Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

KALP DAMAR HASTALIKLARININ ANJİYOGRAFİ-BALON-STENT İLE TEDAVİSİ

Posted on | Mart 24, 2010 | 49 Comments

Koroner kalp hastalığı (kalp damarlarının tıkanıklığı veya daralması) son dönemlerde ülkemizde sıklığı artmakta olan bir hastalıkdır. Hastaların takibinde önerilen yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisinin yanında gelişen teknolojiye paralel olarak girişimsel tedavi dediğimiz balon anjiyoplasti ve/veya stent (çelik tel kafes) uygulamarı tedavide önemli yer tutmaktadır.

 

Koroner kalp hastalığı kalp adalesini besleyen ve koroner arterler olarak adlandırılan atardamarların daralma veya tıkanması ile kan akımının kısmi yada tam kesilmesine bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklara denir. Koroner kalp hastalığı; göğüs ağrısı (sol omuz ve sol kola yayılabilir) , egzersiz kapasitesinin kısıtlanması, çabuk yorulma , eforla gelen nefes darlığı, bayılma ve nadir vakalarda ani ölüm gibi bulgulara sebep olabilir. Koroner kalp hastalığı tanısında EKG, kan testleri, efor testi, ekokardiyografi, nükleer kardiyolojik incelemeler, manyetik rezonans, çok kesitli tomografi gibi çeşitli testler kullanılır. Koroner damarların yapısını en iyi gösteren tanı aracı koroner anjiografidir. Koroner anjiografi işlemi sonrasında herhangi bir işlem yapılmaksızın ilaç tedavisine karar verilebilir. Uygun darlık veya tıkanıklıkları açmak için girişimsel tedavi olarak balon anjiyoplasti ve/veya stent uygulanabilir ya da koroner bypas ameliyatı önerilebilir.

  

Balon anjiyoplasti ve stent uygulamaları; ameliyatsız, lokal anestezi ile ciltten bir damar yoluyla girilen ve özel kateterler, balon ve stent malzemeleri kullanılarak yapılan bir işlemdir. Hasta için konforlu bir yöntem olup, kişinin hastanede kalış süresini azaltmakta ve hasta daha erken dönemde günlük yaşamına dönebilmektedir. İşlem için genellikle kasık damarları kullanılmaktadır. İşlem başlangıcında kasık bölgesinden 1-2 cm’lik küçük bir kesik açılır. Bu kesik içinden kateter denen ince bir tel vasıtasıyla bacak atar damarına ulaşılır. Tel damarın içinden dolaşım sistemi boyunca devam eder ve tıkanık damarın yakınına geldiğinde, kateter üzerinde olan küçük balon şişirilir. Şişirilen balon tıkanan damarı açar, damar açıldıktan sonra balon söndürülür ve geri çekilir. Bu işleme kısaca balon anjiyoplasti denir. Aynı damarın ileride tekrar tıkanma riskini azaltmak için balon anjiyoplastiden sonra uygun vakalarda darlık olan bölgeye stent yerleştirilir. Girişimsel tedavi adı altında bahsettiğimiz bu işlemler damar yapısı uygun olan hastalarda, koroner bypas ameliyatı için iyi bir alternatif tedavi yöntemi olmaktadır.

Girişimsel tedavinin başarıyla uygulandığı diğer bir yer akut myokard enfarktüsü (kalp krizi) ile hastaneye başvuran hasta grubudur. Bu grup hastalar çoğunlukla göğüs ortasında ezici ağrı ( bu ağrı çoğu kez boyun, çene, kulaklar, kollar ve bileklereyansır, daha nadir olarak, kürek kemiklerinin ortasında ya da batın bölgesinde seyreder), nefes darlığı, soğuk ter ve gri ten rengi, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma, genel halsizlik ve ölümün yakın olduğuna dair korku hissi gibi belirtilerle hastaneye başvururlar. Hastanın ilk değerlendirme ve tetkikler sonrasında myokard enfarktüsü tanısı konan hastalarda bir sonraki tedavi yöntemi belirlenir. Başlıca iki tedavi şekli damardan verilen trombolitik (pıhtı eritici) ilaç tedavisi veya primer ptca denilen koroner anjiografi sonrasında enfaktüse sebep olan tıkalı damarın balon ve stent işlemleriyle açılması yöntemidir. Primer ptca genel olarak bakıldığında konvansiyonel trombolitik (pıhtı eritici) tedaviye göre daha iyi sonuçlar vermektedir. Özellikle hastaneye erken dönemde başvuran hastalarda sonuçlar daha iyi olmaktadır. Bu nedenle kalp krizini hatırlatan şikayetleri olan hastaların vakit kaybetmeden kardiyoloji merkezi olan bir sağlık kuruluşuna başvurmaları önerilmektedir.

Comments

“KALP DAMAR HASTALIKLARININ ANJİYOGRAFİ-BALON-STENT İLE TEDAVİSİ” için 49 yorum yapılmış

 1. hüseyin
  Şubat 12th, 2013 @ 07:24

  sn hocam babam 2012 temmuz ayı itibari ile eğitim araştırma hastanesinde sol ayağına takılmak suretıylen damarlarına 3 adet stent yerleştirdiler. 6 ayın sonunda kontrole gittiğimizde takılan stentlerın çalışmadıgını söyledıler bunun üzerine 19.01.2013 tarihinde sol ayağına yapay damar taktılar.şuan için kan akışı gayet iyi ancak ne olduysa ameliyattan 10 gün sonra ayağında şişmeler ve ardından ameliyat yerinde aşırı derece iltihapsı gibi sıvı akıntıları meydana geldi bunlar normalmidir.söz konusu yapay damarın takıldığı yer ankara tıp fakültesi ve elazığ da ikamet ettiğimiz için elazığ eğitim arastırma hastanesine götürdük kültür tahlilin ardından bize enfeksıyon olmadıgı sadece bıçak vurulan yerde daha önce beze nin oldugu ve oraya denk geldıgı için iltihaplanma meydana geldiğini ve ayagında şişmesi dahada olursa ameliyat yapıldıgı yere goturun dedikten sonra gönderdıler.şimdi hocam bu hastane bizi basındanmı savdı yoksa gercektende bahzettıgı gibi enfeksıyon degılmı.yanı bu hastalıktan cok müzdaribiz lütfen ama lütfen hocam bi akıl ve bir yol gösterirseniz sevinirim.

 2. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 12th, 2013 @ 08:22

  Bacak damarı tıkanıklığına suni damar ile bypass yapılmışsa, postop bacakta ödem ve akıntı olması çok olası değildir. konu ile ilgili operasyonu yapan doktor veya kalp damar cerrahisi uzmanı ile görüşmeniz yerinde olur. ayrıca hastanıza iyi bir ilaç tedavisi uygulanması şart. kapak hastalığı ile ilgili sorunuza gelirsek, kesin tanı ekokardiyografi ile konulabilir. sağlıklı günler diliyorum.

 3. NAGİHAN
  Nisan 15th, 2013 @ 19:29

  sayın hocam kalbe giden damar balonsuk yapar tamam biliyoruz peki bu nedenden ölen olur mu
  halamı konya araştırma hastanesine ameliyat sonrası kaybettik,bize yardımcı olur musunuz
  teşekkürler…

 4. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 15th, 2013 @ 19:59

  Damarların baloncuk şeklinde genişlemesi anevrizma olarak adlandırılır ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

 5. KALP KRİZİ ANINDA NELER YAPILMALIDIR? : kalbini sev!
  Temmuz 30th, 2013 @ 08:30

  […] birincil tedavi şekli, hastalara koroner anjiyografi uygulanması ve tıkalı olan damarın balon-stent işlemi ile açılmasıdır. Bu işlem sırasında hastaya ek kan sulandırıcı ve kalbi destekleyici […]

 6. yucel bozkurt
  Kasım 15th, 2014 @ 02:49

  hocam benım annem seker ve tansıyon hastası kalp damarlarından 1 ınde tıkanma vardı anjı oldu sıkıntısız gectı yanlız doktor 3 damarda daralma oldugunu balonlama yapılacagını soyledı hocam seker tansıyon hastalarındakı rıskler yuzde kactır rısk varmıdır

 7. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 15th, 2014 @ 16:23

  Şeker hastalarına konulacak stentin ilaçlı olması tekrar tıkanma riskini azaltacaktır

 8. Eda KOC HEMDEM
  Mart 28th, 2015 @ 17:11

  Merhabalar hocam, benim babam 55 yasinda kronik pankreatit hastasi bu nedenle iki ameliyat oldu son 5 yildir yurumesinde buyuk sıkıntı vardi ancak hic bir kontrolden gecmedi eylül 2014 yilinda ani bir kalp kriziyle anjiyo oldu ve stent takildi kalpte 3 damar tikaliydi ve birine stent takildi.ilerleyen gunlerde diger iki damarada mudahelede etmek istediler ancak mumkun olmadi.bunun uzerine bacak damarlari iki bacaktada tikali cikti by pass ameliyatina karar verildi efafar testi yapilacakken cihaz eksikliginden 6 ay bekletilip sintigrafi cekildi ve by passtan vazgecilip bacaklarada anjiyo ve balon yapmaya karar verdiler.sol bacak yuzde 80 tıkanikti acildi ve stent takildi yalniz sag bacaga dokunulmadi by pass tehlikeli bir ameliyatmidir biz nasil bir yol izlemeliyiz.kartal kosuyolu kapl hastanesinde tedavi gormekteyiz.simdiden tesekkur ederim..

 9. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 30th, 2015 @ 13:52

  iyi bir merkezde tedavi alıyorsunuz. sağ bacak darlığı ve kalpteki diğer 2 damar hastalığının yakın takibi gerekir.

 10. Damla
  Haziran 2nd, 2015 @ 13:37

  merhaba Hocam ,
  benim babam 12 gün önce ağır bir kalp krizi geçirdi.
  3 ana damardan 2 tanesi %100 tıkanmış 2 damara da balon işlemi ile stent takıldı.
  şuan çok şükür iyi taburcu olduk , 25 haziran da 1 . ay kontrolu olacak ama; şuan elleri ve ayakları tabiri caizse buz gibi çok soğuk bu normal midir acaba ?

  şimdiden çok teşk.ederim.

 11. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 3rd, 2015 @ 11:55

  El ve yak soğukluğu kalp yetersizliği, tansiyon düşüklüğü kaynaklı olabilir. Hekiminize danışmanız faydalı olacaktır.

 12. Murat AYÇA
  Haziran 10th, 2015 @ 07:54

  Sayın Hocam
  Babam sag üst omuz agrisi şikayetiyle doktora gitti. Önce EKG istediler. Sonra efor ve efor sonucuna göre de anjiyo dediler. Anjiyo neticesinde kalbe giden ana damarlardan biri %90 tıkalı çikti. Ameliyat olması gerektigi söylendi. Açıkçası ameliyattan korkuyoruz. Balon yöntemi faydalı olur mu?. Babam 67 yasında ve şeker hastası insülin ve ilaç kullaniyor ayrıca epilepsi hastasi. Tavsiyeniz ne olabilir?

 13. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 12th, 2015 @ 14:54

  Tek damar % 90 darlık damar yapısıda uygunsa balon stent uygulanabilir. kesin karar için anjio cd sinin incelenmesi gerekir.

 14. Duygu Özcan
  Haziran 18th, 2015 @ 14:28

  Merhaba, babam periferik arter hastası. Sol bacağı diz üstünden ampute. Hiper tansiyon ve diyabet hastalığı da var. Geçen hafta yapılan anjiyo sonucunda ana damarın birinin %90 diğer damarların % 80, %80 ve %70 tıkalı olduğu görüldü. Durumunun by-pass gerektirdiğini fakat riskin çok yüksek olması nedeniyle stent takılmasına karar verildiğini söylediler. Bugün Uludağ Üniversitesi Hemodinami Bölümüne stent için gittik fakat bir damarı balonla %60 kadar açıp başka bir işlem yapmadılar. Maalesef doktorlardan yeterli bilgiyi alamadık. ( daha doğrusu doktoru göremedik bile !) yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 15. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 19th, 2015 @ 18:45

  Anjiyografi cd si ile bir kardiyoloji merkezinden görüş almanız faydalı olacaktır.

 16. ozdemir ismicoglu
  Kasım 14th, 2015 @ 18:43

  Hocam 3 ay once babam kalp krizi gecirdi stent takildi ve gecen gunlerde tekrar hastaneye kontrole gidince stentin tikandigini ogrendik ve yeni stent takildi sorum şu oncelikle stent neden tikanir ve stentin kaliteli olanlari ve kalitesiz olanlari varmis dogru mu?

 17. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 16th, 2015 @ 06:58

  Stentlerin tıkanma oranları kişiye göre ve takılan stentin cinsine göre değişiklik gösterir.Ancak bu oran hiçbir zaman sıfıra yakın olmaz. Hastalığın seyri için kişinin ayrıntılı değerlendirilmesi önemlidir.

 18. Eda Nur Perçin
  Ocak 1st, 2016 @ 11:06

  Benim sevgilim kalp damar tikanikligi vardi ameliyat oldu küçük yasta ama simdi iyi geçen de İstanbul da kalp kapaginda daralma olduğunu söyleyip bi gün boyunca felan alet takildi simdi emara gitti sence anju yaparlar mi

 19. Eda Nur Perçin
  Ocak 1st, 2016 @ 11:07

  Hemen cevap alabilirsem uzman birinden sevinirim

 20. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 1st, 2016 @ 19:40

  Hastada muhtemelen doğuştan gelen bi kalp hastalığı varmış. MR tanı koymak için isabetli seçim olmuş. Anjiyografi MR sonucuna göre planlanabilir.

 21. huseyin
  Ocak 17th, 2016 @ 21:28

  Hocam merhaba annem iki gun once kalp krizi gecirdi hastanede anjio yapildi ve 3 damar tikali oldugu soylendi ve ameliyat gerekli dedi yasi 70 yas itibari ile bize cok riskli bir ameliyat dedi bizde yaptirmadik sizce anjio ile damarlar acilirmi oneriniz nedir simdiden tesekkur ederim.

 22. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 18th, 2016 @ 07:36

  Ameliyata alternatif olarak stent düşünülebilir. Görüntülere bakmak gerekir. Anjıo ile damarlarda açılma olmaz.

 23. Fulya
  Nisan 3rd, 2016 @ 21:45

  Merhaba babam 10 sene önce bypass oldu ve damar acıldı. Bikac gün önce tekrar damarlar tıkalı cıktı 3 damar 2si anjio ile acıldı 1 i %70 tıkalı kalmış acılamamış ilaç tedavisi uygulucaklarmş 20 gün sizde açılırmı hocam ilaç tedavisi ile ?

 24. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 4th, 2016 @ 07:22

  Yapılan anjiyografi sonucunda 2 damar açık izlenirken, tek damarda sınırda darlık saptanmış. ilaç tedavisine rağmen şikayetlerin devam etmesi durumunda stent tedavisi düşünülebilir.

 25. Ekrem Öğütçü
  Ağustos 8th, 2016 @ 10:30

  Babam daha yeni oldu balon patlamış neden?

 26. Günay
  Eylül 23rd, 2016 @ 17:37

  Değerli Hocam ,anneme 3 ay önce ilaçlı stent takıldı. 2 sorum olacak;
  1- plavixi sabah coraspirini akşam kullanıyor.sıkıntı olur mu?
  2-vücudunda bazı çürükler olmaya başladı, coraspirini önce günaşırıya eğer geçmezse kesmeyi düşündü doktor. Plavix tekbaşına yeterli olur mu böyle bir durumda? Çok endişelerim var. Teşekkürler

 27. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 24th, 2016 @ 05:41

  Çürükler yaygın ise coraspin kesilebilir.

 28. Fadime
  Kasım 17th, 2016 @ 19:17

  Merhaba.
  Ben kalbimde minik minik boloncuklar patlıyormuş gibi hissediyorum. Bu sinir strese bağlı olabilir mi. Yada ciddi bişey mi acaba?

 29. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 18th, 2016 @ 09:26

  Stres belirttiğiniz hissiyatın sebebi olabilir.

 30. Erkan deniz
  Aralık 2nd, 2016 @ 18:37

  Sayın hocam annem bobrek hastasiydi birden çok kötüleşti kanuni sultan süleyman hastanesine kaldırdık orda yapılan tetkikler sonucu korner yoğun bakim dediler 6 7 zaman zarfı sonrasında sevk ettiler sefaköy cennette özel doğan hastanesine gider gitmez 3 damarı kapalı beklersek durumu iyi olmaz diyip hemen acilen stent işlemi dediler bizde kabul ettik riski %4 dediler ve aldılar bunun sonucunda çıktı dediler çok iyi geçti bizde sevindik yarım saat sonra durumunun kötüye gittiğini makineye bağladığını ve bi okadar zaman sonra kaybettiğimizi söylediler bu nasıl oluyo hocam dün akşam kaybettik aklımı yitircem lütfen beni aydınlatin açıklamaları okuyorum stent ölüm riski çok az diyorlar bu nasıl oluyo hocam😭

 31. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 5th, 2016 @ 06:58

  Hastanız yüksek risk grubuna giriyor. Anlattığınız kadarıyla tedaviye yeterli yanıt alınamamış.Kalp krizi hastalarının beşte biri ne yazık ki kaybediliyor.

 32. Ahmet Yancı
  Aralık 12th, 2016 @ 18:51

  Merhaba hocam,

  71 yaşında şeker ve tansiyon hastası bir hasta var. Koroner damarlardan birisi %100 diğeri %90 tıkalı. 2012’de yapılan inceleme sonucunda aynı damarlar %95 ve %70 oranında tıkalıymış. Yani ilerleme mevcut. Göründüğümüz birkaç doktor ameliyatın çok riskli olduğunu söyledi, birkaçı da ameliyatın yapılabilir olduğunu söyledi. Sizin fikriniz nedir?

 33. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 14th, 2016 @ 09:47

  Damar hastalığı ilerleyici bir hastalıktır. Darlıkların yeri ve özelliğine göre balon-stent yada ameliyat kararı alınabilir.

 34. Melek
  Ocak 29th, 2017 @ 19:05

  Merhaba Doktor Bey Babam 47 yaşında 2 Ay önce 2 damar tıkalı olup 4 adet stent takıldı bir damarı %99 diğeri ise %67 tıkalı hastaneden çıktık ilaçları düzenli kullanıyoruz sigara alkol içmiyor.Hastaneden çıktıktan 7 gün sonra omuz ağrısı başladı hastaneye gittik ve parol ilacı Cobral kas gevşedici verildi.1 ay ağrı yapmadı.Daha sonra tekrar ağrı yaptı.Sol omuz bıçak ağrısı gibi oluyor göğüse gidiyor ağrısı fakat geçmiyor 1 hafta öncede kontrolleri yapıldı.Kontrolleri normal çıktı ancak ağrıları devam ediyor neden kaynaklanıyor acaba yardımcı olur musunuz?

 35. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 30th, 2017 @ 07:55

  Mide sıkıntısına bağlı ağrılar omuza vurabilir. Dahiliye kontrolü faydalı olur.

 36. Cüneyt
  Ocak 30th, 2017 @ 15:49

  Hocam merhaba benim kardeşim böbrek yetmezliği diyaliz hastası bileğinden Füstül açıldı çalışmadı ondan sonra kateter açmak için tedavi uygulandı boyun kısmından girmeye çalıştılar damarı patlattılar giremediler boyun kısmının 2 tarafı şuan kapalı kateter yarıya kadar gidiyor sonra takılıyor bir çok kişi denedi o dönem kasıktan yaptılar sonra kol dirseğinden 5 yıl önce füatül açtık ve şuan o da zayıfladı titreşim var ama hafif var işlem görmüyor tekrar kasıktan geçici kateter takıldı ve kasığın tek tarafı açık demem o ki tıkanan füstül hafif titreşim var onu tekrar faaliyete bırakabilir miyiz tıkanan damarı açabilir miyiz aynı zamanda boyun kısımlarındaki damarlar da gittiği yer ultrasyonda görünmüyor kapalı iki taraf yapışmış gibi görünüyor onları açabilir miyiz acil hasta bilgi verirseniz sevinirim hocam saygılar

 37. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 3rd, 2017 @ 10:16

  Tıkanan fistülller için balon-stent işlemi uygulanabilir. Ancak her fistül bu işleme uygun değildir.

 38. HÜSEYİN
  Şubat 7th, 2017 @ 08:34

  hocam merhaba 2 gün önce babam kalp krizi nedeni ile acil e götürtük hemen anjiyo yapıldı ve 3 damarın tıkalı olduğu ve 1 tanesinin balon/stent ile açılabilildiği söylendi. diğre 2 tamarın tamamen tıkalı ve açılma olanağının olmadığı söylendi.
  ameliyat söylenmedi babam halen 3 gündür yoğun bakımda yatıyor.
  bu arada anjio sırasında kalbinin durduğu ve şok ile yeniden çalıştırıldığı söylendi.
  sizce ne yapmamız lazım.

 39. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 9th, 2017 @ 09:05

  Hasta muhtemelen kalp yetersizliğine girmiş görünüyor. Tedavi ile genel durumunda toparlanma olursa diğer damarlara müdahale daha sonra değerlendirilebilir. Hastanın durumu dahada kötüye giderse ve bu süreç damar tıkanıklığı ile ilişkili görülürse, hastaya yüksek riskli girişim düşünülebilir.

 40. ERCAN
  Şubat 12th, 2017 @ 14:47

  hocam kalbimin tam üstünde küçük baloncuk patlaması gibi birşey oluyor seyrimede denile bilir bunun sebebi ne olabilir.

 41. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 16th, 2017 @ 06:21

  Şikayetler düzensiz atımlarla ilişkili olabilir. Muayene faydalı olacaktır.

 42. Merve
  Şubat 19th, 2017 @ 19:57

  Hocam merhabalar benim annem yaklasik 1 aydır yuruyemiyor bize once sinir damarlarinda sıkısma oldugunu soylediler bircok hastahaneye gitti sinir damarlari acildi bel fitigi vardi ameliyat oldu bu defada sol ayaginda surekli kan pihtilasmasi oluyor ayak bileginden asagisinin kangren oldugu ve kesilmesi gerektigi soyleniyor surekli kan civitici ilaclar veriliyor hic bir uygulamada yapilmiyor ne yapmamiz lazim balon stent uygulamasiyle duzelirmi?teşekkur ederim

 43. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 21st, 2017 @ 06:56

  Dizaltı damar tıkanıklıklarında tedavi zordur. Tekrarlayan balon işlemleri sıklıkla gerekir. Şu anda kangren gelişmişse, yaraya yönelik tedavi ve yapılabiliyorsa damara yönelik balon işlemi planlanabilir.

 44. Enes
  Şubat 27th, 2017 @ 16:02

  Merhaba hocam bebeğimiz 20 günlük ve aurt damarinda daralma olduğu için anjiyo yapıldı damar %70 açıldı denildi bize ve anjiodan kaynaklı kasık daki atar damar kapalı kaldı ve 10 gündür kapalı ilaç tedavisi uygulanıyor ama hala açılmadı yine açılmazsa bu damarı acmak için nasıl bir yol izlenir

 45. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 1st, 2017 @ 06:55

  Damar tıkanmalarında ilaç tedavisi yetersiz kalırsa cerrahi düşünülebilir.

 46. Nisa
  Mart 1st, 2017 @ 21:06

  Merhaba hocam babam 1 sene önce anjiyo oldu stent takıldı.hersey yolundayken 4 gündür otururken birseyi yok ama yürürken kalbi sıkışıp nefes nefese kalıp sol kolunun uyustugunu soluyor..Anjiyo yapan doktor yarın tekrar anjiyo yapıp damarlara bakalım normalde olmaması gerek dedi..Sizce doğru mu teşekkürler

 47. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 2nd, 2017 @ 09:12

  Tekrar anjiyografi yapılması doğru tercih. Yeni damar hastalığı oluşma riski mevcut.

 48. Ali
  Mart 7th, 2017 @ 16:55

  Merhaba hocam.babamin ana damari %100tikali sol damarda %80 daralma. Var enzinleri yiksek oldundan amelyta alamyz diyolar hocam hastam goz gore gore oluyo bole bisey olmasi mumkun mu

 49. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 8th, 2017 @ 06:52

  Kalp krizi ameliyat riskini arttırır. Hastanın durumu kritik değilse ameliyat ilaç tedavisi sonrası yapılabiliyor.

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin