Kalp Hastalıklarından Korunma İLK HEDİYE KALBİMİZE: YENİ YILDA KALBİMİZE SAĞLIK GETİRECEK ÖNERİLER BURADA :)

2015Yılbaşının yaklaşmasıyla birlikte yeni yıla mutlu girmek isteyenler şimdiden planlarını yapmaya başladı. Yemek planları, tatil planları, ev organizasyonu planları sırada bekliyor. Yeni yıla nasıl başlarsak geriside öyle gider inanışı bir çok kişide hakim olduğundan, yılın ilk günü için mutlu planlar hazır bekliyor. Peki kalbiniz yeni yıla hazır mı? Özellikle yılbaşı gecesinde alışkanlıkların dışına çıkılması, ağır yemekler, tütün ürünleri tüketimi, uyku düzensizliği, soğuk ve fiziksel aktivite kalp krizine davetiye çıkarabilir. Yeni yılda kalbinizi mutlu edecek önerileri sizin için sıraladık:

  • Yeni yıla kap krizi ile girmeyin. Yılbaşı gecesi kalp krizi tanısıyla hastaneye başvurularda belirgin artış izlenir. Temel sebep, ağır yemek menüleri, aşırı sigara ve alkol tüketimi, soğukta kalma, uykusuzluk, ve dans pistlerindeki aşırı fiziksel yüklenmedir. Yılbaşı gecesi için alışkanlıklarıma uygun makul planlar yapılmalıdır.
  • Yılbaşı menüsünde alışılmışın dışına çıkın. Zengin et ve hindi menüsü yerine balık ve salata menüsü tercih edin. Gazlı içecekler yerine taze meyve suyu ve tuzsuz ayran tüketin.
  • Sigara ve alkol tüketimini kısıtlayın. Yıla sigarayı bırakmış olarak girmek kalbinize yapacağınız en büyük iyiliklerden biri olacaktır. Aşırı alkol tüketimi yüksek tansiyon atakları ve göğüs ağrılarına sebep olabileceğinden geceyi bikaç kadeh şarap ile kapatmak en mantıklı tercih olacaktır.
  • Taze ve işlenmemiş kuruyemiş tüketin. Yılbaşının vazgeçilmezlerinden olan kuruyemişlerin taze ve tuzsuz tüketimi damar sağlığı açısından faydalıdır. Özellikle ceviz, badem ve ayçekirdeği tüketilebilir.
  • Tuz ve trans-yağlardan zengin cips ve hazır gıdalardan uzak durmak hem midemizi hemde damar sağlığımızı koruyacaktır.
  • Yeni yılın ilk saatlerinde tatlı olarak meyve tüketin. Yılbaşı gecesi yemek servisleri sıklıkla gecikmekte ve tatlı servisi yeni yılın ilk saatine kalabilmektedir. Bu saatde midemize kalorili bir tatlı ile yüklenmek yerine vitamin ve lif deposu meyve tüketelim. Günde 2-3 porsiyon taze meyve tüketim alışkanlığı ile damarlar koruma altına alınacaktır.
  • Yeni yıla mutlu girenler sabahlamak zorunda olmadıklarını bilmeliler. Uyku vaktini çok geç zamana bırakmamak lazım. Gecelik 7 saat kaliteli uyku tansiyonu düzenler ve damar sağlığını korur.
  • Dans pistlerinde profosyonel dansçılarla yarışmaya kalkmayın. Dans ciddi efor gerektiren bir aktivite olup, efor kapasitesi düşük kalp hastalığı mevcut yada risk altındaki kişiler aşırı efor yüklenmesinden kaçınmalıdır.
  • Yeni yıla radikal bir değişimle daha girmek istermisiniz. Gürültülü ritmik müzik yerine ruhunuzu dinlendirecek sakin müzikler ritminizi ve tansiyonuzu düzenleyecektir. Klasik müzik ve ney dinletileri ilk sırada tercih edilebilecek müzik türlerinden sayılabilir.
  • Yılın ilk günü sağlık için spora başlayın. Düzenli egzersiz kalp ve damar dostu olup günlük 20-30 dk vakit ayırmak yeterli olacaktır. Özellikle yılın ilk günü hava açık ve çok soğuk değilse yürüyüşe çıkarak yeni bir alışkanlığa adım atabilirsiniz. Yağışlı havalarda kapalı spor merkezleri de tercih edilebilir.

 

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur. *

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler ve yorumlar, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.