Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (ÇÖKMESİ)

Posted on | Ekim 31, 2011 | 1.940 Comments

 

 

 

 

 

 

Takip gerektiren, ancak sıklıkla yanlış tanı ve takip yapılan, çoğunlukla iyi seyirli kapak hastalığı.

Mitral kapak çökmesi veya prolapsusu, mitral kapakların kapanma sırasında kalbin üst odacığı sol atriyuma 2 mm den daha fazla bombeleşmesi veya çökmesi olarak tanımlanmıştır. Toplumda görülme yüzdesi % 3-6 arasında olmasına karşın, tanı kriterlerindeki yorumlar nedeniyle görülme sıklığı yüzde 30’ a varan seriler yayınlanmıştır. Çoğunlukla 20-39 yaş arasında gözlenmekte ve kadınlarda 2 kat daha sık rastlanmaktadır. Zayıf ve uzun boylu kişilerde sıklığı artmaktadır.

Çoğunluğu sessiz seyirli olup, rutin incelemelerde tesadüfen saptanır. Bununla birlikte, özellikle gelişmiş ülkelerde mitral kapak yetersizliğinin birincil sebebi konumundadır. Mitral kapak çökmesinin kesin tanısı ekokardiyografi ile konur. Normal fizik muayenede steteskop ile duyulan midsistolik klik ve geç sistolik üfürümde tanı için yol göstericidir. Ekokardiyografi sırasında ayrıntılı inceleme, oluşabilecek yanlış tanıların önüne geçecektir. Mitral kapaklar semer şeklinde bir yapıda olup, özellikle apikal 4 boşluk eko incelemelerinde yanlış bir şekilde  kapak çökmesi olarak değerlendirilebilmektedir. Mitral kapak çökmesinin kesin ve belirleyici bir şikayet bulgusu da yoktur. Hastaların büyük kısmı çarpıntı, göğüs ağrısı, çarpıntı, halsizlik, baş dönmesi gibi genel şikayetlerle başvuruda bulunur. Mitral kapak çökmesinde temel belirleyici ve prognostik faktörler, kapak kalınlığı, mitral yetersizliği varlığı ve beraberinde saptanan diğer kapak ve kalp hastalıklarıdır. Kapak kalınlığı 5 mm nin altında olan ve beraberinde başka bulgu olmayan hastalarda hastalığın ilerleme yüzdesi oldukça düşük olup, beraberinde ritim bozukluğu oluşması sıklığı normal toplumla aynıdır. Kapak yapısı kalın ve beraberinde mitral yetersizliği olan grupta hastalığın ilerleme potansiyeli mevcut olup, hastaların düzenli takibi ve infektif endokardit riski nedeniyle ağız hijyenine  önem verilmesi önerilmektedir. Bu hasta grubunda aritmi varlığına yönelik ritim holter takibi yapılması faydalıdır.  Mitral kapak prolapsusu ile panik atak arasında da ilişki olduğu ve klinik birlikteliğin sık gözlendiği gösterilmiştir. Özellikle kapak yapısı normal olan izole prolapsus hastalarına yapılacak yanlış bilgilendirme ve takip, panik atak gelişimini hızlandırabilir ve hastanın yaşam standardında bozulmalara yol açabilir. Kapak yapısı normal olan ve kapak yetersizliği olmayan hastaların 3 yıllık aralıklarla takibi yeterlidir.

Comments

“MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (ÇÖKMESİ)” için 1.940 yorum yapılmış

 1. Rcs
  Ocak 5th, 2017 @ 16:12

  Esselamun aleykum benim kızım 15 yasinda gecen sene okulda heycanlanmasi sonucu doktora gittik ve kalp kapakciginda cokme oldugunu ogrendik doktora gideli yaklasik bi sene olucak kizimin kalp agrilari kalbinin arkasina vurmaya basladi yaklasik her gun ve uzun sureli agrilari oluyo bunun nedeni nedir ogrenebilirmiyim.

 2. Eliffff
  Ocak 6th, 2017 @ 14:06

  Merhaba hocam. 23 yaşımdayım. 4yıl önce spontane gelişen sağ pnömotoraks tan ameliyat oldum. 2 yıl önce sol umdan hava ile tedavi oldum. Şuan kalp kapakçığmda çökme oldugunu söylediler. Çok ağrım oluyor. Kalp krizi geçirme riskim yüksek mi. hamilelik döneminde doğum esnasında ilerlemi bir zararı olur mu Ne yapmam lazım.

 3. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 7th, 2017 @ 08:05

  Kapak çökmeleri gençlerde sık olup, genelde tedavi gerektirmez. Sık ve uzun süren müzmin ağrılar için 3-5 günlük düznenli ağrı kesici tedavi faydalı olacaktır.

 4. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 7th, 2017 @ 08:07

  Kapak çökmeleri kalp krizi riskini arttırmaz. kapak yapısı normal ise hamilelikte hastalığın ilerleme potansiyeli düşüktür.

 5. nurgul
  Ocak 7th, 2017 @ 08:12

  Slm hocam 28 yasindayim kucuk kalp deligi var kapaklar normal perimembranoz vsd yaziyor bu yasima kadar hic sorunum olmadi çok sukur.sormak istedigim bu yastan sonra bana be gibi zararlari olur cv.verirsrniz sevinirim.Ayrica dogumda yaptim.

 6. nurgul
  Ocak 7th, 2017 @ 18:52

  Hocam slm dogustan kalp deligi vsd perimembranoz mevcut her hangi bi sorunum yok benim bundan sonraki yasamin nasıl olur neler bekler Beni nelere dikkat etmem gerekir cv verirseniz sevinirim.

 7. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 10th, 2017 @ 11:25

  VSD ler kendiliğinden kapanmaz. Takipte kalpte büyüme ve kalp basınçlarında artış olursa kapatılması gerekir.

 8. Pınar
  Ocak 10th, 2017 @ 14:55

  Merhaba, 30 yaşındayım. 15 yaşımda mitral kapak prolapsusu tanısı konuldu. Eskiden daha sık olan çarpıntılarım yaşım ilerledikçe azaldı. Ancak şuan spor sırasında süre ilerledikçe maalesef ki kalbim, atımı çarpıntıya çeviriyor ve bırakmak durumunda kalıyorum. Spor yapmak benim için sakıncalı mıdır? Ve heyecanlanınca olan hızlı atımlar ilaçsız şekilde giderilebilir mi? Son sorum ilerisi için bu tanı ile normal doğum yapmanın sakıncası var mıdır?

 9. nurgul
  Ocak 11th, 2017 @ 10:17

  Cv için TEŞEKKÜR ederim kalp basıncından artış derken tansiyon yüksek olmasi mi hocam.

 10. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 12th, 2017 @ 12:32

  Spor süresince holter bağlatmanız tedaviye ışık tutacaktır. kapakta belirgin yetersizlik yoksa, kapak çökmesi normal doğuma engel oluşturmayacaktır.

 11. Merve emektar
  Ocak 12th, 2017 @ 17:37

  Merhaba, ben 18 yaşındayım, yaklaşık 3-5, 4 ay önce kalp çarpıntısı nefes darlığı göğüs- kalp sıkışması üzerine doktora gittik. Kalp kapakçığımda çatlaklık olduğu ama sızdırma yapılmadığı ve Altı ayda bir kontrole gelmemi söylediler. Doktor bana çok rahatsız olup olmadığımı sordugunda hayır demiştim o da olurda çok rahatsız olursam tekrardan gelmemi söyledi. Ayriyettende sızdırma yapmaya başlandığı zaman tadavi süreci başlatılacaktı. Çok ciddi bir duruöa olsaydı tedavi uygulanırdı diye düşündüğümden pek önemsemedim. Ama son iki aydır çok fazla kalbim sıkışıyor ve nefesim daralmaya başladı. Birde çok koştugumda kendimi zorladığımda ayriyettende sinirlenip stres oldugumda da rahatsız oluyorum. Tabi bu kadar rahatsız oldugumu doktoruma söylememiştim. Çok rahatsız olmaya başladıgımdan iki hafta önce tekrar doktora gittik doktoum değiştiğinden başka bir doktora muayene oldum. Oda kalp kapakçıgımın sızdırma yapmaya başladıgını ve ayriyetten de çökme oldugunu çökmenin benim yaşlarımda normal oldugunu söyledi. Herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmadı ve ben hala çok fazla rahatsız oluyorum. Koşmaya gelemiyorum çünkü nefesim kesiliyor ve gögsüme agrılar saplanıyor. Çok fazla üzerinde durup umursamıyordum ama çok rahatsız oluyorum. Sizce ne yapmalıyım?

 12. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 13th, 2017 @ 08:07

  Kalp bulguları şu haliyle ilaç tedavisi gerektirmiyor. Düzenli egzersiz şikayetlerinizi azaltacaktır.

 13. nurgul
  Ocak 13th, 2017 @ 11:15

  Hocam slm geçen yazmıştım vsd küçük perimembra.var benim için riski varmı ne gibi belirti olur bende bu yaşıma kadar bi sıkıntı vermedi çok şükür kalp basıncı derken onu anlamadım yani belirti verir mi Benim bu kalp deliginle yaşamam mumkunmu yoksa kapasi mi gerekiyor kaç yaşında sorun oluşturmaya başlar.

 14. Hikmet
  Ocak 15th, 2017 @ 19:50

  Mrb hocam ben 26 yasinda 1 cocuk annesiyim holter eko ve efor yaptirdim doktorum normal oldugunu soyledi kalpte tekleme oluyor bu rahatsiz ediyor beni siZce bende bulunamayan bir hastalik mi var?

 15. sefaniye zengin
  Ocak 16th, 2017 @ 19:26

  Merhaba hocam 46 yasinda bayanim minimal mitral yetmezligi var ekstarasistollar oluyo tehlikelimidir agir yiyecekler yiyince siklasiyo ne yapmaliyim

 16. Umut
  Ocak 21st, 2017 @ 21:34

  Slm sayın hocam 6 ay önce muayene oldum ve minimal mitral söylendi doktora sordum kalb kapağında büyüme var ve suan sınırda dedi.10 gün önce muayene oldum farklı bir doktordan vu sefer de mitral valve proplapse söylendi sorduğumda ise kalb kapağında çökme var dedi.ertesi gün farklı bir doktora gorundum sonuçları gösterdim 3 yılda bir kontrole gel dedi dogustan cokme var dedi merak ettiğim minimal mitral ve mitral valve proplapse ikisi de aynı seymi ve durumum ne sizce ne napmaliyim şimdiden çok teşekkürler

 17. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 23rd, 2017 @ 06:15

  Özellikle akşam geç saatde yenilecek ağır öğünler çarpıntıyı tetikleyebilir. Minimal mitral yetersizliği için ek tedaviye gerek yoktur.

 18. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 23rd, 2017 @ 06:24

  Gittiğiniz bütün doktorlar aslında aynı şeyi ifade etmiş. Kapak yetersizliği yapmayan kapak çökmelerinde genellikle ilaçsız takip önerilir.

 19. Altay GENÇASLAN
  Ocak 23rd, 2017 @ 06:43

  Merhaba, eşim birkaç yıl önce mitral kapak prolapsusu teşhisi konulmuş. Çok önemli takip ederseniz iyi olur denilmiş ancak uzun süredir kontrole gitmedik. Eşim şimdi hamile ve çarpıntıları hamilelikten öncesine göre çarpıntılarının arttığını gözlemledik. Anlattığına göre önce çok hızlı çarpan kalbi sonra birden yavaş ama şiddetli atıyor. Geçtiğimiz gün bir çarpıntısının uzun sürdüğünü de belirtti. Her çarpıntıda gözü hafif kararıyor ve yere eğilme ihtiyacı hissediyor. Yorumlarınızı rica ediyorum. Çok teşekkürler,

 20. Altay GENÇASLAN
  Ocak 23rd, 2017 @ 06:45

  Merhaba, eşim birkaç yıl önce mitral kapak prolapsusu teşhisi konulmuş. Çok önemli değil ancak takip ederseniz iyi olur denilmiş ancak uzun süredir kontrole gitmedik. Eşim şimdi hamile ve çarpıntıları hamilelikten öncesine göre çarpıntılarının arttığını gözlemledik. Anlattığına göre önce çok hızlı çarpan kalbi sonra birden yavaş ama şiddetli atıyor. Geçtiğimiz gün bir çarpıntısının uzun sürdüğünü de belirtti. Her çarpıntıda gözü hafif kararıyor ve yere eğilme ihtiyacı hissediyor. Yorumlarınızı rica ediyorum. Çok teşekkürler,

 21. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 25th, 2017 @ 07:52

  Gebelikte çarpıntı sık gözlenir. Yapılacak tetkiklerde günlük ortalama nabız sayısı yüksek seyrediyorsa destekleyici tedavi verilebilir.

 22. umran
  Ocak 29th, 2017 @ 12:56

  Slm hocam 26 yasinndayim dogustan vsd kucuk kalp deligim var 2 dogum yaptim tansiyon bazen dusuk cikiyor kalpten gelen bi problemmi birde bana bu hastaligin ne zarar I olabilir su and a bi problemim yok bana riski nedir.

 23. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 30th, 2017 @ 07:53

  Küçük vsd ler kapanmaz. Takipte kalpte büyüme ve basınç artışı yaparsa müdahale gerektirir. Şikayetsiz hastalarda takip yeterlidir.

 24. umran
  Ocak 31st, 2017 @ 15:40

  Cevap için teşekkür hocam yani küçük vsd si olan ınsanlar normal yasayabilirlermi

 25. yasemin
  Şubat 2nd, 2017 @ 15:23

  Hocam slm Ben bi sorun sorucam sorular çok benzer ama çok cesit kalp deligi var benimde kalp deligi rahatsizligim var 3 dogum yaptim 26 yasindayim sezaryanla dogum yaptim bi Sikinti yasamadim çok sukur Beni ilerki yaslar dusunduruyor Ben ne gibi sorunlarla karsilasirim nelere dikkat etmeliyim Beni kisacasi bu kalp deligi nin be gibi zararlari olabilir.sonuc.vsd (perimembranoz) küçük. simdiden tesekkurler cv icin.

 26. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 3rd, 2017 @ 10:20

  Klinik olarak önemsiz görünen vsd ler takip edilir. Bunlar kendiliğinden kapanmaz. Sıklıkla üfürüm dışında bulgu da vermez. Takipte sağ kalpte büyüme ve basınç artışı izlenirse kapatılması düşünülebilir.

 27. Hikmet
  Şubat 5th, 2017 @ 11:45

  Hocam 26 yasinda bayan biri icin koroner bt anjio tehlikelimi gelecek icinde zarari var mi radyosyon acisindan

 28. Furkan
  Şubat 5th, 2017 @ 21:32

  Hocam sevdiğim bi kız var kalp çökmesi var iyileşmesi için ne yapilmasi gerek biliorum ameliyat tehlikeli ama iyileşmesi için ne gerekiosa yapilmali

 29. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 6th, 2017 @ 14:36

  Kapak hastalığının ciddiyeti eko ile değerlendirilmeli..ameliyat son noktadır.

 30. Tülin
  Şubat 9th, 2017 @ 09:39

  Doktor bey ben 28 yasındayım ve on seneden fazladır atak lar geçiriyorum aniden kalp ağrısı başlıyo çok şiddetli çarpıyor kalbim fırlayacak sanıyorum boğazım düğümleniyor öksürüyorum bi faydası olmuyo yaklaşık beş dakika sürüyo son zamanlarda kalp sancıları ağrılarım fazlalaşdı sol kolum uyumuyorum bazen parmaklarımı kullanmakta zorlanıyorum doktor ritim bozukluğu dedi ankarada bir yere gidip yakdırmamı söledi sizce ben ne yapmalıyım.

 31. Tülin
  Şubat 9th, 2017 @ 09:39

  Doktor bey ben 28 yasındayım ve on seneden fazladır atak lar geçiriyorum aniden kalp ağrısı başlıyo çok şiddetli çarpıyor kalbim fırlayacak sanıyorum boğazım düğümleniyor öksürüyorum bi faydası olmuyo yaklaşık beş dakika sürüyo son zamanlarda kalp sancıları ağrılarım fazlalaşdı sol kolum uyumuyorum bazen parmaklarımı kullanmakta zorlanıyorum doktor ritim bozukluğu dedi ankarada bir yere gidip yakdırmamı söledi sizce ben ne yapmalıyım.

 32. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 11th, 2017 @ 08:33

  Ritim bozukluğu ve kalp ağrısı genelde birliktelik göstermez. Kalp hızı çok yüksek seyrediyorsa ağrı gelişebilir. Yakma işlemi faydalı olacaktır.

 33. yasemin
  Şubat 15th, 2017 @ 15:38

  Iyi aksamlar 2 subatta sorularimi cv icin tesekkur ederim soylediginiz gibi sadece ufurum disinda belirti yok su anda dogumdada sikinti yasamadim çok sukur peki hocam soylediginiz kombilikasyonlar cikmazsa insallah cikmaz ameliyat olmadan bu sekilde hayatimi etkilemeden dururmu.

 34. Rabia
  Şubat 16th, 2017 @ 17:43

  Merhaba ben 17yaşındayım geçen sene kalp ameliyatı oldum şu sebeple:damarlarımda halk ağzıyla kısa devre çakışması oluyordu sık sık kontrollerime gittim be artık iyi olduğum söylendi fakat en son bugün gittim kalp kapakçığındaki çökmeyi söyledi uzun ve zayıf olduğumu ve su an için bi sıkıntı yaratmayacağını söyledi siz ne diyorsunuz

 35. Burak
  Şubat 17th, 2017 @ 20:13

  Hocam merhabalar kalp kapağımda çökme var ama kacak olmadigi soylendi holterde sinüs taşikardi var denildi ve concor 5 mg verdi doktor farkli bir doktora gittim o kullanma demisti bende kullanmadim. Bugünde kalbimde yoğun bir sıkışma oldu 5 10 saniye sürdü öksüreyim geçer dedim ama olmadi bi anda yerimde firladim ve basim dönmeye basladi her iki elimdede uyusma oldu ve soğuktu ellerim. Kalbimdede carpinti oluyodu sadece o sıra. Hastanede ekg cekild biseyin yok panik atak olabilir dendi. Evet panik atağim var ama fiziksel belirti olarak sıkışma nasil oluyor ki 🙁 neyapmam gerek bu sıkısma 2 3sene önce halısahadada olmustu aynisindan 🙁 daha 20 yasindayim. Eps mi yaptirmam gerek yada ameliyat lutfen yardimci olun hocam korkuyorum.

 36. Havva
  Şubat 17th, 2017 @ 20:57

  Slm iyi aksamlar dogustan küçük vsd li olan bir insan normal yasamlarini sûrdurebilir mı ne gibi sorunlarla karsilasir ne gibi riskleri vardir.lutfen cv verin

 37. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 18th, 2017 @ 07:56

  Kapak çökmeleri uzun boylu gençlerde sık izlenir. Çoğunluğu geçicidir ve tedavi gerektirmez.

 38. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 18th, 2017 @ 07:59

  Çok küçük vsd ler kendiliğinden kapanmamakla birlikte genelde tedavi gerektirmez. Takiplerde kalpte büyüme yada basınç artışı kapatma endikasyonudur.

 39. havva
  Şubat 19th, 2017 @ 19:14

  17 subatta yazmistim cv icin çok cook tesekkur ederim iyiki varsiniz bir tane daha soru sorucam mumkunse cv verirseniz sevinirim kalpte buyume ‘ve basinç artisi derken biraz acabilirmisiniz yani bu kombilikasyonlar olur mu olabilir mi su anda bi sikintim yok sadece ev hanimi oldugum icin kilo problemim var birde dogum yapabilirmiyim simdiden tesekkurler.Birde bu hastalik hayatimi etkilermi.vsd perimembranoz küçük

 40. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 21st, 2017 @ 06:54

  Hamilelik sürecinde kalp içi basınçlar artabilir. Şu anki durumda kalp büyüklüğü ve basınçlar normal sınırda ise hamilelik planlanabilir.

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin