Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (ÇÖKMESİ)

Posted on | Ekim 31, 2011 | 1.769 Comments

 

 

 

 

 

 

Takip gerektiren, ancak sıklıkla yanlış tanı ve takip yapılan, çoğunlukla iyi seyirli kapak hastalığı.

Mitral kapak çökmesi veya prolapsusu, mitral kapakların kapanma sırasında kalbin üst odacığı sol atriyuma 2 mm den daha fazla bombeleşmesi veya çökmesi olarak tanımlanmıştır. Toplumda görülme yüzdesi % 3-6 arasında olmasına karşın, tanı kriterlerindeki yorumlar nedeniyle görülme sıklığı yüzde 30’ a varan seriler yayınlanmıştır. Çoğunlukla 20-39 yaş arasında gözlenmekte ve kadınlarda 2 kat daha sık rastlanmaktadır. Zayıf ve uzun boylu kişilerde sıklığı artmaktadır.

Çoğunluğu sessiz seyirli olup, rutin incelemelerde tesadüfen saptanır. Bununla birlikte, özellikle gelişmiş ülkelerde mitral kapak yetersizliğinin birincil sebebi konumundadır. Mitral kapak çökmesinin kesin tanısı ekokardiyografi ile konur. Normal fizik muayenede steteskop ile duyulan midsistolik klik ve geç sistolik üfürümde tanı için yol göstericidir. Ekokardiyografi sırasında ayrıntılı inceleme, oluşabilecek yanlış tanıların önüne geçecektir. Mitral kapaklar semer şeklinde bir yapıda olup, özellikle apikal 4 boşluk eko incelemelerinde yanlış bir şekilde  kapak çökmesi olarak değerlendirilebilmektedir. Mitral kapak çökmesinin kesin ve belirleyici bir şikayet bulgusu da yoktur. Hastaların büyük kısmı çarpıntı, göğüs ağrısı, çarpıntı, halsizlik, baş dönmesi gibi genel şikayetlerle başvuruda bulunur. Mitral kapak çökmesinde temel belirleyici ve prognostik faktörler, kapak kalınlığı, mitral yetersizliği varlığı ve beraberinde saptanan diğer kapak ve kalp hastalıklarıdır. Kapak kalınlığı 5 mm nin altında olan ve beraberinde başka bulgu olmayan hastalarda hastalığın ilerleme yüzdesi oldukça düşük olup, beraberinde ritim bozukluğu oluşması sıklığı normal toplumla aynıdır. Kapak yapısı kalın ve beraberinde mitral yetersizliği olan grupta hastalığın ilerleme potansiyeli mevcut olup, hastaların düzenli takibi ve infektif endokardit riski nedeniyle ağız hijyenine  önem verilmesi önerilmektedir. Bu hasta grubunda aritmi varlığına yönelik ritim holter takibi yapılması faydalıdır.  Mitral kapak prolapsusu ile panik atak arasında da ilişki olduğu ve klinik birlikteliğin sık gözlendiği gösterilmiştir. Özellikle kapak yapısı normal olan izole prolapsus hastalarına yapılacak yanlış bilgilendirme ve takip, panik atak gelişimini hızlandırabilir ve hastanın yaşam standardında bozulmalara yol açabilir. Kapak yapısı normal olan ve kapak yetersizliği olmayan hastaların 3 yıllık aralıklarla takibi yeterlidir.

Comments

“MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (ÇÖKMESİ)” için 1.769 yorum yapılmış

 1. fulya
  Mayıs 24th, 2016 @ 15:36

  merhaba hocam,esansiyel tremor tedavisi için 6 ay kadar dideral kullandım daha sonra kuş cırpıntısı gibi ara ara carpıntılarım olmaya başladı ve bıraktım,daha sonra çarpıntılarım çogaldı ve nefes darlıgım olmaya basladı,aynı zamnda aşırı halsizlik ve yorgunluk.kardiyoloji muanesi oldum kalp kapakcıgında kalınlasma ve çökme çıktı deposilin ve dideral tedaviine basladım,ilk ay deposilinin faydasını gördüm ama ikinci ay deposilin vurulmamam ragmen sürekli soğuk algınlıgı,grip oldum.baska bi kardiyoga gittim oda deposilin kullanmama gerek olmadıgını dideralin yeterli olacagını söyledi.deposilini kullanmakta kararsız kaldım,ne önerirsiniz,şimdiden teşekkürler

 2. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 25th, 2016 @ 05:51

  romatizmal kapak ayrımı önemli. kapak romatizmal değilse penisilin yaptırmanız gerekmez. prolapsus vakalarında sıvı alımı önemli. kapak yapısı gevşek ve kalın değilse hastalığın ilerleme şansı düşüktür.

 3. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 25th, 2016 @ 05:53

  MVP birebir baygınlık yapmaz. Tansiyon değerlerinin düşük seyretmesi belirttiğiniz şikayetlere yol açabilir.

 4. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 25th, 2016 @ 05:55

  Deposilin sadece bakteriyal enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Grip, nezle gibi hastalıklar tekrarlayabilir.. Kapak yapısı romatizmal değilse deposiline gerek kalmayacaktır.

 5. fulya
  Mayıs 25th, 2016 @ 13:59

  çok teşekkür ederim 🙂

 6. Sevdanur
  Mayıs 30th, 2016 @ 07:20

  Merhaba hocam benim 15 yildir romatizmal kalp kapak hastaligim var 2009 da mitral kapak balon yapildi son 4 aydir sikayetlerim artti yeni eko yaptirdim sonuç mitral balonvalvuloplasti anterolateral kommissürde yırtılma mevcut .mitral kapak her iki leafleti normal yapida açılımı kısıtlı. Aort kök genişliği 2.0 cm sinüs valsalva hizasında 2.7 cm.aort kapak 3 küspisli yapısı açılımı hareketleri normal. Pulmuner kapak normal anotomik yapıda. PV,DOPPLER ile transmitral akım örneğinde E> A bulundu.mitral kapak tan sistolde sol atriyuma hafif regurjitan akım saplandı mitral kapak üzerinde maxsimal 13 mm gradient alındı. PVA1.1 PHT 1.4 .HESAPLANAN tahmini pulmoner arter basıncı (TPAP) 27+10=37mmh.IVC genişliği 1.8 kollebe olmuyor .Tapse 2.6 cm hocam bana degerlendirirseniz sevinirim

 7. nazan
  Mayıs 31st, 2016 @ 09:12

  8 yaşında 18,7 kg kızımda geçenlerde göğüs ağrısı şikayeti okulda da iki kez öğretmeninin bildirmesi üzerinde kardiyoloğa gittik.Eko raporunda mitral kapak yapısı hafif fibrotik kalın ve rapor sonucunda orta mitral yetmezlik denildi. Doktor senelik takip dedi. Rahatsızlığı devam eder, çoğalırsa çocuk kardiyoloğuna gitmekte fayda var dedi. Herhangi bir koruma veya başka birşey önermedi siz ne önerirsiniz. Bu hastalık hakkında şeyleri okuyunca kafam epey karıştı. Hemen bir çocuk kardiyoloğuna götürmekte fayda varmı.

 8. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 31st, 2016 @ 11:26

  Kapakta tekrar daralma meydana gelmiş. Darlık derecesi orta düzeyde görülüyor. Öncelik ilaçla takip. Kapak yapısı uygunsa ikincil balon işlemi ileride düşünülebilir.

 9. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 31st, 2016 @ 11:28

  Rapor ön planda romatizmal kapak hastalığı ile uyumlu. Talip dışında aylık penisilin tedavisi fayda sağlayabilir.

 10. İlker Balcıoğlu
  Mayıs 31st, 2016 @ 21:48

  Hocam iyi günler, benim sıkıntım. MVP, Orta mitral yetmezlik ( bununla birlikte kimi doktorlara göre fibrotik kapak ). Ama şikayetim özellikle ventriküler ekstrasistol. Doktorlar önemseme deseler de bazen peş peşe gelmesi endişe oluşturuyor ben de. Bir de buna bazı web sitelerindeki ifadeler ( Örneğin VES’ler yapısal kalp hastalıklarla ile birlikte görülürse tehlikelidir.’ ifadeleri ) . Gerçekten kaygı duymam yersiz midir?

 11. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 3rd, 2016 @ 07:42

  VES ler genelde MVP ile birliktelik göstermez. Supraventriküler tipte erken atımlar daha sıktır. Holter tetkikinde VES sayısı fazla ise tedavi düşünülebilir.

 12. Muhammed İsa Kılınç
  Haziran 4th, 2016 @ 16:54

  Merhaba hocam,

  Birkaç gündür kalbimde ağrı vardı, 3 haziran tarihinde kardiyolojiye gittim. Eko’dan baktı kalp kapağımın biri doğuştan çökmüş. Ardından efor testi yaptı, o temiz çıktı şükür. Doktor herhangi bir ilaç yada tedavi önermedi. Benim tek sıkıntım arada sırada sol göğsümün ağrıması. Bu normalmidir sizce? Haa birde 1 ay önce kan testi yapılmıştı o da temiz çıktı.

 13. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 6th, 2016 @ 05:33

  Kapak çökmeleri genelde ilaçsız takip edilir. Uzun süreli göğüs ağrıları varsa 3-5 günlük ağrı kesici tedavi alınabilir.

 14. Merve
  Haziran 11th, 2016 @ 21:04

  Merhaba Hocam,
  Çarpıntım nefes darlığımın yanında başımda uyuşma mevcut. Boynumdan başlıyor bütün başımı sarıyor. Arada bir yüzüme vuruyor. Buna mvp mi sebep oluyor?

 15. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 13th, 2016 @ 11:30

  MVP nin belirtilen şikayetlerle ilgisi yoktur. Başta uyuşma için nöroloji muayene faydalı olur.

 16. Merve
  Haziran 23rd, 2016 @ 20:00

  Merhaba. Arkadaşımın kalbinde delik vardı 3 yıl önce ameliyat oldu ve tekrar delik açıldı. Şimdi de kalp kapakçığında çökme varmış. Bu ikisi aynı anda olabilir mi ?

 17. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 24th, 2016 @ 09:16

  kalp deliği ameliyatı sonrası nadir de olsa delik tekrar açılabilmektedir. Ölçümlere göre yeni ameliyat söz konusu olabilir. Kapak çökmesi kalp deliği olan hastalarda daha sık izlenir.

 18. Tugce
  Haziran 24th, 2016 @ 12:55

  Merhaba doktor bey ben 20 yaş ve zayif uzun boylu bir bayanim.Bas donmesi haric diger belirtiler ara ara oluyor.Doktora gittim dogustan çökme varmış efor ve holter testide yapti hic birsey cikmadi önemsiz dedi doktor ve ilaç vermedi.Acaba bu belirtiler ne zaman gecicek hep boyle sirtima batmalar falan olacak mı?

 19. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 28th, 2016 @ 06:21

  Zayıf ve uzun boylu kişilerde kapak çökmeleri daha sık izlenir. Holter sonucu normal ise ek tedaviye gerek kalmayacaktır.

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin