Ritim Bozukluğu ÇARPINTI VE RİTİM BOZUKLUĞU İLE YAŞAMAK KADERİNİZ OLMASIN!

palpitations-1”Çarpıntı şikayetlerinin altından çoğunlukla ciddi bir hastalık saptanmamasına karşın; bu şikayetten muzdarip kişiler mutlaka kontrolden geçmelidirler”

Çarpıntı şikayeti hemen her kişinin yaşadığı bir problem olup, çoğunlukla stres, yorgunluk ve hareketsiz yaşamdan kaynaklanır. Çarpıntı, kişinin kalbinin çalıştığının farkına varması olarak da tanımlanabilir aslında. Kalp biz farkında olmasak da işini hiç aksatmaz ve düzenli olarak kasılır. Ne zaman ki kalp işini biraz hızlı yapmaya başlar, birkaç kez sıradışı kasılır, o zaman onun farkına varırız. Kimi göğsünde hızlı bir vuruştan, kimi kalbinin atışının bir süre durduğundan, kimi de göğsünde uçuşan bişeylerin varlığından sözeder. Kalbin güm güm göğse vurması, kuş kanadı gibi çırpınması, kelebek olup uçması gibi terimler de çoğu zaman bu tip durumlarda kullanılır. Ama hepsinin ortak adı ‘’çarpıntı’’dır.


İstirahat halinde normal bir insanın kalp atışı dakikada 60-100 atım arasında değişir. Çarpıntı, genel olarak kalp atışının dakikada 100’ ün üstüne çıkması olarak tanımlanır. Ancak , kalbin yavaş atımlarında veya normal atımlarında da kişi çarpıntı hissedebilir. Bu his kalbin hızlı atmasından çok düzensiz atımıyla ilgilidir ve kişi bu hissi genelde çarpıntı olarak tanımlar.
Gündelik yaşamda hissedilen beklenmedik çarpıntılar, kalpteki düzensiz atımlar çoğu zaman insanları endişeye sevkeder ve korkutur. Çarpıntının en rahatsız edici yanı kişide panik durumu oluşturmasıdır. Birkaç düzensiz veya hızlı atış öncelikle kafaları karıştırır ve zihinlerde soru işaretleri oluşturur. Kalp krizi geçirme korkusu, kalbimizin duruvereceği endişesi insanın ruhunu sarıverdiğinde tıbbi yardım istemek tek çıkış yolu olarak görülür.

Bu yazıda günlük yaşantıda en sık rastladığımız çarpıntı çeşitlerinden bahsedeceğiz.

En sık izlenen çarpıntı şekli normal ritmin olduğundan daha hızlı atması olarak tanımlanan çarpıntı şeklidir. İstirahat anında nabız genelde 100 ün üzerinde seyreder ve sıklıkla kansızlık, guatr gibi ikincil bir sebebe bağlıdır. Özellikle hareketsiz yaşantı süren, efor kapasitesi düşük kişilerde ise hareket yada duygusal stres ile nabızda ani artış olur. Nabız 70-80 civarında iken bir anda 120-140 aralığına çıkabilir. Kişi çarpıntı ile birlikte nefes darlığı hisseder ve korkuya kapılır. Derin ve yavaş nefes alıp vermek, nefes tutarak ıkanmak genelde nabızda düşme sağlar. Tansiyon düşüklüğü, az su tüketmek, ateşli hastalıklarda nabızı arttıran sık nedenlerin başında gelir. Bu grup çarpıntı genelde zararsız olup sıklıkla tedavi gerektirmez.

Diğer sık gözlenen çarpıntı şekli ise tekleme olarak tanımlanan düzensiz atımlardır. Nabız düzeyi 100 ün altında olsa dahi bu düzensiz atımlar geldiğinde kişi çarpıntı ile birlikte göğüste boşluk ve kalpte durma hissine kapılır. Aşırı stres, yorgunluk, ağır efor, mineral dengesizliği, tansiyon yüksekliği bu tür teklemelere yol açabilir. Bu grup hastalarda sıklıkla tedavi gerektirmez. Ancak kalbe yönelik eko ve ritim holter testi ile rutin kan değerleri bakılmalıdır.

Çarpıntı tarif eden hastalar içerisinde hem tanı hemde tedavi sürecinde atlanmaması gereken grup ise atriyal fibrillasyon denilen ve kalbin düzensiz atımlarıyla seyreden hasta grubudur. Burada düzensiz atım aralıklı teklemeler şeklinde değildir ve sürekli bir düzensiz atım söz konusudur. Atriyal fibrillasyon sık gözlenen bir ritim bozukluğudur ve erken dönemde tedavi edilmediğinde kalıcı olmaya meyillidir. Uzun vadede kalbi büyüterek kalp ve kapak yetersizliğine yol açar. Asıl korkulan diğer komplikasyonu ise felç riskini belirgin olarak arttırmasıdır. Bu risk özellikle 65 yaş üstünde dahada belirgindir. Ne yazıkki bu ritim bozukluğuna gerekli önem verilmemekte ve çoğunlukla hastalara eksik tedavi verilmektedir. Eksik tedavi alan hastalarda uzun vadede bu hastalığın komplikasyonları ile başbaşa kalmaktadır. Felç riskini düşürmek için verilen kan sulandırıcı yanında ritmi tamamen normale döndürmek gelişen teknolojiye paralel olarak mümkün olmaktadır. Bu ritim bozukluğu 3 şekilde normale çevrilebilir. Özellikle ilk 48 saat içinde gelişen ritim bozuklukları ilaç tedavisine cevap verir. İlaç tedavisi ile 1. gün içinde genellikle normal ritim sağlanır. Uzun süreli ritim bozukluğu yaşayan kişilerde ilaca cevap oranı düşüktür ve bu kişilerde elektroşok yöntemi ile normal ritim sağlanır. Bu yöntem uygulanmadan önce kalbin ayrıntılı olarak görüntülenmesi ve uygunluk şartlarının aranması şarttır. Elektroşok yöntemi ile normal ritim sağlama oranı yüksek olmasına karşın bu yöntem yeterince aydınlatılamayan hastalar tarafından kabul edilmemekte ve çoğu hekim tarafından da ihmal edilmektedir. Üçüncü yöntem ise anjiyografik yöntemle ablasyon denilen yakma yöntemidir. Bu yöntem özellikle uzun süreli ve tekrarlayan ritim bozuklukları için idealdir ve %80 a varan başarı oranı mevcuttur. Ablasyon ile atriyal fibrillasyonu düzeltme yöntemi son yıllarda büyük gelişmeler göstermiştir ve ülkemizde de başarı ile uygulanmaktadır. Atriyal fibrillasyonun getirdiği düzensiz ritim ve komplikasyonları ile yaşamak kader değildir. Bu grup hastaların bilinçlenip kardiyoloji referans merkezlerine başvurması hayat kalitesi ve hayat sürelerinde uzama ile sonuçlanacaktır.

Çarpıntı şikayeti olanlar, bu noktalara dikkat!

 • Sigara, alkol, çay, kahve, kola, çikolata tüketimi çarpıntıyı tetikleyebilir.
 • Stres ve gerginlik önde gelen çarpıntı sebeplerindendir ve tedaviye yönelik dinlenme veya tatil, kaplıca, masaj ve spa seansları, meditasyon ve yoga programları uygulanabilir.
 • Düzenli egzersiz özellikle yürüyüş, yüzme çarpıntıyı azaltmada etkili yöntemlerdir.
 • Panik atak hastaları için psikiatrik destek alınmalıdır.
 • Uyku düzensizliği olanlarda ilaç tedavisi uygulanabilir.
 • Günlük 2 litre sıvı alımı çarpıntı şikayetini azaltır.
 • Üzüm ve bal çarpıntıyı azaltıcı etkileri iyi bilinen gıdalardır. Üzüm suyu, limonlu suyla veya sütle karıştırılmış balın düzenli tüketimi çarpıntıyı azaltmaktadır.
 • Taze meyve, sebze tüketimi arttırılmalıdır. Sebzeler çiğ yada az pişmiş olarak tüketilmelidir. Beyaz unla yapılmış besinlerden, katkı maddelerinden zengin gıdalardan, renklendirici eklenmiş gıdalardan ve aşırı baharattan uzak durulmalıdır. Yemekler ana öğünler şeklinde tüketilmeli ve ara kaçamaklardan uzak durulmalıdır.
 • Tansiyon değerleri düşük olan gençler günlük tuz tüketimini ihmal etmemelidir. Kaya tuzu, deniz tuzu gibi rafine edilmemiş tuzlar mineral dengesini daha iyi sağlarlar.
 • Kansızlık ve guatra yönelik araştırmalar mutlaka yapılmalıdır.
 • Çarpıntı için ilaç kullanan kişiler ilacı aniden kesmemelidir. Ani ilaç kesimi çarpıntıya davetiye çıkarır. İlaç dozu azaltılarak tedricen kesilmelidir.
 • Çarpıntı sorununu her zaman hafife almak, önemsememek bazı durumlarda hatalı olabilir. Özellikle yukarıda saydığımız bilinen hazırlayıcılar olmadan ortaya çıkan, sık tekrarlayan ve uzun süren çarpıntı ataklarını ciddiye almakta ve bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır. Hissedilen çarpıntı altta yatan bir hastalığın ilk belirtisi olabilir.

Bu yazı ile ilişkili programları youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

 

 

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur. *

Toplam 464 yorum

 • Sercan AYLI

  Ekim 3, 2019 at 13:56

  Hocam hayırlı günler . Eşim kontrole gitti . Nabız 10/6 . Ve 10/8 gibi çıktı . Temel ritim sinüs olup 61 adet Aea tespit edilmiştir.
  Max HR 122/dk
  Min HR 51/ dk çıktı .
  Total beats 171538 çıktı ne yapmalıyız .
  İlaç olarak beLoc verildi. Önemli bir rahatsızlık var mı .

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ekim 6, 2019 at 21:35

   İlaç tedvisi ile düzenli kontrol öneririm.

 • Didem cakir

  Eylül 30, 2019 at 16:48

  Aile hikayemde kalp krizi nedenli ölüm var.merdiven ve yokus cikamiyorum.kardiyolog ultrason ve efor yaptirdi.eforda 3 dakika durabildim.beloc 25mg kullaniyorum rutin tansiyonum buyuk 9 kucuk 6 ama nabiz 110- 166 arasi degisiyor.yasim 43 .ne yapmaliyim

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ekim 6, 2019 at 21:37

   Şikayetlerde artış varsa, ileri testler yapılabilir.

 • Ahmet, Talat

  Eylül 22, 2019 at 11:25

  Merhaba hocam 18 yaşındayım bundan 1 yıl önce primer hipertansiyon tanısı aldım tansiyon ilaçlara rağmen düşmüyor son 4 aydırda çarpıntılarım başladı hacettepede eps oldum ama iki hafta sonra tekrar başladı .son ekg de atrial flutter , sol ventriküler hipertrofi, ve muhtemel inferior miyokard iskemisi yazıyor yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ekim 6, 2019 at 21:40

   EKG yorumunu bir hekim yapmalı. Ablasyon oldugunuz yerde tekrar muayene olmanız faydalı olacaktır.

 • Hacer Bulat

  Eylül 21, 2019 at 15:55

  İyi günler hocam 18 yaşındaki oğluma bir yıl önce hipertansiyon teşhisi kondu buna çarpıntı atakları da eşlik etti başarılı bi eps geçirdi ama 2 hafta sonra tekrardan çarpıntı oldu bir fikrinizi alalım dedik şimdiden teşekkür ederim .
  Kullandığı ilaçlar triplixam ,aldactone, vasoxen,coraspin

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ekim 6, 2019 at 21:44

   Altta yatan farklı bir hastalık açısından ayrıntılı araştırma yapılmalıdır.

 • Hacer Bulat

  Eylül 21, 2019 at 15:41

  İyi günler hocam 18 yaşındaki oğlumun 1 sene önce hipertansiyon teşhisi kondu sonra buna çarpıntı eşlik etti ataklar halinde geliyordu başarılı bir eps oldu ama 2 hafta sonra tekrardan ataklar başladı bir fikrinizi almak istedik.
  Kullandığı ilaçlar triplixam ,ALDACTONE, vasoxen, coraspin 100

  Cevapla

 • Şenol ardic

  Eylül 15, 2019 at 02:44

  Hocam ritim bozukluğum 2 senedir arnbzm35 tansiyo7.6 devamlı aynı ilaç kullanıyom ama değişen birşey yok ne yapmam gerek

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Eylül 16, 2019 at 11:16

   Ritim holter tetkiki ile kontrol öneririm.

 • Mert altin

  Eylül 10, 2019 at 20:26

  Hocam 2007 yılında vsd amaliyatı oldum vsd büyük olduğu için kalbim ameliyattan sonra kasılmasinda yavaşlama oldu.ve dddr pacemaker takıldı.2015 te batarya değişimi oldu ve dün dr ye gittim kan tahlili ve eko istedi kan güzel cıktı ama ako da enjeksiyon fonksiyonu 45 cıktı bunun üzerine beloc50 hap verdi sorum şu hocam nasil bir yol izlemeliyim duzelirmi tekrar bu durum?

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Eylül 16, 2019 at 11:14

   Kalpteki kasılma kusuru kalıcı da olabilir. Bu nedenle düzenli takip faydalı olacaktır.

 • dilara

  Eylül 6, 2019 at 16:39

  MerhabaHocam
  9 aydır yaşadığım bir sıkıntım var. Göğsümün ortasından boğazıma doğru gelen bir çekilme hissi oluyor. Ardından öksürük oluyo bazen. Holter ile tirim bozukluğu olduğu ortaya çıktı. Dideral kullanıyorum. Bu ilaç ilk 3 ay sıkıntımı geçirdi. Ama rahatsızlığım hafiflemiş şeklinde devam ediyor. Aynı hissi yaşıyorum. Bu benim bütün günlük yaşam kalitemi düşürdü. Sizin profesyonel bakış açınız nedir? Başka doktoramı gitmeliyim? Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Eylül 16, 2019 at 11:05

   Vüccutta oluşan kaygı benzer sorunlara yol açabilir. tekrar muayene olmanız faydalı olacaktır.

 • Zahide Yıldız

  Eylül 4, 2019 at 11:00

  Hocam merhaba. Ben yaklaşık beş ay önce çarpıntı şikayetiyle doktora gittim. Minimal mitral yetmezlik ve üfürüm var denildi. İlac gerek yok dedi. Ama çarpıntılarim devam edince tekrar doktora göründüm. Beloc 25 yazdı iki hafta kullandım ilaç nabzımı çok düşürdü bitince bıraktım ancak birkaç gün sonra gece çok şiddetli çarpıntı ile uyandım. O günden sonra aylardır istisnasız her gece carpintiyla uyanıyorum . Bu prof göründüm durumun psikolojik olduğu söyledi psikiyatri yönlendirdi. Psikiyatri panik atak dedi ve dideral ve iki psikolojik ilaç yazdı diderali günde yarım almama rağmen kalp atışım çok düştü göz kararması ve nefes darlığı yaşadım. İk üç gün sonra ilacı bıraktım gece çarpıntı ile uyanmalarim deva ediyor. Bazen gün içinde kalp atışım çok yavaşlıyor nefesim daraliyor doktora gittim psikolojik dedi concor yazdı ne yapacağımı şaşırdım. Bazen yavaş bazen hızlı atıyor ilacı kullanmak konusunda kararsızım bu yüzden.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Eylül 16, 2019 at 11:43

   RİTİM HOLTER TETKİKİ İLE TEKRAR MUAYENE ÖNERİRİM

 • serkan AÇIKGÖZ

  Eylül 3, 2019 at 17:38

  hocam merhabalar benim sorum kalbim bi anda durup tekrar bır kez hızlı vuruyor özelliklede yemek yedikten sonra ritim bozuklugu var isoptin 80 mg kullanıyorum tesekür ederim

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Eylül 16, 2019 at 11:18

   Şikayetler ekstrasistol ile uyumlu görünüyor. Youtube kanalımızdan ekstrasistol başlıklı programı izleyebilirsiniz.

 • gulay bektas

  Ağustos 30, 2019 at 18:10

  hocam tansiyon sorunuyla beloc 25 ve norvasc 5 verildi dahiliye tarafından. 1 ay kullanımdan sonra kardiyolog norvascı kestirdi yarım yarım alıp bıraktım.ikinci gun tansiyon 16 12 ye cıktı dil altı verildi.bulundugum ilçede dahiliye doktoru dideral 40mg ve insomin 50mg baslattı.10 eylülde holtere girecegim arastırma hastanesinde.bu ilaçlar sonucu etkiler mi?30 yasındayım ve gebelik de dusunuyorum.lutfen yardımcı olur musunuz.?

  Cevapla

 • Gülay Özer

  Ağustos 29, 2019 at 18:12

  Hocam daha önce de yazmıştım norvasc 5 mg birakali iki gün oldu.kalp üzerinde arada ağırlık hissediyorum bu normal mi?

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Eylül 3, 2019 at 13:22

   Tansiyon yükselmesi kalp üzerinde ağırlık yapabilir.

 • Gülay Özer

  Ağustos 29, 2019 at 12:57

  Hocam 30 yaşındayım bir hafta icinde.3 defa tansiyonum çıktı 15-10 şeklinde.nabiz.105 bu esnada nexium famodin ve ferrozing kullanıyordum yeni baslamistim.ozel hastaneye gittim.sadece kan tahliliyle ve kanda bir problem.cikmamasina rağmen beloc25 ve norvasc5 e başladım.1 ay kullanımdan sonra kardiyologa gittim norvasci bir hafta yarım kullanip bırakmam söylendi.15 gün sonra holter takılacak ama beloca devam et dedi hafif carpintim var diye.holter sonucumu beloc etkiler mi?

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 29, 2019 at 16:33

   holter sonucu beloc dikkate alınarak değerlendirilir.

 • Havva Türker

  Ağustos 23, 2019 at 15:54

  Hocam ritim bozukluğu nefes darlığı yapar mı acaba

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 27, 2019 at 17:54

   Ritim bozuklukları sıklıkla nefes darlığı yapar.

 • Gizli

  Ağustos 18, 2019 at 14:07

  16 yaşındayim metamfetaminin adli uyuşturucuyu kullaniyorum aksamlari uyumaya çalışırken kalbiz hizlanmaya başlıyor 140 kadar çikiyor hocam be bazen cok yavasliyor duruyor gibi oluyor ve yüzüm boynum kolum usuyşuyor bunun sebebi uyuşturucumu yoksa baska bir sebebbi de olabilir mi hocam

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 20, 2019 at 19:41

   Uyarıcı maddeler sık çarpıntı yapar.

 • Sema taşpınar

  Ağustos 10, 2019 at 19:25

  Merhaba bende taşıkardın ve mitral kapağımda kalınlaşma var deposilin bir süre kullandım sonra bıraktım ve ayrıca kendimi iyi hissettiğim için doktor kontrollu ilaçımı bıraktım şimdi yeniden başladı çarpıntılarım nefes darlıklarım concor 5mg kullanıyorum sabah akşam içebilir miyim ilaçı

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 20, 2019 at 19:50

   Doz arttırmayı muayene sonrası değerlendirmek gerekir.

  • Hulya

   Eylül 8, 2019 at 09:17

   Ben 2 ay once acik kalp ameliyati oldum kalp delikleri ters damarlar varmis duzeltildi. Simdi pulmoner tansiyonla hala mucadele ediyorum sikayetlerim devam ediyor diltizem ve beloc kullaniyorum. Acaba zamanla yorulma ve tikanmalarim azalirmi tesekkur ederim.

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Eylül 16, 2019 at 11:11

   Pulmoner hipertansiyon ileri seviyede ise tam iyileşme tam beklenmez. Ancak bu hastalıkla mücadelede etkin özel ilaçlar mevcut.

 • Nezaket

  Ağustos 8, 2019 at 15:25

  Merhaba dr bey. Sinüs tasikardi varmis yapilan tetkiklerde baska bişey çıkmadı concor5 verdi doktorum. Panik atakta var 5 gündür kullaniyorum carpintim falan olmuyo çok. nabzim normalken kullandgmda concoru bi zarari olurmu. Ilaci dr gitmeden birakabilirmiyim.Cevabiniz icin simdiden teşekkürler.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 20, 2019 at 19:53

   Doktora danışmadan ilacı kesmemek gerekir.

 • Semra

  Ağustos 8, 2019 at 14:10

  Dr bey çarpıntı şikayetiyle kardiyolaga gittim ekg cekildi kalbime bakildi bir şey çıkmadı holter takildi sonuc olarak nabzim 98 çıkmış ortalama panik atagim varmış. Doktor concor5 verdi 5 gündür kullaniyorum ayni zamanda lustral kullaniyorum. Sorum carpintim olmadiginda nabzim 70 iken concoru ictigimde nabzimi daha fazla düşürürmu zarari olurmu. Birde bu ilaci sureklilimi kullanmaliyim. Cevabiniz icin teşekkürler

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 20, 2019 at 19:54

   Ritim takibine göre doz ayarlaması yapılabilir.

 • Hakan Gümüşkaya

  Ağustos 4, 2019 at 09:55

  Hocam Merhaba
  Bebim 5 yaşında kızım var.
  Nabız sürekli olarak yüksek. Normalin 20-30% üstünde. Heyecan halinde 175 lere kadar çıkıyor. Dinlenme hâli 110. Uyku hâlinde 90-100. 48 saat holter takıldı. Defalarca ekg çekildi. Ekoya bakıldı. Sonuç olarak sinüs taşikardi dediler. Çocuk bununla yaşayacak dediler. Ancak çocuk rahatsız oluyor. Göğsüm acıyor diyor. Kalbinin yüksek attığını söylüyor. Efor halinde kısa sürede yoruluyor. Boyu 113 kilo ve zayıf. grafiğe göre yaşının alt sınırında kilosu. Ancak boyu uzun olduğu için doktoru normal dedi. Hormonlarda sorun tespit edilemedi. Kan tahlillerinde sorun çıkmadı. Çocuk bununla yaşamak zorunda mı hocam. Yok mu bunun tedavisi. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 5, 2019 at 07:56

   Çocuklarda nabız erişkinlere göre daha yüksektir ve yaşla birlikte düşer. Günlük ortalama nabız çok belirgin yüksek ise destek tedavisi düşünülebilir.

 • Esma çam

  Temmuz 31, 2019 at 21:53

  Merhaba hocam. 22 yaşındayım kalbim hızlı atıyor. Attığında kendim sallanıyorum gibi ölçtüm 117 çıktı ilki sonra 166 çıktı çık sıkıştı hareket edemedim . Doktora çıktım bir şey yok dediler. Neden olur hocam

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 5, 2019 at 07:52

   Nabız gün içerisinde değişim gösterir. hareket ve egzersiz ile sıklıkla 100 üzerine çıkar ve bu durum normaldir.

  • nurcan yildırım

   Ağustos 10, 2019 at 16:43

   hocam 2 aydır dideral kullaniyordum 3 gun önce bıraktım kullanmayi 2 gundur bişey yoktu ama bu gün kalbimde yanma oluyor sabahtan beri tekrar dideralden içmelimiyim

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 20, 2019 at 19:51

   Hekime danışmadan ilacı bırakmamak lazım.

 • Muallime dkab

  Temmuz 26, 2019 at 16:51

  30 yaşındayım göğüs ağrısı şikayetiyle gittim kalp kapakciginda kalinlasma var dedi romatizma mitral yetmezlik yazıyor raporda ve deposilin verdi ayda bir kez vurulacak 5 yıl ayrics saneloc verdi 2 yıl boyunca. Bu ilaçların herhangi bir yan etkisi var mı ? Kullanım süreleri çok uzun olunca aklımda soru işareti kaldı daha 30 umuzda raporlu hasta olduk :/

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 5, 2019 at 07:46

   Romatizmal kapak hastalıklarında deposilin genelde 40 yaşa kadar verilir. Yine de kapağı farklı bir göz görsün derim.

 • Aysun denli

  Temmuz 23, 2019 at 20:36

  Hocam boyun fıtığı var 10 gundur carpintim var 32 yaşındayım, 3 aydir kas gevsetici sirdalud ve muscoflex arveles kullaniyorum. Holter sonucumu yorumlayabilirmisiniz lutfenTemel Ritim Sinüzal. En düşük kalp hızı: 52/dk. (01:26) En yüksek kalp hızı: 150/dk. (09:40) Ortalama kalp hızı: 81/dk.dır. Kayıt süresince 110 adet ventriküler erken atım izlenmiştir. Kayıt süresince 1 adet ikili olmak üzere 9 adet supraventriküler erken atım izlenmiştir. Tesekkurler

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 24, 2019 at 11:31

   Nadir geçen ekstra atımlardan bahsediyor. Youtube kanalımızdan ventriküler ekstra sistol başlıklı programımızı izleyin derim.

 • Adile doğan

  Temmuz 21, 2019 at 10:41

  Iyi gunler ben birbucuk yil once sezeryanla doğum yaptim bebegim kalp kapakcigi gelismemesi nedeniyle 40 gun sonra vefat etti. Simdi bendede romatizmal kalp rahatsizligi gelisti ben hamile kalmak istiyorum ama deposilin ve beloc kullaniyorum.. Ben hamile kalabilirmiyim deposilini kullanarak bebegim olursa ona bi zarari olurmu..

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 24, 2019 at 11:07

   Gebelik döneminde de antibiyotiğe devam edebilirsiniz.

 • b. aksy

  Temmuz 21, 2019 at 10:41

  hocam kalp kapağında hafif çökme teşhisi kondu .ciddi çarpıntılarım oluyor doktor belok zok 25 mg yazdı. carpıntın olunca al dedi ama bu kontrollü salınımlı tablet olduğu için eczacı hergün aynı saatte 1 adet alın dedi. carpıntım olunca mı sürekli mi kullanmalıyım öneriniz nedir. teşekkürler

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 24, 2019 at 11:05

   Düzenli kullanmak daha faydalı olacaktır.

 • Safiye karaagac

  Temmuz 20, 2019 at 11:22

  Merhaba sabah 5 mg akşam 5 mg concor kullanıyorum çok iyi gidiyordu son bir haftadır carpintim arttı concorun üst sınırı kaç mg dir

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 24, 2019 at 10:41

   Günlük 10 mg optimal dozdur.

 • Ebru bal

  Temmuz 19, 2019 at 20:25

  20 yaşındayım çarpıntım çok fazla oluyo du ekg holter takıldı ve sonrasin da saneloc kullandım ondan sonra da ablasyon işlemi yapılması gerekiyo kalpte ki fazla bir damarı yakicagix dedi ben korktum istemedim ilaca devam ettim sonra çarpıntım da azalma oldu bende kendi kendime ilacı bıraktım doktora danışmadan ilaca devam etmeli mıydım çarpıntım artık çok nadir oluyo

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 24, 2019 at 10:41

   Atak aralıkları çok uzunsa, ilaç dozunda azalma yapılabilir.

 • Akif Şimşek

  Temmuz 17, 2019 at 23:35

  Hocam merhabalar. Kalbimde kalp kapağında çökme var, hafif mitral yetmezlik olarak 10 yıldır hiç artmadan devam ediyor. Bu duruma alışığım ve rahatsız etmiyor.

  2 ay önce kontrollerde ritm bozukluğu tespit edildi. Holter yapıldı 101207 atışta 22184 ventricular ritim algılandı.

  Bir ay boyunca beloc kullandım tekrar holter yapıldı 96104 atışta 19142 ventricular ritim algılandı. Kalp atış: min:40, max:115, ort:63
  Doç. Doktor bey kesinlikle ablasyon önerdi ve başka ilaçların da fayda etmeyeceğini ifade etti. Devam edersem kalp yetmezliği riskimin yüksek olduğunu söyledi
  Meşhur bir prof hocamıza yönlendirdi, prof hocamız verilerime baktığı anda hemen ablasyon dedi, hemen yapalım dedi, başka seçenek yok dedi.

  Emin olmak için Bir başka doç. doktora gittim. İsoptin kkh 120mg verdi. 6 gün kullandım ve holter takıldı. 98173 atışta pvc:3671 oldu
  Kalp atışı: min 54, max 98, ort:69

  Bu doç. doktor bey de, ablasyonun tehlikesini anlattı, günde 3671 bozuk ritmin kalp yetmezliği riskinin %1 altına indireceğini ve normal hayatıma devam etmemi söyledi.

  1 doç. 1 prof toplam 2 doktor hemen ablasyon dedi
  1 doç günlük hayatına devam et, takipte kalalım dedi

  Sizce ne yapmalıyım. Yeni doktorlara giderek onlardan da mı görüş almalıyım. Eldeki veriler ile bir şey söyleyebilir miyiz?

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 24, 2019 at 10:23

   İlaç tedavisine yeterli yanıt alınamayan ekstra atımlarda ablasyon düşünülebilir.

 • Tuğba düzgüney

  Temmuz 11, 2019 at 12:13

  Merhaba hocam benim 4 aylık bebeğim kalp rahatsızlığı var digoksin ve rytmonom die bir ilaç kullanıyoruz rytmonom ilaç çok kötü etki ediyor bebeğim de çok tıkanıyor ve öksürük yapıyor normal mi

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 11, 2019 at 12:24

   Öksürük beklenen bir yan etki değildir. Genel hastalığına bağlı öksürük olasıdır.

 • Mustafa Güney

  Temmuz 7, 2019 at 02:17

  Merhabalar, iyi geceler;
  Hocam ben 43 yaşındayım 2012 yılında ilk ritim bozukluğu yaşadım ve emboli tehlikesi atlattım. O günden beri 50mg beloc ve kan sulandırıcı kullanıyorum. 2019 Aralık ayına kadar hiç nüksetmedi yalnız 7 aydır neredeyse hergün eksrasistöllerle yaşıyorum hatta gecenin bu saati size yazmamın sebebidir. Holter sonucunda 1090 supraventiküler 16290 ventiküler erken vuru izlendi. Doktorum beloc kesip ısoptin 80 mg *2 verdi daha kullanmaya başlamadım. Ne tavsiye edersiniz şu an kararsız ve ümitsiz beklemekteyim.
  Ne tavsiye edersiniz saygılarımla.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 11, 2019 at 12:21

   Vntriküler erken vurular çoğunluktaysa isoptin de fayda etmeyecektir. İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda ablasyon tedavisi düşünülebilir.

  • Aysun denli

   Temmuz 24, 2019 at 07:28

   Hocam boyun fıtığı var 10 gundur carpintim var 32 yaşındayım, 3 aydir kas gevsetici sirdalud ve muscoflex arveles kullaniyorum. Holter sonucumu yorumlayabilirmisiniz lutfenTemel Ritim Sinüzal. En düşük kalp hızı: 52/dk. (01:26) En yüksek kalp hızı: 150/dk. (09:40) Ortalama kalp hızı: 81/dk.dır. Kayıt süresince 110 adet ventriküler erken atım izlenmiştir. Kayıt süresince 1 adet ikili olmak üzere 9 adet supraventriküler erken atım izlenmiştir.

 • Nihal

  Temmuz 1, 2019 at 14:24

  Slm bu gün gece ruya görürken birden kalp carpintisiyla uyandim ruyamda korkmuştum acaba kalple mi alakalı dır.lutfen yorumunuzu bekliyorum.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 4, 2019 at 11:00

   Uyku bozuklukları, kabus ve rüyalar çarpıntı ataklarını tetikleyebilir. tekrarlarsa muayene iyi olacaktır.

 • Bahar cengiz

  Haziran 25, 2019 at 02:30

  Meraba benim aniden nefes alip vermemde problem oluyor ve bir anda tansiyonum yukseliyor bu 1 yildan fazladir doktora gittim hersey normal dedi kalp atislarim falan hersey normal ama yinede tansiyonum her yukseldiginde ya beloc 25mg yada enapril 20 mg almam gerekiyor yoksa düşürmüyor niye olabilir acaba bana yardimci olun

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Haziran 27, 2019 at 08:27

   Labil hipertansiyon olabilir. Vücuttaki kaygı ve stres ile mücadele fayda getirebilir.

 • ahmet koçak

  Haziran 13, 2019 at 11:33

  çok güzel anlatmışsınız.bu konu ile ilgili verilen bilgiler o kadar farklı ve kafa karıştırıcı ki,ilk defa sorunu tam teşhis edip,doğru bilgiler yazılmış.teşekkürler.

  Cevapla

 • Zihni ünal

  Haziran 8, 2019 at 01:28

  Hocam merhaba ben merdiven çıkarken nefes darlığı çekiyordum doktora gittiğimde Obstrüktif hipertrofik kardiyomiyopati tanısı( bana tanı koyulmadan önce annemede koyuldu) koydu ve saneloc 50gr ilacı verdi bense ilaç kullanmak istemiyorum ve hastalığımın bir tedavisi var mı

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Haziran 13, 2019 at 11:51

   İlaç kullanmanız faydalı olacaktır. günlük 1.5-2 lt su içimi de önemli

 • Ersin tas

  Mayıs 31, 2019 at 11:47

  Merhaba hocam benim kalbim en ufak yürümekte yada eğilip kalkınca 5 basamak merdiven çıkınca nabiz 100 üzerine cikiyor ekstrasistol teklemede varbeloc ve diltizem kullandim gecmedi sadece nabız azaldı concor da var hangisini kullanmalıyım şuan ilaç kullanmıyorum 2 adim atsam çarpıntı oluyor

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Haziran 2, 2019 at 12:42

   efor ve holter sonucuna göre bir ilaç seçilebilir.

 • Cem

  Mayıs 12, 2019 at 13:09

  Hocam Merhabalar, 23 yaşındayım. Çarpıntı sıkıntısıyla kardiyologa göründüm 6 ay önce doktor tavsiyesiyle beloc zok 50mg kullanmaya başladım. 6 ay kullanmam gerektiğini söyledi. İlaç bitmeye yakın nabzım 55-60 civarına düştü hafif göğüste baskı ve nefes darlığı hissediyorum. İlacı sağlıkli bir şekilde nasıl bırakabilirim ?

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mayıs 21, 2019 at 09:47

   Çarpıntı için verilen bu grup ilaçları genelde dozu azaltarak kesiyoruz.

 • Nuray Bozok

  Mayıs 8, 2019 at 13:08

  Hocam merhaba, 2 ay önce kalbim sıkışıyor nefes almakta zorluk çekiyorum ayrıca sol kolumda biraz uyuşma oluyo diye doktora gittim ve kalp kapakçığımın gevşek olduğu söylendi önemli bi şey olmadığını söyleyip gönderildim. Içim rahat etmedi uzm dr gözükmek istedim orda da kalbimde üfürüm olduğunu söyledi ve efor sonucunda bana saneloc verdi. Hocam kalp kapakçığımın gevşemesi ile üfürümün bağlantısı var mıdır acaba bide gevşeme zamanla iyileşilebilir bi şey mi

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mayıs 10, 2019 at 11:19

   Kapak gevşekliği sıklıkla üfürüm ile bulgu verir. Çoğunluğu geçicidir. Kapak yapısı kalın ise ilerleme olabilir.

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler ve yorumlar, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.