Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

İLAÇ KULLANMADAN KOLESTEROL NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Posted on | Mart 24, 2013 | 866 Comments

adsız

‘’Yaşam şeklinizi değiştirerek kolesterol seviyenizde  % 50 ye varan azalma sağlayabilirsiniz’’

Kolesterol yüksekliği kalp damar hastalığı riskini arttıran temel faktörlerden biridir. Yüksek kolesterol seviyesine yönelik tedavi planlaması bireyselleştirilmelidir. Öncelikle kişinin kalp hastalığına yönelik risk yüzdesi hesaplanmalı ve tedavi buna göre planlanmalıdır.

‘’Herkesin hedef kolesterol seviyesi aynı değildir’’.

Kolesterol yüksekliği saptanan kişilerde en sık başvurulan yöntem sorgusuz sualsiz ilaç başlanmasıdır. Bu işin kolayına kaçmak gibi düşünülebilir. Ülkemizde kolesterol düşürücü ilaç kullanan kişilerin muhtemelen % 50 den fazlası gereksiz yere ilaç almaktadır. Yine bir kesim insanımız kolesterol düşürücü etkisi minimal olan yada olmayan bitkisel ürünlerle kandırılmaktadır.

‘’Yüksek kolesterolü düşürmede temeltaşı diyet, ek fonksiyonel besinler, egzersiz, kilo verme ve sigarayı bırakmadan oluşan yaşam şekli değişikliğidir’’

Diyet ile kolesterolü nasıl düşürürüm?

Hayvansal yağlarda bulunan doymuş yağ asitleri ile margarin ve fırınlanmış hazır ürünlerde bulunan trans yağ asitleri mümkün oldukça azaltılmalı, yerine zeytinyağı ve fındık yağında yoğun bulunan tekli doymamış yağ asitleri ile birlikte ayçiçeği, mısırözü, soya gibi bitkisel yağlarda bulunan çoklu doymamış yağ astileri tüketimi arttırılmalıdır. Bilinçsizce yağ alımını azaltıp un ürünleri ve şekerden oluşan karbonhidratlı gıdalı arttırmak kolesterolü düşürmek yerine kandaki yağ (trigliserid) düzeyinde artışa yol açabilir. Bu nedenle diyette değişiklik yaparken akılcıl davranmalı, kısıtlama yerine diyetin içeriği olumlu yönde değiştirilmelidir.

Nuts-in-shells

Hergün bir dolu avuç (35-50 gr) ceviz,badem, fındık, fıstık, leblebi ve diğer kuruyemişlerden birini tüketmek kolesterol de % 10 a varan düşüşler sağlayabilir. Nuts olarakda adlandırılan bu yemişler her öğünde sofraya konulmalıdır.

Haftada 2 gün balık tüketilmeli ve biri yağlı balık (somon veya ton balığı) olmalıdır.

Baklagillerde, meyve ve sebzelerde tam taneli tahıllarda bulunan diyetsel lif kolesterol düzeyinde % 5 lik ek düşüş sağlar. Günlük 20-35 gr lif tüketilmeli, özellikle yulaf ve arpa kepeğinde bulunan çözülebilir lif tüketimi tercih edilmelidir.

Önceki yazılarda etraflıca bahsettiğimiz Akdeniz diyeti kolesterolü düşürmede etkinliği kanıtlanmış diyet şeklidir.

Hangi fonksiyonel besinleri alırsam kolesterolüm düşer?

benecolBitkisel sterol ve stanollerden günlük 2 gr tüketmek kolesterolde % 15 e varan düşüş sağlayabilir. Bu ek besinlerin eklendiği yağ,süt, yoğurt ürünlerini piyasada bulmak mümkündür.

Yemeklere kırmızı maya pirinci katmak,  soya proteini tüketmek,  şeker kamışı, pirinç kepeği ve balmumunda yoğun bulunan polikosanoltüketmek kolesterol seviyelerinde %5-10 arası düşüş sağlayabilir. Belirttiğimiz ürünlerin ticari tablet formlarıda piyasada mevcuttur.

Kolesterol düzeylerini olumlu etkileyen diğer gıdalar aşağıda sıralanmıştır:

Keten tohumu, alıç suyu, üzüm çekirdeği, yeşil çay, sarımsak, esmer buğday ve arpa, kefir, siyah çikolata.

Egzersiz yaparak kolesterolü nasıl düşürürüm?

hefty-smurfGünlük 30-45 dk düzenli egzersiz yapmak kolesterol miktarında % 10-15, yağ miktarında %30-35 azalma sağlar. Egzersiz gün içine pay edilebilir. Örneğin sabah vede akşam 20 dk olacak şekilde  günlük toplam 4 dk egzersiz yapılabilir.

Hızlı tempo yürüyüş, bahçe işlerini yapmak, temizlik, bisiklet, yüzme,aerobik, basketbol, voleybol seçilebilecek egzersiz biçimlerindendir. Belli bir kondisyona ulaştıktan sonra haftada 2 gün 20 dk dayanıklılığı arttıracak ağırlık, hızlı tempo koşu vede yüzme yapılabilir.

Kilo kaybı ile kolesterolü nasıl düşürürüm?

mesut-yar-zayıflamaYaklaşık 10 kg kilo vermek kötü kolesterol LDL de 8 mg düşüş sağlar. Yine yağ(trigliserid) miktarında % 30 a varan düşüş sağlarken, koruyucu kolesterol HDL de artış izlenir. Birincil hedef kilonun % 10 nu vermek; vücut kitle indeksini (kilo/boy2) 25 in altına indirmek; bel çevresini erkeklerde 94 cm kadınlarda ise 80 cm nin altına indirmek olmalıdır.

 ‘’Diyet ve egzersiz programlarına cevabı değerlendirmek için 3 ay beklenmelidir’’

 

Sigarayı bırakarark kolesterolü nasıl düşürürüm?

sincap_sigara_icmediginiz_icin_tesekkurSigarayı bırakmak kalp hastalığı riskini belirgin olarak azaltmanın yanında koruyucu kolesterol HDL de belirgin artış yapar ve bu etki sigarayı bıraktıktan sonraki ilk ay içerisinde gözlenir. Sigarayı bırakmak kolesterolün vücutta daha tehlikeli formu olan oksitlenmiş forma dönüşümünüde azaltarak damar duvarını korumada yardımcı olur.

Sonuç olarak, kolesterol düşürmede temel tedavi yaşam şekli değişikliğidir. Bu yaşam şekli değişikliğini sağlıklı bireyler rahatlıkla uygulayabilir. Kalp damar hastalığı olan veya bu hastalıklar açısından risk altında olan kişilerin bu önerileri doktor kontrolünde uygulamaları hedef kolesterol seviyesine ulaşmada yardımcı olacaktır. Kolesterol ile mücadelede sloganımız ‘’ aç kalmadan az ve öz yemek, bol hareket, az kilo ve dumansız hava sahasına geçiş ‘’ olarak tanımlanabilir.

Comments

“İLAÇ KULLANMADAN KOLESTEROL NASIL DÜŞÜRÜLÜR?” için 866 yorum yapılmış

 1. EMEL
  Temmuz 5th, 2017 @ 15:03

  hocam merhaba yaşım 29 kötü kollestrolüm yüksek 265 insülin direncim 3,21 aritmim var ilaç kullanıyorum kollestrol ve insülin direnci için ilaç başlanmadı egzersiz ve diyet yapıyorum ama tedirginim sizce ne yapmalıyım?

 2. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 11th, 2017 @ 08:26

  Değerler sınırda görünüyor. Ek hastalığı yoksa diyet ve egzersiz yeterli olacaktır.

 3. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 11th, 2017 @ 08:30

  Ek hastalık yoksa, diyet ve egzersiz yeterli olacaktır.

 4. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 11th, 2017 @ 08:35

  Diyet ve egzersiz şu dönem için yeterli olacaktır. İdeal kiloya ulaşmak önemlidir.

 5. Fatma
  Temmuz 11th, 2017 @ 16:30

  Hocam kolesterolün 538 dedi doktor ama tam ne yapmam gerektiği söylemedi ilaç verdi ve gönderdi ilaç yeterli olucakmidir

 6. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 13th, 2017 @ 07:45

  Muhtemelen yüksek olan değer trigliserid olup diyet ve egzersize güzel yanıt verir.

 7. Gül
  Temmuz 14th, 2017 @ 12:35

  Merhaba ben 17 yaşındayım Ldl değerim 227 çıktı kan tahlilinde, ilaç verdi doktor benim ayriyeten yapabileceğim bir şey var mı acaba birde kalbimde genetik bir sorun var acaba nasıl düşmesini sağlarım ?

 8. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 15th, 2017 @ 07:39

  Öncelikle değeri güvenilir bir yerde tekrarlatın. ilk planda diyet ve egzersiz önerilir.

 9. Büşra
  Ağustos 11th, 2017 @ 15:37

  Merhaba, Ben 13 yaşındayım boyum 1.65 ve kilom 63 kg.
  Kolesterolüm 200-300 arasında.
  Fazla kilom yok ve boyum yaşıma göre uzun olduğundan daha çok kilo verip Çok zayıf olmak istemiyorum. Zaten şekerim de yok. Kilo vermeden kolesterolü duşurmek mumkun mu?

 10. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 12th, 2017 @ 10:27

  Total kolesterol belirtilen aralıkta ise ilaç tedavisine gereksinim olmayacaktır.

 11. Serap erdem
  Ağustos 15th, 2017 @ 23:10

  Hocam yaşım 46 kötü kolesterolüm 294 dr troid ilacı verdi kilom50 boyum 164 yürüyüş yaptığımda hızlı kilo veriyorum çarpıntım oluyor sonra önerilerinizi bekliyorum teşekkür ederim

 12. Serap erdem
  Ağustos 15th, 2017 @ 23:13

  Hocam yaşım 46 kötü kolesterolüm 294 dr troid ilacı verdi kilom50 boyum 164 yürüyüş yaptığımda hızlı kilo veriyorum çarpıntım oluyor sonra önerilerinizi bekliyorum teşekkür ederim

 13. güliz
  Ağustos 22nd, 2017 @ 12:54

  kolesterol 299 hdl 53 ldl 212 şeker yok onun dışında tüm tahliller normal hocam yaş 47 tedirgin oldum ne yapmalıyım

 14. güliz
  Ağustos 22nd, 2017 @ 12:59

  kolesterol 299
  hdl 53
  ldl 212
  bunların dışında herşey normal yaş 47 kilo 59 boy 163 ne yapmalıyım hocam tedirgin oldum

 15. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 23rd, 2017 @ 08:49

  Kötü kolesterol-ldl bu değerdeyse ilaç tedavisi gerekecektir. Ancak değerin total kolesterol olup olmadığı kontrol edilmelidir.

 16. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 23rd, 2017 @ 09:26

  seviyeler ilaç sınırında. 2 aylık egzersiz ve diyet programı sonrası değerlerin tekrarlanmasını öneririm.

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin