Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (ÇÖKMESİ)

Posted on | Ekim 31, 2011 | 1.965 Comments

 

 

 

 

 

 

Takip gerektiren, ancak sıklıkla yanlış tanı ve takip yapılan, çoğunlukla iyi seyirli kapak hastalığı.

Mitral kapak çökmesi veya prolapsusu, mitral kapakların kapanma sırasında kalbin üst odacığı sol atriyuma 2 mm den daha fazla bombeleşmesi veya çökmesi olarak tanımlanmıştır. Toplumda görülme yüzdesi % 3-6 arasında olmasına karşın, tanı kriterlerindeki yorumlar nedeniyle görülme sıklığı yüzde 30’ a varan seriler yayınlanmıştır. Çoğunlukla 20-39 yaş arasında gözlenmekte ve kadınlarda 2 kat daha sık rastlanmaktadır. Zayıf ve uzun boylu kişilerde sıklığı artmaktadır.

Çoğunluğu sessiz seyirli olup, rutin incelemelerde tesadüfen saptanır. Bununla birlikte, özellikle gelişmiş ülkelerde mitral kapak yetersizliğinin birincil sebebi konumundadır. Mitral kapak çökmesinin kesin tanısı ekokardiyografi ile konur. Normal fizik muayenede steteskop ile duyulan midsistolik klik ve geç sistolik üfürümde tanı için yol göstericidir. Ekokardiyografi sırasında ayrıntılı inceleme, oluşabilecek yanlış tanıların önüne geçecektir. Mitral kapaklar semer şeklinde bir yapıda olup, özellikle apikal 4 boşluk eko incelemelerinde yanlış bir şekilde  kapak çökmesi olarak değerlendirilebilmektedir. Mitral kapak çökmesinin kesin ve belirleyici bir şikayet bulgusu da yoktur. Hastaların büyük kısmı çarpıntı, göğüs ağrısı, çarpıntı, halsizlik, baş dönmesi gibi genel şikayetlerle başvuruda bulunur. Mitral kapak çökmesinde temel belirleyici ve prognostik faktörler, kapak kalınlığı, mitral yetersizliği varlığı ve beraberinde saptanan diğer kapak ve kalp hastalıklarıdır. Kapak kalınlığı 5 mm nin altında olan ve beraberinde başka bulgu olmayan hastalarda hastalığın ilerleme yüzdesi oldukça düşük olup, beraberinde ritim bozukluğu oluşması sıklığı normal toplumla aynıdır. Kapak yapısı kalın ve beraberinde mitral yetersizliği olan grupta hastalığın ilerleme potansiyeli mevcut olup, hastaların düzenli takibi ve infektif endokardit riski nedeniyle ağız hijyenine  önem verilmesi önerilmektedir. Bu hasta grubunda aritmi varlığına yönelik ritim holter takibi yapılması faydalıdır.  Mitral kapak prolapsusu ile panik atak arasında da ilişki olduğu ve klinik birlikteliğin sık gözlendiği gösterilmiştir. Özellikle kapak yapısı normal olan izole prolapsus hastalarına yapılacak yanlış bilgilendirme ve takip, panik atak gelişimini hızlandırabilir ve hastanın yaşam standardında bozulmalara yol açabilir. Kapak yapısı normal olan ve kapak yetersizliği olmayan hastaların 3 yıllık aralıklarla takibi yeterlidir.

Comments

“MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (ÇÖKMESİ)” için 1.965 yorum yapılmış

 1. aysegul
  Mart 6th, 2017 @ 18:56

  Hocam cv için cook TEŞEKKÜR ler hocam peki bu rahatsızlığım dogustan gelen bi rahatsızlık bu yaşıma kadar ne ilerledi ne geriledi (24) bu yaştan sonra ilerleme ihtimali varmı yani genişleme gibi yani birde dikkat etmem gereken şeyler varmı vs.

 2. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 7th, 2017 @ 06:09

  Çarpıntının ana tetikçileri kansızlık, guatr ve stres görünüyor. Bunlar çözülmeden beloc tek başına fayda sağlamayacaktır.

 3. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 7th, 2017 @ 06:11

  Askerlik muayenesinde kapak yapısı romatizmal ve kapak yetersizliği varsa muafiyet gündeme gelebilir. Basit kapak çökmeleri genelde sorun oluşturmaz.

 4. Damla
  Mart 26th, 2017 @ 17:26

  Hocam birsey soracaktim bu hastalik arkadasimda var doktora gittti doktor kalp kapakciginda cokme oldugunu soyledi arkadasin 29 yasin da bu hastaligi tehlikeye atacak seyler nedir nelere dikkat etmesi gerekli

 5. Damla
  Mart 26th, 2017 @ 17:28

  Hocam bu hastalik bir arkadasimda var bu hastaligi tehlikeye atacak nedenler nelerdir nelere dikkat etmesi lazim

 6. Basri
  Mart 26th, 2017 @ 17:55

  Hocam bendede kalp kapakçığında çökme var ve bn inşaatta çalışıyorum herhangi bir sorun olurmu kapakçığa yardımcı olurmusunuz

 7. Basri
  Mart 26th, 2017 @ 18:06

  Hocam bnm kalp kapakçığında çökme var ve bn inşaatta çalışıyorum bazen kalbim de sızıntı yapıyor 2 gün önce idrarımı yaparken birdem başım döndü ve bayıldım bayılma ondan olabilirmi ve inşaatta çalışmam kalbe bi zarar olurmu allah rızası için yardımcı olun. şimdiden tşk ederim

 8. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 30th, 2017 @ 12:41

  Kapak çökmesinin ilerleme riski kapak yapısı ile ilişkilidir. Ayrıca az su tüketimi ve tansiyon düşüklüğüde kapak çökmesini arttırabilir.

 9. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 30th, 2017 @ 12:42

  Kapak çökmesinin tek başına baygınlığa sebep olma ihtimali olası değildir. Tansiyon düşüklüğü, yorgunluk gibi etkenler araştırılmalıdır.

 10. gülsüm
  Nisan 9th, 2017 @ 17:55

  Mrb hocam benim kalp mitral kapakta çökme var sürekli göğüs ağrısı kol ağrısı ve çarpıntım oluyor son zamanlarda bu şikayetler artınca kardiyolojiye sık gitmeye başladım doktorlar beni psikiyatriye yönlendirdi ama ondan da daha sonuç almış değilim sürekli kalp krizi geçirecem korkusunu yaşıyorum ve bu benim günlük hayatımı ciddi anlamda etkiliyor lütfen bana yardımcı olur musunuz

 11. Büşra
  Nisan 11th, 2017 @ 09:48

  Hocam benim kardeşim 13 yaşında sürekli baş ağrısı nefes darlığı tansiyonu inip çıkıyordu doktora gittik doktor kalpte kaçak ve kalp kapağında çökme varmış kardeşim spor aktivitelerine katılabilir mı?

 12. Emrah
  Nisan 11th, 2017 @ 09:52

  Mrb hocam son bi kaç günde kalbimde ve sol göğüsümde ağrı vardı hastaneye gitim kalp kapağında çökme var dediler ve beloc 25 mg diye ilaç verildi. Bunun tedavisi varmı veya bu hayatımı engelermi ne yapmam lazım. Ben top oynuyordum artık iyice korkmaya başladım lütfen cevap verirmisiniz

 13. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 12th, 2017 @ 10:46

  Ciddi bir kaygı bozukluğu ve panik oluşmuş. Buna yönelik tedavi almanız gerekir.

 14. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 12th, 2017 @ 10:49

  Kalp kapak hastalığı hafif dereceli ise genelde spora katılıma mani olmaz. Basit izole kapak çökmelerinde spor yapılabilir.

 15. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 12th, 2017 @ 10:49

  Verilen ilaç çarpıntıyı azaltır ancak kapak çökmesini engellemez. Bol sıvı alımı çökme derecesini azaltabilir.

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin