Çarpıntı ÇARPINTI VE RİTİM BOZUKLUĞU İLE YAŞAMAK KADERİNİZ OLMASIN!

palpitations-1”Çarpıntı şikayetlerinin altından çoğunlukla ciddi bir hastalık saptanmamasına karşın; bu şikayetten muzdarip kişiler mutlaka kontrolden geçmelidirler”

Çarpıntı şikayeti hemen her kişinin yaşadığı bir problem olup, çoğunlukla stres, yorgunluk ve hareketsiz yaşamdan kaynaklanır. Çarpıntı, kişinin kalbinin çalıştığının farkına varması olarak da tanımlanabilir aslında. Kalp biz farkında olmasak da işini hiç aksatmaz ve düzenli olarak kasılır. Ne zaman ki kalp işini biraz hızlı yapmaya başlar, birkaç kez sıradışı kasılır, o zaman onun farkına varırız. Kimi göğsünde hızlı bir vuruştan, kimi kalbinin atışının bir süre durduğundan, kimi de göğsünde uçuşan bişeylerin varlığından sözeder. Kalbin güm güm göğse vurması, kuş kanadı gibi çırpınması, kelebek olup uçması gibi terimler de çoğu zaman bu tip durumlarda kullanılır. Ama hepsinin ortak adı ‘’çarpıntı’’dır.


İstirahat halinde normal bir insanın kalp atışı dakikada 60-100 atım arasında değişir. Çarpıntı, genel olarak kalp atışının dakikada 100’ ün üstüne çıkması olarak tanımlanır. Ancak , kalbin yavaş atımlarında veya normal atımlarında da kişi çarpıntı hissedebilir. Bu his kalbin hızlı atmasından çok düzensiz atımıyla ilgilidir ve kişi bu hissi genelde çarpıntı olarak tanımlar.
Gündelik yaşamda hissedilen beklenmedik çarpıntılar, kalpteki düzensiz atımlar çoğu zaman insanları endişeye sevkeder ve korkutur. Çarpıntının en rahatsız edici yanı kişide panik durumu oluşturmasıdır. Birkaç düzensiz veya hızlı atış öncelikle kafaları karıştırır ve zihinlerde soru işaretleri oluşturur. Kalp krizi geçirme korkusu, kalbimizin duruvereceği endişesi insanın ruhunu sarıverdiğinde tıbbi yardım istemek tek çıkış yolu olarak görülür.

Bu yazıda günlük yaşantıda en sık rastladığımız çarpıntı çeşitlerinden bahsedeceğiz.

En sık izlenen çarpıntı şekli normal ritmin olduğundan daha hızlı atması olarak tanımlanan çarpıntı şeklidir. İstirahat anında nabız genelde 100 ün üzerinde seyreder ve sıklıkla kansızlık, guatr gibi ikincil bir sebebe bağlıdır. Özellikle hareketsiz yaşantı süren, efor kapasitesi düşük kişilerde ise hareket yada duygusal stres ile nabızda ani artış olur. Nabız 70-80 civarında iken bir anda 120-140 aralığına çıkabilir. Kişi çarpıntı ile birlikte nefes darlığı hisseder ve korkuya kapılır. Derin ve yavaş nefes alıp vermek, nefes tutarak ıkanmak genelde nabızda düşme sağlar. Tansiyon düşüklüğü, az su tüketmek, ateşli hastalıklarda nabızı arttıran sık nedenlerin başında gelir. Bu grup çarpıntı genelde zararsız olup sıklıkla tedavi gerektirmez.

Diğer sık gözlenen çarpıntı şekli ise tekleme olarak tanımlanan düzensiz atımlardır. Nabız düzeyi 100 ün altında olsa dahi bu düzensiz atımlar geldiğinde kişi çarpıntı ile birlikte göğüste boşluk ve kalpte durma hissine kapılır. Aşırı stres, yorgunluk, ağır efor, mineral dengesizliği, tansiyon yüksekliği bu tür teklemelere yol açabilir. Bu grup hastalarda sıklıkla tedavi gerektirmez. Ancak kalbe yönelik eko ve ritim holter testi ile rutin kan değerleri bakılmalıdır.

Çarpıntı tarif eden hastalar içerisinde hem tanı hemde tedavi sürecinde atlanmaması gereken grup ise atriyal fibrillasyon denilen ve kalbin düzensiz atımlarıyla seyreden hasta grubudur. Burada düzensiz atım aralıklı teklemeler şeklinde değildir ve sürekli bir düzensiz atım söz konusudur. Atriyal fibrillasyon sık gözlenen bir ritim bozukluğudur ve erken dönemde tedavi edilmediğinde kalıcı olmaya meyillidir. Uzun vadede kalbi büyüterek kalp ve kapak yetersizliğine yol açar. Asıl korkulan diğer komplikasyonu ise felç riskini belirgin olarak arttırmasıdır. Bu risk özellikle 65 yaş üstünde dahada belirgindir. Ne yazıkki bu ritim bozukluğuna gerekli önem verilmemekte ve çoğunlukla hastalara eksik tedavi verilmektedir. Eksik tedavi alan hastalarda uzun vadede bu hastalığın komplikasyonları ile başbaşa kalmaktadır. Felç riskini düşürmek için verilen kan sulandırıcı yanında ritmi tamamen normale döndürmek gelişen teknolojiye paralel olarak mümkün olmaktadır. Bu ritim bozukluğu 3 şekilde normale çevrilebilir. Özellikle ilk 48 saat içinde gelişen ritim bozuklukları ilaç tedavisine cevap verir. İlaç tedavisi ile 1. gün içinde genellikle normal ritim sağlanır. Uzun süreli ritim bozukluğu yaşayan kişilerde ilaca cevap oranı düşüktür ve bu kişilerde elektroşok yöntemi ile normal ritim sağlanır. Bu yöntem uygulanmadan önce kalbin ayrıntılı olarak görüntülenmesi ve uygunluk şartlarının aranması şarttır. Elektroşok yöntemi ile normal ritim sağlama oranı yüksek olmasına karşın bu yöntem yeterince aydınlatılamayan hastalar tarafından kabul edilmemekte ve çoğu hekim tarafından da ihmal edilmektedir. Üçüncü yöntem ise anjiyografik yöntemle ablasyon denilen yakma yöntemidir. Bu yöntem özellikle uzun süreli ve tekrarlayan ritim bozuklukları için idealdir ve %80 a varan başarı oranı mevcuttur. Ablasyon ile atriyal fibrillasyonu düzeltme yöntemi son yıllarda büyük gelişmeler göstermiştir ve ülkemizde de başarı ile uygulanmaktadır. Atriyal fibrillasyonun getirdiği düzensiz ritim ve komplikasyonları ile yaşamak kader değildir. Bu grup hastaların bilinçlenip kardiyoloji referans merkezlerine başvurması hayat kalitesi ve hayat sürelerinde uzama ile sonuçlanacaktır.

Çarpıntı şikayeti olanlar, bu noktalara dikkat!

 • Sigara, alkol, çay, kahve, kola, çikolata tüketimi çarpıntıyı tetikleyebilir.
 • Stres ve gerginlik önde gelen çarpıntı sebeplerindendir ve tedaviye yönelik dinlenme veya tatil, kaplıca, masaj ve spa seansları, meditasyon ve yoga programları uygulanabilir.
 • Düzenli egzersiz özellikle yürüyüş, yüzme çarpıntıyı azaltmada etkili yöntemlerdir.
 • Panik atak hastaları için psikiatrik destek alınmalıdır.
 • Uyku düzensizliği olanlarda ilaç tedavisi uygulanabilir.
 • Günlük 2 litre sıvı alımı çarpıntı şikayetini azaltır.
 • Üzüm ve bal çarpıntıyı azaltıcı etkileri iyi bilinen gıdalardır. Üzüm suyu, limonlu suyla veya sütle karıştırılmış balın düzenli tüketimi çarpıntıyı azaltmaktadır.
 • Taze meyve, sebze tüketimi arttırılmalıdır. Sebzeler çiğ yada az pişmiş olarak tüketilmelidir. Beyaz unla yapılmış besinlerden, katkı maddelerinden zengin gıdalardan, renklendirici eklenmiş gıdalardan ve aşırı baharattan uzak durulmalıdır. Yemekler ana öğünler şeklinde tüketilmeli ve ara kaçamaklardan uzak durulmalıdır.
 • Tansiyon değerleri düşük olan gençler günlük tuz tüketimini ihmal etmemelidir. Kaya tuzu, deniz tuzu gibi rafine edilmemiş tuzlar mineral dengesini daha iyi sağlarlar.
 • Kansızlık ve guatra yönelik araştırmalar mutlaka yapılmalıdır.
 • Çarpıntı için ilaç kullanan kişiler ilacı aniden kesmemelidir. Ani ilaç kesimi çarpıntıya davetiye çıkarır. İlaç dozu azaltılarak tedricen kesilmelidir.
 • Çarpıntı sorununu her zaman hafife almak, önemsememek bazı durumlarda hatalı olabilir. Özellikle yukarıda saydığımız bilinen hazırlayıcılar olmadan ortaya çıkan, sık tekrarlayan ve uzun süren çarpıntı ataklarını ciddiye almakta ve bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır. Hissedilen çarpıntı altta yatan bir hastalığın ilk belirtisi olabilir.

 

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur. *

Toplam 380 yorum

 • Haktan koç

  Şubat 11, 2019 at 23:46

  HOCAM MERHABALAR
  BENİM YAŞIM 18
  BUNDAN 6 YIL KOŞU YOLU DEVLET HASTANESİNDE ARİTMİ TEŞİSİYLE BERABER SOĞUK APLASYONA GİRDİM AMA
  ŞİKAYETLERİM SADECE BİRAZ HAFİFLEDİ
  NEFES DARLIĞI
  BAŞ DÖNMESİ
  YATAĞA YATTIĞIMDA KALP ATIŞI HİSSETMEM
  MERDİVEN ÇIKTIĞIMDA VE YATAKTAN FALAN KALKTIĞIMDA KALBİMDE SIKIŞMALAR VE NEFES DARLIĞI
  EKG-EFOR-HOLTERE GİRDİM HİÇBİŞEY ÇIKMADI NE YAPMAM LAZIM
  LÜTFEN YARDIM EDİN?

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 12, 2019 at 09:49

   Testler normal çıkmışsa aritminin tekrar etmediği düşünülebilir. Sağlıklı yaşam kurallarına uymaya devam edelim.

 • Dilara evcil

  Aralık 24, 2018 at 21:12

  Kolay gelsin hocam ben 3 aydır belock zock kullanıyorum doktorum bitince Birak dedi.. çarpıntı için gitmiştim .. bugün son hapimi içtim. . Bittikten den sonra herhangi bir yan etkisi olacak mı .olumsuz bazı yorumlar okudum çünkü

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 5, 2019 at 09:51

   İlaç kesimi sonrası nabızda yükselme bazı kişilerde gözlenebiliyor.

 • Elif öncuer

  Aralık 7, 2018 at 06:50

  Hocam bana geçen yıl ritim bozukluğu teşhisi konuldu. Ve şuan ilaç tedavisi kullanıyorum . Beloc zok 50 miligram. Bu aralar ritim bozukluğumda artış var ve uzun süreli oluyo ve çok fazla üşüyorum bu aralar . Tekrar doktora görünmeli miyim . Bide dün kullandığım haptan 2 tane kullandım yanlışlıkla bir sıkıntı olur mu

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 5, 2019 at 09:49

   Çarpıntı şikayetleri artmışsa holter sonucuna göre ilaç tedavisinde değişim düşünülebilir.

 • DİLEK IŞIK

  Aralık 4, 2018 at 13:10

  merhaba benim kullandığım ilaç bende yan etki yaptı çinko habı beraberinde aritmi yapt 20 gün kesintisiz çok hızlı atışlar oldu bilinç kaybı oldu doktora gittim yükselme var dedi kan değerlerim çok düşük kansızlık var ritim holter takıldı stresten dolayı supravertiküler dendi beloc zok yazdı şiddetli baş ağrısı ve bulantı yaptıatışlar eskisi gibi degil normal ama birkaç saat kadar yine hızlı atımlar devam ediyor uykudan terleme ile uyanıyorum iştahım hiç yok ablayon istedim doktor yok dedi nedir çözümü

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 5, 2019 at 09:47

   supravertiküler taşikardi gtanısı kesinse ablasyon faydalı olabilir.

 • Selin Nurkan

  Kasım 20, 2018 at 18:22

  Merhaba Hocam, 17 yaşındayım ani hareket ettiğimde nefesim 2-3 saniye kesiliyor ve aniden çarpıntım başlıyor 5-10 dakika sonra eski halime dönüyorum ayda 1 kere falan yani nadiren olduğu için hastaneye gitme gereksiminde bulunmadım sizce gitmeli miyim durum ciddi midir

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Kasım 27, 2018 at 11:05

   Baygınlık hali oluşuyorsa muayene gerekir.

 • Ilknur çim

  Eylül 29, 2018 at 18:33

  Hocam merhaba.7 8 aydir devamli olarak ekstrasistol yasiyorum.genel muayene yapildi.eko ve ekg.kalp kaynakli degil denildi.fakat bu durum devam ediyor.dikkatimi ceken sanki midemde zaman zaman gaz oluyor.ekstradan belli bir sure sonra mide gazi ihtiyacim oluyor.ne yapmaliyim.ne onerirsiniz.tesekkurler.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ekim 10, 2018 at 11:40

   Ritim holter testi ile günlük atım sayısına bakmak faydalı olacaktır.

 • Panikman

  Eylül 26, 2018 at 22:17

  Arkadaslar yaklasik 18 yildir panik atak hastasiyim.
  Panik atak kalp carpintisi ve heyecan yapardi o heyecan zamanla hipertansiyona yol acti. Ve bunun icin 10 yil kadar hipertansiyon ilaci kullandim fakat hayatimdaki bircok olay sikinti ve stres yapmaya basladi takintilar sinir ve zaten panik atak hastasiyim bunlarda üst üste bininve virde ventrikuler ekstra sistollerim ciktiki tam bir bela indanlarda gunde 1 de olan bar doktordan duyduguma gore 33000 bin kere olanda var. Burda 2 sikinti var 1. Hissetmek zaten paniksen tam bir kaos 2.cisi hissetmesende cok fazla olmuyorsa kalp yetersizligi olusmasi. Zaten hissedenler panik atagi dahi olmasa zamanla rahatsizlaniyor. Sonuz az az olan ekstram 2015yilinda cok fazlalasti dayanamadim ve ablasyon oldum. 3 yildir ekstram yoktu fakat 2018 yilinda yeniden tekrarladi fakat bu sefer eskisini 3 e katlar. Ne yaptim 20 gun dayanamadim ve tekrar ablasyon oldum ama bu sefer kalbimin her yerinde olusmus daha cok noktada doktor tam 20 nokta yakti. Sonuc gunde 5000 adet ekstram. Gunde 5 e dustu. Sifirlanmadi nedenmi zaten kalnimin cok noktasinda vardi bu bile buyuk basari peki neden.
  Çünkü 2015 yilinda ablasyon olduktan sonrada panik atak ve takinti sinir deam etti ablasyondan sonra rahat bir hayat surmem gerekirdi vucudum o kadar adrenalin ve kortizol hormonu salgiliyorki bunlar kalp hucrelerimin bozulmasina yol aciyormus ve elektrik kacirip ekstrasistole yol aciyormus su an 2.ci ablasyonumu oldum fakat panik atak anksiyete ve stres devam ediyor. Doktor adrenalin ve kortizol sviyeme dikkat etmem gerektigini yoksa bunlarin kalp hucrelerini bozarak sorunlara devam edecegini soyledi siz siz olun yazilarim ornek olsun zararin neresinden donerseniz kardir. Psikiatrik tedavinizi tam olun ve benim durumuma dusmeyin dikkat edi 1 hayatiniz ve 1 kalbiniz var. Allah yardimciniz olsun.

  Cevapla

 • Can

  Ağustos 26, 2018 at 20:34

  Merhabalar hocam,
  Benim bir sorum olacak biraz da 26 yaşındayım sık sık çarpıntım oluyor, her gün oluyor, EKO EKG testleri yanında Ritim holter testi yapıldı. Atriyal taşikardi tanısı konuldu. Bu nasıl bir hastalıktır hocam. Tedavi şansı nasıldır. İlaç ile tedavi ediliyor mu yani ömür boyu o ilacı mı kullanacağım. Beloc zok kullanıyorum 25 mg ı ikiye bölüyorum .Doktora tekrar gitmekten kokuyorum. Orada da heyecan yapıyorum. İlacın Faydasını görüyorum açıkcası. Ne yapmam gerek elektro şok , EPS vs gibi tedaviler riskli deniliyor. Şimdiden teşekkürler hocam.

  Cevapla

 • Can

  Ağustos 22, 2018 at 18:38

  Hocam merhabalar bana Atriyal Taşikardi tanısı konuldu. Max ritim 175 olmuş. Çarpıntılarım çok sık oluyor gün boyu devam ediyor rytmonocorm verdi kullanmadım korktun. Geçmezse EPS önerdi. Çok korkuyorum 26 yaşındayım. Ne yapmam gerekiyor. Ne önerirsiniz nasıl bir yol izlemeliyim. Ablasyon riskli deniliyor.. şimdiden teşekkürler hocam.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Eylül 14, 2018 at 08:41

   Atriyal taşikardilerde ilaç yanıtı zayıf olabilir. Ablasyon iyi bir alternatiftir.

 • Aslı sargın

  Temmuz 10, 2018 at 11:39

  Hocam merhabakar.cipralex 20 mg kullanıyorum bir aydır.anksiyetem var.ama tam rahatlayamadım sanki.daha önce paxera 20 mg kullanıyordum.daha rahattım.psikiyatrimle tekrar görüşücem.siz bu iki ilaçtan hangisini önerirsiniz.herhangi biri kalpte çapıntı yada tansiyon yuksekliğine neden olup kalbe zarar verir mi

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 11, 2018 at 09:03

   Psikiyatrist önerisine uymanız mantıklı olacaktır.

 • emrah bütün

  Temmuz 9, 2018 at 21:20

  Hocam annem çarpıntı hapı kullanıyo hapı içtiğinde napzı 44 41 1dakka sonra tekrar ölçtüm 55 attı ânnem 64yaşların da bu ne gibi tehlikelidir

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 11, 2018 at 09:03

   İlaç dozunu değerlendirmek gerekir.

 • Canan Balcı

  Temmuz 2, 2018 at 17:57

  Hocam benim teşhis brekardi vazavogel senkop eğik masa testi yapıldı 3×1 ×gutron kulanıyorum senkop azaldı ancak bana kalıcı pil düşünülüyor bende psikolijik olarak istemiyorum ablasyon sistemi yadabaska bir çözüm alabilirmiyim teşekkür ediyorum

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 11, 2018 at 08:54

   Sık tekrarlayan ataklar varsa pil kesin çözüm olacaktır.

 • Engin

  Mayıs 29, 2018 at 14:49

  Hocam merhabalar, bugün kardiyoloji ye göründüm. Kalbimde ritim bozukluğu saptandı. Egk, efor ben ultrason gibi tahlilleri yaptım. Nabzım 170 e kadar çıktı efor da. Doktor çok fazla dedi. Bende biraz da panik atak da var. Bunun da biraz ritmi tetiklediğini düşünüyorum. Ancak göğsümün tam ortasında ve çenem de geçmeyen acı ile karışık ağrılar var. Ağrılar şiddetlendikçe kalbim de teklemeler oluyor. Yani ekstra vuruşlar. Kalbim normal ritminde atarken bir den durup kuvvetli bir şekilde attığını hissediyorum. Bir kaç saniye sonra normal e dönüyor. Bu sorun bende uzun yıllardır vardı ancak son 4-5 aydır iyice artış gösterdi. Doktor ritim bozukluğu haricinde kalbim de herhangi bir sorun göremedi. Ancak ben çok rahatsızım bu kalbimin teklemesinden. Doktor bunun üzerine saneloc diye bir ilaç verdi. Bunu 1 ay kadar kullan tekrar kontrole geleceksin dedi. Hocam acaba bu ilaç kalp tekleme mi düzene sokar mı? Tekrar tekrar olacak diye artık korku ile yaşar oldum. Bu konu da aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler..

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mayıs 30, 2018 at 09:37

   İlaca devam edip kaygı içinde ek muayene olmanız faydalı olur.

 • esma Kalmaz

  Mayıs 29, 2018 at 06:55

  Merhabalar hocam, Ben 22 yaşında istanbul’da üniversite ogrencisiyim. Hocam daha önce bu sikayetlerim yoktu herşey bir gece ile başladı nefes darligi, carpinti, korku, terleme, elde yannma vb.. Her aksam acile bu sikayetlerle gidiyordum birşey yok diyip gonderiyorlardi. Burda da çoğu kardiyolaga gittim demir eksikligi cikti oda 7.8 ve az birsey kansizlik ilac kullaniyorum ‘ve iki kez holter taktirdim sinüs tasikardisinden baska birsey cikmadi bi doktorum hiçbir sey kullanma dedi ritimler duzenli bi taneside ritmonom verdi 3 ay kullan birakiriz dedi ama hocam benim bu carpintilarim hergun yani surekli var psikiyatriye de gidiom hicbir ilac bu carpintiyi gecirmio yani surekli bakinca kalbim gidip gelio ‘ve rahatsiz edio gozumle o carpintilari görüyorum seferde kosuyolu kalp hastanesine gittim oda kolestrol tahlili faln onlarinda hepsi temiz biraz sodyum dusuk cikti yine holter takalim dedi ve dideral verdi gunde yarim kullanmak için. Hocam siz söyleyin bu niye oluyor cidden üniversite hayatim zehir oldu bana simdiden teşekkürler.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mayıs 29, 2018 at 09:18

   Vücutta oluşan kaygı bozukluğu çarpıntıyı tetikleyebilir. Bu yönde tedavi faydalı olacaktır.

 • Nese

  Nisan 2, 2018 at 22:05

  İyi günler ben de 1 seneden fazla süren çarpıntı var.önceki yıllar da yaşıyordum ama bunsene. Cok rahatsız ediyor uyuyamıyorum.doktor yarım dideral verdi onu da düzenli kullanmadım etkisi gecıncs yıne baslıyor.su an citoles e basladım 1 bucuk aydır.ancak sunanko sorunum kalbım 70 80 attığında bile benı cok rahatsız ediyor önceden 90 100 atınca öyle oluyordum .sizce sorunum nedir ne yapmalıyım.yasım 30 sigara kullanmıyorum .uzun yıllar allerji ilacı kullanıyorum

  Cevapla

 • Şuke

  Mart 24, 2018 at 16:12

  Merhabalar hocam bipolarım.Minimal kapak kalınlaşma vardı.Önceden beloc kullanmıştım..En son gerileme var demişti doktorum.. Geçen seneden beri ise dideral yarım kullanıyordum.Bipolar atak geçirdim.. Beloc zoc kullandığımda aşırı derecede yorgunluk yaptı.. Bu yüzden doktorum diderali sabah akşam yarım kullan dedi..Fakat sabah akşam kullanınca mı bilmiyorum bunda da aşırı yorgunluk oldu..Siz hangisini tavsiye edersiniz.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 26, 2018 at 07:38

   Bipolar depresif ataklarda bu ilaçlar yorgunluğu arttırabilir.

 • Tuba Yazar

  Mart 22, 2018 at 13:54

  Merhaba 2013 yılında ciddi carpıntı sikayetlerim oldu
  O dönem dr bana yasam tarzı degişikliği önerdi(cay kahve ve stresten uzak durmamı söyledi)
  Nöbetli bir yerde calisiyordum bana gece nöbet tutmamam gerektiğini düzenli bir hayat yasamamı söyledi. Beloc baslamayı düsündü
  Ben bunlara dikkat ettim nöbet tutmuyorum çok fazla sıkıntım olmuyor
  Ama şimdi tekrar nöbet tutmamı istediler
  Acaba bu sorunları yasarmıyım tekrar
  Hafif my var
  Bu ilerlermi
  Babam da çok erken yasta mı geçirdi 39
  Vefat etti
  Tesekkürler

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 23, 2018 at 05:49

   Uyku düzensizlikleri çarpıntı şikayetlerini arttırabilir. Uyku saatlerine ve kalitesine dikkat etmek gerekir.

 • Arzu

  Mart 15, 2018 at 05:28

  Hocam tansiyonum hep düşüktü ama 2 aydır falan biraz yükseliyor. 13/8 14/9 oluyor.dinlenmden ölçümde 16/9 bile cıkıyr.ve çok panik yapıyorum.ama benim kalp hızım hep düşüktür.55 kadar düşer istirahat halinde .dr vasoxsen plus 5mg verdi yarım .nabzımı düşürüyor.psikiyatriye gittim o da prozac verdi.ikisini birden içeblilirmiyim.kalp hızım daha da düşer diye korkuyrm.fluoksetinle beraber dikkatli kullanın yazıyor açıklamalarda. Prozac başladım vasoxen korkudan içemyrm.tşklr

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 16, 2018 at 11:17

   Nabız düşük seyrediyorsa tansiyona yönelik farklı ilaç tercih edilebilir.

 • Yılmaz Turgut

  Mart 14, 2018 at 03:09

  Merhaba hocam bir kaç kere kalbim üstündeki ağrı var diye hastaneye başvurdum sonunda bir doktor ultrason la bakti bir kalp kapakçığı açık doğuştan dedi sıkıntı değil dedi ilaç verdi becol 25 mg çok fazla kal çarpıntım var hiç gitmiyor diyebilirim uyutmuyor ilaç etkisini ilk gün göremedim birnkac alışma süresi mi var dozaj mi düşük sizden cevap bekliyorum.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 14, 2018 at 06:49

   Şikayetlerde gerileme yoksa tekrar kontrol faydalı olur.

 • Atilla gül

  Mart 13, 2018 at 21:44

  Merhaba hocam 100mg coraspirin ile 50mg beloc aynı anda alınabilir mi? Unuttuğum zamanlar oluyor ilacı atlamış oluyorum

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 14, 2018 at 06:48

   İlaçlar birlikte kullanılabilir.

 • Fikriye

  Mart 2, 2018 at 20:13

  Efor ve holter cihazı takıldı efor da bir şey çıkmadı ama holter sonucun da erken kalp atımı var dedi saneloc diye bir ilaç verdi bunu kullanmamı söyledi ama ne zamana kadar bu ilacı kullanacağım bilmiyorum ve bundan sonra ne yapacağım bilmiyorum nans yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 3, 2018 at 06:59

   İlk kontrole kadar ilacı kullanmanız faydalı olacaktır.

 • Mehmet rauf yılmaz

  Mart 1, 2018 at 17:11

  73 yaşındayım,supraventriküler taşikardi,atriyal fibrilasyon ve bazan atrial flutter mevcut.Belog 50mgr,Rythmonorm 150mgr×2 kullanıyorum.Tedaviye rağmen taşıtlardır tekrarlıyor.Tavsiyenizi istirham ederim.Saygılarımla.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 2, 2018 at 07:27

   Tedaviye rağmen nüks varsa ablasyon ile yakma işlemi düşünülebilir.

 • Ayşe

  Şubat 28, 2018 at 18:08

  Merhaba hocam 17 yaşındayım 7-8 aydır 4 kez kalbimde çarptını oldu kalbimde durduk yere dk’da 200 attı böyle 1 saat sürdü öyle hızlı atarken kalbim nefes darlığı terleme ağzımda uyuşma hissettim doktora gittim bu ay içinde ekg efor testinde bir şey çıkmadı,eforda çok kalmadım 188 attı kalbim fazla durmadım indim direk, ama haftaya anju yapılcak sizce bir sorun var mı?

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 2, 2018 at 07:25

   Ritim bozukluğu şüphesiyle anjio ile efç testi yapılacak muhtemelen. sonuca göre tedavi önerilecektir.

 • ibrahim yzc

  Şubat 26, 2018 at 13:47

  merhabalar hocam yaşım 47 ve bende eskiden beri arada bir 2 saniye bir sure gibi kalbimde düzensiz atımlar oluyordu .doktordaki bütün tahlil ve tetkikler temiz çıkmıştı herhangi bir tedavi gerek duymadılar ancak 1.5 ay önce grip al enfeksiyon geçirdim .iyileştim fakat bende kalp teklemesi ortaya çıktı acile gittim ekg çekildi ve ritim bozukluğu var dediler tahlillerim temiz kardiyoloji de holter takıldı ordada göründü ritim bozukluğu eko ultrasyönda birşey çıkmadı kalbimın iyi olduğunu ancak kalbimde tekleme duraklamalarım sert vuruşlarım devan edıyör bazen iki atımda bir bazende sekiz on atımda bir oluyor doktor ilaç olarak 40 lık isoptin başlattı ongün kullandım fayda vermedı tekrar gittimde doktora isoptin120mg çikardı eyer fayda vermese ablasyön yaparız dedi doktor hocam işim gereği stresli günüm geçiyör ayrıca reynauld fenemoni hastasıyim bunlar tetıklermi ablasyön gereklimi yoksa başka tedavi yolları varmı .teşekkürler

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 27, 2018 at 12:48

   İlaca cevap vermeyen düzensiz atımlarda ablasyon seçenek olabilir.

 • Melike

  Şubat 17, 2018 at 21:24

  Merhaba doktor bey benim 2 3 aydır çarpıntı problemim var kardiolojide egk eko ve efhor kan testi yapıldı kansızlık dışında bir problem çıkmadı luzum halinde alınması için 25 mg belac zok verildi birde stres yorgunluk vs dedi.Stresli zmanalr geçirdim bunun payı var zaten.ama olduğu zman çok korkuyorum kalp krizi gecircem sanıyorum. Efham yapıyorum.yuksek nabiz riskleri var midir en yüksek şu ana kadar 110 oldu

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 19, 2018 at 06:41

   panik ve stres çarpıntı ile kısır döngü oluşturmuş görünüyor. İlaç dozu arttırılabilir.

 • Ayşen

  Şubat 17, 2018 at 20:43

  Merhaba 23 yaşındayım merdiven bile çıkamıyorum nefes nefese kalıyorum çarpıntım oluyor nefes testinde ortalama değeri geçemedim ne yapmalıyım

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 19, 2018 at 06:40

   muayene ve tetkik sonuçlarınıza göre egzersiz planlanabilir.

 • Ali

  Şubat 13, 2018 at 20:14

  Hocam 44 yaşındayım 18 yaşından itibaren ritm proplem var en az 20 defa kardiyoloji ye gittim herşey normal anti deprasan ilaçlar beloc dideral gibi ilaçlar kullanıyorum hala sorunlar devam ediyor gençliğim hayatım hep böyle geçti aktif ve sosyal biriyim beni çok engelliyor ne önerirsiniz teşekkür ederim.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 14, 2018 at 08:44

   Tekrardan muayene olmanız faydalı olur.

 • refigul

  Şubat 13, 2018 at 15:47

  Hacam kendim kan yaglari tahlili istedim ve 34haftalik gebelik mevcut..size yazmistim carpini ve asiri nefes darligi yasiyorum..elim ayagim bosaliyor gibi oluyorum sanki bayilcak gibi…kolestrol 253 trigilised 577hdl 63 ldl trigilesid yuksek 400 ustu yaziyor..beni cok korkuttular gebelikte yukselirmis ama bu normalmi..kalp icin tehlike dedi bi arkadasim..uc aylikken yapilan tahlilde bi sorun yoktu ki daha oncede yoktu..lutfen cvp yazin..ozur dilerm yani basinizi agirtiyorum…

  Cevapla

 • Neşe

  Şubat 10, 2018 at 23:53

  İyi günler,benim 1 senedir süren çarpıntım nedeniyle doktorum dideral verdi.ama düzenli kullanamadım.doktor kalp ile sıkıntı yok ama uzun süren çarpıntıniyi değil dedi.simdi kalp atışım yüksek olmasa da titreme ve ağrı hissediyorum.ilacı düzenli kullanmadığım için mi ,tekrar doktora gitmeli miyim.ayıca psikatriye gittim citoles verdi ikisini beraber kullanabilir miyim dideral le.farklı saatlerde mi almalıyım.cevap verirseniz sevinirim……

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 12, 2018 at 05:36

   iki ilaç bir arada kullanılabilir.

 • refigul

  Şubat 7, 2018 at 18:09

  Hocam jardiyolojiye tekrar gittim..ekg de 130 nabiz gordugu halde ilac vermedi zaten zor cektirdim ekgyi cnk sirt ustu yatinca nefesim daraliyo bayilcak gibi oluyorum ki bu saga ve sola yatsamda olmaya basladigi icin kalp dr.gittim..kalbe eko ile bakti buyume yetmezlik yok dedi ..iki bacak ultrasonu istedi..mesela kahvalti yapiyorum biraz arkami dayaniyorum hemwn nefes darliyo elim ayagim cekilirfibi oluyo oan olcuyorum nabiz 147 cikiyor hemen one egiliyorum bakiyorum iyiyim nabiz 90..ama nabzim 73 ede dusuyor oanda atimlarda bi duzensizlik oluyor oksuruk geliyor..ritim holter yapalim demedi sizce yapmalimiyim..33haftalik gebelik mevcut kalbimde sikismada hissediyorum..sanki yani midedenmi oluyor onu bilmiyorum..sizce ne yapilmali baska yapabilecegim birsey varmi ..bi arkadas kriz falan gecirmekten bahsetti korkuttu beni arkti tasikardi krizimi anlamadim..

  Cevapla

 • Nursen

  Şubat 4, 2018 at 11:08

  Merhabalar. Ben 10 yıldır panik atak hastasıyım.en büyük şikayetim c
  Kalp çarpıntıları.dr gittim hiç bişey yok
  Ritm holteri de takıldı. Dideral yarim kullanıyorum.ve paxil yarim doz.8 aydır kullanıyorum. Bıraktım bi ara yine çarpıntı basladi bunu sürekli kullanmam mi gerekiyor?

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 7, 2018 at 13:06

   Doz arttırılabilir. Düzenli egzersiz faydalı olacaktır.

 • Zehra

  Şubat 3, 2018 at 12:44

  Merhabalar Doktor bey, benim yaklaşik 4-5 aydir çarpintim var sanki kalbim cikicak givi cok güclü bir şekilde atiyor ama günde bir en fazla iki kere oluyordu ve yanlizca bi kac saniye sürüyordu Doktora gittim bütün kan tahliler yapildi herşey temiz cikti yanlizca kolestrol de 150 sınır iken 170 cikmiş yokşa demir kansizlik şeker troit iltihab orani a dan z ye kan chek up yapildi ve temiz cikti günlük mutlaka oluyr bazen bi kac gün geciyordu kardolojide ekg cekildi ve holter takildi doktor sonuclarin tammamen temiz oldğnu söyledi ama holter takildiği gün carpintim olmadi sadece bazen istihrat deyken 85 attiğini gözlemlemiş o yüzdn beloc verdi 50 mg ama yarisni icmemi söyledi 25 mg ve aliorum şuan iki gündür dahada arti hareket ettikce eğilip kalktikca carpintim var sürekli dur duraksiz yine ekg yapildi acilde temiz cikti stress veya herhangi bi sorunumda yok neyapicğmi şaşirdim özelikle dişarda ck gezersem veya o gün yorulursam daha cok oluyor şimdiden teşekkür ederim iyi günler

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 7, 2018 at 13:08

   Stres çarpıntı şikayetlerini arttırıyor olabilir.

 • Selin

  Şubat 3, 2018 at 10:06

  Merhaba hocam..benim gebelik sonrasi ortaya cikan duzensiz kalp atisi sorunum var bi anda dinlenirken bile nabzim 100 u gecerdi..diltizem..beloc zok vs her ilaci kullandim suan rytmonorm kullaniyorum ilk aylar cok iyiydi ama simdi yine duzensiz atimlar olmaya basladi.yuruyuse de pek cikamiyorum havalar soguk diye..ne yapmaliyim lütfen bana yardimci olurmusunuz..tesekkurler

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 7, 2018 at 13:09

   Ritim holter ile tedavi planlanabilir.

 • Tayfun

  Şubat 2, 2018 at 21:10

  Hocam hayırlı geceler diliyorum alkol aldığımda çarpıntı vucudumda kızarma ve göz altlarim şişiyor bundan çok rahatsız oluyorum doktora basvurdum o da bna diltizem sr 90 mg hap verdi günde 1 sefer saatinde alıyorum ilk 15 gün birsey olmadi ama 15 günden sonra yine alkol aldığımda aynısı oldu bna yardimci olurmusunuz bu konuyla ilgili hocam lütfen

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 3, 2018 at 09:14

   Diltizem alkol ile etkileşebilir. Alkol oranı düşük kırmızı şarap tercih edilebilir.

  • Tayfun

   Şubat 4, 2018 at 20:07

   Hocam sağolun teşekkür ediyorum ama sizden istediğim şu bnm alerjimi yani kizarmami ve çarpıntı mi alkol aldığımda ne geçirir ve duzelirim eskisi gibi bir su bardağı ictigimde dokunuyor ve inSan içine çıkamıyorum lütfen yardımcı olun hocam

 • Neslihan

  Ocak 31, 2018 at 14:47

  Merhaba hocam bir süredir çarpıntı vardı.EKG, holter yapıldı acil gittiğim bir gün de tomografi ve diğer kan tahlili yapıldı .problem yok denildi holter sonucunda kalp atışların yüksek başka problem yok dediler ve dideral günde bir defa yarım olarak verildi biraz rahatlama oldu ama hareketli bir iş yaptığımda yine duzensiz çarpıntı oluyor ne yapmamı onerirsiziniz.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 1, 2018 at 10:13

   Benim görüşürm ilaca devam etmeniz ve düzenli egzersiz yapmanız.

 • refigul

  Ocak 28, 2018 at 19:01

  Hocam kadin dogum hemwn gogus ve kardiyolojiye yonlendirdi..kardiyolji 5subat kendi drm.ama devlete gittim beloc yazdi baska sorun yok dedi..gogus dr .cigerleri dinledi parmaktan oksijen olcumu yapildi birde.d.dimer kan testi yapildi..oda negatif cikti ama 32. Haftada dogruluk payi nedir bilmiyorum..hocam mesela nabzim dusukkende yine ayni goguste bogulur gibi nefes alamam ve el ayak bosalmasi oluyo..yqni nabza bagliyamiyorum oyuzden..yani bazen yastigim yuksek sadece su ara sola yatabiliyorum hem sirt ustu hem sagda bogulur gibi oluyorum..soldada yatiyorum bakiyorum yok olmuyo bogukuyorum gogsum daraliyo kalkiyorum iturup one egildigimde duzeliyorum..cnk dik oturdugumdada oluyir ama bazen ayni oturmada yada yatmada olmuyor..bazi gece sabaha kadar nobetler halinde xok oluyo bazen bir iki kere oluyo uyuyorum..sizce hangi dr.gorunmeliyim cok korkuyorum..saygilar

  Cevapla

 • refigul

  Ocak 25, 2018 at 17:40

  Hocam 32 haftalik gebeyim 8 haftalikken kardiyoloji ilacimi kesti concor 5 mg yarisini kullaniyordum…9haftada nabzim 130 140 gordu..gebelige bagli hiper tirpidi cikti..20.haftada tiroid gecti sukur nabizda 90 110arasiydi..ama su bir aydir asiri nefes darligi cekiyorum ozelliklede iki gundur ve bugun o nefes darligi anlarnda bakiyorum nabzim dinkenme aninda 130 100 olunca rahatim..cok korkuyorum yuksek degilmi kardiyoloji 10 sonraya randevu verdi ..cvpkarsaniz sevinirim

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 27, 2018 at 08:56

   Concor a devam edilebilir.

 • Gamze

  Ocak 23, 2018 at 18:18

  Doktor bey merhaba bnm 1 haftadir kalbimde carpinti ve bosluk hissi var kusun kanat cirpar hissi var gecen hafta ekg ve ultrason cekildi hersey normal cikti ama bu carpinti ve bosluk hissi cok rahatsiz ediyor.

  Cevapla

 • Gamze

  Ocak 23, 2018 at 17:56

  Doktor bey merhaba benim 1 haftadir süre gelen degisik bir carpintim var. Nefes alip verirken bir bosluk ve kusun kanat cirpma hissi var hamileyim iki hafta once ekg cekildi ultrasonla kalbe bakildi doktor hersey normal dedi ama bu bir haftadir süren carpinti hissi bosluk ayrica sanki kalbim durmus gibi bi his olusuyor oksurunce gecicek gibi oluyor ama surekli devam ediyor cevabiniz icin tesekkurler

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 27, 2018 at 08:54

   Gebelikte kalp hızı artar. Ritim holter tetkiki ile değerlendirme faydalı olur.

 • Davut

  Ocak 15, 2018 at 16:38

  Merhaba degerli hocamiz bizlere kiymetli vaktinizi ayirdiginiz icin cok tesekkur ederiz. Ben 29 Yash erkek biraz zayifim boy 1.80 kilo 63. Kalbimde yilda 1-2 kez ritmim aniden 250 oluyordu. Cok hastaneler gezdim iran turkiye moskova. Hepsi kalbimin raporlarina bakib bisey yok dediler. Kan tahlilleri hepsi cok iyi. Eko rapor bisey yok sadece hafif minimal mitral kapak prolapsusu. En sonda olay kaydedici cihaz aldim. 01.01.2017 ritm bozuklugunu kayd etdim. Bunu pdf olarak doktora gonderdim bana eps ablasyon olmami onerdi ve 28.12.2017 ablasyon oldum.
  Özet özgeçmiş.
  Sık çarpıntı şikayeti olan Ve bir EKG isinde dokumante 230/dk hızında Genis QRS taşikardi saptanan hasta EPS Ablasyon için yatırıldı.
  Prosedür notu.
  Genel ve lokal anestezi eşliğinde Sağ ve sol Femoral Vene kısa kılıflar yerleştirildi. Tek katater HRAYA konuldu Ve atrail ekstrastimulus esnasında tipik AVNRT ile uyumlu SVT Sustain olarak başladı. Önce 2:1 bloklu AVNRT olarak başladı. Daha sonra 3D maping sonrası Kataterler HRA, CS ve RV YE konuldu. Temel Ölçümler yapıldı. AH-72, HV-42, BCL-640, QRS-90, QT-320, PR-120, MSAN. Tekli Ekstastimulusla AH JUMP VE ECHOBEAT SAPTANDI. VA blok 260 MS. DEKRAMENTEL VE KONSANTRİK İDİ. BURST PACE İle SVT tekrar uyarıldı. SVT tekrar uyarıldı bu sefer R BBB paternli SVT önce aberan ve geniş QRS li olarak başladı sonra SVT devam ederken QRS daraldı. 8 MM CRYOABLASYON Katateri alınarak Ablasyona başlanıldı. SVT esnasında SVT yavaşlayarak durdu. Buraya iki tane 360 SN süren lezyon verildi. Daha sonra aynı Katater ile tipik yavaş yol sinyallerinin alındığı yerde ablasyona devam edildi. Toplam 9 lezyon verildi. İşlem sonrası tekrar ECHO BEAT GÖRÜLMEDİ. İşlem sonu ERP: 310, WCL: 290 MSN bulundu. YBEKLEME SONRASINDA SVT UYARILAMADI ve işlem sonlandırıldı. KOMPLİKASYON OLMADI. Prosedür süresi (dak): 90.
  Floro süresi (dak): 0
  KOMPLİKASYON: HAYIR.
  SONUÇ: BAŞARILI TİPİK AVNRT CRYOABLASYONU
  PLAN: Bir gecelik izlem sonrası taburcu edilecek. Hocam Ben shimdi aniden ayaga kalktigimda carpintim oluyor bazen 5-10 saniye bazen biraz cok suruyor 1 dakika falan sonra azaliyor ayaga kalkdigimda ritm 100un ustunde oluyor doktor birde bana psikolojiye gitmemi onermisdi. Ancak ayaga kalktigimda oluyor. Ben moskovoda yasiyorum ama turkiyede ablasyon oldum. Doktor bey yeniden kan tahlilleri falan yeniden yoklanmagima gerek kalmadigini soyledi. Bu durum beni cok korkutuyor. Ablasyonla bir ilgisi ola bilirmi? Benim ritm bozuklugumun tekrarlama ehtimali varmi? Ablasyonum nasil gecmis hocam? Hocam birde kalp ritmim kacin ustunde oldugunda doktora gozukmem gerekir? Shimdiden cok tesekkur ederiz.

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 17, 2018 at 10:20

   AVNRT ablasyonu sonrası tekrar riski düşüktür. Düzenli kontrolleri ihmal etmeyin.

 • oktay

  Ocak 14, 2018 at 20:38

  İyi akşamlar hocam annem digoxin sondoz 0.25 mg .. diltizem sr 90 mg…coumadin 5mg kullanıyor.yalniz icdigi zaman 4-5 adımda nefes daralması yaşıyor.kullanmadigi Zaman rahatliyor.doktoru ısrarla kullanması gerektiğini vücudun alisacagini söylüyor . böyle bişey varmı teşekkür ederim

  Cevapla

 • oktay

  Ocak 14, 2018 at 20:32

  İyi aksamlar Hocam annem coumadin 5mg…diltizem 90mg ..digoxin sandoz 0.25 mg ilaçlar kullanıyor yalnız içince 4-5 adım attığında nefes darlığı yaşıyor.kullan mayinca rahatliyor.ama doktoru ısrarla kullanması gerektiğini vücudun alisacagini söylüyor lütfen yardım böyle bişey varmı

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 15, 2018 at 06:45

   İlaçlara karşı vücutta hassasiyet olabilir. Tekrar kontrol faydalı olacaktır.

  • Gülben

   Ocak 22, 2018 at 14:18

   Protronbin zamanı 10 dakikada çıkıyor
   Tavsiyem

 • Hamit

  Ocak 10, 2018 at 08:39

  Hocam iyi günler, bende iki haftadır ara ara göğsüme ağrı girmesi sol kolda uyuşma bacaklarda arada seyirme özellikle her akşam yatarkende göğüs sıkışması yaşıyorum bazen uykumdan kaldırıp çarpıntı oluşturuyor 3 kere doktora gittim ekg röntgende kanda birşey bulamadıkları için gastrit başlangıcı dediler ancak ilaçları kullandıgım halde bi azalma olmadı aynen devam ediyor şikayetlerim

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 13, 2018 at 07:10

   Dahili muayene faydalı olacaktır.

 • Mehmet sahin

  Ocak 8, 2018 at 03:44

  Hocam ,

  Saneloc 50mg kullaniyorum ama 1 yildir yarim kullaniyordum kalbim onceleri 100 un ustunde atiyordu ozellikle ayaktayken.son 1 aydir bayginlik geliyoo..2-3 defa bayilma nöbeti gecirdim.o sirada tansiyonumu olcuk 152/97 idi ve o sirada sol kulagimds cinlama oluyor ve vucudumda ates oluyor yanma oluyot kafamda.ama kaptoril alinca duzeliyorum 25 mg.bu sabahra bayilam hissi geldi ve nabzimi dinledigimdd yavas ve duzensiz attigini gordhm kaptoril aldim.ama ne yapcagimi sasirdim birde hocam sag alt cenemde bir disimde sizlanma agri oluyor bayilma hissi oldugunda..dis ile kalp arasinda ne baglanti var anlamadim.dis mi yapiyor acaba .

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 8, 2018 at 13:21

   Tedaviye kalıcı tansiyon ilacı eklenmesi fayda getirebilir.

 • Mustafa

  Ocak 7, 2018 at 13:14

  Hocan bundan 11 yul önce aort kapağım değişti son 3 aydır aşırı çarpıntım var kalbim tık tık tıtıktık tık diye atıyor evlilik arefesindeyim ayrıca uzun yıllardır uyku problemim var ne tavsiye edersiniz hocam

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 8, 2018 at 13:18

   Stres çarpıntının önde gelen sebeplerinden biridir. Muayene faydalı olacaktır.

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler ve yorumlar, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.