Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (ÇÖKMESİ)

Posted on | Ekim 31, 2011 | 1.858 Comments

 

 

 

 

 

 

Takip gerektiren, ancak sıklıkla yanlış tanı ve takip yapılan, çoğunlukla iyi seyirli kapak hastalığı.

Mitral kapak çökmesi veya prolapsusu, mitral kapakların kapanma sırasında kalbin üst odacığı sol atriyuma 2 mm den daha fazla bombeleşmesi veya çökmesi olarak tanımlanmıştır. Toplumda görülme yüzdesi % 3-6 arasında olmasına karşın, tanı kriterlerindeki yorumlar nedeniyle görülme sıklığı yüzde 30’ a varan seriler yayınlanmıştır. Çoğunlukla 20-39 yaş arasında gözlenmekte ve kadınlarda 2 kat daha sık rastlanmaktadır. Zayıf ve uzun boylu kişilerde sıklığı artmaktadır.

Çoğunluğu sessiz seyirli olup, rutin incelemelerde tesadüfen saptanır. Bununla birlikte, özellikle gelişmiş ülkelerde mitral kapak yetersizliğinin birincil sebebi konumundadır. Mitral kapak çökmesinin kesin tanısı ekokardiyografi ile konur. Normal fizik muayenede steteskop ile duyulan midsistolik klik ve geç sistolik üfürümde tanı için yol göstericidir. Ekokardiyografi sırasında ayrıntılı inceleme, oluşabilecek yanlış tanıların önüne geçecektir. Mitral kapaklar semer şeklinde bir yapıda olup, özellikle apikal 4 boşluk eko incelemelerinde yanlış bir şekilde  kapak çökmesi olarak değerlendirilebilmektedir. Mitral kapak çökmesinin kesin ve belirleyici bir şikayet bulgusu da yoktur. Hastaların büyük kısmı çarpıntı, göğüs ağrısı, çarpıntı, halsizlik, baş dönmesi gibi genel şikayetlerle başvuruda bulunur. Mitral kapak çökmesinde temel belirleyici ve prognostik faktörler, kapak kalınlığı, mitral yetersizliği varlığı ve beraberinde saptanan diğer kapak ve kalp hastalıklarıdır. Kapak kalınlığı 5 mm nin altında olan ve beraberinde başka bulgu olmayan hastalarda hastalığın ilerleme yüzdesi oldukça düşük olup, beraberinde ritim bozukluğu oluşması sıklığı normal toplumla aynıdır. Kapak yapısı kalın ve beraberinde mitral yetersizliği olan grupta hastalığın ilerleme potansiyeli mevcut olup, hastaların düzenli takibi ve infektif endokardit riski nedeniyle ağız hijyenine  önem verilmesi önerilmektedir. Bu hasta grubunda aritmi varlığına yönelik ritim holter takibi yapılması faydalıdır.  Mitral kapak prolapsusu ile panik atak arasında da ilişki olduğu ve klinik birlikteliğin sık gözlendiği gösterilmiştir. Özellikle kapak yapısı normal olan izole prolapsus hastalarına yapılacak yanlış bilgilendirme ve takip, panik atak gelişimini hızlandırabilir ve hastanın yaşam standardında bozulmalara yol açabilir. Kapak yapısı normal olan ve kapak yetersizliği olmayan hastaların 3 yıllık aralıklarla takibi yeterlidir.

Comments

“MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (ÇÖKMESİ)” için 1.858 yorum yapılmış

 1. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 25th, 2016 @ 09:19

  izole kapak çökmelerinde romatizmal hastalık yoksa antibiyotik kullanımına gerek kalmayacaktır.

 2. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 25th, 2016 @ 09:24

  İlaca bağlı yan etkiler görülebilir. İlaç dozu başlangıçta yarım tabletle başlanabilir.

 3. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 25th, 2016 @ 09:31

  Kan sulandırıcı kullanmadan oluşan ciltte morarmalar ek tetkik gerektirir. Cildiye ve hematoloji muayene faydalı olur.

 4. Ali
  Kasım 18th, 2016 @ 10:38

  Mitral kapak liafletleri flopy eser yetersizligi izlendi darlin yok bu rahatsizlik savunma sanati yapmama engel.midir

 5. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 21st, 2016 @ 06:32

  Kapakların gevşek yapılı olduğu anlaşılıyor. Bu durum spor yapmaya engel değildir.

 6. Reyhan
  Aralık 1st, 2016 @ 15:03

  Mrhb Ahmet bey ben 26 yasinda 1.60 boyunda 52 kiloyum kan sekerim aclik 94 hgb 11.8 demir 48 ldl 80.8 triglsrt 51.6 kan sonuclarim benim tasikardi problemim var carpintim oluyor 150 160lara cikiyor bu sirada ekg cekildim sinus tasikardi vs dendi akciger dokusu temiz dendi ayni zmnda tansiyonda cikiyor 15 e 10 oluyor kardiyolojiye gozuktm ekg eko yapti normal diyor neden bu sekilde tansiyon ve carpinti oluyor sizce?

 7. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 2nd, 2016 @ 10:43

  Düzenli spor şikayetlerinizi azaltabilir.

 8. Reyhan
  Aralık 3rd, 2016 @ 11:00

  Hocam size sormustum herseyim normal kalp carpinti disinda akciger vs ama ufak bi skolyozum var bide b12 ve demir eksikligim var ilaca basladim ama bende derin nefes alma ihtiyaci oluyor bir kac gundur devamli esnemek istiyorum derin nefes alinca biraz rahatliyorum ardindan tekrar nefes almak istiyorum sanki aldigim nefes yetmiyormus gibi sizce psklojikmi ?

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin