Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (ÇÖKMESİ)

Posted on | Ekim 31, 2011 | 1.914 Comments

 

 

 

 

 

 

Takip gerektiren, ancak sıklıkla yanlış tanı ve takip yapılan, çoğunlukla iyi seyirli kapak hastalığı.

Mitral kapak çökmesi veya prolapsusu, mitral kapakların kapanma sırasında kalbin üst odacığı sol atriyuma 2 mm den daha fazla bombeleşmesi veya çökmesi olarak tanımlanmıştır. Toplumda görülme yüzdesi % 3-6 arasında olmasına karşın, tanı kriterlerindeki yorumlar nedeniyle görülme sıklığı yüzde 30’ a varan seriler yayınlanmıştır. Çoğunlukla 20-39 yaş arasında gözlenmekte ve kadınlarda 2 kat daha sık rastlanmaktadır. Zayıf ve uzun boylu kişilerde sıklığı artmaktadır.

Çoğunluğu sessiz seyirli olup, rutin incelemelerde tesadüfen saptanır. Bununla birlikte, özellikle gelişmiş ülkelerde mitral kapak yetersizliğinin birincil sebebi konumundadır. Mitral kapak çökmesinin kesin tanısı ekokardiyografi ile konur. Normal fizik muayenede steteskop ile duyulan midsistolik klik ve geç sistolik üfürümde tanı için yol göstericidir. Ekokardiyografi sırasında ayrıntılı inceleme, oluşabilecek yanlış tanıların önüne geçecektir. Mitral kapaklar semer şeklinde bir yapıda olup, özellikle apikal 4 boşluk eko incelemelerinde yanlış bir şekilde  kapak çökmesi olarak değerlendirilebilmektedir. Mitral kapak çökmesinin kesin ve belirleyici bir şikayet bulgusu da yoktur. Hastaların büyük kısmı çarpıntı, göğüs ağrısı, çarpıntı, halsizlik, baş dönmesi gibi genel şikayetlerle başvuruda bulunur. Mitral kapak çökmesinde temel belirleyici ve prognostik faktörler, kapak kalınlığı, mitral yetersizliği varlığı ve beraberinde saptanan diğer kapak ve kalp hastalıklarıdır. Kapak kalınlığı 5 mm nin altında olan ve beraberinde başka bulgu olmayan hastalarda hastalığın ilerleme yüzdesi oldukça düşük olup, beraberinde ritim bozukluğu oluşması sıklığı normal toplumla aynıdır. Kapak yapısı kalın ve beraberinde mitral yetersizliği olan grupta hastalığın ilerleme potansiyeli mevcut olup, hastaların düzenli takibi ve infektif endokardit riski nedeniyle ağız hijyenine  önem verilmesi önerilmektedir. Bu hasta grubunda aritmi varlığına yönelik ritim holter takibi yapılması faydalıdır.  Mitral kapak prolapsusu ile panik atak arasında da ilişki olduğu ve klinik birlikteliğin sık gözlendiği gösterilmiştir. Özellikle kapak yapısı normal olan izole prolapsus hastalarına yapılacak yanlış bilgilendirme ve takip, panik atak gelişimini hızlandırabilir ve hastanın yaşam standardında bozulmalara yol açabilir. Kapak yapısı normal olan ve kapak yetersizliği olmayan hastaların 3 yıllık aralıklarla takibi yeterlidir.

Comments

“MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (ÇÖKMESİ)” için 1.914 yorum yapılmış

 1. Rcs
  Ocak 5th, 2017 @ 16:12

  Esselamun aleykum benim kızım 15 yasinda gecen sene okulda heycanlanmasi sonucu doktora gittik ve kalp kapakciginda cokme oldugunu ogrendik doktora gideli yaklasik bi sene olucak kizimin kalp agrilari kalbinin arkasina vurmaya basladi yaklasik her gun ve uzun sureli agrilari oluyo bunun nedeni nedir ogrenebilirmiyim.

 2. Eliffff
  Ocak 6th, 2017 @ 14:06

  Merhaba hocam. 23 yaşımdayım. 4yıl önce spontane gelişen sağ pnömotoraks tan ameliyat oldum. 2 yıl önce sol umdan hava ile tedavi oldum. Şuan kalp kapakçığmda çökme oldugunu söylediler. Çok ağrım oluyor. Kalp krizi geçirme riskim yüksek mi. hamilelik döneminde doğum esnasında ilerlemi bir zararı olur mu Ne yapmam lazım.

 3. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 7th, 2017 @ 08:05

  Kapak çökmeleri gençlerde sık olup, genelde tedavi gerektirmez. Sık ve uzun süren müzmin ağrılar için 3-5 günlük düznenli ağrı kesici tedavi faydalı olacaktır.

 4. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 7th, 2017 @ 08:07

  Kapak çökmeleri kalp krizi riskini arttırmaz. kapak yapısı normal ise hamilelikte hastalığın ilerleme potansiyeli düşüktür.

 5. nurgul
  Ocak 7th, 2017 @ 08:12

  Slm hocam 28 yasindayim kucuk kalp deligi var kapaklar normal perimembranoz vsd yaziyor bu yasima kadar hic sorunum olmadi çok sukur.sormak istedigim bu yastan sonra bana be gibi zararlari olur cv.verirsrniz sevinirim.Ayrica dogumda yaptim.

 6. nurgul
  Ocak 7th, 2017 @ 18:52

  Hocam slm dogustan kalp deligi vsd perimembranoz mevcut her hangi bi sorunum yok benim bundan sonraki yasamin nasıl olur neler bekler Beni nelere dikkat etmem gerekir cv verirseniz sevinirim.

 7. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 10th, 2017 @ 11:25

  VSD ler kendiliğinden kapanmaz. Takipte kalpte büyüme ve kalp basınçlarında artış olursa kapatılması gerekir.

 8. Pınar
  Ocak 10th, 2017 @ 14:55

  Merhaba, 30 yaşındayım. 15 yaşımda mitral kapak prolapsusu tanısı konuldu. Eskiden daha sık olan çarpıntılarım yaşım ilerledikçe azaldı. Ancak şuan spor sırasında süre ilerledikçe maalesef ki kalbim, atımı çarpıntıya çeviriyor ve bırakmak durumunda kalıyorum. Spor yapmak benim için sakıncalı mıdır? Ve heyecanlanınca olan hızlı atımlar ilaçsız şekilde giderilebilir mi? Son sorum ilerisi için bu tanı ile normal doğum yapmanın sakıncası var mıdır?

 9. nurgul
  Ocak 11th, 2017 @ 10:17

  Cv için TEŞEKKÜR ederim kalp basıncından artış derken tansiyon yüksek olmasi mi hocam.

 10. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 12th, 2017 @ 12:32

  Spor süresince holter bağlatmanız tedaviye ışık tutacaktır. kapakta belirgin yetersizlik yoksa, kapak çökmesi normal doğuma engel oluşturmayacaktır.

 11. Merve emektar
  Ocak 12th, 2017 @ 17:37

  Merhaba, ben 18 yaşındayım, yaklaşık 3-5, 4 ay önce kalp çarpıntısı nefes darlığı göğüs- kalp sıkışması üzerine doktora gittik. Kalp kapakçığımda çatlaklık olduğu ama sızdırma yapılmadığı ve Altı ayda bir kontrole gelmemi söylediler. Doktor bana çok rahatsız olup olmadığımı sordugunda hayır demiştim o da olurda çok rahatsız olursam tekrardan gelmemi söyledi. Ayriyettende sızdırma yapmaya başlandığı zaman tadavi süreci başlatılacaktı. Çok ciddi bir duruöa olsaydı tedavi uygulanırdı diye düşündüğümden pek önemsemedim. Ama son iki aydır çok fazla kalbim sıkışıyor ve nefesim daralmaya başladı. Birde çok koştugumda kendimi zorladığımda ayriyettende sinirlenip stres oldugumda da rahatsız oluyorum. Tabi bu kadar rahatsız oldugumu doktoruma söylememiştim. Çok rahatsız olmaya başladıgımdan iki hafta önce tekrar doktora gittik doktoum değiştiğinden başka bir doktora muayene oldum. Oda kalp kapakçıgımın sızdırma yapmaya başladıgını ve ayriyetten de çökme oldugunu çökmenin benim yaşlarımda normal oldugunu söyledi. Herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmadı ve ben hala çok fazla rahatsız oluyorum. Koşmaya gelemiyorum çünkü nefesim kesiliyor ve gögsüme agrılar saplanıyor. Çok fazla üzerinde durup umursamıyordum ama çok rahatsız oluyorum. Sizce ne yapmalıyım?

 12. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 13th, 2017 @ 08:07

  Kalp bulguları şu haliyle ilaç tedavisi gerektirmiyor. Düzenli egzersiz şikayetlerinizi azaltacaktır.

 13. nurgul
  Ocak 13th, 2017 @ 11:15

  Hocam slm geçen yazmıştım vsd küçük perimembra.var benim için riski varmı ne gibi belirti olur bende bu yaşıma kadar bi sıkıntı vermedi çok şükür kalp basıncı derken onu anlamadım yani belirti verir mi Benim bu kalp deliginle yaşamam mumkunmu yoksa kapasi mi gerekiyor kaç yaşında sorun oluşturmaya başlar.

 14. Hikmet
  Ocak 15th, 2017 @ 19:50

  Mrb hocam ben 26 yasinda 1 cocuk annesiyim holter eko ve efor yaptirdim doktorum normal oldugunu soyledi kalpte tekleme oluyor bu rahatsiz ediyor beni siZce bende bulunamayan bir hastalik mi var?

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin