Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/kalbinisev/domains/kalbinisev.org/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/kalbinisev/domains/kalbinisev.org/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Kapak Hastalıkları MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (ÇÖKMESİ)

 

 

 

 

 

 

Takip gerektiren, ancak sıklıkla yanlış tanı ve takip yapılan, çoğunlukla iyi seyirli kapak hastalığı.

Mitral kapak çökmesi veya prolapsusu, mitral kapakların kapanma sırasında kalbin üst odacığı sol atriyuma 2 mm den daha fazla bombeleşmesi veya çökmesi olarak tanımlanmıştır. Toplumda görülme yüzdesi % 3-6 arasında olmasına karşın, tanı kriterlerindeki yorumlar nedeniyle görülme sıklığı yüzde 30’ a varan seriler yayınlanmıştır. Çoğunlukla 20-39 yaş arasında gözlenmekte ve kadınlarda 2 kat daha sık rastlanmaktadır. Zayıf ve uzun boylu kişilerde sıklığı artmaktadır.

Çoğunluğu sessiz seyirli olup, rutin incelemelerde tesadüfen saptanır. Bununla birlikte, özellikle gelişmiş ülkelerde mitral kapak yetersizliğinin birincil sebebi konumundadır. Mitral kapak çökmesinin kesin tanısı ekokardiyografi ile konur. Normal fizik muayenede steteskop ile duyulan midsistolik klik ve geç sistolik üfürümde tanı için yol göstericidir. Ekokardiyografi sırasında ayrıntılı inceleme, oluşabilecek yanlış tanıların önüne geçecektir. Mitral kapaklar semer şeklinde bir yapıda olup, özellikle apikal 4 boşluk eko incelemelerinde yanlış bir şekilde  kapak çökmesi olarak değerlendirilebilmektedir. Mitral kapak çökmesinin kesin ve belirleyici bir şikayet bulgusu da yoktur. Hastaların büyük kısmı çarpıntı, göğüs ağrısı, çarpıntı, halsizlik, baş dönmesi gibi genel şikayetlerle başvuruda bulunur. Mitral kapak çökmesinde temel belirleyici ve prognostik faktörler, kapak kalınlığı, mitral yetersizliği varlığı ve beraberinde saptanan diğer kapak ve kalp hastalıklarıdır. Kapak kalınlığı 5 mm nin altında olan ve beraberinde başka bulgu olmayan hastalarda hastalığın ilerleme yüzdesi oldukça düşük olup, beraberinde ritim bozukluğu oluşması sıklığı normal toplumla aynıdır. Kapak yapısı kalın ve beraberinde mitral yetersizliği olan grupta hastalığın ilerleme potansiyeli mevcut olup, hastaların düzenli takibi ve infektif endokardit riski nedeniyle ağız hijyenine  önem verilmesi önerilmektedir. Bu hasta grubunda aritmi varlığına yönelik ritim holter takibi yapılması faydalıdır.  Mitral kapak prolapsusu ile panik atak arasında da ilişki olduğu ve klinik birlikteliğin sık gözlendiği gösterilmiştir. Özellikle kapak yapısı normal olan izole prolapsus hastalarına yapılacak yanlış bilgilendirme ve takip, panik atak gelişimini hızlandırabilir ve hastanın yaşam standardında bozulmalara yol açabilir. Kapak yapısı normal olan ve kapak yetersizliği olmayan hastaların 3 yıllık aralıklarla takibi yeterlidir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur. *

Toplam 2.073 yorum

 • Emre Boyacı

  Temmuz 14, 2018 at 11:23

  Merhaba hocam bende 5 sene önce panik atak rahatsızlığı başladı o sene kardiyoloji bölümüne göründüm bi sıkıntı olmadığını söylediler bu olaydan iki yıl sonra başka bi kardiyoloğa göründüm oda kalpte kaçak olduğunu her sene görünmem gerektiğini spor yapmama engel olmadığını söyledi bu olay bendeki endişeyi daha da artırdı 3 ay sonra başka bir doktora gittik durumu izah ettik o da inceledi fakat bi şey olmadığını yani kaçak olmadığını söyledi 3 ay sonra askere gideceğim sizin bu konudaki görüşünüzü almak istedim şimdi ne yapmalıyım bu durum geçici mi yaşım 25

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 17, 2018 at 09:52

   Kapak yapısı normal ise askerliğe engel teşkil edecek durum olmayacaktır.

 • eren erdem

  Temmuz 8, 2018 at 14:53

  hem mitral kapak var hem panik atak ciprolex kullanabilirmiyim

  Cevapla

 • emir uluogullari

  Temmuz 8, 2018 at 14:49

  hocam mitral kapağımda önemsiz çökme var .panik atakta var.cipralex kullanmam sorun olurmu

  Cevapla

  • emir uluogullari

   Temmuz 8, 2018 at 14:50

   yorumumu silermisiniz yanlış isim oldu

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Temmuz 11, 2018 at 08:59

   İlaç kullanmanız yararlı olacaktır.

 • ummu

  Haziran 30, 2018 at 01:01

  Slm hocam önce de yazdim bi cok defa cv verdiğiniz icin tesekkur ederim 10 yasinda kizim var kucuk kalp deligi var p.vsd antibiyotik kullanıyoruz kanli mudahalerde ileriki yaşlarda kalp kapaklari bozulurmu bu sekilde kalirmi ihtimal nedir ne degildir az da olsa bize kucuk bi seyler soyleyebilirmisiniz lutfen.Annelik iste .

  Cevapla

 • Duygu ERDOĞAN

  Nisan 4, 2018 at 18:31

  Iyi günler hocam
  Benim kalp kapandığında çökme olduğunu doktor dedi 1.5 ay önce şimdi çok agrım oluyor 23 yaşındayım 1 çocuğum var normal mi

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mayıs 26, 2018 at 07:10

   Kapak çökmelerinde geçici ağrılar izlensede en sık şikayet çarpıntıdır.

 • yeliz

  Mart 29, 2018 at 20:11

  Selam cv icin cok sagolun peki hocam kalp iltihabi riskimiz cokmu dikkat etmem gereken noktalar nedir riski cokmudur.

  Cevapla

 • Güven

  Mart 28, 2018 at 20:12

  Değerlidir hocam merhaba,

  3 yıl önce önemsiz ve yapısal doğumsal bir bulgu olarak tanımlanan hafif myli MVP teşhisi konuldu bana.Ben bunun öğrenince farklı kardiyologlara da göründüm hepsi aynı şeyi söyledi.Dün muayene oldum bi baktırayım dedim doktor bey MVP yok dedi, görünmüyor dedi, varsa da düzelmiştir dedi.Daha öncede bir doktor da fark edememişti iyice izleyince fark etmişti.Başka uzmana görünmeli miyi?Bunun düzelme durumu var mı doktor bey göremedi mi acaba? Sizce ne yapmalıyım.Bir de çarpıntım oluyor hemen hemen her gün doktor EKG ya baktı bişeyin yok dedi ritim holter testi istedi.Beloc zok yazdı.holter takılıyken
  ritim holter varsa eğitimsel bozukluğu baskılamaz mı.teşekkür ederim hocam sorularıma cevap verirseniz sevinirim.iyi günler iyi çalışmalar.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 29, 2018 at 12:03

   Kapak yapısı normal olan MVP lerde çökme geçici olarak gözlenebilir.

 • yeliz

  Mart 26, 2018 at 08:54

  Hocam günaydin benim 8 yasinda bir kizim var dogustan kalbi delikti kapanir dediler cocuk buyudukcce daha kkapanmadi kucuk vsd diye geciyor bende tam anlamiyorum aciklamada yapmiyorlar pek fazla sorun olmaaz diyorlar ama yinede takip ettirin diyorlar ne demek istiyyorlar kotuye mi gider iyiyemi bizii neler bekliyor en ufak Bi gorunurde rahatsizligi yok kilosuda orantili boyuda yani biz nelere dikkat etmeliyim bizi ne gibi sorunlar bekliyor riskleri nedir ameliyat olmadan normal insanlar ggibi yasayabilirmi.lutfen..

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 28, 2018 at 08:41

   Küçük vsd ler ilerleyen yaşlarda kapte büyüme ve basınç artışı yapabilir. takip faydalı olur.

 • filiz

  Mart 20, 2018 at 08:15

  Cv icin cok sogolun hocam bize vakit ayirdiniz icin peki kalpte buyume basinç artisi dediginiz insana ne gibi belirtileri olur.Benim hiç bir sikintim olmadi su Ana kadar dogum yaptim sezeryanla.cv verirseniz cok mutlu olurum.iyi calismalar.Belirti verirmi.

  Cevapla

 • filiz

  Mart 19, 2018 at 08:04

  Cok tesekkur ederim bize vakit ayirip cv icin cok sagolun son Bi sorum var kalp basinçlarinda artis tansiyon la alakalimi yuksek tansiyon demekmi yoksa ayri Biseymi teskkurler.

  Cevapla

 • filiz

  Mart 19, 2018 at 05:31

  Slm günaydin hocam sorumu tam soramadim galiba karistirdirdimmi bilmiyorum ama benim kafamda Bi soru isareti var kalbinde delik olmasi kalp kapaklariyla alakasi varmidir kalp kapagi agri kalpte delik agrimi benim kizimda kalp degiligi var 19 yasinda bu yasina kadar hiç problem yasamadik dogustan dediler pek bilgi vermediler kapanabilir kapanmazsada sorun olmaz cocuk bile dogurabilir dediler vsd kucuk diye geciyor ne gibi sorunlarla karsilasir hayatinda bu delik tehlikelimidir birde kalp kapaklarindami bu delik kusurum varsa affola Bi yorum yaparsaniz cok mutlu olurum.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 19, 2018 at 06:34

   Küçük VSD ler geç yaşta kendiliğinden kapanmaz. Kalpte büyüme ve basınç artışı yaparsa kapatılması gerekir.

 • filiz

  Mart 18, 2018 at 12:42

  Slm hocam benim 19 yasinda bir kizim var kalbinde delik var vsd anlamadigim kafamda bir soru var kalpte delik kalp kapaklarinla alakalimi yoksa agri Bi seymi dogustan gelen Bi sorum ama kalp kapaklarinla ilgisi varmidir yokmu.tamamen farkli Bi sorunmu.lutfen cv verin.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 19, 2018 at 06:33

   Kalp delikleri doğuştan gelir. Kapak hastalıklerı birlekte olacak diye kaide yoktur.

 • serife

  Mart 15, 2018 at 17:15

  Peki hocam en belirgin belirtisi ne olur vsd kucuk dogustan.

  Cevapla

 • serife

  Mart 10, 2018 at 16:38

  Cv icin cok sagolun peki ne gibi belirti verir .Bu rahatsizlik.

  Cevapla

 • serife

  Mart 9, 2018 at 07:20

  Iyi günler hocam benimde kucuk bi kalp deligi var ventikuler sep.defekt diye geciyor32 yasindayim bana bi. Zarari olurmu hayatimi etkilermi 3 dogum yaptim sorunsuz oldu cok sukur yani bana ne gibi belirtiler verir morarma bayilma nefes darligi olurmuyum riskim nedir lutfen sadece bazen sırtim agriyor o kadar.Biraz kilolu bi bayanim.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 9, 2018 at 08:34

   Hamilelik süreçleri normal geçmişse, vsd sorun oluşturmuyor demektir. kendiliğinden kapanma beklenmediğinden düzenli takip önerilir.

 • Hakan

  Mart 8, 2018 at 14:51

  Hocam benim kalp kapağımda hafif mitral prolapsusu çıktı komando uzman uzman erbaş olur raporu aldım doktor olumlu yazdı sana engel edici bir durumu olmadığını söyledi tedavisi olmayan bise dedi sporuna devem et dedi şuan atamami bekliyorum biandan emniyette bekçiliği kazandım aynı sorun orda çıktı bekci olamazsın dedi doktor uzmanlikta aldığını söyledim doktora bekçiliğin sağlık yönetmenliğinde madde yazdığı için bekci olmama engelmis doktor kendiside dedi bunun sana zararı yok hatta beni koşu bandında 5 dakka koşturdu çok iyi dedi ama ben yinede yönetmenliğe uyucam dedi bekci olamaz yazdı biandan komando olur alıyorum aynı sebebden biandan bekci olamıyorum şuan çok çaresisim hayatim söz konusu bu durumda ne yapabilirim

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 9, 2018 at 08:33

   Kapak yapısı normal olan hafif kapak çökmeleri genelde yaşamı etkilemez ve tedavi gerektirmez.

 • Güven

  Mart 7, 2018 at 06:21

  Merhaba hocam bende de hafif mvp teşhisi konuldu. 2mm çökme var denildi.Doğuştan olduğu ve yılda bir kez kontrole gelmem söylendi.İlerleme olasılığı düşük deniliyor ama ben anksiyete hastasıyım, endişeleniyorum. Bu çökme ilerde düzelebilir mi? Sorumu cevaplarsanız çok sevinirim, ayrıca şimdiden teşekkür ederim. Çalışmalarınız da başarılar dilerim doktor bey.

  Cevapla

  • Prof. Dr. Ahmet Karabulut

   Mart 7, 2018 at 08:33

   Kapak yapısı kalın olmayan kapak çökmelerinde düzelme izlenebilir.

 • umran

  Mart 5, 2018 at 17:06

  Slm iyi gunler cv verdiginiz icin simdiden tesekkurler hocam benim kucuk kalp deligim var daha once de yazmistim 2 dogum yaptim hiç sikinti yasamadim 3. Dogumu bile yapabilirsin sikinti yok demisti Dr.ama Ben artik panik atak oldum nerem agrisa kalptenmi diye merak ediyorum endokadrid korkuyorum nasil goruluyor bu hastaligin gorulme orani bu nedir.Ben kucukkende annemgil knt gorurmusler gelismem iyiymis hiç problem olmaz demisler su an 28 yasindayim hiç sikayetim yok bana muhakkak bir belirtisi olur ne olur Sonuç .Kapaklar normal.perim.vsd kucuk.

  Cevapla

 • medine

  Mart 3, 2018 at 16:43

  Tesekkeur ederim kusurum varsa affola eslik etseydi 25 yasina kadar gorulmedi sonradan gorulebilirmi yoksa o da dogustan vsd ile birliktemi olurdu galiba anlatabilmisimdir

  Cevapla

 • medine

  Mart 2, 2018 at 09:59

  Hocam bi sorun daha var bu kalp deligi p.vsd kucuk einmenger sendromu ilerlermi yoksa o büyük delikler icinmi gecerli.

  Cevapla

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler ve yorumlar, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.