Anjiyografi-Balon-Stent KORONER ANJİYOGRAFİ, BALON-STENT İŞLEMLERİNE NASIL HAZIRLANALIM?

Doktorunuza muayene oldunuz, çeşitli tetkiklerden geçirildiniz ve sonuçta doktorunuz kararını size açıkladı: ‘’koroner anjiyografi’’

Hemen paniklemeyin, moral bozukluğuna hiç gerek yok. Ameliyat olmuyorsunuz. Farzedin ki sizden tomografi, endoskopi benzeri bir tetkik istenmiş. Koroner anjiografi sadece bir tanı yöntemidir, tedavi edici etkisi yoktur.

Koroner anjiografi kalp damar darlıklarının gösterilmesinde gelişen teknolojik yeni yöntemlere rağmen ‘’altın standart’’ tetkik ünvanını korumaktadır.

Koroner anjiografi, kalbi besleyen damarların kontrast madde denilen boyalı bir sıvı verilerek röntgen ışınları yardımıyla görüntülenmesidir. İşlem ortalama 15-20 dakika sürmektedir. Kesinlikle bir ameliyat değildir. Hasta anestezi almamakta, işlem sırasında doktorla konuşabilmektedir.

Koroner anjiografi için nasıl bir hazırlık yapmalıyız?

Öncelikle, işlem ile ilgili doktordan ayrıntılı bir açıklama almakta fayda vardır. Bu şekilde hem hastanın stresi azalır, hemde anjiografiye hazır bir şekilde hastaneye geliş mümkün olur.

Hasta kullandığı ilaçları kesinlikle kesmemelidir. Kullanılmaması gereken tek ilaç kanı sulandıran ‘coumadin’ dir. Genellikle kapak hastalığı ve ritim bozukluklarında kullanılan bu ilacın kesilme süresi ile ilgili doktordan bilgi alınmalıdır. Anjiyografinin yapılış saatine göre şeker hastalarının kullandığı ilaçların işlem sabahı alınmaması gerekebilir. Hasta kullanmakta olduğu ilaçlarıda yanında hastaneye getirmeyi unutmamalıdır.

Koroner anjiografi için genellikle kasık damarları giriş noktası olarak kullanılmaktadır. Kasık bölgesine yapılan lokal anestezi sonrası damara kanul denilen bir kılıf yerleştirilir ve işlem bu kanul içerisinden yapılır. Anjiyografi olacak hastaların hastaneye gelmeden önce banyo ve kasık traşlarını mutlaka yapmaları gerekmektedir. Son yıllarda kol damarları kullanılarak anjiografi yapan merkezlerin sayısı artmaktadır. Genellikle el bileğindeki damar giriş noktası olarak kullanılmaktadır ve hastalar anjiyografi sonrası 2 saat içinde taburcu olabilmektedir. Anjiografi işlemi bittiğinde kasık yada kol damarlarına konulan kanul çıkarılır ve giriş yerine yaklaşık 10-15 dakika bası uygulanır. Sonrasında bu yer pansumanla kapatılır ve üstüne kum torbası konularak hasta takip edilir. Kasık damarları kullanılarak anjiyo olan hastalar 6 saat sonunda komplikasyon yoksa taburcu edilirler. Son yıllarda anjiyografi sonrası damardaki giriş yerinin özel bir cihazla kapıtılması yöntemi çoğu merkezde uygulanmaktadır. Bu yöntemde ‘’angioseal’’ denilen bir cihazla damardaki iğne giriş yeri klipslenmekte ve hasta 2 saat sonrasında evine gidebilmektedir. Bu yöntemle kasık bölgesinde gelişebilecek kanama komplikasyonu en aza inmektedir.

Hastaneye gelirken aksi söylenmedikçe aç gelinmeli, önceden yapılmış tetkikler getirilmeli sağlık güvencesi olan hastalar karnelerini yanında bulundurmalıdır. Hasta pijama, terlik gibi kişisel eşyalarını yanına almalıdır.

Hastaneye yatış sonrası hastalardan böbrek ve kanama fonksiyonlarını değerlendirmek için kan alınır, genel muayene yapılır. Hastalara işlem öncesi kan sulandırıcı aspirin ve sakinleştirici ilaç verilir, sonrasında da işlem için anjiyografi salonuna alınır.

Anjiyografide kullanılan boyalı maddeye alerji 1000 de 1 görülmekte olup, bu oran işlem öncesi yapılacak tedavi ile daha da azaltılabilmektdir. Bu nedenle alerjik bünyeye sahip olanlar, önceki tetkiklerinde kullanılan boyalı maddeye karşı alerji gelişen hastalar mutlaka doktorlarına durum hakkında bilgi vermelidirler.

Hastalar anjiyografi salonuna alındıktan sonra sırtüstü şekilde masaya uzanır, anjiyografi için girişim yapılacak bölge steril madde ile silindikten sonra, hastanın üstü steril örtü ile kapatılır. Hastalar genellikle ağrı hissetmez. Lokal anestezi sırasında geçici ağrılar ve anjiyografi sırasında sıcak basmaları ve hafif bulantı hissedilebilir. İşlem sırasında hastaların şikayetlerini doktorlarına belirtmeleri gerekir.

Anjiyografi sonrası hastalar takip için yataklarına alınır. Kasık ve kol damarına takılmış olan kanül çıkartılır. 10-15 dakikalık bası sonrası baskılı bandaj ile damarın giriş noktası kapatılır. Kum torbası konulur ve 2-6 saat sonrasında hastalar taburcu edilir. Hastalara anjiyografi sonrası 2-3 günlük istirahat önerilir. Hasta evde işlemden 24 saat sonra bandajları çıkarabilir ve banyo yapabilir. Kasık bölgesinde küçük çapta morluklar özellikle şişman kişilerde gelişebilir ve bir süre sonra kendiliğinden düzelir. Kasık bölgesinde şişlik, bacakta soğukluk ve ağrı gelişmesi, iğne yerinde akıntı ve kanama olması olağan değildir ve bu durumlarda hasta doktoruna başvurmalıdır.

Anjiografi sonrası damarlardaki darlık derecesine göre ilaç tedavisi, balon-stent tedavisi veya ameliyatla tedavi kararlarından biri verilir. Balon-stent kararı verilen hastalarda tedavi anjiografi ile aynı zamanda yapılabilir. Balon-stent işlemi uygulanan hastalar genel olarak 1 gün takip edildikten sonra taburcu edilirler.

Madem koroner anjiyografi bu kadar rahat ve kısa sürede yapılıyor; herkese anjiyografi uygulayalımmı?

Koroner anjiyografi de diğer tıbbi tetkikler gibi komplikasyon riski taşımaktadır. Anjiyografi sırasında ortalama ölüm riski 1400 vakada 1 ( % 0,07) olup genellikle yaygın damar hastalığı olan kişilerde gelişmektedir. Yine kalp krizi ve felç riski 1000 vakada 1 dir. Anjiyografi sırasında özellikle yaşlı kişilerde kalbi besleyen damarlarda zedelenme ( % 0,1) ve acil ameliyat ihtiyacı olabilmektedir. Daha sık gözlenen komplikasyonlar ise geçici olup giriş yerinde kanama, morarma ve şişlik, ritim bozuklukları, bulantı, kusma, tansiyon düşmesi ve tansiyon yükselmesidir. Komlikasyon riskleri göz önüne alınarak sadece ihtiyaç duyalan kişilere koroner anjiyografi yapılmalıdır. Koroner anjiyografiyi EKG çekimi gibi rutin tarama testi olarak kullanmak doğru değildir.

Anjiyografi için de tamamen tehlikesiz, hiçbir şey olmaz demek mümkün değil. Ama ‘Anjiyo tehlikeli’ gibi bir düşünceyi akla getirecek bir durum da yok ortada.

KİMLERE KORONER ANJİYOGRAFİ YAPILIR?

Yapılan muayene ve tetkikler sonrası kalbi besleyen damarlarda darlık şüphesi olanlara

Kalp krizi geçirenlere

İlerlemiş kalp kapak hastalığı olanlara koroner anjiyografi yapılmalıdır.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur. *

Toplam 765 yorum

 • Nizamettin ucar

  Eylül 22, 2019 at 19:42

  Hocam mrb yirmi gun once anjiyo oldum ana damarlardan biri tikaliydi.stent takildi yaklasik yedi santimlik.arada bir batma seklinde agrilarim oluyo.birde gogus kemiginin en ust kisminda agrim var.bu normalmi

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ekim 6, 2019 at 21:39

   Stent sonrası gelip geçici ağrılar sık izlenir. Düzenli hekim kontrolünde olmanız önemli

 • Ayça kaplan

  Ağustos 5, 2019 at 17:57

  Merhaba hocam 8 gün önce tetkik amaçlı anjio oldum fakat kasıkta ağrı kaldı özellikle çok ayakta durunca uyuşMa ve ağrı oluyo arada bacağada vuruyo kasıkta şişlik yok morarma var dokununca acıyor uzun yürüme ayakta durma ve bacağı çok açma gibi durumlarda zorluyor artık geçmesi gerekmiyormuydu hocam normalmidir bu durum yoksa kasık damarlarında bi problem olabilirmi

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Ağustos 20, 2019 at 19:57

   Kasıktan yapılan anjıolarda pseudoanevrizma denilen damar duvarında balonlaşma gelişebilir. Şikayetler devam ediyorsa ultrason gerekir.

 • Bahar erki

  Haziran 12, 2019 at 16:47

  Hocam merhaba ben birsey sormak istiyorum anneme bugun anjiyo yapılması söylendi kalp kapakciginda hafif bir kireclenme var dedi annem hareket ettigi zaman cok yorulduğunu söyleyince bu sefer doktor tedirgin oldu ve anjiyo yapilmasini söyledi annemde hipertansiyon şeker hastaligi ve guatr var 2 yil oncede beyin damarlarinda tikanma vardi ve hala onun tedavisini görüyor ilacla daha omce hic anjiyo olmadi simdiden teşekkürler hocam

  Cevapla

 • Bahar erki

  Haziran 12, 2019 at 15:40

  Hocam merhaba ben birsey sormak istiyorum anneme bugun anjiyo yapılması söylendi cok aşırı yorulduğu icin bu gerekli dedi ultrason çekildi kalp kapakciginda hafif bi kireclenme cikti ama yürürken annem yoruldugunu soyleyince doktor anjiyo yapalım eger yorgunluk gecmezse anjiyodan sonra da baska tedavilere bakariz dedi sizcede yaptırmalimiyiz anjiyo yu col tedirginiz simdiden teşekkürler

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Haziran 13, 2019 at 11:54

   Şikayetler damar darlığını düşündürüyorsa anjiyografi yapmak mantıklı.

 • Kerim

  Şubat 24, 2018 at 18:05

  merhabalar , Babam 1bucuk ay once stent balon operasyonu gecirdi yanliz akcigerlerinde su biriktigini soylediler kalp atislari 25% civarinda idi gecen hafta 2 Stent in tam yerinde olmadigindan dolayi tekrar angioplasty oldu yanliz akcigerlerindeki su tekrar birikti geceleri oksuruk oksurdugunde pembe/kirmizi tukuruk belirtisi oldu simdi akcigerlerinde enfeksiyon olurmus dediler.

  bu belirtiler normalmidir? duzelmesi icin ne yapilabilir?

  simdiden tesekkurler

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 26, 2018 at 07:39

   Hastada kalp yetersizliği nedeniyle tekrarlayan sıkıntılar oluşmuş olabilir. Yakın takipte fayda var.

 • Tezcan Nizam

  Şubat 5, 2018 at 17:48

  Merhaba ben 1 2 aydır merdiven çıkarken ve dik yokuş cikarken göğüste
  ağri yanma hisi kolarima dogru giden şikayetim var
  Kardiyoloji muayene oldum ekg ve efor testi yapildi ve aynı şikayetim test sırasinda gene oldu ama ekg de bir sorun cikmadi doktorum anjiyografi önerdi 45 yasindayim 14 yildir hypertansiyon hastasayim ailede babam ve annemde kalp rahatsizligi var anjiyo oldular ikisinde de stend takıldi bana cevap verirseniz cok sevinirim kafam karisti iyi aksamlar

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 7, 2018 at 13:02

   Anjio olmanız faydalı olacaktır.

 • Berna Atılgan

  Şubat 4, 2018 at 19:31

  Hocam Merhaba,

  4 gün önce annemin bulantı ve göğüste şiddetli ağrı şikayeti ile hemen ambulansla özel bir hastaneye gittik. Ana damarlardan biri tamamen tıkanmış ve Koroner stent takmışlar. Kriz geçirdiğini söylediler. İnce damarlarda da hafif tıkanıklıklar varmış ama müdahele edilmemiş onlara. 24 saat yoğun bakımda kaldıktan sonra normal odaya aldılar. Ritim bozukluğu devam ediyor hala. tansiyonu yükseliyor (yüksek tansiyon hep vardı zaten) ve ateşi çıkıyor. dün 37 dereceye çıkmıştı ateşi hemen ilaç verdiler serumla. Bugün 38 dereceye çıkmış yine ilaçla düşürmüşler. iştahsız ve ara ara bulantısı oluyor. 4 gündür çıkartmıyorlar hastaneden kontrol altında tutmak için. Bunlar normal midir? Korkmamı gerektiren bir durum var mı?

  Zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim.
  Berna

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 7, 2018 at 13:05

   Kalp krizine ek olarak enfeksiyon gelişmiş olabilir.Ateş kontrol altına alındığında taburculuk düşünülebilir

 • İsmahan

  Şubat 1, 2018 at 11:11

  Merhaba doktor bey Babannem e anjiyo yapılıp stent takılırken kalbi durmuş ve şok cihazıyla tekrar calistirmislar 65 yaşında hasta bu normal midir herhangi bir sıkıntı olurmu şimdiden teşekkürler

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Şubat 1, 2018 at 11:51

   Stent ile müdahale sırasında ritim bozuklukları gelişebilir.

 • Mehmet

  Ocak 22, 2018 at 14:48

  Hocam meraba annemin sol taraftan beyne giden damarda 2 baloncuk tespit edildi. Anju yapılması gerekiyormuş ve uygunsa anju ile tıkama islemi yapılması gerekiyormus. Sormak istedigim yapilan anju da tıkama islemi yapilabilir mi yoksa 2. Bir anjiyo ya ya da açık ameliyata gerek kalırmı hayırlı aksamlar.

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 23, 2018 at 07:08

   Tomografik işlem ile baloncuk tespit edilmişse anjiyografi ile birlikte kapatma planlanabilir.

 • Mehmet

  Ocak 10, 2018 at 20:07

  İyi akşamlar Hocam , ben bir ay önce Kalb krizi geçirdim acil Ambulans ile özel Hasteneye yetişdiler . Bana söylenen iki damarımın yüzde yüz tıkalı olduğunu ve iki adrt Stend taktılar ! Size sorum iki gündür çok ağır grip geçiriyorum SUDAFED Şurup kullanabilirmiyim ? Cevabınız için şimdiden size çok teşekkür ederim .. Esen kalın

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ocak 13, 2018 at 07:11

   Sudafed hafif çarpıntı yapabilir. Mevcut ilaçlarınızı aksatmamanız gerekir.

 • Sude

  Aralık 20, 2017 at 15:45

  Hocam ben bı kaç öncesinde üç dört kez uykudan şiddetli göğüs ağrısıyla uyandım şimdilerde ise gün içinde aralıksız bı kaç saat hafif ağrı hissediyorum kalbimde

  Cevapla

 • Sude

  Aralık 20, 2017 at 15:45

  Hocam ben bı kaç öncesinde üç dört kez uykudan şiddetli göğüs ağrısıyla uyandım şimdilerde ise gün içinde aralıksız bı kaç saat hafif ağrı hissediyorum kalbimde

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Aralık 23, 2017 at 07:19

   Muayene olmanız faydalı olur.

 • mevlüt

  Kasım 23, 2017 at 12:54

  Hocam 20 gün önce ritim bozukluğu ve çarpıntı var diye hastaneye gittim.Ve bana anjiyo önerdi DR beyler.anjiyo oldumve damarın bir tanesi 0/0 70 daralma varmış,ilaçlı stent taktılar.diğer damarlarda da 0/0 30-40-60 gibi daralmalar vardı balon uygulaması ile açıldığını söylediler,Ama halaa ritim bozukluğu denilen olay yine oluyor,Yani ara ara tekliyor.düzelümü bana yazarsanız çok memlun olacam.

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Kasım 28, 2017 at 05:44

   Damarlarda orta dereceli darlıklar izlenmiş. Bu durum ritim bozukluğunun sebebi olmayabilir. Ritim bozukluğu için holter ile inceleme ve gerekirse ilaç tedavisi öneririlir.

 • Ünal selam

  Kasım 20, 2017 at 13:57

  Hocam 5 gün önce anjiyo oldum doktor damarda daralma olduğunu ve açıldığını damarların gayet iyi olduğunu söyleyerek taburcu etti şimdi göğsümde ağrı ve kalbimde çarpıntı var bu normaldir teşekkürler

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Kasım 22, 2017 at 09:08

   Tekrarlayan göğüs ağrıları varsa kontrol faydalı olacaktır.

 • baris atalay

  Kasım 7, 2017 at 11:04

  Merhaba hocam babama dun yapilan anjiyo sonrasi lad01 sonrasi %70 80 duffuz darlik cx om2 sonrasi %30plakli rca proksimali total tikali teshisi konuldu ve by pass onerildi..sorum by pass olmadan balon ve stent tedavisi babam icin uygun olurmu..simdiden tesekkurler..

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Kasım 8, 2017 at 06:12

   İki damarda ciddi darlıktan bahsediyor. CD görüntüleri damarın balon-stent işlemine uygun olup olmadığını gösterecektir.

 • Cemal kilic

  Ekim 21, 2017 at 05:49

  Iyi günler Hocsn
  Ben 22,7,2017 anjio oldum bir stent takildi.stenten sonra hiç bir agri yapmadi
  Fakat 30,10 2017 dede yine anjio oldum bir stent yine takildi ilk bir buçuk hafta agrim yoktu
  Ondan sonra sol sirtimdan batma gibi bir agri geliyor bu sol kolumada vuruyor bu neden ola bilir ama yürüdügüm zaman agri gidiyor tesekür ederim

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ekim 23, 2017 at 05:51

   Geçici sırt ağrıları ile mevcut hastalık arasında bağlantı olma ihtimali düşük. Yinede tekrar kontrol faydalı olur.

 • Bunyamin

  Ekim 6, 2017 at 10:22

  Hocam merhaba dün sintigrafi çektirdim, kendimden şüphelendikleri, önce doktora gittim ekg ve eko yaptı temiz çıktı fakat benim şikayet ve kafam rahat etmedi , sintigrafi sonucunu size yazmak istedim ;
  10’egzersiz verilerek kalp hızının %87 sine ulaşıldığında 11mCİ Tc-99m MIBI enjeksiyosunundan sonra alınan stres GATED SPECT görüntülerinden ve istirahat halinde iken 26mCİ Tc-99mm MIBI enjeksiyonundan sonra alınan SPECT elde edilen … Elde edildi Sol Ventrikül myokardina ait stres görüntülerinde İnfreror duvarda hipopefuzyon izlenmiştir.Diger sol Ventrikül myokard perfüzyon normal sınırlardadir İstirahat görüntülerinde inferor duvarda hipoperfuze alanlarda perfüzyon artışı dikkat çekmiştir,diğer sol Ventrikül normal … Gated anilizinde enjeksiyon fraksiyonu %59 endsistolik volüm 35 ml olarak hesaplanmıştır.Belirgin duvar hareket kusuru izlenmemistir YORUM : İnferor duvarda tanımlanan reversbl hipoperfuzyon myokardial iskemi ile uyumlu olarak değerlendirilmiştir.
  Sintigrafi yapıldığı gün çok panik atak ve anksiyete vardı birde efor testinden sürekli konuştuk hocam zaten 10 dk kosabildim, elimden sivi enjekte etti bandı yavaşlatıp 1dk devam edilir indim , bu test sonuçları anjiyo diyor mu, tekrar yaptırsam mi hocam yeni başka bir merkezde daha sakin ve sağlıklı şekilde, teşekkür

  Cevapla

  • Doç. Dr. Ahmet Karabulut

   Ekim 6, 2017 at 14:02

   Sonuçlara göre anjio olmanız faydalı olacaktır.

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler ve yorumlar, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.