Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

KALP DAMAR HASTALIKLARININ ANJİYOGRAFİ-BALON-STENT İLE TEDAVİSİ

Posted on | Mart 24, 2010 | 7 Comments

Koroner kalp hastalığı (kalp damarlarının tıkanıklığı veya daralması) son dönemlerde ülkemizde sıklığı artmakta olan bir hastalıkdır. Hastaların takibinde önerilen yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisinin yanında gelişen teknolojiye paralel olarak girişimsel tedavi dediğimiz balon anjiyoplasti ve/veya stent (çelik tel kafes) uygulamarı tedavide önemli yer tutmaktadır.

 

Koroner kalp hastalığı kalp adalesini besleyen ve koroner arterler olarak adlandırılan atardamarların daralma veya tıkanması ile kan akımının kısmi yada tam kesilmesine bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklara denir. Koroner kalp hastalığı; göğüs ağrısı (sol omuz ve sol kola yayılabilir) , egzersiz kapasitesinin kısıtlanması, çabuk yorulma , eforla gelen nefes darlığı, bayılma ve nadir vakalarda ani ölüm gibi bulgulara sebep olabilir. Koroner kalp hastalığı tanısında EKG, kan testleri, efor testi, ekokardiyografi, nükleer kardiyolojik incelemeler, manyetik rezonans, çok kesitli tomografi gibi çeşitli testler kullanılır. Koroner damarların yapısını en iyi gösteren tanı aracı koroner anjiografidir. Koroner anjiografi işlemi sonrasında herhangi bir işlem yapılmaksızın ilaç tedavisine karar verilebilir. Uygun darlık veya tıkanıklıkları açmak için girişimsel tedavi olarak balon anjiyoplasti ve/veya stent uygulanabilir ya da koroner bypas ameliyatı önerilebilir.

  

Balon anjiyoplasti ve stent uygulamaları; ameliyatsız, lokal anestezi ile ciltten bir damar yoluyla girilen ve özel kateterler, balon ve stent malzemeleri kullanılarak yapılan bir işlemdir. Hasta için konforlu bir yöntem olup, kişinin hastanede kalış süresini azaltmakta ve hasta daha erken dönemde günlük yaşamına dönebilmektedir. İşlem için genellikle kasık damarları kullanılmaktadır. İşlem başlangıcında kasık bölgesinden 1-2 cm’lik küçük bir kesik açılır. Bu kesik içinden kateter denen ince bir tel vasıtasıyla bacak atar damarına ulaşılır. Tel damarın içinden dolaşım sistemi boyunca devam eder ve tıkanık damarın yakınına geldiğinde, kateter üzerinde olan küçük balon şişirilir. Şişirilen balon tıkanan damarı açar, damar açıldıktan sonra balon söndürülür ve geri çekilir. Bu işleme kısaca balon anjiyoplasti denir. Aynı damarın ileride tekrar tıkanma riskini azaltmak için balon anjiyoplastiden sonra uygun vakalarda darlık olan bölgeye stent yerleştirilir. Girişimsel tedavi adı altında bahsettiğimiz bu işlemler damar yapısı uygun olan hastalarda, koroner bypas ameliyatı için iyi bir alternatif tedavi yöntemi olmaktadır.

Girişimsel tedavinin başarıyla uygulandığı diğer bir yer akut myokard enfarktüsü (kalp krizi) ile hastaneye başvuran hasta grubudur. Bu grup hastalar çoğunlukla göğüs ortasında ezici ağrı ( bu ağrı çoğu kez boyun, çene, kulaklar, kollar ve bileklereyansır, daha nadir olarak, kürek kemiklerinin ortasında ya da batın bölgesinde seyreder), nefes darlığı, soğuk ter ve gri ten rengi, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma, genel halsizlik ve ölümün yakın olduğuna dair korku hissi gibi belirtilerle hastaneye başvururlar. Hastanın ilk değerlendirme ve tetkikler sonrasında myokard enfarktüsü tanısı konan hastalarda bir sonraki tedavi yöntemi belirlenir. Başlıca iki tedavi şekli damardan verilen trombolitik (pıhtı eritici) ilaç tedavisi veya primer ptca denilen koroner anjiografi sonrasında enfaktüse sebep olan tıkalı damarın balon ve stent işlemleriyle açılması yöntemidir. Primer ptca genel olarak bakıldığında konvansiyonel trombolitik (pıhtı eritici) tedaviye göre daha iyi sonuçlar vermektedir. Özellikle hastaneye erken dönemde başvuran hastalarda sonuçlar daha iyi olmaktadır. Bu nedenle kalp krizini hatırlatan şikayetleri olan hastaların vakit kaybetmeden kardiyoloji merkezi olan bir sağlık kuruluşuna başvurmaları önerilmektedir.

Comments

“KALP DAMAR HASTALIKLARININ ANJİYOGRAFİ-BALON-STENT İLE TEDAVİSİ” için 7 yorum yapılmış

 1. hüseyin
  Şubat 12th, 2013 @ 07:24

  sn hocam babam 2012 temmuz ayı itibari ile eğitim araştırma hastanesinde sol ayağına takılmak suretıylen damarlarına 3 adet stent yerleştirdiler. 6 ayın sonunda kontrole gittiğimizde takılan stentlerın çalışmadıgını söyledıler bunun üzerine 19.01.2013 tarihinde sol ayağına yapay damar taktılar.şuan için kan akışı gayet iyi ancak ne olduysa ameliyattan 10 gün sonra ayağında şişmeler ve ardından ameliyat yerinde aşırı derece iltihapsı gibi sıvı akıntıları meydana geldi bunlar normalmidir.söz konusu yapay damarın takıldığı yer ankara tıp fakültesi ve elazığ da ikamet ettiğimiz için elazığ eğitim arastırma hastanesine götürdük kültür tahlilin ardından bize enfeksıyon olmadıgı sadece bıçak vurulan yerde daha önce beze nin oldugu ve oraya denk geldıgı için iltihaplanma meydana geldiğini ve ayagında şişmesi dahada olursa ameliyat yapıldıgı yere goturun dedikten sonra gönderdıler.şimdi hocam bu hastane bizi basındanmı savdı yoksa gercektende bahzettıgı gibi enfeksıyon degılmı.yanı bu hastalıktan cok müzdaribiz lütfen ama lütfen hocam bi akıl ve bir yol gösterirseniz sevinirim.

 2. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 12th, 2013 @ 08:22

  Bacak damarı tıkanıklığına suni damar ile bypass yapılmışsa, postop bacakta ödem ve akıntı olması çok olası değildir. konu ile ilgili operasyonu yapan doktor veya kalp damar cerrahisi uzmanı ile görüşmeniz yerinde olur. ayrıca hastanıza iyi bir ilaç tedavisi uygulanması şart. kapak hastalığı ile ilgili sorunuza gelirsek, kesin tanı ekokardiyografi ile konulabilir. sağlıklı günler diliyorum.

 3. NAGİHAN
  Nisan 15th, 2013 @ 19:29

  sayın hocam kalbe giden damar balonsuk yapar tamam biliyoruz peki bu nedenden ölen olur mu
  halamı konya araştırma hastanesine ameliyat sonrası kaybettik,bize yardımcı olur musunuz
  teşekkürler…

 4. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 15th, 2013 @ 19:59

  Damarların baloncuk şeklinde genişlemesi anevrizma olarak adlandırılır ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

 5. KALP KRİZİ ANINDA NELER YAPILMALIDIR? : kalbini sev!
  Temmuz 30th, 2013 @ 08:30

  […] birincil tedavi şekli, hastalara koroner anjiyografi uygulanması ve tıkalı olan damarın balon-stent işlemi ile açılmasıdır. Bu işlem sırasında hastaya ek kan sulandırıcı ve kalbi destekleyici […]

 6. yucel bozkurt
  Kasım 15th, 2014 @ 02:49

  hocam benım annem seker ve tansıyon hastası kalp damarlarından 1 ınde tıkanma vardı anjı oldu sıkıntısız gectı yanlız doktor 3 damarda daralma oldugunu balonlama yapılacagını soyledı hocam seker tansıyon hastalarındakı rıskler yuzde kactır rısk varmıdır

 7. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 15th, 2014 @ 16:23

  Şeker hastalarına konulacak stentin ilaçlı olması tekrar tıkanma riskini azaltacaktır

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin