Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

ÇARPINTI VE RİTİM BOZUKLUĞU İLE YAŞAMAK KADERİNİZ OLMASIN!

Posted on | Aralık 24, 2014 | 261 Comments

palpitations-1”Çarpıntı şikayetlerinin altından çoğunlukla ciddi bir hastalık saptanmamasına karşın; bu şikayetten muzdarip kişiler mutlaka kontrolden geçmelidirler”

Çarpıntı şikayeti hemen her kişinin yaşadığı bir problem olup, çoğunlukla stres, yorgunluk ve hareketsiz yaşamdan kaynaklanır. Çarpıntı, kişinin kalbinin çalıştığının farkına varması olarak da tanımlanabilir aslında. Kalp biz farkında olmasak da işini hiç aksatmaz ve düzenli olarak kasılır. Ne zaman ki kalp işini biraz hızlı yapmaya başlar, birkaç kez sıradışı kasılır, o zaman onun farkına varırız. Kimi göğsünde hızlı bir vuruştan, kimi kalbinin atışının bir süre durduğundan, kimi de göğsünde uçuşan bişeylerin varlığından sözeder. Kalbin güm güm göğse vurması, kuş kanadı gibi çırpınması, kelebek olup uçması gibi terimler de çoğu zaman bu tip durumlarda kullanılır. Ama hepsinin ortak adı ‘’çarpıntı’’dır.


İstirahat halinde normal bir insanın kalp atışı dakikada 60-100 atım arasında değişir. Çarpıntı, genel olarak kalp atışının dakikada 100’ ün üstüne çıkması olarak tanımlanır. Ancak , kalbin yavaş atımlarında veya normal atımlarında da kişi çarpıntı hissedebilir. Bu his kalbin hızlı atmasından çok düzensiz atımıyla ilgilidir ve kişi bu hissi genelde çarpıntı olarak tanımlar.
Gündelik yaşamda hissedilen beklenmedik çarpıntılar, kalpteki düzensiz atımlar çoğu zaman insanları endişeye sevkeder ve korkutur. Çarpıntının en rahatsız edici yanı kişide panik durumu oluşturmasıdır. Birkaç düzensiz veya hızlı atış öncelikle kafaları karıştırır ve zihinlerde soru işaretleri oluşturur. Kalp krizi geçirme korkusu, kalbimizin duruvereceği endişesi insanın ruhunu sarıverdiğinde tıbbi yardım istemek tek çıkış yolu olarak görülür.

Bu yazıda günlük yaşantıda en sık rastladığımız çarpıntı çeşitlerinden bahsedeceğiz.

En sık izlenen çarpıntı şekli normal ritmin olduğundan daha hızlı atması olarak tanımlanan çarpıntı şeklidir. İstirahat anında nabız genelde 100 ün üzerinde seyreder ve sıklıkla kansızlık, guatr gibi ikincil bir sebebe bağlıdır. Özellikle hareketsiz yaşantı süren, efor kapasitesi düşük kişilerde ise hareket yada duygusal stres ile nabızda ani artış olur. Nabız 70-80 civarında iken bir anda 120-140 aralığına çıkabilir. Kişi çarpıntı ile birlikte nefes darlığı hisseder ve korkuya kapılır. Derin ve yavaş nefes alıp vermek, nefes tutarak ıkanmak genelde nabızda düşme sağlar. Tansiyon düşüklüğü, az su tüketmek, ateşli hastalıklarda nabızı arttıran sık nedenlerin başında gelir. Bu grup çarpıntı genelde zararsız olup sıklıkla tedavi gerektirmez.

Diğer sık gözlenen çarpıntı şekli ise tekleme olarak tanımlanan düzensiz atımlardır. Nabız düzeyi 100 ün altında olsa dahi bu düzensiz atımlar geldiğinde kişi çarpıntı ile birlikte göğüste boşluk ve kalpte durma hissine kapılır. Aşırı stres, yorgunluk, ağır efor, mineral dengesizliği, tansiyon yüksekliği bu tür teklemelere yol açabilir. Bu grup hastalarda sıklıkla tedavi gerektirmez. Ancak kalbe yönelik eko ve ritim holter testi ile rutin kan değerleri bakılmalıdır.

Çarpıntı tarif eden hastalar içerisinde hem tanı hemde tedavi sürecinde atlanmaması gereken grup ise atriyal fibrillasyon denilen ve kalbin düzensiz atımlarıyla seyreden hasta grubudur. Burada düzensiz atım aralıklı teklemeler şeklinde değildir ve sürekli bir düzensiz atım söz konusudur. Atriyal fibrillasyon sık gözlenen bir ritim bozukluğudur ve erken dönemde tedavi edilmediğinde kalıcı olmaya meyillidir. Uzun vadede kalbi büyüterek kalp ve kapak yetersizliğine yol açar. Asıl korkulan diğer komplikasyonu ise felç riskini belirgin olarak arttırmasıdır. Bu risk özellikle 65 yaş üstünde dahada belirgindir. Ne yazıkki bu ritim bozukluğuna gerekli önem verilmemekte ve çoğunlukla hastalara eksik tedavi verilmektedir. Eksik tedavi alan hastalarda uzun vadede bu hastalığın komplikasyonları ile başbaşa kalmaktadır. Felç riskini düşürmek için verilen kan sulandırıcı yanında ritmi tamamen normale döndürmek gelişen teknolojiye paralel olarak mümkün olmaktadır. Bu ritim bozukluğu 3 şekilde normale çevrilebilir. Özellikle ilk 48 saat içinde gelişen ritim bozuklukları ilaç tedavisine cevap verir. İlaç tedavisi ile 1. gün içinde genellikle normal ritim sağlanır. Uzun süreli ritim bozukluğu yaşayan kişilerde ilaca cevap oranı düşüktür ve bu kişilerde elektroşok yöntemi ile normal ritim sağlanır. Bu yöntem uygulanmadan önce kalbin ayrıntılı olarak görüntülenmesi ve uygunluk şartlarının aranması şarttır. Elektroşok yöntemi ile normal ritim sağlama oranı yüksek olmasına karşın bu yöntem yeterince aydınlatılamayan hastalar tarafından kabul edilmemekte ve çoğu hekim tarafından da ihmal edilmektedir. Üçüncü yöntem ise anjiyografik yöntemle ablasyon denilen yakma yöntemidir. Bu yöntem özellikle uzun süreli ve tekrarlayan ritim bozuklukları için idealdir ve %80 a varan başarı oranı mevcuttur. Ablasyon ile atriyal fibrillasyonu düzeltme yöntemi son yıllarda büyük gelişmeler göstermiştir ve ülkemizde de başarı ile uygulanmaktadır. Atriyal fibrillasyonun getirdiği düzensiz ritim ve komplikasyonları ile yaşamak kader değildir. Bu grup hastaların bilinçlenip kardiyoloji referans merkezlerine başvurması hayat kalitesi ve hayat sürelerinde uzama ile sonuçlanacaktır.

Çarpıntı şikayeti olanlar, bu noktalara dikkat!

 • Sigara, alkol, çay, kahve, kola, çikolata tüketimi çarpıntıyı tetikleyebilir.
 • Stres ve gerginlik önde gelen çarpıntı sebeplerindendir ve tedaviye yönelik dinlenme veya tatil, kaplıca, masaj ve spa seansları, meditasyon ve yoga programları uygulanabilir.
 • Düzenli egzersiz özellikle yürüyüş, yüzme çarpıntıyı azaltmada etkili yöntemlerdir.
 • Panik atak hastaları için psikiatrik destek alınmalıdır.
 • Uyku düzensizliği olanlarda ilaç tedavisi uygulanabilir.
 • Günlük 2 litre sıvı alımı çarpıntı şikayetini azaltır.
 • Üzüm ve bal çarpıntıyı azaltıcı etkileri iyi bilinen gıdalardır. Üzüm suyu, limonlu suyla veya sütle karıştırılmış balın düzenli tüketimi çarpıntıyı azaltmaktadır.
 • Taze meyve, sebze tüketimi arttırılmalıdır. Sebzeler çiğ yada az pişmiş olarak tüketilmelidir. Beyaz unla yapılmış besinlerden, katkı maddelerinden zengin gıdalardan, renklendirici eklenmiş gıdalardan ve aşırı baharattan uzak durulmalıdır. Yemekler ana öğünler şeklinde tüketilmeli ve ara kaçamaklardan uzak durulmalıdır.
 • Tansiyon değerleri düşük olan gençler günlük tuz tüketimini ihmal etmemelidir. Kaya tuzu, deniz tuzu gibi rafine edilmemiş tuzlar mineral dengesini daha iyi sağlarlar.
 • Kansızlık ve guatra yönelik araştırmalar mutlaka yapılmalıdır.
 • Çarpıntı için ilaç kullanan kişiler ilacı aniden kesmemelidir. Ani ilaç kesimi çarpıntıya davetiye çıkarır. İlaç dozu azaltılarak tedricen kesilmelidir.
 • Çarpıntı sorununu her zaman hafife almak, önemsememek bazı durumlarda hatalı olabilir. Özellikle yukarıda saydığımız bilinen hazırlayıcılar olmadan ortaya çıkan, sık tekrarlayan ve uzun süren çarpıntı ataklarını ciddiye almakta ve bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır. Hissedilen çarpıntı altta yatan bir hastalığın ilk belirtisi olabilir.

 

Comments

“ÇARPINTI VE RİTİM BOZUKLUĞU İLE YAŞAMAK KADERİNİZ OLMASIN!” için 261 yorum yapılmış

 1. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 27th, 2017 @ 07:28

  Ritim holter tetkiki sonucuna göre tedavi planlaması yapılabilir.

 2. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 27th, 2017 @ 07:29

  kalp ve böbrek yetersizliği uyku düzenini bozar. Etkili ilaç tedavisi düzenlemek gerekir.

 3. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 27th, 2017 @ 07:30

  Şikayetler ön planda vücuttaki gerginlik ve stres nedeniyle oluşuyor olabilir. Düzenli egzersiz ve sıvı alımı fayda getirir.

 4. Kadir
  Kasım 1st, 2017 @ 19:03

  İyi günler yașım 27 aşağı yukarı 7 senedir ani ritim hızlanmaları oluyor defalarca doktora gitmeme ragmen hicbirsey ckmyor gecenlerde uzun sureli oldu ambulans cagrdk ambulansta nabız 215 cıktı ondan sonra ekg cekildi normal kardiyoloji kalp ayrı ayrı iki hastaneye daha gittim hala birsey ckmyor sebebini bir turlu bulamadm suan citoles 5mg ve sanelog 100 mg ritim duzenleyici kullanyorum fakat yinede ara sıra oluyor fakat belli bir zamanı yok bir bakyosun 2_3 gune oluyor bir bakyorsun 2_3 ayda anca bir tane veya hic olmuyor sizce sebebi nedir bana yardmcı olursanz cok sevinirim simdiden tesekurler iyi gunler

 5. Kadir Küçük
  Kasım 3rd, 2017 @ 07:05

  Hocam merhaba ben geçen sene 227 nabız ile hastaneye kaldırıldım ve bir başarısız ablasyondan sonra tekrar ikinci yi oldum isoptin 80 kullanıyorum ancak bu hap benim kalbimi duymama sebep oluyor sorun nedir doktorum normal diyor ama bu işten çok sıkıldım

 6. ali kemal kavaklı
  Kasım 4th, 2017 @ 15:14

  bazen gece uykuda iken göğüs ağrısı ile uyanıyorum,ritm bozukluğu başlıyor ayrıca nabzım yükseliyor ve terliyorum.bu 4-5 saat sürüyor ve sonra geçiyor.göğüs ağrısı şiddetli oluyor.

 7. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 6th, 2017 @ 07:39

  şikayetlere tanı konulamıyorsa event recorder ile uzun süreli ritim kaydı yapılabilir.

 8. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 6th, 2017 @ 07:48

  Zayıf yapıda kişiler kalp atımlarını rahatlıkla duyabilir. nadir oluşan ekstra atımlarda rahatlıkla duyulabilir. mevcut tedaviye devam etmek gerekir.

 9. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 6th, 2017 @ 07:53

  Uyku bozuklukları vücut ağrısı ve ve çarpıntıyı tetikleyebilir.

 10. Samet Demirhan
  Kasım 14th, 2017 @ 08:14

  Merhabalar yaklaşık 1 senedir ritim bozukluğu var her gün nerdeyse daralma yaşıyorum bu yüzden nabzım 140-150 ye kadar yükseldiği oldu 6 ay önce doktora gittim ritim bozukluğu olduğunu söyledi ve ilaç yazdı dideral 40 mg kutunun bitiminde düzeleceği söyledi doktor ama yaklaşık 10 kutu kullandım düzelmedi ve ilaç içtiğim halde bile yaşıyordum tedavi gerekli mi sizce ?

 11. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 15th, 2017 @ 07:15

  Dideral ile rahatlama olacaktır. Ancak çarpıntının sebebine yönelik ek araştırma faydalı olur.

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin