Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (ÇÖKMESİ)

Posted on | Ekim 31, 2011 | 2.014 Comments

 

 

 

 

 

 

Takip gerektiren, ancak sıklıkla yanlış tanı ve takip yapılan, çoğunlukla iyi seyirli kapak hastalığı.

Mitral kapak çökmesi veya prolapsusu, mitral kapakların kapanma sırasında kalbin üst odacığı sol atriyuma 2 mm den daha fazla bombeleşmesi veya çökmesi olarak tanımlanmıştır. Toplumda görülme yüzdesi % 3-6 arasında olmasına karşın, tanı kriterlerindeki yorumlar nedeniyle görülme sıklığı yüzde 30’ a varan seriler yayınlanmıştır. Çoğunlukla 20-39 yaş arasında gözlenmekte ve kadınlarda 2 kat daha sık rastlanmaktadır. Zayıf ve uzun boylu kişilerde sıklığı artmaktadır.

Çoğunluğu sessiz seyirli olup, rutin incelemelerde tesadüfen saptanır. Bununla birlikte, özellikle gelişmiş ülkelerde mitral kapak yetersizliğinin birincil sebebi konumundadır. Mitral kapak çökmesinin kesin tanısı ekokardiyografi ile konur. Normal fizik muayenede steteskop ile duyulan midsistolik klik ve geç sistolik üfürümde tanı için yol göstericidir. Ekokardiyografi sırasında ayrıntılı inceleme, oluşabilecek yanlış tanıların önüne geçecektir. Mitral kapaklar semer şeklinde bir yapıda olup, özellikle apikal 4 boşluk eko incelemelerinde yanlış bir şekilde  kapak çökmesi olarak değerlendirilebilmektedir. Mitral kapak çökmesinin kesin ve belirleyici bir şikayet bulgusu da yoktur. Hastaların büyük kısmı çarpıntı, göğüs ağrısı, çarpıntı, halsizlik, baş dönmesi gibi genel şikayetlerle başvuruda bulunur. Mitral kapak çökmesinde temel belirleyici ve prognostik faktörler, kapak kalınlığı, mitral yetersizliği varlığı ve beraberinde saptanan diğer kapak ve kalp hastalıklarıdır. Kapak kalınlığı 5 mm nin altında olan ve beraberinde başka bulgu olmayan hastalarda hastalığın ilerleme yüzdesi oldukça düşük olup, beraberinde ritim bozukluğu oluşması sıklığı normal toplumla aynıdır. Kapak yapısı kalın ve beraberinde mitral yetersizliği olan grupta hastalığın ilerleme potansiyeli mevcut olup, hastaların düzenli takibi ve infektif endokardit riski nedeniyle ağız hijyenine  önem verilmesi önerilmektedir. Bu hasta grubunda aritmi varlığına yönelik ritim holter takibi yapılması faydalıdır.  Mitral kapak prolapsusu ile panik atak arasında da ilişki olduğu ve klinik birlikteliğin sık gözlendiği gösterilmiştir. Özellikle kapak yapısı normal olan izole prolapsus hastalarına yapılacak yanlış bilgilendirme ve takip, panik atak gelişimini hızlandırabilir ve hastanın yaşam standardında bozulmalara yol açabilir. Kapak yapısı normal olan ve kapak yetersizliği olmayan hastaların 3 yıllık aralıklarla takibi yeterlidir.

Comments

“MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (ÇÖKMESİ)” için 2.014 yorum yapılmış

 1. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 23rd, 2017 @ 08:46

  Kapak çökmeleri genç yaşta sık izlenir. Çoğunluğu tedavi gerektirmez.

 2. Arzu
  Ağustos 27th, 2017 @ 09:09

  Teşekkürler😊☺😊☺

 3. Arzu
  Ağustos 27th, 2017 @ 09:10

  Teşekkürler😊😊😊

 4. Arzu
  Ağustos 27th, 2017 @ 09:11

  Teşekkürler

 5. yusuf
  Eylül 16th, 2017 @ 20:42

  27 yaşındayım hocam romatizmal mitral minimal yetmezlik var pensilin alarjimvarözürlü rapor kaç verirlerhocam ef 60

 6. Melek
  Ekim 7th, 2017 @ 19:35

  Hocam mitral kapakçığımda çökme var ağır spor yapıyorum günde birbuçuk saat hafta da 4 gün. hızlı koşu ağırlık kaldırma vs. Olumsuz etkisi varmıdır. Spor yapmamın sakıncası varmı acaba.

 7. Melek
  Ekim 7th, 2017 @ 19:41

  Hocam yaşım 24

 8. Murat Can
  Ekim 10th, 2017 @ 20:59

  Selamin aleykum hocam benim kalp kapakcigimda çökme varmış nefes almakta zorlaniyodum carpintim oluyodu sürekli doktor ekg cektie gel dedi yaptirdim geldim ekg yi bise yok dedi gayet normal dedi concor 5mg lak tablet verdi bu ilaci her sabah ac karnina kullan dedi her sabah kullaniyorum onemli bise varmidir acaba düzelirmi kapak bide sigara iciyorum sigaranin kalbe zarari varmidir ?

 9. Murat Can
  Ekim 10th, 2017 @ 21:08

  MERHABA HOCAM SELAMİN ALEYKUM ONCELİKLE SOL TARAFİMA İGNELENİP BATİYODU DOKTORA GİTTİM KALP KAPAKÇIGINDA ÇÖKME VAR DEDİ DOKTOR SİGARA KAHVE KAPALİ ÇAY İÇMİCEKSİN DEDİ CONCOR 5 MG LAK TABLET VERDİ SABAH AÇ KARNINA KULLAN DEDİ GÜNDE 1 TANE AMA YANİ HOCAM BUNU KULLANDIGMA GÖRE BİRAZ RAHATLADİM NEFES ALMAMA YARDİMCİ OLDU RAHATLADİM SİMDİ DAHA RAHAT NEFES ALIYORUM AMA ARA SIRA HALA İĞNELENME OLUYO SOL TARAFTA BU KAPAKCİK GEÇİCİMİ 17 YAŞINDAYIM GEÇERMİ KENDİ KENDİNE İLACI KULLANDILCA TEŞEKKÜR EDERİM 🙂

 10. sipan
  Ekim 11th, 2017 @ 06:39

  Hocam Bnm erkek arkadasimda war ameliyat olması gerekiyor ama bazı sebeplerden dolayı olmak istemiyo şimdiye kadar bir yıl arayla iki kere rahatsızlandı nefes alamama ellerin titremesi gibi belirtileri oluyor ameliyat riskli degil Ama olmuyor ışte bu ona ne zararlar verir zamanınızı ayırıp bilgilendirirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler

 11. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 11th, 2017 @ 07:37

  Kapak çökmelerinde vücudu zorlayacak ağırlık sporunu önermeyiz. Düşük ağırlıklarla çok tekrarlı egzersiz yapılabilir.

 12. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 11th, 2017 @ 07:43

  Concor sadece çarpıntı şikayetinizi azaltacaktır. Kapak üzerinde etkisi yoktur. Sağlıklı yaşam alışkanlıklarını uygularsanız şikayetler azalır ve ilaca gerek kalmayabilir.

 13. Bahar
  Ekim 11th, 2017 @ 21:13

  Merhaba hocam ben 26 yaşındayım bir senedir kalbimle alakalı sıkıntı yaşıyorum aşırı derecede çarpıntı ritim bozukluğu nefes darlığı halsizlik Ve kalbimde sıkışma göğsümde sürekli ağrı hissediyorum iki hafta önce doktora gittim kansızlık Ve kalp kapağında çökme ver dedi 6,ayda bir mutlaka kontrole gitmemi önerdi ama ağrılarım devam ediyor günlük yaşantımıda etkilemeye başladı bunun bir tedavisi varmıdır acaba Ne yapabilirim

 14. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 13th, 2017 @ 13:24

  Bol sıvı alımı, düzenli uyku ve ağrı kesici tedavi faydalı olabilir.

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin