Kalp Krizi KALP KRİZİ NEDİR?

Kalbi besleyen koroner damarların ani tıkanması sonucu oluşan klinik durumdur.

Kalp Krizi Önemli Bir Hastalık mıdır?

Toplumda önde gelen ölüm sebeplerinden biridir

Kalp krizi geçiren hastalarda ölüm yüzdesi %35-40 a kadar çıkmaktadır.

Kalp krizi geçiren hastaların % 20 si bir sağlık kuruluşuna başvurmadan kaybedilmektedir.

Kalp krizi tanısıyla hastaneye başvuran ve tedavi altına altına alınan hastalarda ölüm yüzdesi %8 e kadar düşmektedir.

Kalp Krizi Bulguları Nelerdir?

Gögüs ağrısı, sol kol ağrısı, göğüste sıkıntı hissi, nefes darlığı, çarpıntı, terleme, halsizlik, bulantı, kusma, baş dönmesi, baygınlık, ani bilinç kaybı görülebilir.

Kalp Krizi Tanısı Nasıl Konulur?

Muayene, elektrokardiyografi, kan tetkikleri, gerekirse ekokardiyografi ile tanı konulur.

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı?

Kalp krizini düşündürecek şikayetleri olan bir kişi en yakın sağlık kurluşuna başvurmalıdır. Şikayetleri ciddi ve hareket edemeyecek durumda ise yatay pozisyonda uzanmalı, mümkünse bir aspirin çiğneyip yutmalı, kalp hastalığı için tedavi alıyorsa dilaltı almalı ve sağlık kuruluşuna nakil için yakınlarından veya 112 den yardım istemelidir.

Kalp Krizi Hangi Yaşlarda Sık Görülür?

Genel olarak 40 yaşın üstündeki kişilerde daha sık görülmekte ve yaşla bu sıklık artmaktadır. Yinede son dönemde kalp krizi görülme yaşı gittikçe düşmektedir. 30 yaş altında görülen kalp krizleri şaşırtıcı bir olay olmaktan çıkmıştır.

Kalp Krizi Riskini Önceden Belirlemek Mümkün mü?

Risk faktörlerinin ortaya konması ve muayene, EKG, kan tetkikleri, efor testi, ekokardiyografi, sintigrafik tetkikler, çok kesitli bilgisayarlı tomografi, gerekli görülürse koroner anjiografi gibi testlerle koroner kalp hastalığı tanısı konulup, kalp krizi riski önceden tahmin edilebilir.

Ani Üzüntü, Heyecan, Stres Kalp Krizine Yol Açarmı?

Koroner kalp rahatsızlığı olan, kalp damarlarında yağ plakları gelişen birinde; ani psiklojik stres bu plaklarda çatlama ve pıhtı birikimine yol açarak bir kalp krizine yol açabilir.

Kalp Krizi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir kardiyoloji merkezinde, koroner yoğun bakım şartlarında tedavi yapılmalıdır.

Hastanın başvuru zamanı ve geçirilen kalp krizinin tipine göre tedavi şekli değişebilir.

Hastaneye erken başvurmak tedaviye daha iyi cevap alınmasını sağlar.

Standard ilaç tedavisi yanında; koroner anjiografi sonrası PTCA+stent, trombolitik tedavi denilen pıhtı eritici spesifik ilaç tedavisi ve gerekirse acil ameliyat uygulanan tedavi yöntemleridir.

Tedavide başarı oranı %80 nin üstündedir.

Kalp Krizi Risk Faktörleri Nelerdir?

Erkek cinsiyet, ileri yaş, ailede kalp hastalığı olması, şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol değerlerinin yüksek olması, sigara, aşırı alkol alımı, şişmanlık, senil (hareketsiz) yaşam, stres, kalp hastalığı tanısı konan kişiler, felç geçiren kişiler.

Kalp krizi açısından risk faktörlerine sahip kişilerin kontrol için bir kardiyoloji merkezine başvurması ve gerekli kontrollerini yaptırması oluşabilecek bir kalp krizi riskini en aza indirecektir.

Kalp Krizi Geçirken Ne Yapmalı?

Kalp krizini düşündüren ağrınız olursa aşağıdaki uygulamaları yapmanız önerilir:

 • Paniğe kapılmayın,
 • Eğer yalnız değilseniz hemen uzanın,
 • En yakın ambulans sistemini arayın ve durumu bildirin,
 • Eğer yakınınızda sizi sağlık kuruluşuna hızla ulaştıracak bir ambulans sistemi yoksa, yakınlarınızdan sizi yürütmeden en yakın hastaneye ulaştırmalarını isteyin.

Hastane Aşaması:

Acil servise ulaştığınız zaman acil hekimi sizin durumunuzu değerlendirdikten sonra hızlı bir EKG( elektrokardiygrafi) çektirecektir.

Bir kalp krizi geçirip geçirmediğiniz bütük olasılıkla bu şekilde anlaşılacaktır. Bazı durumlarda EKG tek başına kalp krizi tanısı koymak için yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda kan tetkikleri istenir. Gerekli görülürse EKG ve kan tetkikleri tekrar edilebilir ve kesin tanı için hasta müşahede altında tutulabilir.

Kalp krizi tanısı konulduğu andan itibaren hasta takip için koroner yoğun bakım ünitesine alınır. Geçirilen kalp krizinin şekline göre ilaç tedavisi veya koroner anjiografi kararı alınır. Anjiografi sonrası balon- stent uygulanması veya acil bypass kararları alınabilir. Anjiografi planlanmayan hastalarda standard ilaç tedavisi ile birlikte kalp damarında oluşan pıhtıyı eritmeye yönelik özel geliştirilmiş ilaçlar kullanılır.

Kalp krizi ile birlikte kalp fonksiyonları önemli oranda bozulabilir. Erken tanı ve tedavi ile hasar gören kalp dokusu miktarı en aza indirilir.

Tedavi sırasında hayatı tehtit edici ritim bozuklukları, kalp yetersizliği, solunum yetersizliği gelişebilir. İhtiyaç duyulan durumlarda hastalara geçici kalp pili takılabilir. Solunum yetersizliğine giren hastalar solunum cihazına bağlanarak takip edilirler.

Başarılı bir şekilde tedavi gören hastalar genellikle 48 saat sonunda takip için koroner yoğun bakımdan servise transfer edilirler.

Sorularla Kalp Krizi

Kalp ölümleri hızla artıyor, bunun sebebi nedir?

Her şeyden önemlisi toplum olarak bu ölümlere genetik yapımız ve değişen yaşam şeklimiz sebep oluyor. Hareketsiz bir yaşam sürdürüp egzersiz, spor yapmıyoruz. Dengeli beslenmiyoruz. Sigara içiyoruz. Önerilen tedavileri çoğunlukla aksatıyoruz. Bütün bunlar kalp kaynaklı ölümlerin artmasına sebep oluyor.

Sağlıklı kalbi olan da kalp krizi geçirirmi?

Daha öncesinde kalp ile ilgili muayene olup, sonuçları normal çıkan hastalarda kalp krizi görülebilmektedir. Ancek bu oran düşük olup genelde büyük bir üzüntü, heyecan veya ani stresle birliktelik gösterir.

Gençler arasında kalp ölümlerinin artmasının nedeni nedir?

İşsizlik veya yoğun iş temposu, sosyal statü, sigara, yanlış beslenme, stres gibi unsurlar çok etkili. Özellikle yoğun tempoyla çalışan genç işadamlarının kalp sağlığına dikkat etmeleri gerekir.

Kalp krizi nasıl belirti verir? Ne kadar süre önce belirtiler başlar?

Bazen hiç belirti vermeyebilir. İlk belirti bir kalp krizi olabilir ve geçirilen krizle kişi hayatını kaybedebilir. Bazı durumlarda ise kalp krizi geçirilir ve kişi hiç farkında olmaz. Daha sonra yapılan tetkiklerde tesadüfen rastlanılır. Bu son durum şeker hastalarında daha sıktır.Bu grup hastalığa toplumda gizli gelişen kalp hastalığı denmektedir ve kalp hastalığı mevcut kişilerde % 20 lik bir grubu oluştururlar. Kalp krizi genellikle boyuna, kola ve sırta yayılan gögüste baskı ve yanma ile kendini gösterir.

Kalp krizi geçiren biri kriz anında ne yapmalı?

Yalnız başınaysa öncelikle panik yapmamalı; eğer kullandığı kalp ilacı (dilaltı) varsa önce onu içmeli; bir kanepeye uzanmalı ve ayaklarını yüksek bir yere koymalı; 10 dakika sonra ağrı geçmediyse, dialtı ilacından yeniden almalı. Eğer ağrı dinmiyorsa, bir ambulans çağırıp, dış kapıyı açarak kanepeye uzanıp sakince beklemeli.

Ailede kalp hastalığı hikayesi olanlar nasıl tedbir almalı?

Kalp hastalığı açısından düzenli kontrollere gitmeli ve yaşam tarzına dikkat etmelidir.

Büyük üzüntü kalbi hasta edermi?

Kalbin en büyük düşmanlarından biri adrenalindir. Adrenalin korku,heyecan ve üzüntü gibi durumlarda yükselir. Adrenalin yükselmesine sebep olan durumlar bir kalp krizini tetikleyebilir.

Erkekler neden daha çok kalp krizi geçiriyor?

Genetik, hormonal vede çevresel faktörlerin yol açtığı bir durum. Menapoz öncesi bir kadın kendinden 10 yaş genç bir erkekle kalp hastalığı açısından eşit riske sahiptir. Menapoz sonrası kadınlardaki kalp hastalığı rsiki artmakla beraber hiçbir zaman erkeklerin sahip olduğu risk düzeyini geçmemektedir.

Mini Test- Kalp Krizi Belirtileri:

 1. göğsünüzde tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı var mı?
 2. Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılma gösteriyormu?
 3. Ağrıyla birlikte soğuk terleme, mide bulantısı var mı?
 4. Ağrı ile birlikte nefes darlığı, baş dönmesi, baygınlık hissi yaşıyormusunuz?
 5. Anne ve babanızda kalp hastalığı; sizde bilinen şeker hastalığı, yüksek kolesterol var mı?
 6. Daha önce kalp krizi geçirdiniz mi?

Bu sorulardan çoğunluğuna cevabınız ‘evet’ cevabı verdiyseniz, muhtemel kalp krizi geçiriyor, ya da geçirme ihtimaliniz olabilir. Bu durumlarda öncelikle acil yardım çağırmanız veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir

Bu yazı ile ilişkili çektiğimiz programı youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur. *

Toplam 768 yorum

 • Saim Konak

  Eylül 7, 2019 at 17:59

  Merhaba hocam 24 yaşındayım 177 boyum 72 kilom var 10 gündür devam eden sol göğsümde agrı kalbımde iğne batması gibi Bi heyecan ve agrı karışımı var midemde göğüs altına gelecek kadar agrı, af edersiniz gegirme sıkıntısı yemeklerden sonra kusma hissi geliyor, göğüs agrılarım başlayınca kalp krızı geçiriyor gibi oluyorum nefes alamıyorum daralıyorum yutkunamiyorum ekg çektirdim temiz çıktı Bi makineyle kalbıme filan baktı kardiyolog görünürde bişe yok dedi 2 gün sonra efor ve kan testi yapacak.. son günlerde stresliyim stres panik atak ve reflü yada kalpte sıkıntı olabilir.? bu 3u arasında kalmış durumdayım Bi bilgi verirseniz sevinirim ..

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Eylül 16, 2019 at 11:09

   Stres ve panik benzer şikayetlere yol açabilir.

 • SeldaSertel

  Eylül 5, 2019 at 09:55

  Hocam sırrının içinde bicakgibi bişey saplı hissediyorum neolabilir

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Eylül 16, 2019 at 11:04

   keskin ağrılar ilk planda kas ağrısı düşündürür ancak muayene olmak gereklidir.

 • Sait Can Usta

  Ağustos 27, 2019 at 23:29

  Hocam iyi günler yakın zamanda yakınımızi kaybettik ve bir süre sonra hızlı kalp atışı ve el ayak uyuşması ile acile gittim ve bunu 4 kez tekrarladim. 4ünde de ekg kan ve akciğer testi yapıldı ve temiz dendi. Ama sol kol ve göğüs yanması, uyuşma geçmiyor.,Kardiyolojiye kesin gitmeli miyim? (Şuan antideprsan kullanıyorum.)

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 28, 2019 at 22:10

   Şikayetleri panik tetikliyor gibi görünse de, muayene faydalı olur.

 • Nazlı çelebi

  Ağustos 11, 2019 at 00:31

  Hocam yaklaşık 5 aydır sürekli sol kolumda ağrı cekilmeler var kalbimde ve boynumda da ağrılarım var sırtıma kadar yanarak geliyor nefes darlığı oluşuyor defalarca tahliler yaptirmama rağmen bişey olmadığını şöyledir napabilirim bu agrilarin gecmesi için nolur yardım edin bıktım artık bu ağrılar yüzünden acillik olmaktan

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 20, 2019 at 19:45

   Şikayetler için düzenli takip öneririm

  • Yaşar

   Ağustos 30, 2019 at 19:54

   Nazlı hanım aynı şeyler bana da oluyor 4 aydır aynı sorunları yaşıyorum gitmediğim doktor kalmadı bisey yok diyorlar. Nedeninin bulursanız bilgi verebilir misiniz acaba ?? Hayatım zehir oldu resmen

 • Özlem Özmen

  Aralık 29, 2018 at 02:48

  Annem yaklaşık bir yıl önce göğüs sıkışması nedeniyle ekg eforlu ekg ve kan tahlili yaptırdı temiz cıktı ama risk faktöründen dolayı renkli kalp filmi istendi oda temiz cıktı şimdi tekrar aynı şikayetler var nedeni ne olabilir?

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 5, 2019 at 09:52

   Kalp ile ilgili testler normal ise dahiliye tarafından araştırma daha uygun olacaktır.

 • Umran

  Temmuz 12, 2018 at 01:15

  Hocam kalp deliği olan birisinin kalp krizi geçirme riski yada ritim bozukluğu riski varmidir

  Cevapla

 • Mirza

  Ocak 12, 2018 at 19:48

  Gögsümde bir agri boguluyor catlayacak gibiyim.agri sol koluma boynuma sol kulagima sol yuzume kafamin sol tarafina vuruyor beynim sizliyor adeta.nefes almakta zorlaniyorum takatimde yok cok halsizim tanisi ne olabilir acaba

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 13, 2018 at 07:13

   hastaneye gidip muayene olmanız faydalı olacaktır.

 • İrem

  Aralık 11, 2017 at 20:32

  Bir de benim arada sırada nefes alırken kalbim sıkışıyor bu 15 saniye kadar sürüyor yaşım küçük olduğu için kardiyoloji biraz zor oluyor sizce nedeni nedir? (15 yaşındayım)

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Aralık 12, 2017 at 13:32

   Sıkıntılar sıksa muayene faydalı olur.

 • İrem

  Aralık 11, 2017 at 20:29

  Az önce annemin kalbi ve sırtı ağrımaya başladı gaz çoğaldı ve annem daha önce 2 kalp krizi geçirdi 1 kere anju oldu ve stent var kalbinde şu an acile gitti ben evdeyim araştırıyorum ama bir şey olur mu?

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Aralık 12, 2017 at 13:31

   EKG, tetkik ve muayene sonrasında ağrının nedeni anlaşılabilir.

 • Mehtap

  Kasım 22, 2017 at 08:43

  Doktor bey bende boyun fıtığı ve düzleşme var kalp kuramın ve kalp ağrısıyla ekg çekildim kalp iyi dediler bu ağrılar neden olur

  Cevapla

 • Mehtap

  Kasım 22, 2017 at 08:40

  Hocam mrb bende boyun fıtığı ve panik atak var kalpte kramp ve ağrıyla ekg çekildi kalbin sağlam dediler ama hala kramp ve ağrılar devam ediyor nedendir?

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Kasım 22, 2017 at 09:14

   Boyun fıtığı olan kişilerde müzmin göğüs ağrılarına sık rastlanır.

 • Demet

  Kasım 6, 2017 at 03:12

  Selam Hocam iki ay once kalbimde sıkışmali agriyla Dr.gittim efir uldrason sindigrafi birsey cikmadi ,su an arada yine sıkıstiran bir agri geliyor koluma boynuma agri vuruyor yani bazen boynumda bazen kolumda agri oluyor bu arada bende reflu gastritte var sizce tekrar kardioloji bolumune gitmelimiyim saygilarimla.

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Kasım 6, 2017 at 08:04

   Testler normal çıkmışsa ilk planda dahiliyeye gitmek daha mantıklı görünüyor.

 • İbrahim

  Ekim 28, 2017 at 09:05

  Ben 14 yaşındayım sol tarafımda iğne batması gibi vardı doktora gittim ekg çekildim birşey çıkmadı 1-2 gün sonra yine gittim ekg ve kan testi yaptılar onlarda temiz çıktı.Sonra 1 hafta sonraya kardiyolejiye randevu aldık.Ona da gittik kalp ultrasonu çektiler kan tahlili yaptılar sonra organlarıma baktılar hiçbir şey çıkmadı.Ama Sol tarafımda Koltuk altı tarafında ve omuzumda ara sıra ağrı hissediyorum ve sırtımda karıncalanma oluyor gibi ve kalbime ara sıra iğne batıyor gibi
  Artık doktorlarda bıktı bende korkuyorum birşey olucak diye

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ekim 31, 2017 at 13:58

   Şikayetler kas seyirmelerine bağlı olabilir. Tetkikler normal çıkmışsa panik yapmamak gerekir.

 • Betül

  Ekim 2, 2017 at 22:56

  23 yaşındayım kalp ritim bozuklugum küçüklügümden berı var ama hıc hap kulanmadım.ara ara kalp agrılarım oluyor.hatda bazen sol kolum boynum ve sırtıma agrı gırıyor kalbımde agrı hısetdıgımde ve bır saat suruyor. Sızce kalp kırızımıdır yksa çarpıntı mı yapar bu agrıları ?

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ekim 4, 2017 at 13:27

   Şikayetler ön planda gezici kas ağrıları gibi görünüyor. Muayene faydalı olur.

 • maksut şanda

  Temmuz 24, 2017 at 23:44

  BAZEN BELİRLİ ARALIKLARLA KALBİME ELEKTRİK ÇARPMASI GİBİ SANCI GİRİYOR: YAŞ 83,İNSÜLİN YAPILIYOR,BABAM VE AĞABEYİM KALPTEN VEFAT ETTİLER,KİLOLUYUM,SPOR YAPMAM MÜMKÜN DEĞİL.

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 26, 2017 at 07:52

   Damar hastalığı açısından muayene olmanız faydalı olur.

 • Cemal özkoyuncu

  Temmuz 13, 2017 at 18:12

  Hocam bir hafta önce an bu oldum damarlar temiz çıktı merak ettiğettiğim şey bu şekilde olan insan kalp krizi gecirirmi.Hayırlı aksamlar

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 15, 2017 at 07:38

   Damarı tamamen temiz olan kişilerin kalp krizi geçirme riski düşüktür.

 • Şerife ișler

  Temmuz 4, 2017 at 08:46

  Kalp krizi gecirmedim 3 stent takıldı Șimdi gece yattığımda uyuyamıyorum.sanki boğazımı biri sıkıyor gibi nefes alamıyorum kalkıyorum birde günde bir bazen bidem bulanıyor çıkarıyorum sebebi nedir acaba kan değerleri normal çıktı ağrımız yok pskolojikmi acaba

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 11, 2017 at 08:32

   Psikolojik sıkıntılar uykusuzluğun en sık nedenlerinden birisidir.

 • eylül

  Haziran 28, 2017 at 11:15

  17 yaşındayım sol göğüs kol ve omzumda ağrı oluyor. Skolyoz ve kifozum var aileme anlattığımda bunlardan kaynaklıdır diyolar. Arada göğsümde huzursuzluk oluyor ve kalbimde ağrı oluyor ve sanki biri kalbime baskı yapıyor gibi oluyor neden oluyor olabilir acil doktora gitmeli miyim

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 11, 2017 at 08:30

   Şikayetler ön planda kalp hastalığını düşündürmese de muayene faydalı olur.

 • Emre44

  Haziran 24, 2017 at 22:49

  Hocam merhaba. Tanıları anlatayım size ben gazımı sıktım ve lavovoya çıkamıyorum gazdan dolayı kalbim ağrıyo diye tahmin etmiştim doktora gittim ekg yaptım 2 kez temiz kanıma baktılar yine temiz ağrım söl göğüs kürek kemiğinin oralar ağrı var gazdan olabilirmi kriz şansı ne kadar olabilir?

  Cevapla

 • Emre44

  Haziran 24, 2017 at 00:56

  Hocam benim tahminimce gazdan dolayı kalbim sırtım ve sol kolum ağrıyodu doktora gittik ekg esnasında korkudan heycanlandım çok hızlı atıyodu kalbim doktor bişey olmaz çarpıntı var dedi ekg bişey çıkmadı ağrılarım devam ediyor teşhisi nedir gaz olabilirmi

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 11, 2017 at 08:25

   Hazımsızlık ve gazda benzer şikayetleri tetikleyebilir.

 • Emre44

  Haziran 24, 2017 at 00:54

  Hocam 14 yaşındayım ve durduk yere sırtımda yanma kalbimde ağrı oldu sol kolumda ağrıyo doktora gittik ekg sırasında çok heycanlandım korkudan bişey yok çarpıntın var bu yaşta normal diyip gönderdiler hocam. Gazdan yada başka bişeyden kaynaklanabilirmi

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 11, 2017 at 08:25

   Korku ve stres de aynı sorunları tetikleyebilir.

 • Nurullah

  Haziran 14, 2017 at 19:25

  Hocam ben 22 yaşındayım küçüklüğümden beri kalbime bianda bıçak saplanirmiş gibi acı geliyor ve o an nefesimi tutmak zorunda kaliyorum tutmassam bu acı daha da fazla çoğalıyor 5-10 saniye nefesimi tuttuktan sonra acı bitiyor ama sadece haftada 3-5 kere oluyor ve hiç de doktora gitmedim ciddiye almadım şimdi ise bu kalp acım ve ağrım çoğaldı artık nefes tutmakla olmuyor artık sol kolumda da ağırı olmaya başladı ve sağ goğsüme de yayıldı ne yapmalıyım doktora gitmelimiyim

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Haziran 16, 2017 at 08:57

   Şikayetler ilk planda ciddi bir kalp rahatsızlığını düşündürmüyor. Muayene olmanız faydalı olur.

 • Barış

  Haziran 2, 2017 at 17:57

  16 yaşındayım kiloluyum hareketsizlik var yani evden dişari çıktıgım yok size sorum kalbimde bir uğuşma var sol kolumla kalp tarafimda bir uguşma ne yapmaliyim şimdiden teşekürler

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Haziran 3, 2017 at 06:47

   Kondisyon düşüklüğü ve kilo nefes darlığının en sık nedenlerinden biridir. Muayene sonrası egzersiz faydalı olacaktır.

 • Niyazi

  Mayıs 8, 2017 at 17:34

  Hocam ben anjoy oldum musade altinda kaldim temiz cikti herseyim sol kolum uyusuyo basim donuyo o esnada konusamiyorum busuru doktor gezdim anjo sidimi goren biseyin yok dedi ama ben guvennemiyorum cunku gecmiyo bu agrinin baslangici soyle basadi bigun 4 tabe bira ictim devriki gun birden kalp kirizi gecirirmis gibi aniden agri girdi gozum disari cikti sanki hala 2 ay oldu agrilar gecmiyo gecen yine bira iciyim dedim 4 yudum ictim birden kalbim agrimaya basladi hemen biraktim birayi neden bole oluyo hocam yasim 30 bana yardimci olun tesekkurler

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Mayıs 10, 2017 at 06:20

   Allerjik bir yapınız olabilir. Olaya kaygıda eşlik ediyor görünüyor.

 • refigul

  Mayıs 7, 2017 at 07:30

  Hocam tekrar rahatsiz ediyorum..bayagidir yazmamistim size…dun gece kizim uyumustu kucagimda tahmini 30 40 mt tasimisimdir yokus asagi..sonrada bayagu yuruduk ve aniden midemin ustunde degisik bi bosluk gibi bi fenalik hissi gibi nefes alamiyor gibi oldum ve korktum kalp krizimi diye..gece oldu bu olay gunduzundede arabada giderken gunes benim oturdugum taraftaydi ve yine ayni fenalik hissi geldi..37 yasindayim ve iki yil once gecirdigim carpinti sonrasi concor 5 mg yarisi kullaniyorum..bir yildur hic kardiyolojiye gitmedim ilk yil cok gittim suzede yazmistim efor testi haric tetkikler yapildi ritim bozuklugu ve panik atak dedi iki ayri dr gorusu…ve bu bir yildir 1ayda bir bazen 15 gunde bir gece tansiyin yukselmeleri yasiyirum dahiliyeye guttim muayene bile etmeden psikiyatriye gonderdu…simdi sormak istedigim bu dun gece yasadigim olay kalple alakali olabilirmi tekrar dr gitmelimiyim..yani sizin bi roportajinizi okudum kadunlarda kalp krizi belirtileri farkli olur diye o belirtilere uyuyor gibi ..cok tesekkur ederim uzun oldu biraz kisacikta olsa bi cvp bekliyorum saygilarimla…

  Cevapla

 • arzu er

  Mayıs 2, 2017 at 07:37

  Hocam merhaba,bundan tam 3 sene önce eşim kalp krizi geçirdi anjio oldu 3 damarı da tıkalıydı toplam da bu 3 senede 7 anjio 4 stent takıldı kılcal damarlara müdahale edilemdi onlar tamamen tıkalı şeker ve tansiyon hastalığı var ilaçlarını çok düzenli kullanıyor geceleri sürekli yastığı kan oluyor mide doktorlarına da götürdüm bir şey yok dediler ama ağzından gelen kan devam ediyor tüm tetkiklerini çok özenli bir şekilde yaptırıyorum 1,1,5 aydır da sol omuzunda sırt bölgesinde giden nokta bir ağrısı var doktora gitmek istemiyor kontrölümüze daha 5 ay var eforu hep sıkıntılı çıktığı için tekrar anjio olmaktan korkuyor soğuk terlemesi de var ama saklıyor bir çok şeyi bana nasıl yardımcı olabilirsiniz.bu ağrı kalp ile ilgili olabilir mi?göğsünde ağrı yok aşırı sinirli ve çok uyuyor lütfen bir yol gösterin.

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Mayıs 6, 2017 at 07:09

   Kullanılan ilaçlara bağlı kanamalar gözlenebilir. Hastalık hızlı seyirli olduğundan yakın takip önem arzeder

 • Havva

  Nisan 27, 2017 at 02:16

  Hocam ben 19 yaşındayım.Ritim bozukluğum var ve 25 mg belokzok kullanıyorum dün öğlen ve ertesi gün gece kalbimde acı batma hissi baya sürdü öğlenden geceye kadar halada devam ediyor acaba kalp krizi geçirmiş olabilir miyim sınavda çok stres yaptım hapımı içtim sınavdan çıktıktan 1 saat sonra böyle bir durumla karşılaştım.Ne olabilir hocam ?

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Nisan 27, 2017 at 08:56

   Şikayetlerin kalp krizi olma ihtimali düşük gözüküyor. Basit ağrı kesiciler ilk planda denenebilir.

 • leyla

  Nisan 3, 2017 at 08:55

  Mrh hocam yaklaşık bundan üç ay once kalbimde çok kötü ağrı kolumda uyuşma ve bilinç kaybı yaşadım gene de dr a gitmedim o günden beri kalbimde sürekli ağrı hissediyorum ve bu agri aynı hizada sırtıma da veriyor daha 23 yaşındayım ama çok acı çektim. Kalp krizi geçirmiş olabilirmiyim

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Nisan 12, 2017 at 10:54

   Şikayetler ilk planda kalp krizi ile uyumlu görünmüyor. Şikayetlerde gerileme yoksa muayene faydalı olacaktır.

 • Dilan

  Mart 22, 2017 at 01:13

  Hocam son bir kaç gündür ilk başta stres yahut psikolojik olduğunu düşündüğüm sol koluma vuran göğüs ağrıları yaşamaya başladım, üç gündür belli saatlerde yokluyor, ilk gün panik atak gibi bir şeydir dedim önemsemedim fakat gitgide hareketim kısıtlanmaya başladı terleme, bilinç kaybı, ölüm korkusu, mide bulantısı gibi şeyler hissetmiyorum nefes darlığı ve baskı hissediyorum, köprücük kemiğimin altından itibaren ağrıyor, bir senedir metilfenidat etken maddeli bir ilaç kullanıyorum böyle bir yan etki yapabilir mi?

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 23, 2017 at 10:27

   Şikayetler ön planda kalp hastalığını düşündürmüyor. ilaç yan tesiri açısından hekiminizle iletişime geçebilirsiniz.

 • Mustafa

  Mart 10, 2017 at 16:24

  Hocam sol tarafa yaptığımda çarpıntı oluyor

  Cevapla

 • Hikmet

  Mart 4, 2017 at 10:41

  Merhaba hocam 26 yasinda bayanim sigaram yok kolestrol seker tansiyon yok ailemde genc kalpten olen yok genelde 50 yas uzeri efor testine girdim gogus agrisi kol agrisi sikayetiyle bruce total exercise time 10.01 max hr 196 bpm 101% of max predicted 194 bpm max bp.maximum workload 11.80 mets max st level -0.18 mV in III exercise stage 2 5.50 location number.*0* ne demek ?

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 7, 2017 at 06:10

   Hedef kalp hızına ulaşılmış efor testinden bahsediliyor.

 • sevda

  Mart 1, 2017 at 20:28

  Ben de kalbimin sag boslugundaki delikten dolayi 18 yasinda anjio oldum. Doktorlar beni bir hafta taburcu etmeyip kontrol altinda birakmislardi.Su anda 19 yasindayim.Bana verilen ecoprini kullanmadim.Yalniz sigara kullaniyorum. Ve asiri stresli bir insanim. Son zamanlarda ara ara gogsumde agri ve nefes darligi yasiyorum.Ellerim ve ayaklarim soguk ter atiyor ve bununla beraber tenim sarariyor.Bu en fazla yarim saat suruyor. Sizce hocam bu psikolojik bir sebebtenmi kaynaklaniyor yoksa kalbimdemi bir sorun var?

  Cevapla

 • sevda

  Mart 1, 2017 at 20:22

  Ben de daha once kalbimdeki sag bosluktaki delikten dolayi anjio olmustum.Henuz on sekz yasindaydim operasyon gecirdigimde hatta doktorlar beni bir hafta kontrol altinda tutmuslardi cunku kalbimdeki sanirim epeyce buyuktu.Taburcu olduktan sonra bana verilen ecoprini kullanmadim Su anda 19 yasindayim.Saglikli oldugum kanisindaydim cunku.Sigara kullaniyorum ve asiri stresli biriyim.Son zamanlarda gogsumde ara ara olusan agrilar var.Ellerim ayaklarim soguk ter atiyor ve gogsumdeki agriyla beraber tenimde sarariyor.Nefes alip vermekte sorun yasiyorum.Yalniz daha sonra geciyo en fazla bir yarim saat boyle oluyo.Sizce hocam psikilojik bir neden mi bu yoksa kalbimde tekrar bir sorun mu oluyor.

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 2, 2017 at 09:11

   Şikayetler ön planda stres kaynaklı görünse de kalp kontrollerini ihmal etmemek gerekir.

 • s

  Şubat 8, 2017 at 07:54

  carpinti var ve sinir stress.olinca sol gousum sikiyorlar.sanki

  Cevapla

 • Melisa

  Ocak 30, 2017 at 17:31

  Hocam benimde sol kolum daha önce kırıldı ve doktorun izni olmadan çıkardım ve ben bütün işlerimde sol kolumu kullanırım yazı yazarken bile kalbim çok sıkışıyo nefesim daraliyo bas dönmesi yapıyor ve gozumede vuruyor ve bunun kalbe bir zararı var mi

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 3, 2017 at 10:18

   Sol koldaki sıkıntı ile kalp şikayetleri bağlantılı gözükmüyor. Muayene olmanız faydalı olur.

 • refigul

  Ocak 15, 2017 at 17:17

  hocam kizim uc aylikken uzuntuden tansiyon yukselmesi yasamistim nirmal tansiyonum 10/6 olurdu 15/10falan cikmisti..sonra koydeki saglik ocaginda iki gun olcturdum kucuk yine yuksekti..dahiliyeye gitum 13/9 olctu ve emziriyorum diye alfamet ve pasiflora verdi..alfameti kullandim bir ay kadar sonra duzenli takip ettim tuzsuz yedim ve bir yil hep normaldi tansiyon…bu olaydan 10aysonra carpinti olayi yasadim ve panik atak dedi bir kardiyolog digeri ritim bozukluguda var dedi ve concor kullanmaya basladim…hala tansiyon normaldi ama concor kullanmaya basladiktan 8ay kadar sonra geceleri uykudan uyandiran mide bulantisi korkuyla titreme ve tansiyon yuksek ..acile gidene kadar dusuyo yolluyolar..ve bir yildir ayda bir bunu yasar oldum ve son zaman daha sik olmustu..yeniden dahiliyeye gittim beni muayen etmedwn direk piskiyatriye yolladi…ama ben uc yil once tansiyon yukselmesi yasadigimi soledigimi unuttm ..sizce ne yapmaliyim..daha once tansiyonum gunduz yukselmisti ama bu bir yildir geceleri midede bulanti hissiyle uyanim titreme ama disler istemsiz carpiyo korku tansiyon yuksek bisey olacak die…tansiyon hastasimiyim yoksa gercwkten psikolojikmi…kardiyolojiyemi gitmeliyim..cok tesekkur ederim…

  Cevapla

  • gulnur

   Kasım 24, 2017 at 20:33

   cok.gecmis.olsun.sanki bu seker.dusmesi gibi.gozukuyor.bendede var cunku seker.uyurken.dustumu anlatiginiz gibi.oluyorum

 • Elif

  Ocak 13, 2017 at 05:42

  Hocam merhaba yüz üstü durduğum da veya yerden birşey aldığımda o gün göğsünde sancılar oluyor bir daha ogün kıpır darken bile ağrıyor kalple ilgili olabilir mi

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 13, 2017 at 08:12

   Pozisyon ile değişen ağrılar genelde kas kaynaklıdır. kalp zarı iltihapları benzer bulgular verebilir. kardiyolojik muayene faydalı olur.

 • umut

  Ocak 12, 2017 at 18:52

  mereBa Hocam 2 yıldır göğüs ağrı sikayetim var EKG koşu bantı hepsine gittim temiz çıktı ama şikayetim hala geçmiyor göğsümün ortasında sanki baskı yapıyor biri sırtlarıma vuruyor ayaklarım dönüyor genelde soguga çıkınca oluyor dışarı çıkmaya korkar oldum yaşım 24 sizce ne yapmalıyım ?

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 13, 2017 at 08:09

   Soğuk havanın solunması nefes darlığı, geçici göğüs ağrıları yapabilir. Kardiyolojik tetkikler normal ise ek tedaviye gerek kalmayacaktır.

 • Nuket

  Ocak 5, 2017 at 05:19

  Hocam merhaba, ben 39 yaşında bir bayanım. Yaklaşık 3 haftadır sol göğsümde ve kolumda ağrı hissediyorum. Arada dirsekten aşağı uyuşma oluyor. Beraberinde boğazımda bür yumru hissi sanki bir şey takılı kalmış gibi oluyor. Midemde de sanki taş yutmuşum gibi bir his var. Bazen de öksürük ile gelen bulantı hissi. Kardiyolojide bütün tetkikler yapıldı. EKG, Eko, kan tahlillerim, tronbolin, tansiyonum her şey normal çıktı. Efor testim şüpheli pozitif çıktı. 0.5 mm den az st depresyonu çıktı. Fakat doktor risk faktörleri yok diyerek testimi negatif olarak verdi. Bayanlarda yanılma payı olabiliyormuş. Sintigrafi önerdi ancak bebek düşündüğüm için girmek istemedim. Çünkü radyosyan tehlikesi var. Sizce ne yapmalıyım? Lütfen fikirlerinize çok ihtiyacım var. Teşekkür ederim…

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 5, 2017 at 09:30

   Hamilelik süreci yoksa sintigrafi yada tomografi ile ek tetkik yapılabilir.

 • asli

  Aralık 24, 2016 at 20:29

  Merhaba hocam ben 19 yaşındayım bazen içime tuhaf bi his geliyor ve 1-2 saniye falan ufak bi nefes almakta zorlanıyorum .bi kere de yüzüstü uyuduğum da göğüs kafesimin sol tarafında sıkışma gibi birşey hissettim.
  Bi arada çok kötü korkmustum ve kalbim boğazımda atiyormus gibi hızlı atıyordu sizce kalple ilgisi var mı veya panik atak mi. lutfen cevaplar misiniz.

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Aralık 26, 2016 at 06:55

   Şikayetleriniz ön planda kalp ile ilişkili görünmüyor. Tekrarlayan şikayet varlığında muayene faydalı olacaktır.

 • yeliz

  Aralık 23, 2016 at 14:27

  Özür dilerim hocam o cavap bana değilmiş benimde sorumu cevaplarmısınız

  Cevapla

 • yeliz

  Aralık 22, 2016 at 11:23

  Kardiyo çalışması nedir hocam

  Cevapla

 • yeliz

  Aralık 22, 2016 at 11:21

  Yani hocam kalple alakalımı degilmi hergün kalp krizi gecircem zannediyorum

  Cevapla

 • yeliz

  Aralık 22, 2016 at 11:20

  Nabzımda normal

  Cevapla

 • yeliz

  Aralık 22, 2016 at 11:17

  Sayın hocam kalp durmadan sürekli agrırmı benim 3 yıldır agrıyor uç kere kardiyolojiye gittim hepsi EKG efor eko ve ilaçlı akciğer filmi çekti sonuç temiz ama kalp agrım geçmedi ağrı sürekli orda bazen hafif bazen ağır yani kalp hastası olabilir miyim kalp hergün agrırmı

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Aralık 26, 2016 at 06:54

   Tetkikler normal çıkmış ise şikayetlerinizin kalp hastalığına bağlı olma ihtimali düşüktür. Kas ağrıları üzerinde yoğunlaşmak mantıklı görünüyor.

 • refigul

  Aralık 20, 2016 at 07:48

  Hocamsimdiden cok tesekkurler..dun gece yine uykuya dalmak uzere iken midemde bulanti hissi fenalik hissi gibi uyandim hemen tansiyon olctum 14/9du titremi istemsiz dislerim falan carpiyor..sonra wc ihtiyaci esimi uyandirdim limanlu su ictim sakin olmaya calistim biraz sonra nabzim 13/7.5 dustu..oyle uyumusum..yani sormak istedigim bu aralar daha sk olmaya basladi 15gun once de yasadim ayda bir oluyordu..sizce ne yapmaliyim ve suan nabzim otururken 80 sadece ayaga kalkiyorum 114..ilaci yeni ictim ondanmi bilmem.concor 5mg yarim aliyorum iki yil olcak..cok tesekkurler umarim yazarsiniz bu sefer… 🙁

  Cevapla

 • melis

  Aralık 6, 2016 at 15:57

  Mrh hocam 1 haftadir mide karin agrisiyla neraber goguste baski nefes darligi sirtta ve sol kolda agrim vardi dun aksam cenemde agri ve mide bulantisi da olunca ambulansla hst kaldrildim 1 saat arayla 4 ekg cekildi tahliller ciger filmi temiz troponin normal pa hastsyim ama daha once boyle atak yasamdm

  Cevapla

 • melis

  Aralık 6, 2016 at 15:52

  Merhabalar hocam bende 1 haftadir hafif karin agrisi goguste baski nefes darligi ve sirtta sol kolda uyusma vardi dun aksam mide bulantisi ve cenede yogun agri baslayinca ambulansla hst kaldrildim 1 saat arayala 4 ekg kan tahlili yapildi troponinde normaldi doktor birsey yok dedi panik atak hastasiyim.ama ilk kez bunu yasiyorum

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Aralık 9, 2016 at 07:54

   Mide kaynaklı sorun yaşamış olabilirsiniz. Yinede efor testi yaptırın derim.

 • refigul

  Aralık 3, 2016 at 17:18

  hocam yineben..lutfen yardimci olun…yine bu sabah bi midebulantis ne oluyor bana dusuncesi hemen tansiyonu olctum 12/10..limon ictim esimde cikmisti aradim cok kotuyum midem bulaniyo tansiyon yukseldi istemsiz titreme npcam dedim..nys kayinvalidem geldi..acile gittim aradan yarim saat gecmisti tabi tansiyon hastanede 6/10 cikti nabizda bu arada ben olctugumde tansiuon aletinde 130 du ama ben carpinriyi hissetmedim…yani sorum suki kizim dogdugunda kolik bi bebekti cok stres uzuntu bagirma heyecen bisey olcak cocuguma kendime dusunceleri sonunda ilk tansiyonum yukselmesini yasadim ve dr gitti bebegim uc aylikti bi ilac verdi kullandim bir kutu galiba yada iki biraktim…ve hemen hemwn uc yil olcak once bayagi aralikliydi ama su son sene iki ayda bir bucuk ayda ve uykuda gelwn tansiyon yikselmesi oluyo..yani ani yukselme..dijitalde en yuksek 15/10 gorduk galiba..ve 20ay oncede carpinti siddetlive hizli set gogsumu delcek sekilde gecirdim ..bunuda yazmistim zaten.ogunden beri concor 5 mg yarim aliyorum..ki bu tansiyon dusurucude bi ilac neden ayda bir bole ozellikle uykudan uyandiran tansiyon yukselmesi yasiyorum..tansiyon hastasimiyim..hangi dr gitmeliyim kardiyolojimi dahiliyemi…strestenmi oluyo hala ole sinirli ve ehvamliyim … tesekkur edreim lutfen xvp yazin..

  Cevapla

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler ve yorumlar, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.