Çarpıntı KALP ÇARPINTISI NEDİR?

Çarpıntı sorunundan korkmayın, ama onu pek de hafife almayın. Çoğu kez önemsiz ve masum nedenlerden kaynaklansalar da nadiren önemli ve çok tehlikeli sonuçlara yol açabileceklerini unutmayın.

Çarpıntı, kişinin kalbinin çalıştığının farkına varması olarak da tanımlanabilir. Kalp biz farkında olmasak da işini hiç aksatmaz ve düzenli olarak kasılır. Ne zaman ki kalp işini biraz hızlı yapmaya başlar, birkaç kez sıradışı kasılır, o zaman onun farkına varırız. Kimi göğsünde hızlı bir vuruştan, kimi kalbinin atışının bir süre durduğundan, kimi de göğsünde uçuşan bişeylerin varlığından sözeder. Kalbin güm güm göğse vurması, kuş kanadı gibi çırpınması, kelebek olup uçması gibi terimler de çoğu zaman bu tip durumlarda kullanılır. Ama hepsinin ortak adı ‘’çarpıntı’’dır.
İstirahat halinde normal bir insanın kalp atışı dakikada 60-100 atım arasında değişir. Çarpıntı, genel olarak kalp atışının dakikada 100’ ün üstüne çıkması olarak tanımlanır. Ancak , kalbin yavaş atımlarında veya normal atımlarında da kişi çarpıntı hissedebilir. Bu his kalbin hızlı atmasından çok düzensiz atımıyla ilgilidir ve kişi bu hissi genelde çarpıntı olarak tanımlar.

Günlük yaşamda bir çok durumda çarpıntı meydana gelebilir. Egzersiz, heyecan, umut, sevgi vs… Hepsi kalplerin hızlı çalışmasına ve kişinin çarpıntı hissetmesine yol açar. Bu tip durumların çoğunluğunda hissedilen duygu yoğunluğu çarpıntı hissinin önüne geçer. Oluşan çarpıntı normal bir his olarak karşılanır ve ciddiye alınmaz.
Gündelik yaşamda hissedilen beklenmedik çarpıntılar, kalpteki düzensiz atımlar çoğu zaman insanları endişeye sevkeder ve korkutur. Çarpıntının en rahatsız edici yanı kişide panik durumu oluşturmasıdır. Birkaç düzensiz veya hızlı atış öncelikle kafaları karıştırır ve zihinlerde soru işaretleri oluşturur. Kalp krizi geçirme korkusu, kalbimizin duruvereceği endişesi insanın ruhunu sarıverdiğinde tıbbi yardım istemek tek çıkış yolu olarak görülür.

Oysaki kalp çarpıntıların çoğu tehlikesizdir, iyi huylu ve masumdur. Çoğunun bir kalp hastalığı ile doğrudan ilişkisi yoktur. İnsanın korkması gereken durum, asıl o çarpıntının yarattığı anlamsız telaşın, endişenin kendisidir. Aşırı telaş ve korku, masum sıradan bir çarpıntı sorununu ciddi bir kalp problemine çevirebilir. Korkunun yarattığı panik, başka sağlık sorunlarını bile tetikleyebilir.

Çarpıntı nedenleri nelerdir?
Kalp hızını etkileyen pek çok şey vardır. Solunum hızındaki değişimler bile kalp hızını değiştirebilir. Solunumsal kalp ritmi bozukluğu ve buna ilişkin çarpıntı sorunu gençlerde sık görülür. Yine düzenli spor yapan gençlerde kalp hızının yavaşlamasına bağlı çarpıntı hissi oluşabilir.

Çarpıntının en sık nedeni sıkıntı, stres ve gerginliktir. Aşırı yoğun çalışanlarda, düzensiz uykusu olanlarda, iş ve aile ile ilgili problemler yaşayanlarda, aşırı sigara, alkol, kahve, çay, kola , çikolata tüketenlerde çarpıntı sık görülür. Aşırı yemek, mide ve bağırsaklardaki gaz sıkıştırmaları, kabızlık , az sıvı tüketilmesi durumlarında da çarpıntı gözlenebilir.

Özellikle sessiz ortamlarda kendini dinleyen kişiler kalp atımlarını duyabilirler ve bunu yanlışlıkla çarpıntı olarak tanımlayabilirler. Zayıf insanlarda bu duruma daha sık rastlanılmaktadır, endişe etmeye gerek yoktur.

Çarpıntıdan ne zaman korkalım?

Çarpıntı sorununu her zaman hafife almak, önemsememek bazı durumlarda hatalı olabilir. Özellikle yukarıda saydığımız bilinen hazırlayıcılar olmadan ortaya çıkan, sık tekrarlayan ve uzun süren çarpıntı ataklarını ciddiye almakta ve bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır. Hissedilen çarpıntı altta yatan bir hastalığın ilk belirtisi olabilir.
Kansızlık, guatr, tansiyon yüksekliği veya tansiyon düşüklüğü, ateşli hastalıklar kalp hastalıkları dışında çarpıntıya en sık yol açan diğer sebeplerdir.

Kalp kasına, kalbi çalıştıran iletim sistemine, kalp uyarılarını oluşturan sinus düğümüne, kalp zarına, kalp kapakçıklarına bağlı bir takım hastalıklar da çarpıntıya yol açabilir. Kalp yetmezliği, kalp kapağı darlığı ve genişlemeleri, kalp zarını tutan enfeksiyonlar ve özellikle koroner kalp damar hastalıklarında, bir ritim bozukluğu ve çarpıntı hissi hastalığın ilk belirtisi olabilir.

Çarpıntı ile birlikte, göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi, bulantı, fenalık hissi, soğuk terleme, göz kararması, baygınlık hissedilmesi altta yatan ciddi bir kalp hastalığının habercisi olabilir. Özellikle kalbi düzensiz ve çok hızlı atan, daha öncesinde kalp hastalığı tanısı konan kişilerin vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmasında fayda vardır.
Tanı yöntemleri nelerdir?

Özellikle kısa süren çarpıntılara tanı koymak güçtür. En basit tanı yöntemi çekilecek bir EKG (elektrokaryografi)’dir. Ancak bu yöntemin hastaya faydalı olabilmesi için özellikle çarpıntı anında yapılması gerekmektedir. Kısa süreli çarpıntı ataklarını yakalamada en sık başvurulan yöntem aralıksız ritim kaydının yapıldığı holter tetkikidir. Bu tetkikte hastaya elektrotları olan walkman büyüklüğünde cihaz takılmakta ve hasta bu cihazı 24 saat günlük hayatını sürdürürken taşımaktadır. 24 saat aralıksız ritim kaydı yapan bu cihazın verileri daha sonra incelenmekte ve çarpıntı atağı olup olmadığı saptanabilmektedir. Diğer bir yöntem ise olay kaydedici adını verdiğimiz, çalışma yöntemi ritim holtere benzeyen cihazdır. Fark olarak hasta çarpıntı hissettiğinde cihazı çalıştırmakta ve sadece o anın kaydı alınmaktadır. Bazı merkezlerde alınan kayıt transtelefonik yöntemle ilgili birime anında gönderilebilmekte ve anında cevap alınabilmektedir. Olay kaydediciler genellikle tanı konulamayan kısa süreli ani başlangıçlı çarpıntı şikayeti tarifleyen hastalarda kullanılmakta ve 1-4 hafta hasta üzerinde tutulabilmektedir. Diğer yapılan tetkikler çarpıntının nedenine yöneliktir. Kansızlık ve guatr düşünülen hastalarda kan tetkikleri, hipertansiyonu veya düşük tansiyonu olanlarda tansiyon takibi veya tansiyon holter; kapak hastalığı, kalp yetersizliği düşünülen hastalarda ekokardiyografi; koroner kalp hastalığı öntanısı konulan hastalarda efor testi ve sintigrafik tetkikler yapılabilmektedir. Ancak bütün bunlardan önce kişinin bir kardiyoloji uzmanına başvurup şikayetlerini ayrıntılı olarak anlatması ve muayeneden geçmesi gereklidir. Muayene sonrası hekimin önerisine göre çarpıntının nedenine yönelik tetkikler yapılmalıdır.

Nasıl tedavi edilir?
Tedavide temel prensip çarpıntıya sebep olan nedenin ortadan kaldırılmasıdır. Sigara, alkol, çay, kahve, kola, çikolata tüketiminin azaltılması ve kesilmesi önerilir. Stres ve gerginliğe yönelik dinlenme veya tatil, kaplıca, masaj ve spa seansları, meditasyon ve yoga programları uygulanabilir. Düzenli egzersiz özellikle yürüyüş, yüzme çarpıntıyı azaltmada etkili yöntemlerdir. Panik atak hastaları için psikiatrik destek alınmalıdır. Uyku düzensizliği olanlarda ilaç tedavisi uygulanabilir. Kansızlık mevcutsa öncelikle kansızlığın nedeni ortaya konmalıdır. Sonrasında demir, vitamin veya ciddi kansızlığı olanlarda kan transfüzyonu ile kansızlığın tedavisi yapılmalıdır. Hipertansiyonu olanlarda etkili ilaç tedavisi ile tansiyonun kontrol altında tutulması, diyet ve kilo verilmesi önemlidir. Çarpıntıya neden olan bir kalp hastalığı ise ona yönelik tedavi uygulanmalıdır. Kalbin ileti yollarındaki bozukluğa bağlı bir ritim bozukluğu varsa ilaç tedavisi , çarpıntının şekline ve konulan tanıya göre anjiografi ve ablasyon ( ritim bozukluğuna yol açan yerin yakılma işlemi) yapılabilir. Yine ani başlangıçlı ve hayatı tehtit edici ritim bozukluklarında elektroşok uygulanabilir.
Çarpıntıya karşı hangi besinler tüketilmelidir?

Üzüm ve bal çarpıntıyı azaltıcı etkileri iyi bilinen gıdalardır. Üzüm suyu, limonlu suyla veya sütle karıştırılmış balın düzenli tüketimi çarpıntıyı azaltmaktadır. Saf balın aşırı tüketilmesinin ciddi ritim düşüklüğü, tansiyon düşüklüğü ve baygınlık yapabileceği de unutulmamalıdır. Taze meyve, sebze tüketimi arttırılmalıdır. Sebzeler çiğ yada az pişmiş olarak tüketilmelidir. Beyaz unla yapılmış besinlerden, katkı maddelerinden zengin gıdalardan, renklendirici eklenmiş gıdalardan ve aşırı baharattan uzak durulmalıdır. Yemekler ana öğünler şeklinde tüketilmeli ve ara kaçamaklardan uzak durulmalıdır.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur. *

Toplam 49 yorum

 • Atakan

  Ekim 18, 2018 at 22:12

  Merhaba hocam 26 yaşındayım son 2 aydır kalp çarpıntısı yorgunluk şikayetim oluyor gece uyanıyorum kalbim hızlanıyor bayılcakmış gibi oluyorum birden titreme geliyor 15 20 dk sürüyor artık bilinçaltıma işledi kurtulamıyorum yine olacakmış gibi yaşamaktan bıktım kaç kere acillik oldum ekg çekildi ama sonuç temiz ne yapmam gerek

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Kasım 10, 2018 at 09:30

   Ritim holter tetkiki faydalı olur. Panik bozukluk açısından muayene olmanız iyi olacaktır.

 • Deniz

  Ağustos 19, 2018 at 09:25

  Hoca merhabalar, benim her gün çarpıntı şikayetim oluyor, en ufak harekette hızlanıyor, çok güçlü atıyor, ritim holter de Atriyal Taşikardi tanısı kondu. Doktor rytmonocorn yarı geçmezse EPS yaptır dedi. Kalp hızım 175 e kadar çıkmış. 26 yaşındayım korkuyorum ne yapmam gerekir nasıl bir ol izlemem gerekir. Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar hocam.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 20, 2018 at 10:18

   Atriyal taşikardilerde ilaç tedavisi genelde sıkıntıları çözer. İlaca rağmen şikayet varsa ablasyon işlemi düşünülebilir.

 • Furkan Köse

  Temmuz 21, 2018 at 14:16

  Hocam 22 yaşındayım yaklaşılk 1,5 yıldır kalp atışlarımı aşırı derecede rahatsız edici şekilde hissediyorum kalpim 75 dahi atsa aşırı güçlü vuruyor bir sürü doktora gittim 3 defa holter takıltım sinüs taşikardi dendi ilaç verildi ilaç içmeme rağmen geçmiyor aynı şekilde çarpıntılarımda oluyor ilaç çarpıntımı kesiyor fakat kalp atşımı hissetmek hiç bir şekilde geçmiyor tansiyon teşiside konuldu tansiyon ilaçıda içiyorum tansiyonum nabızım normal olmasına rağmen kalp atışlarım çok güclü vuruyor ve genelde kalp im 100 üstü atıyor çol az 100 altına iniyor

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 26, 2018 at 13:34

   Çarpıntı şikayetine kaygı bozukluğu eklenmiş olabilir.

 • Zeynep

  Ocak 5, 2018 at 19:31

  Merhaba hocam. Ben 15 yaşındayım . Şu anda sınav haftasındayım . Tarih sınav konularını yetiştirmem için uyumamam gerekiyordu. Ben de nescafe ile kolayı karıştırıp içtim. Uykumu açtı. Ama doğal olarak kalp çarpıntısı yaptı ama kalbim 100 ün üstünde atmıyo .Normal yani ama gögüslerime baktığımda derimin oynadığını görebiliyorum . Bu da beni çok korkutuyo . Hiç bilmediğim bir durum bu ve çok korkuyorum . Ve korktukça kalbim daha da kötü oluyo ve psikolojik olarak ağrı yapıyo. Önemli bir şey olabilir mi?

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 8, 2018 at 13:16

   Psikolojik olarak durumdan etkilenme söz konusu. Şikayetlerde artış varsa muayene faydalı olacaktır.

 • cenk

  Aralık 23, 2017 at 00:23

  mrb hocam 34 yaşindayim 1 ay önce alafranga tuvalette tuvalet yaparken biraz öne dogru eğildim elimde telefon birden kalbimde kuş kuş çırpınması gibi oldu ve panik oldum birden bira 3/5 saniye sürdü sürmedi hemen düzeltim oturusumu bidahada böyle bişi olmadi sizce nedir bunun sebebi nefes ile alakalı olabilirmi öne eğilmemden dolayımı bu oldu bana cevap yazarsanız sevinirim

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Aralık 23, 2017 at 07:22

   Tansiyon değişimleri çarpıntı sebebi olabilir.

 • Hakan

  Aralık 2, 2017 at 09:27

  Hocam babamın kalp atışları aniden 140 Lara çıkıyor. Anjiyo oldu kalp ve damarlarda bir şey yok. Nabız artınca göğüs ağrısı oluyor. Akciğerde temiz. Günde 2 kez beloc kullanıyor, bu ritim yükselmesinin sebebi nedir acaba. Sebepsiz yere ritim artabilirmi bir riski var mı teşekkürler…

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Aralık 7, 2017 at 08:21

   Ritim gün içerisinde değişim gösterir. Tedavi altında şikayetler tekrarlıyorsa ritim holter ile kontrol faydalı olur.

 • Yaşar

  Kasım 4, 2017 at 13:17

  Hocam yaşım 53. Sabah 7:00’de kalbim güm güm güm atmaya başladı. Yaklaşık 3 saat sürdü. Spor yapmadığım için ve son 1 haftadır grip olduğuma yordum. Ha geçti ha geçecek. 3 saat yüksek çarpıntı yaşayınca korktum. Daha önce 3 5 dakika oluyordu. Bu sefer uzun sürdü. İşim gereği uyku düzensizliğim de var. Daha sonra dedim spor yapayım bari. Tempolu 5 km yürüdüm. Şu an iyiyim ama kalpte hafif bir ağrı var. Sigara da kullanıyorum. Maalesef bırakamıyorum. Şu an ne yapmamı önerirsiniz? Saygılar…

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Kasım 6, 2017 at 07:52

   Kardiyolojide muayene olup ayrıntılı tetkik yaptırmanız faydalı olacaktır.

 • fatos

  Ekim 28, 2017 at 15:55

  2 ay önce holter takıldı ve 140 cıktı ve nadir tasirkardi tanisi kondu ama bu 140 lar kısa sureliymis doktor ilaca başlamaya gerek olmadığını söyledi ara ara yine çarpıntilar hissediyorum sizce tekrar doktora gitmeliyim ya da korkulacak bişey var mı önerileriniz nelerdir kalp sağlığım için sınavlarım nedeniyle fazlasıyla stresli bi insanim

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ekim 31, 2017 at 14:00

   Düzensiz atım sayısı, günlük toplam atım sayısının % 1 inden az olan durumlarda ilaç tedavisine gerek olmayacaktır.

 • Nazlı

  Eylül 17, 2017 at 09:40

  Panik atak anksiyete bozukluğu hastasıyım.. Kansızlık B12 eksikliği folik asit eksikliği var… Gece gündüz nadiren kalbim önce duruyor sonra hızla atıyor bayılma hissi göğüste daralma aşırı terleme oluyor defalarca ekg çekildim bi sorun yok… Çok korkuyorum o an kalbim duracak gibi oluyor psikolojik olabilir mi gece gündüz kalbimi nabzımı takip ediyorum.. Şimdiden teşekkür ederim…

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Eylül 23, 2017 at 09:48

   Panik ve kaygı bozukluklarında çarpıntı şikayetleri sık izlenir. Çoğunlukla tedavi gerektirmez.

 • Ebru

  Eylül 15, 2017 at 21:44

  Hocam üç yıl önceki panik atağım üç ay önce tekrarladı hergün çarpıntı şikayetim var 150 civarı yarım saat bir saat kadar sürüyor.Bebeğimi sütten kesmeye çalışıyorum ilaç kullanamıyorum.Bugün çarpıntı sırasında göğsün ortasında gümleme şeklinde bişey oldu aynı anda öksürük geldi ve gözlerim karardı kısa sürdü ama korkuttu sebebi ne olabilir
  İyi çalışmalar

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Eylül 16, 2017 at 07:08

   Çarpıntı ve nabız yükselmesi sırasında nefes darlığı ve tansiyon oynamaları izlenebilir. Ritim holter tetkiki faydalı olabilir.

 • kerim

  Ağustos 1, 2017 at 11:01

  iyI günler normal calistigimda sıkıntı ama bır hastane ortamına girsem kalbim 140 lara vuruyor. sizce psikolojimi stersmi kendimi kontrol edemiyorum herhangi bır nefes alıp verme sikibtisida yok

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 4, 2017 at 08:54

   Stres çarpıntıyı tetikleyebilir. Düzenli egzersiz çarpıntı şikayetlerini azaltır.

 • dilek

  Temmuz 28, 2017 at 13:23

  Hocam iyi gunler ben 2 sene once kalbimdeki delik nedeniyle operasyon gecirdim anjiyo ile kapatildi delik fakat bide kalp kapakcigimda hafif darlik var ama ona mudahale etmediler arada carpintilarim oluyor ozellille kahvaltidan sonra bide yanma oluyo sol kaburgamin yaninda koltuk altina dogru sizce bunun nedeni kapaktaki hafif darlikmi

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 31, 2017 at 05:43

   Kapak darlığı olan kişilerde çarpıntı yakınmaları daha sık izlenir.

 • Aydan

  Temmuz 26, 2017 at 20:35

  Merhaba hocam..bende sinav zamani oluyo adeta kalbim duruyo sanki halsizlik bulanti oluyor..daralma oluyor ama her zaman tekrarlamiyor..yani bazi zamanlar sinav doneminde falan yada cok stresli oldugumda ciddi problem olurmu bide tansiyonum 80/40

  Cevapla

 • Aydan

  Temmuz 26, 2017 at 20:33

  Merhaba hocam..bende sinav zamani oluyo adeta kalbim duruyo sanki halsizlik bulanti oluyor..daralma oluyor ama her zaman tekrarlamiyor..yani bazi zamanlar sinav doneminde falan yada cok stresli oldugumda ciddi problem olurmu bide tansiyonum cok duwuk

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 31, 2017 at 05:41

   Tansiyon düşüklüğü ve stres anlatılan sıkıntıları tetikleyebilir. Bol sıvı tüketmekte fayda olacaktır.

 • Muzaffr

  Mayıs 21, 2017 at 10:33

  Hocam ilacli film cektim bişey yok diyorlar ama çok çarpıntı var guyus te yanma elimde uyuşma

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Mayıs 22, 2017 at 09:00

   İlaçlı film den kasıt sintigrafi ise damar darlığı hakkında bilgi verir. Çarpıntı şikayetleri için ritim holter tetkiki faydalı olur.

 • Elif demirci

  Mayıs 17, 2017 at 13:44

  Iyi gunler hocam benim kalbimde sinir var ayşu olacan dedi doktur ama ben korkuyom sizce ne yapmaliyim lütfen bana akil verin

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Mayıs 20, 2017 at 09:39

   Anjiyo gereksinimi varsa olayı ertelememek gerekir.

 • Hülya

  Mayıs 3, 2017 at 21:19

  Yazıyı cok aydınlatıcı buldum, teşekkür ediyorum..

  Cevapla

 • tugçe

  Nisan 20, 2017 at 14:29

  hocam 6,5 yaşındaki bir çocuğun kalp atım hızı ne olmalı.bana göre kalbi çok hızlı atıyor .3 kere geniz eti.böbrekte taşı ve böbrekten stent çıkratılma öperasyonları geçirdi.ameliyat tahlillerinde ve esnasında bir kalple ilgili bir sorun olduğu anlaşılırmıydı.

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Nisan 27, 2017 at 08:48

   Çocuklarda kalp hızı erişkinlere göre daha yüksektir. Özellikle istirahat kalp hızı 100 üzerinde ise muayene faydalı olur.

 • Karia

  Ocak 18, 2017 at 11:15

  İyi günler…57 yaşındaki annem 3 gün önce gece yatmadan hiçbir efor sarfetmeden çok güçlü kalp atımından şikayet etmeye başladı. Tansiyon ve nabzı normal çıksa da kalbinin derinden ve güçlü attığını farkettik. 30-40 dk sonra düzeldi. Ancak o gece ara ara aynı şekilde ataklar geldiği için uyuyamadı. Ertesi gün hiç bir şeyi yoktu. Bu arada normalde çok aşırı içmesede nescafe ve sigara kullanımını azalttı. (Günde yarım bardak nescafe ve 2 sigaraya kadar) Normal hayatına devam etti. 3.gün (dün) yine gece aynı saatlerde kalbi çarpmaya başladı. Bu sefer nabzı normalde 54-60 atarken, 100 e çıktı ve vücüdunda istemsiz titremeler başladı. Acile gittik. EKG si ve tansiyonu orada çok iyi çıktı. Doktor ilaç vs vermedi. Eve geldik ara ara çarpıntısı oldu sabaha kadar. Atak başlayınca kendini bayılacakmış gibi hissettiğini söylüyor ve başı dönüyor. Normal zamanda ise yüzü kanı çekilmiş gibi sararmış, halsiz ve iştahsız. Elleri ve ayakları soğuk. Her an atak gelecekmiş gibi tedirgin. Neden şüphelenmeliyiz? Kan tahlili ve EKG dışında ne gibi tetkikler yaptırmalıyı? Kardiyoloji ve psikiyatri dışında bir bölümle ilgisi olabilir mi?

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 23, 2017 at 06:18

   nabzın 100 atması çarpıntı olarak değerlendirilmez. gün içerisinde bir işle uğraşıldığında 140/dk ya varan değerler rahatlıkla izlenebilir. Ritim holter tetkiki ve psikiyatri muayenesi faydalı olacaktır.

 • Hüseyin Bektaş

  Aralık 17, 2016 at 14:29

  İyi günler, bana haşimato teşhisi kondu. Ancak özellikle kış aylarında akşamları kalp çarpıntım oluyor önce çarpıntı şeklinde sonra ritim bozukluğu oluyor. Bazen bir saat bazen 5 6 saat sürüyor. Her zaman olmuyor. 10 veya 15 gün arayla tekrarlıyor. Bazen birkaç ay olmuyor. Kaç kere acile gittiysem ekg çektirken çarpıntı duruyor. Kardioloji doktoruna gittim holter taktırdım ama ritim bozukluğunu yakalayamadım. Çünkü her zaman olmuyor. Sizin öneriniz nedir.

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Aralık 19, 2016 at 07:20

   Holter testinde düzensiz atımlar gün içerisinde nadir olarak saptanmışsa ek ilaç tedavisine gerek kalmayacaktır.

 • Esra

  Ekim 15, 2016 at 15:38

  İyi günler. Benim 1 sene öncesinde ayda yılda 1 kere olan hızlı kalp atısım ve arkasından gelen istemsiz öksürüğüm vardı. Gecen sene ekim veya kasım ayında birden kalbim hızlandı ve acıle gittim 153 çıktı ve ne yapsak durmadı 2-3 saat cıvarında surdu. O durumum gectıkten sonra o öksürükle beraber gelen kalp hızlanmam hafta da bir 2-3 gunde bıre cıktı. Ve o anda nefesim gidiyor. Sizce tekrar bi kardıyologa gozukmelımıyım? Nabzım 153 e cıktıgında ekg cekıldı ve doktor bır sorun yok dedı. Ama ondan zıyade kısa surelıler benım nefesımı kesıyor.

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ekim 25, 2016 at 09:11

   Holter tetkiki yapmanızda fayda var. Ortalama kalp hızı yüksekse yada ritim bozukluğu tekrarlıyorsa ilaç gerekebilir.

 • Mustafa

  Ekim 6, 2016 at 19:58

  Hocam sinir ve heyecandan ortaya çikan 5-10 dakikalık carpinti masummudur tesekkurler

  Cevapla

 • ümit

  Eylül 21, 2016 at 12:46

  Daha önce hiç birseyim yoktu bir anda gözüm kararip baygınlık geldi kalbim yerinden fırlayacak mış gibi atmaya başladı acil servis geldi kalp atışı 240 olduğunu söyledi serum taktılar düzeldi 3 gündür bir sıkıntı yok sizce sebebi nedir şimdiden teşekkürler…

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Eylül 24, 2016 at 05:39

   Ritim bozukluğu yaşamışsınız. Acilde çekilen ekg tedavi planlanması için faydalı olacaktır. Uzman hekime başvurmanızı öneririm

 • Yeşil

  Ağustos 3, 2016 at 21:44

  Sürekli göğsümde çarpıntı hissediyorum her gün kalp atışlarını göğsüme dokunmadan hissedebiliyorum nasıl attığını hissedebiliyorum ama çarpıntıdan sonra kalbim hiç atmiyor ve nefes almakta zorluk çekiyorum sizce dikkate almam gerekiyor mu?

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 5, 2016 at 06:29

   Ritim holter tetkiki ile değerlendirme faydalı olacaktır.

 • İpek

  Mayıs 5, 2014 at 23:39

  Kaleminize dilinize sağlık çok güzel teşekkür ederim

  Cevapla

 • süreyya

  Şubat 2, 2011 at 14:45

  Merhaba Ahmet Bey ben sizin medicine hospıtalden hastanızım bütün gerekli tetkikler yapıldı fakat bu bulguların kalple alakalı olmadığını, tamamen şikayetlerimin psikolojik olabilceğini söylemişsiniz nöröloji doktorum lustral verdi ben onu kullanmamıştım siz kullanmam gerektiğini söylemişsiniz ben çalışıyorum bu benim hayatımı etkiliycek derecede bi ilaçmidır haftasonu başlıycam sizden bilgi almak istedim

  Cevapla

 • Fahrettin

  Aralık 6, 2010 at 23:34

  hocam allah razı olsun vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilgiler için kalp krizi geçirdim anjiyo oldum ve stent takıldı ara sıra kısa süreli çarpıntım oluyordu strese girmiştim ama şimdi rahatladım sağolun çok teşekkür ediyorum

  Cevapla

 • ayse

  Aralık 6, 2010 at 16:59

  çok güzel,bilgi veren bir yazı olmuş.
  teşekkürler paylaştığınız için,tam sorularıma cevap buldum
  alıntı değilse elinize sağlık..

  Cevapla

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler ve yorumlar, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.