Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

KALP KRİZİ NEDİR?

Posted on | Mart 25, 2010 | 566 Comments

Kalbi besleyen koroner damarların ani tıkanması sonucu oluşan klinik durumdur.

Kalp Krizi Önemli Bir Hastalık mıdır?

Toplumda önde gelen ölüm sebeplerinden biridir

Kalp krizi geçiren hastalarda ölüm yüzdesi %35-40 a kadar çıkmaktadır.

Kalp krizi geçiren hastaların % 20 si bir sağlık kuruluşuna başvurmadan kaybedilmektedir.

Kalp krizi tanısıyla hastaneye başvuran ve tedavi altına altına alınan hastalarda ölüm yüzdesi %8 e kadar düşmektedir.

Kalp Krizi Bulguları Nelerdir?

Gögüs ağrısı, sol kol ağrısı, göğüste sıkıntı hissi, nefes darlığı, çarpıntı, terleme, halsizlik, bulantı, kusma, baş dönmesi, baygınlık, ani bilinç kaybı görülebilir.

Kalp Krizi Tanısı Nasıl Konulur?

Muayene, elektrokardiyografi, kan tetkikleri, gerekirse ekokardiyografi ile tanı konulur.

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı?

Kalp krizini düşündürecek şikayetleri olan bir kişi en yakın sağlık kurluşuna başvurmalıdır. Şikayetleri ciddi ve hareket edemeyecek durumda ise yatay pozisyonda uzanmalı, mümkünse bir aspirin çiğneyip yutmalı, kalp hastalığı için tedavi alıyorsa dilaltı almalı ve sağlık kuruluşuna nakil için yakınlarından veya 112 den yardım istemelidir.

Kalp Krizi Hangi Yaşlarda Sık Görülür?

Genel olarak 40 yaşın üstündeki kişilerde daha sık görülmekte ve yaşla bu sıklık artmaktadır. Yinede son dönemde kalp krizi görülme yaşı gittikçe düşmektedir. 30 yaş altında görülen kalp krizleri şaşırtıcı bir olay olmaktan çıkmıştır.

Kalp Krizi Riskini Önceden Belirlemek Mümkün mü?

Risk faktörlerinin ortaya konması ve muayene, EKG, kan tetkikleri, efor testi, ekokardiyografi, sintigrafik tetkikler, çok kesitli bilgisayarlı tomografi, gerekli görülürse koroner anjiografi gibi testlerle koroner kalp hastalığı tanısı konulup, kalp krizi riski önceden tahmin edilebilir.

Ani Üzüntü, Heyecan, Stres Kalp Krizine Yol Açarmı?

Koroner kalp rahatsızlığı olan, kalp damarlarında yağ plakları gelişen birinde; ani psiklojik stres bu plaklarda çatlama ve pıhtı birikimine yol açarak bir kalp krizine yol açabilir.

Kalp Krizi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir kardiyoloji merkezinde, koroner yoğun bakım şartlarında tedavi yapılmalıdır.

Hastanın başvuru zamanı ve geçirilen kalp krizinin tipine göre tedavi şekli değişebilir.

Hastaneye erken başvurmak tedaviye daha iyi cevap alınmasını sağlar.

Standard ilaç tedavisi yanında; koroner anjiografi sonrası PTCA+stent, trombolitik tedavi denilen pıhtı eritici spesifik ilaç tedavisi ve gerekirse acil ameliyat uygulanan tedavi yöntemleridir.

Tedavide başarı oranı %80 nin üstündedir.

Kalp Krizi Risk Faktörleri Nelerdir?

Erkek cinsiyet, ileri yaş, ailede kalp hastalığı olması, şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol değerlerinin yüksek olması, sigara, aşırı alkol alımı, şişmanlık, senil (hareketsiz) yaşam, stres, kalp hastalığı tanısı konan kişiler, felç geçiren kişiler.

Kalp krizi açısından risk faktörlerine sahip kişilerin kontrol için bir kardiyoloji merkezine başvurması ve gerekli kontrollerini yaptırması oluşabilecek bir kalp krizi riskini en aza indirecektir.

Kalp Krizi Geçirken Ne Yapmalı?

Kalp krizini düşündüren ağrınız olursa aşağıdaki uygulamaları yapmanız önerilir:

 • Paniğe kapılmayın,
 • Eğer yalnız değilseniz hemen uzanın,
 • En yakın ambulans sistemini arayın ve durumu bildirin,
 • Eğer yakınınızda sizi sağlık kuruluşuna hızla ulaştıracak bir ambulans sistemi yoksa, yakınlarınızdan sizi yürütmeden en yakın hastaneye ulaştırmalarını isteyin.

Hastane Aşaması:

Acil servise ulaştığınız zaman acil hekimi sizin durumunuzu değerlendirdikten sonra hızlı bir EKG( elektrokardiygrafi) çektirecektir.

Bir kalp krizi geçirip geçirmediğiniz bütük olasılıkla bu şekilde anlaşılacaktır. Bazı durumlarda EKG tek başına kalp krizi tanısı koymak için yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda kan tetkikleri istenir. Gerekli görülürse EKG ve kan tetkikleri tekrar edilebilir ve kesin tanı için hasta müşahede altında tutulabilir.

Kalp krizi tanısı konulduğu andan itibaren hasta takip için koroner yoğun bakım ünitesine alınır. Geçirilen kalp krizinin şekline göre ilaç tedavisi veya koroner anjiografi kararı alınır. Anjiografi sonrası balon- stent uygulanması veya acil bypass kararları alınabilir. Anjiografi planlanmayan hastalarda standard ilaç tedavisi ile birlikte kalp damarında oluşan pıhtıyı eritmeye yönelik özel geliştirilmiş ilaçlar kullanılır.

Kalp krizi ile birlikte kalp fonksiyonları önemli oranda bozulabilir. Erken tanı ve tedavi ile hasar gören kalp dokusu miktarı en aza indirilir.

Tedavi sırasında hayatı tehtit edici ritim bozuklukları, kalp yetersizliği, solunum yetersizliği gelişebilir. İhtiyaç duyulan durumlarda hastalara geçici kalp pili takılabilir. Solunum yetersizliğine giren hastalar solunum cihazına bağlanarak takip edilirler.

Başarılı bir şekilde tedavi gören hastalar genellikle 48 saat sonunda takip için koroner yoğun bakımdan servise transfer edilirler.

Sorularla Kalp Krizi

Kalp ölümleri hızla artıyor, bunun sebebi nedir?

Her şeyden önemlisi toplum olarak bu ölümlere genetik yapımız ve değişen yaşam şeklimiz sebep oluyor. Hareketsiz bir yaşam sürdürüp egzersiz, spor yapmıyoruz. Dengeli beslenmiyoruz. Sigara içiyoruz. Önerilen tedavileri çoğunlukla aksatıyoruz. Bütün bunlar kalp kaynaklı ölümlerin artmasına sebep oluyor.

Sağlıklı kalbi olan da kalp krizi geçirirmi?

Daha öncesinde kalp ile ilgili muayene olup, sonuçları normal çıkan hastalarda kalp krizi görülebilmektedir. Ancek bu oran düşük olup genelde büyük bir üzüntü, heyecan veya ani stresle birliktelik gösterir.

Gençler arasında kalp ölümlerinin artmasının nedeni nedir?

İşsizlik veya yoğun iş temposu, sosyal statü, sigara, yanlış beslenme, stres gibi unsurlar çok etkili. Özellikle yoğun tempoyla çalışan genç işadamlarının kalp sağlığına dikkat etmeleri gerekir.

Kalp krizi nasıl belirti verir? Ne kadar süre önce belirtiler başlar?

Bazen hiç belirti vermeyebilir. İlk belirti bir kalp krizi olabilir ve geçirilen krizle kişi hayatını kaybedebilir. Bazı durumlarda ise kalp krizi geçirilir ve kişi hiç farkında olmaz. Daha sonra yapılan tetkiklerde tesadüfen rastlanılır. Bu son durum şeker hastalarında daha sıktır.Bu grup hastalığa toplumda gizli gelişen kalp hastalığı denmektedir ve kalp hastalığı mevcut kişilerde % 20 lik bir grubu oluştururlar. Kalp krizi genellikle boyuna, kola ve sırta yayılan gögüste baskı ve yanma ile kendini gösterir.

Kalp krizi geçiren biri kriz anında ne yapmalı?

Yalnız başınaysa öncelikle panik yapmamalı; eğer kullandığı kalp ilacı (dilaltı) varsa önce onu içmeli; bir kanepeye uzanmalı ve ayaklarını yüksek bir yere koymalı; 10 dakika sonra ağrı geçmediyse, dialtı ilacından yeniden almalı. Eğer ağrı dinmiyorsa, bir ambulans çağırıp, dış kapıyı açarak kanepeye uzanıp sakince beklemeli.

Ailede kalp hastalığı hikayesi olanlar nasıl tedbir almalı?

Kalp hastalığı açısından düzenli kontrollere gitmeli ve yaşam tarzına dikkat etmelidir.

Büyük üzüntü kalbi hasta edermi?

Kalbin en büyük düşmanlarından biri adrenalindir. Adrenalin korku,heyecan ve üzüntü gibi durumlarda yükselir. Adrenalin yükselmesine sebep olan durumlar bir kalp krizini tetikleyebilir.

Erkekler neden daha çok kalp krizi geçiriyor?

Genetik, hormonal vede çevresel faktörlerin yol açtığı bir durum. Menapoz öncesi bir kadın kendinden 10 yaş genç bir erkekle kalp hastalığı açısından eşit riske sahiptir. Menapoz sonrası kadınlardaki kalp hastalığı rsiki artmakla beraber hiçbir zaman erkeklerin sahip olduğu risk düzeyini geçmemektedir.

Mini Test- Kalp Krizi Belirtileri:

 1. göğsünüzde tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı var mı?
 2. Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılma gösteriyormu?
 3. Ağrıyla birlikte soğuk terleme, mide bulantısı var mı?
 4. Ağrı ile birlikte nefes darlığı, baş dönmesi, baygınlık hissi yaşıyormusunuz?
 5. Anne ve babanızda kalp hastalığı; sizde bilinen şeker hastalığı, yüksek kolesterol var mı?
 6. Daha önce kalp krizi geçirdiniz mi?

Bu sorulardan çoğunluğuna cevabınız ‘evet’ cevabı verdiyseniz, muhtemel kalp krizi geçiriyor, ya da geçirme ihtimaliniz olabilir. Bu durumlarda öncelikle acil yardım çağırmanız veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir

Comments

“KALP KRİZİ NEDİR?” için 566 yorum yapılmış

 1. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 14th, 2016 @ 07:42

  Vücut efora alışık değilse kalp hızında ani yükselişler sıklıkla izlenir. İlacınıza devam edin ve spora başlayın.

 2. refigul
  Mart 14th, 2016 @ 08:33

  Hocam cvp benim sorumami verildi gorunmuyor..sadece cvbi gordum oyle anladim…dogru spor yapmiyorum kizimla ilgilenmekten ev isinden firsat olmuyor..ama kycuk bi eforda nefes nefeseyim ama kizim kucagimda bayagi yuruyorum ole nefes nefese kalmiyorum ondan sordum…ve iki aksam once hic neden yokken kalbim bogazima cikti ve uc kez hissedilir sekilde atti coook korktum elim ayagim bosaldi esimi aradim kotu oldum diye…sonra gecti ama kalbim ondan sonraazaz yine kipirti yapiyor…gogus ortamdada oldu ama tek vurus…nedir bu..yenidn dt gideyimmi..zaten iki uc dr var ikisine gittim…sagolun cpk tesekkurler…

 3. Fatma
  Mart 15th, 2016 @ 18:49

  Hocam merhaba, dogumdan 2 ay sonra fenalastim ve hastanede ekg ceken doktor kalp atimlarinda artis oldugunu ve kendisinin bana bakamayacagini soyleyerk buyuk hastaneye yonlendirdi. Bayilma terleme hissi ve tam hastaneden kan alinirken sol koldan gelen ciddi uyisma hissinin ceneme dogru ciktigini hisstettim konisamayacak kadar uyusmustum daha sobra yyusma tum vicuduma yayildi goz kapaklarima veayak uclarima kadar. Gebelikte pihti atma da olmustu. Yapilan tahlillerde daha sonrakan gazlarima bakan drlar o eanada koma hali oldugumu soylediler. Ama tahlillerimi yapan egitim arastirma acil dr biseyin yok diyerek eve gonderdi. Ck mb 22.6 cikmis. Ama yazinizda kalp krizi gecirildikten 3 4 saat sonra alinacak kanla daga net anlasildigi yaziyor. Acaba kalp krizimi gecirdim. Daha sonra takilan ritim holterde en yuksek 160 en dusun 38 atimlarim oldugunu soylediler ve ritim bozuklugu denildi. Ilacla tedavi oluyorum

 4. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 16th, 2016 @ 09:02

  Şikayetler ilk planda kalp krizini düşündürmüyor. ckmb değeri tek başına kriz tanısı için yeterli değildir.

 5. Fatma
  Mart 16th, 2016 @ 11:00

  Oncelikle ilginiz icin cok tesekkur ederim. Bi cok test yapildi. Hangi degerler sizin icin kriter olabilir,yazabilirim.

 6. Merve
  Nisan 1st, 2016 @ 21:52

  Hocam kolay gelsin. Ben 2 aydır ağrı yaşıyorum kimi zaman kemiklerim ağrıyor kimi zaman damarlarım geriliyor kimi zaman yanma oluyor. Ama 2 aydır hiç geçmedi. Sol omzum boynum göğsüm sırtım ağrıyor. Bazen midem de bulanıyor. 4 ayrı kardiyoloji doktoruna gittim. Ekg eko kan testi efor yapıldı. Birşey yok denildi. Fakat ağrılarım hala devam ediyor ve hayatımı engelliyor. Lütfen bana yardımcı olun.

 7. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 2nd, 2016 @ 08:51

  Kardiyoloji tetkikleri normal çıkmışsa fizik tedavi muayenesi faydalı olacaktır.

 8. refigul
  Nisan 11th, 2016 @ 04:11

  hocam lutfen cvp yazin…concor kullaniyorum carpinti icin…bir yili gecti.ama su bir aydir gece carpintiyla uyandimbir kere..kalbimin orda degisik biseyler oluyo daha once olmayan anlatamiyorum. sanki duruyo gibi yada bi nefes yukari cikacak gibi birden fenalik ve bayilma hissi oluyo…dun gece yeni uykuya dalmistim sirt ustu yatiyordum sanki gogus ortama bisey oturdu nefes alamadim ..bagiriyorum duyan yok cunku uyanamadim..oluyorum dedim sonra irkierek uyandim uyandigim gibi baski gecti esimi uyandirdim anlattim…zaten iki saat oncesinde yine kalbimde bisey bi fenalik hissi ve mide bulantisi olmustu oluyorum dedim ama bir saate gecti..sonra yatinca bu olay oldu…burasi kucuk bi yer ..daha once iki kardiyologa gitmistim..ne yapayim tekrar gideyimmi..yoksa baska sehire mi gideyim…bide besinci kata cikarken cok carpintim oldu cikamadim iki kere oturdum ole ciktim carpinti 15surdu ciktiktan sonra ..cok sag olun simdiden

 9. ayse yilmaz
  Nisan 17th, 2016 @ 16:12

  İki hafta once Goguste agri , baskı , sirtimda sol kolumda ve boynuma doğru bir ağrı yasadim bir ara kalbimin yerinden çıkacak gibi olduğunu hissettiğim yaklaşık 10 15 sn suren bir sarsıntı oldu. Doktora gittiğimde EKG efor akciğer testi yapıldı ve sorun olmadığı belirtildi. O günden beri sol göğsümde ve sol kol altimda daimi ancak daha hafif bir ağrı yaşıyorum. Kan testi yapılmadı başka bir doktora gorunmem gerekir mi

 10. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 20th, 2016 @ 14:30

  Şikayetler devam ediyorsa genel dahiliyeye muayene olabilirsiniz.

 11. Zeynep
  Nisan 29th, 2016 @ 22:51

  Hocam lütfe. cevap verin. 3-4 gündür omzum ve kolumun üst kısmı ağrıyordu, bir akşam aniden kalbim küt küt attı sanki yüzümde atıyordu o kadar acile gittim EKG de bir şey çıkmadı doktor sakinleştir kendini rahatlat kendini dedi ciddi bir şey var mıdır hala omzum ve sırtım ağırıyor

 12. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 30th, 2016 @ 06:54

  Şiddetli ağrıya tepki olarak çarpıntı gelişebilir ve geçicidir. Muayene normal ise kalp krizi tanısı ekarte edilir.

 13. Caner
  Mayıs 16th, 2016 @ 21:11

  Hocam 1 bucuk yıldır kalp krizi gecirceğimi düşünüp tetikteyim.ilk basta dengesiz tansyon sonrasında kalp krizi gecir e korkusu.4 defa kardiyoloğa gittim
  Efor ve wko testi yaptırdım temiz çıktı ama sıkıntılarım gecmedi.şimdide reflüm çıktı ve mide rahatsızlıklarım artı sürekli ağızdan gaz çıkarıyorum.kalple ilgili sorunum klasık göğus ağrısı solda ve ortada baskı hissi ve kolda uyusmalar.sizce ne yapmamngerekiyo bundurım için.tesekkür ederim

 14. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 21st, 2016 @ 07:51

  Reflüye bağlı göğüs ağrıları kalp hastalıklarını taklit eder. Muayeneleriniz normal ise ileri tetkik yaptırmaya gerek yoktur.

 15. cemil kırmızı
  Mayıs 21st, 2016 @ 17:46

  ben bunda 5 yıl once panık atak geçirdim 4 ay tedavı gordum. tedavı gordugum o surecte kalbim hızla çarpıyordu panık atagım bu sekildeydi. son zamanlarda stresliyim ama bu sefer çarpıntı değil kalbimde inceden bir sızı var sol koluma bazen vuruyor ama 2 haftadır şikayetim devam ediyor gecen hafta acile gittim kan ve ekg cektirdim temiz cıktı. ama ben kalp krizi oldugunu hissediyorum hala. ne önerirsiniz?

 16. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 25th, 2016 @ 05:59

  Şikayetlerniz panik atakta sık gözlenir. Bu yönde tedavi almanız faydalı olacaktır.

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin