Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

KALP KRİZİ NEDİR?

Posted on | Mart 25, 2010 | 684 Comments

Kalbi besleyen koroner damarların ani tıkanması sonucu oluşan klinik durumdur.

Kalp Krizi Önemli Bir Hastalık mıdır?

Toplumda önde gelen ölüm sebeplerinden biridir

Kalp krizi geçiren hastalarda ölüm yüzdesi %35-40 a kadar çıkmaktadır.

Kalp krizi geçiren hastaların % 20 si bir sağlık kuruluşuna başvurmadan kaybedilmektedir.

Kalp krizi tanısıyla hastaneye başvuran ve tedavi altına altına alınan hastalarda ölüm yüzdesi %8 e kadar düşmektedir.

Kalp Krizi Bulguları Nelerdir?

Gögüs ağrısı, sol kol ağrısı, göğüste sıkıntı hissi, nefes darlığı, çarpıntı, terleme, halsizlik, bulantı, kusma, baş dönmesi, baygınlık, ani bilinç kaybı görülebilir.

Kalp Krizi Tanısı Nasıl Konulur?

Muayene, elektrokardiyografi, kan tetkikleri, gerekirse ekokardiyografi ile tanı konulur.

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı?

Kalp krizini düşündürecek şikayetleri olan bir kişi en yakın sağlık kurluşuna başvurmalıdır. Şikayetleri ciddi ve hareket edemeyecek durumda ise yatay pozisyonda uzanmalı, mümkünse bir aspirin çiğneyip yutmalı, kalp hastalığı için tedavi alıyorsa dilaltı almalı ve sağlık kuruluşuna nakil için yakınlarından veya 112 den yardım istemelidir.

Kalp Krizi Hangi Yaşlarda Sık Görülür?

Genel olarak 40 yaşın üstündeki kişilerde daha sık görülmekte ve yaşla bu sıklık artmaktadır. Yinede son dönemde kalp krizi görülme yaşı gittikçe düşmektedir. 30 yaş altında görülen kalp krizleri şaşırtıcı bir olay olmaktan çıkmıştır.

Kalp Krizi Riskini Önceden Belirlemek Mümkün mü?

Risk faktörlerinin ortaya konması ve muayene, EKG, kan tetkikleri, efor testi, ekokardiyografi, sintigrafik tetkikler, çok kesitli bilgisayarlı tomografi, gerekli görülürse koroner anjiografi gibi testlerle koroner kalp hastalığı tanısı konulup, kalp krizi riski önceden tahmin edilebilir.

Ani Üzüntü, Heyecan, Stres Kalp Krizine Yol Açarmı?

Koroner kalp rahatsızlığı olan, kalp damarlarında yağ plakları gelişen birinde; ani psiklojik stres bu plaklarda çatlama ve pıhtı birikimine yol açarak bir kalp krizine yol açabilir.

Kalp Krizi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir kardiyoloji merkezinde, koroner yoğun bakım şartlarında tedavi yapılmalıdır.

Hastanın başvuru zamanı ve geçirilen kalp krizinin tipine göre tedavi şekli değişebilir.

Hastaneye erken başvurmak tedaviye daha iyi cevap alınmasını sağlar.

Standard ilaç tedavisi yanında; koroner anjiografi sonrası PTCA+stent, trombolitik tedavi denilen pıhtı eritici spesifik ilaç tedavisi ve gerekirse acil ameliyat uygulanan tedavi yöntemleridir.

Tedavide başarı oranı %80 nin üstündedir.

Kalp Krizi Risk Faktörleri Nelerdir?

Erkek cinsiyet, ileri yaş, ailede kalp hastalığı olması, şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol değerlerinin yüksek olması, sigara, aşırı alkol alımı, şişmanlık, senil (hareketsiz) yaşam, stres, kalp hastalığı tanısı konan kişiler, felç geçiren kişiler.

Kalp krizi açısından risk faktörlerine sahip kişilerin kontrol için bir kardiyoloji merkezine başvurması ve gerekli kontrollerini yaptırması oluşabilecek bir kalp krizi riskini en aza indirecektir.

Kalp Krizi Geçirken Ne Yapmalı?

Kalp krizini düşündüren ağrınız olursa aşağıdaki uygulamaları yapmanız önerilir:

 • Paniğe kapılmayın,
 • Eğer yalnız değilseniz hemen uzanın,
 • En yakın ambulans sistemini arayın ve durumu bildirin,
 • Eğer yakınınızda sizi sağlık kuruluşuna hızla ulaştıracak bir ambulans sistemi yoksa, yakınlarınızdan sizi yürütmeden en yakın hastaneye ulaştırmalarını isteyin.

Hastane Aşaması:

Acil servise ulaştığınız zaman acil hekimi sizin durumunuzu değerlendirdikten sonra hızlı bir EKG( elektrokardiygrafi) çektirecektir.

Bir kalp krizi geçirip geçirmediğiniz bütük olasılıkla bu şekilde anlaşılacaktır. Bazı durumlarda EKG tek başına kalp krizi tanısı koymak için yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda kan tetkikleri istenir. Gerekli görülürse EKG ve kan tetkikleri tekrar edilebilir ve kesin tanı için hasta müşahede altında tutulabilir.

Kalp krizi tanısı konulduğu andan itibaren hasta takip için koroner yoğun bakım ünitesine alınır. Geçirilen kalp krizinin şekline göre ilaç tedavisi veya koroner anjiografi kararı alınır. Anjiografi sonrası balon- stent uygulanması veya acil bypass kararları alınabilir. Anjiografi planlanmayan hastalarda standard ilaç tedavisi ile birlikte kalp damarında oluşan pıhtıyı eritmeye yönelik özel geliştirilmiş ilaçlar kullanılır.

Kalp krizi ile birlikte kalp fonksiyonları önemli oranda bozulabilir. Erken tanı ve tedavi ile hasar gören kalp dokusu miktarı en aza indirilir.

Tedavi sırasında hayatı tehtit edici ritim bozuklukları, kalp yetersizliği, solunum yetersizliği gelişebilir. İhtiyaç duyulan durumlarda hastalara geçici kalp pili takılabilir. Solunum yetersizliğine giren hastalar solunum cihazına bağlanarak takip edilirler.

Başarılı bir şekilde tedavi gören hastalar genellikle 48 saat sonunda takip için koroner yoğun bakımdan servise transfer edilirler.

Sorularla Kalp Krizi

Kalp ölümleri hızla artıyor, bunun sebebi nedir?

Her şeyden önemlisi toplum olarak bu ölümlere genetik yapımız ve değişen yaşam şeklimiz sebep oluyor. Hareketsiz bir yaşam sürdürüp egzersiz, spor yapmıyoruz. Dengeli beslenmiyoruz. Sigara içiyoruz. Önerilen tedavileri çoğunlukla aksatıyoruz. Bütün bunlar kalp kaynaklı ölümlerin artmasına sebep oluyor.

Sağlıklı kalbi olan da kalp krizi geçirirmi?

Daha öncesinde kalp ile ilgili muayene olup, sonuçları normal çıkan hastalarda kalp krizi görülebilmektedir. Ancek bu oran düşük olup genelde büyük bir üzüntü, heyecan veya ani stresle birliktelik gösterir.

Gençler arasında kalp ölümlerinin artmasının nedeni nedir?

İşsizlik veya yoğun iş temposu, sosyal statü, sigara, yanlış beslenme, stres gibi unsurlar çok etkili. Özellikle yoğun tempoyla çalışan genç işadamlarının kalp sağlığına dikkat etmeleri gerekir.

Kalp krizi nasıl belirti verir? Ne kadar süre önce belirtiler başlar?

Bazen hiç belirti vermeyebilir. İlk belirti bir kalp krizi olabilir ve geçirilen krizle kişi hayatını kaybedebilir. Bazı durumlarda ise kalp krizi geçirilir ve kişi hiç farkında olmaz. Daha sonra yapılan tetkiklerde tesadüfen rastlanılır. Bu son durum şeker hastalarında daha sıktır.Bu grup hastalığa toplumda gizli gelişen kalp hastalığı denmektedir ve kalp hastalığı mevcut kişilerde % 20 lik bir grubu oluştururlar. Kalp krizi genellikle boyuna, kola ve sırta yayılan gögüste baskı ve yanma ile kendini gösterir.

Kalp krizi geçiren biri kriz anında ne yapmalı?

Yalnız başınaysa öncelikle panik yapmamalı; eğer kullandığı kalp ilacı (dilaltı) varsa önce onu içmeli; bir kanepeye uzanmalı ve ayaklarını yüksek bir yere koymalı; 10 dakika sonra ağrı geçmediyse, dialtı ilacından yeniden almalı. Eğer ağrı dinmiyorsa, bir ambulans çağırıp, dış kapıyı açarak kanepeye uzanıp sakince beklemeli.

Ailede kalp hastalığı hikayesi olanlar nasıl tedbir almalı?

Kalp hastalığı açısından düzenli kontrollere gitmeli ve yaşam tarzına dikkat etmelidir.

Büyük üzüntü kalbi hasta edermi?

Kalbin en büyük düşmanlarından biri adrenalindir. Adrenalin korku,heyecan ve üzüntü gibi durumlarda yükselir. Adrenalin yükselmesine sebep olan durumlar bir kalp krizini tetikleyebilir.

Erkekler neden daha çok kalp krizi geçiriyor?

Genetik, hormonal vede çevresel faktörlerin yol açtığı bir durum. Menapoz öncesi bir kadın kendinden 10 yaş genç bir erkekle kalp hastalığı açısından eşit riske sahiptir. Menapoz sonrası kadınlardaki kalp hastalığı rsiki artmakla beraber hiçbir zaman erkeklerin sahip olduğu risk düzeyini geçmemektedir.

Mini Test- Kalp Krizi Belirtileri:

 1. göğsünüzde tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı var mı?
 2. Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılma gösteriyormu?
 3. Ağrıyla birlikte soğuk terleme, mide bulantısı var mı?
 4. Ağrı ile birlikte nefes darlığı, baş dönmesi, baygınlık hissi yaşıyormusunuz?
 5. Anne ve babanızda kalp hastalığı; sizde bilinen şeker hastalığı, yüksek kolesterol var mı?
 6. Daha önce kalp krizi geçirdiniz mi?

Bu sorulardan çoğunluğuna cevabınız ‘evet’ cevabı verdiyseniz, muhtemel kalp krizi geçiriyor, ya da geçirme ihtimaliniz olabilir. Bu durumlarda öncelikle acil yardım çağırmanız veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir

Comments

“KALP KRİZİ NEDİR?” için 684 yorum yapılmış

 1. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 5th, 2016 @ 13:06

  Yoğun efor ile nabzınızın 160 a varması normaldir. Düzenli kardiyo çalışması yapmak nabız atımınızı düzenleyecektir.

 2. Mustafa
  Ekim 6th, 2016 @ 19:54

  Merhaba ben carpinti sorunundan şikayetçiydi ritm holter takildi bugün cikarildi sonuçları bekliyorum ama bugün heyecan ve sinirden kalbim asiri gizli atmaya başladı 5-10 dakika sonra geçti ama bu holteri cikardikdan sonra oldu bunu doktora soylemelimiyim tesekkurler

 3. Mustafa
  Ekim 9th, 2016 @ 10:53

  Merhaba tansiyon aletleri ritm bozukluğunu algilayabilirmi evimde var olcuyorum ara zira ritm bozukluğu cikiyor beurer tansiyon aletinde bu dogrumudur

 4. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 10th, 2016 @ 09:40

  şikayetleri doktora iletmelisiniz. holter ile her zaman çarpıntı yakalanmayabilir.

 5. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 10th, 2016 @ 09:41

  tansiyon cihazları ritim bozukluğunu algılamaz sadece ritim sayısı bilgisi verir.

 6. Mustafa
  Ekim 10th, 2016 @ 22:34

  Tansiyon aletinde ritm bozukluğunu algılayabılme ozelligi var denıyor klavuzunda ıcimi rahatlattınız tesekkurler

 7. İhsan
  Ekim 12th, 2016 @ 16:09

  Merhaba hocam kafama takilan birşey sormak istedim gogusumun orta bölümünde birşey geçiyormuş gibi hissediyorum yani karincalanma gibi bi şey acaba damardan gecen kan olabilir mi yada tikaniklik olabilir mi çoğu zaman gogusumu lastiğin zaman yada içime çektiğim zaman oluyor. 1 ay önce eko ve ekgda sikinti cikmamisti tesekkurler

 8. Mehmet
  Ekim 13th, 2016 @ 18:34

  Merhaba stres ve depresyon ritm bozukluğuna sebep olur mu

 9. Galip
  Ekim 14th, 2016 @ 23:50

  Merhabalar benim annemin dayisi 58 yasinda kalp krizi geçirdi ölmedi acaba benim yada anneminde geçirme ihtimali var mi genel olarak ailemizde sadece bir kişi geçirdi tesekkurler

 10. refigul
  Ekim 17th, 2016 @ 20:45

  hocam yine ben..bayagidir yazmamisim…iki yip oncesine kadat kalbimjin farkinda degilmisim..iki yildirda hep aklimda…concor 5mg yarim iciyorum 20aydir..bir dr panik atak digeri ritim bozuklugu demisti ve ilaci vermisti…kucuk bir yerdeyim uc kardiyolog var..ayri hastanede…gun boyu olan vurulara ..nefes nefese kalmmaya o anda nabzin yuksrk olmasina anlik fenalik hislerine uykudan nefessiz kalkmaya gecenin bi vakti uykudan yine midede fenalik hisdi bulantiyla kalmaya o esnada tansiyonn yukselmis olmasina…gogsumde anlik sery bi vurusa bazen kalbimin agzims cikar gibi bogazima dogru uc srrt vuru yapmasina ve o an olecek gibi olmaya ve baxen iyi olmaya alistim sukur…ama taki dun gece bir civari uykudan kalbimin resmen durdugu hissiyle uyanip oluyorum diye esimi uyandirip ..arkasinda istemsiz gelen titreme ve tansiyonda az yukselme..ama hastaneye gidene kadar hepsinin gecip ustume halsizlik cokmesi…sadece ekg cekildi ve eve geldik…yani bu kalbimin durmasi hissi ve nefes alamama evde oluyorup die panikten kosturma akabinde ist didi butun vucutta titreme konusamayacak kadar cenelerim carpiyordu agix kuruyor ve hastaneye kadsr gecti…cok korktum kizim 2.5yasinda o sn onu bile gormuyorum dusunun…ne onerirsiniz..kardiyolojiye gitmeyeli bayagi oldu..tesekkur ederim simdiden…

 11. refigul
  Ekim 18th, 2016 @ 14:34

  hocam cvp otomatik gelmis galiba cnk tarih farki var ve abiz sayisi yazmamistim…tekrar yazatsaniz sevinirim …dr gitmelimiyim..uykudan beni kaldirip acile goturen bu kalbin durmasi ve olum hisssi neydi..ekstrasiistol olabilirmi..bazen yasiyorum ama gum diye vuru seklinde boyle uykuda ve kalbin durmasi seklinde olmadi hic…tesekkurler simdiden…

 12. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 25th, 2016 @ 08:41

  Kas seyirmeleri yada hazımsızlık belirttiğiniz şikayetlere yol açabilir.

 13. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 25th, 2016 @ 08:42

  Stress ve depresyon çarpıntı, kalpte tekleme hissi yapabilir. Şikayetler sıksa muayene faydalı olacaktır.

 14. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 25th, 2016 @ 08:59

  Sizinde kontrolden geçmeniz faydalı olur. Özellikle erken yaşlarda gözlenen kalp hastalığı ırsidir.

 15. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 25th, 2016 @ 09:13

  Aralıklı panik ataklar yaşıyorsunuz. Kardiyoloji öncesi psikiyatri faydalı olabilir.

 16. refigul
  Ekim 25th, 2016 @ 18:17

  Hocam tesekkurler…cvbinz icin…suan tv izliyorum..gogus ortamda gum gum vurular ouyo arja arkaya..can sikici rahatsiz edici..peki bunlar ekstrasistol olabilirmi..1.5sene once holter takildi bir ekstra cikmisti ama ogun vuru falan hissetmemistim…yani korkuyorum arada yasadigim kalbimdeki bu degisik atimlardan…ve yazdigim diger yasadiklarim..rabbim sifa vetsin cumlesine..uyurken panik atak gelirmi hocam…tesekkurler..

 17. Guldane
  Ekim 29th, 2016 @ 21:00

  Bugun 30 dakika kadar sol göğüs ağrısı oldu.ateş. kusma vb.yoktu Ne yapacağıma karar veremedim .
  Sonra geçti.
  Ne önerirsiniz

 18. Guldane
  Ekim 29th, 2016 @ 21:03

  30 dakika kadar sol göğüs ani sıkışma oldu.
  Ateş. kusma vb. Yoktu.
  SAKİN oldum dinlendim geçti.
  Herhangi birsey yapmalımiyım

 19. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 1st, 2016 @ 06:23

  Uzun süreli özellikle efor ile ilişkili göğüs ağrıları araştırma gerektirir.

 20. Beyza
  Kasım 13th, 2016 @ 00:07

  Ben 18 yaşındayım dün birden kalbime bi ağrı girdi halsizlik cöktü ustume bi anlam veremedim dinlendim geçmedi daha sonra kan şekerimi.ölçtüm 40 çıktı biseyler yedim uyudum sabah yine 45 çıktı baş dönmem halsizlik geçti ama 1 gündür kalp ağrisi devam ediyor sanki kalbimde ve boğazımda bi yumru var gibi yutma güçlüğü de var hala ağrı var sizce ne yapmalıyım

 21. Beyza
  Kasım 13th, 2016 @ 00:07

  Ben 18 yaşındayım dün birden kalbime bi ağrı girdi halsizlik cöktü ustume bi anlam veremedim dinlendim geçmedi daha sonra kan şekerimi.ölçtüm 40 çıktı biseyler yedim uyudum sabah yine 45 çıktı baş dönmem halsizlik geçti ama 1 gündür kalp ağrisi devam ediyor sanki kalbimde ve boğazımda bi yumru var gibi yutma güçlüğü de var hala ağrı var sizce ne yapmalıyım

 22. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 16th, 2016 @ 11:16

  Kan şekeri düşüklüğü için muayene olmanız gerekir. Halsizlik yapabilir.

 23. Alper Korkmaz
  Kasım 16th, 2016 @ 20:35

  Ben alpwr 16 yaşındayım nefes alamıyo gibi oldum sol kolum halsiz gibi arada iğne batıyor gibi oluyor sizce bu ne bilen var mı

 24. Alper Korkmaz
  Kasım 16th, 2016 @ 20:35

  Ben alpwr 16 yaşındayım nefes alamıyo gibi oldum sol kolum halsiz gibi arada iğne batıyor gibi oluyor sizce bu ne bilen var mı

 25. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 18th, 2016 @ 09:24

  Basit bir soğuk algınlığı dahi benzer şikayetler oluşturabilir.

 26. refigul
  Kasım 24th, 2016 @ 16:12

  Hocam bir ay once yazmisim gerci hep yaziyorum Allah razi olsun coguna cvp verdiniz..kalbimde degisik vurular oluyor ama biraz oncekalbimin atimini hissetrim ve sanki gizum karardi bayilcak hissi oldu ama hemen gecti iki kez haha olmustu bi kac aya arayla…concor kullaniyorum ve bir senedir gitmiyorum dr..yani anlik gum gum gum kalbimin bogazima cikmasina korkutucu bisey …gece bazen carpintiyla bazen mide bulantisiyla uyanmak…midebulantisiyla uyandigimda tansiyonun yuksek olmasi normalde dusuk..gogus ortasinda vurular arka arkaya ve can sikici ve bu vurularda oksurugun eslik etmesi…bir gece kalbim durdu hissiyle uyanip korku titreme tansiyon yukselmesi yasamam ve birde bu yasadigim..hicam nlur bisey onerin..yani holter taktirsamda oan olmazsa yakalanamiyor…kizim uc yasinda olcak biraz sinirliyim yani gencligimdwn beri bole sakin olayim diyorum ama olamiuorum bagirma huyum var..bunlar etkilermi ..bu ritim bozuklugu kalbimin degisik atimlari yani …onwrinizi bekliyorum simdiden Allah razi olsun..36 yasindayim

 27. refigul
  Kasım 27th, 2016 @ 08:21

  hocam iki gundurde nefes acligi cekiyorum..cabuk yoruluyorum ve nefes nefese kaliyorum…daha oncede olmustu geisti simdi yine var…iki kere odun kucaklayip balkondan odaya getirdim bayilacagim sandim nefes darligindan neden olur acaba…insaalah iki sorumuda cvplarsiniz cok sag olun…bi usttede sormustum…

 28. harun
  Kasım 28th, 2016 @ 04:32

  Merhaba benim yaşım 19 bikere kalp ritim bozuklugu yasadim o gündür sürekli kalp krizi gecirebilirim diye endiseleniyorum sonrasinda bikerede heycandan kalbim hizli atmaya basladi iki elim uyustu gözlerim kan canagi disari cikmaz oldum o günden beri kalp atislarima cok dikkat ediyorum ayaga kalkip biraz yürüyünce kalbim hizli atmaya basliyor kendimi tuhaf hissediyorum ve bazen icime bi tuhaf bi his gelio tüylerim ürperiyo ve kalb bölgesinde luna parkta tirendeymisim gibi bi his oluyo sizce Bu Bir kalp hastaligi belirtisi mi yoksa psikolojik mi ?

 29. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 29th, 2016 @ 06:14

  Şikayetler panik atakla uyumlu görünüyor. Kontrole gitmeniz faydalı olur.

 30. refigul
  Kasım 29th, 2016 @ 12:12

  hocam cvp yazmadinz ama olsun ..sormak istedim sey bu sefer 20aydir concor yarim aliyorum..ve bu surede kizimi emzirdim…bi sorun olurmu …nasil anlasilir…ilerde olir deyip korkuttular…zate cok emen bi cocuk degil ve tek meme emdihep…..tesekkur ederim..33aylik 13aylikti ilaci klanmaya basladigimda

 31. muharrem kardak
  Aralık 1st, 2016 @ 18:42

  Hocam ekg eko temiz cıktı gun içerisinde 4 veya 5 kere gogus mde yanma hissi oluyor

 32. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 2nd, 2016 @ 10:45

  Kalp ile ilgili testler normal ise, mide ve barsaklara yönelik muayene olabilirsiniz.

 33. refigul
  Aralık 3rd, 2016 @ 09:14

  hocam surcu lisan ettiysem ozur dilerim…Allah razi olsun..

 34. refigul
  Aralık 3rd, 2016 @ 17:18

  hocam yineben..lutfen yardimci olun…yine bu sabah bi midebulantis ne oluyor bana dusuncesi hemen tansiyonu olctum 12/10..limon ictim esimde cikmisti aradim cok kotuyum midem bulaniyo tansiyon yukseldi istemsiz titreme npcam dedim..nys kayinvalidem geldi..acile gittim aradan yarim saat gecmisti tabi tansiyon hastanede 6/10 cikti nabizda bu arada ben olctugumde tansiuon aletinde 130 du ama ben carpinriyi hissetmedim…yani sorum suki kizim dogdugunda kolik bi bebekti cok stres uzuntu bagirma heyecen bisey olcak cocuguma kendime dusunceleri sonunda ilk tansiyonum yukselmesini yasadim ve dr gitti bebegim uc aylikti bi ilac verdi kullandim bir kutu galiba yada iki biraktim…ve hemen hemwn uc yil olcak once bayagi aralikliydi ama su son sene iki ayda bir bucuk ayda ve uykuda gelwn tansiyon yikselmesi oluyo..yani ani yukselme..dijitalde en yuksek 15/10 gorduk galiba..ve 20ay oncede carpinti siddetlive hizli set gogsumu delcek sekilde gecirdim ..bunuda yazmistim zaten.ogunden beri concor 5 mg yarim aliyorum..ki bu tansiyon dusurucude bi ilac neden ayda bir bole ozellikle uykudan uyandiran tansiyon yukselmesi yasiyorum..tansiyon hastasimiyim..hangi dr gitmeliyim kardiyolojimi dahiliyemi…strestenmi oluyo hala ole sinirli ve ehvamliyim … tesekkur edreim lutfen xvp yazin..

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin