Kolesterol UZUN SÜRELİ KOLESTEROL İLACI KULLANIMI ŞEKER HASTALIĞI GELİŞİMİNE YOL AÇABİLİR!

Şubat 2010 da lancet dergisinde çıkan bir yazıda kolesterol ilaç kullanımının şeker hastalığı gelişimine yol açabileceğinden bahsedildi. Bu risk % 9 olarak saptanmış olup, yaşlı hastalarda şeker hastalığı gelişimi daha sık izlenmiştir. Ortalama 4 yıl kolesterol ilacı alan her 255 hastadan birinde şeker hastalığı gelişimi izlenmiştir. Bahsedilen bu risk göreceli risktir. Örnek verecek olursak; bir araştırmada kolesterol ilacı alan grupta şeker hastalığı yüzdesi % 3.0 iken; kolesterol ilacı almayan grupta % 2.4 olarak saptanmıştır. Dolayısıyla göreceli risk % 9-10 civarına denk gelmektedir.

Kolesterol ilaçlarının koroner kalp hastalığında yararlı etkileri göz önüne alındığında; şeker hastalığı gelişme riski ihmal edilebilir. Ancak ülkemizde boş yere çoğu kişinin kolesterol ilacı kullandığı da aşikardır. Karaciğere de zararlı etkileri olduğu bilinen bu ilaçların özellikle koroner kalp rahatsızlığı olmayan kişilerde, sadece tek kan sonucuyla hafif derecede kolesterol yüksekliği saptanmış kişilerde kullanımından kaçınmak gerekir. Kolesterol ilaç tedavisine başlamadan önce mutlaka kardiyoloji veya iç hastalıkları uzmanından fikir almak hasta için en sağlıklı yol olacaktır.

Kolesterol ile ilgili bilmeniz gereken en temel bilgiler youtube kanalımızda yer alan bu programda..

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur. *

Toplam 4 yorum

 • Ahmet Yolcu

  Mart 6, 2014 at 19:12

  doktorum 208 olan kolestrol seviyem için saphire 10 mg ile nerox b12 verdi bir akşam birini bir akşam birini almamı önerdi bu zamana kadar hiç ilaç kullanmadım sizden görüş rica edebilirmiyim yaşım 63 saygılar

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 7, 2014 at 06:23

   bahsedilen değer LDL değeri ise, 3 aylık diyet ve egzersiz sonrası tekrar faydalı olur. yaşam şekli değişikliğine rağmen değerler halen yüksek ise ilaç düşünülebilir.

 • Azime Kumsar

  Mart 16, 2010 at 11:58

  Toplum olarak hemen ilaç kullanmaya o kadar hazırız ki, hastalık derecemizi alınan ilaç sayısı belirliyor neredeyse. Bu yüzden asıl çabamız, hastalık oluşmadan önce risk faktörlerini saptayarak koruyucu hizmet sunmak olmalıdır.

  Cevapla

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler ve yorumlar, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.