Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

ÇARPINTI VE RİTİM BOZUKLUĞU İLE YAŞAMAK KADERİNİZ OLMASIN!

Posted on | Aralık 24, 2014 | 333 Comments

palpitations-1”Çarpıntı şikayetlerinin altından çoğunlukla ciddi bir hastalık saptanmamasına karşın; bu şikayetten muzdarip kişiler mutlaka kontrolden geçmelidirler”

Çarpıntı şikayeti hemen her kişinin yaşadığı bir problem olup, çoğunlukla stres, yorgunluk ve hareketsiz yaşamdan kaynaklanır. Çarpıntı, kişinin kalbinin çalıştığının farkına varması olarak da tanımlanabilir aslında. Kalp biz farkında olmasak da işini hiç aksatmaz ve düzenli olarak kasılır. Ne zaman ki kalp işini biraz hızlı yapmaya başlar, birkaç kez sıradışı kasılır, o zaman onun farkına varırız. Kimi göğsünde hızlı bir vuruştan, kimi kalbinin atışının bir süre durduğundan, kimi de göğsünde uçuşan bişeylerin varlığından sözeder. Kalbin güm güm göğse vurması, kuş kanadı gibi çırpınması, kelebek olup uçması gibi terimler de çoğu zaman bu tip durumlarda kullanılır. Ama hepsinin ortak adı ‘’çarpıntı’’dır.


İstirahat halinde normal bir insanın kalp atışı dakikada 60-100 atım arasında değişir. Çarpıntı, genel olarak kalp atışının dakikada 100’ ün üstüne çıkması olarak tanımlanır. Ancak , kalbin yavaş atımlarında veya normal atımlarında da kişi çarpıntı hissedebilir. Bu his kalbin hızlı atmasından çok düzensiz atımıyla ilgilidir ve kişi bu hissi genelde çarpıntı olarak tanımlar.
Gündelik yaşamda hissedilen beklenmedik çarpıntılar, kalpteki düzensiz atımlar çoğu zaman insanları endişeye sevkeder ve korkutur. Çarpıntının en rahatsız edici yanı kişide panik durumu oluşturmasıdır. Birkaç düzensiz veya hızlı atış öncelikle kafaları karıştırır ve zihinlerde soru işaretleri oluşturur. Kalp krizi geçirme korkusu, kalbimizin duruvereceği endişesi insanın ruhunu sarıverdiğinde tıbbi yardım istemek tek çıkış yolu olarak görülür.

Bu yazıda günlük yaşantıda en sık rastladığımız çarpıntı çeşitlerinden bahsedeceğiz.

En sık izlenen çarpıntı şekli normal ritmin olduğundan daha hızlı atması olarak tanımlanan çarpıntı şeklidir. İstirahat anında nabız genelde 100 ün üzerinde seyreder ve sıklıkla kansızlık, guatr gibi ikincil bir sebebe bağlıdır. Özellikle hareketsiz yaşantı süren, efor kapasitesi düşük kişilerde ise hareket yada duygusal stres ile nabızda ani artış olur. Nabız 70-80 civarında iken bir anda 120-140 aralığına çıkabilir. Kişi çarpıntı ile birlikte nefes darlığı hisseder ve korkuya kapılır. Derin ve yavaş nefes alıp vermek, nefes tutarak ıkanmak genelde nabızda düşme sağlar. Tansiyon düşüklüğü, az su tüketmek, ateşli hastalıklarda nabızı arttıran sık nedenlerin başında gelir. Bu grup çarpıntı genelde zararsız olup sıklıkla tedavi gerektirmez.

Diğer sık gözlenen çarpıntı şekli ise tekleme olarak tanımlanan düzensiz atımlardır. Nabız düzeyi 100 ün altında olsa dahi bu düzensiz atımlar geldiğinde kişi çarpıntı ile birlikte göğüste boşluk ve kalpte durma hissine kapılır. Aşırı stres, yorgunluk, ağır efor, mineral dengesizliği, tansiyon yüksekliği bu tür teklemelere yol açabilir. Bu grup hastalarda sıklıkla tedavi gerektirmez. Ancak kalbe yönelik eko ve ritim holter testi ile rutin kan değerleri bakılmalıdır.

Çarpıntı tarif eden hastalar içerisinde hem tanı hemde tedavi sürecinde atlanmaması gereken grup ise atriyal fibrillasyon denilen ve kalbin düzensiz atımlarıyla seyreden hasta grubudur. Burada düzensiz atım aralıklı teklemeler şeklinde değildir ve sürekli bir düzensiz atım söz konusudur. Atriyal fibrillasyon sık gözlenen bir ritim bozukluğudur ve erken dönemde tedavi edilmediğinde kalıcı olmaya meyillidir. Uzun vadede kalbi büyüterek kalp ve kapak yetersizliğine yol açar. Asıl korkulan diğer komplikasyonu ise felç riskini belirgin olarak arttırmasıdır. Bu risk özellikle 65 yaş üstünde dahada belirgindir. Ne yazıkki bu ritim bozukluğuna gerekli önem verilmemekte ve çoğunlukla hastalara eksik tedavi verilmektedir. Eksik tedavi alan hastalarda uzun vadede bu hastalığın komplikasyonları ile başbaşa kalmaktadır. Felç riskini düşürmek için verilen kan sulandırıcı yanında ritmi tamamen normale döndürmek gelişen teknolojiye paralel olarak mümkün olmaktadır. Bu ritim bozukluğu 3 şekilde normale çevrilebilir. Özellikle ilk 48 saat içinde gelişen ritim bozuklukları ilaç tedavisine cevap verir. İlaç tedavisi ile 1. gün içinde genellikle normal ritim sağlanır. Uzun süreli ritim bozukluğu yaşayan kişilerde ilaca cevap oranı düşüktür ve bu kişilerde elektroşok yöntemi ile normal ritim sağlanır. Bu yöntem uygulanmadan önce kalbin ayrıntılı olarak görüntülenmesi ve uygunluk şartlarının aranması şarttır. Elektroşok yöntemi ile normal ritim sağlama oranı yüksek olmasına karşın bu yöntem yeterince aydınlatılamayan hastalar tarafından kabul edilmemekte ve çoğu hekim tarafından da ihmal edilmektedir. Üçüncü yöntem ise anjiyografik yöntemle ablasyon denilen yakma yöntemidir. Bu yöntem özellikle uzun süreli ve tekrarlayan ritim bozuklukları için idealdir ve %80 a varan başarı oranı mevcuttur. Ablasyon ile atriyal fibrillasyonu düzeltme yöntemi son yıllarda büyük gelişmeler göstermiştir ve ülkemizde de başarı ile uygulanmaktadır. Atriyal fibrillasyonun getirdiği düzensiz ritim ve komplikasyonları ile yaşamak kader değildir. Bu grup hastaların bilinçlenip kardiyoloji referans merkezlerine başvurması hayat kalitesi ve hayat sürelerinde uzama ile sonuçlanacaktır.

Çarpıntı şikayeti olanlar, bu noktalara dikkat!

 • Sigara, alkol, çay, kahve, kola, çikolata tüketimi çarpıntıyı tetikleyebilir.
 • Stres ve gerginlik önde gelen çarpıntı sebeplerindendir ve tedaviye yönelik dinlenme veya tatil, kaplıca, masaj ve spa seansları, meditasyon ve yoga programları uygulanabilir.
 • Düzenli egzersiz özellikle yürüyüş, yüzme çarpıntıyı azaltmada etkili yöntemlerdir.
 • Panik atak hastaları için psikiatrik destek alınmalıdır.
 • Uyku düzensizliği olanlarda ilaç tedavisi uygulanabilir.
 • Günlük 2 litre sıvı alımı çarpıntı şikayetini azaltır.
 • Üzüm ve bal çarpıntıyı azaltıcı etkileri iyi bilinen gıdalardır. Üzüm suyu, limonlu suyla veya sütle karıştırılmış balın düzenli tüketimi çarpıntıyı azaltmaktadır.
 • Taze meyve, sebze tüketimi arttırılmalıdır. Sebzeler çiğ yada az pişmiş olarak tüketilmelidir. Beyaz unla yapılmış besinlerden, katkı maddelerinden zengin gıdalardan, renklendirici eklenmiş gıdalardan ve aşırı baharattan uzak durulmalıdır. Yemekler ana öğünler şeklinde tüketilmeli ve ara kaçamaklardan uzak durulmalıdır.
 • Tansiyon değerleri düşük olan gençler günlük tuz tüketimini ihmal etmemelidir. Kaya tuzu, deniz tuzu gibi rafine edilmemiş tuzlar mineral dengesini daha iyi sağlarlar.
 • Kansızlık ve guatra yönelik araştırmalar mutlaka yapılmalıdır.
 • Çarpıntı için ilaç kullanan kişiler ilacı aniden kesmemelidir. Ani ilaç kesimi çarpıntıya davetiye çıkarır. İlaç dozu azaltılarak tedricen kesilmelidir.
 • Çarpıntı sorununu her zaman hafife almak, önemsememek bazı durumlarda hatalı olabilir. Özellikle yukarıda saydığımız bilinen hazırlayıcılar olmadan ortaya çıkan, sık tekrarlayan ve uzun süren çarpıntı ataklarını ciddiye almakta ve bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır. Hissedilen çarpıntı altta yatan bir hastalığın ilk belirtisi olabilir.

 

Comments

“ÇARPINTI VE RİTİM BOZUKLUĞU İLE YAŞAMAK KADERİNİZ OLMASIN!” için 333 yorum yapılmış

 1. oktay
  Ocak 14th, 2018 @ 20:32

  İyi aksamlar Hocam annem coumadin 5mg…diltizem 90mg ..digoxin sandoz 0.25 mg ilaçlar kullanıyor yalnız içince 4-5 adım attığında nefes darlığı yaşıyor.kullan mayinca rahatliyor.ama doktoru ısrarla kullanması gerektiğini vücudun alisacagini söylüyor lütfen yardım böyle bişey varmı

 2. oktay
  Ocak 14th, 2018 @ 20:38

  İyi akşamlar hocam annem digoxin sondoz 0.25 mg .. diltizem sr 90 mg…coumadin 5mg kullanıyor.yalniz icdigi zaman 4-5 adımda nefes daralması yaşıyor.kullanmadigi Zaman rahatliyor.doktoru ısrarla kullanması gerektiğini vücudun alisacagini söylüyor . böyle bişey varmı teşekkür ederim

 3. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 15th, 2018 @ 06:45

  İlaçlara karşı vücutta hassasiyet olabilir. Tekrar kontrol faydalı olacaktır.

 4. Davut
  Ocak 15th, 2018 @ 16:38

  Merhaba degerli hocamiz bizlere kiymetli vaktinizi ayirdiginiz icin cok tesekkur ederiz. Ben 29 Yash erkek biraz zayifim boy 1.80 kilo 63. Kalbimde yilda 1-2 kez ritmim aniden 250 oluyordu. Cok hastaneler gezdim iran turkiye moskova. Hepsi kalbimin raporlarina bakib bisey yok dediler. Kan tahlilleri hepsi cok iyi. Eko rapor bisey yok sadece hafif minimal mitral kapak prolapsusu. En sonda olay kaydedici cihaz aldim. 01.01.2017 ritm bozuklugunu kayd etdim. Bunu pdf olarak doktora gonderdim bana eps ablasyon olmami onerdi ve 28.12.2017 ablasyon oldum.
  Özet özgeçmiş.
  Sık çarpıntı şikayeti olan Ve bir EKG isinde dokumante 230/dk hızında Genis QRS taşikardi saptanan hasta EPS Ablasyon için yatırıldı.
  Prosedür notu.
  Genel ve lokal anestezi eşliğinde Sağ ve sol Femoral Vene kısa kılıflar yerleştirildi. Tek katater HRAYA konuldu Ve atrail ekstrastimulus esnasında tipik AVNRT ile uyumlu SVT Sustain olarak başladı. Önce 2:1 bloklu AVNRT olarak başladı. Daha sonra 3D maping sonrası Kataterler HRA, CS ve RV YE konuldu. Temel Ölçümler yapıldı. AH-72, HV-42, BCL-640, QRS-90, QT-320, PR-120, MSAN. Tekli Ekstastimulusla AH JUMP VE ECHOBEAT SAPTANDI. VA blok 260 MS. DEKRAMENTEL VE KONSANTRİK İDİ. BURST PACE İle SVT tekrar uyarıldı. SVT tekrar uyarıldı bu sefer R BBB paternli SVT önce aberan ve geniş QRS li olarak başladı sonra SVT devam ederken QRS daraldı. 8 MM CRYOABLASYON Katateri alınarak Ablasyona başlanıldı. SVT esnasında SVT yavaşlayarak durdu. Buraya iki tane 360 SN süren lezyon verildi. Daha sonra aynı Katater ile tipik yavaş yol sinyallerinin alındığı yerde ablasyona devam edildi. Toplam 9 lezyon verildi. İşlem sonrası tekrar ECHO BEAT GÖRÜLMEDİ. İşlem sonu ERP: 310, WCL: 290 MSN bulundu. YBEKLEME SONRASINDA SVT UYARILAMADI ve işlem sonlandırıldı. KOMPLİKASYON OLMADI. Prosedür süresi (dak): 90.
  Floro süresi (dak): 0
  KOMPLİKASYON: HAYIR.
  SONUÇ: BAŞARILI TİPİK AVNRT CRYOABLASYONU
  PLAN: Bir gecelik izlem sonrası taburcu edilecek. Hocam Ben shimdi aniden ayaga kalktigimda carpintim oluyor bazen 5-10 saniye bazen biraz cok suruyor 1 dakika falan sonra azaliyor ayaga kalkdigimda ritm 100un ustunde oluyor doktor birde bana psikolojiye gitmemi onermisdi. Ancak ayaga kalktigimda oluyor. Ben moskovoda yasiyorum ama turkiyede ablasyon oldum. Doktor bey yeniden kan tahlilleri falan yeniden yoklanmagima gerek kalmadigini soyledi. Bu durum beni cok korkutuyor. Ablasyonla bir ilgisi ola bilirmi? Benim ritm bozuklugumun tekrarlama ehtimali varmi? Ablasyonum nasil gecmis hocam? Hocam birde kalp ritmim kacin ustunde oldugunda doktora gozukmem gerekir? Shimdiden cok tesekkur ederiz.

 5. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 17th, 2018 @ 10:20

  AVNRT ablasyonu sonrası tekrar riski düşüktür. Düzenli kontrolleri ihmal etmeyin.

 6. Gülben
  Ocak 22nd, 2018 @ 14:18

  Protronbin zamanı 10 dakikada çıkıyor
  Tavsiyem

 7. Gamze
  Ocak 23rd, 2018 @ 17:56

  Doktor bey merhaba benim 1 haftadir süre gelen degisik bir carpintim var. Nefes alip verirken bir bosluk ve kusun kanat cirpma hissi var hamileyim iki hafta once ekg cekildi ultrasonla kalbe bakildi doktor hersey normal dedi ama bu bir haftadir süren carpinti hissi bosluk ayrica sanki kalbim durmus gibi bi his olusuyor oksurunce gecicek gibi oluyor ama surekli devam ediyor cevabiniz icin tesekkurler

 8. Gamze
  Ocak 23rd, 2018 @ 18:18

  Doktor bey merhaba bnm 1 haftadir kalbimde carpinti ve bosluk hissi var kusun kanat cirpar hissi var gecen hafta ekg ve ultrason cekildi hersey normal cikti ama bu carpinti ve bosluk hissi cok rahatsiz ediyor.

 9. refigul
  Ocak 25th, 2018 @ 17:40

  Hocam 32 haftalik gebeyim 8 haftalikken kardiyoloji ilacimi kesti concor 5 mg yarisini kullaniyordum…9haftada nabzim 130 140 gordu..gebelige bagli hiper tirpidi cikti..20.haftada tiroid gecti sukur nabizda 90 110arasiydi..ama su bir aydir asiri nefes darligi cekiyorum ozelliklede iki gundur ve bugun o nefes darligi anlarnda bakiyorum nabzim dinkenme aninda 130 100 olunca rahatim..cok korkuyorum yuksek degilmi kardiyoloji 10 sonraya randevu verdi ..cvpkarsaniz sevinirim

 10. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 27th, 2018 @ 08:54

  Gebelikte kalp hızı artar. Ritim holter tetkiki ile değerlendirme faydalı olur.

 11. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 27th, 2018 @ 08:56

  Concor a devam edilebilir.

 12. refigul
  Ocak 28th, 2018 @ 19:01

  Hocam kadin dogum hemwn gogus ve kardiyolojiye yonlendirdi..kardiyolji 5subat kendi drm.ama devlete gittim beloc yazdi baska sorun yok dedi..gogus dr .cigerleri dinledi parmaktan oksijen olcumu yapildi birde.d.dimer kan testi yapildi..oda negatif cikti ama 32. Haftada dogruluk payi nedir bilmiyorum..hocam mesela nabzim dusukkende yine ayni goguste bogulur gibi nefes alamam ve el ayak bosalmasi oluyo..yqni nabza bagliyamiyorum oyuzden..yani bazen yastigim yuksek sadece su ara sola yatabiliyorum hem sirt ustu hem sagda bogulur gibi oluyorum..soldada yatiyorum bakiyorum yok olmuyo bogukuyorum gogsum daraliyo kalkiyorum iturup one egildigimde duzeliyorum..cnk dik oturdugumdada oluyir ama bazen ayni oturmada yada yatmada olmuyor..bazi gece sabaha kadar nobetler halinde xok oluyo bazen bir iki kere oluyo uyuyorum..sizce hangi dr.gorunmeliyim cok korkuyorum..saygilar

 13. Neslihan
  Ocak 31st, 2018 @ 14:47

  Merhaba hocam bir süredir çarpıntı vardı.EKG, holter yapıldı acil gittiğim bir gün de tomografi ve diğer kan tahlili yapıldı .problem yok denildi holter sonucunda kalp atışların yüksek başka problem yok dediler ve dideral günde bir defa yarım olarak verildi biraz rahatlama oldu ama hareketli bir iş yaptığımda yine duzensiz çarpıntı oluyor ne yapmamı onerirsiziniz.

 14. Prof. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 1st, 2018 @ 10:13

  Benim görüşürm ilaca devam etmeniz ve düzenli egzersiz yapmanız.

 15. Tayfun
  Şubat 2nd, 2018 @ 21:10

  Hocam hayırlı geceler diliyorum alkol aldığımda çarpıntı vucudumda kızarma ve göz altlarim şişiyor bundan çok rahatsız oluyorum doktora basvurdum o da bna diltizem sr 90 mg hap verdi günde 1 sefer saatinde alıyorum ilk 15 gün birsey olmadi ama 15 günden sonra yine alkol aldığımda aynısı oldu bna yardimci olurmusunuz bu konuyla ilgili hocam lütfen

 16. Prof. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 3rd, 2018 @ 09:14

  Diltizem alkol ile etkileşebilir. Alkol oranı düşük kırmızı şarap tercih edilebilir.

 17. Selin
  Şubat 3rd, 2018 @ 10:06

  Merhaba hocam..benim gebelik sonrasi ortaya cikan duzensiz kalp atisi sorunum var bi anda dinlenirken bile nabzim 100 u gecerdi..diltizem..beloc zok vs her ilaci kullandim suan rytmonorm kullaniyorum ilk aylar cok iyiydi ama simdi yine duzensiz atimlar olmaya basladi.yuruyuse de pek cikamiyorum havalar soguk diye..ne yapmaliyim lütfen bana yardimci olurmusunuz..tesekkurler

 18. Zehra
  Şubat 3rd, 2018 @ 12:44

  Merhabalar Doktor bey, benim yaklaşik 4-5 aydir çarpintim var sanki kalbim cikicak givi cok güclü bir şekilde atiyor ama günde bir en fazla iki kere oluyordu ve yanlizca bi kac saniye sürüyordu Doktora gittim bütün kan tahliler yapildi herşey temiz cikti yanlizca kolestrol de 150 sınır iken 170 cikmiş yokşa demir kansizlik şeker troit iltihab orani a dan z ye kan chek up yapildi ve temiz cikti günlük mutlaka oluyr bazen bi kac gün geciyordu kardolojide ekg cekildi ve holter takildi doktor sonuclarin tammamen temiz oldğnu söyledi ama holter takildiği gün carpintim olmadi sadece bazen istihrat deyken 85 attiğini gözlemlemiş o yüzdn beloc verdi 50 mg ama yarisni icmemi söyledi 25 mg ve aliorum şuan iki gündür dahada arti hareket ettikce eğilip kalktikca carpintim var sürekli dur duraksiz yine ekg yapildi acilde temiz cikti stress veya herhangi bi sorunumda yok neyapicğmi şaşirdim özelikle dişarda ck gezersem veya o gün yorulursam daha cok oluyor şimdiden teşekkür ederim iyi günler

 19. Nursen
  Şubat 4th, 2018 @ 11:08

  Merhabalar. Ben 10 yıldır panik atak hastasıyım.en büyük şikayetim c
  Kalp çarpıntıları.dr gittim hiç bişey yok
  Ritm holteri de takıldı. Dideral yarim kullanıyorum.ve paxil yarim doz.8 aydır kullanıyorum. Bıraktım bi ara yine çarpıntı basladi bunu sürekli kullanmam mi gerekiyor?

 20. Tayfun
  Şubat 4th, 2018 @ 20:07

  Hocam sağolun teşekkür ediyorum ama sizden istediğim şu bnm alerjimi yani kizarmami ve çarpıntı mi alkol aldığımda ne geçirir ve duzelirim eskisi gibi bir su bardağı ictigimde dokunuyor ve inSan içine çıkamıyorum lütfen yardımcı olun hocam

 21. Prof. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 7th, 2018 @ 13:06

  Doz arttırılabilir. Düzenli egzersiz faydalı olacaktır.

 22. Prof. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 7th, 2018 @ 13:08

  Stres çarpıntı şikayetlerini arttırıyor olabilir.

 23. Prof. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 7th, 2018 @ 13:09

  Ritim holter ile tedavi planlanabilir.

 24. refigul
  Şubat 7th, 2018 @ 18:09

  Hocam jardiyolojiye tekrar gittim..ekg de 130 nabiz gordugu halde ilac vermedi zaten zor cektirdim ekgyi cnk sirt ustu yatinca nefesim daraliyo bayilcak gibi oluyorum ki bu saga ve sola yatsamda olmaya basladigi icin kalp dr.gittim..kalbe eko ile bakti buyume yetmezlik yok dedi ..iki bacak ultrasonu istedi..mesela kahvalti yapiyorum biraz arkami dayaniyorum hemwn nefes darliyo elim ayagim cekilirfibi oluyo oan olcuyorum nabiz 147 cikiyor hemen one egiliyorum bakiyorum iyiyim nabiz 90..ama nabzim 73 ede dusuyor oanda atimlarda bi duzensizlik oluyor oksuruk geliyor..ritim holter yapalim demedi sizce yapmalimiyim..33haftalik gebelik mevcut kalbimde sikismada hissediyorum..sanki yani midedenmi oluyor onu bilmiyorum..sizce ne yapilmali baska yapabilecegim birsey varmi ..bi arkadas kriz falan gecirmekten bahsetti korkuttu beni arkti tasikardi krizimi anlamadim..

 25. Neşe
  Şubat 10th, 2018 @ 23:53

  İyi günler,benim 1 senedir süren çarpıntım nedeniyle doktorum dideral verdi.ama düzenli kullanamadım.doktor kalp ile sıkıntı yok ama uzun süren çarpıntıniyi değil dedi.simdi kalp atışım yüksek olmasa da titreme ve ağrı hissediyorum.ilacı düzenli kullanmadığım için mi ,tekrar doktora gitmeli miyim.ayıca psikatriye gittim citoles verdi ikisini beraber kullanabilir miyim dideral le.farklı saatlerde mi almalıyım.cevap verirseniz sevinirim……

 26. Prof. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 12th, 2018 @ 05:36

  iki ilaç bir arada kullanılabilir.

 27. refigul
  Şubat 13th, 2018 @ 15:47

  Hacam kendim kan yaglari tahlili istedim ve 34haftalik gebelik mevcut..size yazmistim carpini ve asiri nefes darligi yasiyorum..elim ayagim bosaliyor gibi oluyorum sanki bayilcak gibi…kolestrol 253 trigilised 577hdl 63 ldl trigilesid yuksek 400 ustu yaziyor..beni cok korkuttular gebelikte yukselirmis ama bu normalmi..kalp icin tehlike dedi bi arkadasim..uc aylikken yapilan tahlilde bi sorun yoktu ki daha oncede yoktu..lutfen cvp yazin..ozur dilerm yani basinizi agirtiyorum…

 28. Ali
  Şubat 13th, 2018 @ 20:14

  Hocam 44 yaşındayım 18 yaşından itibaren ritm proplem var en az 20 defa kardiyoloji ye gittim herşey normal anti deprasan ilaçlar beloc dideral gibi ilaçlar kullanıyorum hala sorunlar devam ediyor gençliğim hayatım hep böyle geçti aktif ve sosyal biriyim beni çok engelliyor ne önerirsiniz teşekkür ederim.

 29. Prof. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 14th, 2018 @ 08:44

  Tekrardan muayene olmanız faydalı olur.

 30. Ayşen
  Şubat 17th, 2018 @ 20:43

  Merhaba 23 yaşındayım merdiven bile çıkamıyorum nefes nefese kalıyorum çarpıntım oluyor nefes testinde ortalama değeri geçemedim ne yapmalıyım

 31. Melike
  Şubat 17th, 2018 @ 21:24

  Merhaba doktor bey benim 2 3 aydır çarpıntı problemim var kardiolojide egk eko ve efhor kan testi yapıldı kansızlık dışında bir problem çıkmadı luzum halinde alınması için 25 mg belac zok verildi birde stres yorgunluk vs dedi.Stresli zmanalr geçirdim bunun payı var zaten.ama olduğu zman çok korkuyorum kalp krizi gecircem sanıyorum. Efham yapıyorum.yuksek nabiz riskleri var midir en yüksek şu ana kadar 110 oldu

 32. Prof. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 19th, 2018 @ 06:40

  muayene ve tetkik sonuçlarınıza göre egzersiz planlanabilir.

 33. Prof. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 19th, 2018 @ 06:41

  panik ve stres çarpıntı ile kısır döngü oluşturmuş görünüyor. İlaç dozu arttırılabilir.

Yorum gönder

 • PROF. DR. AHMET KARABULUT

 • İLETİŞİM BİLGİLERİ

  0505 357 74 77

  0212 404 42 77


  drkarabulut@gmail.com

 • RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

   

   

   

   

   

   

   

   

               0505 357 74 77

         0212 404 44 44

 • ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

 • ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

 • www.drahmetkarabulut.com

 • KALBINISEV SOSYAL MEDYADA

   

   

   

 • YOUTUBE KANALIMIZDAN VİDEOLARIMIZI İZLEYİN

 • Ziyaretçiler

  Şu an online: 4
  Tümü: 5756
 • ADMIN