Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (ÇÖKMESİ)

Posted on | Ekim 31, 2011 | 1.795 Comments

 

 

 

 

 

 

Takip gerektiren, ancak sıklıkla yanlış tanı ve takip yapılan, çoğunlukla iyi seyirli kapak hastalığı.

Mitral kapak çökmesi veya prolapsusu, mitral kapakların kapanma sırasında kalbin üst odacığı sol atriyuma 2 mm den daha fazla bombeleşmesi veya çökmesi olarak tanımlanmıştır. Toplumda görülme yüzdesi % 3-6 arasında olmasına karşın, tanı kriterlerindeki yorumlar nedeniyle görülme sıklığı yüzde 30’ a varan seriler yayınlanmıştır. Çoğunlukla 20-39 yaş arasında gözlenmekte ve kadınlarda 2 kat daha sık rastlanmaktadır. Zayıf ve uzun boylu kişilerde sıklığı artmaktadır.

Çoğunluğu sessiz seyirli olup, rutin incelemelerde tesadüfen saptanır. Bununla birlikte, özellikle gelişmiş ülkelerde mitral kapak yetersizliğinin birincil sebebi konumundadır. Mitral kapak çökmesinin kesin tanısı ekokardiyografi ile konur. Normal fizik muayenede steteskop ile duyulan midsistolik klik ve geç sistolik üfürümde tanı için yol göstericidir. Ekokardiyografi sırasında ayrıntılı inceleme, oluşabilecek yanlış tanıların önüne geçecektir. Mitral kapaklar semer şeklinde bir yapıda olup, özellikle apikal 4 boşluk eko incelemelerinde yanlış bir şekilde  kapak çökmesi olarak değerlendirilebilmektedir. Mitral kapak çökmesinin kesin ve belirleyici bir şikayet bulgusu da yoktur. Hastaların büyük kısmı çarpıntı, göğüs ağrısı, çarpıntı, halsizlik, baş dönmesi gibi genel şikayetlerle başvuruda bulunur. Mitral kapak çökmesinde temel belirleyici ve prognostik faktörler, kapak kalınlığı, mitral yetersizliği varlığı ve beraberinde saptanan diğer kapak ve kalp hastalıklarıdır. Kapak kalınlığı 5 mm nin altında olan ve beraberinde başka bulgu olmayan hastalarda hastalığın ilerleme yüzdesi oldukça düşük olup, beraberinde ritim bozukluğu oluşması sıklığı normal toplumla aynıdır. Kapak yapısı kalın ve beraberinde mitral yetersizliği olan grupta hastalığın ilerleme potansiyeli mevcut olup, hastaların düzenli takibi ve infektif endokardit riski nedeniyle ağız hijyenine  önem verilmesi önerilmektedir. Bu hasta grubunda aritmi varlığına yönelik ritim holter takibi yapılması faydalıdır.  Mitral kapak prolapsusu ile panik atak arasında da ilişki olduğu ve klinik birlikteliğin sık gözlendiği gösterilmiştir. Özellikle kapak yapısı normal olan izole prolapsus hastalarına yapılacak yanlış bilgilendirme ve takip, panik atak gelişimini hızlandırabilir ve hastanın yaşam standardında bozulmalara yol açabilir. Kapak yapısı normal olan ve kapak yetersizliği olmayan hastaların 3 yıllık aralıklarla takibi yeterlidir.

Comments

“MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (ÇÖKMESİ)” için 1.795 yorum yapılmış

 1. fulya
  Mayıs 24th, 2016 @ 15:36

  merhaba hocam,esansiyel tremor tedavisi için 6 ay kadar dideral kullandım daha sonra kuş cırpıntısı gibi ara ara carpıntılarım olmaya başladı ve bıraktım,daha sonra çarpıntılarım çogaldı ve nefes darlıgım olmaya basladı,aynı zamnda aşırı halsizlik ve yorgunluk.kardiyoloji muanesi oldum kalp kapakcıgında kalınlasma ve çökme çıktı deposilin ve dideral tedaviine basladım,ilk ay deposilinin faydasını gördüm ama ikinci ay deposilin vurulmamam ragmen sürekli soğuk algınlıgı,grip oldum.baska bi kardiyoga gittim oda deposilin kullanmama gerek olmadıgını dideralin yeterli olacagını söyledi.deposilini kullanmakta kararsız kaldım,ne önerirsiniz,şimdiden teşekkürler

 2. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 25th, 2016 @ 05:51

  romatizmal kapak ayrımı önemli. kapak romatizmal değilse penisilin yaptırmanız gerekmez. prolapsus vakalarında sıvı alımı önemli. kapak yapısı gevşek ve kalın değilse hastalığın ilerleme şansı düşüktür.

 3. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 25th, 2016 @ 05:53

  MVP birebir baygınlık yapmaz. Tansiyon değerlerinin düşük seyretmesi belirttiğiniz şikayetlere yol açabilir.

 4. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 25th, 2016 @ 05:55

  Deposilin sadece bakteriyal enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Grip, nezle gibi hastalıklar tekrarlayabilir.. Kapak yapısı romatizmal değilse deposiline gerek kalmayacaktır.

 5. fulya
  Mayıs 25th, 2016 @ 13:59

  çok teşekkür ederim 🙂

 6. Sevdanur
  Mayıs 30th, 2016 @ 07:20

  Merhaba hocam benim 15 yildir romatizmal kalp kapak hastaligim var 2009 da mitral kapak balon yapildi son 4 aydir sikayetlerim artti yeni eko yaptirdim sonuç mitral balonvalvuloplasti anterolateral kommissürde yırtılma mevcut .mitral kapak her iki leafleti normal yapida açılımı kısıtlı. Aort kök genişliği 2.0 cm sinüs valsalva hizasında 2.7 cm.aort kapak 3 küspisli yapısı açılımı hareketleri normal. Pulmuner kapak normal anotomik yapıda. PV,DOPPLER ile transmitral akım örneğinde E> A bulundu.mitral kapak tan sistolde sol atriyuma hafif regurjitan akım saplandı mitral kapak üzerinde maxsimal 13 mm gradient alındı. PVA1.1 PHT 1.4 .HESAPLANAN tahmini pulmoner arter basıncı (TPAP) 27+10=37mmh.IVC genişliği 1.8 kollebe olmuyor .Tapse 2.6 cm hocam bana degerlendirirseniz sevinirim

 7. nazan
  Mayıs 31st, 2016 @ 09:12

  8 yaşında 18,7 kg kızımda geçenlerde göğüs ağrısı şikayeti okulda da iki kez öğretmeninin bildirmesi üzerinde kardiyoloğa gittik.Eko raporunda mitral kapak yapısı hafif fibrotik kalın ve rapor sonucunda orta mitral yetmezlik denildi. Doktor senelik takip dedi. Rahatsızlığı devam eder, çoğalırsa çocuk kardiyoloğuna gitmekte fayda var dedi. Herhangi bir koruma veya başka birşey önermedi siz ne önerirsiniz. Bu hastalık hakkında şeyleri okuyunca kafam epey karıştı. Hemen bir çocuk kardiyoloğuna götürmekte fayda varmı.

 8. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 31st, 2016 @ 11:26

  Kapakta tekrar daralma meydana gelmiş. Darlık derecesi orta düzeyde görülüyor. Öncelik ilaçla takip. Kapak yapısı uygunsa ikincil balon işlemi ileride düşünülebilir.

 9. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 31st, 2016 @ 11:28

  Rapor ön planda romatizmal kapak hastalığı ile uyumlu. Talip dışında aylık penisilin tedavisi fayda sağlayabilir.

 10. İlker Balcıoğlu
  Mayıs 31st, 2016 @ 21:48

  Hocam iyi günler, benim sıkıntım. MVP, Orta mitral yetmezlik ( bununla birlikte kimi doktorlara göre fibrotik kapak ). Ama şikayetim özellikle ventriküler ekstrasistol. Doktorlar önemseme deseler de bazen peş peşe gelmesi endişe oluşturuyor ben de. Bir de buna bazı web sitelerindeki ifadeler ( Örneğin VES’ler yapısal kalp hastalıklarla ile birlikte görülürse tehlikelidir.’ ifadeleri ) . Gerçekten kaygı duymam yersiz midir?

 11. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 3rd, 2016 @ 07:42

  VES ler genelde MVP ile birliktelik göstermez. Supraventriküler tipte erken atımlar daha sıktır. Holter tetkikinde VES sayısı fazla ise tedavi düşünülebilir.

 12. Muhammed İsa Kılınç
  Haziran 4th, 2016 @ 16:54

  Merhaba hocam,

  Birkaç gündür kalbimde ağrı vardı, 3 haziran tarihinde kardiyolojiye gittim. Eko’dan baktı kalp kapağımın biri doğuştan çökmüş. Ardından efor testi yaptı, o temiz çıktı şükür. Doktor herhangi bir ilaç yada tedavi önermedi. Benim tek sıkıntım arada sırada sol göğsümün ağrıması. Bu normalmidir sizce? Haa birde 1 ay önce kan testi yapılmıştı o da temiz çıktı.

 13. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 6th, 2016 @ 05:33

  Kapak çökmeleri genelde ilaçsız takip edilir. Uzun süreli göğüs ağrıları varsa 3-5 günlük ağrı kesici tedavi alınabilir.

 14. Merve
  Haziran 11th, 2016 @ 21:04

  Merhaba Hocam,
  Çarpıntım nefes darlığımın yanında başımda uyuşma mevcut. Boynumdan başlıyor bütün başımı sarıyor. Arada bir yüzüme vuruyor. Buna mvp mi sebep oluyor?

 15. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 13th, 2016 @ 11:30

  MVP nin belirtilen şikayetlerle ilgisi yoktur. Başta uyuşma için nöroloji muayene faydalı olur.

 16. Merve
  Haziran 23rd, 2016 @ 20:00

  Merhaba. Arkadaşımın kalbinde delik vardı 3 yıl önce ameliyat oldu ve tekrar delik açıldı. Şimdi de kalp kapakçığında çökme varmış. Bu ikisi aynı anda olabilir mi ?

 17. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 24th, 2016 @ 09:16

  kalp deliği ameliyatı sonrası nadir de olsa delik tekrar açılabilmektedir. Ölçümlere göre yeni ameliyat söz konusu olabilir. Kapak çökmesi kalp deliği olan hastalarda daha sık izlenir.

 18. Tugce
  Haziran 24th, 2016 @ 12:55

  Merhaba doktor bey ben 20 yaş ve zayif uzun boylu bir bayanim.Bas donmesi haric diger belirtiler ara ara oluyor.Doktora gittim dogustan çökme varmış efor ve holter testide yapti hic birsey cikmadi önemsiz dedi doktor ve ilaç vermedi.Acaba bu belirtiler ne zaman gecicek hep boyle sirtima batmalar falan olacak mı?

 19. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 28th, 2016 @ 06:21

  Zayıf ve uzun boylu kişilerde kapak çökmeleri daha sık izlenir. Holter sonucu normal ise ek tedaviye gerek kalmayacaktır.

 20. Leyla
  Haziran 30th, 2016 @ 01:35

  Hocam 3 yaşında oğlum var kalp kapakçığında çökme varmış bide üfürüm.bi zararı olur mu ne yapmamız lazım bize sıkıntı yok dedi doktorumuz oğlum 14.70 kilo çok zayıf

 21. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 1st, 2016 @ 07:39

  Çocukluk çağında kapak çökmeleri sık olup, çoğunluğu erişkin çağda düzelir. Takip yeterli olacaktır.

 22. Betül
  Temmuz 1st, 2016 @ 22:36

  Merhaba hocam, benim mvp eser my rahatsızlığım var. Doktorum şimdilik endiselenecek bir şey olmadığını ama kalp kapağımın çok gevşek olduğunu söyledi. Hatta eliyle ne kadar boşluk olduğunu bile gösterdi. Ileride iyileşme ihtimali var mıdır?

 23. Cansu
  Temmuz 3rd, 2016 @ 12:44

  Merhaba hocam 22 yasındayım ve böbrek nakli oldum ameliyat öncesi rutin kontrolde minimal mitral ve pulmoner yetmezlik cıktı ayrıca mitral kapakta annülüsü geçmeyen hafif sistolik çökme gözlenmistir diger bulgular normaldir yaziyor bu durum önemli olup çabuk ilerler mi cevap verirseniz sevinirim.

 24. Yağmur
  Temmuz 8th, 2016 @ 21:38

  Merhabalar gogsumde agri sikayetiyle doktors gittim ekg istedi bir seyin yok dedi farkli ilde hastandye gittim yind ayni sebepten ozellikle geceledi sol tarafima yattigimda inanilmaz bir agri yapiyor bazen uykumdan bild uyanabiliyordum doktora gittigimda ekg nin yanisira baska bir cihazla incelediginde kalp kapakciginda cokme oldugunu soyledi bu agrilara cozuk yokmus dedigi kadariyla bir ilac yazdi ama agrilari gecirmede ise yaramadi , duygu degisimide bu agrilara sebep olabilir mi korku heyecan uzuntu vs. Gibi simdiden tesekkur ediyorum.

 25. Cansu
  Temmuz 10th, 2016 @ 12:45

  Merhaba hocam daha önce yazdım ama yayınlanmadı sanırım böbrek nakli oldum ve kontrollerden gecerken kalbe bakıldı minimal mitral ve minimal pulmoner cıktı “Yorum olarak inceleme sırasında kalp hızı çok yüksek seyrettiği için ölçüm bulgular yaklaşıktır. Kalp boşluk boyutları normaldir. Mitral ön kapak ucunda annülüsü geçmeyen hafif sistolik çökme gözlenmistir. Aort triküspit kapakçıkların açılmaları iyidir. Sol ventrikül duvar hareketleri normaldir.” yazıyor. Tansiyonum hep 11 6 bazen 13 8 Nabzım 72 – 86 arası oluyor. Tasikardi ve kansızlık var.( ictigim ilactan dolayi yükselmiyor) Bu durum ilerler mi gittigim doktor dislerine dikkat et ilerlemesin dedi sadece ne yapmam gerektigi hakkinda fazla bilgilendirmedi. Kalp kapak kalınlıgı hakkında da bir şey demedi. Hamilelikte sorun olur mu? Böbrek sorunumu bıraktım kalbe yöneldim önemli bir durum mu hocam lütfen cevap verir misiniz ?

 26. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 10th, 2016 @ 17:56

  Yoğun stres ve kaygı bozuklukları göğüs ağrısına yol açabilir.

 27. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 10th, 2016 @ 18:01

  Şikayetlerinizin ilerleme riski düşüp olup, hamilelikte genelde sorun oluşturmaz.

 28. aylin
  Temmuz 13th, 2016 @ 10:13

  Mrb hocam annem 20 seneye askin seker hastası subat ayinda kicuk bi kalp krizi gecirdi ve 3 damari acildi ancak sıkıntılar devam ediyor bugun 4. Anjiyo ya girecek doktoru sekerden dolayi damarlarinin çürudugunu çöktüğünü soyledi nu sekilde anjiyo ile devam edecek dedi acaba baska bir tedavi yontemi var midir

 29. aylin
  Temmuz 13th, 2016 @ 10:20

  Mrb hocam annem 20 seneye askindir seker hastasi subat ayinda kalp krizi gecirdi ve stent takildi ancak suan 4. Anjiyo sunu olacak doktoru sekerden dolayi damarlarin da cokme oldugunu damarlarinin curudugunu soyledi bilu sekilde anjiyo ile devam edecek dedi acaba baska tedavisi yok mudur

 30. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 14th, 2016 @ 04:54

  Kontrolsüz şeker hastalığı yaygın damar hastalığına yol açar ve tedavi zorlaşır. Müdahale sonrası tekrar tıkanma oluşumu sık ise ilaç tedavisinin gözden geçirilmesi faydalı olacaktır.

 31. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 14th, 2016 @ 04:56

  Eser yada minimal kapak yetersizliği tedavi gerektirmez. Kapak yapısı kalın ise, bu durum kalıcı olacaktır. Kapak yapısı normal ise, genelde mvp ler geçicidir.

 32. FERAH AKTAŞ
  Temmuz 16th, 2016 @ 12:02

  Ahmet Hocam Merhaba , kızım 9 yaşında mitrak kapak sarkıklığı var.Herhangi bir şikâyetimiz yoktu fakat kalp çarpıntısı olmaya başladı ve 5 dk kadar sürüyor. Kontrolümüze 6 ay var , erken gitmemiz gerekir mi ?

 33. Ferit
  Temmuz 18th, 2016 @ 22:07

  İyi günler hocam 2006 siyami ersek’te mitral kapak ameliyatı oldum. ve bu yüzden hiçbir iş yapamıyorum. Bazen taşikardi oluyorum, rahat yatamıyorum nefes sıkıntısı çekiyorum, ayaklarım bazen çok ağırıyor. Maddi sıkıntılarda yaşıyorum bana 2008’de %25 oranında sağlık kurulu raporu verdiler bu sıkıntılarım o zaman yoktu ama son aralar bu sıkıntılar başladı bana %40 ve üzeri rapor verirler mi? Saygılarımla

 34. Gulsah ulas
  Temmuz 19th, 2016 @ 11:14

  İyi günler hocam 32 yaşındayım mitral kapakta çökme var dediler ve suan 8 aylık hamileyim doğumda bi sıkıntı olurmu normal doğum yapabilirmiyim yoksa riskli mi olur tesekkurler

 35. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 22nd, 2016 @ 07:01

  Kapak çökmesi çocukluk çağında sıktır ve çoğunluğu erişkin çağda kaybolur. Çarpıntı şikayetleri sıksa tekrar kontrol faydalı olacaktır.

 36. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 22nd, 2016 @ 07:03

  Mitral kapak ameliyatı eşlik eden kalp yetersizliği yoksa çalışmaya engel değildir. İş göremezlik yüzdesi yapılacak tetkiklere göre söylenecektir.

 37. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 22nd, 2016 @ 07:04

  Kapak çökmesi mitral kapakta orta yada ciddi yetersizlik yapmıyorsa doğumda sıkıntı yaşanma riski düşüktür.

 38. ÖZLEM
  Temmuz 27th, 2016 @ 11:26

  yaşım 30 mitral kapakta eser derecede yetersizlik tanısı kondu ciddi birşey olmadıgını soyledi doktor 1 sene boyunca concor 5 mg kullanmamı söyledi.ama psikolojik olma ihtimali varmı birazda ben arada ölcek gibi hissediyorum sanki kalbim heran duracakmış gibi oluyo

 39. Öykü
  Temmuz 27th, 2016 @ 23:01

  Hocam iyi akşamlar, şiddetli baş ağrısı,baş dönmesi, ellerimde ve ayaklarımda ara ara uyuşma ve karıncalanma hissediyorum, nefes alamıyorum,mide bulantısı, kalp ağrısı, göğüs ağrısı hissediyorum ve kalbim sıkışıyormuş gibi hissediyorum,ayakta zor duruyorum, yürürken etrafımda ki bazı şeyler kayıyor ve dönüyor 5 sene önce kalp doktoruna gittim ve kalbimde ki sol kapakcığın kapandığını söyledi doktor, internette baktım genelde kalp krizi bekirtileri diyor, siz bana yardımcı olsbilirseniz çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

 40. Hale
  Temmuz 28th, 2016 @ 08:03

  Hocam merhaba. Ben 19 yaşındayım ritim bozukluğu ve çarpıntım vardı daha sonra doktorum kalp kapakçığımda hafif bir çökme olduğunu söyledi. Şikayetlerimin ise kansızlıktan dolayı olduğunu söyledi. Ancak kansızlık tedavim bitti ve kan değerlerimin normal olmasına rağmen şikayetlerim (halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı) devam ediyor. Tekrar kardiyoloğa mı gitmeliyim?

 41. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 30th, 2016 @ 05:38

  Eser mitral yetersizliği tedavi gerektirmez. Verilen tedavi çarpıntı şikayetine yöneliktir.

 42. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 30th, 2016 @ 05:40

  Şikayetler için öncelikle dahiliye muayenesi gerekir. Genel şikayetlerden bahsediyorsunuz. Tansiyon değerlerinin takibide önem arzeder

 43. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 30th, 2016 @ 05:41

  Düzenli egzersiz ve bol sıvı alımı şikayetlerinizi azaltacaktır.

 44. Ozan
  Temmuz 30th, 2016 @ 10:38

  Hocam,bende cinsel birleşme esnasında bazen boşalırken böyle sanki meni çıkamıyor zor boşalıyorum ve o esnada sanki böyle saniyelik baş dönmesi gibi tekleme gibi bir şey oluyor.kontrollere gittim eko da çok hafig aort kapakta kireçlenme var ama önemli değil dedi doktor.ritm düzenlemek için beloc 50 verdi günde fazla stress yapma dedi.yaş 48.saygılarımla

 45. dadas
  Temmuz 30th, 2016 @ 16:18

  Hocam Merhaba top oynuyarken birden aniden kalp ritminde hizlanma oldu belkide dakikada 140-160kez atiyordu. kalbim o kadar cabuk carpiyordu ki hatta ritmini bile tutamiyordum. bu neyle bagli ola biler hocam? Dishkiya cikdikdan sonrs kalp ritmim yavaslamaya basladi.Shimdiden tesekkur ederiz.

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin