Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

KALP KRİZİ VE KALP AMELİYATI SONRASI CİNSEL YAŞAM

Posted on | Mart 10, 2010 | 2 Comments

Kalp krizi sonrası cinsel yaşamın ne şekilde olacağı merak edilen bir konu olmasına rağmen, çoğu zaman hastaların utanma ve çekinmesinden dolayı soramadıkları ve sürekli hastaları rahatsız eden bir konudur. Cinsel ilişki sırasında kalp atım hızı, kan basıncı ve nefes alıp verme hızı artar. Buda diğer eforlar gibi kalp üzerine artı yük getirmektedir. Bu artı yükü azaltmak için kalp krizi sonrasındaki ilk 30 günde cinsel ilişkiye ara verilmesi önerilmektedir.

Kalp ameliyatı geçirenlerde bu süre 2-3 hafta arasındadır. Harvard da yapılan bir araştırmada cinsel ilişki sonrasındaki ilk 2 saat içinde kalp krizi riskinin iki katına çıktığı gözlenmiştir. Ancak tüm risk faktörleri ele alındığında bu risk göreceli olarak dahada azalmaktadır. İlaç tedaviside bu riski azaltan diğer faktörlerden biridir. İngilterede yapılan başka bir çalışmada ilişki sonrası ölüm vakalarının yaklaşık % 80 ninin evlilik dışı ilişkilerde gözlendiği saptanmıştır. Kalp krizi sonrasında cinsel yaşama başlangıçta uzun süreli eşlerle birliktelik önerilmektedir. Kalp krizi geçiren hastalarda kendine güven eksikliği korku ve kuşku gelişimi ve sonrasında depresyon görülebilmektedir. Cinsel yaşamlarında bu tür sıkıntıları çeken hastaların doktorlarına başvurması önerilmektedir. Bu tür kişilerde fiziksel kapasite değerlendirilmesi amacıyla efor testi yaptırılabilir. Gerektiğinde psikiatriden destek alınmalıdır. Diğer bir konuda erektil disfonksiyon için kullanılan siladenafil türü ilaçların kalp hastalarında kullanımıdır. Bu tür ilaçlar nitrat grubu ilaçlarla kullanıldığında ciddi hipotansiyon, çarpıntı, gögüs ağrısı, senkop ataklarına yol açabilmektedir. Bu ilaçların kullanımı mutlaka doktor önerisiyle olmalıdır.

Comments

“KALP KRİZİ VE KALP AMELİYATI SONRASI CİNSEL YAŞAM” için 2 yorum yapılmış

  1. a.ümit zilci
    Ocak 12th, 2017 @ 18:48

    erektil disfonksiyon yaşıyorum ve ruh sağlığımı etkilemeye başladı kalp krizi öncesi bir sıkıntım yoktu 4 stend takıldı sigara içki kullanmıyorum trigliserit ve kolestrol um yok sadece şeker dengesizliğim var bu konuda ne önerirsiniz

  2. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
    Ocak 13th, 2017 @ 08:08

    İlaç desteği şikayetlerinizi çözecektir. Üroloji muayenesi faydalı olur.

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin