Kapak Hastalıkları MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (ÇÖKMESİ)

 

 

 

 

 

 

Takip gerektiren, ancak sıklıkla yanlış tanı ve takip yapılan, çoğunlukla iyi seyirli kapak hastalığı.

Mitral kapak çökmesi veya prolapsusu, mitral kapakların kapanma sırasında kalbin üst odacığı sol atriyuma 2 mm den daha fazla bombeleşmesi veya çökmesi olarak tanımlanmıştır. Toplumda görülme yüzdesi % 3-6 arasında olmasına karşın, tanı kriterlerindeki yorumlar nedeniyle görülme sıklığı yüzde 30’ a varan seriler yayınlanmıştır. Çoğunlukla 20-39 yaş arasında gözlenmekte ve kadınlarda 2 kat daha sık rastlanmaktadır. Zayıf ve uzun boylu kişilerde sıklığı artmaktadır.

Çoğunluğu sessiz seyirli olup, rutin incelemelerde tesadüfen saptanır. Bununla birlikte, özellikle gelişmiş ülkelerde mitral kapak yetersizliğinin birincil sebebi konumundadır. Mitral kapak çökmesinin kesin tanısı ekokardiyografi ile konur. Normal fizik muayenede steteskop ile duyulan midsistolik klik ve geç sistolik üfürümde tanı için yol göstericidir. Ekokardiyografi sırasında ayrıntılı inceleme, oluşabilecek yanlış tanıların önüne geçecektir. Mitral kapaklar semer şeklinde bir yapıda olup, özellikle apikal 4 boşluk eko incelemelerinde yanlış bir şekilde  kapak çökmesi olarak değerlendirilebilmektedir. Mitral kapak çökmesinin kesin ve belirleyici bir şikayet bulgusu da yoktur. Hastaların büyük kısmı çarpıntı, göğüs ağrısı, çarpıntı, halsizlik, baş dönmesi gibi genel şikayetlerle başvuruda bulunur. Mitral kapak çökmesinde temel belirleyici ve prognostik faktörler, kapak kalınlığı, mitral yetersizliği varlığı ve beraberinde saptanan diğer kapak ve kalp hastalıklarıdır. Kapak kalınlığı 5 mm nin altında olan ve beraberinde başka bulgu olmayan hastalarda hastalığın ilerleme yüzdesi oldukça düşük olup, beraberinde ritim bozukluğu oluşması sıklığı normal toplumla aynıdır. Kapak yapısı kalın ve beraberinde mitral yetersizliği olan grupta hastalığın ilerleme potansiyeli mevcut olup, hastaların düzenli takibi ve infektif endokardit riski nedeniyle ağız hijyenine  önem verilmesi önerilmektedir. Bu hasta grubunda aritmi varlığına yönelik ritim holter takibi yapılması faydalıdır.  Mitral kapak prolapsusu ile panik atak arasında da ilişki olduğu ve klinik birlikteliğin sık gözlendiği gösterilmiştir. Özellikle kapak yapısı normal olan izole prolapsus hastalarına yapılacak yanlış bilgilendirme ve takip, panik atak gelişimini hızlandırabilir ve hastanın yaşam standardında bozulmalara yol açabilir. Kapak yapısı normal olan ve kapak yetersizliği olmayan hastaların 3 yıllık aralıklarla takibi yeterlidir.

Bu yazı ile ilişkili çektiğimiz programı youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur. *

Toplam 2.162 yorum

 • Sarp kızılkaya

  Ekim 2, 2019 at 07:47

  Hocam bende mvp ve eser my var bu eser my olması mvp nin hafif olması anlamına mı geliyor (mvp doğustan)

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ekim 6, 2019 at 21:36

   Eser MY, her iki mitral kapağın uyumlu bir şekilde düzgün biçimde kapandığını gösterir.

 • Cenk yüksel

  Eylül 14, 2019 at 21:41

  Hocam eko da sol ventrikül diyostal capi 4.2 sol ventrikul 2.4 asendan aorta 2.6 bu degerler normal mi yas 19 dogustan gelen mvp eser yetmezlik var hic bir sikayet yok bu degerler normal mi hocam

  Cevapla

  • Cenk yüksel

   Eylül 14, 2019 at 21:42

   Sol ventrikul sistol capi 2.4 hocam yanlislik olmus

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Eylül 16, 2019 at 11:16

   mvp açısından takip yeterli olacaktır.

  • Cenk yüksel

   Eylül 18, 2019 at 00:47

   Hocam peki eko degerleri yasima gore normal mi

 • Mevlude açıktepe

  Eylül 12, 2019 at 12:32

  Mrb hocam benim kalbimde normalden fazla atıyor bazen kalp atışlarımi ben bile hissediyorum bugün doktora gittim EKG de ve genel muayanede bişey çıkmadı efor testi istedi kalp atislarin çok fazla dedi ve kalpte çökme var bunun için anjio yapabiliriz dedi ama şiddetli bi ağrı yanma yoksa ciddi bi tıkanıklık yok demektir dedi. Ve benim sol kolumda ağrı ve bazen hafif uyuşukluk oluyor. Kalbimde bazen ağrı hissediyorum ama kısa süreli. Bazen nefes darlığı bile çekiyorum.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Eylül 16, 2019 at 11:15

   Şikayetler ciddi bir kalp hastalığını ön planda göstermiyor. Düzenli kontrol faydalı olacaktır.

 • Sinem

  Eylül 4, 2019 at 14:34

  Slm hocam kalp buyumesinde insanda ne gibi belirtiler olur yorumunuzu bekliyorum.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Eylül 16, 2019 at 11:01

   Bu konu ile ilgili programa youtube kanalımız Dr Ahmet Karabulut dan ulaşabilirsiniz.

 • Sibell

  Eylül 4, 2019 at 10:26

  Hocam Kızım 6 yaşında hiç bir şikayeti yoktu kalpte üfürüm olduğundan kardiyoloji ye götürdüm mitral kapak prolapsusu. Mitral yetersizliği Orta tanısı konuldu.( 5mm/sn, jet akım uzunluğu 21 mm.) SBE proflasisi, didoksin kapril lasiks başlandı. Bu ilaçlarla geçerim ileride sıkıntı olurmu. Kapakta Kaçak var ve büyümede yapmış. Ne olur yardımcı olun. Ne yapmamız gerekir çok hareketli günlük hareketlerini kısıtlamalımıyız.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Eylül 16, 2019 at 11:19

   Bu hastalığın ilerleme potansiyeli olduğundan düzenli takip faydalı olacaktır.

 • Kevser mutefail

  Ağustos 28, 2019 at 11:24

  Hocam benim kalp kapakçıklarımda kalınlaşma var deposilin ve concor kullanıyorum concor uyku düzensizliği yapıyor ne yapabilirim???

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 28, 2019 at 22:12

   Concor dozu sabah alınabilir..Yine sıkıntı olursa muayene gerekir.

 • Medine

  Ağustos 22, 2019 at 18:25

  Slm daha önce yazmıştım doğuştan kalp deligi olan yetiskinlerde bayan 34 yas vsd perim.kalp krizi riski varmı.bi yerde okudum böyle bir ihtimal varmı bu yaslarda.

  Cevapla

 • Bircan

  Ağustos 22, 2019 at 16:39

  Slm doğuştan gelen vsd perimembranoz kalp defekt var ama kucuk orta büyük nasıl bilmiyorum 30 yasindayim 2 doğum yaptım büyük delik olsa galiba yapamazdım degilmi birde ne gibi belirtilerim çıkardı bu defetle yasanabilirmikucuk ken farkedilmiş ama gelişim normal olunca ameliyat etmemişler sizce defekt kucuk bir defektmidir

  Cevapla

 • Kaan öz

  Ağustos 22, 2019 at 01:45

  Merhaba benim kalbimin iki kapakçığında çökme varmış holter takılacak ama yaşım 14 bu hastalık ilerler mi?

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 22, 2019 at 20:22

   Kapak yapısna bağlı değişir.Çoğunlukla geçicidir.

 • Cahide

  Ağustos 19, 2019 at 00:17

  Ben 15 yaşındayım bana kalpte mitral kapağın çökük dediler ve ben çok fazla kalp ağrısı çekiyorum sizce bu normal mi ?

  Cevapla

 • Yağmur

  Ağustos 18, 2019 at 23:59

  Merhaba ben 14 yaşındayım mitral kalp çökmesi var dediler ben sürekli kalp ağrısı çekiyorum normalmi acaba ??

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 20, 2019 at 19:37

   Kapak çökmelerinde göğüs ağrıları izlenebilir. Ancak bu ağrı genelde şiddetli değildir. Farklı bir neden açısından muayene iyi olur.

 • Berşan

  Ağustos 8, 2019 at 15:38

  Hocam kalp ilaclati kalbi gecirirmi

  Cevapla

 • Özgür

  Ağustos 8, 2019 at 15:34

  Merhaba hocam 17 yasindayim ailede kalp hastaliklari genetik benim kalpte çökme varmiş doktora gittigimde en son biraz kapanmış kilo aldiysan geçer dedi bu dogrumu hocam .

  Cevapla

 • Taner çoban

  Ağustos 7, 2019 at 12:05

  Ahmet hocam ben 17 yaşindayim ve kalp kapakğımda çokme var en son gittigim doktor kapak biraz kapanmış dedi kilomu aldın dedi evet dedim yani size sorum bu hastalık kilo almayla geçermi yada geçermi.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 20, 2019 at 19:38

   Kapak çökmeleri zayıf ve uzun boylu kişilerde daha sık izlenir.

 • Neslihan ay

  Temmuz 31, 2019 at 21:11

  Hocam bende eser derecede -1 mitral yetersizlik vardı her sene kontrole giderim bu seneki kontrolüm de 3 derece olduğunu söyledi doktor 1 senede neden bu kadar arttı acaba farkında olmadan kalp krizi mi geçirdim ya da ne olmis olabilir doktor ne bi ilaç ne bişey vermedi ameliyat gerekir mi ben kendi kendime 100 mg çocuk aspirin aldım 37 yaşında bayanim . İnternette bi doktor deposilini önerdi ama doktor yazmadı hiç bişey daha da ilerler mi ya da gerilemesi mümkün mü kendime iyi baksam

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 5, 2019 at 07:51

   Bir sene içerisinde 1+ dan 3+ ya ilerleme beklenen bir durum değil. Araya ciddi bir enfeksiyon girmesi lazım. Farklı bir gözün değerlendirmesi faydalı olabilir.

 • Yunus

  Temmuz 30, 2019 at 18:22

  Hocam bende mvp var dogustan rutim muaynanede anlasildi yetmezlik eser derece yaziyo doktor onemli bi sey değil dedi senede 1 kontrole gel dedi beloc 50 mg kullaniyorum dis cekiminde antibiyotik kullanmama gerek var mi doktoruma dedigim zaman dis cekimine engel degil dedi ilac kullan fln demedi cevabiniz benim icin cok onemli (hocam bu arada herhangi bi sikayetim yok cok sukur yas 19 bendeki mvp hafif yani nonklasik mi gecer mi ilerde)

  Cevapla

 • Yavuz kızıl

  Temmuz 30, 2019 at 13:38

  Hocam merhaba 18 yasimdayim mvp var hic bir sikayetim yol cok sukur beloc 50 mg kullaniyorum doktor 1 sene sonra kontrole gel dedi dis cektirdim 2 tane antibiyotik almadim sıkıntı olur mu ve hocam benim eko raporum şöyle ef %65 sol ventrikül diyostal capi 4.2 sol ventrikül sistol capi 2.4 mitral yetmezlik eser doktor 1 ay sonra kontrole cagirdi ekg cektirdim temiz cikti eko raporum nasil ve gecer mi tesekkurler

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 5, 2019 at 07:50

   mvp hastalarında rutin antibiyotik koruması önermiyoruz.

 • Ali fidan

  Temmuz 27, 2019 at 18:18

  Hocam ben 47 yaşindayim .. Genelde akşamlari yattığimda kalpte sanki bir tekleme oluyormuş gibi aynı anda da bir anlik baş dönmesi gelip geçiyor önceleri tek tük oluyordu son zamanda bu durum günde 5-6 ke tekrarlanmaya başladi sizce nedir napmaliyim
  Şimdiden teşekkürler..

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 5, 2019 at 07:48

   Ekstra atım tarif ediyorsunuz. Ritim holter tetkiki ile günlük sayıya bakmak gerekir.

 • Yunus Gönül

  Temmuz 23, 2019 at 12:20

  Hocam merhaba yasim 18 rutin bi kontrolde mitral kapak prolapsusu cikti dogustan gelen bi seymis mitral yetmezlik eser derece 2 ayri doktora ciktim tehlikesi yok dediler ilk doktor 50mg betabolker yazdı 1 ay sonra kontrole cagirdi bu yasima kadar ve ogrendikten sonra bile cok sukur yorgunluk nefes darligi vs. hissetmedim sizce bu durum gecer mi

  Cevapla

 • Yunus Gönül

  Temmuz 23, 2019 at 12:15

  Hocam yasım 18 rutin bi muaynanede anlasildi mitral kapak prolapsusum 2 doktora ciktim ayri ayri dogustan gelen bi seymis oyle bu yasima kadar ve ogrendikten sonra bile yorulma nefes darligi agri bi sikayetim yok cok sukur mitral yetmezlik ise eser derece tehlikeli bi durum mu kafama biraz takiyorum

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 24, 2019 at 11:29

   2-3 yılda bir takip yeterli olacaktır.

 • Orhan Aydoğdu

  Temmuz 14, 2019 at 23:00

  Hocam mitral kapak yetmezliğim var spor yapabilirmiyim fitness kickboks

  Cevapla

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler ve yorumlar, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.