Kapak Hastalıkları KALP HASTALIKLARINDA DİŞ MÜDAHALESİ ÖNCESİ ANTİBİYOTİK KULLANIMI

Kalp hastalarında, ağız hijyenin güçlü bir şekilde sağlanması, diş müdahalesi öncesi yapılacak antibiyotik profilaksisinden daha önemlidir.

 

Kalp hastalığı bulunan hastalara diş ile ilgili müdaheleler yapılması özellikle diş hekimleri açısından önemli bir problem oluşturmaktadır. Kullanılan kan sulandırıcı antiagregan ilaçlar yanında özellikle kapak hastalıklarında infektif endokardit profilaksisi yapılıp yapılmayacağı yada ne şekilde yapılacağı hekimlerin farklı yaklaşımları sebebiyle açık değildir.

Atriyal ve ventriküler septal defekt, patent duktus arteriozus, mitral kapak prolapsusu, by-pass cerrahisi geçiren hastalar, kalp pili bulunan hastalar, biküspid aort kapak, aort koarktasyonu, kalsifik aortik kapak darlığı ve pulmoner darlık mevcut hastalarda diş müdaheleleri öncesi infektif endokardit profilaksisi zaten gerekli değildir. Ancak, klinikte  bu hastalara da gereksiz yere profilaksi uygulandığı sıklıkla izlenmektedir.

Risk grubu altındaki hasta grupları: Yapay kapaklı hastalar, geçirilmiş infektif endokardit, tedavi edilmemiş siyanotik goğumsal kalp hastalığı, kalp nakli planlanan kapak hastalıkları, yapay malzeme kullanılarak tedavi edilmiş  konjenital ve/veya romatizmal kapak hastalıklarında geleneksel olarak profilaksi önerilmekteydi.

Profilaksi olarak 2 gr amoksisilin işlem öncesi yeterli görülürken, bu dozun işlemden iki saat sonrasına kadar verilmesinin aynı etkiyi göstereceği söylenmektedir.

Ancak son dönemde NICE kriterlerinin açıklanmasıyla yeni bir tartışma başlamıştır. Bu kritelere göre endokardit profilaksisi diş müdahaleleri öncesi gerekmemektedir. Bu tür prosedürlerde bakteremi riskinin günlük diş fırçalamadan doğacak riskten daha yüksek olmayacağı ve verilecek antibiyotik profilaksisinin bakteriyemiyi tamamiyle yok etmediği öne sürülerek, diş müdahalelerinde profilaksi yerine uzun vadeli ağız hijyeninin iyi bir şekilde sağlanmasının hasta için daha faydalı olduğu söylenmiştir.  Bu açıklamaları destekleyen hekimler kadar desteklemeyen çok sayıda hekim  de bulunmaktadır. Hatta bu kriterlerin yayınından sonra endokardit vakalarında artış olduğunu öne sürenler dahi olmuştur. Ancak çoğunluk tarafından kabul gören yöntem profilaksi  yapılmaması yönündedir. Ek olarak, müdahele yapılacak ağız bölgesinde enfeksiyon yada abse oluşumu sebebiyle antibiyotik tedavisi gerekiyorsa, olası endokardit oluşumuna yol açacak bakterileride kapsayacak şekilde antibiyotik seçimi yapılmalıdır.

Sonuç olarak, infektif endokardit profilaksisinin diş müdahelesi öncesi yapılmasının giderek terk edilen bir yöntem olduğu söylenebilir. Kişisel görüşüm olarak; yapay kapak hastaları, doğumsal siyanotik kalp hastalıkları, tekrarlayan endokardit atağı geçiren hastalar ve nakil bekleyen kapak hastaları dışındaki hasta grubuna diş müdahalesi öncesi endokardit profilaksisi yapılmasına gerek yoktur. Bu tür hastalarda ağız hijyenin güçlü bir şekilde sağlanması profilaksiden daha önemli görülmektedir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur. *

Toplam 267 yorum

 • Secil

  Ekim 18, 2018 at 22:10

  Hocam son bir sorum olucak bilgi verirseniz sevinirim bu kalp deligi ne gibi sorunlara yol acar belirtileri varmi hayatimi su an hic etkilemiyor endokadrid indidans toplumda sıklıgı nedi.vsd p.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Kasım 10, 2018 at 09:29

   Restriktif dediğimiz küçük kalp deliklerinde genelde ilaçsız takip uygulanır.

 • Secil

  Ekim 13, 2018 at 20:19

  Hocam bilgi verdiginiz icin cok tesekkur ederim bazi seylere dikkat ederek normal insanlar gibi hayatimizi surdurebilirmiyiz yoksa bazi riskler bizi bulabilirmi vsd kucuk perimb.

  Cevapla

 • Secil

  Ekim 9, 2018 at 22:48

  Slm hocam kapatilmamis vsd yetiskinde kalp enfeksiyonu riski nedir çürük dis te kanama olursa fircalama esnasında o risk nedir bilgilendirirseniz sevinirim.Teşekkürler.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ekim 10, 2018 at 11:41

   Çok küçük VSD lerde enfeksiyon riski düşüktür ancak sıfır değildir. Optimal hijyen için diş fırçalama ile birlikte gargaralar faydalı olacaktır.

 • hatice

  Ağustos 31, 2018 at 00:11

  Slm hocam dış fircalama sırasında kanama olursa endokadrid riski olurmu bu risk cokmudur .

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Eylül 14, 2018 at 08:43

   Diş fırçalama sırasında endokardit riski düşük de olsa mevcuttur. Burda önemli olan kanama değil genel ağız hijyenidir.

 • umran

  Ağustos 17, 2018 at 23:58

  Hocam cv icin tesekkurler peki hocam riski miz cokmu normal insanlar gibi sorunsuz yasayabilirmiyiz lutfen cv verin vsd p.küçülmüş.

  Cevapla

 • Umran

  Temmuz 26, 2018 at 23:32

  Slm hocam kalp deliklerinde dış müdahalelerinde antibiyotik kullansakta endokardit bulaşma riski hala varmidir var p.kucuk

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 14, 2018 at 08:29

   Antibiyotik kullanımı sonrası endokardit riski en düşük seviyeye iner.

 • mustafa

  Temmuz 13, 2018 at 16:50

  Slm hocam sorum cikmadi galiba goremiyorum vsd kucuk endokadrid sıklıgı cokmudur nadir gorulen bi hastalikmidir bir bilgi yada öneriniz varmidir bize.

  Cevapla

 • hatice

  Temmuz 11, 2018 at 01:17

  Hocam merhaba bir sorum daha olucak izniniz olursa peki p.vsd lerde aritmi yada kalp krizi riski varmidir.

  Cevapla

 • sinem

  Temmuz 8, 2018 at 01:00

  Merhaba hocam benimde doğuştan kalpte sorun var denildi kanlı müdahalelerde aantibiyotik kullanıyorum 25 yaşındayım hamileyimm dogum yapmmda risk yokmus nnormmal yasammimi surdurebilirmigim bu sekilde ameliyat olmadan bir yorumda bulunabilimisiniz lutfenn vsd p.küçük..birde kalpte iltahap riskimmiz ne derece. Var şu an hayatımda cok sukur bir sorunum. Yok beni bu hastalik hangi belirtilerle yoklar ilerleme sansi varmi bu sekilde mi Kalir .Hamileliyin etkisimi bilmiyorum ama ne olucam ne olucak cok stes. Yapiyorum hastaligim ciddi olsa dogum yapmama izin verilmezdi dimi.yorumunuz icin simdiden tesekkurler iyiki. Varsiniz

  Cevapla

 • Shr ilbs

  Temmuz 7, 2018 at 17:11

  Hocam kalbimde delik var ve biküspit aort kapak darlığım var diş dolgusu yapmam gerekiyo bunun için kardiyologlara görünmem gerekiyor mu

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 11, 2018 at 08:57

   İşlem öncesi antibiyotik almanız faydalı olacaktır.

 • hatice

  Haziran 30, 2018 at 13:23

  Cv icin tesekkurler yani olabilrde olmayabilirde mi birde bende ne belirtiler yapar ilerleyen bi hastalikmidir 20 yasima kdar gelismedi bundan sonrada hala risklimiyim.

  Cevapla

 • hatice

  Haziran 27, 2018 at 23:50

  Kucuk vsd aort yetmezligi riski varmidir.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Haziran 30, 2018 at 10:15

   Küçük perimembranöz vsdlerde jet akıma bağlı olarak düşükde olsa aort yetersizliği oluşturabilir.

 • guven

  Mart 22, 2018 at 20:36

  Hocam daha öncede yazmistim dogustan gelen vsd kalp deligim var 2 dogum yaptim daha once endokadrid hakkinda soru sormustum.Hayatimda ne gibi kombilikasyon yasarim nelerle karsilabilirim riskim cokmu yasantim nasil olur lutfen gorusunuz benim icin degerli.

  Cevapla

 • hatice

  Mart 22, 2018 at 06:26

  Slm günaydin kalpte delik kalp kapagini bozma ihtimali ilerleyen zamanlarda varmidir.vsd kucuk perimem.

  Cevapla

 • hatice

  Mart 20, 2018 at 18:04

  Slm hocam kucuk vsd lerde ph.gellisme riski varmi dir 28 yasindayim 1 dogum yyaptimm

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 21, 2018 at 11:18

   Küçük vsd lerde pulmoner basınç artabilir ancak bu artış eisenmenger gibi ciddi değerde olmaz.

 • Recep polen

  Mart 14, 2018 at 01:09

  Hocam babam bypass olmuş 2 senedir dişleri çürümüş o çürükler için müdahale etmeden önce bi ilaç kullanması gerekiyor mu bypass olanlarda diş müdahalesinin riski var mı?

  Cevapla

 • Hatice

  Mart 10, 2018 at 21:20

  Merhaba hocam kizim 3 yasinda ve kalbinde dogumda 3 tane deligi cikti. Ve busene konttollerde kalp kapagi kan sizdirior dendi ama disi curuk oldugu icin disi biri cekilip digeri dolgu yapilacak bunu yaptirmamizda bi sorun olurmu bisey kullanmalimiyiz

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 11, 2018 at 15:12

   Kalpteki delikler kapanmamışsa diş tedavisi öncesi antibiyotik faydalı olur.

 • nihal

  Mart 7, 2018 at 18:46

  Hocam noluraunuz cv verin kucuk kalp deliklerinde bayilma olurmu yasamlari nasil olur kalp yetmezligi riski varmidir.vsd

  Cevapla

 • nihal

  Mart 6, 2018 at 08:01

  Cv icin cok sagolun iyiki varsiniz peki hocam Bi sorum daha var musait olunca verirmisiniz vsd kucuk p. Hastalarinda bayilma olurmu yasamadim ama sormak istedim.

  Cevapla

 • nihal

  Mart 3, 2018 at 19:46

  Hocam gecende yazmistim peki durduk yere yada diş fircalarken kanama olursa endokadrid olma ihtimali varmı .Nedir.vsd..p.kucuk

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 5, 2018 at 09:39

   Diş hijyeni endokardit açısından önemlidir. Kötü ağız hijyeni ve yaygın dişeti hastalığı fırçalama sırasında düşükte olsa endokardit riski oluşturabilir.

 • nihal

  Mart 3, 2018 at 19:45

  Hocam gecende yazmistim peki durduk yere yada diş fircalarken kanama olursa endokadrid olma ihtimali varmı .Nedir.

  Cevapla

 • guven

  Mart 2, 2018 at 11:20

  Slm subat msj atmistim cv icin cok tesekkurler peki hocam kapakla.normal p.vsd kucuk riskleri nelerdir lutfen cv.verin.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 3, 2018 at 06:59

   vsd ler küçük de olsa uzun vadede kalbi büyütebilir. takip gerektirir.

 • guven

  Şubat 16, 2018 at 12:07

  Slm bende de küçük bir delik var doğuştan hayatımda engel yok p.vsd diye geçiyor .kapaklar N.endokadrid riskim nedir.cok mudur.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 17, 2018 at 06:23

   küçükte olsa vsd hastalarında antibiyotik koruması faydalı olur. Endokardit riski kapak bozukluklarına oranla daha düşüktür.

 • nihal

  Şubat 16, 2018 at 10:12

  Slm hocam cv verdiğiniz için teşekkürler bi sorum olucak her hangi ameliyat yada dişe yapılan müdahale olmadan da endokadrid olma olasılığı varmı.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 16, 2018 at 11:51

   Kapak yapısı normal sağlıklı erişkinlerde endokardit riski oldukça düşüktür.

 • nurgul

  Şubat 14, 2018 at 06:27

  Hocam kusura bakmayın rahatsız ediyorum ama ben dış müdahale sinden korkuyorum ya enfeksiyon kaparsa bunun riski cok mu nedir açıkçası cv için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla

 • Ayse

  Şubat 13, 2018 at 22:21

  Slm hocam ben pda ameliyatı oldum dış tedavisi olmam gerekiyor tedavi öncesi antibiyotik almam gerekiyor mu?

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 14, 2018 at 08:45

   Ameliyatta sadece dikiş kullanılmışsa antibiyotiğe gerek kalmayacaktır.

 • nurgul

  Şubat 13, 2018 at 15:20

  Cv için teşekkürler peki hocam korkmalimiyiz risklimi dış muhaleleri.

  Cevapla

 • nurgul

  Şubat 13, 2018 at 14:34

  Slm 18 yaşında kızım var kanal tedavisi yapılacak doğuştan küçük vsd kalp deliği var antibiyotik kullanmamız gerekiyomu discimiz çekimlerde gerekli sadece dedi ama fikir almak istedik cv verirseniz seviniriz.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 13, 2018 at 14:35

   işlem öncesi antibiyotik tedavisi faydalı olacaktır.

 • Yasemin

  Şubat 8, 2018 at 18:10

  Merhaba! Hocam kızım 7 yasında kalbinde küçük delik var dolgu yaptırmak bir sorun olur mu

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 12, 2018 at 05:36

   Kalp deliği olan kişilerde diş tedavisi öncesi koruyucu antibiyotik tedavisi gerekebilir.

 • Beyhan

  Şubat 6, 2018 at 11:57

  Slmlar hocam benim size bir sorum olacak annem anju oldu ikitane sitent var ve disi iltahaplanmis antibiyotik kulana bilirmi

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 7, 2018 at 13:01

   Antibiyotik kullanımı birebir stenti etkilemeyecektir.

 • Fatih

  Şubat 5, 2018 at 14:19

  Merhaba hocam biküspit aort rahatsızlığım var. Dolgu yaptıracağım. Herhangi bir tedavi gerekiyormu ?

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 7, 2018 at 13:03

   Diş tedavisi öncesi antibiyotik tedavisi faydalı olabilir.

 • kenan aksekili

  Şubat 4, 2018 at 16:22

  hocam oğlum 12 yaşında aort genişlemesi sebebiyle belog 25 lik kullanıyor,azı dişi çürük apse yapmış ilaç kullanıyor çekim için kardioloji izni istiyorlar gereklimi (not:cerrahi bir operasyon geçirmedi)

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 7, 2018 at 13:06

   Kapak yapısında bozulma yoksa ek antibiyotik gerekmeyecektir.

 • Hüseyin

  Şubat 3, 2018 at 18:07

  Selam hocam annem 60 yaşında kalp hastasidir kalp ameliyatida olmuş hiper tansiyonuda var ama dişi çok ağrıyor ve intihaplanmis ve şişmiş nasıl bir müdahale gerekir acaba diş için

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 7, 2018 at 13:07

   Diş hekimi uygun tedaviyi uygulayacaktır.

 • Bunyamin

  Ocak 30, 2018 at 15:54

  Hocam anjio oldum dışım apse yapmış Dr antibiotik almamı söyledi alabilirmiyim hangisini alayım

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 31, 2018 at 06:47

   Antibiyotik almanızda sorun olmayacaktır.

 • Şifa

  Ocak 19, 2018 at 09:21

  Merhabalar.23 yasindaym. Dis eti tedavisine basladm ve iki dolgu yaptiracaağim. Ritim bozuklugu , My ,mvp ve romatizmal aort kapağim var. Dr um amoklavin 1 gr 2×1 basladi ben bu rahatsizliklarimi soylemeyi unutmusum bu antibiyotik yeterli olurmu

  Cevapla

 • Şifa

  Ocak 19, 2018 at 09:19

  Merhabalar. Dis eti tedavisine basladm ve iki dolgu yaptiracaağim. Ritim bozuklugu , My ,mvp romatizmal aort kapağim var. Dr um amoklavin 1 gr 2×1 basladi ben bu rahatsizliklarimi soylemeyi unutmusum bu antibiyotik yeterli olurmu

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 20, 2018 at 07:33

   Tedavi yeterli olacaktır.

 • İlker

  Ocak 18, 2018 at 13:34

  Hocam, ben doktorumun tavsiyesi üzerine diş kanal tedavisi öncesi profilaksi yaptırmadım. MVP + orta MY ( Kapak yapısı bozulmamış durumda ) ve bu konuda tam emin olamasalar da Romatizmal Kapak sorunu da var. siz de O’nun gibi yeni kriterlerde artık orta risk grubuna da önerilmiyor demişsiniz makalenizde ama altta yazılan yorumlara verdiğiniz cevaplarda profilaksi yaptırın demişsiniz. Endişe etmeye başladım.

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 20, 2018 at 07:33

   Romatizmal kapak yapısında profilaksi öneriyoruz. Ancak romatizmal olmayan kapak yetersizliklerinde profilaksi faydası net olmadığından rutinde önermiyoruz.

 • Meva

  Ocak 7, 2018 at 18:33

  Sol kalp kapağımda hafif çökme var. Diş Ameliyati olmam gerekiyor. Tehlikeli bir durum mu ? Nelere dikkat etmem gerekiyor? Çok tedirginim. 🙁

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 8, 2018 at 13:20

   Romatizmal olamayan hafif kalp kapağı çökmelerinde diş çekimi için ek tedavi önerilmez.

 • müzeyyen

  Aralık 31, 2017 at 16:27

  Hacam son sorum lutfen cv verin küçük vsd önemsiz midir yoksa riskleri cok mu dur

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 2, 2018 at 06:27

   Küçük vsd ler bebeklik periyodunda genelde kapanır ancak ilerleyen dönemlerde açık kalanların kalbi büyütme potansiyeli vardır ve takip gerektirir.

 • müzeyyen

  Aralık 30, 2017 at 19:42

  Cv için teşekkürler ederim endokadrid sıklığı nedir hocam cok mu riskimiz şimdiden teşekkürler ederim cv için

  Cevapla

 • müzeyyen

  Aralık 29, 2017 at 20:33

  Slm hocam vsd kücuk perimemb.var bende de 26 yasindayım kanal tedavisi yaptiricam antibiyotik kullanmak gerekiyormu

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Aralık 30, 2017 at 09:32

   vsd mevcut kişilerde diş tedavisi öncesi antibiyotik alınması faydalıdır.

 • Merve

  Aralık 12, 2017 at 16:32

  Merhaba hocam babamın kalp kapağı değişti 4yıl önce ve suan dişlerinden rahatsız çürük oldugu için nasıl bi uygulama gerekiyor

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Aralık 13, 2017 at 12:15

   Diş tedavisi öncesinde koruyucu antibiyotik kullanmasında fayda var.

 • HASAN AYAYDIN

  Aralık 10, 2017 at 16:01

  Sayın doktorum 25 yaşındaki oglumda mitral 1 varmış . efor testinde çıkmış. Diş çektirirken yada tedavi sürecinde neler yapmamız gerekir. İşlerinizde başarılarınız daim olsun.

  Cevapla

 • HASAN AYAYDIN

  Aralık 10, 2017 at 16:00

  Sayın doktorum 25 yaşındaki oglumda mitral 1 varmış . Subay olmak için başvuru yapınca efor testinde çıkmış. Diş çektirirken yada tedavi sürecinde neler yapmamız gerekir. İşlerinizde başarılarınız daim olsun.

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Aralık 12, 2017 at 13:28

   Kapakta romatizmal hastalık varsa ilaç gerekebilir.

 • cem

  Aralık 8, 2017 at 08:35

  Hocam merhabalar. Bana biküspit aort teşhisi kondu. Ama bir sorun yok sadece yolda bir kontrole gel dedi doktorlar. Diş dolgusu ve çektirme riskli midir? Antibiyotik kullanmam gerekir mi? Teşekkürler.

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Aralık 12, 2017 at 13:26

   Diş müdahalesi öncesi antibiyotik kullanılmasını faydalı buluyorum.

 • Can

  Aralık 2, 2017 at 10:24

  Hocam annem kalpten amelyat oldu dişi ağırıyor çektirmemizde bi sakınca olurmu

  Cevapla

 • Can

  Aralık 2, 2017 at 10:23

  Hocam annem kalp kapaklarından amelyat oldu dişi ağırıyor çektirmemizde bi sorun olurmu

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Aralık 7, 2017 at 08:22

   Antibiyotik tedavisi altında diş müdahalesi yapılabilir.

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler ve yorumlar, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.