Kalp Krizi KALP KRİZİ VE KALP AMELİYATI SONRASI CİNSEL YAŞAM

Kalp krizi sonrası cinsel yaşamın ne şekilde olacağı merak edilen bir konu olmasına rağmen, çoğu zaman hastaların utanma ve çekinmesinden dolayı soramadıkları ve sürekli hastaları rahatsız eden bir konudur. Cinsel ilişki sırasında kalp atım hızı, kan basıncı ve nefes alıp verme hızı artar. Buda diğer eforlar gibi kalp üzerine artı yük getirmektedir. Bu artı yükü azaltmak için kalp krizi sonrasındaki ilk 30 günde cinsel ilişkiye ara verilmesi önerilmektedir.

Kalp ameliyatı geçirenlerde bu süre 2-3 hafta arasındadır. Harvard da yapılan bir araştırmada cinsel ilişki sonrasındaki ilk 2 saat içinde kalp krizi riskinin iki katına çıktığı gözlenmiştir. Ancak tüm risk faktörleri ele alındığında bu risk göreceli olarak dahada azalmaktadır. İlaç tedaviside bu riski azaltan diğer faktörlerden biridir. İngilterede yapılan başka bir çalışmada ilişki sonrası ölüm vakalarının yaklaşık % 80 ninin evlilik dışı ilişkilerde gözlendiği saptanmıştır. Kalp krizi sonrasında cinsel yaşama başlangıçta uzun süreli eşlerle birliktelik önerilmektedir. Kalp krizi geçiren hastalarda kendine güven eksikliği korku ve kuşku gelişimi ve sonrasında depresyon görülebilmektedir. Cinsel yaşamlarında bu tür sıkıntıları çeken hastaların doktorlarına başvurması önerilmektedir. Bu tür kişilerde fiziksel kapasite değerlendirilmesi amacıyla efor testi yaptırılabilir. Gerektiğinde psikiatriden destek alınmalıdır. Diğer bir konuda erektil disfonksiyon için kullanılan siladenafil türü ilaçların kalp hastalarında kullanımıdır. Bu tür ilaçlar nitrat grubu ilaçlarla kullanıldığında ciddi hipotansiyon, çarpıntı, gögüs ağrısı, senkop ataklarına yol açabilmektedir. Bu ilaçların kullanımı mutlaka doktor önerisiyle olmalıdır.

Kalp krizi geçiren hastalar nasıl bir yaşam sürmeli? sorusunun cevabı youtube kanalımızda yer alan bu programda…

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur. *

Toplam 2 yorum

 • a.ümit zilci

  Ocak 12, 2017 at 18:48

  erektil disfonksiyon yaşıyorum ve ruh sağlığımı etkilemeye başladı kalp krizi öncesi bir sıkıntım yoktu 4 stend takıldı sigara içki kullanmıyorum trigliserit ve kolestrol um yok sadece şeker dengesizliğim var bu konuda ne önerirsiniz

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 13, 2017 at 08:08

   İlaç desteği şikayetlerinizi çözecektir. Üroloji muayenesi faydalı olur.

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler ve yorumlar, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.