Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

İLAÇ KULLANMADAN KOLESTEROL NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Posted on | Mart 24, 2013 | 481 Comments

adsız

‘’Yaşam şeklinizi değiştirerek kolesterol seviyenizde  % 50 ye varan azalma sağlayabilirsiniz’’

Kolesterol yüksekliği kalp damar hastalığı riskini arttıran temel faktörlerden biridir. Yüksek kolesterol seviyesine yönelik tedavi planlaması bireyselleştirilmelidir. Öncelikle kişinin kalp hastalığına yönelik risk yüzdesi hesaplanmalı ve tedavi buna göre planlanmalıdır.

‘’Herkesin hedef kolesterol seviyesi aynı değildir’’.

Kolesterol yüksekliği saptanan kişilerde en sık başvurulan yöntem sorgusuz sualsiz ilaç başlanmasıdır. Bu işin kolayına kaçmak gibi düşünülebilir. Ülkemizde kolesterol düşürücü ilaç kullanan kişilerin muhtemelen % 50 den fazlası gereksiz yere ilaç almaktadır. Yine bir kesim insanımız kolesterol düşürücü etkisi minimal olan yada olmayan bitkisel ürünlerle kandırılmaktadır.

‘’Yüksek kolesterolü düşürmede temeltaşı diyet, ek fonksiyonel besinler, egzersiz, kilo verme ve sigarayı bırakmadan oluşan yaşam şekli değişikliğidir’’

Diyet ile kolesterolü nasıl düşürürüm?

Hayvansal yağlarda bulunan doymuş yağ asitleri ile margarin ve fırınlanmış hazır ürünlerde bulunan trans yağ asitleri mümkün oldukça azaltılmalı, yerine zeytinyağı ve fındık yağında yoğun bulunan tekli doymamış yağ asitleri ile birlikte ayçiçeği, mısırözü, soya gibi bitkisel yağlarda bulunan çoklu doymamış yağ astileri tüketimi arttırılmalıdır. Bilinçsizce yağ alımını azaltıp un ürünleri ve şekerden oluşan karbonhidratlı gıdalı arttırmak kolesterolü düşürmek yerine kandaki yağ (trigliserid) düzeyinde artışa yol açabilir. Bu nedenle diyette değişiklik yaparken akılcıl davranmalı, kısıtlama yerine diyetin içeriği olumlu yönde değiştirilmelidir.

Nuts-in-shells

Hergün bir dolu avuç (35-50 gr) ceviz,badem, fındık, fıstık, leblebi ve diğer kuruyemişlerden birini tüketmek kolesterol de % 10 a varan düşüşler sağlayabilir. Nuts olarakda adlandırılan bu yemişler her öğünde sofraya konulmalıdır.

Haftada 2 gün balık tüketilmeli ve biri yağlı balık (somon veya ton balığı) olmalıdır.

Baklagillerde, meyve ve sebzelerde tam taneli tahıllarda bulunan diyetsel lif kolesterol düzeyinde % 5 lik ek düşüş sağlar. Günlük 20-35 gr lif tüketilmeli, özellikle yulaf ve arpa kepeğinde bulunan çözülebilir lif tüketimi tercih edilmelidir.

Önceki yazılarda etraflıca bahsettiğimiz Akdeniz diyeti kolesterolü düşürmede etkinliği kanıtlanmış diyet şeklidir.

Hangi fonksiyonel besinleri alırsam kolesterolüm düşer?

benecolBitkisel sterol ve stanollerden günlük 2 gr tüketmek kolesterolde % 15 e varan düşüş sağlayabilir. Bu ek besinlerin eklendiği yağ,süt, yoğurt ürünlerini piyasada bulmak mümkündür.

Yemeklere kırmızı maya pirinci katmak,  soya proteini tüketmek,  şeker kamışı, pirinç kepeği ve balmumunda yoğun bulunan polikosanoltüketmek kolesterol seviyelerinde %5-10 arası düşüş sağlayabilir. Belirttiğimiz ürünlerin ticari tablet formlarıda piyasada mevcuttur.

Kolesterol düzeylerini olumlu etkileyen diğer gıdalar aşağıda sıralanmıştır:

Keten tohumu, alıç suyu, üzüm çekirdeği, yeşil çay, sarımsak, esmer buğday ve arpa, kefir, siyah çikolata.

Egzersiz yaparak kolesterolü nasıl düşürürüm?

hefty-smurfGünlük 30-45 dk düzenli egzersiz yapmak kolesterol miktarında % 10-15, yağ miktarında %30-35 azalma sağlar. Egzersiz gün içine pay edilebilir. Örneğin sabah vede akşam 20 dk olacak şekilde  günlük toplam 4 dk egzersiz yapılabilir.

Hızlı tempo yürüyüş, bahçe işlerini yapmak, temizlik, bisiklet, yüzme,aerobik, basketbol, voleybol seçilebilecek egzersiz biçimlerindendir. Belli bir kondisyona ulaştıktan sonra haftada 2 gün 20 dk dayanıklılığı arttıracak ağırlık, hızlı tempo koşu vede yüzme yapılabilir.

Kilo kaybı ile kolesterolü nasıl düşürürüm?

mesut-yar-zayıflamaYaklaşık 10 kg kilo vermek kötü kolesterol LDL de 8 mg düşüş sağlar. Yine yağ(trigliserid) miktarında % 30 a varan düşüş sağlarken, koruyucu kolesterol HDL de artış izlenir. Birincil hedef kilonun % 10 nu vermek; vücut kitle indeksini (kilo/boy2) 25 in altına indirmek; bel çevresini erkeklerde 94 cm kadınlarda ise 80 cm nin altına indirmek olmalıdır.

 ‘’Diyet ve egzersiz programlarına cevabı değerlendirmek için 3 ay beklenmelidir’’

 

Sigarayı bırakarark kolesterolü nasıl düşürürüm?

sincap_sigara_icmediginiz_icin_tesekkurSigarayı bırakmak kalp hastalığı riskini belirgin olarak azaltmanın yanında koruyucu kolesterol HDL de belirgin artış yapar ve bu etki sigarayı bıraktıktan sonraki ilk ay içerisinde gözlenir. Sigarayı bırakmak kolesterolün vücutta daha tehlikeli formu olan oksitlenmiş forma dönüşümünüde azaltarak damar duvarını korumada yardımcı olur.

Sonuç olarak, kolesterol düşürmede temel tedavi yaşam şekli değişikliğidir. Bu yaşam şekli değişikliğini sağlıklı bireyler rahatlıkla uygulayabilir. Kalp damar hastalığı olan veya bu hastalıklar açısından risk altında olan kişilerin bu önerileri doktor kontrolünde uygulamaları hedef kolesterol seviyesine ulaşmada yardımcı olacaktır. Kolesterol ile mücadelede sloganımız ‘’ aç kalmadan az ve öz yemek, bol hareket, az kilo ve dumansız hava sahasına geçiş ‘’ olarak tanımlanabilir.

Comments

“İLAÇ KULLANMADAN KOLESTEROL NASIL DÜŞÜRÜLÜR?” için 481 yorum yapılmış

 1. nadire erkek
  Eylül 10th, 2013 @ 18:14

  ilac kullanmaya karsi oldugum icin yasam tarimi degistirecegim.sizin onerilerinizi bugun gittigim doktorumda soylemisti.onerilereiniz cok dogal ve herkes uygulayabilir.tesekkurler..

 2. obturan
  Eylül 20th, 2013 @ 11:28

  bütün hastalıkların temelinde haraketsizlik yatıyor sipor yapılırsa pek çoğu düzelir tavsiyene teşekkürler.

 3. enes
  Ekim 15th, 2013 @ 19:32

  teşekkürler

 4. cevo
  Ekim 17th, 2013 @ 11:42

  Bu site iyi de benm para kötü haftada iki kere balığı nasil alayim?

 5. seçkin
  Kasım 11th, 2013 @ 16:47

  teşekkürler

 6. aslan
  Kasım 28th, 2013 @ 20:46

  hocam doktora gittim kolesterolüm 400 olduğunu söyledi buna göre bana ilaç verdi ama bu ilaç ağır geldi kolesterolümü nasıl düşürebilirrim ve doktorun verdiği ilacı içmem gereklimi?

 7. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 29th, 2013 @ 08:04

  öncelikle değeri tekrarlayın. tekrar sonucuda çok yüksek çıkarsa ailevi geçişli kolesterol yüksekliği düşünülebilir. bu durumda ilaç kullanmak gerekir.

 8. raziye
  Aralık 19th, 2013 @ 13:47

  az yemek cok hareketle saglik buldum

 9. ferhat ada
  Ocak 10th, 2014 @ 15:32

  benim 3 yaşında bir oğlum var kolesterolünü düşüremedik ankaraya sevk ettiler ilaç alması lazım dediler bu kolestreol ilaçları ne kadar tehlikeli sağlık açısından ilaç hastalıktan dahamı tehlikeli biz doktorumuzdan bunun bir cevabını alamadık bir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler bu kolesterol ilaçları amerikada ve avrupada yasaklandı

 10. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 13th, 2014 @ 16:11

  yüksek olan kolesterol alt değerinin tipi önem arzediyor. ailede ciddi koleterol yüksekliği olan başka birey varmı? ailesel olma ihtimali yüksek. genelde bu yaşta ilaç tedavisi çok önerilmiyor. bazı ailesel tipteki hastalıklarda plazmaya yönelik işlemler yapılabiliyor. şu an için yasaklanan bir ilaç grubu yok. daha önceden piyasadan geri çekilen moleküller olmuştu ama genelleme yapmak şu an için doğru değil.

 11. mustafa kirişcioğlu
  Ocak 16th, 2014 @ 15:35

  kolesterol ilacı kullanıyorum 20mg düzenli yürüyüş ve doğalbesleniyorum bir türlü kölesterol ve trigiliserit seviyesini düşüremiyorum.sizin önerilerinizi uygulamak istiyorum.

 12. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 17th, 2014 @ 07:07

  Kolesterol tedavisinde mevcut kalp hastalığı yada diyabet varlığı ve kolesterol alt tip değerleri önem arzeder. Hedeflenen seviye kişiye özel değişebilir. Bu konuda tekrar doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 13. murat
  Ocak 28th, 2014 @ 20:29

  Hocam yasim 38 boy 170 kilo 76 sigara bir paket.
  toplam kolesterol 262 LDL 180 trigliseritde yuksek.kardiyoloji ekg ve eko temiz ama nabiz 1hafta olcumde genelde 90 ve uzeri.gunde yarim 5 mg corron.kolesterol ve kardiyoloji 1ay sonra takip.hocam degerler cokmu yulsek beslenme ve egzesizle kaca dusebilir 1 ayda.

 14. ayten
  Ocak 29th, 2014 @ 11:45

  ben 51 yaşındayım spor yapmayı çok seviyorum fakat yinede kolestrolüm 300 — LDL 231 LDH ise 123 benim ilaç mı kullanmam gerek

  stres kolestrolü artırır mı?

 15. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 29th, 2014 @ 12:19

  Değerler çok yüksek seviyede değil. Sigarayı bırakıp, egzersize başlarsanız şikayetler geriler.

 16. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 29th, 2014 @ 12:21

  LDL değeriniz yüksek. Diyet ve sporla gerileme olmuyorsa bir dönem ilaç kullanmanız gerekebilir. Stres ile kolesterol yüksekliği arasında direk bağlantı yoktur.

 17. tugrul
  Ocak 29th, 2014 @ 17:16

  Hocam ssygilar.ben anjiyo oldum EKG normal olmadigi için. Anjiyoda muskuler biridge olduğum ortaya cikti. Biryilldir diltizem120 ve 100 luk aspirin kullanıyorum . bu ilaclarin bana zarari varmi.bunları omurboyu kullanacakmiyim.gittiğim kontrollerde hemen bu ilaclari yaziyorlar.kolestrolum 210-220 lerde.ilaç kullanmalımıyım..şimdiden saygılar

 18. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 31st, 2014 @ 06:54

  tek bulgu müsküler köprüleşme ise mevcut tedavi yeterli olacaktır.geçmiş olsun

 19. nevin
  Şubat 5th, 2014 @ 17:18

  Hocam mrb 23 yasindayim ve kolestrolum 350 LDL 243 cikti ilac kullanmam gerektigini soyledi doktor amA ben kullanmak istemiyorum bu yasta.sizce ne yapmaliym?

 20. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 6th, 2014 @ 06:50

  1 ay sonrasında tekrar bir ldl değeri baktırmanız faydalı olur. şu an için egzersiz ve diyet başlangıç için yeterli olacaktır.

 21. Nevin
  Şubat 6th, 2014 @ 16:56

  Hocam teşekkür ediyorum bir de ben sivilce hapı kullanıyorum onun kolestrole bi etkisi olur mu?

 22. nuh
  Şubat 6th, 2014 @ 18:18

  hocam benim kolestrolum 265 çıktı doktor ilaç verdi ben iki gün kullandım ilacın sağlıksız olduğunu söylediler bıraktım 265 yüksekmi normali kaç ilaç kullanmam gerekirmi

 23. nuh
  Şubat 6th, 2014 @ 18:19

  yaşım 40

 24. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 7th, 2014 @ 07:27

  retinoid türevi sivilce hapları kolesterolde artış yapabilir.

 25. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 7th, 2014 @ 07:28

  kolesterol alt türünün değerleri önemli. herhangi bir hastalığınız yoksa ve çıkan sonuç total kolesterol miktarıysa takip yeterli olacaktır.

 26. Uğur
  Şubat 17th, 2014 @ 18:40

  Hocam benım hdl 32 ldl de 142 bana diyet be spor verdi normal midir

 27. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 18th, 2014 @ 14:02

  bilinen başka bir hastalığınız yok ise sadece spor yeterli.

 28. Berkay
  Şubat 18th, 2014 @ 20:04

  Merhaba hocam,benim kolesterol um 263,LDL 183 ve HDL 62.Bu tabloya göre ilaç alınmalımı yoksa perhiz yeterli olurmu,olursa bu tablo perhizle ne kadar sürede değişebilir.
  Teşekkür ederim

  Saygılarımla

 29. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 19th, 2014 @ 09:20

  ek bir hastalığınız yoksa bu tablo ilaç tedavisi gerektirmez.

 30. tülin
  Şubat 24th, 2014 @ 15:43

  annemin triglesriti 1453 ürtker vardı ılaclar mı yukselltı bılıyoruz ve bzi şok etti bu sonuç.. ne yapabilirz lütfen yardmcı olur musunz?

 31. Ali Rıza FATİH
  Şubat 24th, 2014 @ 16:11

  Hepsini yapabiliriz iyi güzelde sigarayı bırakmak zor onu nasıl yapacağız.bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.
  Kayseri den selamlar.

 32. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 25th, 2014 @ 06:36

  öncelikle aç karına tetkik tekrarlanmalı. değer yine bu kadar yüksek saptanırsa spor ve ilaç desteği sorunu çözecektir.

 33. bülent
  Şubat 27th, 2014 @ 08:38

  hocam yaşım 41, bir yıldır diyabet hastasıyım , bunun yanında LDL kolesterolüm 247 çıktı, 3 ay öncekide 252 çıkmıştı (galvusmet 800mg tedavisi görüyorum) kolesterol için ilaç kullanmam gereklimi bu aşamada.(sigara kullanıyorum)iyi çalşmalar

 34. hasan barbaros
  Şubat 27th, 2014 @ 11:32

  Hocam merhabalar.
  glukoz (açlık) :85
  glukoz (tokluk): 95
  Homa IR endeksi : 6
  HDL: 43
  LDL: 141
  yaşım 38

  İlaç kullanmam gerekir mi? Ne tavsiye edersiniz.
  Teşekkürler.

 35. Alev
  Şubat 27th, 2014 @ 19:13

  hocam benim yaşım 32 ldl kolestrol 256 doktor ilaç verdi yan etki yaptı kolestrolum çok yüksekmi? ilaç kullanmam şartmı ?

 36. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 28th, 2014 @ 08:05

  ilaçtan önce sigaraya nokta koyup spora başlamak şart. tekrar değerde yüksek olduğu için bir süre ilaç kullanmak faydalı olur.

 37. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 28th, 2014 @ 08:05

  sonuçlar iyi görünüyor. ilaçsız takibe devam.

 38. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 28th, 2014 @ 08:06

  bilinen ek hastalığınız yoksa öncelikli tercih diyet ve spordur. yaşam tarzı değişikliği ile tekrar değerinde düşme olmazsa ilaç planlanabilir.

 39. Semih
  Şubat 28th, 2014 @ 12:08

  Hocam yaşım 22 boyum 1.77 kilom 68 kontrol amaçlı kan testi yaptırdım kolesterol değeri 325 LDL ise 255 çıktı.Doktorum 1 hafta sonra tekrar ölçülüp yüksek çıkınca ilaç kullanmam gerektiğini söyledi. Bende ilaç kullanmak istemedim.O zaman diyet ve spor önerdi 3 ay sonra tekrar bakalım dedi. Sigara kulanmıyorum.İlaç kulanmam gerekir mi? Şu an nasıl bir diyet uygulamam lazım?Bildiğim kadarıyla Başka bir sağlık problemim yok.

 40. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 1st, 2014 @ 06:48

  3 aylık diyet ve spor programı sonrası tekrar ölçüm faydalı olur.

 41. arzu
  Mart 2nd, 2014 @ 14:02

  hocam merhaba ben böbrek hastasıyım 1 ay önce nakil oldum daha önceden kolesterolüm 173 tü ama nakilden sonra 300 oldu acaba ilaçlarmı yapıyor teşekkürler

 42. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 3rd, 2014 @ 06:40

  belirtilen kolesterol değerinin hangi birime ait olduğu (total,ldl, trigliserid önemli) önem arzediyor. değerin tekrar bakılması ve karaciğer tiroid fonksiyon değerlendirilmesi faydalı olur.

 43. selcuk
  Mart 3rd, 2014 @ 10:31

  Merhaba hocam
  kolestrolim 280 cigerlerde yag orani ise 180 cikti ama 1 aydir ensemde ve gozlerimde ve basimda baski olusuyor ve cok sittetli bas donmelerim var bunun sebebi kolostrol olabilirmi tsk simdiden

 44. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 3rd, 2014 @ 14:37

  şikayetleriniz için nörolojik muayene faydalı olur. geçmiş olsun

 45. nergis
  Mart 3rd, 2014 @ 15:21

  Merhabalar ben Canada dan yaziyorum 29 yasindayim suan bi hastaligim yok ama kolesterolum yuksek cikmis kotu olan 6:30 ki max 4:30 olmasi lazimmis iyi olanda 4:30 cikti ki oda 2:30 un altinda olmaliymis arti butun vitaminlerim kan, d vit,b12 asiri dusuk dr fazla diyet veremiycem yemen gerekiyor o yuzden ilac kullanman lazim dedi :( sizce sonuclar okadar cok kotumu?

 46. Selçuk Demircı
  Mart 3rd, 2014 @ 19:41

  Hocam norolojik muayene demissiniz
  Orda Kontorol yapmistim Ama fonksiyonel bas Agrim oldugu söylenmisti Ama hareket edince bas dönmelerim cogaliyor dislerimi cok sIkiyorum cenemde de agrilar olusuyor.yaklasik bir aydir panik atak icin ilaç aliyorum bütün Bunlar panik ataktan olabilirmi cünkü sol kolum ve gögsümde bazen Agrilar olusuyor Tsk simdiden hocam

 47. Mine
  Mart 3rd, 2014 @ 22:14

  Benim kolesterolüm 350. Tligerisit 650 biliyorum çok yüksek neler yapmalıyım

 48. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 4th, 2014 @ 10:01

  panik atak tetikleyebilir. trigeminal nevralji açısındanda nörolojik araştırma yapılabilir

 49. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 4th, 2014 @ 10:02

  diyet, spor vede sigara bırakma ilk etapta yeterli. 3 ay sonrasında kontrol yaptırmanız faydalı olur

 50. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 4th, 2014 @ 10:04

  bir miktar yüksek çıkmış. 1 ay sonra değeri tekrarlayın. yine bu değerler saptanırsa tedavi faydalı olur

 51. Nihal Günalp
  Mart 5th, 2014 @ 17:17

  Sayın hocam, 55 yasındayım.Yeni tetkik yaptırdım.Kolesterol total 273 , Hdl 56, Ldl 192 cıktı. Doktor Ator 10 mg ilaç kullanmamı onerdı. Beslenmeme her zaman dikkat ediyorum.Kilom normal. Sizce ilaca baslamalımıyım? Bu arada babam kalp hastası. Sevgiyle kalın…

 52. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 6th, 2014 @ 09:13

  1 ay sonrasında tetkik tekrarı ve ldl yine yüksekse düşük doz ilaç tedavisi faydalı olur.

 53. Ahmet Karabulut
  Mart 10th, 2014 @ 10:05

  Hocam benimde adım ve soyadım sizinle aynı.
  LDL yüsekliğinin karaciğer üzerinde etkisi oluyormu? Karaciğer yağlanması ile LDL yüksekliği arasında bir ilşki vermı? Saygılarımla..

 54. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 10th, 2014 @ 13:27

  Karaciğer yağlanmasının temel sebebi alkol alımıdır. Ayrıca kilolu insanlarda da sıkılıkla saptanır. LDL den ziyade kan trigliserid düzeyi karaciğer yağlanması ile birliktelik gösterir.

 55. funda karakoca
  Mart 12th, 2014 @ 05:59

  Hocam 26 yaşındayım kolesterol 263 trigliserid 169 hdl 75 ldl 154 kötü alışkanlığım yok 169 boya 65 kiloyum son aylar hareketsiz kaldım sporla kontrol altına alabilir miyim

 56. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 12th, 2014 @ 07:13

  mevcut değerler normal aralıkta görünüyor. sağlıklı yaşam için spora devam.

 57. Fadım hanım
  Mart 13th, 2014 @ 17:44

  merhaba hocam
  boyum 165 kilom 79
  yaşım 47 kolestrol 271
  hdl 52 lldl ise 169
  trigliserid 252
  ilaç kullanmadan nasıl düşürebilirim
  teşekkürler.

 58. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 15th, 2014 @ 07:05

  durum ilaçlık görünmüyor. akdeniz diyeti ve egzersiz faydalı olur

 59. ayşe
  Mart 16th, 2014 @ 22:19

  Hocam Merhabalar iyi geceler ben 23 yasinda 1.65 boy 71 kg ben bu 1 ay icerisinde cok kilo aldim bundan 2 yil öncesi kolesterolum yüksek çıkmış tı sizce aşırı hızla kilo almanın sebebi kolesterol mudur ve eğer öyleyse ben bu konuda ne yapabilirim Yardımınız icin Teşekkürler

 60. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 17th, 2014 @ 07:59

  kolesterol yüksekliği kilo alımına meyile yol açmaz. Tam tersine kilo alımı özellikle kan yağ seviyesinde artış yapar.

 61. şerafettin
  Mart 20th, 2014 @ 06:39

  slm hocam ben 2013 8 ayda anji olup stent takıldı 4 damardan 1 rine ogün 88.4 kilodydım simdi 77.1 düştüm spora devam ediyorum ilaclarım protonex.coversol.belokzok.plavıx.ecopirin.ameliyattan sonra 6 ıncı ayda 3 üncü kontrolde kolestirol ilcı verdi kullamalımıyım şükür sıkıntım yok 1.60 by kilo 77.ı gecen itibarı ile bir her kontrolde ayrı hocalar oluyor sakıncalımı kşu yolu kalpte oldum konrollerde orada devam ediyor 13 8 2013te sonuclaı HDL 54 LDL 207 trinliserid 405 total kolestirol 343 ne yapmalıyım ilaclarımı yasım 55 ilk defa bukadar kulanacam saygılar teşekür edrim ilk defa yazıyorum kusurum bakmayın teşk

 62. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 21st, 2014 @ 10:13

  kolesterol değerleriniz o dönem belirgin yüksekmiş. bu yükseklik stentlerin tekrar tıkanma riskini arttırır. şu an için tekrar kontrol faydalı olur.

 63. ferhat
  Mart 24th, 2014 @ 16:02

  Merhaba çocuğumda .3/6 sistolik üfürüm .fm 3000 bizi eko bölümü ne sefk etiler

 64. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 24th, 2014 @ 16:12

  üfürümün derecesi orta düzeyde olup altta yatan kapak yada doğuştan kalp hastalığının göstergesi olabilir.eko ile kesin tanı konulacaktır

 65. ferhat
  Mart 25th, 2014 @ 07:56

  Slm hocam .24aylik çocuğumda cikan tam kan tahlili .lökosit. 15.7 nötrofil25. 4.lenfosit 62.9. monosit. eozinofil.2.55 bazofil1.13 nötrofil#1.36 ezonofil#0.399 bazofil#0.177 eritrosit 4.33 hemoglobin 11.3 hematokrit 34.1 mcv78.9 mch. 26.1 mchc33 rdw16.8 trombosit 380 mpv7.04 pct. O

 66. ferhat
  Mart 25th, 2014 @ 07:59

  Merhaba. monosit. 8.03

 67. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 25th, 2014 @ 08:41

  pediatri doktoruna danışmanız faydalı olur. sonuçlar enfeksiyon bulguları ile uyumlu olabilir.

 68. etem acar
  Mart 25th, 2014 @ 11:26

  Sevgili Hocam.

  57 yaşındayım.1.69 boy ve 72.5 kiloyum.sigara ve içki kullanmıyorum.haftada 4 gün yaklaşık 1 saat spor yapıyorum.
  yıllardanberi kollestrolüm 300 lerde.dün test yaptırdım. LDL 213,KOLESTROL 284 diğer tüm değerlerim iyi.Ailede kalp hastası yok.inatla ilaç kullanmak istemiyorum ancak çok sitresli bir kişiyim.

  ilgi ve alakanıza teşekkürler.

 69. ferdag
  Mart 25th, 2014 @ 14:19

  Öncelikle sevgiler bize bu imkanı verdiğiniz için teşekkürler annem bursa ihtisas hastanesi araştırma hastanesinde anjio oldu kalpte sorun çıktı 78 yaşında ameliyatı sorunlu gördüler kalpte sağda ve sol damarlarında tıkanıklık var kalp kapakcıgında sızma var hafif ameliyat olabilir mi 78 yaşında olduğu için korkuyor şimbi tedavide birde nefes darlığı var

 70. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 25th, 2014 @ 19:36

  ameliyat riski yüksekse stent konusunda damarları değerlendirmek lazım.kesin yorum için anjiyografi görüntüleri gerekiyor.

 71. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 25th, 2014 @ 19:38

  sınır değerin üstünde LDL değeri mevcut. kalp hastalığı risk skorlamasına bakmak lazım.orta ve yüksek risk grubunda ilaç faydalı olur.

 72. sibel
  Mart 26th, 2014 @ 13:21

  hocam merhabalar,

  ben 2 yıldır düzenli spor ve diyet yapıyorum.

  buna rağmen kolestrol değerlerim yüksek

  ldl kolestrol 217

  hdl kolestrol 284

  hdl kolestrol 48

  trigliserid 95

  ne yapmam gerekir acaba?

  çok teşekkürler

  syg.

 73. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 26th, 2014 @ 13:56

  kalp hastalığı açısından ek risk taşıyorsanız dönemsel ilaç tedavisi faydalı olabilir.

 74. zeynep şimşek
  Mart 28th, 2014 @ 12:07

  hocam ldl 135 kolestrol225 rriglest 242 çok başım dönüyor ve ağırıyor 4gündür böyle bunlar yaparmı böyle cevap verirseniz sevinirim ne yapmam lazımm.

 75. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 28th, 2014 @ 16:41

  başdönmesi ile mevcut kolesterol değerleri arasında bağlıntı görünmüyor. nörolojik kontrol faydalı olur

 76. zeynep şimşek
  Mart 30th, 2014 @ 07:48

  hocam beyinde kılcal damarlarda ara ara tıkanıklık var dediler.bu baş dönmesi yapar mı?
  4 5 gündür çok dönüyor yıllar önce böyle oluyordu vertigo demişlerdi.yine o mu atak yapmış olabilir acaba ? vasoric içiyorum uygun mu? şimdiden teşekkür ederim :)

 77. zeynep şimşek
  Nisan 1st, 2014 @ 12:28

  hocam dün norolojiye gittim baş dönmesi için emar ve tomogrofi çektiler bişey çıkmadı hocam bide çok ağırıyo parol iç dediler bakırköy ne yapmam lazım vasorec içiyom kıristaller yerinden oynamıştır dediler
  böyle olacak bu hastalık kalıcı dediler ne yapmma lazım hocam teşekkürler

 78. mahmut şimşek
  Nisan 1st, 2014 @ 12:29

  hocam dün norolojiye gittim baş dönmesi için emar ve tomogrofi çektiler bişey çıkmadı hocam bide çok ağırıyo parol iç dediler bakırköy ne yapmam lazım vasorec içiyom kıristaller yerinden oynamıştır dediler
  böyle olacak bu hastalık kalıcı dediler ne yapmma lazım hocam teşekkürler

 79. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 1st, 2014 @ 14:38

  vertigo atakları uzun süreli olabiliyor. ilaçlara devam etmek gerekir. şikayetler fazlaysa ek ilaçlar için tekrardan kontrol faydalı olur.

 80. mustafa fırat
  Nisan 5th, 2014 @ 18:57

  Hocam merabalar. Akşamları uzanırken olan ritim bozukluğum vardı Kolesterol.250-LDL.170-Triglerisid.195 bu değerlerimden kaynaklanıyor olabilirmi? Spor yapmaya başladığım 20 gün sonra artık aritmi olmaz oldu sebebi yüksek kolesterol olabilirmi hocam teşekkürler

 81. Ahmet Caner
  Nisan 5th, 2014 @ 20:42

  2 ay önce kan testi yaptırdım kolesterol LDL 199 çıktı geçen hafta tekrar yaptırdım 202ye çıkmış. KArdiyolojiye gittim eko ve ekg yaptı doktor kalbinde bişe yok dedi . spor yap yemene içmene dikkat et dedi başkada bişe demedi. İşin tuhafı 2 senedir düzenli spor hayatım var. sigara alkol ağzıma sürmedim. ilk testten sonra pirinç pilavı kırmızı et gibi besinlerden uzak durdum. çaya bile şeker atmayan birisiyim. kola felan abur cubur da yok. bunun sebebi nedir ? yaklaşık 1 senedir günde 2 3 paket 3ü1 arada nescafe tükettim bu olabilir mi ?

 82. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 7th, 2014 @ 05:32

  ritim bozukluğu ile kolesterol düzeyleri arasında bağlantı görünmüyor. Düzenli spor ritmi düzenleyecektir.

 83. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 7th, 2014 @ 05:33

  tek başına bu değerderden kahve tüketimini sorumlu tutmamak lazım. yapılan değerlendirmede düşük risk grubundaysanız ilaçsız devam edebilirsiniz.

 84. hakan
  Nisan 9th, 2014 @ 10:09

  3 yıldır düzenli spor yapıyorum haftada 5 gün 1saat yediğime içtiğime dikkat ediyorum kollesturolüm 220 altına düşmüyor

 85. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 10th, 2014 @ 11:02

  bahsedilen değer total kolesterol miktarıysa herhangi bir tedbire gerek yok.zira düzenli spor yapanlarda iyi kolesterol HDL sıklıkla yüksek oluyor.

 86. hamdi
  Nisan 10th, 2014 @ 17:08

  Hocam öncelikle bilgileriniz için teşekkürler benim kolestroş 253 Triglyserid 260 hdl 34 ldl 167 çıktı doktor oerhiz ve spor önerdi ilaç kullanmalı mıyım neler önerirsiniz saygılar

 87. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 10th, 2014 @ 21:17

  spor ve diyet yeterli görünüyor.

 88. sibel dolu
  Nisan 11th, 2014 @ 14:59

  HDL = 71
  LDL = 193

  Önerinizi rica ederim.

 89. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 12th, 2014 @ 09:44

  1 ay sonrasında tekrar kontrol faydalı olur. LDL seviyesi sınır değerde. Sağlıklı yaşam için genel önerileri uygulamakla işe başlayabilirsiniz.

 90. isa koç
  Nisan 14th, 2014 @ 13:32

  merhaba hocam,kontrol amaçlı test yaptırdım birer hafta aralıklarla, sonuclar ldl 225 kolestrol 323 hdl51 yaş 38 kilo 73 boy 1.70 doktor bey 10 mg ilaç yazdı 4 gündür kullanıyorum ama karacigere zararı olabilir diye söyledi,ilaca devam etmelimiyim yoksa siz ne önerirsiniz.teşekkürler sevgiler saygılar

 91. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 15th, 2014 @ 05:58

  doğru bir tedavi önerilmiş.düşük doz ilacın karaciğer yan etkisi minimaldir.

 92. sertan
  Nisan 21st, 2014 @ 18:18

  Hocam merhabalar bugun test sonuçlarimi aldım
  Kolesterol 260
  HDL kolesterol 37
  LDL kolesterol 196
  Bu şartlarda kalp krizi riski taşıyormuyum ve ne yapmalıyım.
  Ceviz, badem, findik yenmeli deniyor doğrumu.
  Teşekkür ederim…

 93. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 22nd, 2014 @ 06:40

  sadece kolesterol değerlerine bakılarak kriz riski yapmak doğru değil. değerler sınırda görünüyor. egzersiz faydalı olur. günlük 40 gr kadar ceviz badem faydalı.

 94. Gülizar
  Mayıs 6th, 2014 @ 22:09

  Hocam merhaba hdl 35 ldl 157 kolestrol 220 ne yapmalıyım

 95. emre
  Mayıs 7th, 2014 @ 22:38

  Hocam kolestrol 403 LDL 373 YASIM 23 SIZCE ILAC KULLANMAYA BASLAMALIMIYIM

 96. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 8th, 2014 @ 06:09

  Tetkiği tekrarlayın.Aynı değerler çıkarsa ilaç gerekir. Diğer aile bireylerinde taranması faydalı olur.

 97. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 8th, 2014 @ 06:15

  spor ve ilaçsız takip yeterli görünüyor

 98. emre
  Mayıs 8th, 2014 @ 22:15

  Hocam ailede herkesde var gbi bsey genetik yani 3 ay once 350 di kolestrol smdi 403 cikmis ilac kullanmamida kimse onermiyor sizce neyapmaliyim sporla falan dusurebilirmiyim?

 99. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 9th, 2014 @ 10:47

  ailevi durum söz konusu..ilaç gerekli olacaktır.

 100. hasan bayraktar
  Mayıs 21st, 2014 @ 16:21

  Mrh hocam LDL 196 kolestrol 259 HDL 42 trigliserid 103 glukoz 87 bir ay onceki tahlilde buna yakin rakamlar yasim 28 sigara var uzun zamandır spor yapiyorum boy 176 kilim 94

 101. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 21st, 2014 @ 19:41

  diyet ve spor yeterli gözüküyor..

 102. hasan bayraktar
  Mayıs 22nd, 2014 @ 20:24

  Hocam zaten lise yillarindan itibaren spor yapiyorum yinede rakamlar yuksek ileride bende sorunlara yol acabilirmi acaba saygilar sunuyorum tesekkur ediyorum

 103. ayse kocatus
  Mayıs 23rd, 2014 @ 08:23

  Dun aldigim sonuca gore kolesterol 310trigliserin640 kan degerimde 9cok dusukmus ama dr sadece kan ilaci vermis kolesterol bizim ailede genetik yasim41 kilo70boy155

 104. murat usta
  Mayıs 24th, 2014 @ 07:50

  Hocam Mrb.Benimde Ldl kolestrol 155 trigliresid 241 kolestrol 238 hdl 35 cikti yas 29 ailede kalp damar hast. İrsi. Dr. endokrinoloji gorsun bu yasda normal degil dedi bende diyetle hallederim diye gitmedim.Sizce degerler tedavi gerektiriyomu. Simdiden Tesekkurler.

 105. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 26th, 2014 @ 05:39

  sonuçlar ilaç tedavisi gerektirmiyor. diyet ve spor yeterli.iyi günler diliyorum.

 106. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 26th, 2014 @ 05:41

  1-2 aylık diyet sonrası değerlerin tekrarı faydalı olur.

 107. gül
  Mayıs 26th, 2014 @ 12:14

  merhaba hocam
  sadece ldl 180 diğerleri normal sınırlarda
  ancak ailemde kalp rahatsızlğı tansiyon hstalığı yaygın doktor kolestrol ilacı verdi kullanmam gerekirmi

 108. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 26th, 2014 @ 13:58

  ek bir hastalığınız yoksa diyet-egzersiz şu durumda yeterli.

 109. murat usta
  Mayıs 27th, 2014 @ 05:21

  Burda herkesin sorusuna cevap vermeniz takdire şayan Allah razi olsun hocam.

 110. şehnaz
  Mayıs 30th, 2014 @ 14:07

  hocam merhaba. ben askeriyede muayene olacağım assubaylık için. bu yüzden bugün kan tahlili yaptırdım ne var ne yok diye. kolestrolüm 213 çıktı. ldl : 146 hdl :47 , sizce yüksek mi ?

 111. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 31st, 2014 @ 06:38

  sonuçlar normal sınırda görünüyor

 112. Kerem
  Haziran 4th, 2014 @ 13:02

  Hocam selamlar,

  Bugun yaptirdigim bir test sonucunda,
  LDL 218
  HDL 44
  KOLESTROL 299
  Trigliserid 185

  ilac kullanmam gerektigi soylendi. Fikrinizi alabilirmiyim?

 113. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 4th, 2014 @ 16:31

  bilinen bir hastalığınız yoksa 1 ay spor ve diyet sonrası kontrol yaptırın..deģerler yine yüksekse ilaç düşünülebilir..

 114. Belma
  Haziran 6th, 2014 @ 09:04

  Hocam ldl 179,hdl 62,kolestrol 270,trigliserit 156 çıktı.Düşürmek için ne önerirsiniz.Yaşım 44.Annemin de kolestrolü yüksek.
  Teşekkür ederim.

 115. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 6th, 2014 @ 12:51

  Bilinen ek bir hastalığınız yoksa diyet ve egzersiz yeterlidir.

 116. temel oruç
  Haziran 6th, 2014 @ 13:48

  Merhaba doktor bey.. Yıllardır devam eden ve dermatolog ve cildiye uzmanlarına defalarca gitmeme rağmen çözüm bulamadığım sivilce sorunum

  Kolesterol 275
  Trigliserid 227

  Bu dğerlere bağlanabilir mi?
  Sürekli kendimi yorgun hissetme hali uyku hali. Baş ağrıları… Ve çıkan sivilcelerin ya da benzer deri enfeksiyonlarının mutlaka iz ve leke bırakması geçmemesi…

  Saygılar

 117. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 8th, 2014 @ 11:20

  Ciddi derecede kolesterol yüksekliği cilt hastalıklarına zemin hazırlayabilir.sizin değerlerinizle şikayetler uyuşmuyor.

 118. belgin
  Haziran 17th, 2014 @ 11:48

  merhabalar,
  benim kolesterolüm 255, ldl kolest. 191 ancak hdl ve trigliseridim normal, beslenme ve egzersiz ile bunu düşürebilirmiyiz. 35 yaşındayım boyum 170 ve kilom da 73

 119. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 17th, 2014 @ 15:21

  Diyet ve düzenli egzersiz yeterli olacaktır.

 120. Berrin
  Haziran 30th, 2014 @ 08:58

  45 yaşındayım.163boy ve67 kiloyum.
  Total kolesterol: 247 HDL:74 LDL:150 Trigliserit: 118. Önerilerinizi rica ediyorum. HDL degerimin yüksek olması sorun oluşturur mu?

 121. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 30th, 2014 @ 10:22

  HDL kolesterol koruyucu özellikte kolesterol tipidir. Sonuçlara göre ek ilaç tedavisi gerekmiyor.

 122. ozge celik
  Temmuz 8th, 2014 @ 10:06

  Kolesterol 204 triglyserid 158 yas 23 boy 1.80 kilo 73 ? Normal mi

 123. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 8th, 2014 @ 11:44

  Sonuçlarınız gayet sağlıklı gözüküyor.

 124. Mehtap Semiz
  Temmuz 8th, 2014 @ 17:19

  Hocam total kolesterol 271
  HDL 53
  LDL 197
  Trigliserit 105
  Yaşım 47.boyum 1.78 kilom 77.İlaç kullanmam gerekiyor mu?Ne yapmam gerekiyor?Teşekkürler.

 125. Mehtap Semiz
  Temmuz 8th, 2014 @ 19:27

  Hocam total kolesterol 271
  HDL 53
  LDL 197
  Trigliserit 105
  Yaşım 47.boyum 1.78 kilom 77.İlaç kullanmam gerekiyor mu?Ne yapmam gerekiyor?Teşekkürler.

 126. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 9th, 2014 @ 07:31

  Değerler sınırda görünüyor.2 aylık diyet ve egzersiz sonrası kontrol faydalı olur.

 127. nagihn
  Temmuz 12th, 2014 @ 13:25

  hocam bnde kontrol amacli biuokimya hematiiloji ve hormon testi yaptrdm ..kolestrol 298hdl-58 trigliserid160 ldl 208ckti su an diyetebasladm bu yetrli olurum bunlar dsnda bi rahatszlgm yok seker ve tansiyonda normal ..

 128. Aslı
  Temmuz 13th, 2014 @ 21:15

  Hocam tahlillerimde hdl 81.2 ldl 154 kol 282 trigliserit 234 çıktı 32 yaşında 65 kg 160 boyundayım ne tavsiye edersiniz teşekkürler

 129. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 14th, 2014 @ 07:48

  sonuçlar normal sınırlarda görünüyor. egzersize devam.

 130. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 14th, 2014 @ 07:51

  2 ay diyet ve egzersiz, sonrasında tekrar kontrol faydalı olur.

 131. habibe ozkan
  Temmuz 18th, 2014 @ 08:43

  Hocam boyun:160 kilom:47 28 yasindayim kolesterol 196 HDL kolestrol 66 LDL kolestrol 121 trigliserid 46 ben pek anlayamadim

 132. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 18th, 2014 @ 09:11

  Değerler normal aralıktadır.

 133. öznur
  Temmuz 18th, 2014 @ 21:24

  Merhabalar hocam bugün ilk defa kolestrolüm olduğunu öğrendim sonuçlar ldl 116.8, HDL 72, kolestrol 208. Yaşım 26 ,kilom 57, neler önerirsiniz teşekkürler.

 134. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 20th, 2014 @ 16:27

  değerler normal aralıkta görünüyor..sağlık için spora devam..

 135. mustafa can
  Temmuz 23rd, 2014 @ 22:50

  merhaba hocam bende karaciğer yağlanması var kalp
  sonuçları normal bu gün aldığım kan değerlerim
  GGT 55
  AST 23
  ALT 34
  LDL 141
  HDL 41
  Trigleserid 135
  Kolestrol 210
  Şimdiden teşekkürler

 136. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 24th, 2014 @ 06:21

  sonuçlar normal aralıkta görünüyor. geçmiş olsun.

 137. Melike
  Ağustos 3rd, 2014 @ 16:07

  Hocam ben 17 yaşındayım, kilom 48, boyum 1.62, kolestrolüm 277 trigliseridim 200 çıktı, gayet sağlıklı ve genç olmama rağmen değerler yüksek, sizce sebebi nedir? Teşekkürler

 138. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 8th, 2014 @ 07:36

  ailesel yatkınlık olabilir. sporu yaşam şeklinize katmanız değerleri düzeltecektir.

 139. özcan özcanli
  Ağustos 13th, 2014 @ 12:06

  hocam tiriklegis 400 iyi huylu 10 benim ne kollanmam gerekiyor ilaç kullanıyorum ama bir türlü dülmiyor

 140. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 14th, 2014 @ 06:08

  öncelikle tetkikler tekrar edilmeli. sonrası sigaradan uzak durma, diyet ve egzersiz.

 141. seda
  Ağustos 19th, 2014 @ 02:41

  merhaba hocam. annemim
  ast degeri 135
  alt 90
  ggt 94.4
  yasi 47
  ldh degeri 227
  sarılık vs testleri temiz çıktı böbrek bezi üstünde kitle oldugu için ilaç verilemiyor ne yapmamızı onerirsiniz . kadın hastalıklarından ameliyat olucak ancak karaciğer degerleri yuksek oldugu için ameliyata alamıyorlar . cevabınızı beklıyoruz hocam

 142. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 19th, 2014 @ 11:56

  bu konuda gastroenteroloji uzmanından fikir almanız daha doğru olur.

 143. muhammed
  Ağustos 21st, 2014 @ 20:25

  hocam kolestrol 333 trigliserid 222 hdl 52 ldl 237 önceki seni ldl 194 dü ilaç kullanmıyorum kilom çok yok ama yükseliyor ne yapmalıyım sizce

 144. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 25th, 2014 @ 18:25

  2 aylık diyet ve egzersiz sonrası değer düşmezse geçici ilaç tedavisi düşünülebilir.

 145. Aylin
  Ağustos 26th, 2014 @ 20:41

  Hocam merhaba , LDL 224 – Kolesterol 313 ..
  Öneriniz ? Lütfeeeeeeeennnnn

 146. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 27th, 2014 @ 13:02

  2 ay diyet ve egzersiz sonrası tahlilin tekrarı ve gerekirse ilaç seçilecek yöntemdir.

 147. serap
  Eylül 2nd, 2014 @ 12:33

  Merhaba hocam, LDL 153 ve KOLESTROL 235, bunlar benim değerlerim. Eşimin değerleri de: LDL:187, KOLESTROL:272, TRIGLISERID:191, GLUKOZ (AKS):107. Değerlendirebilirsiniz sevinirim. Saygılarımla.

 148. ayla
  Eylül 2nd, 2014 @ 17:16

  merhaba hocam benim kilom 1.58 kilom 61kg
  ldl 180
  hdl 48
  kolesterol 291
  trigliserid 315
  doktor ilac almami onerdi neyapmaliyim

 149. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 3rd, 2014 @ 05:50

  Eşinizin değerleri üst sınırda görünüyor.Diyet ve egzersiz faydalı olur.

 150. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 3rd, 2014 @ 05:51

  bilinen bir kalp hastalığı yada şeker hastalığı yoksa 2 aylık diyet egzersiz sonrası değerlerin kontrolü faydalı olur.

 151. Erol
  Eylül 5th, 2014 @ 09:49

  Hocam merhaba
  Test amaçlı tahlil yaptırdım
  Total kolesterol 241
  Trigliserit 424
  Hdl 31
  Ldl. Trigliserit deggeri <400 MGK/dl oldugundan heseplqnamadı yazıyor.
  Not: 2009 yılında da LDL sonuç yine aynı çıkmıştı . Ne yapmalıyım iyi günler

 152. Erol
  Eylül 5th, 2014 @ 09:53

  Hocam merhaba
  Yaş 38
  Boy 175
  Kg 79
  Total kolesterol 241
  Trigliserit 424
  Hdl 31
  LDL deger <400 den büyük olduğu için hesaplanamadı diyor ..
  2009 yılında aynı testleri yaptırmıştım
  LDL deger yine <400 den büyük çıkmıştı ne yapmam lazım tşk ederim

 153. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 6th, 2014 @ 07:37

  trigliserid düzeyi egzersiz ve sigaradan uzak durmaya iyi yanıt verir. diyet ve egzersize rağmen yüksek seyreden değerler varsa kontrol faydalı olur.

 154. Ali ÖZKANLI
  Eylül 16th, 2014 @ 08:26

  Merhaba

  Yaş 42
  Kilo 74
  Sigara yok alkol ayda bir

  Total Kolesterol : 280
  Trigliserit : 112
  HDL : 48
  LDL : 208

  Sizce ilaç kullanmalımıyım , risk durumum nedir

 155. Cüneyt
  Eylül 17th, 2014 @ 09:54

  Hocam merhaba kolesterol 277 trigliserid 205 hdl 205 ne yapmam gerek kırız riski varmı geceleri hiç uyuyamıyorum

 156. Cüneyt
  Eylül 17th, 2014 @ 09:55

  Your comment is awaiting moderation…

  Hocam merhaba kolesterol 277 trigliserid 205 hdl 205 ne yapmam gerek kırız riski varmı geceleri hiç uyuyamıyorum

 157. didem
  Eylül 18th, 2014 @ 18:35

  aılemde kalp seker kolestrol var ..bende 10 gun once asırı carpıntım ıcın doktora gıttım kotu kolestrol oldugunu soyledı 210 cıktı ıkıncı testı pazartesı verıcem oda yuksek cıkarsa hapa baslamalıyız dedı..bende suan taze zeytın yapragından cay yapıp ıcıyorum dusurdugunu duymustum.pazartesı kan verdıgımde ne kadar dustugunu ogrenıcem..ısın aslı sukı hocam bende ılac kullanmak ıstemıyorum bır aylık dıyete grıp yurusu yapıp bu cayıda ıcıp test yaptırıp duserse hayatıma bu sekılde devm etmek dusmezse mecbur hap kullanmak gerek dıye dusunuyorum dusuncem yanlısmı sızce…sımdıden tesekurler

 158. Kaan
  Eylül 19th, 2014 @ 09:28

  Merhaba hocam 21 yaşındayım ve akne tedavisinde kullanacağım ilaç (aknetrent) için test yaptırdım be değerler
  Trigliserid 251
  Kolesteol 252
  Hdl 37
  Ldl 165
  Non hdl 215
  Değerlerini gösterdi ilacı kullanabileceğimi söyledi sizce bir sakınca varmıdır? Teşekkürler

 159. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 20th, 2014 @ 06:53

  2 aylık diyet ve egzersiz sonrası tetkik kontrolü faydalı olur.

 160. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 20th, 2014 @ 06:55

  kriz riski sadece kolesterol değerine göre belirlenmez. kontrol tetkik yaptırmanız faydalı olur.

 161. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 20th, 2014 @ 06:57

  kan sonucu sınır değerin hafif üzerinde. 2 aylık diyet ve egzersiz sonrası tetkik kontrolü yeterli olur.

 162. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 20th, 2014 @ 06:57

  kan değerleri ilaç kullanımını engelleyecek derecede değil. tedavi süresince takip faydalı olur.

 163. emel bilgic
  Ekim 9th, 2014 @ 12:22

  Merhabalar 2 gunde bir iki gogsum arasinda batar gibi birsey oluyor kolestrolum yasa gore yuksekmis 259 cikdi kalp doktoruna kontrol olmalimiyim

 164. Fatma gukbenız
  Ekim 9th, 2014 @ 17:51

  ıyı Akşamlar hocam yaşım 32 günde 5 yada 6 adet sigara içiyorum kolesterolüm 277 uhdl 74 ldl 186 sonuçlar yuksekmı ve ılaç kullanmalımıyımm şimdiden tşk ederım

 165. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 11th, 2014 @ 14:24

  Diyet ve egzersiz yeterli görünüyor. İki ay sonrasında ölçümü tekrarlayın.

 166. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 11th, 2014 @ 14:27

  Değerde hafif yükseklik var, muayene faydalı olur.

 167. Seçil
  Ekim 14th, 2014 @ 14:28

  Kolesterol 501, hdl kolesterol 88, ldik kolesterol 396 ne yapmalıyım hocam teşekkürler

 168. Mustafa
  Ekim 14th, 2014 @ 19:01

  Hocam yaşım 19 boy 1.80 kilo 79 kolesterol 195 HDL kolesterol 38 ldl kolestrol 135 trigliserid 194 ne öneriyorsunuz normal mi sonuçlar

 169. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 15th, 2014 @ 12:44

  Değerler oldukça yüksek. Öncelikle değerlerin tekrarlanması gerekir. Sonrasında ilaç tedavisi gerekli görünüyor.

 170. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 15th, 2014 @ 12:45

  Sonuçlar normal sınırlar içerisinde. Egzersiz HDL yükseltilmesi açısından faydalı olur.

 171. Sıla
  Ekim 15th, 2014 @ 19:46

  Hocam merhabalar
  Yaşım 17 kilom 58
  ailede genetik kalp hastalığı var kalp krizi geçirenlerin sayısı fazla.
  Kolesterolüm 350 ldl 280 ilaç 20 mg lık ilaç kullandım bıraktım kolesterolümü düşürmek için neler yapabilirim?
  Tşk ediyorum…

 172. Sıla
  Ekim 16th, 2014 @ 12:05

  Mrb hocam bizim ailede genetik kalp hastalığı var ve kalp krizi geçirenlerin sayısı oldukça fazla.
  Yaşım 17 kolesterol 350 ldl oranı 260 kilom 58 . 20 mg lık ilaç kullandım bıraktım düşürmek için neler yapmalıyım tşk ediyorum .

 173. Merve vural
  Ekim 16th, 2014 @ 21:37

  Hocam total kolestrol 394,hdl 88,ldl 247,vldl 59,trigliserid 294 yasim 27 gebelikte var durum kotu mu acaba;((

 174. zafer
  Ekim 17th, 2014 @ 18:10

  Hocam,total kolesterol 270,LDL 190,HDL 53.
  Haftada 3-4 gün ağırlık çalışıyorum.
  Saygılar..

 175. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 18th, 2014 @ 09:30

  ailesel kolesterol yüksekliğinde yaşam şekli değişikliği tek başına kolesterolü düşürmeye yetmeyecektir. ilaç tedavisi faydalı olacaktır.

 176. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 18th, 2014 @ 09:33

  kolesterol yüksekliği bir anda damarlarda harabiyet oluşturmaz. etkileri uzun vadede ortaya çıkar. hamilelik sürecinde çoğu kolesterol ilacı kullanılamaz. değerin tekrarı ve diyet faydalı olur.

 177. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 18th, 2014 @ 09:34

  değerler tedavi sınırında. egzersize diyette eklemek şart görünüyor.

 178. ahmet avcı
  Ekim 19th, 2014 @ 12:39

  hocam total kolestrol:260
  hdl:55
  ldl:0
  TRGLİSERİD:502
  HOCAM YAŞ 37 KİLO 105 SÜREKLİ BAŞ DÖNMESİ VAR
  KARDİYO NOROLOJİ GÖĞÜS VE K.B.B DE HERŞEY NORMAL ÇIKTI AİLEDEN KALITSAL BİŞEY YOK.TRİGLESİDİ EN HIZLI NASIL DÜŞÜREBİLİRİM

  DOKTOR MARİNKAP OMEGA3 KAPSÜL VERDİ
  BİRDE BETASERC 24 MG TABLET 4 GÜNDÜR KULLANIYORUM DÜZELME YOK.ÇOK KÖTÜ HİSSEDİYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ İSTERSENİZ BULUNDUĞUNUZ YEREDE GELEBİLİRİM

 179. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 20th, 2014 @ 06:24

  omega 3 ün trigliserid seviyesine etkisi azdır. en hızlı düşüş egzersiz ve sigaradan uzaklaşma ile gerçekleşir.

 180. ahmet avcı
  Ekim 20th, 2014 @ 16:38

  hocam trigliserid yüksekliği baş dönmesi yapar mı trigsileridim 502 çıktı sürekli başım dönüyor

 181. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 21st, 2014 @ 08:35

  belirtilen trigliserid değeri ile başdönmesi arasında ilişki yoktur.

 182. mesut
  Ekim 22nd, 2014 @ 10:36

  Hocam Trigliserit151
  Total kolesterol 267
  HDL kolesterol 66
  LDL kolesterol 171
  Yaşım 27 99 kiloyum ne önerirsiniz hocam

 183. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 23rd, 2014 @ 09:41

  diyet ve ideal kiloya ulaşmak yeterli olacaktır.

 184. nevzat sulak
  Ekim 23rd, 2014 @ 10:39

  hocam merhaba; trigliserid 209, kolesterol 323, hdl kolesterol 43,ldl kolesterol 238 olarak değerlerim var. yaş 50, boyum 1.70, kilo 77.siz ne tavsiye edersiniz hocam.şimdiden teşekkürler

 185. Alper
  Ekim 23rd, 2014 @ 13:18

  Hocam
  Kolestrol 258
  HDL 45
  Ldl 187
  Trigliserid 132
  Ne önerirsiniz

 186. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 24th, 2014 @ 14:59

  2 aylık diyet ve egzersiz..değer yine yüksek çıkarsa ilaç tedavisi..ancak kalp hastalığı açısından kontrolden geçmeniz faydalı olur.

 187. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 24th, 2014 @ 15:00

  Değerler sınırda görünüyor. Diyet ve egzersiz önerileri yeterli olacaktır.

 188. nevzat sulak
  Ekim 25th, 2014 @ 17:09

  hocam merhaba; size 23.ekim 2014 tarihinde yazmıştım. ekg,eko ve efor testi yapıldı ve bunlar normal çıktı. sadece değerler yüksek çıktı. trigliserid 209, kolesterol 323, hdl kolesterol 43,ldl kolesterol 238 olarak değerlerim var. yaş 50, boyum 1.70, kilo 77.siz ne tavsiye edersiniz hocam.şimdiden teşekkürler

 189. nil
  Ekim 27th, 2014 @ 11:29

  Merhaba kolay gelsin 23 yaşındayım haşimato tiroidim var kolestrol değerlerim hiç bir zaman düşmüyor tiroid değerlerim normal olsa bile kolestrol 284 hdl 60 ldl 194 sizce ilaç kullanmam gerekir mi ne önerirsiniz teşekkürler

 190. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 28th, 2014 @ 11:56

  kolesterol yüksek seviyede. 2 aylık bir diyet ve egzersiz programı ile istenen düşüş izlenmezse ilaç faydalı olur.

 191. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 28th, 2014 @ 11:59

  Değerler sınırda görünüyor. egzersiz ve diyet yeterli olacaktır.

 192. hakkı
  Ekim 31st, 2014 @ 13:45

  Hocam merhaba 27 yaşındayım cildiye polk. Sivilce tedavisine başvurduğum da kolestrolum oldugunu ogrendim çok yuksek çıktı be yapmam lazim.
  Trigliserid. 862 mg çıktı daha önce 249 mg çıkmış
  Vldl kolestrol 172 mg/dL dağa önce 50 çıkmış
  LDL kolestrol trig>400 olduğundan hesaplama yapılamadı yazıyor daha önce 88 çıkmış
  HDL klostrol 24 mg/dL daha önce 37 çıkmış
  Benim ne yapmam gerekiyor çalışan biriyim ne tur risklere yol açabilir teşekkürler şimdiden…

 193. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 1st, 2014 @ 10:19

  trigliserid seviyesinde diyet ve egzersiz sonrası belirgin düşme izlenebilir. bazı sivilce ilaçları trigliserid seviyelerinde artış yapabilir.

 194. nebahat
  Kasım 2nd, 2014 @ 16:57

  Merhaba 30 yasindayim yaklasik bir haftadir yemek yedikten sonra ense agrisi,kol ve omuz ağrisi,başin arka tarafinda ağri kalpte baski hissi var.kirsal kesimdeyim yeni tahlil yaptirmadm ama önceleri LDL biraz yüksekti ne yapabilirim

 195. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 4th, 2014 @ 14:49

  LDL yüksekliği ile şikayetlerin şekli çok ilişkili görünmüyor. genel bir muayene ve tansiyon takibi faydalı olur.

 196. kenan
  Kasım 4th, 2014 @ 17:17

  İyi günler hocam trigliserid 336 kolesterol 262 LDL 153.8 HDL 41 ne yapaliyim

 197. Ali
  Kasım 5th, 2014 @ 16:36

  Merhaba hocam ben 30 yaşındayım trigliserid157.kolestrol total346.hdl56 .ldl259 neyapmamı önerirsiniz bu durum çıkmıyor kötü

 198. kenan
  Kasım 5th, 2014 @ 20:04

  İyi günler hocam yas 32 kalbimde hafif basinc var 10 gün oldu tahlil sonuclarim trigliserit 336 kolesterol 262 LDL 153.8 HDL 41 ne yapmaliyim

 199. billur
  Kasım 6th, 2014 @ 17:26

  Merhaba hocam ben 23 ekim tarihinde kan tahlili yaptırdım. Kolesterol um 223 hdl kolesterolum 76 ldl kolesterolumde 134 çıktı. yaşım 20 kilomda 61 boyumda 165 siz ne önerirsiniz ne yapmalıyım şimdiden teşekkür ederim

 200. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 6th, 2014 @ 18:32

  Sonuçlar normal aralıkta görünüyor.

 201. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 6th, 2014 @ 18:34

  Risk faktörlerinizin değerlendirilmesi lazım..diyet ve egzersiz, risk grubunda iseniz yada diyet egzersizle düşüş saptanmazsa ilaç tedavisi gerekir.

 202. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 6th, 2014 @ 18:38

  Diyet,egzersiz ve sigarasız yaşam yeterli olacaktır.

 203. ÖMER CŞR
  Kasım 11th, 2014 @ 11:54

  Hocam iyi günler.37 yaşındayım.kolestrol:231,trigliserit:155,HDL-C:33,LDL:167 Kalp sağlığı açısından ne yapmamı önerirsiniz.

 204. kadir
  Kasım 11th, 2014 @ 19:10

  Hocam babamin kolesterolu 394 ldl ise 334 ator kullanıyor bir haftadan beri ama düşmedi bir hafta sonra kolestrolu 350 LDL 270 oldu şiddetli bas agrisi var birşey yiyemiyor boyna kusuyor 10 kilo verdi

 205. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 12th, 2014 @ 08:00

  HDL düşüklüğü açısından egzersiz faydalı olur.

 206. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 12th, 2014 @ 08:03

  ailevi kolesterol yüksekliği sözkonusu. kolesterol düşmesi bir anda olmayacaktır. yüksek doz yada kombine ilaç tedavisi gerekebilir.

 207. süleyman demiral
  Kasım 13th, 2014 @ 12:33

  hocam benim kollesrolum 230 çıktı ama başım bazen aralıksız basınçlı ağrıyor bundan kaynaklanmış olabilirmi ne yapmalıyım ! saygılar

 208. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 15th, 2014 @ 16:25

  Belirtilen kolesterol değeri ile başağrısı ilişkili görünmüyor.

 209. aslan
  Kasım 24th, 2014 @ 17:14

  hocam merhaba
  hocam 20 yaşındayım
  kolesterol 296
  trigliserid 323
  ldl 188,2
  ne yapmalıym tehlikesi varmı

 210. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 25th, 2014 @ 08:07

  egzersiz ve diyet..2 ay sonrasında kontrol..ilaç tedavisi gereksinimi yok.

 211. Sultan Celik
  Kasım 26th, 2014 @ 12:10

  Iyi gunker hocam Hdl:31. 5 totalklestrol:209.1 Ldl klestrol:400 trigliserit:601.9 ailede genetik kalp yuksek tansiyon ve kolestrol var ne onerirsiniz.

 212. omur
  Kasım 27th, 2014 @ 18:54

  Yuzde 15 sinur degerinin ustunde.genetik olarak yuksek.egzersiz diyetle dusmuyor.ator 20 ile ne kadar surede duser? Bas donmesi yapiyor

 213. coşkun gündoğdu
  Kasım 29th, 2014 @ 08:17

  Hocam merhaba,
  Kolesterol total 178
  HDL 32 LDL 117 TRIGLISERIT 145 ACLIK KAN SEK. 100
  Hipertansiyon tanısıyla 6 ay dilatrend 6,25 mg ilac kullaniyorum.Kontrol için Kan biyografisini sonuclarim bu şekilde.Tansiyonumu 6 aylik periyodda hergün olctugumde dinlenme halinde en yüksek 140 – 91 çıktı bu sürede 2-3 kere bu şekilde oldu.Ne öneriyorsunuz hocam.Teşekkürler..

 214. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 29th, 2014 @ 09:51

  diyet, egzersiz ve ilaç kombinasyonu şart gözüküyor.

 215. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 29th, 2014 @ 09:59

  atorvastatin grubu ilaçlar ile kolesterol düşüşü ilk 2 ay içerisinde gözlenir. hedefe ulaşılan durumlarda doz tedrici olarak azaltılır.

 216. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 29th, 2014 @ 10:01

  düzenli egzersiz hem HDL seviyenizi arttıracak hemde tansiyon değerlerini düzenleyerek ilaç ihtiyacını ortadan kaldıracaktır.

 217. Mustafa zengin
  Kasım 30th, 2014 @ 18:57

  Meraba hocam benim değerlerim çok yüksek glukoz 280 kolesterol 380 trigliserid 1413 tavsiyeniz nelerdir ?

 218. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 1st, 2014 @ 08:16

  trigliserid için tedavi almanız gerekmektedir.

 219. ONURCAN BALCIOĞLU
  Aralık 3rd, 2014 @ 08:52

  Merhaba hocam. benim total kolesterol 348 LDL 267 HDL 60 . Hergün 2 saat spor yapıyorum. ailede babam by-passlı 23 yaşındayım ilaç kullanmam gerekirmi öneriniz teşekkür ederim

 220. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 4th, 2014 @ 07:26

  ilaç kullanmanız gerekli görünüyor.

 221. Gokhan
  Aralık 5th, 2014 @ 20:47

  Hocam 28 yaşındayım tansiyonum yüksek oldugundan ilaç kullanıyorum bu arada trigliserid 171 HDL-c 26 kolesterol 213 LDL 152,8 kötümü hocam ne yapmalıyım

 222. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 6th, 2014 @ 08:43

  Koruyucu kolesterol HDL yi yükseltmek için düzenli egzersiz ve sigaradan uzak kalmak şart.

 223. zuhal urun
  Aralık 6th, 2014 @ 15:38

  Hocam ben tiroid ameliyati oldum atom tedavisi gorucem yapilan tetkiklerde total kolesterol 304 ldl 198 hdl 116 tirigliserid 60 civari degerler cokmu kotu, 55 yasind 1.60 boy 57 kiloyum ne yapmaliyim.

 224. Sercan
  Aralık 7th, 2014 @ 16:20

  Hocam merhaba,

  Diyetisyen takibi ile 3 ayda 12 kilo verdim.Diyete başlamadan önceki değerlerim; ldl 177, 4/hdl 35/total 241 idi.Şimdi ise ; ldl 176/hdl 37/total 220 oldu.34 yaşındayım sigara alkol yok, Ailemde kalp hastalığı yaygın.Bu tabloda ilaç kullanımı mı zorunludur?Tavsiyeniz nedir?

  Teşekkürler

 225. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 7th, 2014 @ 20:52

  sonuçlar yüksek seviyede..2 aylık diyet tedavisi ile ldl de yeterli düşme sağlanmazsa ilaç tedavisi düşünülebilir.

 226. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 7th, 2014 @ 20:53

  diyet programına egzersizde eklerseniz ilaç ihtiyacınız kalmayacaktır.

 227. Bülent özsoy
  Aralık 10th, 2014 @ 14:04

  hocam merhaba; yaş 40, son 10 yıldır kolesterolüm yüksek, ldl, hdl oranı hep 4 ün üzerinde son tahlilde ldl:185 hdl:45 total: 245 hdl ilk defa 40 ın üzerine çıktı daha önce 30-35 arası idi, son 3 aydır 30 dk lık yürüyüş yapıyorum, sigarayı bıraktım, (20 yıl içtim) başka bir hastalık için yapılan BT de abdominal aorta ve her iki iliak arterde kalsifiye aterom plaklar izlendi, tavsiyeniz ? teşekkürler.

 228. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 11th, 2014 @ 09:57

  İlaç kullanmanız yararlı olur.geçmiş olsun.

 229. eyup gencer
  Aralık 15th, 2014 @ 18:24

  Doktorum kolestor. 763 ne yapmam lazım bana yardımcı. Olur musunuz

 230. eyup gencer
  Aralık 15th, 2014 @ 18:26

  Doktorum kolestor. 763 ne yapmam lazım bana yardımcı. Olur musunuz saygılar

 231. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 15th, 2014 @ 18:55

  Bakılan değer total kolesterol ise ailesel bir hastalık söz konusudur.spor,diyet ve ilaç tedavisi ile birlikte kardiyoloji muayenesi faydalı olur.

 232. Mehmet
  Aralık 15th, 2014 @ 22:01

  Sn.Doktor bey yaşım 31 kilom 65 boyum1.75 . Kolesterol 225 hdl; 53 Triglist 73 ldl 165
  Şuan issizim aktivitem yok.Sigara kullanmıyorum .Fazlada kilolu değilim. Ailemde kalitimsal bi rahatsızlikta söz konusu değil. Fakat değerler bu şekilde. Bana öneriniz nedir ?

 233. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 17th, 2014 @ 08:20

  Değerler için tedavi uygulanması gerekmiyor.

 234. adem
  Aralık 17th, 2014 @ 08:20

  Kolesterol 202 HDL 55 trigliserid 110 hocam sizce kolesterol iyimi

 235. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 17th, 2014 @ 20:14

  Sonuçlar normal aralıktadır.

 236. burçak
  Aralık 18th, 2014 @ 14:23

  Hocam iyi günler,
  38 yaşında bayanım. 12 aralık tarihindeki tahlil sonuçlarım:
  Açlık glukoz 195
  hba1c 6.3
  total kolestrol 300
  trigliserid 1011
  hdl 44
  vldl 202
  ldl…ölçülemiyor
  Bu değerler genetik midir? Ne yapmam gerekir?

 237. yonca
  Aralık 18th, 2014 @ 15:37

  Glukoz 83, kreatinin 0.80, kolesterol 171, HDL 67, LDL 83, trigliserit 103
  Hocam degerler nasıl ve ne önerirsiniz simdiden teşekkürler

 238. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 18th, 2014 @ 20:37

  sonuçlar normal sınırda görünüyor. bu değerleri muhafaza etmek lazım.

 239. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 18th, 2014 @ 20:38

  sonuçlar ailesel kolesterol yüksekliği ile uyumlu. güvenilir bir laboratuvarda değerleri tekrar edip doktora başvurmanız faydalı olur.

 240. nevin saglam
  Aralık 19th, 2014 @ 19:20

  Merhabalar hocam.27 yaşındayım 64 kg.kolesterol 284.trigliserid 213 LDL 211 HDL 30..hemen ilaç tedavisi mi olmam gerekli.diyetle mümkün değilmi

 241. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 21st, 2014 @ 11:26

  Öncelikle tetkik tekrarlanmalı. 2 aylık diyet ve egzersiz ile düşüş yoksa ilaç tedavisi gündeme gelir.

 242. Beytiyle Şahinler
  Aralık 25th, 2014 @ 16:47

  Kolestrolüm 420 Ator ilacı başlandı. Bir anda kilo almaya başladım. Bel bölgesi Göbek oluştu. Yürürken ayak ağrısı oluşuyor. Ve çok çabuk yoruluyorum. 1956 doğumluyum. Izmirde ikamet ediyoruz. 55 kilo. 1.60 boyum. Teşeklürler.

 243. Yunus Emre
  Aralık 25th, 2014 @ 20:41

  Hocam kötü kolestrolum 196 iyi kolestrolum 246 , 17 yaşındaydım boyum 1.87 kilom 60 cok zayifim birçok sporla uğraşıyorum ama inmiyo sivilce için gittimde öğrendim canımı çok sıkıyo sizce napmalıyım

 244. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 27th, 2014 @ 11:01

  Bazı sivilce ilaçları kolesterolü arttırabilir. Tekrar baktırmnızda fayda var.

 245. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 27th, 2014 @ 11:02

  Ailesel kolesterol yüksekliği sözkonusu. İlaç kullanmak gerekir. Ator kilo alımı yapmaz. İlacın yanında diyet ve egzersizde şart.

 246. mehmet yldrm
  Aralık 29th, 2014 @ 18:55

  Hocam merhaba..CK247, TOTAL 256, LDL 191, HDL 48, TRIGLISERID 84 ONERINZ NEDR? SEVGI ILE..!

 247. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 30th, 2014 @ 08:26

  Sonuçlar hafif derecede yüksek. 2 aylık diyet egzersiz sonrası tekrar kontrol faydalı olur.

 248. sermin
  Aralık 30th, 2014 @ 17:20

  Kolesterol 307 trigliserit 126 LDL 231 doktor bey değerlerim yuksek mi. Yaş 49 bayan

 249. sermin
  Aralık 30th, 2014 @ 17:22

  Hdl 51 yazmayı unuttum

 250. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 1st, 2015 @ 19:20

  Değerler sınırın üstünde. ailevi yatkınlık söz konusu olabilir. ilaç tedavisi 2 aylık kontrol sonrası planlanabilir.

 251. Hatice
  Ocak 5th, 2015 @ 16:28

  Ldl 179 total 259 trigerisit 139 hdl 52
  Yas 56 kilo 59 boy 157 yuksek tansiyon hastasiyim
  Hocam ilac kullanmalimiyim saygilar

 252. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 6th, 2015 @ 10:15

  2 aylık diyet ve egzersiz sonrası değerlerin kontrolü faydalı olur.

 253. emel Yardım
  Ocak 8th, 2015 @ 10:14

  Sayın Karabulut,
  Yaş 34
  Kolesterol 232 <200
  HDL 80 40-60
  LDL 137 <130
  Trigliserid 78 55-220
  LDH 474

 254. emel Yardım
  Ocak 8th, 2015 @ 10:17

  Sayın Karabulut,
  Yaş 34
  Kolesterol 232 <200
  HDL 80 40-60
  LDL 137 <130
  Trigliserid 78 55-220
  LDH 474 25-248
  PTH 115,2 15-65
  Çıkıyor,
  testler tekrarladığında
  Kolesterol 232 <200
  HDL 77 40-60
  LDL 134 <130
  Trigliserid 73 55-220
  LDH 312 25-248
  PTH 83,1 15-65
  çıktı. Ne yapmalıyım?
  Teşekkürler.

 255. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 9th, 2015 @ 09:51

  kolesterol için tedavi gerekmiyor. pth yüksekliği için dahiliye muayenesi faydalı olur.

 256. Emine
  Ocak 10th, 2015 @ 19:13

  Hocam merhaba ,
  35 yasindayim
  Kolestrol 367
  Trigliserid 512
  Hdl 46
  Ldl 175
  Bir yildir lipofen (fenofibrat 250) kullaniyorum ayrica diyet ve duzenli yuruyus yapiyorum. Fakat degerlerim dusmedi bas donmesi , mide bulantisigecmedi . Ne oneriyorsunuz ne yapmam gerekiyor acaba ?
  Simdiden tesekkurler ..

 257. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 11th, 2015 @ 13:55

  Değerlerinizi öncelikle güvenilir bir laboratuvarda tekrarlayın. Trigliserid yüksekliği diyet ve egzersize genelde hızlı cevap verir. Belirttiğiniz şikayetler ile kolesterol değerleri arasında bağlantı gözükmüyor.

 258. mert
  Ocak 11th, 2015 @ 14:32

  Hocam Merhabalar. 29 yaşında, 180 boy 98 kiloyum.sigarayi 2 ay once bıraktım. .glukoz=96,, üre=33.1,, kreatinin=1.1,, kolestrol=228.4,, trigliserid=155.6,, HDL kolesterol=38.3,, LDL kolesterol=168.2 degerlerim sizce nasıl hocam.birde bas donmesi ve bulanti var acaba psikolojik mi yoksa kolostrolden dolayimi.psikiyatriste gittim panikatak başlangici vardir diye PROZAC diye ilac verdi.yarin alip başlayacağım ilaca ama korkuyorum. ..bilgi verirseniz sevinirim saygilar

 259. Emine
  Ocak 11th, 2015 @ 14:40

  Hocam merhaba ,
  35 yasindayim
  Kolestrol 367
  Trigliserid 512
  Hdl 46
  Ldl 175
  Bir yildir lipofen (fenofibrat 250) kullaniyorum ayrica diyet ve duzenli yuruyus yapiyorum. Fakat degerlerim dusmedi bas donmesi , mide bulantisigecmedi . Ne oneriyorsunuz ne yapmam gerekiyor acaba ?
  Simdiden tesekkurler ..
  Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 11th, 2015 @ 13:55
  Değerlerinizi öncelikle güvenilir bir laboratuvarda tekrarlayın. Trigliserid yüksekliği diyet ve egzersize genelde hızlı cevap verir. Belirttiğiniz şikayetler ile kolesterol değerleri arasında bağlantı gözükmüyor.

  Cevabınız için teşekkür ederim.
  göründüğüm dahiliye ve endokrin bölümündeki doktorlar ise herhangi bir sorun olmadığını sadece yüksek tligriseridden kaynaklanabileceğini söylediler. Bir yıldır şikayetlerim geçmedi. Bir aylık Ator kullanımı sonucunda şikayetlerim azalmıştı fakat dahiliye doktorum ilacın zarar vereceğini değiştirerek tekrar Lipofen’e döndü. Siz ne önerirsiniz ?

 260. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 12th, 2015 @ 06:32

  çok yüksek değerde trigliserid seviyeleri (1000 üstü) belirtilen şikayetleri yapabilir ve daha radikal tedavi gerektirir. mevcut tedavi şekli yeterli görünüyor

 261. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 12th, 2015 @ 06:33

  kolesterol değerleri için kilo vermek ve ilaçsız takip yeterli görünüyor.

 262. Selim
  Ocak 13th, 2015 @ 21:07

  Hocam merhaba , yaşım 34 boy 1.70 kilo 84 anne ve babamda kolestrol vardı ben test yaptırdığımda LDL 247, KOLESTROL 370 , HDL 62 , TRİG 303, TSH 9,34 çıktı doktorum ilaç kullanmadan geçmeyeceğini söyledi ilaçlar TARDEN 20 mg , EUTHYROX 25 mcg . Siz ne önerirsiniz

 263. elif
  Ocak 14th, 2015 @ 13:14

  Merhaba hocam 21 yaşındayım 57 kiloyum 1.61 boyumkolestrol 210 çıktı nasıl düşürebilirim

 264. seher yılmaz
  Ocak 15th, 2015 @ 11:54

  merhabalar hocam eşim 173 boyunda 82 kilo 31 yaşında düşük nabız için doktora gittik normal aktif halde iken nabız 70 ama yatarken falan 50 oluyordu. doktor ekg, efor, ve kan testleri yaptı. eforda nabzı düzgün çıktı 180i bulmuş. normalde ihtiyacı olunca kalp düzgün çalışıyor eforda öyle çıktı dedi. eşim daha önce futbol geçmişi var 5 6 yıl kadar oda bu yüzden dedi sporcu kalbi varmış. ama kan değerlerinde total kolestrol 226, LDL kolestrol 152 çıktı bunun içinde diyet önerdi. sizce yüksekmi yoksa normalmi? korktuğum damar tıkanıklığı olsa eforda çıkardı değilmi? doktor normal dedi ama birde size sormak istedim sizi sürekli okuyorum çünkü çok doğru konuşuyorsunuz.

 265. seher yılmaz
  Ocak 15th, 2015 @ 12:07

  merhabalar hocam eşim 173 boyunda 82 kilo 31 yaşında düşük nabız için doktora gittik normal aktif halde iken nabız 70 ama yatarken falan 50 oluyordu. doktor ekg, efor, ve kan testleri yaptı. eforda nabzı düzgün çıktı 180i bulmuş. normalde ihtiyacı olunca kalp düzgün çalışıyor eforda öyle çıktı dedi. eşim daha önce futbol geçmişi var 5 6 yıl kadar oda bu yüzden dedi sporcu kalbi varmış. ama kan değerlerinde tligriserit 132, HDL kolestrol 48, total kolestrol 226, LDL kolestrol 152 çıktı bunun içinde diyet önerdi. sizce yüksekmi yoksa normalmi? korktuğum damar tıkanıklığı olsa eforda çıkardı değilmi? doktor normal dedi ama birde size sormak istedim sizi sürekli okuyorum çünkü çok doğru konuşuyorsunuz.

 266. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 15th, 2015 @ 13:37

  Sonuçlar endişe edecek boyutta değil. uykuda nabız düşer normalde.ek tedavi gerekli gözükmüyor

 267. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 15th, 2015 @ 13:38

  kolesterol değeriniz tedavi gerektirecek yükseklikte görünmüyor. geçmiş olsun.

 268. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 15th, 2015 @ 13:39

  guatr varlığıda kolesterolü etkilemiş olabilir. ilaç yanında diyet ve egzersiz yapın. 2 ay sonraki kontrolde ilaç kesilmesi planlanabilir.

 269. nedail secgin
  Ocak 15th, 2015 @ 14:34

  iyi günler hocam ben 30 yaşındayım sürekli kızılaya kan veriyodum 3 ay önce tekrar gittim düşük nabız dedi almadı kan. daha sonra bende gözetim altına aldım kendimi nabzım normalde 60 70 değişiyor ama istirehatte 45 50 oluyordu doktora gittim dün ekg, efor, kan testleri yaptı ve holter takalım 1 gün dedi. ekgmdede düşük çıktı ama efora girince 182 falan oldu doktorda normal ihtiyaç olduğunda zaten kalbin atıyor dedi bana holter takma gereğide duymadı. fakat tahlil sonuçlarımda kolestrol çıktı TOTAL KOLESTROL 228, TLİGRİSERİT 133, HDL KOLESTROL 50, LDL KOLESTROL 155 ÇIKTI. doktor korkulacak bir şey yok dedi ilaç falanda vermedi ama şüphede kaldım birde size sormak istedim teşekkür ederim şimdiden cevabınız benim için çok önemli.

 270. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 15th, 2015 @ 14:37

  Sonuçlar normal sınırda saptanmış. Kan vermeniz sorun yaratmayacaktır.

 271. nedail secgin
  Ocak 15th, 2015 @ 14:41

  hocam çok teşekkürler hemen dönüş yaptınız ama kolestrol için ne dersiniz sizcede normalmi yoksa yüksekmi kalbime zararı olurmu?

 272. mehtap
  Ocak 16th, 2015 @ 21:16

  Merhabalar hocam yasim 29 13.01.2015 tarihli sonuclara gore kolestrol rahatsiZligim var kolestrol 286 ldl 205 hdl 63 doktorum ilac kullanmami onerdi kullanmaya basladim.colastin 20mg sizce ne yapmaliyim 50 kg im.tsk ler

 273. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 17th, 2015 @ 11:11

  değerler biraz yüksek. ilaç tedavisi ile değer hızla düşecektir. sonrasında diyet ve egzersiz yeterli olacaktır muhtemelen.

 274. elian
  Ocak 19th, 2015 @ 09:18

  hocam iyi günler benim 10 aylık bebeğim var emziriyorum fakat tahlil sonuçlarım
  LDL KOLESTROL 232, KOLESTROL 319, TSH 29.7
  ve SERBEST T4 0.4 çıktı İlaç kullanmadan düşürmem mümkünmü acaba?

 275. Murat
  Ocak 21st, 2015 @ 08:45

  Slm Hocam 35 yasundayim kollesterim gegen sene eylülde 239 Simdi 234 olmus ama Kanda Yang 216 dan 264 olmus ne yapmadiniz lazim

 276. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 21st, 2015 @ 10:15

  diyet ve egzersiz yeterli olacaktır.

 277. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 21st, 2015 @ 10:16

  ilaç kullanmadan 2 aylık bir diyet programı iyi olur. ama öncelikle değeri güvenilir bir laboratuvarda tekrarlatmanız mantıklı olacaktır.

 278. feza
  Ocak 22nd, 2015 @ 19:23

  Hdl 80 40-60 31 yasindayim kilom 53 bir sorun olustururmu ve beden boyle cikti boy 1.66

 279. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 24th, 2015 @ 06:52

  HDL koruyucu kolesteroldür. Yüksek olması faydalıdır.

 280. Cenk
  Ocak 30th, 2015 @ 01:18

  Hocam merhaba, benim son ölçümde LDL; 209 HDL;51 çıktı diğer değerlerde bir sıkıntı yok. Diyet ve yürüyüşü sıklaştırdım. Lakin alkolü bırakamadım, alkol LDL seviyesine çok etkili midir?

 281. Cenk
  Ocak 30th, 2015 @ 01:21

  Yaşım 24 bu arada, belirtmeyi unutmuşum.

 282. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 31st, 2015 @ 06:33

  Kolesterol yüksekliğinde muhtemel ailevi bir yatkınlık olabilir. Alkolü azaltmanız gerekir.

 283. Emre
  Şubat 4th, 2015 @ 02:04

  Hocam meraba, 7 ay önce kalp ameliyatı geçirdim. Kontrollerimde trigliseridim yüksek çıktı.Ne önerirsiniz?

 284. Emre
  Şubat 4th, 2015 @ 02:06

  Hocam meraba. 45 yaşındayım. 83 kiloyum. 7 ay önce kalp ameliyatı geçirdim. Kontrollerimde trigliseridim yüksek çıktı.Ne önerirsiniz?

 285. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 4th, 2015 @ 13:53

  trigliserid seviyesi belirgin yüksek ise ilaç tedavisi gerekecektir.

 286. kadir
  Şubat 4th, 2015 @ 20:59

  HOCAM iyi akşamlar,
  56 yaşında,1.86 boy,77 kğ,birisiyim,
  50 yıllık sigara tiryakisiyim,
  HDL düşük görünüyor,öneriniz olur mu acaba,

  HDL – Kolesterol * 39 mg/dL
  LDL – Kolesterol 113 mg/dL
  Trigliserid 112 mg/dL

  yorumlarsanız,sevinirim,
  şimdiden teşekkürler…

 287. Nurbanu
  Şubat 5th, 2015 @ 07:36

  207 trigliserid cikti. Kolestrolumde 253 cikti. 25 yasindayim. Ne yapmam gerek ?

 288. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 5th, 2015 @ 10:05

  Düzenli egzersiz ve sigarayı bırakmak HDL nin ilacıdır.

 289. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 5th, 2015 @ 10:06

  İlaçsız takip ve egsersiz yeterli olacaktır.

 290. Mehmet
  Şubat 7th, 2015 @ 00:19

  Hocam hayırlı günler. 45 yaşındayım.82 kiloyum.6-7 ay önce bypass ameliyatı geçirdim. Kontrollerimde LDL 69, trigliserid 360, glukoz 162 çıktı. Yorumlarsanız sevinirim.

 291. Osmann
  Şubat 8th, 2015 @ 20:33

  Sayın hocam,32 yaşında 1.80 boyunda,82 kiloyum.Benim de trigliserit: 460,Tot.kolestrol:320 LDL:240.Yıllardır trigliserit değerim 250-500 aralığında.Bazen 1 ay diyet yapıp-çok sıkı değil- tekrar ölçtürüyordum hiç değişiklik olmuyordu.İlaç kullanma konusunda istekli değilim ama başka yol var mı sizce?

 292. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 9th, 2015 @ 11:04

  LDL istenilen seviyede.trigliserid için ek tedavi gerekir.

 293. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 9th, 2015 @ 11:09

  önerim düzenli egzersiz ve diyet ile takibe devam..2 ay sonrasında tekrar kontrol

 294. İsa ELMALI
  Şubat 13th, 2015 @ 09:24

  Hocam,
  LDL 212 , Trigliserid 90, HDL 35, yaş 36, boy 172, kg 93
  10 mg kolestrol ilacı verildi fakat ilaçsız diyet ve sporla çözmek istiyorum. Yorumlarınız nedir ? Kolestrolün tansiyona etkisi nedir ? Zira küçük tansiyonum da bazen 9 üstüne çıkıyor.

 295. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 13th, 2015 @ 16:36

  kolesterol tansiyonu yükseltmez ancak tansiyon varlığında yüksek kolesterolün vücuda vereceği zarar artar. 10 kg kilo verme ile sorun çözülecektir.

 296. Sercan
  Şubat 14th, 2015 @ 19:05

  Hocam merhaba,

  97 kilodayken total kolestrolüm 241 ldl değerim 177 idi.Diyetisyen takibi ile 5 ayda 17 kilo verdim fakat en son tahlilimde total kolestrolüm 263 ldl değerim 234 olarak çıktı.Problem ne olabilir.

 297. turgay
  Şubat 14th, 2015 @ 22:54

  hocam benım yas 28 kg 66 kolestrol:325 trıgelısın:820 hdl:23 ldl:138 aıleden gelıyo ve bı turlu dusuremıyom polıs okuluna gıdecem bı sorun olurmu ve dusurmek ıcın ne yapmam gerekır

 298. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 16th, 2015 @ 07:13

  kolesterol değerleri kandaki oranı gösterir. kilo vermek özellikle yağ seviyesinde düşüş yapar. sonuçları güvenilir bir yerde tekrarlatmanız faydalı olur.

 299. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 16th, 2015 @ 07:16

  özellikle trigliserid yüksekliği için ilaç başlanması faydalı olacaktır.

 300. ahu
  Şubat 17th, 2015 @ 21:23

  benim annemin tansıyon yükselmesiyle gittik doktora yas 53 bu zmana kadar tansıyon yülseklmesı yasamadı bas donmesı basladı tansıyon 19.7 oldu sonra 16.8. arası olsu hıc dusmedı ve halende bugun ozel hastaneye goturdum uzman doktor kalp grafı ve kan ıstedı sonucta kalp atıyor dedı kana gelıncede sonucta 266ldl kotu huyluymus sekerıde 136.3 cıktı sımdılık kolestrol ve tansıyon ıcın ılac yazdı hmur ısı tuz yasak dedı egzersz yuruyus dedı 3ay snra kntrol ıstedı seker ılacına ozmn baslarız dedı moralı cok bozuk annemınde benımde daha baska neler yapmalıyız 😕

 301. ahu
  Şubat 18th, 2015 @ 13:29

  benim annemin tansıyon yükselmesiyle gittik doktora yas 53 bu zmana kadar tansıyon yülseklmesı yasamadı bas donmesı basladı tansıyon 19.7 oldu sonra 16.8. arası olsu hıc dusmedı ve halende bugun ozel hastaneye goturdum uzman doktor kalp grafı ve kan ıstedı sonucta kalp hzlı atıyor dedı kana gelıncede sonucta 266ldl kolestrol kotu huyluymus sekerıde 136.3 cıktı sımdılık kolestrol ve tansıyon ıcın ılac yazdı hmur ısı tuz yasak dedı egzersz yuruyus dedı 3ay snra kntrol ıstedı seker ılacına ozmn baslarız dedı moralı cok bozuk annemınde benımde daha baska neler yapmalıyız 😕

 302. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 19th, 2015 @ 10:28

  gerekli önerilerde bulunulmuş. yaş arttıkça tansiyon hastalığı ortaya çıkma riski artar. sosyal destek vermeniz faydalı olur.

 303. Beyhan Nehir
  Şubat 26th, 2015 @ 09:54

  merhabalar Hocam,

  yaş:42 boy:1,82 kilo:90

  total kolestrol: 274, ldl:230 hdl:40 , trigliserid: 233,,,babam by-pass oldu abimlerde kalp damar rahatsızlıkları anjiyo&stend. büyük olasılık bende aynı sorunlarla karşı karşıya kalacağım. spor ve yeme alışkanlıklarımı değiştirdim. başka birşey yapmalı mıyım? saygılarımla.

 304. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 26th, 2015 @ 13:50

  spor ve beslenme alışkanlığı düzene girinceye kadar ilaç tedavisi faydalı olacaktır.

 305. Beyhan Nehir
  Şubat 26th, 2015 @ 14:33

  teşekkür ederim. iyi çalışmalar

 306. saniye can
  Şubat 27th, 2015 @ 19:34

  Hocam 1929dogumluyum kooestrolum yuksek cikti herikiside normal dogal yoolardan nsail dusurebilirim

 307. saniye can
  Şubat 27th, 2015 @ 19:37

  Hocam demir ornim yuksek cikti doğal yollardan nasil tedavi yapilir ilacsiz yasim 21

 308. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 28th, 2015 @ 06:55

  demir ve kolesterol oaranının yüksek çıkması sebze ve salataya ağırlık verilmesi gerektiğini gösteriyor. geçmiş olsun.

 309. mesut
  Mart 2nd, 2015 @ 13:43

  36 yasinda 172 boy 80 kiloyum
  hdl 52
  ldl 178
  total kolestrol 263

 310. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 2nd, 2015 @ 21:22

  Sonuçlar sınırın biraz üstünde ama ilaçsız diyet ve egzersiz şimdilik yeterli görünüyor. 2 ay sonra kontrolü unutmayın

 311. Sevda Satir
  Mart 5th, 2015 @ 15:19

  mrhb esim 178 boyunda 104kg glukoz167.9 kolestrol244.6 trigliserid125.8 tokluk kan sekeri187.8 siZce yuksemi ne oneriyosunuz

 312. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 6th, 2015 @ 12:44

  Açlık şekeri yüksek olup, tedavi gerektirir.

 313. ahmet
  Mart 7th, 2015 @ 11:52

  merhaba. Cinsiyet Erkek

  TOTAL KOLESTEROL 253 mg/dl 0 – 200
  LDL 161 66 – 140
  HDL 55 35 – 55

  İlaç kulanmam gerekirmi ? Yaş: 30

 314. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 9th, 2015 @ 12:51

  değerler ilaç kullanımını gerektirmiyor.

 315. fuat
  Mart 9th, 2015 @ 20:53

  hocam selamlar,
  Kalp ekosunda daha önceden geçirilmiş bir kalp krizine ait bulgular mutlaka çıkarmı ?

  Kalp ekosu normalde Kroner arter hastalığı yok diyebilirmiyiz.Yani kroner kalp damar darlığı ekoda belirti verirmi ?

  saygılar.

 316. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 12th, 2015 @ 20:56

  büyük ve hasar bırakmış krizler ekoda görülür. normal eko kalp krizini ekarte ettirmez.

 317. Ferit kara
  Mart 14th, 2015 @ 18:28

  Hocam merhaba
  Yaşım 33 kilo 73 boy 176, check up sonucu kolesterolüm Yüksek çıktı, total 201, ldl 147, trigliserid 101. Uzman doktor sorun olmadığını söyledi. Normal mi? Ayrıca bu durum iktidarsızlığa yol açar mı? Cevaplarsanız sevinirim.

 318. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 16th, 2015 @ 09:45

  Kan değerleri normal gözleniyor. İktidarsızlık için üroloji muayenesi faydalı olacaktır.

 319. gülgün
  Mart 22nd, 2015 @ 16:36

  Hocam ust goz kapagimda yag plakasi olustu kolesterolden oldugunu soylediler bu plakalari yok etmenin yolu varmi goruntusu beni rahatsiz ediyor kolestorolden ise ne yapabilirim yas 55 kilo 61 boy 1.68 saglik sorunum yok hic olmadida yalniz birkac yildir buyuk stres sıkıntı altindayim.

 320. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 23rd, 2015 @ 07:40

  Kolesterol değerleriniz çok yüksekse alınacak tedavi ile yeni plaka gelişme riski düşecektir. Oluşan plakaların erime süreci ise uzun sürer. Kozmetik amaçlı operasyon için göz hastalıklarına başvurabilirsiniz.

 321. YÜKSEL
  Mart 23rd, 2015 @ 19:19

  Hocam 38 yaşında 78 kilodayım.Bugün tahlil yaptırdım sonuçlarımı daha doktoruma gösteremedim .Annemde’de kalp sorunu var.Tahlil sonuçlarım kolestrol 258mg /hdl 35mg/vldl96/trigliserid 481mg./açlık kan şekeri 114.Moralim bozuldu .Tansiyonum 13-14 küçük tansiyonumda 9 civarı.İlginize şimdiden teşekkürler.

 322. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 24th, 2015 @ 21:33

  Düzenli spor ve diyet yapmanızda fayda var. kardiyolojik check up ta faydalı olacaktır.

 323. Bilal
  Mart 26th, 2015 @ 14:14

  sayın hocam erkek yaş 33
  trigliserid:660
  Kolesterol:371
  HDL:45,5
  Şekerle pek aram yoktur yalnız unlu ve etli mamulleri çok tüketirim bu değerlere ilaç gerekir mi, ne önerirsiniz? Ilgi ve alakaniza şimdiden teşekkürler

 324. Bilal
  Mart 26th, 2015 @ 14:15

  Bu arada kilom 85 hocam.

 325. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 27th, 2015 @ 09:35

  genetik yatkınlık durumu söz konusu olabilir. testlerinizi tekrarlatmanız ve yüksekse tedavi almanız faydalı olur. LDL düzeyide mutlaka baktırın.

 326. necmi
  Mart 30th, 2015 @ 10:45

  total kol : 253
  LDL: 161
  HDL: 55
  cinsiyet erkek yyaş:29
  ilaç kullanımı ferekirmi ? Bu değerler bir insanı kalp hastası yapacak derecede yüksekmidir ?

 327. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 30th, 2015 @ 13:38

  sonuçlar sınırda değerde olup, ilaç tedavisi gereksizdir.

 328. ibrahim
  Mart 31st, 2015 @ 19:35

  Hocam şeker 116 trigliserid 191 kolestrol 204 7 haftalık eşim gebe sonuçların durumu nedir teşekkürler şimdiden

 329. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 1st, 2015 @ 07:53

  Kolesterol normal sınırlarda görünüyor.Şeker değeri sınırda gelmiş. Şeker açısından takip gerekecektir.

 330. ibrahim
  Nisan 1st, 2015 @ 20:06

  Teşşekürler hocam..

 331. yunus
  Nisan 1st, 2015 @ 21:18

  Selamlar hocam
  Esim 8 aylik hamile
  Ldl : 179.4 mg/dl
  Kolesterol : 322 mg/dl
  Hdl : 98mg/dl
  Trigliserid : 223 mg /dl
  Serbest T4 : 0.54 ng/ml
  Vitamin b12 : 55 pg/ml

  Yorumunuz nedir aydinlatirsaniz sevinirim tesekkurler…

 332. yunus
  Nisan 1st, 2015 @ 21:21

  Bu arada boy 1.60 kilo 74 oldu gebelikten bu yana 8 ayda 16 kilo almis

 333. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 2nd, 2015 @ 06:36

  kolesterol değerleri tutarsız görünüyor. değerleri tekrarlamada fayda var.

 334. sezin
  Nisan 2nd, 2015 @ 09:44

  hocam merhaba göğsümün ortasında şiddetli 3-4 atım şiddetiyle olan çarpıntı sebeyile kan tahlilleri hormon vs normal çıktı.Holter takıldı

  holterde.

  Temel ritim sinüzaldir. Max kalp atım hıızı 132/DK , minimal kalp atım 41/DK, ortalama 69/DK dır. Test boyunca seyrek svea ve sinüzal aritmi, sinüzal barikardi ve taşikardi dışında sadece 1 KEZ 4 VURULUK SÜREKLİ OLMAYAN 170/DK HIZDA VT ATAĞI tespit edildi. pause kaydedilmedi.

  doktor yarın gelyiro.İlk size sormak istedim.Tehlikelimidir ?

 335. Batuhan
  Nisan 2nd, 2015 @ 22:17

  Hocam selamlar, bir sorum olacak size.

  Kolesterol göz altı torbalanması şişmesi yaparmı?

  Yaparsa şayet, Kolesterol düşürüldükten sonra bu şişlikler iner mi hocam?

  Teşekkür ederim şimdiden.

 336. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 4th, 2015 @ 06:17

  VT atağı üzerinde durulması gereken bir konu.Sayı olarak klinik önem çok taşımadığından muhtemel takip önerilecektir. Ama diğer risk faktörlerinizinde sorgulanması gerekir.

 337. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 4th, 2015 @ 07:32

  Ailesel kolesterol yüksekliğinde göz altı kolesterol torbaları oluşabilir. Kolesterolün düşürülmesi ile bu torbalar hemen kaybolmaz. Uzun vadede yoğunluğu azalır.

 338. Arda N.
  Nisan 10th, 2015 @ 09:51

  Hocam merhaba,
  Yaşım 47, hafta 3 gün spor yapıyorum ve protein ağırlıklı besleniyorum. Günde 2 adet sigara (akşamları) içiyorum. Türk kahvesi ve maden suyu her gün öğlen ve akşam olmak üzere 2 kez düzenli içiyorum. Sürekli kullandığım bir ilaç yok.

  Sonuçlarım şu şekilde;
  Trigliserid 153
  Total Kolesterol 203
  HDL 57
  LDL 129
  ALT 27
  AST 18
  Glukoz Açlık 105
  Ürik Asit 6.1
  Kreatinin Serum 1.04
  eGFR 85.1
  Glukoz Tokluk 94

  Bu değerlere göre yaşam yarzımda ve beslenme alışkanlıklarında neleri değiştirmem gerekir. Trigliserid değeri sınırda gözüküyor, özel bir önlem alınmalımıdır?

  Değerlendirirseniz sevinirim, saygılarımla ..

 339. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 10th, 2015 @ 13:26

  Sonuçlarınız normal aralıkta ve sağlıklı görünüyor.

 340. mustafa
  Nisan 10th, 2015 @ 16:59

  merhaba hocam benim yaşım 41 boy 1,68 kilo 61
  kontrol amaçlı sağlık ocağında kan tahlili yaptırdım
  Glukoz 98 70 – 105 mg/dL
  Üre 33 10 – 45 mg/dL
  Kreatinin 0,85 0,72 – 1,25 mg/dL
  AST 18 5 – 34 U/L 15
  ALT 17 0 – 55 U/L 13
  GGT 26 12 – 64 U/L 19
  Alkalen Fosfataz 62 40 – 150 U/L
  Bilirubin (Total) 0,47 0,2 – 1,2 mg/dL
  Bilirubin (Direct) 0,22 0 – 0,5 mg/dL
  İndirekt Bilirubin 0,25 – * 0,4
  Total Protein 7,3 6 – 8,3 g/dL
  Albümin 4,7 3,2 – 5,2 g/dL
  Trigliserid 197 H 0 – 150 mg/dL
  Kolesterol 181 0 – 200 mg/dL
  HDL Kolesterol 44 40 – 60 mg/dL
  LDL Kolesterol 98 0 – 150 mg/dL
  Demir 63 L 65 – 175 ug/dL
  Demir Bağlama 268 69 – 240 ug/dL
  Kapasitesi
  Total Demir Bağlama 331 134 – 415 qg/dl
  Kapasitesi
  Sodyum (Na) 140 136 – 145 mmol/L
  Potasyum 4,0 3,5 – 5,1 mmol/L
  Klor (Cl) 102 96 – 107 mmol/L
  Kalsiyum (Ca) 10,0 8,4 – 10,0 mg/dL
  Fosfor (P) 2,9 2,3 – 4,7 mg/dL
  HbA1C 5,5 4 – 6 %
  Ürik Asit 5,5 3,5 – 7,2 mg/dL

  doktora gösteremedim daha Trigliserid yüksek gözüküyor demir düşük gözüküyor ne anlama geliyor tahlili yaptırmadan önce 2 hafta cipro 500mg antibiyotik kullanmıştım ilaç bittikten 2 gün sonra tahlil yaptırdım ilaç etkilemiş olabilirmi şimdiden teşekkür ederim saygılar

 341. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 11th, 2015 @ 07:30

  Sonuçlar normal sınırlarda gözleniyor.Trigliserid için tedavi gerekmiyor.

 342. Ayla
  Nisan 11th, 2015 @ 08:50

  Hocam merhaba,
  yaş 34 , boy : 163 cm, kilo : 68 kg

  kolesterol: 318 (0-200)
  HDL : 42 (35-70)
  Trigliserid: 434 (0-150)
  ALT : 52 (0-35)
  Glukoz : 93 (74-106)
  glikolize hemoglobin : 5.6 (4-6)

  ailede kolesterol , tansiyon, diabet ve kalp damar tıkanıklığına bağlı operasyon öyküsü mevcut. ilaç takviyesi olmaksızın tedavi mümkün müdür? önerileriniz nedir? çok teşekkür ederim.

 343. Emell
  Nisan 11th, 2015 @ 17:44

  Merhaba Hocam yasim 21 kg :68 Aknetrent kullaniyorum iki aydir onceden kolesterol yuksekligim oldugu icin dusuk dozla devam ediyoruz ldl:181 trigliserid 234 sizce ilaci birakmam gerekiyor mu

 344. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 13th, 2015 @ 06:22

  2 aylık ilaçsız yaşam şekli önerileri uygulanabilir. iki ay sonrasında kontrol şart.

 345. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 13th, 2015 @ 06:24

  Şu an için ilaca devam etmenizde sakınca görünmüyor.

 346. yesim bahat
  Nisan 16th, 2015 @ 20:12

  Merhaba hocam
  yaşım 32 Kilo 66 boy 163
  Yaptırdığım kolestrol testinde
  ldl.266 HDL 41 doktorum ilaç kullanmam gerektiğini söyledi ama ben pek istemiyorum hemen ilaç kullanmak suan diyet ile destekleyip 3 ay takibe karar verdik siz de rica etsem yorumlayan bilirmisin?
  Teşekkürler

 347. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 17th, 2015 @ 11:59

  Değerler belirgin yüksek, iki aylık ilaçsız takip sonrası değerlere düşme eğilimi yoksa ilaç gerekecektir.

 348. mehtap
  Nisan 17th, 2015 @ 16:23

  iyigunlr doktor bey sizden ricam benim kolosturolum yuksek oldugunu soylediler 253ldh170trgiliserit 266 dan 150 dusmusvitamin d 24ve demir173 cok bas donmesi yasiyorum napmam gerekir

 349. mehtap
  Nisan 17th, 2015 @ 16:24

  iyigunlr doktor bey sizden ricam benim kolosturolum yuksek oldugunu soylediler 253ldh170trgiliserit 266 dan 150 dusmusvitamin d 24ve demir173 cok bas donmesi yasiyorum napmam gerekir ilac kulanmam gerekirmi

 350. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 18th, 2015 @ 08:04

  son LDL değeri 170 ise sağlıklı yaşam şekli önerileri ile takip yeterli olacaktır.

 351. Hülya
  Nisan 22nd, 2015 @ 08:29

  Hocam Merhaba,
  Dün yaptırmış olduğum kolestrol değerlerim şöyle:

  Total: 247
  LDL: 161
  HDL: 67
  Trigliserid: 93

  Aort damarımda genişleme var : 3,8 fakat her yıl yaptırdığım kontrollerim de sabit ölçüde duruyor . Daha önce ki yıllarda da bu değerlerde çıkıyordu. Bir de damarlarda hafif plaklar oluşmaya başlamış..Hafif tempolu yürüyüş ile değerlerimi düşürmeye çalışmıştım. Fakat bu sefer gittiğim dr hemen ilaç verdi. Crestor 10 mg. yan etkilerinden dolayı kullanmak istemiyorum. (Yaşım: 43) kilo sorunum yok..inceyim..ağırlıklı olarak sebze ve sağlıklı yiyecekler tüketiyorum.

  Yukarıdaki değerlerim çok mu yüksek sizce? İlaca başlamalı mıyım?

 352. sevda
  Nisan 22nd, 2015 @ 11:08

  Hocam bnm boyum 1.60 kilom 73 tahlil sonuçlarım
  Trigliserid 398
  Ldl 134,4
  Hdl 34
  Kolestrol serum 248
  Yaşım 30 sonuçlarımı henüz doktora gösteremedim pazartesine kaldı çok merak ediyorum bir sorun varmı acaba yardımcı olursanız sevinirim yoksa pazartesi günü gelmeyecek….

 353. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 23rd, 2015 @ 06:09

  Kötü kolesterol LDL değerniz hafif yüksek görünüyor. Belirli bir süre ilaçsız diyet ve egzersiz ile takip yapılabilir.

 354. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 23rd, 2015 @ 06:10

  Yağ seviyesi trigliserid sınırın üzerinde görünüyor. Egzersiz ve kilo verme ile sigaradan uzak durma yeterli olacaktır.

 355. Taha memiş
  Nisan 29th, 2015 @ 18:01

  Yasım 16 , kilom 70 , boyum 1.68 … İki aile tarafındada genetiksel kolestrol var…haftada 2 gün yüzüyorum ve havuz 6 ay geçtiği için yeni bir tahlil istedi, bu sırada kolesterolede baktıralım dedik… Gittiğim sabahtan bir önceki aksam iskender ile künefe yemiştim… Sonuçlarım çıktı… Kolesterol 185 – ldl kolesterol 128.6 – hdl kolesterol 45 – gulukoz 98 çıktı… Bir önceki aksam yediğimi belirmek istedim.. Genel olarak çok seyrek dışarıdan yiyorum… Okula bile anneme evden yemek hazırlatıp götürüyorum… Düzenli beslenen birisiyim… Sizce yüksekmi ? Yüksekse daha ne yapabilirim ? ( dayı tarafına çekmişim ! Her 2 dayımda uzun ve iri yapılıdır yaklasık 180 boyları 85-90 kiloları var !)

 356. Taha memiş
  Nisan 29th, 2015 @ 18:11

  BUNLARDA TAM DEĞERLERİM… İLK BİR MESAJ ATMIŞTIM…
  Glukoz

  98 mg/dL 74 – 106

  Üre

  25 mg/dL 17 – 43

  Kreatinin(Acil)

  0.74 mg/dL 0.67 – 1.17

  Kolesterol

  185 mg/dL 0 – 200

  Trigliserid

  57 mg/dL 0 – 150

  HDL Kolesterol

  45 mg/dL 40 – 60

  LDL Kolesterol

  128.6 mg/dL 0 – 130

  AST

  24 U/L 0 – 50

  ALT

  18 U/L 0 – 50

  Direkt Bilirubin

  0.08 mg/dl 0 – 0.2

  Total Bilirubin

  0.51 mg/dL 0.3 – 1.2

  İndirekt Bilirubin

  0.40 mg/dl –

  Kalsiyum

  9.7 mg/dL 8.8 – 10.6

  Fosfor

  4.21 mg/dL 2.5 – 4.5

  Magnezyum

  2.02 mg/dL 1.8 – 2.5

  Demir

  72 µg/dL 70 – 180

  Demir Bağlama Kapasitesi (UIBC)

  288 ug/dL 155 – 355

  Total Demir Bağlama Kapasitesi (TDBK)

  360 µg/dL 250 – 425

 357. melih eser
  Mayıs 1st, 2015 @ 12:13

  merhaba hocam;
  Yaş: 30 erkek

  total kolesterol: 158
  LDL: 105
  HDL: 31
  trigliserin:106

  Genel check up yaptırdım. kalp ekg ve efordada bir sorun çıkmadı. ama ara ara kalp krizi geçirecekmişim gibi hisler oluşuyor içimde. ve sol tarafıma ağrı saplanması oluyor.bu değerler normalmi hocam birde hdl düşük olması canımı sıkıyor. günde 10 adet sigara içiyorum.

 358. adem
  Mayıs 4th, 2015 @ 06:06

  Hocam kolesterol 270 çıktı. Ama benim sorunum kolesterol yükselten yiyecekleri yedikten birkaç dakika içinde şiddetli baş dönmesi ve baş ağrısı oluyor. Kendimi acile zor atıyorum. Tansiyonum iyi. Doğru düzgün birşey yiyemez oldum. Anında rahatsızlık gecirmem sizce normal bir durum mu.

 359. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 4th, 2015 @ 09:31

  Kolesterol seviyeleri normal aralıkta olup, ek tedbire ihtiyaç görünmüyor.

 360. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 4th, 2015 @ 09:33

  Koruyucu kolesterol hdl düşük çıkmış. Sigaradan uzak kalmanız faydalı olacaktır.

 361. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 4th, 2015 @ 09:39

  Yemek sonrası tansiyon değişiklikleri ve insülin salınımında artış olabilir. Dahiliye muayenesi faydalı olacaktır.

 362. halil
  Mayıs 5th, 2015 @ 20:20

  slm hocam. yaş 44 boy 168 kılo 82.şikayetim sol kolum ve bacagıma dogru uyuşmadan .başladı kardolojıye gıttım.. ekg ve tansıyon normal ..kan testı sonucu da kollestrol..330 HDL 41 LDL 243 TRIGLESIRID 245. SİZCE DURUM NEDİR HOCAM. EFOR TESTINE GIR SONUÇLA BEREBER GEL DEDİ DOKTORUM.

 363. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 6th, 2015 @ 06:25

  2 aylık diyet egzersiz sonrası sonuçlar yine yüksek çıkarsa ilaç tedavisi düşünülebilir.

 364. nazan
  Mayıs 6th, 2015 @ 13:29

  Merhaba doktor bey
  glu 100
  Trig 97
  Chol276
  Hdl 51
  Ldl 206
  Ast 31
  Alt 40
  52 yasindayim 160cm boy ve 73 kiloyum yorumlarsaniz sevinirim.ilacsiz sorunu cozebilir miyim

 365. nazan
  Mayıs 6th, 2015 @ 13:46

  Hocam bu arada hipotiroidi hastasiyim tesekkur ederim.

 366. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 7th, 2015 @ 06:55

  2 aylık diyet ve egzersiz sonrası tekrar kontrol yeterli olacaktır.

 367. turan
  Mayıs 7th, 2015 @ 20:57

  Hocam merhaba…
  33 yasindayim.kilom 75.boy:177
  1mayis tahlilimde;
  Total kokesterol:273
  Hdl:42
  Ldl:94
  Trigliserid:685
  Seker:102
  iken 4 gün diyet yaptım (yağsız yemek,ceviz, nane, kekik ve suya katilmis alıc sirkesi ictim..)
  5 mayis tahlilimde;
  Total kolesterol:209
  Hdl:39
  Ldl:120
  Trigliserid:248
  Seker:78
  cikti.Babam kalp hastasi.Ne önerirsiniz. Hergün bebe aspirini icmemi tavsiye edermisiniz??

 368. Metin
  Mayıs 10th, 2015 @ 08:30

  Hocam 2.5 aylik saglikli ve dikkatli diyet sonrasi 8.5kg verdim sonrasi olcumlerim kolestrol 217 tligliserid 127 hdl 34 ldl 158 glukoz aclik 98 yas 33 boy 175 ne tavsiye edersiniz ?

 369. Metin
  Mayıs 10th, 2015 @ 08:39

  Hocam 2.5 aylik saglikli ve dikkatli diyet sonrasi 8.5kg verdim sonrasi olcumlerim kolestrol 217 tligliserid 127 hdl 34 ldl 158 glukoz aclik 98 yas 33 boy 175 kilo 77ne tavsiye edersiniz ?

 370. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 11th, 2015 @ 14:28

  diyet ve egzersiz trigliserid yüksekliği için ideal tedavi şeklidir.

 371. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 11th, 2015 @ 14:33

  Diyet ve egzersiz ile ilaçsız takip yeterli olacaktır.

 372. Seda
  Mayıs 25th, 2015 @ 08:20

  9 aylik gebeyim ldl 228 hdl 83 kolesterol 387. Cok moralim bozuldu

 373. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 25th, 2015 @ 11:21

  Değerler sınırın üzerinde ama çok moral bozulacak kadar abartı yüksek değil. Lohusalık dönemi sonrası tekrar kontrol faydalı olacaktır.

 374. mehmet
  Mayıs 28th, 2015 @ 11:44

  Hocam kolesterolum gecen ay yukssk cikti kol 260 ldl 170 hdl 30 tgsrt 180 doktor 10 mg crestor verdi. spor diyet ve ilac kullanimi sonucu ldl 75 kolesterol 124 hdl 31 trgsrt 80 cikti. Ilaci birakabilir miyim yas 22

 375. mehmet
  Mayıs 28th, 2015 @ 12:01

  Risk faktörüm yok sigara yok kilo 70 boy172

 376. mehmet
  Mayıs 29th, 2015 @ 12:17

  Hocam ldl 79 trigliserit 80 kolesterol 126 hdl 31 spora rağmen hdl yükseltemedim ne yapmalıyım.

 377. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 29th, 2015 @ 15:08

  İlacı kullanmanıza gerek yok. Geçmiş olsun.

 378. mihriban
  Mayıs 30th, 2015 @ 10:34

  Iyigunler Doktor beybenim doktorumkotukolesdurolun184dedi bensporyapiyorum30dakikakosu40dakikibisiklet163 boyundayim60 kiloyumhapkullanmaliyim de di.hergunbir aspirine aatmaninfaydasinedir.tesekurederim

 379. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 1st, 2015 @ 06:39

  sonuç sınırın hafif üzerinde. Öncelikle 2 ay spor ve diyetle gidip tekrar kontrol yapılmalıdır.

 380. özgül
  Haziran 9th, 2015 @ 09:11

  kolestrol 307, hdl 59,ldl 215, trigliserid 180 yaş57 .Bu değerler ilaç kullanmayı gerektiriyor mu?Sigara 10-15 oluyor günde.Bırakmaya çalışıyorum.Teşekkür ederim.

 381. feraye dursun
  Haziran 10th, 2015 @ 18:59

  Hocam benim kan değerleri sonuçlarım şöyle

  Kolesterol 172
  Glukoz 85
  LDL 116
  HDL 42
  TRİGLİSERİD 70

  Hocam HDL çok mu düşük yükseltmek için ne yapmalıyım? Ve trigliserid çok mu düşük? Yaşım 33 be bayanım. Bir değerlendirme yapabilirseniz çok sevinirim çünkü düşük hdl için riskli deniyor.

  İyi çalışmalar..

 382. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 12th, 2015 @ 14:51

  kalp hastalığı yada şeker hastalığı yoksa öncelikle 2 aylık diyet ve spor sonra tekrar kontrol önerilir.

 383. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 12th, 2015 @ 14:55

  HDL düzeyinizde hafif derecede düşüklük var. Spor ve sigarasız ortam HDL yükseltmenin en temel yoludur.

 384. sezer taş
  Haziran 12th, 2015 @ 17:51

  Hocam iy8 gunler.. benim kolestrol 241
  Trigliserit 97
  Ne yapmam. Lazim.ilac alimmi

 385. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 17th, 2015 @ 17:43

  Sonuçlar normal aralıkta olup kalp ve şeker hastalığınız yoksa ilaç tedavisine gerek yoktur.

 386. sezer taş
  Haziran 20th, 2015 @ 03:53

  Hocam iyi gunler.. bbende gut rahatsizligi var . Oruç tutmak sakıncalı mi gut hastaları için bilgilendirirseniz sevinirim.

 387. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 20th, 2015 @ 08:41

  Aktig gut atağı yoksa, oruç tutulabilir.

 388. gamze
  Haziran 22nd, 2015 @ 09:11

  hocam total kolestrolüm 360 ne yapmalıyım.

 389. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 23rd, 2015 @ 09:32

  tetkiği tekrarlayıp ldl, hdl ve trigliserid düzeylerinede baktırın

 390. mustafa serbetcioglu
  Haziran 24th, 2015 @ 11:38

  Merhaba dr bey bugün doktoruma gittim kol 215 oldugunu döyledi bana 40 lik tablet yazdigini söyledi boy 180 85 kg yum sizin tavsiyeniz ne olur sagolun

 391. gamze
  Haziran 24th, 2015 @ 18:29

  hocam ldl 220 trigliserid 223 hdl36 ilaç kullanmam şartmı.

 392. gamze
  Haziran 24th, 2015 @ 18:29

  total 364

 393. Alper Oktay
  Haziran 24th, 2015 @ 20:12

  Hocam merhaba,
  38 yaşında 1.80 boyunda 108 kiloyum.
  En son tetkiklerimde Total Kolestrol 338, Hdl 70, Ldl 258 trigiliserit 137 çıktı. Size sorum ilaç kullanmadan diyet ve egzersiz ile Ldl ve Trigiliserit i düşürebilirmiyim. Saygılarımla.

 394. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 27th, 2015 @ 06:37

  Değerler ciddi anlamda yüksek. Diyet ve egzersiz tabiki yapılacak ama mugtemelen ilaç gerekecektir.

 395. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 27th, 2015 @ 06:43

  Ek hastalığınız yoksa ve total kolesterol 215 ise ilaç tedavisi gerekmez.

 396. Solmaz
  Haziran 28th, 2015 @ 16:02

  Hocam merhaba
  44 yaşındayım 155 boyum 78 kilom var
  Trigliserid:430
  Hdl:31
  Ldl:96 çıktı. Trigliseridimi nasıl düşünebilirim şimdiden teşekkür ederim.

 397. Solmaz
  Haziran 28th, 2015 @ 16:03

  Merhaba hocam
  44 yaşındayım 155 boyum 78 kilom var
  Trigliserid:430
  Hdl:31
  Ldl:96 çıktı. Trigliseridimi nasıl düşünebilirim şimdiden teşekkür ederim

 398. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 29th, 2015 @ 09:54

  Diyet, egzersiz ve kilo verimi ile trigliserid düşecektir.

 399. Ayşegül
  Haziran 30th, 2015 @ 11:19

  Hocam YAŞ:35 7 ay önce troidlerim alındı ilaç kullanıyorum 4 ay önce kardiyolojı bana Kolestrol ilacı yazdı ama ben almadım Kolestrol:281 Trigliserid:444 Ldl:177 iki gündür baş Dönmesi ve tansiyon şikâyetinden acilde tansiyon düşürücü iğne yapıldı Kolestrol ilacına başlamalımıyım

 400. Ayşegül
  Haziran 30th, 2015 @ 11:24

  Doktora tekrar gitmem gerekirmi yoksa 4 ay önceki yazdığı ilacı almam gerekiyor mu

 401. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 30th, 2015 @ 11:36

  2 aylık diyet ve düzenli egzersiz değerleri düşürecektir.

 402. Ali
  Temmuz 8th, 2015 @ 22:46

  Hocam saygılar;
  50 yaş 172 boy 83 kiloyum.
  Ben Hodgkin Lenfoma tedavisi gördüm.En son bir sene önce kemoterapi ve ardından 6 ay önce radyoterapi aldım kontrollerim düzenli yapılıyor.Glikoz oranım kemoterapiye bağlı olarak 250’lere kadar çıktı şimdilerde ise 140 civarında seyrediyor.Dahiliye kontrolünde ise tip 2 diyabet olduğum USG de Karaciğer 170 mm gözüküyor.
  Son tahlillerimde ise Glikoz:165 LDH:408 Trigliserid:306 Ürik asit 9.5 çıktı.
  Ekmek olarak öğünlerde en fazla 2 dilim kepek veya çavdar yiyorum ortalama günde 2 Lt. su içiyorum.
  Diyabet için günde 1 adet 1000mg Glucophage içiyorum.
  Bu durum karşısında ne tavsiye edersiniz.Kıymetli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

 403. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 9th, 2015 @ 08:31

  Bulgular kalp hastalığı için belirgin risk taşıdığınızı gösteriyor. Kardiyoloji muayenesi faydalı olacaktır.

 404. MURAT GÖZÜM
  Temmuz 10th, 2015 @ 04:19

  Hocam mrb. Ben bobrek yetmezligi, tansiyon, kalp ritim bozyklugu ve yuksek kolesterol hastasiyim. Bobrek icin kortizon kalp icin kan sulandirici (ecopirin) ve kolesterol icin ateros kullaniyorum. Son tahlilimde hdl kol.94 ldl kol. 48 triglisert 355 ure 76 cikti. Kolesterol ilaci kullanmayi birakâyim mi tsk.

 405. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 13th, 2015 @ 05:11

  kolesterol düşmüş ancak trigliserid halen yüksek. ateroz düşük doz kullanılıyorsa ilaç değişimine gidilebilir.

 406. arzu
  Temmuz 28th, 2015 @ 23:35

  yaşım 48 boy 159 kilo 64 sigara günde 7 tane bırakmaya çalışıyorum kolestrol 234 triglisent 120 hdl 71 ldl 139 ilaç kullanmam gereklimi hocam

 407. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 30th, 2015 @ 08:44

  şeker hastalığı ve bilinen kalp hastalığı yoksa kolesterol ilacına gerek yoktur.

 408. Mehmet Pehlivan
  Temmuz 31st, 2015 @ 21:26

  Hocam merhaba yaşım 19
  Hdl 56
  Chol 285
  Ldlc 216
  Trıg 61
  Vldl 12.2
  Glukoz 92
  Aileden gelen genetik kolestrolüm var ilaç kullanmalımıyım yardımcı olursanız sevinirim.

 409. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 3rd, 2015 @ 06:26

  2 aylık diyet ve egzersiz sonrası ldl değerinde düşme olmazsa ilaç kullanımı gündeme gelebilir.

 410. mesut
  Ağustos 5th, 2015 @ 16:50

  hocam merhaba tahlil sonuçlarında lökasit 5-6 kolestrol total 275 hdl 33 trigliserit 262 tsh 4.77 sizce normalmidir hocam bu arada yaş 26 saygılarımla

 411. mesut
  Ağustos 5th, 2015 @ 16:52

  ldl ise 117

 412. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 6th, 2015 @ 06:45

  Total kolestrol biraz yüksek olmasına karşın ilaç tedavisine gerek yoktur. Egzersiz yeterli olacaktır.

 413. kadir ceyhan
  Ağustos 8th, 2015 @ 14:27

  hocam,
  46 yaşındayım,kilo 80,boy:172
  sigara yok.
  LDL : 221
  KOLESTROL :305
  HDL :70
  TRİGLİSERİD : 69
  ilaç tedavisi gerekir mi?

 414. cigdem
  Ağustos 9th, 2015 @ 06:22

  Meraba hocam kolesterol274 trigliserid 134 hdl53 ldl194 vldl 27 glikoz98 yaş26 boy 159kilo50

 415. murat
  Ağustos 13th, 2015 @ 07:53

  Yaşım 42,
  2 ay önceki bilgilerim,
  kilo 89,
  total kollesterol 237,
  HDL 45,
  LDL 166,
  açlık şeker 96
  2 ay düzenli spor ve diyet sonuç
  kilo 78,
  total kollesterol 158,
  HDL 53,
  LDL 85,
  açlık şeker 86
  KENDİMİ MUTLU HİSSEDİYORUM

 416. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 16th, 2015 @ 19:28

  Degerler yüksek.öncelik tabiki diyet egzersiz ve dumansız hava sahası.ek hastalık yoksa 2 ay sonrası kontrole göre ilaç tedavisi düşünülebilir

 417. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 16th, 2015 @ 19:33

  İki aylık yaşam tarzı değişikliği sonrası değerlerin tekrarı önerilir. Ldl değeri yüksek çıkmış.

 418. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 16th, 2015 @ 19:41

  Sağlıklı yaşam mutluluğun anahtarıdır.

 419. gamze
  Ağustos 25th, 2015 @ 16:10

  bütün hastalıkların başı kilo 14 kilo verdim total kolestrolüm 365 ten 240 a düştü.tligrisitim 225ten 170 e düştü.ve devamlı yürüyüş amacım daha 14 kilo vermek

 420. Zeynep Günes
  Ağustos 27th, 2015 @ 18:49

  Merhabalar

  Bugün aldigim kan tahlili sonucu;

  HDL: 27
  LDL: 213
  Genel Kolestrol: 282

  Doktor genel kolestrolun 282 olmasindan cok,HDL ve LDL karsilastirmasinin 8,0 olmasinin düzeltilmesi gerektigini söyledi ve günde 20 mg ilaca basladi.Bünye ilaci iyi tolore ederse 40 mg’a cikarabilecegini söyledi.

  Bu degerler beni oldukca korkuttu.ilacla düzelmesi mümkün mü ve kalp krizi v.b gibi riskler cok mu yüksek?

  Yasim 50 ve 4 aydir menapozdayim.

  Saygilar ve yanitiniz icin simdiden tesekkürler

 421. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 29th, 2015 @ 06:36

  Ek bir hastalığınız yoksa 2 aylık diyet ve egzersiz periyodu denenebilir. Sonuçlar yine yüksek çıkarsa ilaç kaçınılmaz olacaktır.

 422. Can
  Ağustos 29th, 2015 @ 09:45

  Hocam merhaba,

  Yasim 28, boyum 174cm, kilom 70kg

  Total kolesterol: 225
  Hdl: 43
  Ldl: 158
  Tligresid: 121

  10 gun sonraki pilotluk muaynem icin kolesterolu 200’un altina dusurmem gerekiyor. Diyet ve spor disinda kolesterol dusurmeye yardimci ilac kullanabilir miyim?

 423. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 31st, 2015 @ 10:28

  10 günlük sıkı bir yağsız vejeteryan diyet ve günlük düzenli egzersiz kısa vadede ilaçsız sorunları çözebilir.

 424. Abdullah
  Eylül 1st, 2015 @ 13:58

  Hocam merhaba,
  yaşım 33, boy 180 cm ve kilo 63 kg

  kan tahlili yaptırdım kolestrol değerlerim yüksek çıktı.
  kolestrol 258
  ldl kolestrol 151
  hdl kolestrol 69
  trigliserid 188

  değerleri düşürmek için ne yapmalıyım?teşekkürler

 425. Abdullah
  Eylül 1st, 2015 @ 13:59

  yorumlarda diyet ve egsersiz önermişsiniz genelde.nasıl bir diyet uygulamalıyım?

 426. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 2nd, 2015 @ 08:13

  Ek hastalığınız yoksa, ilaç tedavisi endikasyonu yoktur. Düzenli egzersiz yeterli olacaktır.

 427. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 2nd, 2015 @ 08:14

  Kalori kısıtlaması gerekmiyorsa standart akdeniz diyeti faydalı olacaktır.

 428. feritt
  Eylül 2nd, 2015 @ 12:52

  Hocam yaş 32
  Akş 91
  Kolestrol 170
  Hdl 31
  Ldl 102
  Trigliserid 234
  2 aydır sigarayı bıraktım hergün 40 dakika yürüyüş yapıyorum hocam bu sonuçlar ilaç gerektirirmi

 429. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 3rd, 2015 @ 08:03

  Sonuçlar iyi görünüyor. İlaç gereksinimi yok. Egzersiz ve diyete devam edelim.

 430. feritt
  Eylül 3rd, 2015 @ 08:58

  Hocam hdl değerim normalmi düşük değilmi

 431. hazal
  Eylül 4th, 2015 @ 18:21

  Hocam yaşım 24
  kolestrol 391
  Hdl 63
  Ldl 291
  Ezetec kullanıyorum sizce düşermi

 432. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 5th, 2015 @ 06:49

  Genetik geçişli kolesterol matabolizma bozukluğu muhtemelen sözkonusu. Ezetec tek başına yetmeyecektir. Sıkı diyet faydalı olacaktır.

 433. feritt
  Eylül 7th, 2015 @ 17:19

  Hocam yaş 32 uzanıp dinlenir vaziyetteyken nabzım genelde 70 civarı ayağı kalkınca 100 civarı oluyo çok az sonra 85 lere düşüyo öyle devam ediyo uzanınca tekrar 70 lerde bu değişkenlik normalmi

 434. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 8th, 2015 @ 06:20

  Nabız sürekli değişkenli gösterir. İstirahat halinde 80 altında seyrederken hareket yada egzersiz ile 150 lere çıkabilir.

 435. Alaattin
  Eylül 9th, 2015 @ 10:15

  hocam iyi günler bende stent takılı tahlil yapldltırdım cholesterol 227 trıglycerıdes 178 ldl 156 yasım 52 kilom 85 ldl yuksek ve stent oldugu için ilaç kullanmam gerektigini söylediler siz ne dersiniz şimdiden çok teşekkür ederim.

 436. feritt
  Eylül 9th, 2015 @ 11:55

  Hocam iyi günler yaş 32
  Akş 91
  Trigliserid 234
  Kolestrol 170
  Hdl 31
  Ldl 102
  Hocam bu değerlere göre hdl değerim çok düşük değilmi

 437. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 9th, 2015 @ 12:22

  Stent mevcut olduğundan ilaç tedavisi almanız gerekir.

 438. davut
  Eylül 11th, 2015 @ 10:42

  iyi günler hocam
  total kolesterol 237
  ldl 166
  hdl 54
  trigliserit 88
  herhangi bir sorun içeriyormu sizce varsa ne önerirsiniz…

 439. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 11th, 2015 @ 12:39

  Bilinen bir damar hastalığı yada şeker hastalığı yoksa ilaçsız takip yeterli olacaktır.

 440. davut
  Eylül 11th, 2015 @ 15:31

  Yaşım 34 damar hastalığı ve şekerim çok şükür yok.Sigarayıda 3 yıl önce bıraktım.Diyet gerekir mi?

 441. davut
  Eylül 11th, 2015 @ 17:16

  Bu arada boyun 171 kilom 71 cevapladığınız için çok teşekkür ederim Allah sizden razı olsun…

 442. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 12th, 2015 @ 06:33

  Yağlı gıdalardan uzak durmanız faydalı olacaktır.

 443. veyis sel
  Eylül 16th, 2015 @ 14:25

  hocam iyi günler
  kolesterol 235
  trigliserid 743
  hdl kolesterol 22 cıktı
  1 ay diyet yap geldedi ilac kullanmamda fayda varmı

 444. Tolgahan
  Eylül 16th, 2015 @ 17:16

  Hocam iyi günler benim test sonuçlarında triglesid 1000 üzeri çıktı açlık kan testinde ise 570 bununla ilgili ne önerirsiniz? 185 cm boy kilo fazla biraz 98

 445. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 17th, 2015 @ 05:30

  Düzenli egzersiz ve sigaradan uzak kalmak diyet ile birlikte durumu düzeltebilir.

 446. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 17th, 2015 @ 05:30

  Sonuçlar vakit kaybetmeden ilaç kullanmanız gerektiğini gösteriyor.

 447. veyis sel
  Eylül 17th, 2015 @ 09:34

  kolesterol 235
  trigliserid 743
  hdl kolesterol 22 cıktı bana cevap yazmısınız teskkur ederim yanız ben kanımı ölçturmeye gitmeden bir gün önce alkol ve yağlı yemek yedim bu ne kadar etkili olur şimdiden tesekkür ederim

 448. bilal
  Eylül 18th, 2015 @ 13:48

  Merhabalar Hocam,

  4 yıldır şeker hastasıyım.
  yaş 33 , cinsiyet erkek
  ldl kolestrol :174
  hdl : 43 çıktı. evde bitkilerle vs. tedavi uyguluyorum kendime. ilaça başmama gerekir mi ? Bu durum kritik mi ?

  Teşk,
  Burcin

 449. bilal
  Eylül 18th, 2015 @ 13:49

  şeker hastalıgım tip 2.. dikakt ediyorum. normal seyrediyor bu arada.

  Tekrar teşekkürler,

  Burcin

 450. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 19th, 2015 @ 05:30

  Kolesterol yüksek.2 aylık diyet ve egzersiz sonrası değerleri tekrarlamanız önerilir. Aynı değerler saptanırsa ilaç tedavisi gerekecektir.

 451. onur
  Eylül 20th, 2015 @ 01:25

  Hocam benim kilo 106 boy 183 hdl45 ldl 165 vldl 14.8 trigliserid 74 total kolestrol de 225 neyapmam lazım

 452. onur
  Eylül 20th, 2015 @ 01:27

  Hocam benim kilo 106 boy 183 hdl45 ldl 165 vldl 14.8 trigliserid 74 total kolestrol de 225 neyapmam lazım yaşım 24

 453. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 21st, 2015 @ 11:43

  ilaç tedavisine gerek yoktur. Diyet ve egzersiz yeterli olacaktır.

 454. feritt
  Eylül 22nd, 2015 @ 10:37

  Hocam iyi günler
  hdl 31
  Ldl 102
  Trihliserid 234
  Kolestrol 170
  Hocam bu sonuçlara göre hdl değerim normalmi düşük değilmi?

 455. feritt
  Eylül 22nd, 2015 @ 12:42

  Hocam iyi günler gece dinlenirken nabzım 60 larda seyrediyo öğlen uykudan uyandığımda nabzım yataktayken 80 civarı sonra kalkıp kahvaltıya oturunca 100 civarı oluyo fenalık hissi geliyo kahvaltı yapamadan kalkıyorum gün boyu sebepsiz bir korku oluyor içimde acile gidip ekg çektiriyirum normal çıkıyo tansiyon genelde 11-8 çıkıyo hocam yardımcı olabilirmisiniz bana yaşam kalitem çok düşük uzandığım yerden kalkmak istemiyorum evden çıkamaz hale geldim lütfen yardımcı olurmusunuz bana

 456. feritt
  Eylül 22nd, 2015 @ 12:44

  Hocam iyi günler gece dinlenirken nabzım 60 larda seyrediyo öğlen uykudan uyandığımda nabzım yataktayken 80 civarı sonra kalkıp kahvaltıya oturunca 100 civarı oluyo fenalık hissi geliyo kahvaltı yapamadan kalkıyorum gün boyu sebepsiz bir korku oluyor içimde acile gidip ekg çektiriyorum normal çıkıyo tansiyon genelde 11-8 çıkıyo hocam yardımcı olabilirmisiniz bana yaşam kalitem çok düşük uzandığım yerden kalkmak istemiyorum evden çıkamaz hale geldim lütfen yardımcı olurmusunuz bana

 457. feritt
  Ekim 13th, 2015 @ 23:00

  Hocam iyi günler yaş 32 kilo 78 boy 1.78
  akş 91
  Ldl 102
  Kolestrol 170
  trigliserid 234
  Hdl 31
  Hocam bu değerlere göre hdl değerim çokmu düşük

 458. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 19th, 2015 @ 12:42

  hdl değerinin 40 ın üstüne olması kalp sağlığı açısından faydalıdır.

 459. Lokman
  Ekim 19th, 2015 @ 17:28

  Hocam merhaba.
  Yasim 26
  Trigliseri 500
  Kolestrol.170
  Hdl.36
  Ldl.67
  Hocam yaklasik 5 aydir diyet,spor,ilac lipofen,balik yagi kullandim ve 20 kg verdim
  Hocam ne yaptiysam trigliseriti dusuremedim lutfen yardimci olun.

 460. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 21st, 2015 @ 05:21

  niacin kullanımı ile trigliserid de ek düşüş sağlanabilir.

 461. hazal
  Kasım 2nd, 2015 @ 12:21

  merhaba hocam bn aknetrent diye bir ilac kullaniyorum yasim da 18 49 kiloyum boyumda 160 ve kan testi sonuclarimda trigliserid 103 kolesterol 232 vldl 20.6 cikti kolesterolum normalden fazla endiselenecek kadar mi sizce

 462. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 3rd, 2015 @ 10:06

  Şu an için değerler normal aralıkta olup, endişe etmeye gerek yoktur.

 463. nuray66
  Kasım 5th, 2015 @ 13:49

  merhaba benim kollestrolüm yüksek ancak ilaç kullanmak istemiyorum yardımcı olabilirmisiniz
  yaş : 49
  sigara içmiyorum
  Hdl 61
  LDL 229
  TOTAL 330,5
  trigliserid 203,7
  VDL 40,74
  ben 8 yıl önce memekanseri geçirdim halen o konuile ilgili koruyucu amaçlı ilaçlar alıyorum acaba onların (femera) etkisi olurmu aslında benim beslenme şeklin %80kolestrol diyetine uyuyor
  beni bu konuda bilgilendirebilirmisiniz
  teşekkür ederim

 464. erkay
  Kasım 6th, 2015 @ 11:53

  değerli hocam
  kan değerlerim glukoz 106,kolestrol 219,trigliserit251,hdl 40,ldl 129,ast26 alt22 h1a1c 5.75,tsh 0,89 kullandığım ilaçlar levatiron 75mg,lipantil 267,nexivol 5 mg ayrıca mılk thıstle alıyorum yaşım 59 karaciğerde grid 2 yağlanma ve basit kist var. yağlanma tedavisi için bir öneriniz var mı

 465. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 7th, 2015 @ 05:38

  Kolesterol değerlerinde muhtemel ailesel bir yükseklik var. Diyet ve egzersize cevap vermeyen kolesterol yüksekliğinde ilaç tedavisi düşünülmelidir.

 466. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 7th, 2015 @ 05:42

  Kan değerlerinde çok belirgin bir yükseklik görünmüyor. Mevcut tedavi yanında düzenli egzersiz ve diyet önem arz eder.

 467. Tugba
  Kasım 8th, 2015 @ 23:07

  Hocam merhaba annemin kan değerleri sonucu şu şekilde: ldl:144.2 kolesterol :255 hdl:58 trigliserid:264 sizce hocam tahlil sonuçları iyi mi değilsede ne yapılmalı.

 468. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 9th, 2015 @ 06:37

  Kolesterol değerleri hafif yüksek. Ek bir hastalığı yoksa diyet ve egzersiz ile takip önerilir.

 469. onur
  Kasım 12th, 2015 @ 18:39

  selam
  kolestrolum 230
  yaş 35
  kılo 85
  boy 172
  normalmidir kolestrolum hocam

 470. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 13th, 2015 @ 06:20

  Ek bir hastalığı olmayan birisi için değer normal görünüyor.

 471. Deniz
  Kasım 13th, 2015 @ 15:04

  Hocam yaşım 30 (bayan) kolesterol 251 Ldl 157 trigliserid 208 çıktı.boyum 175 cm kilo 88 emziriyorum. Sonuçları yorumlarmısınız.

 472. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 14th, 2015 @ 10:27

  Şu an için ek tedaviye gerek yok. Kardiyo-fitnes yapmanız faydalı olur.

 473. Murat
  Kasım 17th, 2015 @ 17:36

  Merhaba hocam.benim 2 yasinda kizim 11 kilo kolestrol 270 civari ldl 180 civari.ailede kolestrol ve kizimda bagirsak hassasiyeti disinda belirgin bir hastaligi yok.hazir gida cok tüketmiyotuz.Ne yapmaliyiz sakincasi nedir lütfen yardimci olur musunuz hocam.

 474. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 18th, 2015 @ 08:51

  Kolesterol için bir tedavi gereksinimi bu sonuçlara göre yok.

 475. Elif une
  Kasım 19th, 2015 @ 15:44

  Hocam trigliserid 109 hdl 80 ldl 148 total kolesterol 250 yaşım 25 boy 1.64 kilo 58 degerlim normal mi neler yapabilirim tşkkrler hocam

 476. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 20th, 2015 @ 08:31

  Değerler normal aralıkta görülüyor.

 477. güneş yetkin
  Kasım 20th, 2015 @ 19:03

  ldl 180
  hdl 54
  şeker 93

  4 ay önce ldl 176 idi bu arada 10 kg verdim ama ldl 180 e çıktı..176 iken doktorum ilaç verecekti azimle kilo verip düşüreceğim dedim olmadı..ama egzersiz yapmamıştım..sigara var alkolde var.ilaca artık başlamalımıyım.
  saygılar

 478. güneş yetkin
  Kasım 20th, 2015 @ 19:08

  yaş belirmedim hocam yaşım 51

 479. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 21st, 2015 @ 07:26

  Sigara ve alkol kolesterol yüksekliği için makul sebepler. Ek hastalığınız yoksa ilaçsız takip yeterli olacaktır.

 480. Hakan Duman
  Kasım 23rd, 2015 @ 09:17

  Hocam iyi gunler.Kronik Hepatit B hastas8yım.İlaçla virüs değerim 0 şu an.Ama tahlillerde oranlarım yüksek çıkıyor.Tri=303 hdl 29 vldl 60.6 ldl 99.4 total 189 ne yapmalıyım.Saygılar.

 481. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 24th, 2015 @ 07:13

  Şimdilik diyet ile takip kolesterol değerleri için yeterli gözüküyor.

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin