyor. Farklı bir hekimden görüş almanız iyi olur.

 25. Merhaba ben 21 yaşındayım 3 aydır ritim bozukluğum var tedavisi için başka bir şehirde profesör bir doktora gittim tüm değerlerim normal kalp kasılmamda iyi olduğu için yaşın genç diyede bunu kendim yenileceğimi söyledi bol su içerek kahve çaydan uzak durarak ilaç falan önermedi yakıcı bir işlem varmış onuda önermedi aradan 1 ay geçti göğüs ağrılarım başladı ve kalp batmanlarım başladı bende kendi şehrimden uzman bir doktora göründüm ritim bozukluğumun hala devam ettiğini söyledi bana iki tane ilaç yazdı dideral 40mg ve corapin 100mg ikisini aynı anda kullanmak konusunda biraz korkuyorum açıkçası bu ilaçların bana bir zararı olur mu bilemedim napacagimi

  • Hekim önermişse tedaviyi almanız faydalı olur. Kafanızda soru işaretleri varsa ayrı bir hekime takip yaptırabilirsiniz

  • Kalp ritim bozuklugun varsa o ömür boyu surer. Benimki dogustan mis 65 yasindayim kirkindan sonra cogaldi geçmiş olsun diyeyim kilo alma göbek kalbi sıkıştırıyor ritim bozuyor.aksam yemeğini 5-7arasi yersen ve hafif yersen ritmin bozulmaz.

 26. Hocam mrb benim 12 yasindan beri araliklarla suren 3 ayda 2 ayda bir olan 200leri bulan carpintim oluyor genelde yere egilip kalkinca basladigini tespit ettim kalbimde minimal.mirtal kapak prolabss var bunun bu derece carpinti yapmayacagi soylendi carpinti aninda ekg istediler yakaladim sonunda ceyrek dideral ictim ve bi gun ona ragmen basladi 180le basladi yarim dideral daha ictim 2 saat surdu sonunda durdu ilac icince doktor svt oldugunu soledi onun dsinda arada carpicak gibi oluo ama carpmio tek atimlar oluyor suan gebelik dusunuorm hocam ama gebelikte artar diyorlar carpinti neyapmaliyim 20 yildir boleyim cok sk olmadigi icin ablasyon olmak istemiyorum dideral gebelikte kullanabilirmiyim

  • Şikayetler sık tekrarlıyorsa, gebelik döneminde uzun etkili ilaçlar kullanılabilir.

 27. Hocam Merhaba.46 yaşındayım,yüksek tansiyon ve taşikardiden dolayı 2 senedir concor 5mg kullanıyorum ve değerlerim normal seyrediyor.Ancak uzun süredir devam eden ereksiyon sorunum için performans öncesi 20mg Cialis kullanmam gerekiyor.Concor kullanan biri olarak Cialis kullanabilir miyim? Teşekkürler.

  • İlaç etkileşimi açısından takip eden hekime başvurmanız faydalı olur.

 28. Hocam annemi be babamı 8 ay arayla kaybettim ve ruyamda onlari gordum aglayarak kalktim. Ve o gunden sonra ritim bozuklugu yasamaya basladim irsi olarak ailemde kalp hastaligimiz var . 2010 dan beri beloc zok 100 luk kullaniyorum bazen gogsumde bir dakkaya yakin kalbimin duzensiz attigini ve sesini duyuyorum ne yapmaliyim o anda tansiyon sorunum yok hocam sadece sigaram var o da cok degil 9 yildir ilacimi iciyorum omur boyumu icmem gerekiyor beloz zok 100 ictigim zaman piskolojik olarakta iyi hissediyim ve carpintim olmuyor hocam beni bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim saygilarimla

 29. Merhabalar,sağlıklı güzel güneriniz olsun.68 yaşındayım.35 sene önce toksik guatrdan ameliyat oldum.şu anda hypotroidim var 30 senedir levetiron 100 lük kullanıyordum son 7 aydır günde 150 mg kullanıyorum.tsh 7.74 20 sene dir taşikardi için önce biteral sonrada vazoxen 5mg kullanıyorum.özellikle birşey yedikten sonra ve yatarken taşikardim çok oluyor.tansiyon için 3 aydır delix 2,5 mg kullanıyorum.yorumunuzu ve desteklerinizi rica edeceğim
  .

 30. hocam 37 yaşındayım , troid ilacı kullanıyorum ,ayrıca kalp kapakçığımın birinde hafif açıklık nedeniyle ve kalp atışlarımın 80-90 gibi olması nedeniyle Concor 5 mg kullanıyorum .ancak bu ilacı kullanmaya başladığımdan beri ani kalkmalarda baş dönmesi (tansiyon düşüklüğü sanırım)yaşıyorum? sebebi bu kullandığım ilaç olabilir mi

  • İlaç tansiyon düşüklüğü yapabilir. sıvı alımının arttırılması önemli

 31. Merhabalar hocam bende aralık ayından beri kalbim hizli atıyor ekg cektiriyorum birşey çıkmıyor ritim holter takıldı doktor beloc kullan dedi ama biraz araştırınca kullanmak istemedim 7 8 ay sonra yolda giderken birden bire nefesim daraldi nabzim 180e kadar çıktı elim ayagim uyuştu göğüs poliklinige gittim sorun yok tekrardan bi ritim holter takildi fakat sonucu çıkmadı henüz onun dışında psikiyatriye gittim tranka buskas 10+10 mg ve citoles 10 mg ilac verdi ama gün icerisinde kalp atimlarim duzenliyken geceleri uykudan aniden kalp carpintisiyla uyaniyorum napsam bilmiyorum?

  • Merhaba Bende de durum aynı gece çarpıntıya uyanıyorum siz bir çözüm buldunuz mu bende citoles ve tranko kullandım bir faydası olmadı gece uykuya dalarken Carpin ti basliyor

 32. Hocam 7 yıldır ek atımlarım var. Eskiden ritm holter de 5 çıkarken en son gebe iken 400 çıktı. Doğumdan sonra geçmişti fakat yine başladı artık doktora gitmek istemiyorum bişi olmaz diyip yolluyorlar. Hocam artışın zararı olur mu. Ventriküler ekstra bu arada hocam

  • Günlük sayı çok yüksek miktarda değil. Youtube kanalımızda bulunan ekstrasistol programını izleyin derim.

 33. Merhaba. Ben 2 yıldır panik atakim. Kalbim çok çarpıntı yapıyor. Doktora gittim kalbimde hiç bir sorun yok hepsi atakla ilgili. Şimdi ben konkor ilacını 5 mg kullana bilirmiyim bu bana zararlı olmaz dimi?

 34. Hocam küme baş agrısı yasiyorum hayatim zindan yani kisacasi bu hayati yaşamıyorum isoptin 40 mg onerdi 2 sabah 2 aksam uygunmudur

  • Baş ağrısı atağı sırasında çarpıntı oluşabilir. İsoptin çarpıntıyı azaltır ancak baş ağrısı üzerinde net etkisi yoktur.

  • Hocam merhaba öncelikle benim sıkıntım durduk yere yürürken yokuş çıkarken özellikle merdiven çıkarken kalp teklemesi yaşıyorum 5 kere holter takıldı ve toplamda 17 adet atriyal erken vuru 19 adet supraventriküler erken vuru çıktı ve biri 48 saat kaldı şimdi 3 gün önce yine taktırdım hiç bir şey çıkmadı aritmi bile yok ama ben merdiven çıkmaktan korkuyorum huzurum kalmadı hocam hastalık hastası ı oluyorum lütfen cevap verin teşekkür ederim 🤗🤗🤗

  • Hocam kolay gelsin bizlere vakit harcadığınız için çok teşekkür ederim hocam ben az önce koltukta otururken kalbim üst üste çok tekledi ve sonra küçük artılar olarak devam etti ben 3 kere eko 4 kere holter 1 efor testi yaptırdım toplamda 19 adet supraventriküler erken vuru doktor 17 adet atriyal erken vuru çıktı enson holteride 1 ay önce taktırdım hiç aritmi çıkmadı holter takılıyken çok aktif oldum yürüdüm merdiven çıktım kahve içtim sadece en düşük 46 gece gündüzde 175 normal nabız 81 diye çıktı şimdi bunlar böyleyken yaşadığım üst üste tekleme neden olabilir başka napabilirim hocam aciiiiiiiil cevaplarsanız sevinirim dört gözle bekliycem hocam değerli yorumunuzu saygılar sevgiler 🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

  • Düzensiz atımların sebebi çoktur. Stresten, sıvı, mineral ve vitamin dengesizliğine kadar, uyku düzensizlikleri sıklıkla tetikler. Holter sonuçlarınızda kayda değer bulgu yoksa takip yeterli olacaktır.

 35. Hocam hayırlı günler . Eşim kontrole gitti . Nabız 10/6 . Ve 10/8 gibi çıktı . Temel ritim sinüs olup 61 adet Aea tespit edilmiştir.
  Max HR 122/dk
  Min HR 51/ dk çıktı .
  Total beats 171538 çıktı ne yapmalıyız .
  İlaç olarak beLoc verildi. Önemli bir rahatsızlık var mı .

  • Hocam merdiven çıkarken kalp teklemesi yaşıyorum yokuş çıkarken artık hayat kalite sıfır 5 kere holter takıldı eko yapıldı holter 48 saat kaldı ama merdiven çıkarken bir vuruyor merdiven çıkmak istemiyorum teşekkür hocam

 36. Aile hikayemde kalp krizi nedenli ölüm var.merdiven ve yokus cikamiyorum.kardiyolog ultrason ve efor yaptirdi.eforda 3 dakika durabildim.beloc 25mg kullaniyorum rutin tansiyonum buyuk 9 kucuk 6 ama nabiz 110- 166 arasi degisiyor.yasim 43 .ne yapmaliyim

 37. Merhaba hocam 18 yaşındayım bundan 1 yıl önce primer hipertansiyon tanısı aldım tansiyon ilaçlara rağmen düşmüyor son 4 aydırda çarpıntılarım başladı hacettepede eps oldum ama iki hafta sonra tekrar başladı .son ekg de atrial flutter , sol ventriküler hipertrofi, ve muhtemel inferior miyokard iskemisi yazıyor yardımcı olursanız sevinirim

  • EKG yorumunu bir hekim yapmalı. Ablasyon oldugunuz yerde tekrar muayene olmanız faydalı olacaktır.

 38. İyi günler hocam 18 yaşındaki oğluma bir yıl önce hipertansiyon teşhisi kondu buna çarpıntı atakları da eşlik etti başarılı bi eps geçirdi ama 2 hafta sonra tekrardan çarpıntı oldu bir fikrinizi alalım dedik şimdiden teşekkür ederim .
  Kullandığı ilaçlar triplixam ,aldactone, vasoxen,coraspin

  • Altta yatan farklı bir hastalık açısından ayrıntılı araştırma yapılmalıdır.

 39. İyi günler hocam 18 yaşındaki oğlumun 1 sene önce hipertansiyon teşhisi kondu sonra buna çarpıntı eşlik etti ataklar halinde geliyordu başarılı bir eps oldu ama 2 hafta sonra tekrardan ataklar başladı bir fikrinizi almak istedik.
  Kullandığı ilaçlar triplixam ,ALDACTONE, vasoxen, coraspin 100

 40. Hocam 2007 yılında vsd amaliyatı oldum vsd büyük olduğu için kalbim ameliyattan sonra kasılmasinda yavaşlama oldu.ve dddr pacemaker takıldı.2015 te batarya değişimi oldu ve dün dr ye gittim kan tahlili ve eko istedi kan güzel cıktı ama ako da enjeksiyon fonksiyonu 45 cıktı bunun üzerine beloc50 hap verdi sorum şu hocam nasil bir yol izlemeliyim duzelirmi tekrar bu durum?

  • Kalpteki kasılma kusuru kalıcı da olabilir. Bu nedenle düzenli takip faydalı olacaktır.

 41. MerhabaHocam
  9 aydır yaşadığım bir sıkıntım var. Göğsümün ortasından boğazıma doğru gelen bir çekilme hissi oluyor. Ardından öksürük oluyo bazen. Holter ile tirim bozukluğu olduğu ortaya çıktı. Dideral kullanıyorum. Bu ilaç ilk 3 ay sıkıntımı geçirdi. Ama rahatsızlığım hafiflemiş şeklinde devam ediyor. Aynı hissi yaşıyorum. Bu benim bütün günlük yaşam kalitemi düşürdü. Sizin profesyonel bakış açınız nedir? Başka doktoramı gitmeliyim? Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

  • Vüccutta oluşan kaygı benzer sorunlara yol açabilir. tekrar muayene olmanız faydalı olacaktır.

  • Bendede oluyor midenize baktirn isterseniz belki reflu olabilir cok.kez kalple.karistiriliyor

  • Aynı rahatsızlığı bende yaşıyorum 3 aydır nefesimde daralıyordu uzun yıllar önce kaza sonucu kimyasal gaz astımı olmuştum astımın tekrarladı diye astım ilacımı kullanmaya başladım bir ay kadar kullandım ilacı çektikten sonra bir anda aşırı bir çarpıntı başladı ölüyorum sandım bir haftadırda hergün bir anda kalbim hızlanıyor Sonunda gittiğim acilde kan testi yapıldı tiroit hormonumun yüksek olduğunu söylediler ama iki ay çektim şimdi uzmana gideceğim ben yurt dışında yaşıyorum ama şunu söylemek istiyorum ülkemdeki🇹🇷 doktorların değerini buraya gelince daha iyi anladım burada teşhis yapılması uzun zaman alıyor

 42. Hocam merhaba. Ben yaklaşık beş ay önce çarpıntı şikayetiyle doktora gittim. Minimal mitral yetmezlik ve üfürüm var denildi. İlac gerek yok dedi. Ama çarpıntılarim devam edince tekrar doktora göründüm. Beloc 25 yazdı iki hafta kullandım ilaç nabzımı çok düşürdü bitince bıraktım ancak birkaç gün sonra gece çok şiddetli çarpıntı ile uyandım. O günden sonra aylardır istisnasız her gece carpintiyla uyanıyorum . Bu prof göründüm durumun psikolojik olduğu söyledi psikiyatri yönlendirdi. Psikiyatri panik atak dedi ve dideral ve iki psikolojik ilaç yazdı diderali günde yarım almama rağmen kalp atışım çok düştü göz kararması ve nefes darlığı yaşadım. İk üç gün sonra ilacı bıraktım gece çarpıntı ile uyanmalarim deva ediyor. Bazen gün içinde kalp atışım çok yavaşlıyor nefesim daraliyor doktora gittim psikolojik dedi concor yazdı ne yapacağımı şaşırdım. Bazen yavaş bazen hızlı atıyor ilacı kullanmak konusunda kararsızım bu yüzden.

 43. hocam merhabalar benim sorum kalbim bi anda durup tekrar bır kez hızlı vuruyor özelliklede yemek yedikten sonra ritim bozuklugu var isoptin 80 mg kullanıyorum tesekür ederim

  • Şikayetler ekstrasistol ile uyumlu görünüyor. Youtube kanalımızdan ekstrasistol başlıklı programı izleyebilirsiniz.

 44. hocam tansiyon sorunuyla beloc 25 ve norvasc 5 verildi dahiliye tarafından. 1 ay kullanımdan sonra kardiyolog norvascı kestirdi yarım yarım alıp bıraktım.ikinci gun tansiyon 16 12 ye cıktı dil altı verildi.bulundugum ilçede dahiliye doktoru dideral 40mg ve insomin 50mg baslattı.10 eylülde holtere girecegim arastırma hastanesinde.bu ilaçlar sonucu etkiler mi?30 yasındayım ve gebelik de dusunuyorum.lutfen yardımcı olur musunuz.?

 45. Hocam 30 yaşındayım bir hafta icinde.3 defa tansiyonum çıktı 15-10 şeklinde.nabiz.105 bu esnada nexium famodin ve ferrozing kullanıyordum yeni baslamistim.ozel hastaneye gittim.sadece kan tahliliyle ve kanda bir problem.cikmamasina rağmen beloc25 ve norvasc5 e başladım.1 ay kullanımdan sonra kardiyologa gittim norvasci bir hafta yarım kullanip bırakmam söylendi.15 gün sonra holter takılacak ama beloca devam et dedi hafif carpintim var diye.holter sonucumu beloc etkiler mi?

 46. 16 yaşındayim metamfetaminin adli uyuşturucuyu kullaniyorum aksamlari uyumaya çalışırken kalbiz hizlanmaya başlıyor 140 kadar çikiyor hocam be bazen cok yavasliyor duruyor gibi oluyor ve yüzüm boynum kolum usuyşuyor bunun sebebi uyuşturucumu yoksa baska bir sebebbi de olabilir mi hocam

 47. Merhaba bende taşıkardın ve mitral kapağımda kalınlaşma var deposilin bir süre kullandım sonra bıraktım ve ayrıca kendimi iyi hissettiğim için doktor kontrollu ilaçımı bıraktım şimdi yeniden başladı çarpıntılarım nefes darlıklarım concor 5mg kullanıyorum sabah akşam içebilir miyim ilaçı

  • Ben 2 ay once acik kalp ameliyati oldum kalp delikleri ters damarlar varmis duzeltildi. Simdi pulmoner tansiyonla hala mucadele ediyorum sikayetlerim devam ediyor diltizem ve beloc kullaniyorum. Acaba zamanla yorulma ve tikanmalarim azalirmi tesekkur ederim.

  • Pulmoner hipertansiyon ileri seviyede ise tam iyileşme tam beklenmez. Ancak bu hastalıkla mücadelede etkin özel ilaçlar mevcut.

 48. Merhaba dr bey. Sinüs tasikardi varmis yapilan tetkiklerde baska bişey çıkmadı concor5 verdi doktorum. Panik atakta var 5 gündür kullaniyorum carpintim falan olmuyo çok. nabzim normalken kullandgmda concoru bi zarari olurmu. Ilaci dr gitmeden birakabilirmiyim.Cevabiniz icin simdiden teşekkürler.

 49. Dr bey çarpıntı şikayetiyle kardiyolaga gittim ekg cekildi kalbime bakildi bir şey çıkmadı holter takildi sonuc olarak nabzim 98 çıkmış ortalama panik atagim varmış. Doktor concor5 verdi 5 gündür kullaniyorum ayni zamanda lustral kullaniyorum. Sorum carpintim olmadiginda nabzim 70 iken concoru ictigimde nabzimi daha fazla düşürürmu zarari olurmu. Birde bu ilaci sureklilimi kullanmaliyim. Cevabiniz icin teşekkürler

 50. Hocam Merhaba
  Bebim 5 yaşında kızım var.
  Nabız sürekli olarak yüksek. Normalin 20-30% üstünde. Heyecan halinde 175 lere kadar çıkıyor. Dinlenme hâli 110. Uyku hâlinde 90-100. 48 saat holter takıldı. Defalarca ekg çekildi. Ekoya bakıldı. Sonuç olarak sinüs taşikardi dediler. Çocuk bununla yaşayacak dediler. Ancak çocuk rahatsız oluyor. Göğsüm acıyor diyor. Kalbinin yüksek attığını söylüyor. Efor halinde kısa sürede yoruluyor. Boyu 113 kilo ve zayıf. grafiğe göre yaşının alt sınırında kilosu. Ancak boyu uzun olduğu için doktoru normal dedi. Hormonlarda sorun tespit edilemedi. Kan tahlillerinde sorun çıkmadı. Çocuk bununla yaşamak zorunda mı hocam. Yok mu bunun tedavisi. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  • Çocuklarda nabız erişkinlere göre daha yüksektir ve yaşla birlikte düşer. Günlük ortalama nabız çok belirgin yüksek ise destek tedavisi düşünülebilir.

 51. Merhaba hocam. 22 yaşındayım kalbim hızlı atıyor. Attığında kendim sallanıyorum gibi ölçtüm 117 çıktı ilki sonra 166 çıktı çık sıkıştı hareket edemedim . Doktora çıktım bir şey yok dediler. Neden olur hocam

  • Nabız gün içerisinde değişim gösterir. hareket ve egzersiz ile sıklıkla 100 üzerine çıkar ve bu durum normaldir.

  • hocam 2 aydır dideral kullaniyordum 3 gun önce bıraktım kullanmayi 2 gundur bişey yoktu ama bu gün kalbimde yanma oluyor sabahtan beri tekrar dideralden içmelimiyim

 52. 30 yaşındayım göğüs ağrısı şikayetiyle gittim kalp kapakciginda kalinlasma var dedi romatizma mitral yetmezlik yazıyor raporda ve deposilin verdi ayda bir kez vurulacak 5 yıl ayrics saneloc verdi 2 yıl boyunca. Bu ilaçların herhangi bir yan etkisi var mı ? Kullanım süreleri çok uzun olunca aklımda soru işareti kaldı daha 30 umuzda raporlu hasta olduk :/

  • Romatizmal kapak hastalıklarında deposilin genelde 40 yaşa kadar verilir. Yine de kapağı farklı bir göz görsün derim.

 53. Hocam boyun fıtığı var 10 gundur carpintim var 32 yaşındayım, 3 aydir kas gevsetici sirdalud ve muscoflex arveles kullaniyorum. Holter sonucumu yorumlayabilirmisiniz lutfenTemel Ritim Sinüzal. En düşük kalp hızı: 52/dk. (01:26) En yüksek kalp hızı: 150/dk. (09:40) Ortalama kalp hızı: 81/dk.dır. Kayıt süresince 110 adet ventriküler erken atım izlenmiştir. Kayıt süresince 1 adet ikili olmak üzere 9 adet supraventriküler erken atım izlenmiştir. Tesekkurler

  • Nadir geçen ekstra atımlardan bahsediyor. Youtube kanalımızdan ventriküler ekstra sistol başlıklı programımızı izleyin derim.

 54. Iyi gunler ben birbucuk yil once sezeryanla doğum yaptim bebegim kalp kapakcigi gelismemesi nedeniyle 40 gun sonra vefat etti. Simdi bendede romatizmal kalp rahatsizligi gelisti ben hamile kalmak istiyorum ama deposilin ve beloc kullaniyorum.. Ben hamile kalabilirmiyim deposilini kullanarak bebegim olursa ona bi zarari olurmu..

  • Hocam annem 7 yıldır belok kullanıyordu 100 lük arada Çarpıntısı oluyodu 160 larda acilden damardan belok yükleyip düşürüyorlar 2 gün önce doktoru ilacını değiştirdi.suan corcor 5 mg kullanıyor sabahlarida dideral yarım kullaniyor ama tekrar bugün nabiz 149 oldu acile gittik ilac kullandigi halde neden hocam carpinti devam ediyo doktor Ritim bozukluğu tehsisi koydu

  • Ritim bozukluğu ilaca dirençli olabilir. Tekrar muayene olmanız faydalı olur.

 55. hocam kalp kapağında hafif çökme teşhisi kondu .ciddi çarpıntılarım oluyor doktor belok zok 25 mg yazdı. carpıntın olunca al dedi ama bu kontrollü salınımlı tablet olduğu için eczacı hergün aynı saatte 1 adet alın dedi. carpıntım olunca mı sürekli mi kullanmalıyım öneriniz nedir. teşekkürler

 56. 20 yaşındayım çarpıntım çok fazla oluyo du ekg holter takıldı ve sonrasin da saneloc kullandım ondan sonra da ablasyon işlemi yapılması gerekiyo kalpte ki fazla bir damarı yakicagix dedi ben korktum istemedim ilaca devam ettim sonra çarpıntım da azalma oldu bende kendi kendime ilacı bıraktım doktora danışmadan ilaca devam etmeli mıydım çarpıntım artık çok nadir oluyo

 57. Hocam merhabalar. Kalbimde kalp kapağında çökme var, hafif mitral yetmezlik olarak 10 yıldır hiç artmadan devam ediyor. Bu duruma alışığım ve rahatsız etmiyor.

  2 ay önce kontrollerde ritm bozukluğu tespit edildi. Holter yapıldı 101207 atışta 22184 ventricular ritim algılandı.

  Bir ay boyunca beloc kullandım tekrar holter yapıldı 96104 atışta 19142 ventricular ritim algılandı. Kalp atış: min:40, max:115, ort:63
  Doç. Doktor bey kesinlikle ablasyon önerdi ve başka ilaçların da fayda etmeyeceğini ifade etti. Devam edersem kalp yetmezliği riskimin yüksek olduğunu söyledi
  Meşhur bir prof hocamıza yönlendirdi, prof hocamız verilerime baktığı anda hemen ablasyon dedi, hemen yapalım dedi, başka seçenek yok dedi.

  Emin olmak için Bir başka doç. doktora gittim. İsoptin kkh 120mg verdi. 6 gün kullandım ve holter takıldı. 98173 atışta pvc:3671 oldu
  Kalp atışı: min 54, max 98, ort:69

  Bu doç. doktor bey de, ablasyonun tehlikesini anlattı, günde 3671 bozuk ritmin kalp yetmezliği riskinin %1 altına indireceğini ve normal hayatıma devam etmemi söyledi.

  1 doç. 1 prof toplam 2 doktor hemen ablasyon dedi
  1 doç günlük hayatına devam et, takipte kalalım dedi

  Sizce ne yapmalıyım. Yeni doktorlara giderek onlardan da mı görüş almalıyım. Eldeki veriler ile bir şey söyleyebilir miyiz?

  • İlaç tedavisine yeterli yanıt alınamayan ekstra atımlarda ablasyon düşünülebilir.

 58. Merhaba hocam benim 4 aylık bebeğim kalp rahatsızlığı var digoksin ve rytmonom die bir ilaç kullanıyoruz rytmonom ilaç çok kötü etki ediyor bebeğim de çok tıkanıyor ve öksürük yapıyor normal mi

  • Öksürük beklenen bir yan etki değildir. Genel hastalığına bağlı öksürük olasıdır.

 59. Merhabalar, iyi geceler;
  Hocam ben 43 yaşındayım 2012 yılında ilk ritim bozukluğu yaşadım ve emboli tehlikesi atlattım. O günden beri 50mg beloc ve kan sulandırıcı kullanıyorum. 2019 Aralık ayına kadar hiç nüksetmedi yalnız 7 aydır neredeyse hergün eksrasistöllerle yaşıyorum hatta gecenin bu saati size yazmamın sebebidir. Holter sonucunda 1090 supraventiküler 16290 ventiküler erken vuru izlendi. Doktorum beloc kesip ısoptin 80 mg *2 verdi daha kullanmaya başlamadım. Ne tavsiye edersiniz şu an kararsız ve ümitsiz beklemekteyim.
  Ne tavsiye edersiniz saygılarımla.

  • Vntriküler erken vurular çoğunluktaysa isoptin de fayda etmeyecektir. İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda ablasyon tedavisi düşünülebilir.

  • Hocam boyun fıtığı var 10 gundur carpintim var 32 yaşındayım, 3 aydir kas gevsetici sirdalud ve muscoflex arveles kullaniyorum. Holter sonucumu yorumlayabilirmisiniz lutfenTemel Ritim Sinüzal. En düşük kalp hızı: 52/dk. (01:26) En yüksek kalp hızı: 150/dk. (09:40) Ortalama kalp hızı: 81/dk.dır. Kayıt süresince 110 adet ventriküler erken atım izlenmiştir. Kayıt süresince 1 adet ikili olmak üzere 9 adet supraventriküler erken atım izlenmiştir.

  • Uyku bozuklukları, kabus ve rüyalar çarpıntı ataklarını tetikleyebilir. tekrarlarsa muayene iyi olacaktır.

 60. Meraba benim aniden nefes alip vermemde problem oluyor ve bir anda tansiyonum yukseliyor bu 1 yildan fazladir doktora gittim hersey normal dedi kalp atislarim falan hersey normal ama yinede tansiyonum her yukseldiginde ya beloc 25mg yada enapril 20 mg almam gerekiyor yoksa düşürmüyor niye olabilir acaba bana yardimci olun

  • Labil hipertansiyon olabilir. Vücuttaki kaygı ve stres ile mücadele fayda getirebilir.

 61. çok güzel anlatmışsınız.bu konu ile ilgili verilen bilgiler o kadar farklı ve kafa karıştırıcı ki,ilk defa sorunu tam teşhis edip,doğru bilgiler yazılmış.teşekkürler.

 62. Hocam merhaba ben merdiven çıkarken nefes darlığı çekiyordum doktora gittiğimde Obstrüktif hipertrofik kardiyomiyopati tanısı( bana tanı koyulmadan önce annemede koyuldu) koydu ve saneloc 50gr ilacı verdi bense ilaç kullanmak istemiyorum ve hastalığımın bir tedavisi var mı

 63. Merhaba hocam benim kalbim en ufak yürümekte yada eğilip kalkınca 5 basamak merdiven çıkınca nabiz 100 üzerine cikiyor ekstrasistol teklemede varbeloc ve diltizem kullandim gecmedi sadece nabız azaldı concor da var hangisini kullanmalıyım şuan ilaç kullanmıyorum 2 adim atsam çarpıntı oluyor

 64. Hocam Merhabalar, 23 yaşındayım. Çarpıntı sıkıntısıyla kardiyologa göründüm 6 ay önce doktor tavsiyesiyle beloc zok 50mg kullanmaya başladım. 6 ay kullanmam gerektiğini söyledi. İlaç bitmeye yakın nabzım 55-60 civarına düştü hafif göğüste baskı ve nefes darlığı hissediyorum. İlacı sağlıkli bir şekilde nasıl bırakabilirim ?

  • Çarpıntı için verilen bu grup ilaçları genelde dozu azaltarak kesiyoruz.

 65. Hocam merhaba, 2 ay önce kalbim sıkışıyor nefes almakta zorluk çekiyorum ayrıca sol kolumda biraz uyuşma oluyo diye doktora gittim ve kalp kapakçığımın gevşek olduğu söylendi önemli bi şey olmadığını söyleyip gönderildim. Içim rahat etmedi uzm dr gözükmek istedim orda da kalbimde üfürüm olduğunu söyledi ve efor sonucunda bana saneloc verdi. Hocam kalp kapakçığımın gevşemesi ile üfürümün bağlantısı var mıdır acaba bide gevşeme zamanla iyileşilebilir bi şey mi

  • Kapak gevşekliği sıklıkla üfürüm ile bulgu verir. Çoğunluğu geçicidir. Kapak yapısı kalın ise ilerleme olabilir.

 66. Hocam merhabalar 30 yaşındayım nabzın hep 85-100 arası panik yapınca 134 dü görüyorum acilde de normal kardıyolaga gittiğimde de bi sıkıntı görülmedi acildeki ritim bozukluğu var dedi o an(134dü) kardıyolog ise strese bağlı dedi dideral verdi çeyrek çeyrek içiyorum ama hala nabzım yüksek düşmüyoe ne yapmalıyım sizce ?

  • Strese bağlı çarpıntı sıklıkla izlenir. İlaç dozunda ayarlama düşünülebilir.

 67. Hocam bend Ben panik stres yapan herşeyi en ufak şeyi kafama takan birisiyim kalp çarpıntısı var cok kalbim atarken duyuyorum kardiyoloji e gittim holter takıl ‘di sinus taşdikardi tanınisi koyuldu diğer bütün tetikler yapildi temiz çıktı doktor stres bağlı dedi sonelec 50 mg ilac verdi bende bu ilaci kulanmak istemiyorum kulanmasam olur hamile olma ihtimalim var hamile lik kulanabilir mi birde bu bir sere kullanıp tekrar bırakabilir mi

  • Sinüzal taşikardi şikayetleri düzenli spor ve egzersiz ile azalabilir. ilaç tedavisi genelde geçici çözümdür.

 68. Merhaba hocam.SVT teşhisi konuldu.Sabah akşam isoptin alıyorum.Diz ve kalçada kireçlenme ve şiddetli ağrılarım var.Kas gevşetici iğneleri ve kortizonu doktorum alamayacağımı söyledi.Ağrı kesilerin bile en masumunu alabiliyorum .Bu durumda tedavi olamayacak mıyım.Gun gelecek antibiyotik kullanmam gerekecek belki.İlaç kullanmayı seven biri değilim.Ağrılarla mı yaşayacağım böyle?Belki yanlış bir soru ama yine de soracağım hocam.Arada sırada bira ve kırmızı şarap hakkım var mı?Teşekkür ediyorum.Güzel günleriniz olsun.

  • İlaç kullanımı sıkıntılıysa SVT için ablasyon tedavisi düşünülebilir.

 69. Merhaba hocam
  Benim son 1 aydan beri carpintim ve nefes darlığım var bu benim halsiz olmama neden oluyor.holter EKG çekildi birşey çıkmadı sadece bazen kalp atımları fazla dedi beloc kullandım birkaç defa çarpıntı ve ile acile gittim .en sonunda psikolojik dendi son 4 günden beri paxera kullanıyorum. Ama carpintim geçemedi ayrıca beloc hapına devam etsem olur mu?

  • Verilen yeni ilaç başlangıçta çarpıntıda sıklaşmaya yol açabilir. Olumlu etki için beklemek gerekir. Spor ve egzersizden fayda görürsünüz.

 70. hocam 24yaşındayım holter ve EKG sonucuma göre kalbimde teklemeler oluyor. Doktor bana seneloc verdi ve ilaç içmeye korkuyorum. Daha önce içtiğim ilaçın yaptığı yan etki bütün ilaçlara ön yargılı davranmama neden oldu. Saneloc aldığım da yan etkilerine bakarak aman kalbim durur mu, çarpıntı yapar mı, kalp ritmim daha bozulur mu gibi düşünmeye başladım.

  • Düzensiz atımlar sıksa ve ortalama kalp hızı yüksekse ilaç tedavisinden fayda görürsünüz.

 71. HOCAM MERHABALAR
  BENİM YAŞIM 18
  BUNDAN 6 YIL KOŞU YOLU DEVLET HASTANESİNDE ARİTMİ TEŞİSİYLE BERABER SOĞUK APLASYONA GİRDİM AMA
  ŞİKAYETLERİM SADECE BİRAZ HAFİFLEDİ
  NEFES DARLIĞI
  BAŞ DÖNMESİ
  YATAĞA YATTIĞIMDA KALP ATIŞI HİSSETMEM
  MERDİVEN ÇIKTIĞIMDA VE YATAKTAN FALAN KALKTIĞIMDA KALBİMDE SIKIŞMALAR VE NEFES DARLIĞI
  EKG-EFOR-HOLTERE GİRDİM HİÇBİŞEY ÇIKMADI NE YAPMAM LAZIM
  LÜTFEN YARDIM EDİN?

  • Testler normal çıkmışsa aritminin tekrar etmediği düşünülebilir. Sağlıklı yaşam kurallarına uymaya devam edelim.

 72. Kolay gelsin hocam ben 3 aydır belock zock kullanıyorum doktorum bitince Birak dedi.. çarpıntı için gitmiştim .. bugün son hapimi içtim. . Bittikten den sonra herhangi bir yan etkisi olacak mı .olumsuz bazı yorumlar okudum çünkü

  • İlaç kesimi sonrası nabızda yükselme bazı kişilerde gözlenebiliyor.

 73. Hocam bana geçen yıl ritim bozukluğu teşhisi konuldu. Ve şuan ilaç tedavisi kullanıyorum . Beloc zok 50 miligram. Bu aralar ritim bozukluğumda artış var ve uzun süreli oluyo ve çok fazla üşüyorum bu aralar . Tekrar doktora görünmeli miyim . Bide dün kullandığım haptan 2 tane kullandım yanlışlıkla bir sıkıntı olur mu

  • Çarpıntı şikayetleri artmışsa holter sonucuna göre ilaç tedavisinde değişim düşünülebilir.

 74. merhaba benim kullandığım ilaç bende yan etki yaptı çinko habı beraberinde aritmi yapt 20 gün kesintisiz çok hızlı atışlar oldu bilinç kaybı oldu doktora gittim yükselme var dedi kan değerlerim çok düşük kansızlık var ritim holter takıldı stresten dolayı supravertiküler dendi beloc zok yazdı şiddetli baş ağrısı ve bulantı yaptıatışlar eskisi gibi degil normal ama birkaç saat kadar yine hızlı atımlar devam ediyor uykudan terleme ile uyanıyorum iştahım hiç yok ablayon istedim doktor yok dedi nedir çözümü

  • supravertiküler taşikardi gtanısı kesinse ablasyon faydalı olabilir.

 75. Merhaba Hocam, 17 yaşındayım ani hareket ettiğimde nefesim 2-3 saniye kesiliyor ve aniden çarpıntım başlıyor 5-10 dakika sonra eski halime dönüyorum ayda 1 kere falan yani nadiren olduğu için hastaneye gitme gereksiminde bulunmadım sizce gitmeli miyim durum ciddi midir

 76. Hocam merhaba.7 8 aydir devamli olarak ekstrasistol yasiyorum.genel muayene yapildi.eko ve ekg.kalp kaynakli degil denildi.fakat bu durum devam ediyor.dikkatimi ceken sanki midemde zaman zaman gaz oluyor.ekstradan belli bir sure sonra mide gazi ihtiyacim oluyor.ne yapmaliyim.ne onerirsiniz.tesekkurler.

  • Ritim holter testi ile günlük atım sayısına bakmak faydalı olacaktır.

 77. Arkadaslar yaklasik 18 yildir panik atak hastasiyim.
  Panik atak kalp carpintisi ve heyecan yapardi o heyecan zamanla hipertansiyona yol acti. Ve bunun icin 10 yil kadar hipertansiyon ilaci kullandim fakat hayatimdaki bircok olay sikinti ve stres yapmaya basladi takintilar sinir ve zaten panik atak hastasiyim bunlarda üst üste bininve virde ventrikuler ekstra sistollerim ciktiki tam bir bela indanlarda gunde 1 de olan bar doktordan duyduguma gore 33000 bin kere olanda var. Burda 2 sikinti var 1. Hissetmek zaten paniksen tam bir kaos 2.cisi hissetmesende cok fazla olmuyorsa kalp yetersizligi olusmasi. Zaten hissedenler panik atagi dahi olmasa zamanla rahatsizlaniyor. Sonuz az az olan ekstram 2015yilinda cok fazlalasti dayanamadim ve ablasyon oldum. 3 yildir ekstram yoktu fakat 2018 yilinda yeniden tekrarladi fakat bu sefer eskisini 3 e katlar. Ne yaptim 20 gun dayanamadim ve tekrar ablasyon oldum ama bu sefer kalbimin her yerinde olusmus daha cok noktada doktor tam 20 nokta yakti. Sonuc gunde 5000 adet ekstram. Gunde 5 e dustu. Sifirlanmadi nedenmi zaten kalnimin cok noktasinda vardi bu bile buyuk basari peki neden.
  Çünkü 2015 yilinda ablasyon olduktan sonrada panik atak ve takinti sinir deam etti ablasyondan sonra rahat bir hayat surmem gerekirdi vucudum o kadar adrenalin ve kortizol hormonu salgiliyorki bunlar kalp hucrelerimin bozulmasina yol aciyormus ve elektrik kacirip ekstrasistole yol aciyormus su an 2.ci ablasyonumu oldum fakat panik atak anksiyete ve stres devam ediyor. Doktor adrenalin ve kortizol sviyeme dikkat etmem gerektigini yoksa bunlarin kalp hucrelerini bozarak sorunlara devam edecegini soyledi siz siz olun yazilarim ornek olsun zararin neresinden donerseniz kardir. Psikiatrik tedavinizi tam olun ve benim durumuma dusmeyin dikkat edi 1 hayatiniz ve 1 kalbiniz var. Allah yardimciniz olsun.

 78. Merhabalar hocam,
  Benim bir sorum olacak biraz da 26 yaşındayım sık sık çarpıntım oluyor, her gün oluyor, EKO EKG testleri yanında Ritim holter testi yapıldı. Atriyal taşikardi tanısı konuldu. Bu nasıl bir hastalıktır hocam. Tedavi şansı nasıldır. İlaç ile tedavi ediliyor mu yani ömür boyu o ilacı mı kullanacağım. Beloc zok kullanıyorum 25 mg ı ikiye bölüyorum .Doktora tekrar gitmekten kokuyorum. Orada da heyecan yapıyorum. İlacın Faydasını görüyorum açıkcası. Ne yapmam gerek elektro şok , EPS vs gibi tedaviler riskli deniliyor. Şimdiden teşekkürler hocam.

 79. Hocam merhabalar bana Atriyal Taşikardi tanısı konuldu. Max ritim 175 olmuş. Çarpıntılarım çok sık oluyor gün boyu devam ediyor rytmonocorm verdi kullanmadım korktun. Geçmezse EPS önerdi. Çok korkuyorum 26 yaşındayım. Ne yapmam gerekiyor. Ne önerirsiniz nasıl bir yol izlemeliyim. Ablasyon riskli deniliyor.. şimdiden teşekkürler hocam.

  • Atriyal taşikardilerde ilaç yanıtı zayıf olabilir. Ablasyon iyi bir alternatiftir.

 80. Hocam merhabakar.cipralex 20 mg kullanıyorum bir aydır.anksiyetem var.ama tam rahatlayamadım sanki.daha önce paxera 20 mg kullanıyordum.daha rahattım.psikiyatrimle tekrar görüşücem.siz bu iki ilaçtan hangisini önerirsiniz.herhangi biri kalpte çapıntı yada tansiyon yuksekliğine neden olup kalbe zarar verir mi

 81. Hocam annem çarpıntı hapı kullanıyo hapı içtiğinde napzı 44 41 1dakka sonra tekrar ölçtüm 55 attı ânnem 64yaşların da bu ne gibi tehlikelidir

 82. Hocam benim teşhis brekardi vazavogel senkop eğik masa testi yapıldı 3×1 ×gutron kulanıyorum senkop azaldı ancak bana kalıcı pil düşünülüyor bende psikolijik olarak istemiyorum ablasyon sistemi yadabaska bir çözüm alabilirmiyim teşekkür ediyorum

 83. Hocam merhabalar, bugün kardiyoloji ye göründüm. Kalbimde ritim bozukluğu saptandı. Egk, efor ben ultrason gibi tahlilleri yaptım. Nabzım 170 e kadar çıktı efor da. Doktor çok fazla dedi. Bende biraz da panik atak da var. Bunun da biraz ritmi tetiklediğini düşünüyorum. Ancak göğsümün tam ortasında ve çenem de geçmeyen acı ile karışık ağrılar var. Ağrılar şiddetlendikçe kalbim de teklemeler oluyor. Yani ekstra vuruşlar. Kalbim normal ritminde atarken bir den durup kuvvetli bir şekilde attığını hissediyorum. Bir kaç saniye sonra normal e dönüyor. Bu sorun bende uzun yıllardır vardı ancak son 4-5 aydır iyice artış gösterdi. Doktor ritim bozukluğu haricinde kalbim de herhangi bir sorun göremedi. Ancak ben çok rahatsızım bu kalbimin teklemesinden. Doktor bunun üzerine saneloc diye bir ilaç verdi. Bunu 1 ay kadar kullan tekrar kontrole geleceksin dedi. Hocam acaba bu ilaç kalp tekleme mi düzene sokar mı? Tekrar tekrar olacak diye artık korku ile yaşar oldum. Bu konu da aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler..

 84. Merhabalar hocam, Ben 22 yaşında istanbul’da üniversite ogrencisiyim. Hocam daha önce bu sikayetlerim yoktu herşey bir gece ile başladı nefes darligi, carpinti, korku, terleme, elde yannma vb.. Her aksam acile bu sikayetlerle gidiyordum birşey yok diyip gonderiyorlardi. Burda da çoğu kardiyolaga gittim demir eksikligi cikti oda 7.8 ve az birsey kansizlik ilac kullaniyorum ‘ve iki kez holter taktirdim sinüs tasikardisinden baska birsey cikmadi bi doktorum hiçbir sey kullanma dedi ritimler duzenli bi taneside ritmonom verdi 3 ay kullan birakiriz dedi ama hocam benim bu carpintilarim hergun yani surekli var psikiyatriye de gidiom hicbir ilac bu carpintiyi gecirmio yani surekli bakinca kalbim gidip gelio ‘ve rahatsiz edio gozumle o carpintilari görüyorum seferde kosuyolu kalp hastanesine gittim oda kolestrol tahlili faln onlarinda hepsi temiz biraz sodyum dusuk cikti yine holter takalim dedi ve dideral verdi gunde yarim kullanmak için. Hocam siz söyleyin bu niye oluyor cidden üniversite hayatim zehir oldu bana simdiden teşekkürler.

  • Vücutta oluşan kaygı bozukluğu çarpıntıyı tetikleyebilir. Bu yönde tedavi faydalı olacaktır.

 85. İyi günler ben de 1 seneden fazla süren çarpıntı var.önceki yıllar da yaşıyordum ama bunsene. Cok rahatsız ediyor uyuyamıyorum.doktor yarım dideral verdi onu da düzenli kullanmadım etkisi gecıncs yıne baslıyor.su an citoles e basladım 1 bucuk aydır.ancak sunanko sorunum kalbım 70 80 attığında bile benı cok rahatsız ediyor önceden 90 100 atınca öyle oluyordum .sizce sorunum nedir ne yapmalıyım.yasım 30 sigara kullanmıyorum .uzun yıllar allerji ilacı kullanıyorum

 86. Merhabalar hocam bipolarım.Minimal kapak kalınlaşma vardı.Önceden beloc kullanmıştım..En son gerileme var demişti doktorum.. Geçen seneden beri ise dideral yarım kullanıyordum.Bipolar atak geçirdim.. Beloc zoc kullandığımda aşırı derecede yorgunluk yaptı.. Bu yüzden doktorum diderali sabah akşam yarım kullan dedi..Fakat sabah akşam kullanınca mı bilmiyorum bunda da aşırı yorgunluk oldu..Siz hangisini tavsiye edersiniz.

 87. Merhaba 2013 yılında ciddi carpıntı sikayetlerim oldu
  O dönem dr bana yasam tarzı degişikliği önerdi(cay kahve ve stresten uzak durmamı söyledi)
  Nöbetli bir yerde calisiyordum bana gece nöbet tutmamam gerektiğini düzenli bir hayat yasamamı söyledi. Beloc baslamayı düsündü
  Ben bunlara dikkat ettim nöbet tutmuyorum çok fazla sıkıntım olmuyor
  Ama şimdi tekrar nöbet tutmamı istediler
  Acaba bu sorunları yasarmıyım tekrar
  Hafif my var
  Bu ilerlermi
  Babam da çok erken yasta mı geçirdi 39
  Vefat etti
  Tesekkürler

  • Uyku düzensizlikleri çarpıntı şikayetlerini arttırabilir. Uyku saatlerine ve kalitesine dikkat etmek gerekir.

 88. Hocam tansiyonum hep düşüktü ama 2 aydır falan biraz yükseliyor. 13/8 14/9 oluyor.dinlenmden ölçümde 16/9 bile cıkıyr.ve çok panik yapıyorum.ama benim kalp hızım hep düşüktür.55 kadar düşer istirahat halinde .dr vasoxsen plus 5mg verdi yarım .nabzımı düşürüyor.psikiyatriye gittim o da prozac verdi.ikisini birden içeblilirmiyim.kalp hızım daha da düşer diye korkuyrm.fluoksetinle beraber dikkatli kullanın yazıyor açıklamalarda. Prozac başladım vasoxen korkudan içemyrm.tşklr

  • Nabız düşük seyrediyorsa tansiyona yönelik farklı ilaç tercih edilebilir.

 89. Merhaba hocam bir kaç kere kalbim üstündeki ağrı var diye hastaneye başvurdum sonunda bir doktor ultrason la bakti bir kalp kapakçığı açık doğuştan dedi sıkıntı değil dedi ilaç verdi becol 25 mg çok fazla kal çarpıntım var hiç gitmiyor diyebilirim uyutmuyor ilaç etkisini ilk gün göremedim birnkac alışma süresi mi var dozaj mi düşük sizden cevap bekliyorum.

 90. Efor ve holter cihazı takıldı efor da bir şey çıkmadı ama holter sonucun da erken kalp atımı var dedi saneloc diye bir ilaç verdi bunu kullanmamı söyledi ama ne zamana kadar bu ilacı kullanacağım bilmiyorum ve bundan sonra ne yapacağım bilmiyorum nans yardımcı olursanız sevinirim

 91. 73 yaşındayım,supraventriküler taşikardi,atriyal fibrilasyon ve bazan atrial flutter mevcut.Belog 50mgr,Rythmonorm 150mgr×2 kullanıyorum.Tedaviye rağmen taşıtlardır tekrarlıyor.Tavsiyenizi istirham ederim.Saygılarımla.

  • Tedaviye rağmen nüks varsa ablasyon ile yakma işlemi düşünülebilir.

 92. Merhaba hocam 17 yaşındayım 7-8 aydır 4 kez kalbimde çarptını oldu kalbimde durduk yere dk’da 200 attı böyle 1 saat sürdü öyle hızlı atarken kalbim nefes darlığı terleme ağzımda uyuşma hissettim doktora gittim bu ay içinde ekg efor testinde bir şey çıkmadı,eforda çok kalmadım 188 attı kalbim fazla durmadım indim direk, ama haftaya anju yapılcak sizce bir sorun var mı?

  • Ritim bozukluğu şüphesiyle anjio ile efç testi yapılacak muhtemelen. sonuca göre tedavi önerilecektir.

 93. merhabalar hocam yaşım 47 ve bende eskiden beri arada bir 2 saniye bir sure gibi kalbimde düzensiz atımlar oluyordu .doktordaki bütün tahlil ve tetkikler temiz çıkmıştı herhangi bir tedavi gerek duymadılar ancak 1.5 ay önce grip al enfeksiyon geçirdim .iyileştim fakat bende kalp teklemesi ortaya çıktı acile gittim ekg çekildi ve ritim bozukluğu var dediler tahlillerim temiz kardiyoloji de holter takıldı ordada göründü ritim bozukluğu eko ultrasyönda birşey çıkmadı kalbimın iyi olduğunu ancak kalbimde tekleme duraklamalarım sert vuruşlarım devan edıyör bazen iki atımda bir bazende sekiz on atımda bir oluyor doktor ilaç olarak 40 lık isoptin başlattı ongün kullandım fayda vermedı tekrar gittimde doktora isoptin120mg çikardı eyer fayda vermese ablasyön yaparız dedi doktor hocam işim gereği stresli günüm geçiyör ayrıca reynauld fenemoni hastasıyim bunlar tetıklermi ablasyön gereklimi yoksa başka tedavi yolları varmı .teşekkürler

 94. Merhaba doktor bey benim 2 3 aydır çarpıntı problemim var kardiolojide egk eko ve efhor kan testi yapıldı kansızlık dışında bir problem çıkmadı luzum halinde alınması için 25 mg belac zok verildi birde stres yorgunluk vs dedi.Stresli zmanalr geçirdim bunun payı var zaten.ama olduğu zman çok korkuyorum kalp krizi gecircem sanıyorum. Efham yapıyorum.yuksek nabiz riskleri var midir en yüksek şu ana kadar 110 oldu

  • panik ve stres çarpıntı ile kısır döngü oluşturmuş görünüyor. İlaç dozu arttırılabilir.

 95. Merhaba 23 yaşındayım merdiven bile çıkamıyorum nefes nefese kalıyorum çarpıntım oluyor nefes testinde ortalama değeri geçemedim ne yapmalıyım

 96. Hocam 44 yaşındayım 18 yaşından itibaren ritm proplem var en az 20 defa kardiyoloji ye gittim herşey normal anti deprasan ilaçlar beloc dideral gibi ilaçlar kullanıyorum hala sorunlar devam ediyor gençliğim hayatım hep böyle geçti aktif ve sosyal biriyim beni çok engelliyor ne önerirsiniz teşekkür ederim.

 97. Hacam kendim kan yaglari tahlili istedim ve 34haftalik gebelik mevcut..size yazmistim carpini ve asiri nefes darligi yasiyorum..elim ayagim bosaliyor gibi oluyorum sanki bayilcak gibi…kolestrol 253 trigilised 577hdl 63 ldl trigilesid yuksek 400 ustu yaziyor..beni cok korkuttular gebelikte yukselirmis ama bu normalmi..kalp icin tehlike dedi bi arkadasim..uc aylikken yapilan tahlilde bi sorun yoktu ki daha oncede yoktu..lutfen cvp yazin..ozur dilerm yani basinizi agirtiyorum…

 98. İyi günler,benim 1 senedir süren çarpıntım nedeniyle doktorum dideral verdi.ama düzenli kullanamadım.doktor kalp ile sıkıntı yok ama uzun süren çarpıntıniyi değil dedi.simdi kalp atışım yüksek olmasa da titreme ve ağrı hissediyorum.ilacı düzenli kullanmadığım için mi ,tekrar doktora gitmeli miyim.ayıca psikatriye gittim citoles verdi ikisini beraber kullanabilir miyim dideral le.farklı saatlerde mi almalıyım.cevap verirseniz sevinirim……

 99. Hocam jardiyolojiye tekrar gittim..ekg de 130 nabiz gordugu halde ilac vermedi zaten zor cektirdim ekgyi cnk sirt ustu yatinca nefesim daraliyo bayilcak gibi oluyorum ki bu saga ve sola yatsamda olmaya basladigi icin kalp dr.gittim..kalbe eko ile bakti buyume yetmezlik yok dedi ..iki bacak ultrasonu istedi..mesela kahvalti yapiyorum biraz arkami dayaniyorum hemwn nefes darliyo elim ayagim cekilirfibi oluyo oan olcuyorum nabiz 147 cikiyor hemen one egiliyorum bakiyorum iyiyim nabiz 90..ama nabzim 73 ede dusuyor oanda atimlarda bi duzensizlik oluyor oksuruk geliyor..ritim holter yapalim demedi sizce yapmalimiyim..33haftalik gebelik mevcut kalbimde sikismada hissediyorum..sanki yani midedenmi oluyor onu bilmiyorum..sizce ne yapilmali baska yapabilecegim birsey varmi ..bi arkadas kriz falan gecirmekten bahsetti korkuttu beni arkti tasikardi krizimi anlamadim..

 100. Merhabalar. Ben 10 yıldır panik atak hastasıyım.en büyük şikayetim c
  Kalp çarpıntıları.dr gittim hiç bişey yok
  Ritm holteri de takıldı. Dideral yarim kullanıyorum.ve paxil yarim doz.8 aydır kullanıyorum. Bıraktım bi ara yine çarpıntı basladi bunu sürekli kullanmam mi gerekiyor?

 101. Merhabalar Doktor bey, benim yaklaşik 4-5 aydir çarpintim var sanki kalbim cikicak givi cok güclü bir şekilde atiyor ama günde bir en fazla iki kere oluyordu ve yanlizca bi kac saniye sürüyordu Doktora gittim bütün kan tahliler yapildi herşey temiz cikti yanlizca kolestrol de 150 sınır iken 170 cikmiş yokşa demir kansizlik şeker troit iltihab orani a dan z ye kan chek up yapildi ve temiz cikti günlük mutlaka oluyr bazen bi kac gün geciyordu kardolojide ekg cekildi ve holter takildi doktor sonuclarin tammamen temiz oldğnu söyledi ama holter takildiği gün carpintim olmadi sadece bazen istihrat deyken 85 attiğini gözlemlemiş o yüzdn beloc verdi 50 mg ama yarisni icmemi söyledi 25 mg ve aliorum şuan iki gündür dahada arti hareket ettikce eğilip kalktikca carpintim var sürekli dur duraksiz yine ekg yapildi acilde temiz cikti stress veya herhangi bi sorunumda yok neyapicğmi şaşirdim özelikle dişarda ck gezersem veya o gün yorulursam daha cok oluyor şimdiden teşekkür ederim iyi günler

 102. Merhaba hocam..benim gebelik sonrasi ortaya cikan duzensiz kalp atisi sorunum var bi anda dinlenirken bile nabzim 100 u gecerdi..diltizem..beloc zok vs her ilaci kullandim suan rytmonorm kullaniyorum ilk aylar cok iyiydi ama simdi yine duzensiz atimlar olmaya basladi.yuruyuse de pek cikamiyorum havalar soguk diye..ne yapmaliyim lütfen bana yardimci olurmusunuz..tesekkurler

 103. Hocam hayırlı geceler diliyorum alkol aldığımda çarpıntı vucudumda kızarma ve göz altlarim şişiyor bundan çok rahatsız oluyorum doktora basvurdum o da bna diltizem sr 90 mg hap verdi günde 1 sefer saatinde alıyorum ilk 15 gün birsey olmadi ama 15 günden sonra yine alkol aldığımda aynısı oldu bna yardimci olurmusunuz bu konuyla ilgili hocam lütfen

  • Diltizem alkol ile etkileşebilir. Alkol oranı düşük kırmızı şarap tercih edilebilir.

  • Hocam sağolun teşekkür ediyorum ama sizden istediğim şu bnm alerjimi yani kizarmami ve çarpıntı mi alkol aldığımda ne geçirir ve duzelirim eskisi gibi bir su bardağı ictigimde dokunuyor ve inSan içine çıkamıyorum lütfen yardımcı olun hocam

 104. Merhaba hocam bir süredir çarpıntı vardı.EKG, holter yapıldı acil gittiğim bir gün de tomografi ve diğer kan tahlili yapıldı .problem yok denildi holter sonucunda kalp atışların yüksek başka problem yok dediler ve dideral günde bir defa yarım olarak verildi biraz rahatlama oldu ama hareketli bir iş yaptığımda yine duzensiz çarpıntı oluyor ne yapmamı onerirsiziniz.

 105. Hocam kadin dogum hemwn gogus ve kardiyolojiye yonlendirdi..kardiyolji 5subat kendi drm.ama devlete gittim beloc yazdi baska sorun yok dedi..gogus dr .cigerleri dinledi parmaktan oksijen olcumu yapildi birde.d.dimer kan testi yapildi..oda negatif cikti ama 32. Haftada dogruluk payi nedir bilmiyorum..hocam mesela nabzim dusukkende yine ayni goguste bogulur gibi nefes alamam ve el ayak bosalmasi oluyo..yqni nabza bagliyamiyorum oyuzden..yani bazen yastigim yuksek sadece su ara sola yatabiliyorum hem sirt ustu hem sagda bogulur gibi oluyorum..soldada yatiyorum bakiyorum yok olmuyo bogukuyorum gogsum daraliyo kalkiyorum iturup one egildigimde duzeliyorum..cnk dik oturdugumdada oluyir ama bazen ayni oturmada yada yatmada olmuyor..bazi gece sabaha kadar nobetler halinde xok oluyo bazen bir iki kere oluyo uyuyorum..sizce hangi dr.gorunmeliyim cok korkuyorum..saygilar

 106. Hocam 32 haftalik gebeyim 8 haftalikken kardiyoloji ilacimi kesti concor 5 mg yarisini kullaniyordum…9haftada nabzim 130 140 gordu..gebelige bagli hiper tirpidi cikti..20.haftada tiroid gecti sukur nabizda 90 110arasiydi..ama su bir aydir asiri nefes darligi cekiyorum ozelliklede iki gundur ve bugun o nefes darligi anlarnda bakiyorum nabzim dinkenme aninda 130 100 olunca rahatim..cok korkuyorum yuksek degilmi kardiyoloji 10 sonraya randevu verdi ..cvpkarsaniz sevinirim

 107. Doktor bey merhaba bnm 1 haftadir kalbimde carpinti ve bosluk hissi var kusun kanat cirpar hissi var gecen hafta ekg ve ultrason cekildi hersey normal cikti ama bu carpinti ve bosluk hissi cok rahatsiz ediyor.

 108. Doktor bey merhaba benim 1 haftadir süre gelen degisik bir carpintim var. Nefes alip verirken bir bosluk ve kusun kanat cirpma hissi var hamileyim iki hafta once ekg cekildi ultrasonla kalbe bakildi doktor hersey normal dedi ama bu bir haftadir süren carpinti hissi bosluk ayrica sanki kalbim durmus gibi bi his olusuyor oksurunce gecicek gibi oluyor ama surekli devam ediyor cevabiniz icin tesekkurler

  • Gebelikte kalp hızı artar. Ritim holter tetkiki ile değerlendirme faydalı olur.

 109. Merhaba degerli hocamiz bizlere kiymetli vaktinizi ayirdiginiz icin cok tesekkur ederiz. Ben 29 Yash erkek biraz zayifim boy 1.80 kilo 63. Kalbimde yilda 1-2 kez ritmim aniden 250 oluyordu. Cok hastaneler gezdim iran turkiye moskova. Hepsi kalbimin raporlarina bakib bisey yok dediler. Kan tahlilleri hepsi cok iyi. Eko rapor bisey yok sadece hafif minimal mitral kapak prolapsusu. En sonda olay kaydedici cihaz aldim. 01.01.2017 ritm bozuklugunu kayd etdim. Bunu pdf olarak doktora gonderdim bana eps ablasyon olmami onerdi ve 28.12.2017 ablasyon oldum.
  Özet özgeçmiş.
  Sık çarpıntı şikayeti olan Ve bir EKG isinde dokumante 230/dk hızında Genis QRS taşikardi saptanan hasta EPS Ablasyon için yatırıldı.
  Prosedür notu.
  Genel ve lokal anestezi eşliğinde Sağ ve sol Femoral Vene kısa kılıflar yerleştirildi. Tek katater HRAYA konuldu Ve atrail ekstrastimulus esnasında tipik AVNRT ile uyumlu SVT Sustain olarak başladı. Önce 2:1 bloklu AVNRT olarak başladı. Daha sonra 3D maping sonrası Kataterler HRA, CS ve RV YE konuldu. Temel Ölçümler yapıldı. AH-72, HV-42, BCL-640, QRS-90, QT-320, PR-120, MSAN. Tekli Ekstastimulusla AH JUMP VE ECHOBEAT SAPTANDI. VA blok 260 MS. DEKRAMENTEL VE KONSANTRİK İDİ. BURST PACE İle SVT tekrar uyarıldı. SVT tekrar uyarıldı bu sefer R BBB paternli SVT önce aberan ve geniş QRS li olarak başladı sonra SVT devam ederken QRS daraldı. 8 MM CRYOABLASYON Katateri alınarak Ablasyona başlanıldı. SVT esnasında SVT yavaşlayarak durdu. Buraya iki tane 360 SN süren lezyon verildi. Daha sonra aynı Katater ile tipik yavaş yol sinyallerinin alındığı yerde ablasyona devam edildi. Toplam 9 lezyon verildi. İşlem sonrası tekrar ECHO BEAT GÖRÜLMEDİ. İşlem sonu ERP: 310, WCL: 290 MSN bulundu. YBEKLEME SONRASINDA SVT UYARILAMADI ve işlem sonlandırıldı. KOMPLİKASYON OLMADI. Prosedür süresi (dak): 90.
  Floro süresi (dak): 0
  KOMPLİKASYON: HAYIR.
  SONUÇ: BAŞARILI TİPİK AVNRT CRYOABLASYONU
  PLAN: Bir gecelik izlem sonrası taburcu edilecek. Hocam Ben shimdi aniden ayaga kalktigimda carpintim oluyor bazen 5-10 saniye bazen biraz cok suruyor 1 dakika falan sonra azaliyor ayaga kalkdigimda ritm 100un ustunde oluyor doktor birde bana psikolojiye gitmemi onermisdi. Ancak ayaga kalktigimda oluyor. Ben moskovoda yasiyorum ama turkiyede ablasyon oldum. Doktor bey yeniden kan tahlilleri falan yeniden yoklanmagima gerek kalmadigini soyledi. Bu durum beni cok korkutuyor. Ablasyonla bir ilgisi ola bilirmi? Benim ritm bozuklugumun tekrarlama ehtimali varmi? Ablasyonum nasil gecmis hocam? Hocam birde kalp ritmim kacin ustunde oldugunda doktora gozukmem gerekir? Shimdiden cok tesekkur ederiz.

  • AVNRT ablasyonu sonrası tekrar riski düşüktür. Düzenli kontrolleri ihmal etmeyin.

 110. İyi akşamlar hocam annem digoxin sondoz 0.25 mg .. diltizem sr 90 mg…coumadin 5mg kullanıyor.yalniz icdigi zaman 4-5 adımda nefes daralması yaşıyor.kullanmadigi Zaman rahatliyor.doktoru ısrarla kullanması gerektiğini vücudun alisacagini söylüyor . böyle bişey varmı teşekkür ederim

 111. İyi aksamlar Hocam annem coumadin 5mg…diltizem 90mg ..digoxin sandoz 0.25 mg ilaçlar kullanıyor yalnız içince 4-5 adım attığında nefes darlığı yaşıyor.kullan mayinca rahatliyor.ama doktoru ısrarla kullanması gerektiğini vücudun alisacagini söylüyor lütfen yardım böyle bişey varmı

 112. Hocam iyi günler, bende iki haftadır ara ara göğsüme ağrı girmesi sol kolda uyuşma bacaklarda arada seyirme özellikle her akşam yatarkende göğüs sıkışması yaşıyorum bazen uykumdan kaldırıp çarpıntı oluşturuyor 3 kere doktora gittim ekg röntgende kanda birşey bulamadıkları için gastrit başlangıcı dediler ancak ilaçları kullandıgım halde bi azalma olmadı aynen devam ediyor şikayetlerim

 113. Hocam ,

  Saneloc 50mg kullaniyorum ama 1 yildir yarim kullaniyordum kalbim onceleri 100 un ustunde atiyordu ozellikle ayaktayken.son 1 aydir bayginlik geliyoo..2-3 defa bayilma nöbeti gecirdim.o sirada tansiyonumu olcuk 152/97 idi ve o sirada sol kulagimds cinlama oluyor ve vucudumda ates oluyor yanma oluyot kafamda.ama kaptoril alinca duzeliyorum 25 mg.bu sabahra bayilam hissi geldi ve nabzimi dinledigimdd yavas ve duzensiz attigini gordhm kaptoril aldim.ama ne yapcagimi sasirdim birde hocam sag alt cenemde bir disimde sizlanma agri oluyor bayilma hissi oldugunda..dis ile kalp arasinda ne baglanti var anlamadim.dis mi yapiyor acaba .

 114. Hocan bundan 11 yul önce aort kapağım değişti son 3 aydır aşırı çarpıntım var kalbim tık tık tıtıktık tık diye atıyor evlilik arefesindeyim ayrıca uzun yıllardır uyku problemim var ne tavsiye edersiniz hocam

  • Stres çarpıntının önde gelen sebeplerinden biridir. Muayene faydalı olacaktır.

 115. hocam merhaba benim sezeryan dogumum oldu fakat kizim 8 9 aylikti simdi 19 aylik 1 seneye yakindir belirli araliklarla carpintim vardi simdi 4 5 aydir surekli hic dinmiyen bi carpintim var kardiyolojiye gittim ekg normal cikti eko cekilmedim cunki ondada bsy cikmiycakti dr.bana psikiyatriye gitmeni oneririm dedi troitlerime usg cektirdim yok dediler bsy ama bogazimdaki nabizda bile hissediyorum mutluyken mutsuzken hep oluyor kavga edince mesela esimle oluyor bogazima bi yumruk oturuyor sanki yaniyor boyle kramp giriyor gum gum atiyor kalbim ellerim ayaklarim buz oluyor saclarim cok kotu kopuyo resmen inceldi cok sinir cok cok var kizim gece uyandigi zaman deli oluyorum cunki carpintiyla uyaniyorum o bana sinir yapiyor hic dinmiyor haleten suandada var psikiyatrilikmi durumum yoksa endokronoji bolumune gidil bogazima baktirsam yumurta gibi bigszim annemde var cunki guatr bendr supheleniyorum suyla aram yok ama icsemde yine durmuyor oturup dinlenince o kalbin hizli carpmasi beni sinir ediyor kizimin aglamasi bile bana batiyor hemen aniden ofkeleniyorum takintilarim var birazda ne yapmaliyim psikiyatriyemi gitmeliyim oncelik olarak ts.ederim simdidrn uzun oldu kusura bakmayin

  • Vücutta kaygı birikimi olmuş gibi. Ön planda psikiyatri daha fayda getirebilir.

 116. Hocam 7 senedir ritim bozukluğu nedeniyle beloc zok 50 mg( bir donem 100 mg de kullandim )kullaniyorum birden kesince carpintilarim başladı ve eskiye oranla artti tekrar ilaca başladım düzene girmesi ne kadar zaman alır hocam

  • İlaç dozunun azaltılarak kesilmesi şikayetleri azaltacaktır.

  • Hocam annem 79 yaşında 18 yıl önce mitral/kalp kapakçıği deģişi. Coumadin 5 mg. Ve Beloc Zok 50 mg sabah akşam kullanıyor.
   Beloc zog 50 mg. saddcd sabah kullansa br olur?
   Daha önce 100 mg. gunluk olarsk kisa bir sure kullandi. Kendisi halsiz ve bitkin dustüğü için ilcedekk kardiyalog 50 mg. Sabah 50 mg Akşam kullanmasinı onerdi. Sizin bu konudaki tavsiyeniz nedir. Ara ara çarpıntisi dz oluyor. Sık deģil

   Coumadin icin ise, Son PT. INR Değerleri:

   2. 59
   Son durum;
   Counadin kullanımı:
   Düzenleme; 06.09.2018

   PT -İNR : 2. 59

   Coumadin 5 mg. Kullanımı Düzenlemesi:

   Pazartesi : 1 Tb.
   Salı günü : Yarım tb.
   Çarşamba: 1. Tb
   Perşembe: 1 Tb..
   Cuma : Yarım tb.
   Cumartesi: 1 tb.
   Pazar : 1 tb.

   (10 gün sonra tekrar kan alınıp PT/ INR ‘ ye bakıldı
   2 .52

   Hastamız 79 yaşında bayan..
   Tavsiye ve önerilerinizi bekleriz efendim.
   Selâm ve duâ ilr..

 117. Slm hocam ben 29yasindayim bundan 1.5yil önce nefes darlığı 170kalp atışıyla acile kaldırdım.hicbir sorun çıkmadı geri gönderdiler kardiyoloji ye gittim holter testi yapıldı EKG ve ultrason çekildi sorun yok panik atak teşhisi kondu.en son gittiğim kardiyoloji doktoru çok hızlı atıyor diye concor 10mg verdi psikiyatri doktorumda carpintin çok olursa iç dedi sizce sürekli devam etmeli miyim concor ilacına

  • Concor uzun etkili bir ilaçtır. Gelip geçici kısa süreli çarpıntılarda çokta gerek kalmayacaktır.

 118. Hocam merhaba 5 ay kadar önce özellikle yemek sonrası carpintilarim vardi sonra panik atağa yol açtı doktora gittiğimde 150 civarı inceleme yapıldı bişey göremedi ekg ve holter de de bişey çıkmadı beloc50 kullan düzelince tekrar bakalım dedi sonra gidemedim ama hala beloc50 kullanmaya devam ediyorum ve sorun yaşamıyorum şuan beloc50 kullanmaya devam etmemde bir sorun var mı

 119. Hocam merhaba 5 ay kadar önce özellikle yemeklerden sonra kalp atısimda ciddi yükselmeler oldugundan doktora gittim ekg holter sonucu normal çıktı beloc 50 verdi doktorum kalp atışı normale döndüğünde bir daha bakalim dedi yalnız ben hala hergün beloc 50 kullanmaya devam ediyorum henüz doktora gidemedim ama çarpıntı yaşamıyorum bunu kullanmamda herhangi bir sorun yaşamışım?

 120. Merhaba hocam. Babam yaklaşık 1 yıl önce ablasyon ameliyatı geçirdi. Şuana kadar bir sorunu olmadı. Kaplıcaya gidip sıcak suya girmesinde bir sakınca var mıdır. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Aşırı sıcak sonrasında soğuk uygulanması çarpıntı şikayetlerini arttırabilir. Genel kaplıca tedavisinde genelde sıkıntı olmaz.

 121. Hocam merhaba bana ritim bozukluğu teşhisi koyuldu ve kesin olmamakla brlkte sebebi de doğuştan bır toplardamarımın önünde zar olmasıymış.kullandığım ilaçlar çok fazla nefes darlığı yapıyor kısa efor da bile nefes nefese kalıyorum yok mu bir caresı

  • Hocam 9 sene önce açık kalp ameliyatı oldum çok sordu darlık vardi kalp zarında yırtık vardı onu dikdik darlığı açtık dediler bize boğaz enfeksiyonu beni mahvetti 3 sene öncede kalp romatizması vardı penisilin kullanıyordum bıraktım şuan ise kaçak var penilisin ve beloczok 50 mg kullanıyorum ama kalbim deki sorun bitmiyor hocam kurtulamıyorum doktor 2. Ameliyatında tehlikeli dedi riskli Allah rızası için yardımcı olun henüz 24 yaşında hayalleri olan genç kizin

 122. Hocam iyi günler yaklaşık 9 aydır azdan bugüne çoğalan göğüs ağrısı be nefrs darlığım var son zamanlarda eforla artış gösterdi ve çeneme vuruyor, ili defa egor testine girdim ikisindede dt çökmesi çıktı iki doktor çukırların yukarı baktığı için bize göre nu negatif dayılır dedi başla iki dokyır ise acil anjio ol defi hanhisini yapmalıyım rndişe içerisinfeyim lütfen bir fikir yardımı verin, st çökmesi yok sayılabişirmi?

  • Hocam kolay gelsin bizlere vakit harcadığınız için çok teşekkür ederim hocam ben az önce koltukta otururken kalbim üst üste çok tekledi ve sonra küçük artılar olarak devam etti ben 3 kere eko 4 kere holter 1 efor testi yaptırdım toplamda 19 adet supraventriküler erken vuru doktor 17 adet atriyal erken vuru çıktı enson holteride 1 ay önce taktırdım hiç aritmi çıkmadı holter takılıyken çok aktif oldum yürüdüm merdiven çıktım kahve içtim sadece en düşük 46 gece gündüzde 175 normal nabız 81 diye çıktı şimdi bunlar böyleyken yaşadığım üst üste tekleme neden olabilir başka napabilirim hocam aciiiiiiiil cevaplarsanız sevinirim dört gözle bekliycem hocam değerli yorumunuzu saygılar sevgiler 🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹De

 123. İiyi günler hocam , yaklaşık 9 aydır azdan çoğalan göğüs aprım ve nefes darlığım var bu aralar eforka artış göstermekte , efor testine girdim iki defa st çökmesi çoktı hemde ciddi noyutta, ama iki doktorda çılıntılar yukarıya bakıyor bu nizim için negatif dediler başka iki doktor ise anjio dedi hangisine güvenmeliyim şaşkınlık içerisindeyim be endişeşiyim lütfen yardımcı olun st çökmesi yanıltabiliröi?

 124. Hocam merhaba,
  Ben 33 yasindayim 2 ay once kalbimde dogustan delik oldugu icin asd ameliyati oldum. Carpintilarim ameliyat oncesi vardi simdi de nabzim 90-95 civarinda. Benim sormak istedigin su an concor kullaniyorum sabahlari 5 mg’in yarisini. Aksam da icmem gerektigini soyledi doktorum. Ama aksamlari buyuk tansyonum 8.5 kucuk tansyonum 5.5 civari,nabzimda 90 civari. Ben aksamlari concoru icsem tansyonumu dusurur mu daha? Nabzimi duzeltiyim derken tansiyon dusuklugunden sikinti yasarmiyim
  Ondan korkuyorum. Gun icinde tuzlu mu yemem gerekir biraz? Cevap verirseniz cok sevinirim hocam.

  • Concor un tansiyon düşürücü etkisi vardır. Hekiminize danışmanızda fayda olacaktır.

 125. Merhaba,uzun süren gün boyunca çarpıntı rahatsızlıgım var.bu yıllardır devam etmekte.bu sıralar arttı.doktorum dideral verdi bu ilacı astım,reflü rahatsızlıgım var .bu rahatsızlıklarımdan dolayı pantpas,rennie,once air ve ipravent agız spreyi kullanıyorum.dideralle kullanmam da sakınca var mı.teşekkürler

  • Dideral astım şikayetlerinde artış yapabilmektedir. Hekiminize danışmanızda fayda olacaktır.

 126. Hocam kolay gelsin
  Efoxor 150 mg kullanıyorum
  Gün içinde ölçümlerimde genellikle 100-120 arası nabzım…
  Kardiyoloji muayenesi oldum ekg-eko-efor herşey normal çıkıyor ama bu durum beni rahatsız ediyor …teşekkürler

 127. Merhaba hocam bende hizli kalp atisi baslamisdir 3 hafta önce
  1 hafta önce başladı nabz normalda cok düşük ama hizlaninca dayanamiyorum kalbim duracag sanki
  Son 1 ayda kendimi cok usuttum ondan ciyerlerim uşutmüş ola bilirmi iki kes anbulans geldi bisey anlamadi

 128. Hocam merhaba bende iki yıldır ekstrasistol oluyor. Bazen ayda bir bazen iki üç gün gün içinde üç dört kere beş kere oluyor. Kaygılı olduğum ve kendimi dinlediğim zamanlarda oluyor bu durum. Hiç bir zaman gayet neşeliyken yaşamadım. Sigara alkolüm yok beş aylık hamileyim. En son 8 ay önce eko ultrason ve ritim holter takıldı kalpte sorun olmadığı söylendi. Nolur beni teskin edin hocam bunlar kalbime zarar verirmi bu durumda. Beş yaşındada bir kızım var çok korkuyorum.

  • Günde 1000 nin altında oluşan tekli ekstra atımlara genelde ilaç tedavisi uygulanmaz.

 129. Merhaba Hocam 2012 yılında 22 haftalık hamile iken aniden nabız 254 e çıktı koşuyolu kap hastanesi 2 cc beloc ile normale dondu sonrasinda dogum yapacagim ayda 2 kere daha 200 un uzerinde biri ilacsiz digeri yine beloc ile normale dondurduler o zanandan beri 5 yilda 7 veya 8 defa bu atagi gecirdim .. Suprakuler tasikardi teshisi kondu bayilma ve goguste daralti yok sadece inanilmaz bir carpinti yerinde duramama hali .. Efor testine girdim 98 basari ile gectim renkli eko yapildi kapaklar damarlar hepsi normal.. Ablasyon olabilirsin dediler korktum ..surekli bir bekleme aksiyetesi yasiyorum ustelik 200 ustu atak gelmese bile 100 110 arasi nabizlarim oluyo durup dururken dinlenme esnasinda su anda da 4 haftalik gebeyim ve duzenli olarak kullandigim cipralex si aniden birakmak zorunda kaldim 2 ay once hamilelik e karar verince.. cipralex i kronik depresyon panik bozukluk kaygi ve his bozuklugu nedeniyle 10 yildan faxladir kullaniyorum ilk hamileligimde de alamadigim icin klinik depresyon gecirdim tasikardi ataklarim v.s. dogumdan sonra ilaca basladim ve bir ayin sonunda normale donmeye basladim 4 ay kadar sonrada artik tamamen iyilesmistim taki 2 ay oncesine kadar.. Ilaci biraktim kalp sikayetlerim yine basladi ne yapmaliyim hamile iken kullanabilecegim carpinti onleyen ilac var mi ?? Tesekkurler

  • Ablasyon yapılmaması durumu zorlaştırmıştır. Beloc grubu ilaçlar gebelikte uygun endikasyon ile kullanılabilir.

 130. Hocam merhaba sorulara yanit verdiginiz icin oncelikle tesekkur ederim migren hastasiyim dramamine ilacini 1 defa ictim carpi tidan hastanelik oldum ilaci bir daha almadim ancak arada bir cok siddetli carpinti oluyor carpinti icinde kalbimin birden guclu bir sekilde vurdugunu hissediyorum bayilma hissi bas donmesi oluyor ekg de bisey cikmadi holter takildi dr aritmi dedi ancak aritminin hangi turu soylemedi sizce bu tehlikeli bir durummudur ne yapmam gerekiyor

  • İlaçlara karşı olan reaksiyonlarda çarpıntı sık izlenir. Hassas olunan ilaçtan kaçınılması yeterli olacaktır.

 131. Merhabalar yaklaşık 1 senedir ritim bozukluğu var her gün nerdeyse daralma yaşıyorum bu yüzden nabzım 140-150 ye kadar yükseldiği oldu 6 ay önce doktora gittim ritim bozukluğu olduğunu söyledi ve ilaç yazdı dideral 40 mg kutunun bitiminde düzeleceği söyledi doktor ama yaklaşık 10 kutu kullandım düzelmedi ve ilaç içtiğim halde bile yaşıyordum tedavi gerekli mi sizce ?

  • Dideral ile rahatlama olacaktır. Ancak çarpıntının sebebine yönelik ek araştırma faydalı olur.

 132. bazen gece uykuda iken göğüs ağrısı ile uyanıyorum,ritm bozukluğu başlıyor ayrıca nabzım yükseliyor ve terliyorum.bu 4-5 saat sürüyor ve sonra geçiyor.göğüs ağrısı şiddetli oluyor.

 133. Hocam merhaba ben geçen sene 227 nabız ile hastaneye kaldırıldım ve bir başarısız ablasyondan sonra tekrar ikinci yi oldum isoptin 80 kullanıyorum ancak bu hap benim kalbimi duymama sebep oluyor sorun nedir doktorum normal diyor ama bu işten çok sıkıldım

  • Zayıf yapıda kişiler kalp atımlarını rahatlıkla duyabilir. nadir oluşan ekstra atımlarda rahatlıkla duyulabilir. mevcut tedaviye devam etmek gerekir.

 134. İyi günler yașım 27 aşağı yukarı 7 senedir ani ritim hızlanmaları oluyor defalarca doktora gitmeme ragmen hicbirsey ckmyor gecenlerde uzun sureli oldu ambulans cagrdk ambulansta nabız 215 cıktı ondan sonra ekg cekildi normal kardiyoloji kalp ayrı ayrı iki hastaneye daha gittim hala birsey ckmyor sebebini bir turlu bulamadm suan citoles 5mg ve sanelog 100 mg ritim duzenleyici kullanyorum fakat yinede ara sıra oluyor fakat belli bir zamanı yok bir bakyosun 2_3 gune oluyor bir bakyorsun 2_3 ayda anca bir tane veya hic olmuyor sizce sebebi nedir bana yardmcı olursanz cok sevinirim simdiden tesekurler iyi gunler

  • şikayetlere tanı konulamıyorsa event recorder ile uzun süreli ritim kaydı yapılabilir.

  • Merhaba yaklaşık bende 9yildir cekiyorum ayni rahatsızlığı beloc 50mg kullanıyorum kullandığım taktirde günde yine 10veya üzeri çarpıntılarım oluyor bakalım 3ay sonra kontrolüm var hayırlısı allahtan

  • Merhaba
   Ben 39 yaşımdayım ve yaklaşık 13 yıl ritim bozukluğu yaşadım. Benim 298 olduğunu gördüm. Korkudan evimden uzaklaşamaz oldum. Yani kısaca bilinçlendikçe psikolojik sıkıntılarım çıktı. 2010 yılında ablasyon oldum şimdi çok şükür iyiyim. Eğer yaşam kaliten düşmeye başlıyorsa çözüm bulmalısın????????

 135. Hocam babam şu anda hastanede kalp yetmezliği böbrek yetmezliği var (diyalize girmiyor krater 3 civarı) 2005 de anki oldu damarın bir tanesi ÷90 diğeri 30 kapalı ayrıca aortda genişleme var dediler ve ritim bozukluğu var hocam benim sormak istediğim babam dogru dürüst hiç uyumuyor gözlerini kapatıp 3sn sonra çok hızlı nefes alıp vermeye bâşlıyor ve 3 ,5 sn sonra hızlı bir şekilde sanki korkarak kalkıyor uykusuzluk çok aşırı ve bu uykusuzluktan babamı çok kötü yapıyor hastanede ilgi alaka göremedik hocam yol gösterirseniz seviniriz.

  • kalp ve böbrek yetersizliği uyku düzenini bozar. Etkili ilaç tedavisi düzenlemek gerekir.

 136. Merhaba 39 yaşındayım 6 ay önce bir çarpıntı el ve ayaklarda boşalma hissi ölüm korkusu yaşadım panik atak oldugu söylendi.psikiyatri başvurdum bunun yanında psikologa gittim psikiyatrinin verdigi ilaçları kullanmadım ama şu son iki aydır kalbimde bir sorun oldugunu anlıyorum. Kalbim bir anda davul tokmağı vuruluyormuş gibi vurgulu atıyor ve bu artık çok rahatsız edici olmaya başladı o an kalbimin duracağını ve kalp krizi geçireceğini sanıyoRum. Ne yapmam gerekli lütfen yazarmısınız

 137. Hocam ben 16 yaşındayım geçen sene Şubat ayı başında çarpıntım oldu ambulans felan geldi 15-20 gün oldu tekrarladı kan felan aldılar b12 eksik çıktı iğne kullandım EKG holter ultrason felan hepsi temiz çıktı psikiyatrise gittim anksiyete bozukluğu panik atak var dediler antidepresan kullanıyorum

 138. Hocam SELAMUN ALEYKÜM ben 17 yaşındayım geçen sene Şubat ayı başında çarpıntım oldu ambulans çağırdık15-20 gün oldu tekrarladı kan felan aldılar b12 eksik çıktı iğne kullandım EKG holter ultrason felan hepsi temiz çıktı psikiyatrise gittim anksiyete bozukluğu panik atak var dediler antidepresan kullanıyorum ama affedersiniz hocam ama mastürbasyon yaparken kalbim hızlı atıyor sesini bile duyuyorum sanki sizce bu normalmidir

 139. Hocam 30 yasindayim hali saha macinda hafif kalp krizi sonucu anjiyo yapildi damarimin bir tanesinde %30 plaga rastlandi. Dogru duzgun teshis koyamayip taburcu edildim bir seyin yok denildi. Uzun zamandir (5 yil) da ritim bozuklugu (erken atim) vardi. Krizden sonra kontrole baska doktora gittim beloc50 ve corasprin100 verdi 6 aydir duzenli iciyorum fakat aritmi sikayetim baslarda duzelmisken 1 aydir yeniden boy gosterdi. Bu duzensiz atislardan nasil kurtulacagim? Guatr ve kansizlik yok.

  • Holterde aritmi sayısı fazla ise ilaç değişikliği düşünülebilir.

 140. Hocam merhabalar. 27 yaşındayım alkol sigara kahve çay vb. şeyler içmiyorum. Fakat kalbimde bazı zamanlar genelde oturduğum yerden kalktığımda eğildiğimde veya uykuda kalp atışım durup boşluğa düşermiş gibi olup birden çok sert birşekilde hissettirerek bir defa atıyor sonra ritim hızlanıyor. Defalarca farklı doktorlara gittim holter takıldı birşeye rastlanmadı. Yardımlarınızı bekliyorum ne yapmalıyım? Teşekkür ederim

  • Nadir geçen ekstra atımlar tarifliyorsunuz. Yapılan tetkikler normal ise düzenli ve dengeli beslenme, yeterli sıvı tüketimi yeterli olacaktır.

 141. Merhaba hocam.

  Benim bazen 2 – 3 gün süren ara ara gelen kuş çırpıntısı gibi, yuvarlanma gibi çarpıntılarım oluyor. Sonra 3 ay ve daha fazla zaman felan birşey olmuyor ama daha sonra yeniden oluyor. Bazen de heyecanlandığımda ve aşırı sinirlendiğimde oluyor. Kan tahlili yaptırdım kansızlığımın olduğunu söylediler ilaç verdiler. Bende ani atak stres ve panik atak da var. Kalp çapıntılatı huzursuz ediyor. Ne önerirsiniz?

  • Panik ve evhamlı yapıda çarpıntı sık izlenir. Sakinleştirici faydalı olabilir.

 142. Hocam uzun zamandir carpinti sikayetim var ekg eko holter temiz cikmisti bi kac ay öncesi doktor vasoxen 5 mg verdi tam atip kullanmaya basladim sonra yarima indirdik daha sonra sikayetlerim devam edince tekrar tam atmaya basladim fakat tam atmaya basladigimdan beri sikayetlerim artti hayati bi tehlikesi var midir

  • Tetkik sonuçlarında ciddi bişey saptanmamışsa panik yapacak bir durum yok demektir. İlaç değişimi düşünülebilir.

 143. Hocam Merhabalar, 5-6 ay kadar önce anksiyeteyle tanıştım ve tabiki bilmediğim için ani çarpıntılarımın sebebini o zamanlardan beri holter hariç bircok kalp muayenesinden geçtim herhangi bir sorun cıkmadıgını söylediler. Ancak benim merak ettiğim düzenli olarak nabzımı takip ediyorum genel olarak dinlenme halinde iken 80-90 arası atıyor ancak yemek yiyince artıyor özellikle kahvaltıdan sonra sabahları 95-100 lere cıkıyor bu neden kaynaklanır bir tedavi gerekir mi? 2. Si uzun vadede 85 den uzeri nabız sakıncalı olduğu, hastalık riskinin arttığı söyleniyor. Nabız aralığını 70-80 arasina indirgemek için ne yapılmalı betablocker mı kullanılmalıdır? 3. Ve son olarak tansiyon yüksekliği panik atak haricinde anksiyete yaşayan birinde normalmidir?

  • Anksiyete kalp hızı ve tansiyonu arttırabilir. Düzenli egzersiz uzun vadede kalp hızını düşürür.

 144. 18 yaşındayım bi süredir kalbimde kasılma gibi bişey hissediyordum kalp muayenede bişey çıkmadığını kalbimin 100 attığını söyledi doktor ve EKG istedi EKG de ritim bozukluğu çıkınca kardiyoloğa göründüm. Kan testi yaptırmamı istedi kan testinde Demir 28, TSH 5,13 çıktı kardiyolog ferro sanol ile beloc yazdı ve guatr başlangıcı farkedince dahiliyeye görünmemi istedi dahiliye doktoru levotiron yazdı. Benim neyim var durum ciddi mi bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 145. Hocam merhaba 53-158 arası çıktı benim kan tahlilleri yolunda kalbi izledi sorun yoktu ama sıkıntılı ve stresli oldgmda hızlandğnı biliyorum siz nasıl yorumlarsnz.

  • Beloc düzensiz kullanılmışsa çarpıntı atakları aralıklı gözlenebilir.

 146. S.a hocam ben hipertansiyon hastası yım 2 adet tansiyon ve 1 adet psikiyatri hapı kullanıyorum tansiyonum 21/14 lere çıkıyor efor testinde tansiyon Yükselmesi ile ilgili olarak yarıda kaldı şimdi bana vasoxen 5 mg verildi vasoxen kalp için mi yoksa tansiyon için mi merak ediyorum şimdiden teşekkürler

 147. S.a hocam benim tansiyonum 21/14 lere çıkıyor 2 tane tansiyon 1 tane psikiyatri ilac kullanıyorum efor testinde tansiyon Yükselmesi ile yarım bırakıldı şu an kalp ritmi için vasoxen 5 mg verildi vasoxen kalp icinmi yoksa tansiyon için mi merak ediyorum şimdiden teşekkürler

  • Tansiyon değerleri çok yüksek. Tansiyon holter ile birlikte ileri araştırmalar yapılması faydalı olur.

 148. S.a hocam benim tansiyonum 21/14 lere çıkıyor 2 tane tansiyon 1 tane psikiyatri ilac kullanıyorum efor testinde tansiyon Yükselmesi ile yarım bırakıldı şu an kalp ritmi için vasoxen 5 mg verildi vasoxen kalp icinmi yoksa tansiyon için mi merak ediyorum şimdiden teşekkürler

 149. Merhabalar 17 yaşındayım kalbim ağrıyo diye doktora gitim ekg cektilar kalbin tekliyo dediler ilaç vermediler sinirden sitresten uzak dur dediler bu sene üniversite sınavım var üzerine
  .Uzun süre yürüyüş yaptığım da zorla nefes aliyom tıkaniyom gece uyumadan önce de ağrıyo ne yapmalıyım.

 150. 17 yaşındayım kalp im ağrıyo sıkışır gibi oluyo diye doktora gitim kalbin tekliyo dediler ilac vermediler uzun süre yürüyüş yaptimi tıkaniyom nefes nefese kaliyom hala ağrıları ara ara hisetiyom.ne yapmaliyim

  • Muayene ve tetkikler normal ise düzenli egzersize devam etmek faydalı olabilir.

 151. Hocam merhaba. Ozellikle oturdugum veya yattigim zamanlarda kalbimde carpinti oluyor. Ama cok garip bir sekilde kalbim bi an duruyor ve bir anda cok hizli carpiyor gibi oluyor. Bu durma ve hizli atma en az 2 -3 sefer tekrarliyor 1-2 dk icinde. Onceden bu durum ayda 1 defa falan olurken son 1 ayadir hergun gunde en az 6-7 sefer olmaya basladi. Sıklığı son bir ayda cok fazla artti. Bunun disinda baska bir sıkıntim yok. Nefes daralmasi vs yok. Ne yapmam lazim. Ciddi bir durummudur?

  • Düzensiz atım tarif ediyorsunuz. Ritim holter ile düzensiz atım sayısına bakmak faydalı olur.

 152. 2 aydir araliklarla aksamlari yatagima uzaninca ayaktan diz kapaklarima kadar üsüme ve ayni zamanda agri hissediyorum. Bu hep kalbimde hizli atislar oldugu zaman oluyor. Neden olabilir acaba? Doktoruma gittim gecer dedi ve ilac vermedi. Bir sabahta hastaneye gittim ordaki doktorlarda yeterlice kani kalp pompalayamiyor ondan dedi. Hic bir makinaya takmazdan sadece dinleyerek bu karara vardilar. Hala bu carpinti gecmedi ve devam etmekte. Bana nasil bir tavsiyede bulunursunuz Doktor Bey.
  Simdiden ilginize tesekkür ederim.

  • Ritim holter yaptırmanız tedavi planlaması açısından faydalı olabilir.

 153. Hocam merhabalar, benim birkaç gündür sol bileğimde pıt pıt seğirme oluyordu ve gün içerisinde sıkça gerçekleşiyordu. Son iki gündür de çarpıntı ve korku hissi yaşıyorum. Beni bilgilendirebilir misiniz? Teşekkürler şimdiden.

  • Şikayetler ön planda panik bozukluğu düşündürse de muayene faydalı olacaktır.

 154. Hocam bir sorum var oturduğum yerde hareket etmediğim zamanlar gereksizce kendimi çok heyecanlı hissediyorum ama kalbim gerektiği gibi atıyor sebebi ne olabilir.

 155. kalbimde 5 yıldırdır ara ara çarpıntı gibi ani dengesiz atışlar oluyordu son 1 yıldır ortalama hergün 1 veya 3 kez oluyor ekg ve ritim holter cihazı testine girdim sonuç kötü bişey yok dediler bu tür şeyler olabiliyormuş dediler bana ve ben suan çok karasız hissediyorum siz bu konu hakkinda ne söylemek istersiniz..tesekkurler

  • Düzensiz atımların sayısı önemsiz ve az miktarda saptandıysa ilaç tedavisi gerekmeyecektir.

 156. Merhaba hocam 42 yaşındayım çocukluğumdan bugüne gelen zaman zaman carpıntılarim var eskiden her carpıntıyı derin nefer alarak durdura biliyordum bundan iki yıl önce carpıntıyı durduramayı üç kez hastanelik oldum kardiyoloğa muayene oldum ve beloc 50 mg ilaç tedavisine başladık ara ara çarpıntılarım oluyor hastanelik olmadan duruyor ama ilaç saçlarımı döktü ilaç tedavisinden baska ablasyon tedavi yöntemi hakkında beni bilgilendirimisiniz teşekkürler

  • Çarpıntının sebebi gerçek bir ritim bozukluğu ise ablasyon planlanabilir. beloc alternatifi ialçlar da denenebilir.

  • Göğüs duvarındaki titreşimler, mide gerginliği de benzer bulgular verebilir. Kardiyolojik değerlendirme normal ise ek muayeneye gerek kalmayacaktır.

  • Çarpıntı genel bir terim olup, belirli bir kalp hastalığını ifade etmez. Kansızlık çarpıntının sık nedenlerinden biridir.

 157. Hocam ben almanyadan yazıyorum benimde carpinti oluyor nabiz 110 felan çıkıyor genelde yemekten sonra 3gùn dur bisoprolol ilaca başladım sol tarafimda kolumun altında ağrı oluyor ne yapmalıyım ilaca devammi edeyim ev doktorum bütün yazdı 2.30mg bütün aldım nabzim 60lara düştü sonra yarım başladım kalbte ağrı oluyor

  • Bisoprolol çarpıntı şikayetlerini azaltır ancak ağrıyı geçirmez.ek ağrı kesici faydalı olabilir.

 158. Sayın Hocam,ben beden eğitimi öğretmeniyim.Öçb ameliyatı için gittim tesadüf eseri atrial fibrasyon olduğunu öğrendim.3-4 uzman kardiologa muayene oldum.kimi ilaç verdi kimisi çok sıkıntı yaratmaz dedi.Enson daha kapsamlı bir özel hastaneye gittim kardiyoversiyo yaparak duzeltecegiz dedi ve uygulamadan sonra düzeltti fakat birkaç gün sonra tekrarladı.tekrar gittim yine kardiyoversiyo yaptı ve bu kez corderon 200,xarelto 15, Coraspin ve çocuk aspirinin verdi.10 gündür kullanıyorum fakat EKG çektirdim ve ritmin dahada bozulduğunu söyledi acildeki doktor.Bu arada bende hiçbir şikayet yoktu.suan ne yapacağımı şaşırdım.yardimci olur musunuz????????

  • Tekrarlayan atriyal fibrillasyon ataklarında ablasyon işlemi uygulanabilir. Genel olarak şikayeti olmayan kişilerde ilaçla tedavi de alternatif yol olarak düşünülebilir.

 159. Hocam merhaba 19 yasindayim 3 hafta once kardiyolojiye gittim ekg falan cekildi doktir carpinti oldugunu soyledi kan testo istedi troponin falan hic bi sorun yok sadece carpinti var dedi dideral yazdi simdi ben kalp hastasimiyim veya hapi kullanmam gerekirmi kendiliginden gecmez mi tesekkurler

  • Kansızlık ve stresi çözmeden şikayetleriniz tamamen kaybolmayacaktır.

 160. Panik atak teshisi kondu..sian lustural iciyorum..nabzim gun icinde grreksiz yükseliyor. Ekg me ve ekoma baktilar sorun yok.fakat nabzim beni tedirgin ediyor..troit seker ve kansizligimada baktirmami tavsiye edermisiniz..tesekkürler..

  • Panik atakta çarpıntı yakınmalı sık izlenir. Genel tetkiklerin yapılması faydalı olacaktır.

 161. Hocam iyi günler, Annemde kalp çarpıntısı var kalbi yerinden çıkacak gibi oluyor ve çok halsiz yani iştahsızlık falan da çok fazla Doktora gittik dahiliyeye kalp grafiği çekti baktı ;Bi doktora görünmeniz gerek kalpte bi sıkıntı var dedi bu sıkıntı ne olabilir?

  • Çarpıntı genel bir bulgudur. Basit bir stres dahi çarpıntı yapabilir. Olayın ciddi olup olmadığı muayene sonrası ortaya çıkacaktır.

 162. Selam hocam üç yildir kalbimde tekleme ve terleme oluyor muayenelerde bi se cikmiyor ekg eko eforlu ekg kan testleri normal .Bi ara parfum kokulari ve degisik kokulara maruz kaldmmi daha fazla oluyor bu neden den dolayi gögus hastliklarina muayene oldum cigerlerde bi se yok.Bu rahatszlk ne zaman gecer bi ara dideral kulandm bazen yine kulanyorum bu ilac rahatlatyr devamli kullanmamin zarari varmi.

  • Dideral çarpıntı yakınmalarında sık kullanılan bir ilaçtır. Devamlı kullanım öncesi ritim holter tetkiki faydalı olacaktır.

 163. Merhaba , 24 saat boyunca vücuduma yapıştırılan bi aletle kalp atışların takip edildi ve doktor çarpıntımın olduğunu söyleyip concor verdi hapı ikiye bölüp yarısını içmemi söyledi ancak bunu her gün mü yoksa çarpıntım olduğu zaman mı yapmam gerektiğini söylemedi kontrole gelip gelmemem konusunda da bir şey söylemedi ama kalp atışlarıma baktığında sen böyle nasıl durdun daha önce gittiğin doktor sana nasıl ilaç vermedi falan dedi ilacı ne sıklıkla kullanmam gerek bir fikriniz var mı ?

  • Önerilen ilaç genelde hergün kullanılır. Doktorunuza başvurmanızda fayda olacaktır.

 164. Hocam merhaba bayagidir size yazmiyordum…hemn hemwn uc yildir daha oncede anlatrigim gibi tasikardi ve carpinti icin concor 5mg yarim kullaniyorum ve beklenmedik gebelik gerceklesti ..ve nabzim ilaci kullandigim halde az yurursem 100 lere cikiyo zaten nefes nefese kalmamdan anliyirum..ilacin zarari varmidir bebege..6haftalik..yarin jinekologa gidicem…yani korkum karnim buyudukce kalbime fazla yuk binermi aydinlatirsaniz sevinirim boyule olan hastalariniz varmi varsa ne gibi bir yol izleniyor xok tesekkur ederim insaallah erken donersiniz…

 165. Hocam ben 18 yaşındayım senelerdir çarpıntım var bir cok hastaneye gittim en son sürekli gittiğim bir doktorum var efor ekg eko holter yaptırdım 2 kere ritim holter takıldı ilkinde 2 saniyelik bir kere, İkincisinde iki kere 2 saniyelik çarpıntı kaydedilmiş ama doktorum ciddi bir sorunum olmadigini herkeste olabilecek bir carpinti oldugunu soyledi kalp kapakciklarimda ufak bir hava kacirma oldugunu ama ciddi birsey olmadigini soyledi. Çarpintim oldugu zaman nefessiz kaliyorum sonrasinda kosmus gibi kalbimin attigini hissediyorum carpinti sonrasinda halsiz düşüyorum ciddi birsey yoksa bu şekil carpinti yasamam doğal mı? Spor yapmak istiyorum fakat doktorum izin vermiyor.. Çevremdekiler kalp krizi geçirebilirsin diyorlar doğru mu?

  • Saniyelik çarpıntılar genelde tedavi gerektirmez. Ayrıntılı testleriniz normal çıkmışsa spor yapabilirsiniz.

 166. Hocam benim sıkıntım büyük benim tek derdim hastalik artık beynim başka bişey düşünmüyo tek derdi hastalik düşünmek oysa sevgilim var ailem var güzel işim var 23 yaşında bi erkeğim kalbim de garip bi tuhaflık var daha önce ekstrasistol cıktı ama ilaç bile vermediler 2 , 3 defa eko yapıldı kan tahlili ama temiz cikti şu an da ekstrasistol gibi garip bişey oluyo bi an da davul gibi atiyo kalbim göğsümde hissettiriyo o anda panik oluyorum bazen kendimi sakinlestirebiliyorum ama yoksa yolu acilde alıyorum sizce bu durum psikolojik mi surekli kaygılı bi haldeyim kendimi internetten hastalik araştırarak rahatlıyorum oh diyorum bi tek ben yasamiyomusum aynı sorunlar başkalarında da varmış deyip kendimi rahatlatıyorum bi yanda da yaptığım bu saçma şeylere sadece gülüyorum….

  • Panik bozukluk çarpıntının sık nedenlerinden birisidir. Destek almanız faydalı olur.

 167. Selam. Ben de boyun fıtığı düzleşmesi reflü gastrit var. Yediğim bir yemek dokunsa hemen kalbime etki ediyor göğsü ağrıyor nabzim 110 a geliyor . Bende kaygı sorunu olduğu için panik yapınca nefesim kesiliyor atak geçiriyorum. Bugüne kadar her tetkik yapıldı kalpde sorun yok hatta 7 farklı doktora gittim. Ama yinede huzursuzum bazı durumlarda nabzın yükselmesi normlmi. Sporsuz ve kaygılı bir hayat yaşıyorum ondan mı yoksa boyun fıtığı yada reflü mu tetikliyor çarpıntıyı. CT anjiyo için bana verdikleri concor ilacını anjiyo sonrası da atak anında kullanıyorum 5 mg nin çeyreğini yada yarısı ni sizce ben ne kullanmalıyım. TEŞEKKÜRLER

 168. Hocam tekrar merhaba Kardiyoloji muayenemi tekrar oldum sadece eko ve ekg yapıldı temız oldu fakat sol tarafta huzursuzluk ve sol kolda ara ara uyusmalarım devam edıyor eger eko temiz cıktıysa bunun kalple alakası olmamasımı demektır anlam veremiyorum hafıf nefes darlıgımda eşlik ediyor bunun derinine inmek için başka ne tetikler yaptırmak gerekıyor kesin sonuç için

 169. Merhaba hocam kalbimin atislarini hissediyorum elini koymadan kaç attini duyabiliyorum kardilojiye çıktım egk eko Holter testlerine girdimm hepsi iyi normal çıktı ama sürekli şiddetli şekilde hissedebiliyorum bunun nedeni nedir bilgi verebilirmisiniz tesekkurler

  • Zayıf kişiler normal kalp atımlarını duyabilir, elleri ile atımları hissedebilirler. Bu durum bir hastalığı göstermez.

 170. Merhaba hocam bende yapisal ritim bozuklugu cikti dideral verdi doktor ama ise yaramazsa anjio gibi girip o damari yakmak lazim dedi ama ben korkuyorum yasim 28.burun kemik egriligi et sismesi ameliyatida olucam bu ara hepsi ustuste geldi.siz oneriyormusunuz yani basit bi operasyonmudur hemen uyilesilebiliyor mu.dideral 5 gundur kullaniyorum hala duzensiz atim ve carpinti oluo sik sik cok zorlaniyorum ben nefesim kesiliyor fena oluyorum.lutfen yardimci olurmusunuz

  • Çok kolay bir oparasyon ben 10 gün önce oldum sakın korkma hiç ama hiç bir şey yok ve faydasıda var

 171. Merhaba doktor bey ben 17 yaşında bir gencim doktora defalarca gittim basit bir taşikardi olduğu söyleniyor ancak geceleri kalbim tekliyor ve bu bir aydır sürekli oluyor nedeni ne olabilir acaba ama terleme uyku kusma gibi her hangi bir sorun yok ağrı da yok sadece çarpıyor

  • Tekleme tarzı ritim bozukluğu herkeste gözlenebilir. Ritim holter ile günlük sayıya bakılır. Nadir oluşan teklemeler tedavi gerektirmez.

 172. Hocam bende 3 aydir ara ara gelen carpintilarim oluo bazen gun icinde olmazken diğer günlerde oluyor endişem artiyor 22 yasindaym kalp krizi gecirme korkusu yasiyorum nabzimi sayiyorim ama dakikada normal atiyor normal atislarda carpinti hissetmemin sebebi nedir ekg ve ekoda bisey gorulmedi panik atak olabilecegni soyledi doktor ama gerçekten oluyor yani ?

 173. Hocam bende 3 aydir ara ara gelen carpintilarim oluo bazen gun icinde olmazken diğer günlerde oluyor endişem artiyor 22 yasindaym kalp krizi gecirme korkusu yasiyorum nabzimi sayiyorim ama dakikada normal atiyor normal atislarda carpinti hissetmemin sebebi nedir?

 174. Merhabalar hocam bir senedir taşıkardim vardı beloc zok 50 mg kullandım plansız gebelik oldu kullanmaya devam ettım doğumdan sonra carpıntı gectı fakat tansıyon kaldı yanı 14/9 en fazla 15/10 oluyor o anda göğsümde çok sıkışma oluyor ve düzensiz atıyor ani teklemelerım oluyor nabız 60 larda bunla ilgili bilgi alıcaktım hocam teşekkür ederim

 175. Kizim gece uykusunda iken aniden kasiliyor elleri ayakları tutmaz oluyor konuşmalara cevap veremiyor o esnada çarpıntısı yükseliyor nefes almakta zorlanıyor kardiyoloji doktoruna götürdüm tahlil yaptı kan değerlerinde bir maddesinde düşük olduğunu söyledi ilaç yazdı bu olanların sinir ve stresten olabileceğini söyledi eve gönderdi bizi yaklaşık bir ay sonra tekrar aynı durumla karşılaştık bu neden olabilir yardımcı olursanız size minettar kalırım kızın henüz 19 yaşına yeni girmiş şimdiden Teşekkür eder saygılarımı sunarım.

  • Vücuttaki kaygı stres kasılma gibi durumlarda nabız yükselir ve çoğunlukla tedavi gerektirmez.

 176. Mrh hocam ben almanyada yasıyorum benim sorunum kalbimin cok hızlı atması 136-150 atıs gibi ve düzensiz atıs yani cift atıs dedi doktor bunun hic bir zararı yok bunnnla yasayabilirsin gecede bilir dedi ama ben cok fena oluyorum ara ara tansıyonumda yükseliyor cok korkmaya basladım ve hayatım alt üst oldu ne yapabılırım ltf yardım edin

  • Düzenli egzersiz ritminizi düzene sokacaktır. Şikayetler belirgin ise kısa süreli ilaç tedavisi düşünülebilir.

 177. Hocam meraba ben hicran yaşım 23 ve akciger ca 3.kur kemo terapi aldım sonra böyle oldum ilk kemodan beri böyleyim kalbimi dinliyorum sürekli çok yavas atiyor tekliyor takılıyor durmuş gibi oluyor öyle hissediyorum 2 kez ekg çekindim eko çekindim birsye yok dediler ama ben inanmıyorum doktorlara 🙁 kafama yer etmiş bir kere önceden zaten panik atak vardı ama bu .kadar degildi suanda iyice artti kemoterapi kalbimi bozdu böyle düşünce geliyor aklıma kötü şeyler geliyor şimdi oleceksin saatin vaktin geldi diye ve ben bu kıştan beri çok kan verdim plt kanımı hemoglobinim çok düşük çıkıyor ve adet kanamam çok fazla aşırı şekilde oluyor su gibi akiyor ve normal kanama şeklinde devam ediyor kadın dogumcu ginera diye kadın dgm hapi verdi onu kullaniyrm kullanmyonca tekrar başlıyor ben bunları yaşayarakkorkularim panellerin iyice arttı ve kalbimi tetikledi hiç birşey yokken ben kendim birşey yapacam diye çok korkuyorum kalbim cok yoruluyor ayağa kalkıp tuvalte gidecek gucum yok gidip gelene kadar çok yoruluyorum:(ağırlaşıyor tekliyor bazen segiriyor çarpıntı şeklinde eskisi gibi güçlü kuvvetli olmuyor perşembe günü pet vücut taramasina girdim ama ne hallerle zar zor girdim çok şükür %80 kuuckmus tümör 8 cm ken 3 bucuk filan inmiş amaliyat diyorlar şimdi ama ben yaptirmicam korkuyorum hatta 1 doz kemo verseler bile yaptirmicam çünkü o ilaçlar beni boyle yaptı çok etkiledi ve ben istemiyorum.yine alınca boyle olacağım diye en sonkini sakinleştirici vererek zor aldım 🙁 inan ki şimdi en ufak kadin doğum hapini kullanırken bile korkuyorum kalbime bana birşey yapacak diye o kadar etkilenmiism psikiyatirye gittim prozac surubu kullanıyordum yarım ölçek onu da icmiyorum bu arlar ve rivotril diye damla verdi onuda çok zor durumda kalmadıkça kullanmiurm çünkü kan degerimi düşürüyor maddi dururumuz yokki yeniden bir psikolga filan gideyim gidemiyorum da herkes benden bikti gibi düşünüyorum sürekli aynı şeyleri aynı sıkıntıları anlatıyorum bunaliyorlar benden ne yapayım elimde değil bende çok sıkıldım 🙁 bir kanepenin üzerinde duruyorum öyle hiç birşey yaptığım yok herşeyden koptum insanlardan korkuyorum birisi gelse istemiyorum etkikeniyrm korku heyecan geliyor kalbim etkileniyr hastalik aldı duymak istemiyrm ölüm vs haberleri etkiliyor tv de haberleri dizileri actirmiyorum sevdigim çocukla bile konuşamıyorum görüntülü olsun normal sesli olsun sadece mesajla o kadar , yemek yerken bile korkuyorum çünkü yiyince kalbime birşey olacak diye nefes alırken bile ya bunlar gerçekten geliyor elinde değil bu kadar ağır olmamıştım hiç ben :(ben 4 yıl uni başka şehirde nasıl okumuusm gelmişim aklıma şaşıyorum nasıl yiyip içip geziyormusum şimdi tuvalte giderken neler yaşıyorum bana yardımcı olun lütfen yaşamak istiyorum bu durumdan kurtulmak istiyrm rahat bu nefes almak istiyorum 🙁 Allahım dualrimi kabul etti küçüldü tümör tamamen yok olur inşallah ama tedaviyi yaptiramiyorum herkese yaptiriyor birseybolmuyor ama beni çok etkiledi hocam çok lütfen bana yardımcı olun halimi anlattı bunları yazarken bile zorlanıyorum çünkü kendim yazarken bile oluyor artık sadece uyurken biraz rahatliyoru uyanınca tekrar elim kalbimde hatta rüyamda bile görüyorum kendi iç dünyam la savaş halindeyim yardımcı olun lütfen Allahrizasi için:( sürekli ağlıyorum mutsuzum inanıyorum ki yardımcı olacaksınız sevgiyle kalın hocam.

  • Mevcut durum düzensiz atımları tetikleyebilir. Ek tedavi açısından ritim holter yaptırmanız faydalı olur. Kaygıyı azaltmak için destek almalısınız.

 178. iyi günler benim bir sorum olacakti kısa bir zaman önce holter takıldı bana ve sonucu gözle görülen bir ritim bozuklugu gorulmedi ama bazi yerlerde kalbiniz normal hızında atarken bazı yerde 150 kadar cikabiliyor dediler ve bana bir ay süre kullanman icin atenelol 50 mg ilac verildi. benim sorum tansiyonum bazen düşüyor bazen yükseliyor.düşdügü anda ilacla dahami cok düşer bunu ogrenmek istiyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim

  • Atenolol tansiyonda ek düşüş yapabilir. Düzenli egzersiz uzun vadede ritminizi düşürecektir.

 179. Hocam merhaba, hafif orta mitral yetersizlik, trikuspit yetmezligi ve mvp teshisi kondu. Doktor dideral verdi fakat neden kullanmam gerekiyor, nasil bir faydasi olacak, bu teshislerle nasil bir yasam tarzi belirlemem gerekiyor hicbir sey soylemedi. Spor yapiyorum ama ust bedenimi kullaninca carpintim oluyor. Spor hekimi horton testi ve efor testi istedi. Kardiyologum ne gerek var? Mvpsin iste otesi var mi dedi. Gercekten ne oldugunu bilmeden ilac da kullanmak istemiyorum. Neler olup bittigine dair beni aydinlatirsaniz cok sevinirim. Iyi calismalar dilerim.

 180. Hocam mrb a ritmi tasikardi ve nabiz yok hissedilemiyor ani tansiyon dususu ve yukselisi yasiyorum teshis a ritmi tasikardi kondu bana nasil yardimci olabilirsiniz

 181. Hocam mrb bende yillardir zannedersem dogustan a ritmi var teshis kondu a ritmi dendi fakat anIden tansiyonum ya dusuyor yada ayni sekilde yukseliyor nabizda yok yani nabiz hissedilemiyor askeri hastanede bi suru ilaclarinida verildi bu sekilde yasamini surdurmen gerekiyor bizim daha fazla yapacak bir seyimiz yok dendi hocam simdi ben ne yaparim

 182. Merhaba, ben 50 yasinda bir bayanim, iki yil once ablasyon oldum, kisa devre denilen bir ritm bozukluğum vardi, ilk 3 ay falan ektresistoller cok oldu ama sonra gecti ve son 3 aya kadar çok iyiydim, son 3 aydir yeniden carpinti gibi birseyler olmaya basladi ve bu durum ablasyon oncekiyle aynı değil, ekstrasistolede pek benzemiyor, cok duzensiz kalp atislari hissediyorum ve bayilacak gibi oluyorum, durup durup yeniden çalışıyor gibi sanki! Bizuk bir motor gibi kalbim, ve bunlar olurken sanci giriyor kalbime, tekrar holter takildi ama birsey yok dendi, holter takiliyken hiç olmadı zaten, doktor bey cok endişeleniyorum, ciddi burseymidir sizce ne olur cevap yazin

  • Şikayetleriniz farklı bir ritim bozukluğuna bağlı olabilir. Holter ile yakalanamayan ritim bozuklukları için 2-3 hafta taşınabilinen olay kaydedici cihazlar takılabilir.

  • Dr bey ben ayni zamanda astim hastasıyım ve symbicort +ventolin kullanıyorum, bu düzensiz kalp atışları ilaca bagli olabilir mi yada ciddi bir kalp hastaliginin belirtisi olabilir mi? Kusura bakmayın meşgul ediyorum ama yurtdışındayim ve dr holterde birsey cikmadi diyor, bende kendimi gerçekten çok kötü hissediyorum,şu anda yine oluyor ve uyku uyuyamıyorum

  • Abla o aynı şey bende de oluyor ekstrasistol gibi ama daha bi değişik bi anda kalbim vuruyo sanki atarken zor atiyo da kan gitmiyomus gibi hissettiriyo ve tabi surekli kaygı bozuklugu icerisindeyim gün boyu kalbimi dinliyorum acaba ne zaman acillik olucam diye bekliyorum artık bildiğiniz acı çekiyorum psikolojim bozuldu tek düşüncem hastalik hastane lere de gittim eko egk holter kan tahlili hepsi normal ama hala kalbimde bisey var

  • Merhaba ben 19 yaşındayım aylardır ders çalıştım çok hareket etmedim. Carpintim ve göğüste ağrılarım oluşmaya basladi ilk defa böyle birseyle karşılaştım .Hemen kardiyolojiye gittim sınav stresine bağladı doktor kalbin mükemmel çalışıyo hatta dedi bana.Sonra yine devam edince tekrar gittim başka bir kardiyolog doktoruna o da ayni şeyi dedi sadece kalbim çarpıntı yaptığı zaman sakinlestirmek icin bir ilaç verdi ve kan degerlerine baktir dedi. Ve baktirdim heralde yaşımın genç olmasından dolayi pek üstüne düşmüyorlar bilmiyorum.O da bir seyin yok psikolojik yapıyorsun dedi.Ama ben bu ağrıyı ve carpintiyi hissediyorum ve ne yapacagimi bilmiyorum…Özellikle yemek yedikten sonra ya da hareket ettikçe çarpıntım oluyor.

  • Yemek yedikten sonra ise bağırsak yada midende sorun olabilir . Sindirim sistemindeki sorun piskolojik olabilir. Gergin bir hayat seni bu duruma sokmuş olabilir. İnan bana ben doktorlara özel proflara 10 milyar harcadım sırf bu yüzden ve bana panik atak anksiyete olum korkusu kaygı bozukluğu teşhisi yanısıra belboyun düzleşmesi reflü gastrit teşhisi koydular . Bunlarin hepsi sinir stres kaygı panikden geliyormuş. Piakiyatri ye git bence Geçmiş olsun.

 183. Mrb hocam ben 19 yaşındayım ani kalkarken,hastanelere giderken çarpıntı oluyor. 1 sene once dideral ve cipralex kullndm. Kardiyoloji doktorum diderali kesti.psikiyatrist doktoru ise cipralex i yavaş yavaş azaltıp kesmemi soyledi ve pedekolog a gitmemi önerdi.

 184. Hocam iyi gunler benm bir bucuk yil once kalbimdeki asd semsiye yontemiyle kapatildi bide kalp kapakcigimda hafif daralma var ona mudahale edilmedi seni etkilemez fazla denildi benim kac gundur sanki kalbim kanat cirpiyormua gibi bir his var ve beni cok korkutuyo ayrica 6 ay once bir cocuk dogurdum demir eksikligim var sizce bu hissin sebebi nedir ayrica bu kapakcik daralmasi beni fazla etkilermi

  • Kansızlık ve yorgunluk çarpıntının önde gelen sebeplerindendir. Muayene faydalı olacaktır.

 185. Ben hocamıza sormak istiyorum, 56 yasindayım yaklasik 25 yildir panik ve depresif bozukluk yasiyorum 15 yildir duzenli olarak 100mg duzeyinde anafranil kullaniyorum ayrica carpintilarim icinde gunde 4 kez dideral kullaniyorum yapilan tetkiklerde bir olumsuzluk yok deniyor sigara ve alkol almiyorum ama özellikle uykuya dalma sorunu oldugunda 150mg a kadar dideral iciyorum sizce neyapmsliyim

  • Dideral uyku sorununu çözmeyecektir. Uykuya yardımcı diğer ilaçları psikiyatriden talep edebilirsiniz.

 186. Hocam 27 yaşındayım 1 sene once vücudumda tahlil sonucu yüksek enfeksiyon ve kan pihtilasmasi görüldü sol bacagina baktilar emarla ufurme var sadece dediler 3 ay sonra süre gelen hergün devamli olmak üzere çarpıntım olmaya basladi bazen okadar çok yukseliyorduki kalp atislarim ölü gibi yatiyodum kollarimi bacaklarimi hissetmiyor gibi oluyodum yaz ayiydi sicaklar beni bayilticak derecesine getiriyodu gittim kalp atislarim 120 115 ti hep ekg ve eko çekildi ekg yüksek çıktı sonuçlar eko da kalp kapaginda 1 m daralma var dediler çarpıntı için holter takildi sonuç olara kalp atışı 190 cikmis Dr ne hissetigimi sordu o an ve 190 kalp atisinda kalbi tetikleyen birşey olduğunu söyledi bunun için anjuyla kalbe uyarı göndericem gibi tabir kullandı ama ben bu yaşta anju biraz riskli görüyorum sizce yaptirmalimiyim birde hocam ben kış olduğu için rahatladım biraz ama geceleri rahatsizligim çıkıyor uyku halindeyken sanki biri iki eliyle kalbimi sıkıp birakiyomus gibi direk uyanıyorum o hisle

  • Kapak darlığı ile birlikte ritim bozuklukları gözlenebilir. Kapak yapınız romatizmal değilse ve ritim bozukluğu varsa ablasyon denilen anjiyo yöntemi düşünülebilir.

 187. Doktor bey ben 25 yasındayım.bu yasta 1 kat bile çıkamıyorum kalbim yerinden çıkacak gibi oluyor.çabuk yorulan bir insanım.gün içinde isem normal tempodayım.kalbim ardı ardına sırayan günlerde cok hızlanıyor.kollarımda uyusmalar oluyor.fazla bukemiyorum.bazen yemek yerken bile yoruluyorum.halsiz oluyorum.hayatımı cok etkiliyor.öneriniz nedir…

  • Çarpıntıya sebeb olacak kansızlık, guatr gibi bir sebep yoksa düzenli egzersiz şikayetlerinizi azaltabilir. Öncelikle muayene olmanız gerekir.

 188. Hocam merhaba,
  Tavsiyeniz uzerine holter taktirdim. Yurtdisinda yasiyorum sonuclari degerlendirmeniz mumkun mu?
  41 Ventricular ectopics which represent <1 % of total QRS complexes
  0 Supraventricular ectopics which represent <1 % of total QRS complexes
  0 Paced QRS complexes which represent <1 % of total QRS complexes
  VENTRICULAR ECTOPY SUPRAVENTRICULAR ECTOPY
  2 Isolated 0 Isolated
  0 Bigeminal Cycles 0 Couplets
  1 Couplets 0 Runs
  4 Runs 0 Beats in Runs
  37 Beats in Runs Beats LONGEST at BPM at
  14 Beats LONGEST at 95 BPM
  INTERPRETATION
  Sinus rhythm with heart rate averaging 70 bpm (50-139 bpm range).
  No supraventricular ectopy.
  Ventricular ectopy represented less than 1% of beats with 2 isolated and 1 couplet.
  The longest/fastest ventricular run being 14 beats and 95 bpm.
  Tesekkur ederim,

  • Çok nadir düzensiz atımlar saptanmış. Ek tedaviye gerek olmayacaktır.

 189. Hocam merhaba benim 5 yıldır çarpıntım var. Çok defa kardiyolojiye gittim. Hiç bir sorun yok dediler. Dün bu sıralar yine ara ara olduğu için doktora gittim. Dr direk kalp sağlıklı ablasyon yapalım dedi. Eko ile bakarken ekstra atımları o da gördü. Kötü huylu atım değil dedi. Midemde çok gaz ve asitlenme var. O da sebep olur mu dediğimde gaz ekstraları tetikler ve bu durumda ablasyonla da geçmeyebilir dedi. Hatta mide sorunu olan bir hastasına 3 kere ablasyon yaptığından bahsetti. Bana da istersen gel yapalım dedi. Dün dr randevusu aldıktan sonra ne olacak ne bitecek diye yerimde duramadım. Ekstralarım da çok fazla arttı. Ben ne yapabilirim hocam? Her zaman çok değil. Arada beni bilhassa midemde gaz, şişkinkinlik ve heyecanım artınca artıyorlar. Lütfen bana bir söz yardımı yapın. Zor durumdayım. Çok teşekkürler.

  • Ritim holter ile günlük ekstrasistol sayısına bakmak lazım. Sayı fazla ise ve tedavi ile azalma olmazsa ablasyon düşünülebilir

  • Hocam bazen günlerce olmuyor ya da günde en fazla 1 ya da 2 atım oluyor. Sonra genelde çok açken ya da yemeği fazla kaçırdıysam oluyor. O vakitlerde sık oluyor. Gittiğim doktor. Artık ekstrasistoller için ilaç yok vermiyoruz dedi. Direk ablasyon yaptıklarını söyledi.Ben dideral alıyorum fakat farkındayım ektrasistoller başlayınca o pek işe yaramıyor.

 190. merhaba ben 24 yasındaym. kılom 67 boyum 1.70 sureklı tasıkardık sorunlar yasayan bı ınsanım haftanın her gunu neredeyse skıntı edip psikolojik olarak dusunmememe ragmen nabzımın 140 lara vurdgunu goruyorum hemsıreyım satrasyon cıhazıyla dınlenme halındeyken bıle nefes darlıgı yasadıgımda cıgerlerımı tam dolduramadıgımı hıssettgım zamanlarda kontrol edıyorum ve 135-140-145 lARA YUKSELIYOR

  • Ortalama kalp hızının yüksek ise ilaç tedavisi düşünülebilir. Düzenli egzersizde kalp hızınızı düşürecektir.

 191. Hocam merhaba.19 yasindayim ve bundan 3 sene önce bana ritim bozukluğu tanısı kondu yaşım 18den küçük olduğu için çocuk doktoruna gittim ve bana bi ilac verdi önce yarım kullandim faydasi olmayinca bütün kullanmami söyledi doktor fakat ilaç bende tersi etki yapıp ritmimi Hızlandırdı ve bende kendim bıraktım ilaci son zamanlarda sürekli olarak kalbimde kasılma ağrı ve cok fazla çarpıntı hissediyorum kardiyolojiye gittim ve bana hiç biseyimin olmadığını söyledi kafayi yemek üzereyim çünkü geceleri çarpıntıdan uyuyamiyorum ve bazen kalbim duruyor gibi hissediyorum nefes alamıyorum lütfen bana bi yol gösterin

  • Ritim holter sonucuna göre tedavi planlaması yapılabilir. Kaygı bozukluğunun tedaviside şikayetleri azaltacaktır.

 192. Iyi çalismalar hocam.bir bucuk sene icinde 3 kez aşiri çarpintidan dolayi hastaneye gittim ve kroner yoğun bakimda 24 saat yada 48 saat sonra ritimlerim normale donduruldu.gecenlerde malatyaya gittim atriyal fibrilasyon ve flutter teshisi konuldu.verilen ilaç rytmonorm.baska bi hastanede isi yasina gore bu ilac agir denildi ve beloc 50 mg kullanmami istediler.şuan bunu kullaniyorum.sizce ne yapmalıyim?tesekkurler

  • tekrarlayan atriyal fibrillasyon atakları varsa iki ilacı birarada kullanmanız faydalı olacaktır.

 193. Hocam benimde kalp atis ritmim fazla çıktı ben normalde doktor ve muayene korkum var onun için ekg çekilince ben endişe ve heyacanlandim herzaman öyle oluyor doktor muanelerinde benim ritmim fazla çıkıyor acaba birsey soylermisin bu konuda

  • Heyecan kalp ritmini arttırır. Tekrarlayan çarpıntı durumlarında ritim holter tetkiki faydalı olur.

 194. Merhabalar 18 yaşındayım,bir haftadır kalbimi dinliyorum sürekli olarak çok kısa aralıklarla bir hızlanıp bir yavaşlıyor.kalp kapağımda hafif çökme varmış,kalp romatizması için de her ay koruyucu iğne yaptırmak zorundayım.Ağrı nadir oluyor ama son bir haftadır hem kalp atışlarım dakikada 60lara düştü,önceden böyle değldi,hem de çok kısa aralıklarla ve sürekli farklı atıyor,ne yapmam gerek? Teşekkürler.

  • Kalp atımı sürekli değişkenlik gösterir. Bu normal bir durumdur. istirahatte düşer ve stres ile artar.

 195. Merhaba hocam 3 yildir kalbimde erken vuru soz konusu bircok kez kalp dr una gorundum kalbimde herhangi bir sorun olmadigini soylediler beloc diye bir ilac verdiler fakat kullandigimda daha kotu oldu ilaci birakmak zorunda kaldim.suan surekli olarak rahatsizlik hissediyorum ozellikle yemek yedikten sonra fazlalasiyor.bu durum kalpte bir bozulmaya gidermi ne yapmaliyim tesekkurler.

 196. Merhaba hocam, carpinti şikayetim var dideral kullaniyorum nabzim 120 lerden 70in altina indi ancak dusuk oldugu halde yine çarpıntı hissediyorum ve tansiyon aletinde aritmi gosteriyor bu beni çok endiselendiriyor. Bir ay önce ritim holter takildi fakat bi sorun gorulmedi merak ettigim holter takildiginda evde ve hareketsizdim bu nedenle bi sorun gorulmemis olabilir mi? Cevap verirseniz cok sevinirim.

  • Holter sırasında günlük standart yaşamın devamı önemlidir. 70 lerde bir nabızda çarpıntı hissedilmesi düzensiz atımı yada kaygıyı gösterebilir.

  • Kilo nabzı arttırır. Verilen ilaçlara rağmen şikayetleriniz devam ediyorsa elektrofizyolojik çalışma düşünülebilir.

 197. HOCAM 46 YAŞINDA 1 ÇOCUK ANNESİYİM. 2-3 AY EVVEL ÇARŞINTILARIM OLDU. 1 AY ÖNCE DOKTORA GİTTİM HOLTER TAKILDI VE RİTİM BOZUKLUĞU TEŞHİSİ KONULDU. DOKTORUM CORASPİN 100 MG 1*1 BELOC 1*1 RYTNONORM 3*1 İLAÇ VERDİ. BİRAZ RAHATLADIM AMA TAM BİTMEDİ ÇARPINTILARIM ZAMAN ZAMAN OLUYOR ŞİDDETİ DÜŞTÜ. ÇAYI KAHVEYİ AZALTTIM ELİMDEN GELDİĞİNCE STRES OLMAMAYA ÇALIŞIYORUM. HAYAT TEMPOMU BİRAZ OLSUN DÜŞÜRDÜM AMA BU HASTALIK ŞİMDİ TEDAVİ Mİ EDİLİYOR YOKSA SADECE HAYAT KALİTEMİ YÜKSELTMEK ADINA MI KULLANIYORUM. GUATR DİYABET YÜKSEK TANSİYONUM YOK BİRŞEYLERİ ATLAMAKTAN KORKUYORUM. BANA NE YAPMAMI ÖNERİRSİNİZ.

 198. Merhaba hocam.
  20 gün once carpıntım cok oldugunda doktora gittim ekg cekildi kan tahlili yapıldı hersey notmal dendi. Ama otururken bile 130 civarı atiyordu.
  Simdi özellikle sabahları 90-100 civarı oluyor. Sonra biraz daha iniyor yani kalkip bir yüzumu yıkamamda bu halde. Bu normalmi?
  Normali 60-70 olması gerekir diye okuyorum. Peki bu sadece dinlenirkenmi olmalı yani bir ayaga kalkmakda bile kalp hızlanırmi?

  • Kalp hızı değişken olup, günlük yaşantımızda 150 leri bulabilir. İstirahat nabız değerinin 90 altında olması önemlidir.

 199. Hocam merhabalar,
  Geçen sene kahveyi çok fazla tüketiyordum.Eylül gibi ilk defa çarpıntılarım başladı.Çarpıntılarım sadece kahve icerken oluşuyor ne yapmamı tavsiye edersiniz.Birde profesyonel olarak bisiklet sporuyla uğraşıyorum.Çarpıntım olduğunda bisiklete çıktığımda bir nebze olsun rahatlıyorum.Yolda herhangi bir sorun yaşar mıyım? ve bu zamandan sonra yapmamı tavsiye ettiğiniz birşey var mı?

 200. merhaba
  yaklaşık 6-7 aydır kalp atışlarımı dinler haldeyim. 1 sene önce babam ani bir kalp krizinden vefat etti. bunun psikolojik etkisidir diye düşünüyorum.çünkü doktora gittim ekg ve efor yaptılar bi şey çıkmadı. ancak son bir haftadır kalbimde değişik şeyler hissediyorum sanki baloncuk olup patlıyor gibi neyse doktora gittim tekrar ekg çektirdim ve eksrtasistol olabilir dedi. kafayı yemek üzereyim. anksiyete bozukluğuda yaşıyorum aynı zamanda..

  • Ciddi kaygı varlığı düzensiz atımları tetikleyebilir. kaygıya yönelik yapılacak tedavi aritmiyide düzeltecektir.

 201. Merhaba hocam yorumum silinmiş tekrar yazıyorum.35 yaşındayım 1 ay önce kalp kapakçıklarımda çocukluk evresinde geçirdiğim romatizmal rahatsızlık sonucu problem olduğunu öğrendim.3.evredeymişim çok çarpıntım var beloc verdi kansulandırıcı ve kalp ilacı ve aylık penisilin iğne verdi.çarpıntı hafiflemeyince concar isimli ilaçla değiştirdi doktorum.ben ilaç kullanmasam kalbime zarar verirmiyim çarpıntım bayağı var.

  • Bu ilaçlar hastalığın ilerleyişini durdurmaz ama şikayetleri baskılar. İlaç kullanmanız faydalı olacaktır.

 202. Merhaba hocam 35 yaşındayım yaklaşık 1 ay önce kalp kapakçıklarım mitral ve aort kapakçıklarının 5 sene sonra ameliyatla değişmesi gerektiğini öğrendim romatizmal rahatsızlık sonucu olmuş çocukluk evresinde.ayda 1 penisilin kansulandırıcı kalp ilacı ve belıc verdi çarpıntım için çarpıntı çok olduğu için beloc yrine başka ilaç verdi.ben ilaç almak istemiyorum daha çok zarar verirmiyim kalbime?

  • verilen ilaç tedavisi şikayetleri baskılar, hastalığın seyrini değiştirmez. şikayetleriniz belirgin ise ilaç kullanmak mantıklıdır.

 203. Hocam merhaba, ben 17 yaşındayım ve ergenlik çağında olduğumdan mastrübasyon yapıyorum ancak ritim bozukluğum var fakat biraz geçti gibi, sizce yapmam ritim bozukluğunu arttırır mı ?
  Yoksa birşey fark ettirmez mi ?
  Yani yapayım mı yapmayım mı ?

  • Cinsel ilişki egzersize benzer şekilde normal ritmi hızlandırır. Ritim bozukluğunu tetikleme riski, kişide ek hastalık yok ise, genelde düşüktür.

  • slm ahmet bey esim 2 yıl önce ablasyon operasyonu gecirdi su an ridmanol 150 mg concor 5 ve coraspirin kullaniyor ama carpintılar hala devam ediyor bunun icin ne yapmamiz gerekiyor operisyandan sonra kullandigi cordone adli ilac guatir yapmis onun icinde tedavi goruyor su an normal degerlerde imis baska bir sey yapmamiza gerek varmi eşim 51 yaşında vereceginiz bilgiler icin simdiden teşekkür ederim

 204. Hocam 54 yaşındayım. Bende geceleri bazen ayda bir bazen on gün arayla bazen üç ayda bir çarpıntı ve düzensiz kalp atışı oluyor. Başladımı 5 . 6 saat devam ediyor. Bununla ilgili belki 10 defa acile gittim. Ancak ritim bozukluğunu tespit ettiremedim. Bununla ilgili Kardioloji bölümüne efor testi holter dahil yaptırdım çarpıntı devamlı olmadığı için bir teşhis konamadı. Benim durumuma ne önerirsiniz. Cevaplarsanız sevinirim. Saygılarımla

 205. Hocam 78 yasinda, normal kilo ve iştaha sahip Annemde hem yüksek tansiyon(13-19 aralığında) hem de tasikardi( 140-192) problemi var. Iki yıl önce yakma işlemi gerçekleştirildi, ama şikayeti devam etmekte. Gün içinde göğsünün altında sancı hissetmekte ve sürekli halsiz ve yürürken dengesi kayboluyor. Ilaç tedavisine önyargılı( çok fazla bünyesini sarsıyor ilaçlar), bünyesini sarsmayacak ve en azından pihti atmayı engelleyecek bi ilaç ya da cerrahi olarak onerebileceginiz ikinci bir yol var mi. Küçük Bi şehirde yaşıyoruz imkanlar çok kisitli olduğu için doktora görünme onerinizin ötesinde bir cevaba ihtiyacım var.

  • atriyal fibrillasyon varsa kan sulandırıcı ilaç mutlaka kullanmalıdır. hekim kontrolünde takip önemlidir.

 206. Hocam merhaba,çarpıntı şikayeti nedeniyle yapılan holteri tetkikinde 24 saat 05 dakika nın sonucunu size bildirmek istedim,bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.süre ile kayıt yapılmış ve toplam 104213 QRS kompleksi incelenmiştir.Kayıt süresince genel kalp ritmi sinustür.kalp hızıortalama72/dk maksimum 126 /dk ve minumum39/dkdır. 0 adet ventriküler ve2951 adet atrial erken atım kaydedilmiştir. Couplet ve tripleks ventriküler atım saptanmamıştır.0 ventriküler ve3 supraventriküler taşikardi atağı saptanmıştır,parse kaydedilmemiştir.ST segment değişikliği( 1,2Mm) izlenmemiştir. Bu rapora göre bana İSOPTİN 40 mg sabah akşam olmak üzere ilaç tavsiye edildi, fakat ben bu ilacı kullanmakta tereddüt ettim tansiyonumu düşürür mü? Nabzım zaten çok yüksek değildir, fakat çarpıntımda beni daha fazla rahatsız etmeye başladı günde 1 adet kullansam yararı olur mu?değerli bilgilerinizle beni aydınlatırsanız sevinirim,saygılarımla.

  • isoptin kısa etkili bir ilaçtır. rutin kullanımı genel olarak günde 3 kezdir. uzun etkili formları genelde yüksek doz içerir. günde tek doz size yeterli gelmeyecektir.

 207. Merhblar.1 yıldır kalbimde tekleme oluyor doktora gittim eko ekg ve kan tahlili yapıldı bir sorrun yokmuş kalple ilgili yapısal dideral verdi şimdi hamileyim ve sezaryende anestezi almam bir sıkıntı yaratır mı acaba ??

  • Sonuçlarda ciddi bir durum gözlenmemiş. Anestezi için ek risk görmüyorum.

 208. Hocam iyi geceler. Bende 10 gün öncesine kadar hic birşey yoktu. Ve aniden çarpıntı ve yüksek tansiyon ayni anda beni yerlebir etti. Bu olaydan 1 gün önce enerji içeceği içmiştim onunla mi alakalı bilemiyorum. Doktora gittim ve erken atim teşhisi koydular holter sonucunda. Kan sonuçlarım ve efor sonucum iyi çıktı. Ritim düzenleyici ilaç başladı. Sizce riski var mıdir.

 209. Hocam iyi geceler. Bende 10 gün öncesine kadar hic birşey yoktu. Ve aniden çarpıntı ve yüksek tansiyon ayni anda beni yerlebir etti. Bu olaydan 1 gün önce enerji içeceği içmiştim onunla mi alakalı bilemiyorum. Doktora gittim ve erken atim teşhisi koydular holter sonucunda. Kan sonuçlarım ve efor sonucum iyi çıktı. Ritim düzenleyici ilaç başladı. Sizce riski var mıdir.

  • Enerji içecekleri çarpıntıya yol açabilir ama bu durum geçicidir.

 210. Merhaba hocam 28 yaşindayim ve ben neredeyse 2 yildr carpintı problemi yasiyorum hamilelikte cikti ilk.kac doktora gottim gecmedi.dinlenir halde bile 110 u gecio bazen hele durduk yere artiyo nabzim.tansiyon sorunum yok.en son psikiyatr a gittim panik atak dedi citoles ve dideral kullaniyorum epeyidir ama hala olouyor gun icinde sik sık..ne yapmaliyim hocam lutfen yardım edin

 211. Merhaba hocam ben neredeyse 2 yildr carpintı problemi yasiyorum hamilelikte cikti ilk.kac doktora gottim gecmedi.dinlenir halde bile 110 u gecio bazen hele durduk yere artiyo nabzim.tansiyon sorunum yok.en son psikiyatr a gittim panik atak dedi citoles ve dideral kullaniyorum epeyidir ama hala olouyor gun icinde sik sık..ne yapmaliyim hocam lutfen yardım edin

 212. istirahat halinde çarpıntım ve baş ağrısı ve nefes darligim var kalbimin sanki sırtımda attını hissediyorum kol ve sirtta ağrım var bugün kalp sindigrafisi çekildi tek çekim yeterli dediler 3sene önce anjio oldum temiz sadece kalp kapağında minimal kaçakçılığı var dediler 6ayda bir efor testimi yaptırıyorum temiz tüm bunların sebebi ne olabilir cvp için teşekkür

 213. istirahatte kalp çarpıntım baş ağrım kol ve sirtta ağrım var bugün kalp sindigrafisi çekildi tek çekim yeterli dediler anjio oldu 3 sene önce temiz çıktı arada efor yaptırıyorum oda normal sadece kalp kapağında minimal kaçakçılığı var dediler sizce bu çarpıntım önemlimi cevab için tşkler

 214. bugün tek çekimler kalbimden sindigrafi çekildi 2ci çekime gerek yok diye çekim yapılmadı istirahat halinde çarpıntım var sırt ağrım ve nefes darligim var anjio oldum 3 sene önce temiz efor testlerimonlarda temiz sadece kalp kapağında minimal kaçaklik var carpin ti esnasında baş ağrısı nefes darlığı kol ve sirtta ağrı oluyor cevap için teşekkür

  • Şikayetleriniz damar darlığına bağlı görünmüyor. Düzenli egzersiz faydalı olacaktır.

 215. Merhaba doktor bey, 2 aydır kalp çarpıntım var. İlk defa başıma geliyor. Kardilojiye gittim en son holter cihazı taktılar sonuçlar normal çıktı daha öncekilerle birlikte. Dideral diye bir ilaç kullanıyorum 2 aydır ama kalbi eski düzenine sokmuyor sadece kullandığım zaman çarpıntı etkisini baskılıyor iyi hissediyorum. Çarpıntı geldi mi geçmek bilmiyor ilaçsız geçmiyor. Bu tarz ilaclara da bağlı kalmak istemiyorum ne yapmak lazım

  • Düzenli egzersiz ritminize iyi gelecektir. Dideral daha sonra kesilebilir.

 216. Hocam merhaba bana cevap verirseniz cok sevinirim . Hocam bende 4 5 aydır gecmek bilmeyen bir çarpıntı problemim var . Ozellikle yemeklerden sonra meydana geliyor yasim 23. Daha önceleri de carpintim oluyordu ama geçmesini biliyordu. Carpintiya bagli tansiyonumda 13 e 14e yükseliyor.kahvalti ve yemek sonrası 130lara çıkıyor kalp atisim. 3 ayri kalp doktoruna gittim hic bir sonuç alamadim holter eko hepsi yapildi . hocam bu carpintilarin sebebi ne olabilir lutfen bana cevap verin . simdiden teşekkür ederim

 217. Doktor bey, ekg, eko, 24saat holter, kan tahlili, idrar tahlili anlayacağınız ne dendiyse yaptım sadece gilbert sendromu çıktı. Şikayetimse uykusuz kaldığımda, ani heyecanlanma efor birleşince kalbimde ek atımla gelen anlık nefes kesilmesi gibi bir şey oluyor. 24 saat holterde hiç olmadı ama kalbimi 174’e kadar çıkarmışım sporla. Ama bugüm 366. Kd yemin töreninde çok kötü oldum ölürsem öleyim dedin ani nefes kesilme hisleriyle tamamladım. Sonra güneş altında uzun bir yürüyüş yapınca yine başladı ama ağrı filam yok anlamıyorum normalde güçlü bir yapım var ama böyle olunca bişey yapamaz oluyor neden oluyor ne yapmalıyım. Yardımcı olur musunuz bazen bu kesilme hissi yatarken bazen pozisyon bozukluğuyla bile oluyor.

  • Nadir gözlenen düzensiz atımlar insanı paniğe sevk etsede zararsızdır ve genelde tedavi gerektirmez.

 218. Merhaba Hocam benim nabzım oturduğumda 79 civarı ayağa kalktığımda 102 ve 2 3 adım atınca 136 oluyor. Tansiyon hastasıyım. Ekg Efor Kan sonuçları hep temiz çıktı. Piskıyatıra gittim kaygı bozukluğu var dediler selectra 50 mg kullanıyorum 16 gün oldu. Bu durum normalmidir?

  • Kondisyon düşüklüğüne bağlı nabızda çabuk yükseliş sık görülür. Düzenli spor faydalı olacaktır.

 219. Hocam merhaba benim kalp atışım 100 ün üzerine çıkmıyor ama ben kalp çarpıntısı hissediyorum sabah kalktığımda daha cok hissediyorum gün içinde de oluyor kan testi yaptırdım sonuçlar normal 4-5 yıl öncede yaşamıştım bu sorunu kalp druna gittim bana birşey demedi beloc zoc vermişti daha sonra psikolojik olabilir diye psikiyatriye gittim antidepresan kullandım anksiyete için şikayetim geçmişti ama son 2 aydır her gün kalp çarpıntısı hissediyorum ne yapmam lazım lütfrn yardım edin

  • Holter testi ile ek atımlar araştırılabilir. Düzenli egzersiz şikayetlerinizi azaltacaktır.

 220. Hocam benim 4 aydir carpintim oluyor hastane hastane gezdim geceleri acillere gittim ekg cekip kan tahlili yaptilar temiz cikti sekerim sinirdaymis aclik 85 tokluk 127 3 tane kardiolojiye gorundum kalpte bisey yok deyip concor diye bir ilac verdi 1 aydir gunluk yarim kullaniyorum ama halsizim biraz yoruldugum zaman tekrar carpintim oluyor tansiyonum cikiyor korkuyorum evimin isini yapamiyorum sizce ne yapmaliyim hocam

  • Çarpıntıya panik atak eklenmiş görünüyor. Düzenli egzersiz şikayetlerinizi giderecektir.

 221. Hocam merhaba tansiyonum da ani yükselme oldu 17/10 lara çıktı birazda panik atağım var dr tahliller istedi tansiyon hoşteri taktı 24 saat sonrasında concor verdi 5 mglık fakat onu içmeye başlayıncada tansiyonum bayağı düştü ne yapacağımı bilmiyorum ama çarpıntım bayağı çok oluyor günde 4-5 kez diyebilirim bana ne önerebilirsiniz ??? Daha önde diderol kullanıyordum doğum sonrası bırakmıştım tekrar başlasam mı ??

  • Dideral sabah akşam alınabilir. Günlük 2 litre sıvı tüketimi faydalı olur.

 222. Değerli hocam dikkat eksikliğinden dolayı ritalin kullanıyorum. Ders çalışmada dikkatimi topluyor gayet güzel çalışıyorum . 45 gündür kullanıyorum lakin son 1 haftadır kalbim tarafı yani sol tarafta kaşıntı batma hafiften ağrı var. Nasıl etmeliyim ne yapmalıyım ilaçsız ders çalışamıyorum yaş 26 KPSS hazırlanıyorum .

  • Ağrıyı direk ritaline bağlamak mantıklı görünmüyor. Stres ve yorgunlukta belirtilen şikayetleri tetikleyebilir.

 223. Hocam merhaba,
  Zaman zaman bir iki saniyeyi gecmeyen duzensiz kalp carpintisi hissediyordum. Bunun icin kardiyologa gittim eko, ekg, kan tahlilleri vs. normal cikti. Ancak bugun koltukta otururken 20-25 snye suren bir duzensiz atim yasadim, nefesim kesilir gibi oldu ve bu durum cok korkuttu. Panik atak hastasiyim ve prozac kullaniyorum ancak bu hissettigim digerlerinden uzun suren bir carpintiydi. Sizce ciddi bir durum mudur? Tekrar doktora gorunmeli miyim?

  • Şikayetler günlük olarak tekrarlıyorsa ritim holter tetkiki yapılabilir. Panik bozukluk belirtilen şikayetleri tetikleyebilir.

  • Hocam cevabiniz icin cok tesekkurler. Allah sizden razi olsun. Surekli tekrarlayan bir carpintim yok. Daha once anlattigim gibi bazen 2-3 sn.lik nefesimi kesen kalbimi duracakmis gibi hissettiren carpintilarim oluyor. Ama bunlar duzenli degil bazen haftada 2 kere oluyor bazense 3-5 ay olmuyor. Son bahsettigim carpinti digerlerinden daha uzun surdugu icin beni korkutmustu (30 snye filan). Bu arada 3 sene once ritm holter taktirmistim doktorum 3 tane ekstra atim olmus ama bu onemli degil demisti. Sizce gunluk tekrarlamasa da tekrar doktora gorunmeli miyim? Uzun yazarak zamaninizi aldim ama son carpinti cok korkuttu beni elim kalbim de tekrar olacak mi diye beklemek cok zor.

 224. Hocam tam uyuyacağım sırada ayaklarımdan başlayıp yukarı doğru yayıla yayıla çarpıntı geliyo en son beynime kadar geliyo kendimi sirkelemesem gözlerimi felan kapattırıyo ölücekmişim gibi oluyorum o çarpıntı gelirken kalbimde bir sıkıntı hissetmiyorum araştırdım internette bulamadım sizce bu nedir ara ara gün içinde kalbim de sıkışıyo.

  • Şikayetler huzursuz bacak hastalığı yada panik bozukluğa bağlı olabilir. Muayene faydalı olacaktır.

 225. Hocam tam uyuyacağım sırada ayaklarımdan başlayıp yukarı doğru yayıla yayıla çarpıntı geliyo en son beynime kadar geliyo kendimi sirkelemesem gözlerimi felan kapattırıyo ölücekmişim gibi oluyorum o çarpıntı gelirken kalbimde bir sıkıntı hissetmiyorum araştırdım internette bulamadım sizce bu nedir ara ara gün içinde kalbim de sıkışıyo.

 226. Hocam merhaba benim kalbimde çarpıntı şikayetim vardı doktor a gittik ritim holteri takıldı en yüksek 150 en düşük 35 olarak çıkmış doktor problem yok dedi bir de size yazmak istedim

 227. Merhaba hocam kalbimde çarpıntı oluyordu ritim holteri takıldı sonuç için doktora gittim şimdilik bi problem yok dedi kalp atışı en yüksek 150 en düşük 36 olarak çıkmış sizce sonuç nedir

  • Kalp hızı gün içerisinde değişkenlik gösterir. Düzenli egzersiz ve spor ritmi düzene sokacaktır.

 228. Hocam iyigünler
  Dilimdeki iltihap için doktorun vermiş olduğu antibiyotiği kullanır kullanmaz ritim bozukluğum oldu her antibiyotikte kalp ritim bozukluğu oluyor. Ayrıca yüksek tansiyon hastasıyım. Ama antibiyotikte iltihap durumu olduğu için kullanmak durumdayım nasıl bir yol izlemeliyim teşekkür ederim

  • İlaç hassasiyeti çarpıntı yapabilir. Daha önce kullanmış olduğunuz ve sizde ciddi yan tesir oluşturmamış ilaçları tercih edebilirsiniz.

 229. hocam kalbimde ritim bozuklugu çıktı wolf parkinson white tanısı konuldu ilaç kullanmaya başlasam kaç ayda veya günde normale döner asgeri personellik ssınavını kazandım ama sadece bu çıktıgı için elendim 1 ay itiraz sürem var bilgi verirmisiniz

  • Kullanılan ilaç dozu yeterli gelmiyor olabilir. Çarpıntı sırasında en yakın kuruluşta ekg çektirmeniz faydalı olur.

 230. Hocam 20 senedir ritim bozukluğum hastasıyım cordoron yarım ve ısoptin kkh 200 mg günde 2 adet kullanmaktayım bazen 2..3sene çok iyiyim bi problem yok ama bu 20 senede 2 kez hastaneye gittim düzeltiler duyabileceğim çarpıntılarım oluyor.her an kalbim bozulur mu diye endişe içindeyim ve uzak bir yerlere gidemiyorum .bana bi öneriniz olurmu kalp atışlarımın hızı 59 civarında
  Çarpıntısı duymak beni rahatsız ediyor.teşekkür ederim selam ve sevgiler..

  • Kan tahlilleri ve ritim holter ile tekrardan değerlendirme faydalı olur. panik atakta olaya eşlik ediyor gözüküyor.

 231. merhaba hocam benim 2 aydir sol tarafinda agri vardi ilk hissettigim gece panik yaptim acile gittim ekg cekildi bisi cikmadi bunla beraber 3 kere daha oldu ekg ler hepsi temiz efora girdim allaha sukur sonuc iyi kalp kapakciklarimda sikinti yok ama ara sira carpintim oluyor en son 2 gun once yine oldu acile gittim ekg temiz kan testi troponin ı 0,05 referans 0-0,40 ck-mb 1,0 referans 0-4,3 myoglobin 49 referans 0 -107 nasil hocam sonuclar

  • Sonuçlar normal aralıkta çıkmış. kan değerlerinin normal olması kalp krizini dışlar.

 232. Hocam Merhaba. Ben 28 yaşındayım. 3 aydır düzenli bi şekilde sabahları kalktığımda sadece küçük tansiyonum çıkıyor ve bununla birliktete kalp atışım 120 civarı oluyor. Doktora gittim ilaç yazdı ve bir hafta sonraya gün atılarak holter takılacağını söyledi. Aklıma takılan soru şu bu holterin ilaç içmeden kullanılması gerekmiyormuydu? Yoksa benmi yanlış anladım şüphede kaldım

  • İlaç tedavisinin etkinliğini değerlendirmek için holter tetkiki istenmiş olabilir.

  • Bypass olan hastalarda ek atımlar sıklıkla gözlenir. Mevcut tedavinin devamı ve düzenli kontroller ihmal edilmemeli.

 233. Sayın hocam bende yaklaşık bir senedir çarpıntım var . sadece D Vitamini eksikliği çıktı. PSİKİYATR bana paxera diye sakinleştirici verdi kullandım ama geçmedi. ne yapmalıyım . teşekkürler.

  • Paxera kaygı bozukluğunu azaltacak bir ilaçtır. Çarpıntıya yönelik farklı tedaviler uygulanabilir.

 234. Merhabalar tansiyon ve panik atak hastasıyım.Babam erken yasta uykusunda kalp krizinden öldü.Bende uyku esnasında geceleri panik atak yaşıyorum.İçime acayip sıkıntı basıyor sanki dünya duracakmış gibi o esnada aşırı heyecan yaşıyorum tansiyonum yükseliyor nabzım bazen 140 oluyor.Ne yapmam gerekir panik atak kalp krizine neden olurmu

  • Panik atak ve kaygı bozuklukları uzun vadede kalp krizi riskini arttırır. Tedavi almanızda fayda görüyorum

  • Drbey panik atak ve kaygi bozukluklarinin uzun vadede kalp krizi riskini nasil arttirabilir?panik atak veya panik boxukluk kalp hastaliarina neden olmaz diye bilgi veriyor drlarin cogu aydinlatirsaniz sevinirim

  • Uzun süreli depresyon, kaygı bozuklukları damar hastalığı riskini arttırır.

 235. Hocam merhaba dün geceden bu yana çok fazla çarpıntım var uykudan uyandırdı. Ölüyorum sanmıştım. Araştırma hastanesine gittim kan tahlili ekg tansiyon herşey normal çıktı. Bugün yine başladı çarpıntım. Troid rahatsızlığım var. 5 aylıkta bir bebeğim var emziriyorum. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

  • Tiroid rahatsızlığı çarpıntıyı tetikleyebilir. Ritim holter tetkiki faydalı olacaktır.

  • Şikayetiniz düzensiz atımlara bağlı olabilir. Kontrol olmanızda fayda var.

 236. İyi günler 18 yaşındayım 12 13 yaslarimdan itibaren herhangi spor hareketim ufak koşularda carpintim başlıyor hastaneye zor yetiştim doktor doktor gezdim lakin adi konulmadi kesin birşey denilmiyor ama son dönemlerde düz yolda 2 dakika yurumem bile carpinti baslatiyor sürekli kusma isteği geliyor geceleri uyuyamiyorum kasılıyorum sürekli hayatım bitmiş vaziyette okulda merdiven var diye gitmek bile istemiyorum sonra dakikalarca çarpintinin geçmesini bekliyorum sizce ne yapmaliyim
  Doktorlar birsey söylemiyor

 237. Çarpıntı şikayeti ile doktora başvurdum .kan tahlilleri yapildi ve holter takıldı baska organlara bağlı rahatsızlıklar yokmuş fakat halterde saptandi ilaç kullanıyorum fakat çok az su tüketiyorum buna bağlı olabilir mi gunde 1 bardak bazen içiyorum eğer ona bağlıysa ilacı bırakmam daha mi uygun olur .su içmeye dikkat ediyorum şimdi

  • Az su içmek çarpıntıya meyil yapabilir. Kullanılan ilaç azaltılarak bırakılmalıdır.

 238. Doktor bey artık çıldırmak üzereyim 2 aydır her gün hastahneye gidiyorum kalbimde tekleme var özellikle gece oluyor bazen hic olmuyor bazen çok oluyor ekgler çekildi hemen ilaç verildi içmedim holter takıldı bişey cikmamis dendi yeniden istendi gecenlerde bu teklemeler o kadar arttiki nabzimi olctum48 50 o aralardaydi kansizlik çıktı troid bezim iltihap gecirmis bez de hasar kalmış TSH 16.3 du ilaç verildi 12.5 luk içiyorum doktor bey bu kalbimdeki teklemeler neden oluyor artık delirmek üzereyim psikolojim alt üst durumda bu arada nefes darligim oluyo gogus ağrım oluyo bunları soyluyorum ama bisey demiyorlar holter de holter bu arada 36 yaşındayım

  • Stres kalpte düzensiz atımlara yol açabilir. Bu atım sayıları az miktarda ise genelde tedavi verilmez. strese yönelik muayene faydalı olabilir.

 239. Slm doktor bey
  Bende yaklaşık 35 yıldır kalbimde dinlenice ek atım oluyor.koşunca düzeliyor.doktor doktor gezdim panik bozuklu söylediler.ama sürekli elim nabzimda ne yapmalıyım slm

  • Panik bozukluğu çarpıntıyı tetikleyebilir. Ritim holter ile kontrol faydalı olacaktır.

  • Kullanılan ilaçlar tansiyonu düzenler, ancak ekstrasistolleri baskılayıcı etkisi yoktur. Ritim holter tetkiki faydalı olacaktır.

 240. Halk arasında karabasan dedikleri şey mi diye düşündüm ama öyle biri tarafından tutulduğumu hissetmiyorum bilincim yerinde sizce ne yapmalıyım bunun tıp dilindeki karşılığı için hangi bölümde tedavi olmam lazım

 241. Merhaba doktor bey nadirende olsa bazı geceler uykudayken bilincim yerinde oluyor ama 15 saniye kendimi uyanmaya zorluyorum.Uyanacağımı biliyorum ama bedenim hareket etmiyor kalktığımda ise sersemleşiyorum uzun süre bunun sebebini anlayamamıştım sonradan farkettim ki o anda kalp atışım hızlanıyor sizce bu durum tehlikeli mi ne yapmalıyım?

  • Strese bağlı çarpıntı sık izlenir. Gece yaşadığınız sıkıntı bu durumu tetikleyebilir. Ancak uyanamama, hareketsiz kalma çarpıntı ile ilişkili değildir.

 242. merhaba yaklaşık son 9 aydır ekstrasistol problemim var. holterde 400 kadar çıktığı için doktor ilaç önermedi aort ve mitral kapak darlığı 1. evre dediler ama şu an için önemli olmadığını takip edilmesi gerektiğini söylediler.Ancak özellikle klimalı ve rüzgarlı ortamda ani hava değişikliğinde kendimi çok kötü hissediyorum.ekstralar çok sıklaşıyor ve dehşete kapılıyorum o an. ilkzamanlarda acile koşarken şimdilerde geçmesini bekliyorum ama inanın çok zor.hava akımıyla ilgisi nedir ve bu ekstraları nasıl geçirebilirim acaba… o an tansiyonumda 16 10 a kadar çokıyo…bu ara neredeyse hergün yaşıyorum.ne olur yardımlarınızı bekliyorum.teşekkür ederim.

  • Stres nedeniyle tansiyon değerleride yükselmiş. Tansiyon ve ritmi kontrol edecek ilaç tedavisi düşünülebilir.

 243. Hocam öncelikle merhaba. 23 yasindayim . Hemen hemen hergün kalp carpintisi sorunu yaşıyorum bununla beraber nefesimde de daralti da oluyor hangisi hangisini tetikliyor anlayamadim carpinti sorunum olunca korkuyorum da. Doktora gittigimde dogumsal şekil bozukluğu olduğu soylendi ve dogumsal çöküntü ama bunlarin beni etkilemeyeceği söyledi bunlarla bir alakasi olabilir mi bana cevap verirseniz çook sevinirim .

  • Doğuştan gelen bozukluklar çarpıntıyı tetikleyebilir. Eko ve holter sonucuna göre tedavi planlanabilir.

  • Hocam merhaba bende d vitamini eksikliği mevcut buna bağlı olarak kalp ritimlerinde bozukluk oluyor bunun yanında heyecan artı endişe içe endişe verme gibi durumlarda da kalbim hızlı atma yapıyor ve vücutun belirli yerlerinde çok hafif titreme atakları yapıo bu eksiklik kemikler içinde önemliymiş d vitaminimi yükseltmeye çalışıyorum fakat orta seviyelerde ampul kullanmaktayım ayrıca özellikle regl döneminde bu anlattım özellikler sık oluyor hocam titremeler vs. Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim hocam

  • Şikayetler ön planda vücuttaki gerginlik ve stres nedeniyle oluşuyor olabilir. Düzenli egzersiz ve sıvı alımı fayda getirir.

 244. Hocam merhabalar yaklaşık 2 senedir köprücük kemiği boşluğunda tekleme hissediorum defalarca eko ekg kan değerleri ve efora girmeme rağmen sonuç temizdi hatta okadar sık oluyorduki eko ve efor esnasındada teklemeleri hissettim sonuç temizdi düzenli spor yapan birisiyim haraketliyken nabzım yüksekken hiç hissetmiyorum hep oturur pozisyonda veya rahat bi pozisyonda oluyo seğirme diye düşündüm bi çok kez ama seğirmeden farklı gibi hissediyorum özellikle yemeklerdem sonra daha sık oluyo bu konuda ne yapmamı önerirsiniz teşekkürler

  • Şikayetlerin kalp kökenli olmadığı testlerden anlaşılıyor. Fizik tedavi bölümüne muayene faydalı olacaktır.

 245. hocam benim çarpıntım araç kullanırken fazlalaşıyor kardiolojiye gittim kan tahlili vekalp grofisi temiz çıktı çarpıntıyla beraber göğüs sıkışmasıda oluyo işimi yapamaz hale geldim bu arada söförlük yapıyorum yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

  • Şikayetleriniz için öncelikle ritim holter yapılmalıdır.Destek ilaç tedavisi düşünülebilir.

 246. Merhaba,
  Rutin doktor kontrollerimde kalbimde ritim bozukluğu olduğu tespit edildi. Ekg ve holter sonuçlarından da teyit edildi. Günde 24 bin atımlı vesler mevcut. Ben günlük hayatımda hiç sıkıntı hissetmedim. Spor yaparken çok yorulduğumda sadece nabzımın hızlı attığını hissediyorum. İki farklı doktora aynı testleri gösterdim bir tanesi beloc ile başlayarak ömür boyu ilaç tedavisi ile atımları düzenlemeye çalışacağını söyledi, diğeri ise rahatsızlık hissetmediğimden ve eko+efor testi sonuçlarım normal olduğundan ilaca bağımlı olmamın gerekmediğini, dönemsel olabileceğini söyledi. Hem sağlığımı ihmal etmek istemiyorum, hem de erken yaşta ilaca bağımlı olmak istemiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?
  Saygılar

  • VES atakları dönemsel olabilir. 6 aylık ilaç takibi sonrası VES sayısında azalma olmazsa ablasyon düşünülebilir.

  • Yorumunuzuu gördüm benimde holter sonucunda 28.000 vev görüldü cordoron ilaç kullanıyorum 6 ay bu şekilde devam edelim dedi doktor sonra duruma göre degerlwndirecegini söyledi siz nasıl bir yol izlediniz vevlerden kurtulabildiniz mi

 247. Merhaba ben 1-2 saniyeliğine nabzimi köprücük kemiğinin ortasındaki küçük boşluk da hissediyorum ama bu nabiz düzensiz çünkü attiginda aci oluyor bu kalpde olmuyor sadece tarif ettiğim bölgede oluyor stresli günler yasiyorum bundan olabilir mi tesekkrler

 248. Merhaba bazen günde bir kere bazen de 2 günde bir 1-2 saniyeliğine üst gogusumle bogazim arasında yani köprücük kemiğinin ortasindaki boslukda nabzimi hissediyorum oradan biseu firlicakmis gibi oluyor ama kalbimde carpinti olmuyor sadece tarif ettiğim yerde oluyor stresli günler geciriyorum bundan olabilir mi teşekkürler

  • kardiyoloji değerlendirmesi normal sınırda ise spor yapabilirsiniz.

 249. merhaba hocam,
  ilk defa, çarpıntısı olanlar için güzel önerilere rastladım ve bu önerilerinizin ne kadar doğru oldugunu kendi deneyimimle anladım daha doğrusu farkettim şöyleki:
  benim extrasistolller başladımı beloc kullanmadan veya (bir iki seferde antideprsanla) antidepresanla geçmezdi ve on yıldır bu sorunu yaşıyorum, fakat şöyle bişey oldu geçen yıl bir iki ay sonra kendiliğinden geçti ve 1 senedirde sıkıntı olmadı, niye kendiliğinden geçtiğini sizin yazınıza bakarak anladım, sabahları aç karına balın içine zencefil zerdeçal karıştırıp yiyordum, düzenli yürüyüş yapmaya başlamıştım, 3lt su içiyordum, çayı kesmiştim, unu (gluteni) kesmiştim ben bunları mide sorunum için kesmiştim fakat çarpıntımada faydası olduğunu gördüm.

 250. Değerli hocam bende yaklaşık bir yıldır çok alkol alınca diyeyim ben kendimce teşhis, sabahında yada ertesi gün öğlene doğru sol göğsümde sancı ağrıma aşırı terleme halsizlik bitkinlik oluyor.bir yıl önce check-up yaptırdım bir şey çıkmadı ama son zamanlarda çok fazla olmaya başladı ne dersiniz hocam ne olabilir?saygılarımla.yaş 45 erkek

 251. Diete bashladigim gunden kalbim bir hizli bir normel oluyor kalbim gogsum daraliyor sanki olecekmishim gibi.bir dakikanin ichinde kalbim 160 olurken bir dakikaya 64 iniyor bir oyle bir boyle analayamiyorum.EKG yapdim bir shey chikmadi sadece kalp hizliligi chikdi .troidim var amma doktor aktiv olmadigini ondan kaybaklanmadigini dedi.kalbim hizli carpdikca taniyonumda chikiyor.chok rahatsizim. Benim kalp sorunummu var. Ve ben psikiyatrist yanina gitdigim bunda bir yil once bende panik atak oldugunu dedi amma psikolog bende panik atak olmadigini beginimle alakali bir sheyler olduginu soyledi .shimdi ben ne yapmaliyim ?

  • Ağır diyetlerde tansiyon oynamaları ve çarpıntı şikayetleri izlenebilir. Özellikle sıvı alımının yeterli miktarda olması önemlidir.

  • Üç günden fazladır kalp terlemesi sorunun var acile gittim EKG çekildi holter takıldı problem çıkmadı ama EKG çekildiği sırada ve halter takıldığı zaman hiç tekleme olmadı ama üç gündür özellikle geceleri yattığım zaman aşırı tekleme oluyor çok endişeleniyorum. Doktor kalbimde bir problem olmadığını söyledi ama geceleri uyuyamıyorum. Kalbim 5 10 dk aralıklarla cook hızli bir şekilde bir kaç saniyeligine atıyor. Gogsum Bazen duruyormuş gibi hissediyorum bazen yumruk hissediyorum

  • Tekleme şeklindeki düzensiz atımlar istirahat halinde daha net hissedilir. Sayıcı az olan teklemelere genelde ilaç verilmez.

 252. Hocam bende afedersiniz masturbasyon boşalma anında 2 aydır ekstrasistol oluyor fakat kadınla normal birleşmede olmuyor,kalp doktoruna gittim ekg efor testi normal ultrason bakıldı mirtal kapakta üfürüm sarkma var ama önemli değil dendi beloc 50 mg günde 1 tane kullanıyorum..bazen oluyor haftada 5-10 ekstrasistol ayrıca bir yıldır panik bozukluk var paxil kullanıyorum,herşeyden soğudum.

 253. merhaba soğuk havada apartmanın önüne çıkar çıkmaz bir kaç saniye içinde tansiyon 16-10 nabız 160 a çıkıyor apartmana acilen dönüş yapıyorum yoksa artmaya devam ediyor durumumu araştırırken ne olduğunu anlamak için tansiyon aleti ile çıktım doktor EKG çekti mitral kapakta hafif yetmezlik olduğunu fakat bunun böyle bir şeye yol açamayacağını söyledi holter takıldı ritm yüksek.isoptin kullanıyorum 80mg hiç bir işe yaramadı astımdan dolayı bunu verdi astım tektiklerimide yaptırdım prof.um astımın böyle bir seviyede olmadığını astımdan kaynaklanmasının mümkün olamayacağını söyledi tüm kan değerlerim normal fibramiyalji hastasıyım hafif.. dışarı çıkamıyorum işe gidemiyorum lütfen bir yol gösterin dışarı çıktığım andaki beni yere düşürecek kadar ani artan bu çarpıntı nedir.psikiyatriye gittim panik atak yok depresif fobi ile ilgili bir durum yok doktor sağlık sorunlarınızı halledin gerekirse tekrar gelin dedi..çok zor durumdayım.. bayan 38 teşekkürler şimdiden

  • hipertansiyon başlangıç evresi yada stres kaynaklı geçici hipertansiyon olabilir. tansiyon holter tetkiki yaptırmanız faydalı olur.

  • Ayni rahatsizlik bende var 10 senedir soguk alerjin var tibben caresi yok.soguk bas agrisida yapar basina kalpak yada çif sapka tak iyi giyin bise olmaz bide onu dene dr lerden proflardan care yok turkiyenin ozel tuzel gitmedik hastane prof kalmadi.tip aciz…birde nar suyu tansiyonu dusuruyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz