Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

KALP KRİZİ NEDİR?

Posted on | Mart 25, 2010 | 499 Comments

Kalbi besleyen koroner damarların ani tıkanması sonucu oluşan klinik durumdur.

Kalp Krizi Önemli Bir Hastalık mıdır?

Toplumda önde gelen ölüm sebeplerinden biridir

Kalp krizi geçiren hastalarda ölüm yüzdesi %35-40 a kadar çıkmaktadır.

Kalp krizi geçiren hastaların % 20 si bir sağlık kuruluşuna başvurmadan kaybedilmektedir.

Kalp krizi tanısıyla hastaneye başvuran ve tedavi altına altına alınan hastalarda ölüm yüzdesi %8 e kadar düşmektedir.

Kalp Krizi Bulguları Nelerdir?

Gögüs ağrısı, sol kol ağrısı, göğüste sıkıntı hissi, nefes darlığı, çarpıntı, terleme, halsizlik, bulantı, kusma, baş dönmesi, baygınlık, ani bilinç kaybı görülebilir.

Kalp Krizi Tanısı Nasıl Konulur?

Muayene, elektrokardiyografi, kan tetkikleri, gerekirse ekokardiyografi ile tanı konulur.

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı?

Kalp krizini düşündürecek şikayetleri olan bir kişi en yakın sağlık kurluşuna başvurmalıdır. Şikayetleri ciddi ve hareket edemeyecek durumda ise yatay pozisyonda uzanmalı, mümkünse bir aspirin çiğneyip yutmalı, kalp hastalığı için tedavi alıyorsa dilaltı almalı ve sağlık kuruluşuna nakil için yakınlarından veya 112 den yardım istemelidir.

Kalp Krizi Hangi Yaşlarda Sık Görülür?

Genel olarak 40 yaşın üstündeki kişilerde daha sık görülmekte ve yaşla bu sıklık artmaktadır. Yinede son dönemde kalp krizi görülme yaşı gittikçe düşmektedir. 30 yaş altında görülen kalp krizleri şaşırtıcı bir olay olmaktan çıkmıştır.

Kalp Krizi Riskini Önceden Belirlemek Mümkün mü?

Risk faktörlerinin ortaya konması ve muayene, EKG, kan tetkikleri, efor testi, ekokardiyografi, sintigrafik tetkikler, çok kesitli bilgisayarlı tomografi, gerekli görülürse koroner anjiografi gibi testlerle koroner kalp hastalığı tanısı konulup, kalp krizi riski önceden tahmin edilebilir.

Ani Üzüntü, Heyecan, Stres Kalp Krizine Yol Açarmı?

Koroner kalp rahatsızlığı olan, kalp damarlarında yağ plakları gelişen birinde; ani psiklojik stres bu plaklarda çatlama ve pıhtı birikimine yol açarak bir kalp krizine yol açabilir.

Kalp Krizi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir kardiyoloji merkezinde, koroner yoğun bakım şartlarında tedavi yapılmalıdır.

Hastanın başvuru zamanı ve geçirilen kalp krizinin tipine göre tedavi şekli değişebilir.

Hastaneye erken başvurmak tedaviye daha iyi cevap alınmasını sağlar.

Standard ilaç tedavisi yanında; koroner anjiografi sonrası PTCA+stent, trombolitik tedavi denilen pıhtı eritici spesifik ilaç tedavisi ve gerekirse acil ameliyat uygulanan tedavi yöntemleridir.

Tedavide başarı oranı %80 nin üstündedir.

Kalp Krizi Risk Faktörleri Nelerdir?

Erkek cinsiyet, ileri yaş, ailede kalp hastalığı olması, şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol değerlerinin yüksek olması, sigara, aşırı alkol alımı, şişmanlık, senil (hareketsiz) yaşam, stres, kalp hastalığı tanısı konan kişiler, felç geçiren kişiler.

Kalp krizi açısından risk faktörlerine sahip kişilerin kontrol için bir kardiyoloji merkezine başvurması ve gerekli kontrollerini yaptırması oluşabilecek bir kalp krizi riskini en aza indirecektir.

Kalp Krizi Geçirken Ne Yapmalı?

Kalp krizini düşündüren ağrınız olursa aşağıdaki uygulamaları yapmanız önerilir:

 • Paniğe kapılmayın,
 • Eğer yalnız değilseniz hemen uzanın,
 • En yakın ambulans sistemini arayın ve durumu bildirin,
 • Eğer yakınınızda sizi sağlık kuruluşuna hızla ulaştıracak bir ambulans sistemi yoksa, yakınlarınızdan sizi yürütmeden en yakın hastaneye ulaştırmalarını isteyin.

Hastane Aşaması:

Acil servise ulaştığınız zaman acil hekimi sizin durumunuzu değerlendirdikten sonra hızlı bir EKG( elektrokardiygrafi) çektirecektir.

Bir kalp krizi geçirip geçirmediğiniz bütük olasılıkla bu şekilde anlaşılacaktır. Bazı durumlarda EKG tek başına kalp krizi tanısı koymak için yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda kan tetkikleri istenir. Gerekli görülürse EKG ve kan tetkikleri tekrar edilebilir ve kesin tanı için hasta müşahede altında tutulabilir.

Kalp krizi tanısı konulduğu andan itibaren hasta takip için koroner yoğun bakım ünitesine alınır. Geçirilen kalp krizinin şekline göre ilaç tedavisi veya koroner anjiografi kararı alınır. Anjiografi sonrası balon- stent uygulanması veya acil bypass kararları alınabilir. Anjiografi planlanmayan hastalarda standard ilaç tedavisi ile birlikte kalp damarında oluşan pıhtıyı eritmeye yönelik özel geliştirilmiş ilaçlar kullanılır.

Kalp krizi ile birlikte kalp fonksiyonları önemli oranda bozulabilir. Erken tanı ve tedavi ile hasar gören kalp dokusu miktarı en aza indirilir.

Tedavi sırasında hayatı tehtit edici ritim bozuklukları, kalp yetersizliği, solunum yetersizliği gelişebilir. İhtiyaç duyulan durumlarda hastalara geçici kalp pili takılabilir. Solunum yetersizliğine giren hastalar solunum cihazına bağlanarak takip edilirler.

Başarılı bir şekilde tedavi gören hastalar genellikle 48 saat sonunda takip için koroner yoğun bakımdan servise transfer edilirler.

Sorularla Kalp Krizi

Kalp ölümleri hızla artıyor, bunun sebebi nedir?

Her şeyden önemlisi toplum olarak bu ölümlere genetik yapımız ve değişen yaşam şeklimiz sebep oluyor. Hareketsiz bir yaşam sürdürüp egzersiz, spor yapmıyoruz. Dengeli beslenmiyoruz. Sigara içiyoruz. Önerilen tedavileri çoğunlukla aksatıyoruz. Bütün bunlar kalp kaynaklı ölümlerin artmasına sebep oluyor.

Sağlıklı kalbi olan da kalp krizi geçirirmi?

Daha öncesinde kalp ile ilgili muayene olup, sonuçları normal çıkan hastalarda kalp krizi görülebilmektedir. Ancek bu oran düşük olup genelde büyük bir üzüntü, heyecan veya ani stresle birliktelik gösterir.

Gençler arasında kalp ölümlerinin artmasının nedeni nedir?

İşsizlik veya yoğun iş temposu, sosyal statü, sigara, yanlış beslenme, stres gibi unsurlar çok etkili. Özellikle yoğun tempoyla çalışan genç işadamlarının kalp sağlığına dikkat etmeleri gerekir.

Kalp krizi nasıl belirti verir? Ne kadar süre önce belirtiler başlar?

Bazen hiç belirti vermeyebilir. İlk belirti bir kalp krizi olabilir ve geçirilen krizle kişi hayatını kaybedebilir. Bazı durumlarda ise kalp krizi geçirilir ve kişi hiç farkında olmaz. Daha sonra yapılan tetkiklerde tesadüfen rastlanılır. Bu son durum şeker hastalarında daha sıktır.Bu grup hastalığa toplumda gizli gelişen kalp hastalığı denmektedir ve kalp hastalığı mevcut kişilerde % 20 lik bir grubu oluştururlar. Kalp krizi genellikle boyuna, kola ve sırta yayılan gögüste baskı ve yanma ile kendini gösterir.

Kalp krizi geçiren biri kriz anında ne yapmalı?

Yalnız başınaysa öncelikle panik yapmamalı; eğer kullandığı kalp ilacı (dilaltı) varsa önce onu içmeli; bir kanepeye uzanmalı ve ayaklarını yüksek bir yere koymalı; 10 dakika sonra ağrı geçmediyse, dialtı ilacından yeniden almalı. Eğer ağrı dinmiyorsa, bir ambulans çağırıp, dış kapıyı açarak kanepeye uzanıp sakince beklemeli.

Ailede kalp hastalığı hikayesi olanlar nasıl tedbir almalı?

Kalp hastalığı açısından düzenli kontrollere gitmeli ve yaşam tarzına dikkat etmelidir.

Büyük üzüntü kalbi hasta edermi?

Kalbin en büyük düşmanlarından biri adrenalindir. Adrenalin korku,heyecan ve üzüntü gibi durumlarda yükselir. Adrenalin yükselmesine sebep olan durumlar bir kalp krizini tetikleyebilir.

Erkekler neden daha çok kalp krizi geçiriyor?

Genetik, hormonal vede çevresel faktörlerin yol açtığı bir durum. Menapoz öncesi bir kadın kendinden 10 yaş genç bir erkekle kalp hastalığı açısından eşit riske sahiptir. Menapoz sonrası kadınlardaki kalp hastalığı rsiki artmakla beraber hiçbir zaman erkeklerin sahip olduğu risk düzeyini geçmemektedir.

Mini Test- Kalp Krizi Belirtileri:

 1. göğsünüzde tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı var mı?
 2. Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılma gösteriyormu?
 3. Ağrıyla birlikte soğuk terleme, mide bulantısı var mı?
 4. Ağrı ile birlikte nefes darlığı, baş dönmesi, baygınlık hissi yaşıyormusunuz?
 5. Anne ve babanızda kalp hastalığı; sizde bilinen şeker hastalığı, yüksek kolesterol var mı?
 6. Daha önce kalp krizi geçirdiniz mi?

Bu sorulardan çoğunluğuna cevabınız ‘evet’ cevabı verdiyseniz, muhtemel kalp krizi geçiriyor, ya da geçirme ihtimaliniz olabilir. Bu durumlarda öncelikle acil yardım çağırmanız veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir

Comments

“KALP KRİZİ NEDİR?” için 499 yorum yapılmış

 1. engin ben
  Nisan 14th, 2010 @ 20:04

  33 yasindaki erkek kardesim gogsunde muthis bir agri ve terleme ile isini birakip eve geliyor.annem kendisini hemen 500 mt ilerimizdeki bir ozel hastaneye goturuyor.ancak ani kardioarrest gelisti ve solunum ve ritm durdu,hayata 45 dk masaja ragmen donduremedik dendi.ve canim kardesimi topraga verdik.
  keske annem kardesimi yurutmeseydi…yerinden kimildatmasaydi..ancak tedavisinin bu kadar yuksek bir yuzde ile mumkun oldugu kalp krizinde bu kayip normalmidir?sonuna kadar hastane ile bu konuyu aydinlatmak sorustrmak istemekteyim.yardimlarinizi goruslerinizi rica ederim.

 2. Kardiyolog Dr Ahmet Karabulut
  Nisan 15th, 2010 @ 06:23

  Öncelikle kaybınız için başsağlığı diliyorum. Kalp krizinde başarılı tedavi yüzdesi son dönemde tabiki artmıştır ancak, hastaların tedavinin tam anlamıyla yapılabildiği bir kalp merkezine mümkün oldukça erken başvurması tedavi başarısını arttırır. Büyük kalp krizlerinde hastaneye varmadan her 5 hastadan biri kaybedilmektedir. Erken ve tedavinin yapılabileceği yere erken başvuru bu ölüm riskini azaltacaktır. Sizinde kardiyolojik check up tan geçmenizi öneririm…

 3. ENGİN BEL
  Nisan 16th, 2010 @ 08:40

  Sayın Karabulut,ilginiz için çok müteşekkirim,
  Bende hemen ardından kardiyolojik check up tan geçtim 9 yaşındaki oğlumla birlikte.herşey normal çıktı.
  Ancak kardeşimin başvurduğu hastanede kalp krizi tanısının hemen koyulamadığı,anlaşılmadığını düşünüyorum.Dktorla konuşuyor,belirtileri anlatıyor,yatırılıyor ve nabız ve solunum duruyor,sevk etmek için hastane kapısına ambulans dayanıyor,ancak kaldıramıyorlar,
  benim derdim,madem hastanede kardioloji servisi yok,anjıyo imkanı ve acil müdehale yok,neden kardeşimi kabul etmişler,neden hemen tam teşekkülllü bir hastaneye (ki 1 km uzakta) yönlendirmeyip vakit kaybetmişler,elbette hiç bir doktor hastasını kaybetmek istemez,onları ağlarken gördüm,çok üzülmüşlerdi.Ancak onlar normal yaşamlarına ertesi gün döndüler..biz halen dönemedik..
  İçimi nasıl rahatlatabilirim bu konuda bilmiyorum.

  en derin saygılarımla,

 4. Mina
  Ocak 23rd, 2011 @ 15:29

  mrb ben 19 yasındayım aile içi huzrusuzluk var ve ben sürekli stres ve üzüntü içindeyim daha önce okul bölüm yüzünden ağlamıştım sinir boşalması oldu antidepresan hap kullandım ve bıraktım üzülünce ağlayınca kalbim ağrımaya başlıyor daha önce ekg çektirdim bişey yok dediler psikolojik tanısı konuldu bu psikolojimi gerçekten böle bişey olurmu kalp krizi veya üzüntüden dolayı kalp damarlarında tıkanma gibi durumlarla karşılabilirmiyim sol kolum ağrıyor birde ssol bacağım basparmağımda mor ne yapmam lazım teşekkürleriyi çalışmalar

 5. Kardiyolog Dr Ahmet Karabulut
  Ocak 23rd, 2011 @ 20:05

  Şikayetleriniz stres kaynaklı görülüyor. Kalp kirizi veya kalp damarlarında tıkanma riski bu dönemde oldukça düşük.Şikayetleriniz böyle bir durumu düşündürmüyor zaten.Sadece kapaklarınız kontrol edileceği bir eko incelemesi sizin için iyi olur. Ayrıca bu süreçte psikolojik destek sizi rahatlatır. Geçmiş olsun.

 6. fatma
  Mart 8th, 2011 @ 17:53

  benim kardeşim 5 yaşında revamıbu be o daha çok küçük keşke onun yerinde ben hasta olsam keşke ailecek çok üzülüyorum bi yardım eden olsa ben kardeşim için canımımbile verrim herkez kardeşi için canını verir

 7. ozge
  Ekim 22nd, 2012 @ 18:00

  42 yaşındaki annemin 2yıla yakın topuk dikeni rahatsızlıgı var, bu rahatsızlıgın kalpe bi etkisi varmıdır sadece romatizmal bi hastalık olup kalble ilgisi yokmudur. dün gece uykusunda kalbinin ikikez durup tekrar hızlı bir şekilde çalıştıgını ancak uyanmak istesede uyanamadıgını söylemesi dudaklarındada arada belli olacak şekilde morllaştıgını gözlemlemekteyiz.böyle bi durumda yapmamız gerekenleri ögrenebilirmiyiz.

 8. Kardiyolog Dr Ahmet Karabulut
  Ekim 22nd, 2012 @ 22:14

  Topuk dikeni ile kalp hastalıkları bağımlı değildir ancak şiddetli ağrı ve rahatsızlık hissi çarpıntıya sebep olabilir..sağlıklı günler diliyorum..

 9. erdem kaya
  Kasım 13th, 2012 @ 09:07

  sayın doktorum , bende de panikatak ve reflü var , yaşım 34, kilom 86 boyum 177 cm, yokuş ya da merdiven çıkınca ister istemez her insanda çarpıntı ve yorulma olur, hemen yanımdakine soruyorum sana da böyle oldu mu diye o da tabi ki yokuş çıkıyoruz ben de tıkandım diyince anca rahatlıyorum, bir ölüm haberi, ya da kötü bir haber alınca duyunca, fena oluyorum , kafama çok takıyorum, panikatak hastalığım tam netleşmeden önce kalp tetkiklerim iyi çıktı efor testi dahil detaylı göründüm doktora, biliyorum psikolojik ağırlıklı sizin durumunuz diyeceksiniz ama sürekli bunları kafaya takmak kalbi yorar mı, ben yaşlarda risk nedir, ailemde de allaha şükür şu ana kadar bir sorun çıkmadı kalple alakalı, neden içimi hep bir korku kaplıyor,lütfen yorum yapınız , teşekkürler..

 10. Kardiyolog Dr Ahmet Karabulut
  Kasım 13th, 2012 @ 09:44

  Vakit kaybetmeden bir egzersiz programına kayıt olun bence..kondisyon arttıkça şikayetleriniz düzelecektir..sağlıklı günler diliyorum..

 11. onur
  Ocak 24th, 2013 @ 18:03

  merhaba hocam babamı hastaneye götürdüm ekg cektıler kalp krızı gecırmıs olabılırsın dedı doktor bamın kalple ılgılı hıc sıkıntısı olmadı bugune kadar sadece kontrol olsun dıye ılk defa goturduk sonra efor testıne gonderdı ve ekg yanıltmıs dedı gonderdı boyle bısey olabılırmı ekg yanıltabılırmı

 12. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 24th, 2013 @ 21:01

  EKG kardiyolojinin olmazsa olmazı. Ancak hastanın kliniği gözönüne alınmalı ve gerekirse ek testler istenmelidir. EKG de geçirilmiş kriz görüntüsü varsa başta eko olmak üzere ek tetkiklerle doğrulanmalıdır. Hastanın risk profili ortaya konulmalı ve sonraki takibe karar verilmelidir. Sağlıklı günler diliyorum.

 13. şaban
  Şubat 12th, 2013 @ 00:38

  hocam ben 2 sene önce göğsümün sağ tarafı önden arkaya kadar simetrik bir şekilde tam sağ tarafta müthiş bir ağrı sanka göğsümün sağ tarafına bir fil otumuş gibi ağırlık veya mengeneye sıkıştırılmış gibi bir ağrı ile sık sık zor nefes alma soğuk soğuk terleme ile eve kadar 200 m kadar yürüdüm evde kas gevşetici hap ve jel sürerek yatarak dinlendim 1 veya 2 saat sürdü ve ağrı yavaşladı acaba ben kalp spazmımı yoksa krizimi geçirdim ?

 14. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 12th, 2013 @ 06:43

  şikayetler kalp krizi için tipik olmasada; şikayetleriniz devam ediyorsa bir kontrolden geçmeniz ve ileri tetkik yapılması faydalı olur.

 15. yeşim ç.
  Şubat 20th, 2013 @ 11:50

  babam 48 yaşında kalp krizi geçirdi. 4 gün uyuttular, 2 hafta yoğun bakımda kaldı.beyni bu olayda çok zarar görmüş ve hafıza kaybı yaşadı bu yüzden.. çok çok eski zamanları hatırlıyo.yakın zamandaki olayları ise hemen unutuyo. hafızası daha da kötüleşmesin diye unutkanlık ilaçları kullanıyo şu an. hafızasının düzelmesi için uygulanacak bi tedavi yöntemi yok mu?

 16. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 20th, 2013 @ 13:43

  Hastanız çok ciddi bir klinik süreçten geçmiş. Nörolojik defisitlerin geri dönüşü 6 ayı bulabiliyor.Bu süreden sonra düzelme nadiren izleniyor. Anladığım kadarıyla gerekli tedavide verilmiş.Önerilen tedaviyi almak ve rehabilitasyon programlarına girmek tek seçim gibi görünüyor.

 17. yeşim ç.
  Şubat 20th, 2013 @ 14:54

  olayın üzerinden iki yıl geçti. hafızasında hiçbir düzelme yok. doktor bey bizi yönlendireceğiniz bir doktor ya da bir tedavi şekli var mı. lütfen yardımcı olun… teşekkürler

 18. gizem
  Haziran 20th, 2013 @ 16:30

  merhaba göğsmde bazen ağrı oluyo göğsüme bişey oturmuş gibi hissediyorum bazen derin nefes alıyorum aldığım nefes yetmiyor yardımcı olabilirseniz çok sevineceğm tşekkrler.

 19. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 22nd, 2013 @ 07:16

  muayene olmanız, risk faktörlerinizin sorgulanması ve efor testi faydalı olur.

 20. KALP KRİZİ ANINDA NELER YAPILMALIDIR? : kalbini sev!
  Temmuz 30th, 2013 @ 09:06

  […] Kalp krizi, zamanında ve etkili müdahale yapıldığında rahatlıkla atlatılabilecek bir durumdur. Özellikle ilk 2 saat içinde yapılan müdahalelerde kalpte oluşabilecek hasar minimale inmektedir. Kalp krizine etkili müdahale yapılmadığında hastalar ya kriz döneminde kaybedilmekte, yada krizin oluşturduğu kalp yetersizliği sürecinde yaşam beklentileri azalmaktadır. Bu nedenle kalp krizi geçirdiği düşünülen hastaların en kısa sürede etkili tedavinin yapıldığı bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. […]

 21. aslı
  Eylül 7th, 2013 @ 08:06

  merhaba. 21 yaşındayım çok şükür ağrı uyuşma gibi şikayetlerim olmadı yalnız geçen sene yakın arkadaşlarımdan birini beklenmedik şekilde kaybettim kalp krizinden çünkü hiç bir sorunu yoktu. bu olay beni çok etkiledi. 22 yaşındaydı daha o yaşta iki damarı tıkalıymış. geçen yaz kan idrar ve ekg testinden geçtim hiç bir şey çıkmadı çok şükür. yakınlarda gene yaptırmayı düşünüyorum . anne baba ve kardeşimde bu hastalık yok kalple ilgili. ancak dedem ve dayım da vardı. acaba bende de olabilir mi? teşekkürler.

 22. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 7th, 2013 @ 13:19

  20 li yaşlarda damar tıkanığlığı çok nadirdir. Bahsettiğiniz verilere göre sizdeki riskde düşük görünüyor.sağlıklı günler diliyorum.

 23. Emre
  Eylül 20th, 2013 @ 19:48

  Merhabalar hocam.Bende de son iki üç haftadır çok ciddi bir çarpıntı soğuk terleme göğüste yanma sol el ve ayakta ağrı nefes darlığı ve titreme var iki defa acile gittim acillik bi şeyin yok dediler uzmana göründüm ama testlerin sonuçlarını bekliyorum araştırdıkça ürküyorum sizce ciddi bir problemle mi karşı karşıyayım?

 24. Emre
  Eylül 20th, 2013 @ 19:51

  Merhabalar hocam.Bende de son iki üç haftadır çok ciddi bir çarpıntı soğuk terleme göğüste yanma sol el ve ayakta ağrı nefes darlığı ve titreme var iki defa acile gittim acillik bi şeyin yok dediler uzmana göründüm ama testlerin sonuçlarını bekliyorum araştırdıkça ürküyorum sizce ciddi bir problemle mi karşı karşıyayım? Yaş 21

 25. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 20th, 2013 @ 20:31

  Şikayetler bağlantılı görünmüyor.ciddi bir kalp rahatsızlığı ihtimali düşük.

 26. kaptan
  Ekim 16th, 2013 @ 18:11

  sayın hocam 4 gün önce amcam(46) kalp krizi geçirdi,yere yığılmasıyla en yakın hastaneye ulaşması 3-5 dk civarı sürdü.hastaneye ulaştığında kalbi durmuş vaziyetteyken (elektro şok)defibrilasyonla tekrar çalıştırılmış ayrıca tekrar döndürme çabası şükür ki kısa sürmüş.sonrasında yoğun bakım ünitesi daha iyi olan bir hastaneye sevkedildi,orada da kardiyoloji doktoru o an yoktu ve yoğun bakımdaki ilgili doktor durumu kritik ,sabahı beklemeliyiz dedi. 1,2 saat sonrasında, kardiyoloğa da ihtiyaç olabilir dediler ve biz de oraya en yakın ve kardiyoloji doktoru bulunduran başka bir hastaneye sevk ettirdik ve oraya ulaşır ulaşmaz anjiyo uygulanıp tıkanmış 2 damarı açılıp,stent takıldı.yaklaşık 1,2 gün uyutulduktan sonra bilinci açılan ve konuşup,yürüyebilen amcam şuanda çok iyi gözüküyor ancak hafıza(unutkanlık) yaşıyor.yakınlarını dostlarını herkesi tanıyor ama 1 saat öncesini unutuyor.sizce de bu geçici hafıza bozukluğu mudur yoksa korkulan kısa süreli hafıza kaybı durumu olabilir mi?doktorları 10-15 günlük süreçte hafıza sorunu yaşayabilir demişlerdi ama rahat olamıyoruz,sizin fikriniz de bizim için önemli saygılar…Allah tüm hastalara acil şifalar nasip etsin..

 27. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 16th, 2013 @ 19:03

  Erken dönemdeki nörolojik bozuklukları normal karşılamak gerekir..kalıcı hasar tanımı için 6 ay beklemek gerekir.erken ve etkili müdahale ile hastanız kurtarılmış.

 28. semih
  Ekim 29th, 2013 @ 18:53

  hocam iyi günler 22 yaşındayım.bugün sol kolum ağrımaya başladı.ama kalp krizi belirtilerine baktım öteki belirtilerin hiçbiri yok.sizce ne olabilir.psikolojikmidir acaba?

 29. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 30th, 2013 @ 13:47

  genç yaşta sol kol ağrısı ile kalp krizi birlikteliği çok çok nadirdir. basit ağrı kesiciler yararlı olabilir

 30. abdullah
  Kasım 13th, 2013 @ 10:22

  hocam ıyı gunler benım 3 4 gundur kalbım agrıyor . sankı ustunde bır agırlık varmıs gıbı hıssedıyorum . ve suan ayagım kırıldı alcıda stresten olabılırmı acaba ? doktora gıttık ekg cektırdıgımızde kas agrısı dedı dogrumudur? ama gcmedı bu arada yaşım 15. korkuyorum.

 31. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 13th, 2013 @ 11:58

  3-5 günlük ağrı kesici tedavi şikayetleri geçirecektir. kriz ihtimali çok düşük görünüyor.

 32. mutlu
  Kasım 15th, 2013 @ 08:17

  babam amılyat oldu tek damarı degıştı tekrar kalp krızı gecırırmı acaba kalp krızı gecırmeden erken tanı koydular teşeekur ederım

 33. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 15th, 2013 @ 10:45

  kalp hastalığı ilerleyicidir.diğer damarlardan kriz geçirme riski var elbette.düzenli takip önem arzediyor.

 34. mustafa bakır
  Kasım 16th, 2013 @ 21:37

  merhaba hocam.yaşım 29.
  sol göğsümde batma şeklinde bir ağrı yıllardır ara ara geliyordu.en son 2 ay önce aynı şekilde bir ağrı başladı göğsümde ve bir ay kadar sürekli devam etti.ağrıyı ayakta iken daha az hissediyor uzandığımda ise batmaya devam ediyordu.ağrı sol göğüs ile hafif sol kol koltuk altına doğru yürüme yapıyordu.

  üşüttüğümü düşünüp hamama gittiğimde,10 dk sonra sol kolum karıncalanmaya başlayıp uyuştu.durumdan endişelenip kardiyolojiye başvurdum.ekg,efor ekg,kan testleri ve doktorun ultrason benzeri bi aletle kontrolleri sonucu; doktor önce mitral kapak porpulusu olduğunu fakat kapaktaki çökmenin çok az oldugu ve önemsiz olduğunu söyledi.vasoxen denen bi ilacı bir hafta kullandıktan sonraki kontrolde olayı kas ağrısına bağladı.

  daha sonra bu ağrıyı üşütmem sonucu sağ tarafımdada hafifçe hissettim ve göğüs hastalıklarına başvurdum.burdada akçiğer filmi çekilip temiz olduğu söylendi.olay gene kas ağrısına bağlandı.antibiotik verildi ve kullanmam istendi.

  sorum şu olacak;üzüldüğüm zaman bu batma şeklindeki ağrı şiddetli bir şekilde tekrar beliriyor ve belli bir süre sonra kayboluyor.fakat gün içinde tekrar ara ara yokluyor.

  ben olayın kas ağrısıyla tanımlanmasına inanamıyorum çünkü nasıl bir kas ağrısı 2 aydan fazla süredir kendime dikkat etmeme ve ilaç tedavisi uygulanmasına rağmen devam edebilir.

  bu olay psikolojik olabilirmi yoksa önemsenmeyen kapak çökmesiyle alakası olabilirmi?yada koroner arter yetmezliği gibi farklı bir sıkıntı olma olasılığı varmıdır?
  saygılarımla…

 35. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 16th, 2013 @ 23:00

  İlk tanımlanan yatarken artan ağrı üşütmeye bağlı ağrı grubuna benziyor.son tariflenen ise stres kaynaklı geçici göğüs ağrısı..koroner yetmezlik olduğunu düşünmüyorum.kapak çökmesine bağlı ağrılar uzun süreli olmaz genellikle..geçmiş olsun

 36. tunç
  Kasım 17th, 2013 @ 20:44

  hocam 1 ay önce kendimce kalp krizi gecirdim sigara alkol stres vardı saglık kurulusuna gitmedim ama ciddiydi yavasca düzeldi ileliyen zamanlarda gittim kontrole bütün testlerde bişe cıkmadı acaba düzeliyommu risk vamı hala endişelerim devam ediyo sigara alkol herseyi bıraktım stres te yapmıyom olumlu olurmu hocam bilgilerinize ihtiyacım var

 37. tunç
  Kasım 17th, 2013 @ 20:45

  yasım 21

 38. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 18th, 2013 @ 14:21

  attığınız adımla gelecek için iyi bir yatırım yapmışsınız. geçirdiğiniz olayın kalp krizi olma olasılığı gözükmüyor.

 39. tunç
  Kasım 20th, 2013 @ 20:20

  teşekkürler hocam

 40. ahmet yilmaz
  Kasım 24th, 2013 @ 18:52

  merhaba hocam´´
  bende 2-3 yildir sol gögsümde sürekli ara ara gelen batici agrilar var..
  sik sik derin nefes alma ihtiyaci hissediyorum..

  4-5 ayda bir tekrarlayan gece nefessiz kalip ani bir sekilde yatagimdan sicrayip zar zor nefesimin yeniden gelmesini sagladigim durumlar oluyor..

  asiri stres ve üzüntü var bende..sürekli..
  yasim 37.

  daha once testlerde kalp krizi belirtileri yoktu..ama son zamanlarda stres ve üzüntü kaynaklari artti…

  fikriniz nedir ..
  tesekkür ederim.

 41. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 25th, 2013 @ 12:23

  şikayetler tipik olmamakla birlikte tekrar muayeneden geçmeniz faydalı olur.

 42. Rüveyda
  Aralık 16th, 2013 @ 17:27

  MERABALAR HOCAM..DEDEM 81 YAŞINDA ŞEKER HASTASI AYAKLARI KESİK BACAĞININ DAMARI TIKALI DAMAR TAHRİP OLDUĞU İÇİN AÇAMIYORLAR KILCAL DAMARLARLA BESLENİYOR..MİDE YANMASI BOYUN TUTULMASI GİBİ RAHATSIZLIKLARLA HASTANE GÖTÜRDÜK KALP KRİZİ GEÇİRDİ MASAJ YAPIP HAYATA DÖNDÜRÜLDÜ ANCAK YOĞUN BAKIMDA 48 SAAT GEÇİRDİ UYANDIRILDI ANCAK SOLUNUM SORUNU YAŞADIĞI İÇİN MAKİNAYA BAĞLI HALA YOĞUN BAKIMDA.KALP DAMARLARI TIKALI KALBİN BİRBÖLÜMÜ HASAR GÖRDÜĞÜNDEN YAPACAK HİÇ BİR ŞEY KALMADI DİYORLAR EYER YOĞUN BAKIMDAN BİRAZ TOPARLANABİLİRSE ANJİO YAPARIZ DEDİLER ..NE YAPABİLİRİZ SİZ YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.TEŞEKKÜR EDERİM

 43. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 19th, 2013 @ 15:18

  Hastanızın durumu kritik. Genel durumunda toparlanma olursa anjiyografi yapılabilir.

 44. Tayfun
  Aralık 21st, 2013 @ 00:19

  Hocam benim amcam kalp ameliyatı oldu 4 gün önce ve dün akşam üstü kalbi 40 dakkafelan durmuş sonra doktorlar kalbin yeniden çalışmasını sağlamış ve şimdi beyine oksijen gitmi yormüş doktorlar 72 saat beklenmesını söylemişler :( şuana kadar hiçbi gelişme yok durumu ne olur sizce

 45. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 21st, 2013 @ 11:37

  hastanızın durumu kritik görünüyor. işlem sonrası felç geçirmiş olabilir. ilk 3 günde toparlamayan hastaların uzun vadede düzelme şansı oldukça düşük. geçmiş olsun

 46. Serdar
  Aralık 22nd, 2013 @ 13:04

  Mrhb hocam benım babam anıden mıdem ağrıyor dedi agrı kesıcı verdık babam maden suyu ıcerdı onu ıstedı 2 3 dk sonra onu ıctı cok terledı ben komsuya haber vermeye gıttm 1dk surmeden geldm annem korıdora cıkarmıs babam kendını kıtledı ben dıslerını actm dılını cıkardm sonra komsumz babamın kalbıne 5 6 kez masaj yaptı babam kendıne geldı 15 dk ambulans geldı ben babamı hıc uyutmadım hastanede ılac falan verdler gordugum kadarıyla sonra 30dk kaldık sonra babamı sedyeye koyup 1,5 saatlık yere sevk yaptılar bız arkasından gıttık oldu dedıler ınanamıyorum hocam cok uzuluyorum ıhmal mı ettık dıye gondermelerı dogrumu sızce neden amalıyata almdlar ozamn bekletmeselerdı hocamm babam 45 yasındaydı dayanamıyorm bu anı acıya

 47. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 22nd, 2013 @ 18:46

  Hasta çok ciddi bir kalp krizi geçirmiş.genç hastalarda % 20 ye varan ölüm oranı rapor edilmiş. Başınız sağolsun.

 48. onurhan
  Nisan 13th, 2014 @ 13:24

  Merhabalar bir sey sorcaktim yasim 16 6 ay sonra 17 me gircem 90 kilo 1.63 boyundayim mangala gitmiştim kalbimde agri kol uyusuklugu terleme oldu hastaneye gittim ekg cektiler kanima baktilar birsey cikmadi daha sonraki gun kardiyolojiye gittim cocuk hastanesine eko çekildim ve ekg yine biai yok dedi doktor kalbinde onemli bisi yok dedi eko sonuçlarında da buyuk damar iliskileri normal ve digerleride normal yazıyo bana kiko vercen dedi bişeyin yok dedi gun gectikce agri azaliyor ama korkuyorum panik atak geliyor kalbimde , karin bolgeme dogru ufak bir agri olunca korkuyorum sizce birseyim varmıdır kalp krizi gecirirmiyim ??

 49. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 14th, 2014 @ 06:33

  muayene sonucunuz temizse panik yapacak bir durum söz konusu değil.

 50. irem soyer
  Mayıs 7th, 2014 @ 09:12

  annem 78yaşında femur ameliyatı oldu.ameliyat sırasında tekrar kırılma olmuş.bir buçuk ay yürümedi.sadece ayağa kaldırıyorduk.son ayağa kaldırdığımızda kalkmakta zorlandı. sonra biraz bacaklarını hareket ettirdik.arkasında annemin çenesinde morarma oldu. burnu soğudu sarardı. solunum güçlüğü oldu. terledi hırıltılı solunum ve göz bebekleri büyüdü solunumu durdu.kalp masajıyaptık kalp atımları başladı.112 geldi kendine gelmiş dediler oksijen maskesi taktılar hastaneye gittik.geri döndürme odasına aldılar.yarım saat sonra doktor öldüğünü söyledi.ölüm nedenini sordum geldiğinde ölmüş bilmiyorum dedi.ölüm nedeni miyokard enfarktüs ve KKY yazmış.annemin kalp krizi geçirmesine hareket etmesi sebep oldu diye üzülüp kendimi suçluyorum.açıklama istiyorum.

 51. irem soyer
  Mayıs 7th, 2014 @ 09:32

  annemi yatırsaydık bunlar olmazdı. diye kahroluyorum lütfen bir açıklama istiyorum .annemde kalp yetmezliği vardı.

 52. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 8th, 2014 @ 06:14

  hastanın kliniği daha çok akciğere pıhtı atılmasına benziyor. Kalça ameliyatları ve uzun süre yatağa bağımlılık bacaklarda pıhtı oluşumunu ve akciğere atılmasını tetikleyebiliyor.

 53. irem soyer
  Mayıs 13th, 2014 @ 13:31

  verdiğiniz bilgiye teşekkür ederin.yine aynı konuyla ilgili sorum dlacak
  amelyattan sonra 20 gün fraksiparin kullandık . sonra doktor gerek yok dedi. annemin herzaman kullandığı ekopirini kullanalımmı dedim onu kullanabilirsiniz dedi.
  ekopirinin emboliyi önlemede etkisi ne derece.
  ayağa kalkmadığı sürece fraksiparin kullanmamız gereklimiydi. yada başka ne yapılabilirdi.

 54. irem soyer
  Mayıs 14th, 2014 @ 11:03

  verdiğiniz bilgiye teşekkür ederin.yine aynı konuyla ilgili sorum dlacak
  amelyattan sonra 20 gün fraksiparin kullandık . sonra doktor gerek yok dedi. annemin herzaman kullandığı ekopirini kullanalımmı dedim onu kullanabilirsiniz dedi.
  ekopirinin emboliyi önlemede etkisi ne derece.
  ayağa kalkmadığı sürece fraksiparin kullanmamız gereklimiydi. yada başka ne yapılabilirdi.

 55. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 15th, 2014 @ 16:12

  tedavi şekli dogru görünüyor.genel yaklaşım heparin ile belli bir süre koruma ve takibinde aspirindir

 56. irem soyer
  Mayıs 16th, 2014 @ 14:35

  teşekkürler. bir sorum daha olacak size.doğru tedaviye rağmen hasta emboli geçirebiliyormu.
  ben internetten araştırıyorum ama cevap bulamadım. cevaplarsanız sevinirim

 57. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 17th, 2014 @ 07:30

  kan sulandırıcı tedavi altında da emboli riski mevcuttur ancak bu risk tabiki göreceli olarak daha düşüktür.

 58. damla ozkan
  Haziran 4th, 2014 @ 08:28

  Hocam benim gogsumun çeşitli yerlerinde agrilar meydana geliyor.Bunun çok şiddetli olduğu zaman soguk terleme basdonmesi ve bayilma hissi halszlik oluyo.cenem uyusuyo yuzumun sol tarafinda elektrik carpmasi olusuyo.dun sinirlendim siddetli bagirdim ondan snra bu belirtiler oldu. babam kalp hastadi by pass oldu
  Genetik olablrmi.

 59. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 4th, 2014 @ 08:51

  şikayetler stres sonrası gelişen bulgulara benziyor. ancak babanın bypass olması kötü genetik mirası gösterir ve kontrolden geçmeniz faydalı olur

 60. zeynep yiğit
  Temmuz 9th, 2014 @ 20:31

  Merhaba ahmet bey
  12 gün önce abim kalp krizi geçirdi. Kendisi 31 yaşında. Hemen müdahale etmeye çalıştık nefes almiyordu babam kalp masajı yaptı 15 dakika içerisinde hastaneye yetiştirdik fakat hastaneye gittigimizde kalbi durmustu doktorlar geç kaldigimizi söylediler tabii bizim için çok zor anlardi bütün ailem yıkıldı bu süre sonra zayıf bir nabız aldıklarını söylediler 45 dakika CPR yapilmis ve hemen anjiyo ya aldılar. Aylarca uyutulabilecegini felç kalabileceğini durumunun cok kotu oldugunu hazirlikli olmamizi söylediler. Bu arada öğrendik ki abim son zamanlarda uyuşturucu hap exstazy bonzai gibi seyler kullanmaya başlamış. Abim yogunbakimdaki 3. gunünde gözlerini açtı vücudunda hiçbir sorun yoktu felç değildi bir hafta yogunbakimda kaldı şimdi ise normal odada hala hastanede. Fakat hafızası ile ilgili sıkıntı var. Bizi hatırlıyor birçok şeyi hatırlıyor ama son zamanlarda olan şeyleri hatırlamıyor 1 ay önce araba almıştı mesela onu hatırlamıyor ve anlamsız cümleler kuruyor bazen cocuk gibi davraniyor sürekli bişeyler söylüyor bişeyler anlatıyor ama çoğu anlamsız seyler. Bu durum gecicimidir abim zamanla düzelir mi yada bu durum için onerebileceginiz bir tedavi varmidir. Hastaneden yarın taburcu oluyor ve biz çok korkuyoruz bu durumda evde olması sağlıklı mı başka bir hastaneye yatirmalimiyiz yada onerebileceginiz bir tedavi yöntemi varmidir Yardımınız rica ediyoruz. Çok zor durumdayiz.
  Şimdiden teşekkürler

 61. ayse
  Temmuz 9th, 2014 @ 23:37

  Iyi gunler hocam bende panik atak var sürekli göğsümde agri oluyor kalp tetkikleri efor yapildi cok az kaçak var dendi diğer her şey normal her atak geldiğinde kalp krizi geciricem diye cok korkuyorum her sey normalken kalp krizi gecirilirmi

 62. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 10th, 2014 @ 08:27

  bulgular normalse kriz riski düşüktür..

 63. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 10th, 2014 @ 08:28

  CPR uygulanan hastalarda nörolojik defisit kalıcı olabiliyor..Kesin bir kanı için 6 ay beklemek lazım..Rehabilitasyon merkezleri bu tür hastalara yardımcı olabiliyor. Geçmiş olsun.

 64. yeliz
  Ağustos 10th, 2014 @ 21:02

  Bir aydır durmadan sol gögsüm agrıyor3kere EKG çekildi sorun yok dendi ama agrim hala devam ediyor kalple ilgili sorun olsa aylarca durmadan sürermi

 65. eda
  Ağustos 10th, 2014 @ 23:37

  merhaba ben 19 yasindayim 3 haftadir zayflama hapi kullaniyorum cok yiyen biriyim bi bayan olarak gobegimden rahatsizlik duydum 1 haftada 65 kilodan 60 kiloya dustum ilac bana 3 haftadir bisey yedirmiyor yaklasik 1 haftadir carpinti kalp ve mide agrisi sol kolumun agridigini uyustugunu hissediyorum cenem kitleniyor dislerimi sikıorum fakat farketmeden sikiyorum cenem cok agriyor bazen kalbim cok hizli atiyir agriyor midem baski yapiyomus gibi oluyor ozellikle aksamlari dun cok rahatsizlandim gece acile gittim serum verdi bisey yok dedi fakat agrilarm hala devam ediyor ve kalbim orantisiz carpinti yapiyor midem bulaniyor basim donuyor korkuyorum hocam bu kalp lemi ilgili

 66. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 11th, 2014 @ 07:00

  ağrının kalple ilgili olma ihtimali oldukça düşük.

 67. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 11th, 2014 @ 07:01

  ani kilo verme vücudun tansiyon ve metabolizmasını etkileyerek çarpıntı halsizlik yapabilir. Kilo verme belli bir düzen içinde planlanmalıdır.

 68. yasin
  Ağustos 11th, 2014 @ 15:41

  Sayın hocam 20gündür kalbimde ağrı var hic durmuyor ama arada durunca sırtım ağrıyı biri geçince biri agrıyor uç kere EKG çekildi temizkan tahlili temiz sorun yok dediler boynumda uç aydır bir ağrı var acaba kalbime sırtıma boyun ağrı yapıyor olabilirmi sürekli kendimi dinliyorum eve kapandım kalbimde birşey olacak diye çok korkuyorum kendimi Dinledikçe agrılarım artıyor yolda yürürken falan kalbim agrımıyor evde oturunca yağınca başlıyor

 69. yasin
  Ağustos 12th, 2014 @ 08:22

  Merhaba hocam kalbimde 2o gündür agrı var 3kere EKG çekildi temiz kantahlili yapıldı temiz ama agrı sürekli var gögüs ağrısı geçince sırtımda agrı başlıyor ikisi aynı anda degil biri geçince biri başlıyor kendimi çok dinler oldum Dinledikçe agrılarım artıyor dışarıya çıkmaya korkar oldum sırtımı bir yerlere yaslıyorum sırtında kemikler küt küt kütürdüyor hocam birde 4aydır boynumda şiddetli agri var ve baş dönmem var acaba kalbime ağrıyı boyun yapıyor olabilirmi

 70. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 13th, 2014 @ 06:04

  kontroller normalse panik yapmaya gerek yoktur.

 71. serhat
  Ağustos 14th, 2014 @ 02:26

  Merhaba. 19 yaşındayım doğuştan kalbim delik. Sürekli nefes darlığı ve göğüsümde sıkışma çekiyorum. Bugun aniden sıkışma oldu ve gözlerim kararmaya başladı ayaklarıma kadar her yerim titremeye başladı. Nefes darlığı gene hat safhada Sanki kulağımda bomba patladı anlatılmaz biseydi. bi kaç dakika resmen baygın durdum. Hic boyle bisey olmamıştı. Boyle bi sıkışma da hissetmemiştim. Sizce bunun kalbimle alakası var mı ? Teşekkür ederim

 72. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 14th, 2014 @ 06:07

  şikayetler daha çok panik kaynaklı görünüyor. kalp hastalığı için düzenli takip yeterlidir.

 73. cennet
  Ağustos 20th, 2014 @ 20:08

  Merhaba doktor bey benim.babam 10 gün önce kalp.krizi geçirdi şuanda 10 gün olmuş durumda ilk başta uyuttular sonra ilacın dozunu düşürduler gelen tomografi filmlerine göre doktorlar beyninde birsey olmadığını tertemiz olduğunu söylüyorlar fakat biz hala neden uyanmadigini merak ediyoruz sizce neden uyanmiyor

 74. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 21st, 2014 @ 09:33

  10 günlük koma hali mevcut hastanın takibini nöroloji tarafından yapılması daha uygundur.

 75. nevin
  Ağustos 26th, 2014 @ 08:47

  Hocam 34yaşındayım bir buçuk aydır kalbimde hic geçmeyen agrı var göğüs agrım hafifleyince iki göğüs ortasında baskı hissediyorum yani biri hafifleyince digeri başlıyor benim sorum kalple ilgili sorunum olsa bir buçuk ay hic durmadan sürermi kendimi kalp hastası zannediyorum 2defa EKG çekildi temiz çıktı biktım bu agrıdan yani kalp ağrısı aylarca sürermi

 76. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 26th, 2014 @ 14:13

  Tariflediğiniz ağrı ilk planda kalp hastalığını düşündürmüyor. Yinede ayrıntılı bir muayene faydalı olur.

 77. Kaan3555
  Eylül 4th, 2014 @ 11:25

  Öncelikle merhaba , ben doktora gittim kalp çarpıntısı şikayetiyle egk çekildi ultrasonla kalbime baktı kan tahlili yaptırdım hepsi temiz çıktı hiç bi sorun yok fakat hareket edeyim çarpıntım artıyor nefes darlığı var biraz gece yüzümde ellerimde uyuşmalar oldu sizce sebebi nedir

 78. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 6th, 2014 @ 07:38

  Kondisyon düşüklüğü çarpıntının sık bir sebebidir. Ayrıca kan değerlerininde kontrolü faydalı olur.

 79. deniz
  Eylül 10th, 2014 @ 18:42

  Merhaba, kardeşim 17 yaşında. 3-4 gündür kalbinde çok agrı var. Nefes alıp verirken gögsüne bır şey saplanıyormuş gıbi hıssediyor. Bu agrı zaman zaman sırtına vuruyor. Gógüs altı gögüs çevresinde de oluyor. Agrıdan terledigi de oluyor. Teleşlanmamızı gerektiren bişey mı ?

 80. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 11th, 2014 @ 09:36

  genel bir muayeneden geçmeniz faydalı olur. bir enfeksiyon gelişimi saptanabilir.

 81. yeliz
  Eylül 16th, 2014 @ 19:02

  Sayın hocam kalp agrım geçmiyor yürürken yada is yaparken agrımıyor. Yatınca agrıyor kalpte sorun olsa iki ay durmadan agrirmi akciger ilaçlı tomografi yapıldı temiz kalp çevresinde sorun yok sanki vücudumu saga sola çevirince birde yüz üstü yatınca ağrıyı daha çok hissediyorum bende damar tıkanıklığı olabilirmi yaşım 35 kalp agrisi durmadan iki ay sürermi acaba

 82. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 20th, 2014 @ 06:54

  göğüs ağrısı kalp ağrısını düşündürmüyor. ailede kalp hastalığı sıksa kontrol faydalı olur.

 83. yeliz
  Ekim 4th, 2014 @ 21:08

  Sayın hocam kalp agrısı üç ay durmadan sürermi böyle sızı şeklinde bazen batma şeklinde

 84. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 8th, 2014 @ 07:00

  gelip geçici batma şeklindeki ağrılar genelde kalp kaynaklı değildir.

 85. soner
  Ekim 11th, 2014 @ 10:41

  Hocam dört aydır kalbim geceli gündüzlü agrıyor uykuda agrımıyor boynum çok agrıyor kalp durmadan agrırmı

 86. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 11th, 2014 @ 14:20

  Şikayetinizin kalp kaynaklı olma olasılığı düşük..muayene olmanız faydalı olur.

 87. soner
  Ekim 11th, 2014 @ 15:52

  Sagolun hocam kendimi dinler oldum bazen hızlı yol yürüyünce nefes nefese kalıyorum EKG çekildi kan tahlili temiz akciger tomografisi de temiz kalp krizi geçircem diye çok korkuyorum

 88. akın
  Ekim 21st, 2014 @ 18:39

  Bi sorum olacaktı sizce ne yapmalıyım okulda derste iken bir anda bir çarpıntı oldu ve kalbin sanki büyüdü akciğerlerimin arasında sıkıştı nefesimi küçük küçük almaya devam ettim ilk başladığı an gözüm anlık karardı 10 dk boyunca yavaş yavaş geçti bide sürekli sternum kemiğiminde özellikle genleştiğim zaman ve ya ağır kaldırma sonucunda ağrıyor ne yapmalıyım

 89. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 22nd, 2014 @ 06:28

  Şikayetler kalp kaynaklı görünmemekle birlikte muayene olmanız faydalı olur.

 90. akın
  Ekim 22nd, 2014 @ 12:25

  Bunu için hangi bölüme randevu almalıyım Teşekkürler

 91. anıl
  Ekim 23rd, 2014 @ 07:40

  Hocam 18 yaşındayım 7 ay önce kaza sonucu femur kemiğim kırıldı ameliyat günü beklerken 1 haftanın sonunda akciğer embolisi geçirmişim uyandığımda yoğun bakımdaydım 1 hafta orda kalmıştım boğazımda büyük bir hotumla nefes alıyordum 4 felan o kaldi ama orasi başka özel bir hastahaneyeydi bana ilk sorduklari astım bronşit varmıydı diye sordular bende bilmiyorum dedim ondarda emboli gecirmen çok küçük bir ihtimal sternum kemiğinde kırık var dediler ciğere zarar vermis olabilir dediler bunu dedeme sordum sende çocuk astım bronşit vardı dedi gerçekten olabilir mi riskleri nedir bu arada ciğerimde batmalar arada oluyor ve hayla sternum kemiğimde zorlanma olunca acı oluyor sizce bi sorun varmı Teşekkürler

 92. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 23rd, 2014 @ 09:43

  femur kırıkları sonrası akciğer embolisi gelişebiliyor. sternum ve kaburga kırıkları genelde travma sonrası oluşur. ağrılı bir süreçtir. düzenli kontrelleri ihmal etmeyin.

 93. gökhan
  Ekim 25th, 2014 @ 10:19

  25 yasındayım bir aydır devam eden bazensternumda yanma bazen sol tarafımda iğne batması şeklinde kramplar sol kolda uğuşma ve sırta vuran ağrılarım oluyor ekg eko efor ve kan testlerim yapıldı temiz çıktı agrılarım hala devam edıyor sorum şu ki testler temiz cıkmasına ragmen kalp krizi gecirme riskim nedir

 94. eren
  Ekim 26th, 2014 @ 21:33

  hocam merhaba doktora gitmeden önce danışmak istedim 3-4 gündür kalbimde bıçak saplanır gibi oluo nefesımde problem olmuyo sadece sol bacagımdakı damar çekilir gibi oluyor kalp ağrısıyle birlikte ama o esnada nefes alışımda veya herhangı bıyerımde bısey olmuyor şimdiden teşekkürler…

 95. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 28th, 2014 @ 11:54

  kalp krizi geçirme riskiniz oldukça düşük seviyededir.

 96. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 28th, 2014 @ 11:58

  gezici vücut ağrılarının kalp kaynaklı olması muhtemel görünmüyor.

 97. muammer
  Ekim 30th, 2014 @ 19:39

  hocam ekg efor eko holter hepsi temiz ama tansiyonum 13 9 14 8 12 8 12 9 değişiyor kalbe zarar verir mi

 98. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 31st, 2014 @ 07:54

  hipertansiyon adayısınız. tuz kısıtlaması ve egzersiz, ideal kiloya ulaşma şimdilik yeterli olacaktır.

 99. hande
  Kasım 8th, 2014 @ 21:13

  Hocam merhaba. Iki gün önce tansiyon düşmesi sebebiyle serum takıldı. Hastaneden çıktıktan sonra ertesi günden itibaren sol göğüs altımda ve sırtımda ağrı, baskı hissediyorum. Herhangi bir nefes darlığı yok sadece ağrı. O gün ekg çektirdik temiz çıktı. Kalple ilgili bir sorun olabilir mi

 100. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 10th, 2014 @ 07:57

  göğüs ağrıları tansiyon düşmesine bağlı gözükmüyor. tahliller normal ise ağrı kesici tedavi alabilirsiniz.

 101. umut
  Kasım 10th, 2014 @ 09:31

  Hocam merhaba , Abim vefat edeli 3 gun kadar oldu demir kesme makinasi ile ayagini yaraladi yarasi kemige kadar deydi ve bu olaydan 4 gun sonra vefat etti bende otopsisini istedim ve hastanenin savunmasinda kalp krizi denildi Bu ayaginin kesilmesi ile vefati alakalimi ayak kalp krizine neden olurmu yoksa bu vefat neden olmus olabilir acaba yanlis igne mi vurdular vefat etmeden once ayaginin agridigini soyluyordu ve hastaneye gittiginde %10 nefes aliniyormus dediklerine gore bi yorumlarmisiniz simdiden tesekkur ederim

 102. umut
  Kasım 10th, 2014 @ 11:19

  Hocam bi konu hakkinda danistim yukarida kaldi problemim cevaplamadiniz lutfen bi yol gosterirmisz

 103. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 11th, 2014 @ 07:50

  Ciddi fiziksel veya duygusal stres kalp krizini tetikleyebilir. hastanın kesin ölüm sebebi otopsi ile anlaşılabilir.

 104. Songul
  Kasım 11th, 2014 @ 17:51

  Hocam benim sorum, yol yurudummu kalbimin etrafi ve sirtimda cok yanma ve agri oluyor kalp ritim bozuklugu icin hap kullaniyorum…Kalp krizi gecirme oranim yuksek mi??
  Ltl kolesterolum 157 tirigirislerim 337

 105. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 12th, 2014 @ 08:01

  kriz riski açısından muayene olmanız ve efor testi gibi tetkikler faydalı olur.

 106. yeliz
  Kasım 19th, 2014 @ 09:46

  Hocam dört aydır kalbim durmadan agrıyor su EKG eko efor testi ve ilaçlı akciğer tomografi çekildi hepsi temiz çıktı kalp için bu testler yeterlimi

 107. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 19th, 2014 @ 15:22

  geniş kapsamda testler yapılmış. şikayetler devam ediyorsa farklı bir branşa muayene faydalı olur.

 108. yeliz
  Kasım 19th, 2014 @ 15:56

  Sayın hocam sizce hangi branşlara gitmeliyim boyun düzleşmem var fizik tedaviye gidiyorum şimdiden teşekkür ederim

 109. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 20th, 2014 @ 06:49

  fizik tedavi iyi seçim..

 110. alper
  Kasım 28th, 2014 @ 23:38

  Hocam ben alper 22 yasındayım 2 aydır gogsumde sol kolumdan parmaklarıma enseme ve sırtıma uzanan agrılar var ılk baslarda lokal sekılde ıdı bu agrılar ama sonra agrılar sıklasmaya basladı defalarca gecelerı acıle gıttım cekılen ekgler hep temız cıktı ayno zamanda. Kardıyolojıye gıttım ekg cekıldı eko yapıldı degerlerımın normal oldugu ve bu yaslarda kı bu agrıların kalple alakalı olamayacagı soylendı. Gogus hastalıklarına gıttım akcıger fılmı ıle nefes testı yapıldı onlarda temız cıktı. Fızık tedavıye gıttım boyun mr ı cekıldı bpyun duzlesmesı oldugunu soyledı tedavıye baslandı ama benım agrılarım devam edıyo sızce bu agrıların nedenı nedır..

 111. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 29th, 2014 @ 10:00

  uykusu düzensizliği, stres ve yorgunluk bu tür ağrıların en sık sebebini oluşturur.

 112. Gökhan
  Kasım 29th, 2014 @ 11:58

  İyi Günler ben 14 yaşındayım ve 2 3 haftadır göğüsümde boynumda ve sırtımda uyuşma tarzı ağrımalar oluyor damarlarım çok belirginleşti bir kere sağlık raporu aldım temiz çıktı 3 kere ekg çekildi ekgnin birinde eksik sağ dal blou yazıyor fakatt doktor önemli görmedi en son kan tahlili akciğer filmi ve ekg istedi onlardada bişey çıkmadı ayın 10 da eko çekilicek acaba bişey çıkarmı çarpıntım oluyor ve kendimi sürekli dinliyorum 4 tane doktora gittim teşekkür ederim.

 113. Gökhan
  Kasım 29th, 2014 @ 12:15

  ve baş dönmem var b12 vitamini eksik çıktı oda yaparımı acaba çarpıntı başdönmesi ağrı ?

 114. Gökhan
  Kasım 29th, 2014 @ 12:19

  İyi günler . Ben 14 yaşında lise 1 im daha önceden yüzme ve basket felan oynuyorum hiç şikayetim olmadı 2 3 haftadır ağrılarım var sol güğüsümün ucuna doğrru ve koltuk altıma doğru uyuşma tarzı ağrılar oluyor B12 eksik çıktı çarpıntım var 4 tane doktora gittim 2 kere akciğer filmi çekildi ekg nin 1 de eksik sağ dal bloğu yazıyordu önemli bişey görmedi şidmi eko çekilicek ama bişey yok dediler ben kendimi sürekli dinliyorum baş dönmem felan da var acaba neden kaynaklanıyordu psikolojikmidir teşşekürler :) :/

 115. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 1st, 2014 @ 08:15

  şikayetler ciddi görünmüyor. tam olmayan sağ dal bloğu paterni gençlerde sıktır. panik atak tetiklenmiş gözüküyor. doktorunuz gerekli açıklamayı yapacaktır.

 116. zeynep
  Aralık 1st, 2014 @ 14:46

  Merhaba ben 17 yasindayim nefes aldigim zaman sanki nefesim yetmiyomus gbi hissediyorum uyandigim zaman cenemde bi agri oluyo ve kalbime agri saplaniyo ama cok uzun surmuyo eskisine gore cok cabuk yoruluyorum kalbim cok hizli atiyo ve bazen bu hizli atmasi otururken oluyo bas donmesi cok fazla var doktora gittim ama bana sinuzit var hepsi buna bagli dedi ilac verip eve gonderdi ama hic bi faydasi olmadi simdiden tesekkur ederim

 117. Gökhan
  Aralık 1st, 2014 @ 18:28

  Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Sırtımda ağrılarda var doktora gidiyorum bişey çıkmıyor ve doktora inanmıyorum en son bi çoçuk kardiyoloğuna randevu aldık acaba bende bir sorunmu var yoksa psikolojikmi gerçekten bu sorular beynimi yiyicek yaşım küçük olduğu için korkuyorum biraz… :(

 118. Gökhan
  Aralık 1st, 2014 @ 18:42

  Ve kendimi sürekli kalbimde bir sorun var el damarlarım çok çıkmış kalp hastasımıyım, parmak uçlarım morardı kalptemi bişey var,sırtım ağrıdı bişeymi oldu,sol kolum ağrıyor bişeymi oldu ve ağrılarım sürekli yani hiç geçmiyor sabah kalkıyorum var akşam yatıyorum var nasıl kurtalabilirim bana bir yol gösterin lütfen :/

 119. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 2nd, 2014 @ 07:41

  şikayetler sinüzitten çok genel bir depresyon durumunu tarifliyor. geçmiş olsun.

 120. Gökhan
  Aralık 2nd, 2014 @ 09:09

  Bu ağrılar sürekli var hiç geçmiyor.Kalp kaynaklı olma ihtimali varmdır . Cok canımı sıkıyor çok soruyorum.korkuyorum kalptr bi sıkıntı var diye..

 121. Cem Akkaya
  Aralık 4th, 2014 @ 00:59

  Iyi günler hocam Bende 4 haftadır gogus ağrısı var atak şeklinde oluyor yasim 21 boyum 178 69 kiloyum ekg ve kan testi normal çıktı ciger röntgeni çekildi oda temiz bu zamana kadar bir sürü ekg cekildi agri onceden geçerdi atak şeklinde gelip geçerdi simdi gecmiyor kardiyolojiye gittim sadece eko ya baktı normal eko dedi sigara kullanıyodum yeni bıraktım bu testler yeterlimi sürekli ölüm korkusu yaşıyorum ağrı bi turlu gecmiyor ne yapmalıyım ?

 122. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 4th, 2014 @ 07:50

  Ağrı ile birlikte panik atakta gelişmiş. şikayetler kalp kaynaklı olmasada ağrı kesici ve destek tedavisi almanız iyi olur.

 123. nlay
  Aralık 7th, 2014 @ 22:15

  Hocam ben de bundan 8 ay öncesinde baş dönmesi ve nefes darlığı ile acile gittim sakinleştirici yaptılar oksijen verdiler sonra ilerleyen günlerde kollarımda uyuşma ağrı hissetmeye başladım boyun düzleşmeai ve boyun fıtığı başlangıcı dedi doktor bi süre fzik tedavi gördüm daha sonra kolumda ağrılar devam etmeye başladı sonra genel kontrole gittim tüm tahlillerim temİz çıktı kan tahlili akciğer karaciğer hepsi temiz ekg+eforlu ekg yaptılar onlarda da sıkıntı yok ama bana sol tarafımda kalbimde geçici bi ağrıda olsa kalp krizi mi geçiriyorum diye düşünüyorum sizce her tahlil temizken kalp krizi geçirme olasılığım nedir ?

 124. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 8th, 2014 @ 13:21

  sonuçlarınız normal sınırda ise, kriz olasılığınızın düşüktür. panik bozukluk duruma eşlik ediyor gibi görünüyor

 125. yeliz
  Aralık 9th, 2014 @ 19:25

  Sayın hocam hala kalp agrım devam ediyor bugün kalbimde yanma oldu fizik tedaviye degidiyorum bi faydası olmuyor 20 gün önce EKG eko efor hepsi temiz ama neden kalbim agrıyor nasıl geçecek bu ağrı kalpte sorun olsa testlerde çıkarmıydı testler kesin tanı için yeterlimi lütfen bana yardımcı olun

 126. yeliz
  Aralık 10th, 2014 @ 15:55

  Kalpte yanma her zaman olmuyor çok nadir ama kalbim sürekli durmadan agrıyor hocam bu agrı nasıl geçecek

 127. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 11th, 2014 @ 09:56

  Muayene, gerekirse ağrı kesici faydalı olabilir.

 128. yeliz
  Aralık 11th, 2014 @ 10:01

  Nasıl muayene hocam biraz açarmısınız

 129. Gamze kaya
  Aralık 12th, 2014 @ 11:09

  Merhabalar benim ekg cekildi eforlu ekg bakildi ve ultrasonla incelendi ama anjin kalp agrisi bunlarla belirlenebilirmi cunku anjinal agrilarin belirtilerine bakinca bende var tesekkurler

 130. ayten yilmaz
  Aralık 22nd, 2014 @ 22:02

  Hocam sol gogusum alt kismin ara ara agri saplaniyor saplaniyor doltora da gittim ama kalp kalp kapagimin acilama oldunu sogledi bunun bana ne gibi zarari olur acaba

 131. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 23rd, 2014 @ 13:27

  ağrılar kapak çökmesi kaynaklı değildir muhtemelen. takip yeterli olacaktır.

 132. emre
  Ocak 9th, 2015 @ 05:57

  Hocam mrb surekli kalbimi dinliyorum sanki kalp krizi geçiriyorum yatinca ozelikle kalbim hizli atiyo korkuyorum bu psikolojik mi sizce egk temiz cikti doktor hic bir sıkıntı yok dedi kalbinde ama yinede korkuyorum

 133. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 9th, 2015 @ 09:50

  panik atak açısından değerlendirilmeniz gerekir.

 134. bulut
  Ocak 9th, 2015 @ 22:53

  Hocam merhaba sağ tarafa yatınca sol kolumu ani hareket ettirmemle ya da sol kolumu geriye atmamla birlikt, göğüs arasında sol tarafa doğru sıkışmaya benzer bir ağrı oluyor o an sağa tamamen dönmemle geçiyor. Sizce kas ağrısı mı? Yorumunuzu bekliyorum şimdiden teşekkürler…

 135. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 10th, 2015 @ 06:43

  şikayet tarifinizden mekanik bir kas ağrısı olduğunu düşündüm. geçmiş olsun.

 136. kaan
  Ocak 12th, 2015 @ 01:01

  Hocam bugun hep ani bir yerden kalkınca basım dondu 5 saniye felan aksama doğru nescafe ile biskuuvi çikolata yedim sonra birden kalbim ve sağ tarafı titrio nefes alirken açık ne yapmalıyım ?

 137. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 12th, 2015 @ 06:32

  dahiliye muayenesi faydalı olur.

 138. EKEREM
  Ocak 12th, 2015 @ 18:05

  KALP KRİZİ RİSKİ OLAN FAKAT KALP GRAFİĞİNDE KALP KRİZİ BELİRTİSİ OLMAYAN Bİ HASTA NE KADAR SÜRE MÜŞAHADE ALTINDA TUTULMALI BUNUN HUKUKİ SÜRESİ VARMI?

 139. isimsiz
  Ocak 12th, 2015 @ 21:12

  hocam meraba 16 yasindayim. gogusumun ortasinda aylardir baski var yaniyo bicak saplaniyo gibi. 3 ay once kifoskolyoz tanisi konuldu. fakat su an oyle bisey olmadigi ortaya cikti. EKG ve kan tahlili yapildi yaklasik 2 ay once ve temiz cikti fakat kalbimdeki agri gecmedi nefes almami engelliyo agirdan konusamiyorum bile. koluma ceneme omzuma sirtimin sol tarafina vuruyo agirisi. yatinca daha kotu oluyorum. yardim edin lutfen

 140. merve
  Ocak 12th, 2015 @ 23:22

  Hocam merhaba tam bir keresinde çok koşarken aniden Çarpintim oldu kalp atışlarım çok hızlandi nefes alış verislerimi kontrol edemedim ve ardinda zaten bayilmisim sonra ayildiktan sonra tekrar bayıldım bu sefer bayilirken gozlerim karardi o zamandan beri aralarda carpintim oluyo sizce kalp rahatsizligim mi var?

 141. dila
  Ocak 13th, 2015 @ 15:16

  hocam ben birseye cok uzuldugumde kalbimde agri oluyo kalbim cok aciyo,baska biseye odaklanamiyorum.mide bulantisi,istahsizlik da oluyo,cok cok daraliyorum vucudumu cok kasiyorum kaslarim agriyo.uzuntunun bu kadahr etkilemesi nedendir acaba kalp agrisi kalple alakali bir sorundan olabilir mi

 142. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 13th, 2015 @ 18:51

  Yapılan tetkik ve hastanın kliniğine göre şüphe altındaki hastalar genelde 4-12 saat acilde takip edilebilirler. Ancak bu sürenin sonunda taburcu edilen hastalar çok nadir de olsa kalp krizi ile tekrar hastaneye başvurabilirler.

 143. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 13th, 2015 @ 18:52

  muayene olmanız ve destek almanız faydalı olacaktır.

 144. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 13th, 2015 @ 18:53

  aşırı spor çarpıntı ve bayılmaya meyil ile sonuçlanabilie. tekrarlayan şikayetlerde kontrol faydalı olur.

 145. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 13th, 2015 @ 18:54

  şikayetleriniz daha çok stres kaynaklı oluşan gerginlikten kaynaklanıyor. sakinleştirici ve destek tedavisi faydalı olur.

 146. dila
  Ocak 13th, 2015 @ 21:06

  tesekkurler cok sag olun .

 147. Ramazan
  Ocak 13th, 2015 @ 21:58

  Hocam merhaba:benim sorunum hiçbirşey yokken gelen aşırı heyecan ve çarpıntı ardından nefes alamama ve baş dönmesi,mide bulanması göz kararması vb.gelen belirtiler.bu durumu daha önce çok zor şartlarda olmama rağmen hiç yaşamadım.normal bir gün eve geldim komşum vardı oturdum yanlarına birden yüzüm ve kulağım kızarmaya başladı daha sonra hemen kalbim çok hızlı ve yerinden çıkacakmış gibi atmaya başladı öyleki ayağa kalkıp yürümeye ve öksürmeye başladım.oda olmadı çok soğuk olmasına rağmen dışarı çıktım ama kalp etışlarımda hiç bir düşüş olmadı.çok koktum ölüyormuyum diye.hemen devlet hastanesi aciline gittik ailecek hemen ekg ve sakinleştirici vurdular gene düşüş yok doktor hava taktı bir zaman sonra geldi seni hemen siyami ersek kalp damara sevk yapıyoruz dedi sonrasında gülümsüyerek hiç birşeyin yok git eve sakin dinlet geçer dedi.ama kalp atışlarım hiç düşmedi öyleki atışlarımı nefesimde hissediyordum.o hafta kalp dalında iyi olan özel astanesinde doktora göründüm.onlarda ekg,holter taktılar ama gene hiçbirşe yok.ama bir hafta geçti şimdide her zaman değil zaman zaman olmaya başladı.gene özel hastane gene ekg muayneler sonunda ritim düzenleyici hap verdi.bu durum 5 6 kez devam etti.en son inanmadım tetkiklere başka ildeki iyi denilen özel hastaneye gittim doktora durumu baştan sona anlattım.oda ilk anki kalp tetkikini istedi.çarşaf gibi açtı inceledi.ve o anki durum bumuydu anlatmana göre dedi evet dedim hiç bir şey yok ama sana eforlu ekg ultrason jelle,bide boğazdan guatır tahlili yaptı hepsini inceledi temiz dedi sonunda sen panik ataksın psikoloğa görünsen rahatlarsın dedi.bu süre toplamda 1 yıl bende halen belirtiler devam ediyor.psikologada gttim,ama hiç bir düzelme yok.benim anlamadığım bu durum daha önce yokken birden nasıl oluştu ve herşey temiz gene belirtiler devam ediyor.ve aşırı kilo kaybı.sol kol altı ve böbrek üstü damar atışları.bu durumun kalple direk bağlantısı varmıdır.bu durumdan sonra önceliklerim ve hayata bakışım 90 derece değişti.bu konuda beni bilgilendirebilirmisiniz hocam.

 148. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 15th, 2015 @ 14:13

  Şikayetler kaygı bozukluğu ile uyumlu..psikiatri kontrolü faydalı olur. Çarpıntıyı azaltacak geçici ilaç tedaviside eklenebilir.

 149. serdar kanat
  Ocak 16th, 2015 @ 21:29

  Hocam merhaba, bende yaklaşık 2 ay önce kalbime ağrı girmesi, sol kola yayılması ve ceneye vurmasından dolayı korktum ve hastaneye gittim, e kg, kan tahlili ve holter kullandım ama hicbirseyin yok dedi doktor, göğüs doktoruna gittim oda bir şey bulamadı, şimdi 2 haftadır gogsumde baskı var, deneye ve sol kola ve sol kol altına vuruyor bir da tam sol göğüs üstüne bazen parmakla gösterilecek şekilde ağrı oluşuyor bazen de yayılıyor, ama ceneye garanti vuruyor, çoğunlukla yatinca oluyor, ben şimdi nasıl bir tedavi uygulamaliyim, 28 yaşındayım, memurum, yoğun tempo halinde çalışıyorum, cevap yazarsanız sevinirim, sağolun.

 150. serdar kanat
  Ocak 16th, 2015 @ 21:31

  Hocam merhaba, bende yaklaşık 2 ay önce kalbime ağrı girmesi, sol kola yayılması ve ceneye vurmasından dolayı korktum ve hastaneye gittim, e kg, kan tahlili ve holter kullandım ama hicbirseyin yok dedi doktor, göğüs doktoruna gittim oda bir şey bulamadı, şimdi 2 haftadır gogsumde baskı var, nefes darlığı oluyor, ceneye ve sol kola ve sol kol altına vuruyor bir da tam sol göğüs üstüne bazen parmakla gösterilecek şekilde ağrı oluşuyor bazen de yayılıyor, ama ceneye garanti vuruyor, çoğunlukla yatinca oluyor, ben şimdi nasıl bir tedavi uygulamaliyim, 28 yaşındayım, memurum, yoğun tempo halinde çalışıyorum, cevap yazarsanız sevinirim, sağolun.

 151. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 17th, 2015 @ 11:12

  tetkikler normal çıkmışsa, 3-5 günlük ağrı kesici tedavi ve istirahat şikayetleri azaltracaktır.

 152. yekta
  Ocak 23rd, 2015 @ 19:20

  Hocam, kalbım agrıyor, mıdem bulanıyo , carpıntı var gecen subat ayında kontrolde bısey cıkmadı sızce neden agrıyor?

 153. yekta
  Ocak 23rd, 2015 @ 19:23

  Yasım 15 kılom 75 boy 1.73 bu arada korkuyorum hocam bısey olur mu dıye yorumlarınızı beklıyorum

 154. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 24th, 2015 @ 06:52

  Şikayatler devam ediyorsa tekrar kontrole gitmeniz iyi olur.

 155. yekta
  Ocak 24th, 2015 @ 23:58

  Hocam her gun agrımıyor fakat bu sıralar agrıyor aılem ıse bısey olmaz dıyor cıddı bı durum olabılır mı tesekkurler.

 156. yekta
  Ocak 25th, 2015 @ 00:03

  Gogusumun ortasında degıl sol tarafta ara ara gırıyor sadece gogus agrısı var durum sızce ne olabılır subat ayında gıttık ekg eko bısey cıkmadı 1 yıl sonra gelebılırsın dedı doktorum ve yıne agrımaya baslamıstı o zaman gıttıkten ertesı gunde agrıdı bızde psıkolojık dedık sızce sorun nedır? Tesekkurler.

 157. Selin
  Ocak 27th, 2015 @ 08:42

  26 yaşındayım dün nefes alırken kalbimde batma meydana geldi derin nefes aldıgımda daha çok hissettim. Gece yatarken ise sol tarafıma hıç yatamadım yattığımda çok ağırdı önemli bir durum mudur doktora gıtmeli mi biraz dah beklemeli miyim

 158. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 27th, 2015 @ 15:29

  şikayetler kalp krizini düşündürmüyor. muayene olmanız faydalı olur.

 159. Tolgaa
  Ocak 28th, 2015 @ 20:20

  Meraba 20 yasindayim yaklaşık 2 yildir gogus ağrılarım var en az 6 7 kere kardiyoloji doktoruna gittim. Ekg eko holter efor kan testleri yapıldı herangi sorun çıkmadı ancak ağrılar halen sürüyor ve boyundan ani oluyor. Özellikle heyecanlaninca ve kafaya takınca çok oluyo kalbim yerinden cikaçak gibi oluyor . Ne yapmalıyım biran önce ağrılar dan kurtulmak istiyorum .

 160. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 29th, 2015 @ 07:52

  şikayetlerinizi kardiyoloji çözmeyecektir. dahiliye ve psikiatri kontrolü faydalı olur.

 161. Tolgaa
  Ocak 29th, 2015 @ 10:05

  Herhangi bir risk unsuru yok öyleyse ağrılar cidden rahatsız ediyo anlık sancı gibi bişey ?

 162. gülden
  Şubat 4th, 2015 @ 13:08

  Merhaba eşim 7 yıl önce kalp krizi gecirdi anadamar %99 tıkalı çıktı ve stent takılarak damarı açtılar ama şimdi stentin günü gecti bir zararı varmı acaba

 163. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 4th, 2015 @ 13:56

  stent takıldıktan sonra ömür boyu damar duvarında kalır. tıkanma belirtileri varsa tekrardan anjiyografi ile kontrol gerekir.

 164. hasan
  Şubat 5th, 2015 @ 20:50

  Hocam sol göğsümde sol koltuk altında bacağımda ayak tabanında ağrılar oluyor. 2 yıldır var. Doktora gittim bütün tahliller temiz çıktı. Ama ağrılarım devam ediyor. 33 yaşındayım.

 165. mUAMMER
  Şubat 8th, 2015 @ 00:21

  hOCAM MRB yaş 26 kalbim hızlı atıyor nabız yüksekti onun için baya kafaya takmıştım 3 farklı hastanede kardiyolojiye gttm göründüm efor holter ekg eko hepsini 3 kez yaptırdım bişey çıkmadı temiz ama tansiyon aletiylee nabızı ölçüncee ya da eczanede ölçtürdüğümde 100 105 çıkıyoo ne yapmam lazımm spor yapmaya korkuyorumm nabız yüksek diyee… tşekklerr

 166. suleyman
  Şubat 8th, 2015 @ 22:36

  Hocam yaşım 17 3gun once gece kalbim ve sol koluma ağrı girdi sabahta devam etti acile gittim Ekg.akciğer filmi ve kan testi yapildi hepsi normaldi ertesi gun yine gittim acile ayni testler yapildi yine normaldi doktor bir sorun yok ama bide kardiyolojiye git dedi yarin gideceğim hala midem bulaniyo kalbim hizli atiyo sol tarafim agriyor boynumda sanki bisey takilmis gibi olum korkusu var ve bunlar surekli devam ediyor bunlari yazarken bile devam ediyor sizce bunun sebebi ne olabilir lütfen yardım edin :( .

 167. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 9th, 2015 @ 11:04

  tahliller temiz çıkmışsa ağrıya yönelik fizik tedavi muayenesi faydalı olur.

 168. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 9th, 2015 @ 11:09

  şikayetler panik atağı tetiklemiş gözüküyor. muayene sonrası genel rahatlama olacaktır.

 169. Ramazan
  Şubat 14th, 2015 @ 17:03

  hocam ben önceleri çok hareket ederdim,hızlı koşsamda hızlı bir iş veya heyecan anımda her insan gibi kalbim çarbar nefesim kesilirdi,durur dinlendikten sonra kalp hızım normale döner işime devam edebilirdim.şimdi biraz hızlı hareket edeyim veya heyecanlanayım kalbim o zamanlardaki gibi hızlı atıyor fakat değişiklik olarak 3,4 veya 5 kez(fazla olmadığı için rakamları belirttim)kalbime küt küt diye çarpıntının üstünde bir kütleme hemen nefesim kesiliyor başım dönüyor,ağrısı belime vuruyor hareket ettikten ve öksürdükten sonra azalıyor.dinlendikten sonra halsiz kalıyorum nefes almakta zorluk çekiyorum.bir zaman uzandıktan sonra ayağa kalka biliyorum.bu durum esnasında yakınlarımda yüzümün hemen sarı olduğunu söylüyor.özel hastanede prof.olan kardiyolaga göründüm eforlu akg-holter-ekg-guatır kan testi-normal kan testi vb.tetkikleri yaptıktan sonra doktor bişeyin yok dedi.farklı bir tetkikmi yaptırmak gerekiyor.bu durum normalmidir.beni bu durum çok tedirgin ediyor.

 170. Cihangir
  Şubat 14th, 2015 @ 22:35

  merhaba hocam benim 10 yaşından beri başlayan bir kalp hastalığım var doktorlar o zamanlar eklem romatizması,kalp romatizması falan dediler koruyucu igne verdiler ama hiç bi işe yaramamış doktorların uyguladıkları tedavi şimdi 20 yaşındayım ve kalp kapakcığı ameliyatı olmam gerek bu ameliyatın riski nedir ve ameliyatdan sonra yaşıtlarım gibi olabilirmiyim yoksa 80 lik dede gibi her köşe başında soluk soluga mı kalacagım doktor bey (cevabınız için şimdiden tşk ederim)

 171. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 16th, 2015 @ 07:16

  Romatizmal kapak hastalığı ilerleyici olup, penisiln tedavisi ile bu ilerleme durmaz. Ameliyat ile sağlığınıza kavuşacaksınız. Sadece kullanacağınız kan sulandırıcı ilaçlar için düzenli takip gerekecektir.

 172. Ramazan
  Şubat 20th, 2015 @ 17:32

  Hocam benim sorunuma’da yorum yaparmısınız.şimdiden teşekkür ederim.
  Ramazan

 173. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 21st, 2015 @ 07:43

  tetkiklerininz normal çıkmış. ek tetkik gereksiz. düzenli spor şikayetlerinizi azaltacaktır.

 174. yeşim
  Şubat 25th, 2015 @ 16:53

  Sayın hocam kalbim sürekli agrıyor yaş 35kilo 47 bir ay önce EKG eko efor ve ilaçlı akciğer tomografi çekildi hepsi temiz çıktı bu testlere güvenmelimiyim sol omuzuna elimle bastırınca agrıyor kalpteki agrım iman tahtasında degil gögsümün sol tarafında koltuk altına vuruyor agri bbazen az bazen çok oluyor başka belirtiler yok iki aydır böyle yardım edin lütfen kendimi kalp hastası zannediyorum ve korkuyorum

 175. nazlı
  Şubat 26th, 2015 @ 10:11

  hocam yaklaşık 5 ay önce doktora gittim merdiven çıkarken nefes nefese kalıyorum ekg çekildi doktorum bakıp ciddi birşey yok dedi benim kafama takıldı ciddi birşey yok demesi ne demek ufakta olsa birşey varmı.daha sonra kalp yetmezliği varmı diye utrasona girdim herhangi birşey yok dedi ama bu ciddi birşey yok derken ne demek istedi çok rica ediyorum beni aydınlatırmısınız

 176. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 26th, 2015 @ 13:49

  Yapılan testler normal ise stres yapmanıza gerek yok. Gezici ağrılar için ağrı kesici tedavi alabilirsiniz.

 177. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 26th, 2015 @ 13:51

  şikayetlernizin kalp kaynaklı olmadığını kastetmiştir. testleriniz normal ise stres olmanıza gerek yok.

 178. nazlı
  Şubat 26th, 2015 @ 16:11

  çok teşekkür ederim ,alakanız için

 179. sare
  Şubat 27th, 2015 @ 12:26

  hocam ekg çekilirken çok heyecanlanıyorum kalbim yerinden çıkacakmış gibi oluyor.bu durum ekg nin sonucunu kısmide olsa değiştirirmi

 180. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 28th, 2015 @ 06:54

  heyecan ekg ye çarpıntı olarak yansıyabilir ancak genel değerlendirmeyi etkilemez.

 181. Selçuk
  Mart 2nd, 2015 @ 12:35

  Hocam temmuz 2014’te grip oldum. İlk gün hastanede serum verdiler, ilaçlarımı kullandım, boğazım yutkunamayacak derecede acıyordu. 3.gün iyileştim dediğimde gögüs bölgemde, boynumda aşırı derecede ağrı oldu. Bu ağrı 3 saat sürdü ve bitti. Ağrı bittikten hemen sonra hastaneye gidebildim. Kan tahlilinde protonin yüksek çıktı ve anjiyo yaptılar. Sonra da her şey normal dediler ve taburcu ettiler. Aradan 7 ay geçti. Ben tekrar grip oldum. Aynı senaryo tekrar etti. Boğaz acım geçtikten hemen sonra bu ağrı oluyor. Bu durum kalbimde her hengi bir hasar bırakmamış. Bunu söylediler ve grip olmayacaksın dediler. Beta mikrobu olabilir denildi fakat çocuklarda daha sık görülüyor dediler. Ben 30 yaşındayım ve son iki sefer grip olduğumda bunlar geldi başıma. Sizin yorumunuz nedir acaba bu konuda. Ne yapmam gerekiyor. Grip olmamak mümkün değil çünkü.

 182. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 2nd, 2015 @ 21:24

  Miyokardit denilen kalp kası iltihabı yaşamışsınız. Genelde grip sonrası daha sık izlenir. Ancak her grip hastalığı tetikleyecek anlamına gelmez. Grip aşısı olmayı unutmayın.

 183. ayse
  Mart 4th, 2015 @ 09:26

  Sayın hocam sol kürek kemigim çok agrıyor sallayınca kollarımı küt küt kutluyor ve kalbimde agrıyor kardiyoloji tüm testleri yaptı kalbin iyi dedi ama kalp agrım geçmiyor sırt agrılarım çok oluyor ne yapmam gerek bende panik atak da başladi

 184. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 5th, 2015 @ 09:10

  Sonuçlarınız normalse ağrı kesici tedavi faydalı olabilir.

 185. ayse
  Mart 5th, 2015 @ 09:34

  Hocam peki kalp agrısı günlerce sürermi bu kalp agrisi nasıl geçecek her an kalp krizi geçireceği diye çok korkuyorum ilginize teşekkürler iyiki varsınız

 186. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 6th, 2015 @ 12:45

  Ağrınız kalp kaynaklı görünmüyor. Ağrının diğer sebeplerine yönelik genel muayene faydalı olur.

 187. oguz
  Mart 6th, 2015 @ 16:11

  Hocam 2 gündür gögüs agrim var agrilarin ilk gün sol tarafimdaydi simdi sağ tarafta ara ara agrı var acile gittim ekgmi bide akciger filmimi cektiler ikiside normal cikti neden olabilir bu agrilar

 188. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 7th, 2015 @ 09:43

  Göğüs ağrılarının en sık sebebi kas ağrılarıdır. O açıdan muayene olmanız faydalı olur.

 189. Mehmet Emin
  Mart 12th, 2015 @ 17:59

  Hocam sırt ustü yatarken kalbim durmuş gibi bir anda sıçrıyorum, yatakta oturma pozisyonuna geciyorum. Yastigi sirtim a alim yarım oturur gibi yattigimda bi sıkıntı olmuyor. yan ve yuzü koyu yattigim zaman olmuyor.. sebebi ne olabilir ?

 190. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 12th, 2015 @ 20:47

  şikayetler net bir hastalık düşündürmüyor. kalp zarı hastalıkları açısından eko yaptırmanız faydalı olur.

 191. hamza korkmaz
  Mart 12th, 2015 @ 21:17

  Merhabalar hocam 1 haftadan belli kalp agrim var mide bulantisi bas donmesi var bilinc kaypi yasiyorum halsizlik yok spor yapabiliyorum boyum 173 kilom 93 sporu.2 hafta onceden birakmistim simdik baslayacagim bayilma gibi durumlar olacak gibi hissetiyorum sol kolda agri yok sadece kalp agrisi var ne yapmaliyim korkuyorum yasim 17 lutfen cevaplandirin

 192. Özge Vural
  Mart 13th, 2015 @ 23:42

  Merhabalar , ben 25 yaşındayım. üç hafta kadar önce gece uyumadan önce aşrı hızlı bir kalp çarpıntım oldu apar topar acile gittik. acildeki doktor ekg çekti ve kan testi yaptı. kalp krizi olmadığını muhtemelen panik atak olduğu söyledi. sonraki gün kardiyoloğa gittik. Ultrason Ekg ve kan sonuçlarım hep temiz , Holterr sonucunda ise hafif sinüs taşikardi çıktı bir ay süreyle concor kullanmamı önerdi doktor ama o kadar nefes darlığı yaptıki bırakmak durumunda kaldım. sizce tekrardan bir kardiyoloğa gitmem gerekir mi yoksa durum psikiyatrik mi ? çünkü nabzım hep 90 100 arası ve sürekli çok endişeliyim . her an kalbime bişi olucakmış gibi hissediyorum. şimdiden teşekkürler.

 193. Ayşe35
  Mart 13th, 2015 @ 23:57

  Hocam Merhaba babam 66 yaşında,geçtiğimiz hafta bir baygınlık geçirdi,ağzında köpük vardı ve 20dakika içinde kendi kendine ayıldı fakat,bi süre bilinç bulanıklığı yaşadı,daha sonra kendine geldi.112 çağırmıştım şeker tansiyon ve satirasyon normal deyip hastaneye götürmeye gerek yok dediler fakat ben yine de götürdüm.orda yapılan tahlillerde Troponin1 0,103 CK-MB (kütle) 2,65 çıkmıştı.Devlet hastanesi de bıraktıktan sonra içime sinmediği için aynı gece bir de özel acile götürdüğümde ise HS Troponin1 72.1 çıkmıştı.Acil deki dr nöbet olduğunu düşünüyoruz yarın kardiyoloji ve nörolojiye çıkacaksınız dedi ve biz ertesi sabah eeg çektirdik ve sonucumuzu ekte yolluyorum.ayrıca eko sonucumuz ve olaydan 6 gün sonraki troponin değerimiz de ekte mevcut.şimdi şöyle bir sorum var hocam,nöroloji drumuz der ki bu olay epileptik bir nöbete bağlı oluşmuş olup kalp krizi ile alakası yoktur.epileptik krizlerde troponin artar.fakat kardiyoloji dru ise bu riskli bir durumdur hemen anjiyo yapılması gerekir diyor.çok büyük ikilemde kaldık.bu sonuçlara göre babamın kalp krizi geçirmiş olması mı epilepsi nöbetingeçirmişnolması mı muhtemeldir.Eko dada bikaç birşey çıkınca çok tedirgin olduk.buarada şuan epixx xr ilacına başladı aynı zsmanda saneloc ve coraspin başladı,tansiyon ilacı da var ve metformin kullanıyor.bu durumda sizin düşüncelerinizi almak istiyorum hocam.Eko sonucunda:sol ventrikül sistolik işlevi normal,sol ventrikül diastolik disfonksiyonu ve konsantrik hipertrrofisi ve EF %54 yazıyor.
  eeg sonucumuzda epileptik bir bozukluğun varlığından bahsediliyor.Beyin mr sonucunuzda ise minimal atrofik değişiklik yazıyor.

 194. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 14th, 2015 @ 09:44

  Bilinç kaybı varlığı nörolojik muayene gerektirir. Sonrasında kardiyolojiye muayene olabilirsiniz.

 195. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 14th, 2015 @ 09:45

  Concor yarım tablete düşülebilir. Öncelikle panik durumu ile başedilmesi gerekiyor.

 196. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 14th, 2015 @ 09:47

  Sıkıntı ön planda epilepsiye bağlı görünüyor. Ancak bu durum beraberinde kalp hastalığı olmayacağı anlamı taşımaz. Nörolojik açıdan toparlandıktan sonra anjiyografi uygulanabilir.

 197. hamza korkmaz
  Mart 14th, 2015 @ 21:46

  Hocsm cevap verin lutven

 198. Ahmet
  Mart 18th, 2015 @ 09:03

  Meraba doktor bey. 21 yasındayım 2 yıldır gogus agrım var ve en az 7 8 doktora gıtmeme ragmen ekg eko efor kan testi holter takılmasına ragmen bişey cıkmadı ancak agrılar gecmiyor . özellikle heyecanlanınca maç izlerken vs boynumdan sağ tarafa agrı çok oluyor ve kalbim inanılmaz atıyo. yaş 21 yalnız 50 yasında gibi hissediyorum yaşam kalitem düştü resmen. ne yapmam gerek testleri en son ocakta yaptırdım 3 ayda bişey gelişme olasılıgı yoktur sanırım ?

 199. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 18th, 2015 @ 10:20

  Sonuçlarınız normal çıktıysa kardiyoloji dışındaki branşlara yönelmeniz iyi olacaktır.

 200. hamza korkmaz
  Mart 20th, 2015 @ 23:21

  allah hepinize bizede sifa versin iman versin

 201. sefika yesil
  Mart 31st, 2015 @ 21:28

  Yıllardır kalbimde degisik atimlar hissediyorum.bazen bir yumruk.atiyorlarmis gibi bazen bir.bosluk hissi bazen gogus agrilarimda oluyor fakat bu degisik atimlar bu günlerde siklasti defalarca dr gittim holter takildi eko yapildi bir sey yok dediler ama ben cok korkuyorum 35 yasindayim sadece mvp oldugunu onemli olmadigini soyluyorlar beloc 25 kullaniyorum bu degisik atimlar harici kalp hizim 70 _80 benim icin tehlikeli bir durum varmidir

 202. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 1st, 2015 @ 07:54

  Holter tetkikinde aritmi saptanmamışsa beloc 25 yeterli olacaktır.

 203. yeliz
  Nisan 2nd, 2015 @ 08:57

  Sayın hocam kalp kaynaklı agrılar durmadan aylarca agrırmı benimki durmadan sürekli agrıyor testler hepsi temiz yani kalp ağrıları bir iki gün mü sürer yoksa iki üç ay agrırmı

 204. Hamza Bey
  Nisan 2nd, 2015 @ 16:19

  Hocam benim kalpim delik olmustu eformda ise %95 yaptim holterde ise durum iyi cikmis kalpimdeki delik kapanmis karacigerde gecici olarak az sikinti var dediler hoca bu delik tekrar acilirmi lutfen cevaplayiniz

 205. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 4th, 2015 @ 06:04

  Testler temizse sürekli olan ağrıda farklı sebepler aramak gerekir.

 206. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 4th, 2015 @ 07:31

  Küçük kalp deliklerine takip yeterlidir. Erişkin çağda bu delikler kendiliğinden kapanmaz ancak kontrollerde gözden kaçabilir.

 207. Beyza
  Nisan 4th, 2015 @ 18:25

  Meraba hocam ben 16 yaşındayım 2 ay önce kontrol oldum Tilt testim + ve ritim bozukluğum var 50 mg beloc kullanıyorum ama 2 gündür baş dönmesi mide bulantısı yaşıyorum ve kalbime kesik kesik ağrılar giriyor 5 dakikaya yakın sürüyorlar dünde tansiyonum düştüğü için hastanede sodyum serumu taktılar şimdi daha iyiyim ama bugün yine 3 kere kesik kesik 5er dakikalık ağrılardan girdi nedeni ne olabilir?

 208. Cem
  Nisan 5th, 2015 @ 00:28

  merhaba hocam yaşım 20. Son 2 aydır sürekli kalbimde bi sorun var korkusu yaşıyorum birşey çıkacak diye korkudan doktorada gidemiyorum şikayetlerim çarpıntı,nefes alamıyorum hissi,midemde gaz ve çarpıntıdan sonra ellerim titriyor.1 ay önce tansiyonumu ölçtürdüğümde tansiyon normal ama nabız 105 çıktı ondan sonra daha çok kalbimden korkmaya başladım.

 209. asli
  Nisan 5th, 2015 @ 17:28

  Hocam dedemin CRP değeri yuksek çıktı ağrıları vardı geçti değeri de düştü ama kalbimin üzerinde tutukluk var gibi diyor ve bu ara ara geliyo kalpten kontrole de gittik sonuçlar iyi çıktı sebebi ne olabilir

 210. hamza
  Nisan 5th, 2015 @ 20:37

  Hocam size sormustum su anda yadim 17 yeni girdim eriskin degilim

 211. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 6th, 2015 @ 05:56

  Ağrılar için beloc yeterli olomayacaktır. Ayrıca beloc tansiyon değerlerinizi düşürmüş gibi görünüyor. Yarım tablet kullanmak mantıklı olabilir.

 212. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 6th, 2015 @ 05:59

  Şikayetler panik atak ile uyumlu görünüyor. Yinede kardiyoloji muayenesi psikolojik olarak sizi rahatlatabilir.

 213. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 6th, 2015 @ 06:02

  Kontroller normalse enfeksiyona bağlı ağrılar gelişmiş olabilir.

 214. Ramazan
  Nisan 6th, 2015 @ 19:55

  Hocam Merhaba;Benim 2 sorum var.1.si-nefes alırken sırtımın solkısmında kalp hizasında batma oluyor.batan yeri elimle sırtımda buluyorum.yattığımda geçiyor.boyun fıtığım var o yapar mı.
  2.si hocam;açken efor sarfettiğimde,koştuğumda,ağır bir şey taşıdığımda ilk mideme ağrı giriyor sonrasında kalbim 3,5 kez küt küt atıyor o an başım dönüyor, öksürüyorum şiddei azalıyor.daha önceleride açken koşardım açken ağır taşır kaldırırdım bu şekil olmazdı.bu bir hastalık belirtişimi,bunlar neden oluyor hocam.şimdiden teşekkür ederim.

 215. ahmet
  Nisan 6th, 2015 @ 23:12

  Hocam merhabalar

  2 yıl önce okullarda ekg ile kalp taraması yaptırdıklarında bende yaptırmıştım o zaman birşey demediler bana acaba bu test güvenilirmiki sorun olupta görememiş olabilirlermi ? hastanede tekrar yaptırmalımıyım bu aralar panik atak benzeri belirtiler var ama kalptende şüpheleniyorum yaşım 19 bu arada

 216. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 8th, 2015 @ 07:01

  Ekg genel tarama için iyi bir testtir. Ancak yeni başlayan şikayetler için tekrardan kontrol faydalı olacaktır.

 217. Fatma
  Nisan 10th, 2015 @ 23:10

  slm hocam dunden beri Kalbime cok Agri geldi halen devam ediyor ve cok korkuyorum birsey olacak diye.75kiloyum 31yasindayim.

 218. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 11th, 2015 @ 07:31

  Geçmeyen göğüs ağrılarında muayene olmak gerekir.

 219. Ozge
  Nisan 11th, 2015 @ 18:14

  Hocam merhabalar..ben 27 yasindayim.ogretmenim.iki yil once bi panikatak yasadm kisa surdu artik atak yasamiyorum ama ilac kullanmaya devam ediyorm.benim sorum su hocam yazdan beri bi carpinti var bende.umursamiyorm takilmiyorm dinlemiyorm ama istemdisi geliyor vuruyor geciyor.o donem kardiyolojiye gittim ultrasonla bakildi ekg cekildi bsy cikmadi.holter takilcakti onu da ben taktiramadim.son bi iki aydir neredeyse her gun carpintim var.dinlemiyorum kendimi zaten yogun calisiyorum ama beni yoruyor bi an halimi aliyo benden.onum disinda kolumda kalbimde falan bi agrim yok hocam.sadece carpinti beni bunaltiyo.ne yapmami onerirsiniz.acil cevabinizi bekliyorum

 220. Ozge
  Nisan 11th, 2015 @ 18:15

  Bu arada 1.65 boyunda 62 kiloyum hocam.tesekkur ederim simdiden.

 221. Ramazan
  Nisan 11th, 2015 @ 21:07

  Hocam Merhaba:214-sorumu yorumlayabilirmisiniz.Heyecanlandığımda ve aşırı eforda nefesim kesiliyor,anca öksürdüğümde zorda olsa kendime geliyorum.akabinde baş dönmesi.Bu neyin belirtisi olabilir.Şimdiden teşekkürler.

 222. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 13th, 2015 @ 06:24

  Holter çarpıntının ciddiyeti hakkında fikir verecektir. Hergün şikayetiniz varsa holter taktırmanızı öneririm.

 223. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 13th, 2015 @ 06:25

  vücuttaki refleks mekanizmaya bağlı nabız ve tansiyon düşüklüğü gelişiyor olabilir.

 224. leyla
  Nisan 15th, 2015 @ 14:11

  Hocam panik atak hastasiyim devamli sol kolum agriyo kalbim agriyo sirtima vuruyo carpintiyi hic demiyorum sizce nedir

 225. leyla
  Nisan 15th, 2015 @ 14:16

  Hergun kalp krizi gecircekmis korkusu mahvetti hocsm beni benim doktor fobim var gidemiyorum hastabeyi gorunce carpinti basliyo kalbimdeki agri sol kolumda ve sirtimdada var napmam lazi. Nolur yardim edin banA

 226. Tolga
  Nisan 17th, 2015 @ 06:26

  Meraba doktor bey . Sürekli bi carpinti oluyo yan yatarak uyuyamiyorum göğüs kafesimin ortasına sanki 1 2 saniyelik bişey çarpıyo holter vs taktirmama rağmen bişey çıkmadı önceden şimdi yine aynı oluyo risk faktörü var mıdır ?

 227. Tolga
  Nisan 17th, 2015 @ 06:27

  Meraba doktor bey . Sürekli bi carpinti oluyo yan yatarak uyuyamiyorum göğüs kafesimin ortasına sanki 1 2 saniyelik bişey çarpıyo holter vs taktirmama rağmen bişey çıkmadı önceden şimdi yine aynı oluyo risk faktörü var mıdır Teşekkürler

 228. ebru
  Nisan 17th, 2015 @ 10:25

  Merhaba hocamsızi seklinde gogus agrisiyla birlikte boynuma ve sol kolumun arkasina agri giriykr zaman zaman son 2aydir bihayli fazla kantahlillerim normal cikti yalniz ekg de genel bir ritim bozuklugu var dedi doktor gogus hastaliklari uzmanina gidicem bir oneriniz varmi cok agrim var ozellikle nabzim dusuk tansiyon dusuk kucuk olan

 229. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 17th, 2015 @ 11:52

  Panik atakta yaygın vücut ağrıları, çarpıntı ve nefes darlığı sık izlenir. Panik atak için tedavi almanız şikayetleri azaltır.

 230. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 17th, 2015 @ 12:00

  Holter testinin normal olması, çarpıntı ataklarının ciddiyet arzetmediğini gösterir. Düzenli sıvı alımı ve egzersiz ritminizi düzenleyecektir.

 231. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 17th, 2015 @ 12:01

  Göğüs ağrısı ile nabız ve tansiyon düşüklüğü arasında belirgin bir bağlantı görünmüyor. Ayrıntılı muayene sıkıntının kaynağını gösterecektir.

 232. nermin
  Nisan 18th, 2015 @ 23:30

  Merhaba benim sorum yillik kalp muhayenesi yaptiriyorum ve gecen yil efor cekildim ama cok stres yaptim kendime.nabzim efor basinda 120.efor sonunda 190 olmus.ve bana cok tasikardim oldugunu soyledi fakat hic bi ilac yazmadi ben cok kafaya takan bi insanim deli ciktim ertesi gun tekrar gittim bana beloc yazdi suan kullanyorum.ama arada sanki kalbim durdu nefes alamiyorum oluyorum.ayrica ultroson sonucumda normal diyor doktor.ama benim kafamda deli sorular.yardiminiz icin sagolun sevgiler

 233. nermin
  Nisan 18th, 2015 @ 23:46

  Ayri du ultrason sonuclari cok bilgilendirici degil sol ventrikul kontraksiyonu normal diyor.merakim hic kalbin sagindan bahsetmiyor.Hocam acaba baska bi doktoradami ciksam.cunku bu arada kalbim durmusta aslinda pekte tarif edilcek gibi degil.o an kendimi olucekmis gibi hisseyorum

 234. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 20th, 2015 @ 14:09

  holter testi yaptırmanız taşikardi değerlendirmesi için daha faydalı olacaktır.

 235. nermin
  Nisan 20th, 2015 @ 17:02

  Doktorum gerek gormedi holtere dedigim gibi ilacada gerek gormemisti bi kac ay duzene girene kadar kullan dedi 3 aylik kontrollere gidiyorum gecen gittigimde ilaci yariya dusurucez dedi suan duzene girmis kalp atimlarim.ama ben ilaci birakirsam sanki kalbim durucakmis olucem gibi dusunuyorum.ben sanirim kafaya takiyorum cunku surekli panik durumdayim kendimi cok dinliyorum.simdiden tesekkurler sevgiler

 236. Nuri
  Nisan 22nd, 2015 @ 20:17

  Hocam kalpimde kucuk delik var bu delik hakkinda doktorum ultrasyon sonrasında deliği açıkladı küçük kalp deliği var dedi benim göğüs kemiklerim irilesiyormus gelisiyormuş 5 hafta once ağrılarım vardi fakat hicbir ağrı yok hic yorulma vb gibi gözlemler yok kosmamda spor yapmamda herhangi bir sikintim yok hocam biraz endişeliyim kalp deliği ölümcüldür.

 237. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 23rd, 2015 @ 06:11

  Küçük kalp delikleri genelde tedavi gerektirmez ve yıllık takip yeterlidir. Spor yapmanızda belirgin bir kısıtlama oluşturmayacaktır.

 238. Onur
  Mayıs 1st, 2015 @ 19:51

  hocam mrba. 25 yaşındayım.arkadaşlarla beraber 2 gün boyunca alkol aldık.sonrasında kalp çarpıntısı baş Dönmesi olmaya başladı.fakat aradan 2 gün geçince çarpıntı azaldı bas Dönmesi azaldı.dikkat bozukluğu yasıyorum aradan 4 gün geçti kalp çarpıntısı hala devam ediyorum.efor sarfettiğim zaman daha çok şiddetleniyor .sürekli yorgun hissi var Üzerimde . Dinledikçe düzelecekmiş gibi hissediyorum.ama değişen bişey yok.ne olmuş olabilir acaba.yardımcı olursanız çok sevinirim

 239. Onur
  Mayıs 1st, 2015 @ 19:58

  Aynı zamanda arada ürperme oluyor.kriz geçirecek gibi oluyorum.nefesim daralıyor sanki.yardımcı olursanız çok sevinirim hocam.

 240. ervin
  Mayıs 2nd, 2015 @ 13:29

  hocam 17.5 yaşındayım kalbimde agrı ve yüksek carpıntı var ve gogsumde agrı oluyor vede sol kolumda uyusma ve agri ceneme vuruyor nefes alırken bazen kalbime agrı gırıyor ekg eko cekıldı kan tahlılı sonucu hepsı normal gogus hastalıklarına gittim herşey normal bu yaşlarda oluyormuş o agrılar psikiyatıra gıt dedı ama panik atak hastası olsam dikkatım dagılıyor mesela durduk yere dusunmezken agrı gırıyor ve bu gun ıcınde 10 kez oluyor gogus hastalıkları uzmanının dedıgı gıbı büyüme agrısı olabılırmı ? Ve insan durduk yere kendine agri sokabilirmi. Yada dikkatin daginikken agri girmesi normalmidir beyin bilinc altinda agriyi dusunurmu .

 241. reşide
  Mayıs 3rd, 2015 @ 05:29

  Hcm yeni doğum yaptım ve gebelikte 2 sefer kardiolojiye gittim ve kalbin sağlıklı dediler ve ben gebeliktedw doğumdan sonrada kalbime takmış durumdayım kalbimin üzerinde hiç geçmeyen ağrılar var ne yapabilirim..

 242. Ebru
  Mayıs 3rd, 2015 @ 12:44

  Hocam iyi günler. 22 yaşındayım Romatizmal kalp hastalığına bağlı Mitral kapak ve solunum yetmezliği var. Son bir aydır ara ara tekrarlayan göğüs ağrım var ama artık ilk zamanlardaki gibi sadece sol göğsumde olmuyo az da olsa sağdada hissediyorum. Bulantı,halsizlik,baş dönmeside cabası. Ki ağrı sol göğsümden omzuma daha sonra da kolumu uyusturmaya başladı iki gün önce yemekten 15-20 dkka sonra sol göğsmde kısa süreli uyuşma oldu. Göğsm ağrırken sırtımda da birebir aynı yerde bi ağrı oluşuyo. Ayrıca yorucu Bi işm var yeniden tetkik yaptırmalıyımm ??

 243. MİNE
  Mayıs 3rd, 2015 @ 13:28

  İyi günler hocam.22 yaşındayım Romatizmal kalp hastalıgına bağlı mitral kapak ve solunum yetmezliğim var. Son bir aydır göğüs ağrm olmaya başladı bazen uzun bazen kısa süreli oluyor. İlk başlarda sadece sol göğsümdeyken artık az da olsa sağ göğsümde de hissediyorum ve artık sol gögsmden başlayan ağrılar omzuma ve sol koluma yayılmaya ve uyuşturmaya başladı. Sol göğsm agrırken birebir aynı yerde sırtımda da ağrm oluyor. Ağrı zamanı farketmiyo yorgunken de dinlenirkende ağrm oluyo hafif ya da değil. Son iki gün önce yemek yedikten 15-20 dkka sonra kısa süreli de olsa sol göğsümde de uyuşukluk oluştu ilk kez.baş dönmesi,bulantı,halsizlikk ve yorgunlukta da cabası.Ayrıca yorucu bi işim var :( hastalığım yüzünden mi böyle oluyo yeniden kontrole gitmelimiyim cvplarsanız sevinirim. Teşekkürler (romatizmal hastalığım 4seneden beri var)

 244. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 4th, 2015 @ 09:34

  Bulgular panik atak gibi görünüyor. Kesin tanı için muayene olmanız faydalı olacaktır.

 245. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 4th, 2015 @ 09:35

  uzun süreli şiddetli ağrılarda ağrı kesici ilaç alabilirsiniz. tetkikler normal ise panik yapmanın anlamı olmayacaktır.

 246. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 4th, 2015 @ 09:37

  Şikayetleriniz yorgunluğa bağlı olabilir.Tekrardan muayene faydalı olacaktır.

 247. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 4th, 2015 @ 09:38

  Romatizmal kapak hastalıkları yavaş ilerler ve göğüs ağrısı çoğunlukla yapmaz. Şikayetlerniz yorgunluk kaynaklı olabilir.

 248. hakan
  Mayıs 4th, 2015 @ 20:05

  Hocam Merhabalar 19 yasindayim yaklaşık 1 ay önce mide yanması ve gaz problemimden dolayı doktara gittim doktor gogusumu ve sirtimi dinledik den sonra kardiyolojie gonderdi ekg ve kalp kapakciklarim normal çıktı akciğer filmim de temiz çıktı fakat o gunden beri arara kalbim ağrıyor yanma hissi var göğsümde tekrar doktora gitmeyede korkuyorum sizce psikolojik midir

 249. onur
  Mayıs 4th, 2015 @ 21:41

  merhaba doktor bey. 22 yaşındayım panik atak rahatsızıyım göğüsümde başkı sırtımda ağrı oluyor zman zman ama en fazla 5 dakika sürüyoor. bir kez atak geçirdiğimde acile gitmiştim bana ekg yaptılar ve kalp krizi belirtisi dediler kan aldılar kanda birşey çıkmadı. snra ben kardiyolojiye gittim eko ve efor testi oldum doktor kalbimde sorun olmadıgını söyledi. acilde cekildiğim ekg yı gösterdiğimde bu normal birşey yok dedi bir çok kardiyolojiye gösterdim ama birşey yok bunda dediler. kalp krizindn oldukça korkuyorum hocam göğüs baskısı, sırt ağrısı,göğüs ağrısı görülüyor. ne yapmalıyım ??

 250. onur
  Mayıs 4th, 2015 @ 22:09

  o gece acilde öyle şeyle karsılastıgım için çok korktum ve kalp krizi korkularım var aşırı derecede en ufak bi göğüste batmayı ağrıyı kriz olabilir mi diye düşünmekteyim. sizce kalbimde sorun olabilir mi yardımcıolursanız sevinirim.

 251. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 6th, 2015 @ 06:23

  Sonuçlar temiz çıkmışsa tekrardan kardiyoloji kontrolüne gerek yoktur.

 252. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 6th, 2015 @ 06:23

  Sıkıntılar panik atak kaynaklı görünüyor. Test sonuçlarınız normal çıkmışsa ek araştırmaya gerek kalmaz.

 253. hakan
  Mayıs 6th, 2015 @ 12:39

  Hocam merhaba mide şikayeti cekiyordum yanma vardi kardiyolojiye gönderdiler ritim normal çıktı kalp ulturasyonida da her sey normal akciger lerimde temiz sadece karacigerim de orta derece yaglanma çıktı kardiyolojiye gittigimden beri arada kalp agrisi ve göğüsumde yanma çekiyorum korku yaratiyor bu durum bende kürek kemigimde agriyor yaşım 20 panik atak olabilirmi yazarsaniz sevinirim

 254. tuncay
  Mayıs 6th, 2015 @ 15:49

  Merhaba doktor bey.Kiloluyum, 25 yaşındayım, günüm genelde bilgisayar başında oturarak geçiyor. 1.5 haftadır geceleri gözlerimi kapattığımda vücudumda bir ürperti ve ağırlık hissiyle hafif bir nefes darlığı oluyor. Hemen gözlerimi açıyorum 3-4 saniye nefes alınca geçiyor. Bu her gözlerimi kapattığımda oluyor. Gündüz ise sürekli bir derin nefes alma ihtiyacı yaşıyorum derin nefes alamadığımda ise karnımın üst kısmı ağrıyor. Kalple ilgili bir problem olduğunu düşünüp akşamları bana göre hızlı bir tempoda ”çünkü 10-15 dk da nefes nefese kalıyorum” 1 saat kadar yürüyorum. Bu seferde sol göğsümün ara ara farklı bölgelerinde sancı, iğne batması gibi ağrılar olmaya başladı. En şiddetlisi ise bugün otururken kalbimin biraz üstünde sanki biri orayı sıkmış gibi bir ağrı oldu. En fazla 5-10 saniye içinde tamamen geçti. Acaba bu durumlar stresten kaynaklı panik atak belirtileri olabilir mi? Fikirlerinizi söyler misiniz ?

 255. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 7th, 2015 @ 06:56

  Şikayetleriniz daha çok efor kapasitesinin düşük olmasından ve stresten kaynaklanıyor gibi görünmekte. Yinede muayene olmanız faydalı olacaktır.

 256. esra
  Mayıs 9th, 2015 @ 20:02

  Merhabalar..ben 30 yasindayim.9 yasindan beri 200 ustunde kalp capintilarim oldu ve tam 12 yil kimse bulamadi.en son 22 yasinda carpinti aninda kaldirildigim bi hastanede eft yontemiyle kalbin arkasinda 2 adet sinir damari yaktilar.9 yildir hic bir sorunum yoktu.fakat son 3 ayda gece uykusundan mide bulantisiyla uyandim..asiri nefes darligi soguk terleme agiz ve dilde uyusukluk..ve nabiz 160 lara cikiyor…dun gece 3.defa oldu..sizce neden olabilir..

 257. esra
  Mayıs 9th, 2015 @ 20:05

  Her defasinda bu sefer olecegim dedim cok korktum..eft i yapan hocaya da ulasamiyorum.malesef.int uzerinde tlfn bilgileri yok.beni de bilgilendirirseniz cok mutlu olurum..ayrica Hipoglisemi ve trioid hastasiyim.tskr ederim.

 258. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 11th, 2015 @ 14:30

  gipoglisemi atakları olaya sebep olabilir. şikayetler sık oluyorsa ritim holter faydalı olacaktır.

 259. cemal
  Mayıs 15th, 2015 @ 06:41

  Hocam,bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum. Kasımdan beri hastanelerdeyiz. Göğüsümde ağrılar oluyor. Bazen sol kolumda bazen sırtımda falan. En az 10 kere eko çekildi. Sayısız ekg ler çekildi. Efor testine girdim. Holter takıldı her şey temiz dendi. Endoskopi yaptırdım gastrit ve reflü çıktı. İlaçlarını da kullanıyorum. 3 ayda 18 kilo verdim. Yürürken falan problemim yok ama koşunca kendimi iyi hissetmiyorum göğüsümde ağrı falan oluyor. 4 aydır herhangi bir sportif faaliyet de yapmadım. Bu ağrılar beni hala korkutuyor. Bu arada hep üşüyorum. Şu sıcak günlerde bile kazagımın üstüne yagmurluk giyiyorum. Her gün neredeyse hapşırıyorum acaba üşüttüm mü diye düşünüyorum ama pek inandırıcı gelmiyor. Sizce sorun ne olabilir ?

 260. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 16th, 2015 @ 06:23

  Şikayetler panik bozukluk ile uyumlu görünüyor. Psikiyatri muayenesi faydalı olacaktır.

 261. Ece Sayan
  Mayıs 21st, 2015 @ 16:40

  Hocam merhaba bende kalbimde surekli carpinti ve agri hissediyorum 4 ay kadar oldu 2 ay once eko cektirdim kalbimde birsey cikmadi ve kan testide yaptirdim yine temiz her hangi bir kalp hastaligim olsa kesin bello edermiydi?

 262. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 22nd, 2015 @ 07:44

  Ritim holter testinde kalp hızınız normal aralıktaysa ek tetkik yaptırmanız gerekmez.

 263. Tolga Ç.
  Mayıs 22nd, 2015 @ 08:42

  3 4 gun önce doktora gitmeme rağmen herhangi bişey çıkmadı testlerde ancak gogusun solda belli kısmı ağrıyo sürekli aynı yer kas ağrısimisidir gogus mu

 264. murat
  Mayıs 22nd, 2015 @ 12:38

  merhabalar hocam ben 25 yaşındayım babam iki halam ve babaannem kalp krizinden rahmetli oldular. benimde göğsümün sol tarafında ağrı ve şiddetli çarpıntım oluyor göründüğüm doktorlardan biri kalbimde delik olabileceğini söyledi daha sonraki kontrollerimde farkli iki dokora göründüm ve kalp kapakcığımda sızıntı olduğunu söylediler ama kalp ritmimin çok hızlı olduğundan tam tehşis koyamadılar doktorun biri ciddi bi sıkıntı olduğunu söyledi diğeri ise pek önemsemedi yüksek tansiyondan dolayı kullandğım vasoxen ilacımı günde iki defaya çıkartıı ve bunu devamlı kullanıcağımı söyledi size bu rahtsızlığımın peşine düşmelimiyim şimdiden teşşekürederim

 265. furkan
  Mayıs 22nd, 2015 @ 13:20

  Merhaba. 18 yaşındayım boyun 1.69 kilom 54. Doktor bey 1 haftadır akşama doğru göğsümün ortasında ara ara sola ve sağa yayılan akşama doğru daha belirginleşen tam olarak tanımlayamadığım ağrı gibi bir şey var stres yapınca daha çok belli oluyor. Ekg ve kan testi yaptirdim normal cikti. Hırıltı yok doktor dinledi ama derin nefes alıp hızlıca verdiğim zaman gürültülü bir hırıltı sesi geliyor ve göğsümdeki ağrı belirginleşiyor. Ne yapmalıyım?

 266. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 25th, 2015 @ 06:31

  göğüs ağrılarının en sık sebebi kas ağrısıdır. testler normal çıkmışsa basit ağrı kesiciler denenebilir.

 267. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 25th, 2015 @ 06:32

  kapak sızıntısı hipertansiyona bağlı gelişmiş olabilir. mevcut tedavi ve takip uygundur.

 268. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 25th, 2015 @ 06:33

  şikayetlerniz kalp kaynaklı görünmüyor. göğüs hastalıkları muayenesi faydalı olacaktır.

 269. Orhan
  Mayıs 25th, 2015 @ 19:08

  Hocam ben 45 yaşındayım kiloluyum (1.73 cm boy 102 kg).Sol ana damar tıkalı olduğu için 1.5 ay önce by-pass ameliyat-ı oldum.göğüsde n alınan 2 damar takıldı. 7 kilo verdim (95 kg).Daha önce merdiven çıkamıyordum.2.ci kattan itibaren sıkışma başlıyordu kalpte nefes almakta zorluk çekiyordum.Şimdi 4.cü katta yine sıkışma oluyor kalpte bu normalmi.

 270. muazzez
  Mayıs 25th, 2015 @ 21:42

  Merhaba hocam, abim bypass ameliyatı olalı 1,5 ay oldu,çift taraflı göğüs atardamarını,Sol ana koroner artemis tam ikiye ayrıldığı noktadaki yüzde 90 darlık yüzünden ikidamara eklediler.Ameliyattan önce 2 kat merdiveni çıkarken göğüste sıkışması oluyordu,şimdi de 3.kat sonunda öncekine benzer sıkışma oluyor,bu normalmidir,ameliyattan sonra bu göğüs sıkışmaları yinede oluyormu,zamanla mı düzelecek?
  Ayrıca yapılan kan tahlilinde trigliserid 700 çıktı ne önerisiniz?
  Şimdiden teşekkür ederim

 271. hasene
  Mayıs 25th, 2015 @ 22:08

  .

 272. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 27th, 2015 @ 06:32

  Ameliyat sonrası erken dönemde göğüs ağrıları sık izlenir.Ağrı kesici kullanabilirsiniz. Trigliserid yüksekliği için tedavi almanız şart.

 273. yeliz
  Mayıs 27th, 2015 @ 10:07

  Sayın hocam kalbim sürekli agrıyor 7ay içinde iki kere EKG iki kere eko iki kere efor testi yapıldı hepsi iyi dedi Dr ama agrım devam ediyor bazen az bazen çok sadece sol tarafta arada sol kolunda agrıyor sizce bu ağrı kalpmi başka birşeymi bazende yanma gibi bir his oluyor sol gögsümün üzerinde neden böyle oluyor kalpte sorun olsa testlerde çıkarmıydı

 274. samet
  Mayıs 28th, 2015 @ 05:52

  Selamlar arkadaşlar 1993 doğumluyum(22) yakın geçmiş hafıza kaybı çarpıntı göüğs ağrısı daralma gibi sorunlar yaşıyorum hatta sürekli olarak basıma gelen bir şeyde şudur nefesimi derin aldıgığım zaman sol göğüs kafesimin sol tarafına şiddetli ağrılar saplanıyor çoğu zaman derin nefes almam gerektiğinde tedirgin oluyorum. Sağ göğüs kafesimin kemikleri çok sert bi esneme olmuyor fakat sol göğüs kafesimde kemikler var bariz hem görünüyor hem hissedilebiliyor ama sanki kemik yokmuş gibi çok esnek bu durumda gece yatarken çok büyük sıkıntılara yol acıyor .dokoruma gittiğimde herhangi bir problemin olmadıgını söylemıstı ama ben her geçen dakika gitgide rahatsız olmaya baslıyorum önerileriniz nelerdir teşekkürler.

 275. bayram
  Mayıs 28th, 2015 @ 15:47

  İyi günler benim 2 sene önce carpintilarim felan olmustu kardiyoloji’ye gittim eko ekg bide ultrason gibi biseyle bakti doktor maşallah sapa saglam dedi sen git psikiyatriye dedi. Gittim panik atak teshisi koydu ilac tedavisi felan gittikce iyilestim sonra ben bıraktım artik ilaci tedaviyi simdi 1 aydir yine basladi panik atak felan ara ara kriz geliyor yine kalbimde sorun basladi mesela az ağır bi torbayi alip ileri koysam kalbim biraz hizlaniyor böyle elle kontrol ediyorum sonra koşarken kendimi kasiyorum sıkıyorum kosarken sanki kalbim yetmiyor ondan vücudum sıkışıyor diye düşünüyorum acaba panik atak yüzünden mi böyle yoksa bi hastalik belirtisi mi kalbimin böyle olduğunu 1 hafta önce fark ettim şimdi tekrardan kardiyolaji gitmek istemiyorum belki psikolijik diye sorumu yanitlarsaniz teşekkür ederim

 276. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 29th, 2015 @ 15:06

  Kardiyoloji muayenesi normal saptanmışsa ek işleme greke yoktur. Göğüs hastalıkları muayenesi faydalı olabilir.

 277. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 29th, 2015 @ 15:09

  Şikayetler panki atak ile uyumlu görünüyor. Tekrardan muayene faydalı olacaktır.

 278. Gamzee1469
  Mayıs 29th, 2015 @ 17:13

  Merhaba hocam anneannem 1 bucuk yil once baypass olmustu.doktorlarin sigara birakmasini soylemesine ragmen gunde 1 aket icmeye devam ediyo.kontrollerde siknti yok denildi ama surekli gogsumun alti agriyo nefes alamiyorm gibi sikayetleri var bu neden kaynakli olabilir

 279. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 30th, 2015 @ 07:23

  Sigaraya devam etme bypass damarlarının erken dönemde tekrar tıkanması ile ilişkilidir. Kontrol faydalı olacaktır.

 280. muazzez
  Haziran 4th, 2015 @ 16:30

  Sayın hocam,daha önceden de yazmıştım size abim bypass olalı 2 ay oldu, ancak 3 kat merdiven çıktıktan sonra ve 100 metre eğimli yolun sonunda göğüste baskı,sıkışmaları devam ediyor,5 dakika dinlenince geçiyor.Aynı ameliyattan önceki durum var.LMCA distalinde %89 darlık vardı, sağ ve sol LİMA ve RİMA lar kullanıldı LAD ve CX arterlere anastomoz edildi.2 ay olmasına rağmen neden hala aynı şikayetler oluyor,acaba LİMA ve RİMA nın akımı yok mu tıkandımı,yoksa anastomoz yerinde darlık mı oluşmuştur?Bir literatürde okudum, LAD ile İMA kan akımı yarşıyormuş ve LAD den kan geçişi olunca İMA tıkanıyormuş diye.
  Hocam sizce bu durum kas ağrısına benziyor mu? Yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılarımla !

 281. muazzez
  Haziran 4th, 2015 @ 19:42

  abim 44 yaşında

 282. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 5th, 2015 @ 07:10

  Hem rima hemde lima kullanılan hastalarda operasyon sonrası göğüs ağrıları sık izlenir. Özellikle altıncı aydan sonra şikayetler azalacaktır.geçmiş olsun

 283. Mehdi
  Haziran 7th, 2015 @ 12:30

  Merhaba hocam, panik atak kalpte herhanfi bir soruna yol açar mı ??

 284. Mehdi
  Haziran 7th, 2015 @ 13:46

  Hocam panik atağın kalbe herhangi bir zararı olur mu ?

 285. Mert
  Haziran 8th, 2015 @ 09:39

  Hocam yatarken artiyor kalbim carpiyor nefes alirken zorlanıyorum sizce kalp krizi mi geçiririm bugün başladı

 286. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 9th, 2015 @ 06:25

  şikayetlere göğüs ağrısı eşlik ediyorsa muayene faydalı olacaktır.

 287. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 9th, 2015 @ 06:26

  Panik atak ve depresyon altındaki kişilerde kalp hastalığı gelişme riski daha fazladır.

 288. sema
  Haziran 12th, 2015 @ 22:04

  Hocam

 289. sema
  Haziran 12th, 2015 @ 22:06

  Hocam mrb size ben nasıl ulaşabilirim mail adresinizi rica etsem yazarmisiniz lütfen…tsk ederim

 290. gizli
  Haziran 14th, 2015 @ 16:19

  Nefes alrken yetmiyorms gibi derin alma hissi oluyo ve buda sol gogsumun arka ksmnda kemiklerimin batarvasna agrmasna sebeb oluyo ve rahat nefes alp veremiyor onun esnemeyle denedgmde yine rahatlayamiyor ve sirekli gegirerek kulunclarm kalkyor ekg ve göğüs filmi cektrdm idrar kan tahlili oldu ancak temiz ckt bu durumun sebebi ne olabilir

 291. meral
  Haziran 14th, 2015 @ 19:15

  Hocam merhaba

 292. meral
  Haziran 14th, 2015 @ 19:28

  1 ay önce kalp krizi geçirdim ve anjiyo yapıldı damar yüzde yüz l damak tıkalı çıktı. Anjiyodan hemen sonra ritim bozukluğu basladı doktora tekrar gittim ilaç verdi kullanıyorum fakat halen çarpıntı var. Bahsetmedim ben 46 yaşında bir bayanın. Çarpıntı ıcın ne yapabilirim. Çok teşekkür ederim

 293. Murat
  Haziran 17th, 2015 @ 15:42

  Selam hocam.39 yasindayim.yaklasik 95 kiloyum.bu gün kan tahlili mi yaptırdım. CK-CK-MB değeri 32 cikti.cikti.doktor arkadasa gösterdim. EKG mi çektim,tekrar gösterdim daha önce kalp krizi geçirmişsin dedi. (2 yıl önce hali sahada çok yoruldum.kendimi dışarı attım 15-20 dakika teprenemedim .Aşırı bi karın sancısı oldu..) yarin kardiyologa gidecem.şimdi ne yapmam lazım. Teşekkür ettim

 294. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 17th, 2015 @ 17:44

  Web sayfasındaki telefon, e-mail ve randevu linklerinden bize ulaşabilirsiniz.

 295. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 17th, 2015 @ 17:48

  Sonuçlar normal çıktıysa ilk planda kulunç benzeri kas ağrıları düşünülmelidir. geçmiş olsun.

 296. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 17th, 2015 @ 17:48

  Çarpıntı şikayetine yönelik ritim holter ile değerlendirme faydalı olacaktır.

 297. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 17th, 2015 @ 17:54

  CK değerleri kriz için çok spesifik değildir. Kardiyoloji muayenesi sırasında yapılacak tetkikler ile kalbinizin durumu net olarak açığa çıkacaktır.

 298. yelda
  Haziran 17th, 2015 @ 22:12

  Hocam merhabalar. Ben 29 yaşındayım. 10 gün önce dedemi kaybettim ve o günden beri uyumuyorum, gece olsun istemiyorum, bir hafta boyunca kalp krizi şikayetiyle acile gittim. Sol göğsüm ağrıyor, sağ tarafımda da oluyor. İki gündür göğsümün ortasında yanma gibi bişey hissediyorum. Nefes tam alamıyorum sanki, daralıyorum. Sırtımda da oluyor ağrılar. 4-5 kez EKG çekildi, kan testi yapıldı, akciğer filmi çekildi, beyin mr ı çekildi. Nöroloji, kardiyoloji, dahiliye ye de göründüm bir sorun olmadığını söylediler. En sonunda psikiyatrist yönlendirdiler. Prozac ve trankobuskos diye bir ilaç kullanıyorum ama şikayetler devam ediyor sanki. Göğsümün kalbimin ağrıları oluyor. Ne yapabilirim şaşırdım kaldım,, sürekli yatıyorum, iyi hissedip ayağa kalkamıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyileşmek istiyorum :=(

 299. Cagla
  Haziran 18th, 2015 @ 12:02

  Hocam ben bundan bes yil once kalp krizi gecirdigimi dusunup hastaneye gittim ritim holter takildi ekg cekildi sonuc temiz cikti. Iki yil once yine ayni sikayetle acile gittim iki uc kez ekg çekildi yine temiz cikti. Panik bozukluk olabilecegini dusunduk ama sonra gecti sikayetlerim iki yildir iyiydim. Fakat bundan dort ay once apandist ameliyati oldhm ordada ekg temiz cikti ama bugun nefes darligi cektim sanki gogusumde hafid baski ve bisey oturmus givi hissettim bayilacak gibi oldum acaba gercekten kalp mi diye dusundum. Son iki aydir arada sirada kalbimkn ritimleri ara ara bozuluyodu nefes alamayop bayilacak gibi oldum iki kere sanki duracak gibi olmustu kalbim. Stresli zamanlarimda oldu bunlar ama bugunku durum hiçbişey yokken meydana geldi otururken oldu. Gizli kalp falan olabilir mi? Daha 23 yasindayim korkmaya basladim

 300. betul
  Haziran 18th, 2015 @ 18:04

  Hocam kolumda agri basliyor ve sirtima yogun bir agri yayiliyor ara ara oluyo sıklıkla olmaya basladi acile gittim ekg cekti bisiy yok dedi eve geldim bir kac saat sonra yine basladi yine bisiy yok diycekler die cekiniyorum gitmiyorum .bende dogustan sizinti var kapakta bide kutup uclarinda bozulma baslamis demisti doktorum tain oldu gitti. Bende gitmedim bi daha ama bu agri asiri bi sevinc aninda baslamisti hala ne oldugunu bulamadim bide bisiy yok dediklerinde yalanci gibi hissediyor insan agri olsada gitmeye cekiniyorum.simdiden tesekkur ediyorum.yardiminiz icin..

 301. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 19th, 2015 @ 18:43

  Şikayetler panik atak ve yorgunluk kaynaklı görünüyor. Psikiyatri kontrol ve istirahat faydalı olacaktır.

 302. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 19th, 2015 @ 18:44

  Şikayetlerin altından ciddi kalp hastalığı çıkma ihtimali düşük görünüyor. Ritim holter yaptırmanız faydalı olur.

 303. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 19th, 2015 @ 18:46

  Muayene normal çıkmışsa panik yapmaya gerek olmayacaktır. Ağrı kesici tedavi faydalı olabilir.

 304. hüseyin
  Haziran 20th, 2015 @ 08:07

  Hocam merhaba ben 33 yaşındayım göğsümde sırtında ve kolunda fazla uzun sürmeyen kesik kesik ağrılar oluyor yapılan kardiyoloji tetkikleri temiz sadece nabız 100civarında çikti.ve çarpıntım ara ara oluyor.hocam bide boynunu çevirdiğimde kütür sesler geliyor boyundan olabilirim.

 305. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 20th, 2015 @ 08:41

  Ağrılar kas kaynaklı görünüyor. Çarpıntı atakları için ritim holter tetkiki yapılabilir.

 306. refigul
  Haziran 20th, 2015 @ 14:16

  İyi guler hocam..bundan 3ay kadar once hizli ve siddetli kalp carpintisi sebebi ile acile gittim.panik atak dendi.kardiyolojiye gittim eko yapti oda panik atak dedi..fakat iki uc gun sonra gogsumde agri cabuk yorulma kalbim bogazimda atiyor gibi sikayetlerler baska kardiyoloji uzmanina gittim..oda ekoda bakti kan tahlilleri guati kan yaglari seker akciger filmi temiz..ritim bozuklugu var dedi concor vrdi..ama sikayetler devam etti .ilac bitince gittim ritim holter takildi..ama ogun hic sikayetim olmadi gogus agrisi disinda uc ek atim cikti..ben gogsumde ve boynumda vurular hissediyorum.bazen nefesim yetmiyor sanki..gogus ortamda bazen agri bazen yanma gibi gun boyu hisler yasiyorum.iki kerede uyurken sirt ustu sanki gogsume agirlik oturmus gibi hissedip korkuyorum..bebegim var..35 yasinda bayanim..on iki yil kadar oncede bas donmesiyle ilgili sikintilar yasadim..halen arA ara oluyor..pank ve takintiliyim..bes yildirda uzuntulu olaylar ysadim.halome hamd olsun yine..gercekten panik atak mi ?kucuk bi yerde yasiyorum..ne yapmam lazim..simdiden cok tesemkur ederim Allah razi olsun sizden..

 307. fatma
  Haziran 20th, 2015 @ 14:30

  Hocam merhaba ben 26 yaşındayım son 2 gündüz sol gogusumun altında beli bir noktada ağrı oluya ben panik atak hastasiyim herşeyi kafaya takiyorum bu arada sigara kullanıyorum kalp kırmızı geçirmekten çok korkuyorum biran önce cevap yazarsanız sevinirim

 308. refigul
  Haziran 21st, 2015 @ 13:14

  Ayrica dun aksam sol omuz ve kola yayilan agri oldu sixi gibi..gerci boyun alt bolgemde yillardir agri var ondanmi blmiyorum ama cok korkuyorum..onerinizi bekliyorum cok sag olun…

 309. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 22nd, 2015 @ 07:51

  şikayetleriniz yorgunluk ve panik kaynaklı görünüyor. geçmiş olsun.

 310. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 22nd, 2015 @ 07:51

  noktasal geçici ağrıların kalp kaynaklı olma ihtimali çok düşüktür. geçmiş olsun.

 311. refigul
  Haziran 22nd, 2015 @ 14:45

  Tesekkur ederim hocam…bu iki gogsumun ortasindaki agri gun boyu elim orda..netten arastirdikca iyice korkuyorum…kalptenmi diye..arka arkaya gogsumde ve boynumda vurumlar var..o anda nabzimi bilegimden takip ediyorum atis arasinda bosluk hissetmiyorum..ama tik tik tik ken tiktiktik seklinde atiyor..ve nabzimi hissederken birden azaliyo tekrar hissediyorum bunlar neden ritim bozuklugumu..cunku ekstre atimlarda bosluk ve hizli atim oluyormus ..herkeste farklimi olur benim hissettigim bu vurlar ekstra atimmi..bazen cok oluyo nefesim yetmiyo saniyorum duzeliyo..korkumda cabasi..ilk baslarda en kucuk eforda yoruluyodum sanki simdi o gecti gibi..egilp islenirken sanki bogaxima bisey yigiliyo kalbim sallaniyo gibi oluyor…dinlenme hissidoyorum..ve carpinti yasadigimdan beri gunduzleri gecmeyen kuru bi oksuruk var..bebegim sag gogsumu emiyor sadece ve yatis ppzisyonundan dolayi sola yatip saggogsumu verdim hep aylarca..acaba kalbime baskimi yaptim..mesela bebegimi gogus ustume koyamiyorum kalbim sikisirmi diye korkuyorum..iki kere uykumda gogus ustumde agirlik hissiyle uyandim..sirt ustu yatiyoyormusum ve korkudan uyuyamadim..uzun oldu ozur dilrim..yeniden dr gitmelimiyim tesekkur ederim..

 312. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 23rd, 2015 @ 09:34

  ritim holter tetkiki ile tekrar kontrol faydalı olacaktır.

 313. refigul
  Haziran 24th, 2015 @ 17:30

  Tesekkur ederim hocam…carpintidan beri hep saga yatiyorum yada sirt ustu ama bu iki gundur sangogsum sikisiyo bogazimda bi yumru..sirt ustu yatiyorum..bazen tam uykuya dalacagim zaman sanki nefes alamiyor gibi olup uyaniyorum..yada gogsumde degiik hislerle uyaniyorum..bebegimi gogus ustume koyamiyorun kalbim sikisiyo gibi oluyor..panik atak bunlara sebep olurmu yoksa kardiyolojikmi ..?tesekkurler..

 314. ÖZLEM
  Haziran 26th, 2015 @ 07:49

  merhaba ben 33 yaşındayım.Yüksek tansiyon hastasıyım.tansiyonum 260/220 ye kadar çıkıyor.Ve pazartesi tekrar bunu yaşadım ve burun kanamsıyla birlikte yere yığıldım.Ambulansla hastaneye kaldırıldım.Ck-Mb 3.09 çıktı.Acilde ki doktor beni bırakmadı.Bu değer yüksek bir değer dedi.Müşaade altında kalıp çıktım.Sonra kardiyoloji uzmanına gittim Söylediği bu sonuç çok önemli değil tansiyon yükselmesinin sebebini araştırın dedi.Nefroloji ve endokrin bölümüne gidin dedi.Fakat daha öncesinde kalbim ataklar geçiriyordu.ve ciddi ağrılar olup bayılmalarım oluyor.Sizce ne yapmalıyım.Tansiyon ilacı kullanıyorum.Beloc 100 lük corvelsil 60 lık ve adalat 10 luk ama yinede çok yükseliyor.Teşekkür ederim.

 315. ÖZLEM
  Haziran 26th, 2015 @ 07:49

  merhaba ben 30 yaşındayım.Yüksek tansiyon hastasıyım.tansiyonum 260/220 ye kadar çıkıyor.Ve pazartesi tekrar bunu yaşadım ve burun kanamsıyla birlikte yere yığıldım.Ambulansla hastaneye kaldırıldım.Ck-Mb 3.09 çıktı.Acilde ki doktor beni bırakmadı.Bu değer yüksek bir değer dedi.Müşaade altında kalıp çıktım.Sonra kardiyoloji uzmanına gittim Söylediği bu sonuç çok önemli değil tansiyon yükselmesinin sebebini araştırın dedi.Nefroloji ve endokrin bölümüne gidin dedi.Fakat daha öncesinde kalbim ataklar geçiriyordu.ve ciddi ağrılar olup bayılmalarım oluyor.Sizce ne yapmalıyım.Tansiyon ilacı kullanıyorum.Beloc 100 lük corvelsil 60 lık ve adalat 10 luk ama yinede çok yükseliyor.Teşekkür ederim.

 316. refigul
  Haziran 26th, 2015 @ 13:30

  Hocam henuz dr gidemedim..carpintidan beri saga yatiyorum demistim..iki gece yatarken birgunde gunduz bebegimi uyuttum yanina uzandim ozaman sanki kalbim iki gogsum arasinda eziliyo sikisiyo gibi oldu nefes alamadim bogulma hissi oldu hemen firladim..gecti.sirt ustu yattim..sonra netten baktim angina agrisi cikti korktum..zaten uc aydir hep nette arastiriyorum..vesvesede var..bu olaydan oncede bebegimle ilgili arastiriyordum hep..dr hemen gidemiycem cvp yazarsaniz sevinirim..panik atak bunlara sebep olurmu resmen sikisti gibi yoksa kalp mi..cok ozur dileyerek tesekkur ederim..

 317. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 27th, 2015 @ 06:38

  Yüksek tansiyona yönelik böbrek damarları, böbrek üstü bezleri hastalığı araştırılmalıdır.

 318. ÖZLEM
  Haziran 29th, 2015 @ 10:44

  Hocam böbrek üstü bezlerime bakıldı ama daha öncesinde bişey çıkmadı dediler.Bilmiyorum bana ne olduğunu ama nefes almakta çok zorlanıyorum ve konuşamıyorum tansiyonum yükselince.Göz damarlarım çatlıyor kanama yapıyor.bu iyi bişey dediler ama çözüm yok madem yükselecek neden ilaç kullanıyorum.Çok ümitsizim

 319. ihsan
  Haziran 29th, 2015 @ 14:00

  hocam merhaba
  yaklaşık iki yıl önce durduk yere sol göğsümde yanma ve ağrı oldu.tabi ben kalp krizi diye çok korttum ve panikledim.o gece yi hastanede geçirdim.ertesi gün tahliller temiz piskolojik dendi.ancak ogün sonra 2 günde bir hastane 9 tane kardiyoloji doktoruna gittim.piskiyatri öylesine ama hiçbir söz muayene ve ilaç kalpkrizi kelimesini unutturmuyor bana.şuandada göğsümde baskı ağrı var ne yapmalıyım.

 320. refigul
  Haziran 29th, 2015 @ 20:04

  Hocam bu sabah uykumdan sanki bi el kalbimi sikiyomus gibi sanki kalbim ust uste ara vermeden atti ama zorlandi gibi hisdedip uyandim..yani uyurken yasadim bunu ve cok korktum..daha oncede soylemistim uykumda gogsumde baski hissedip uyandigimi ve bunlarin hepsi sirt ustu yatar pozisyonda oluyor..ne yapmam gerek suan dr da gidemiyorum durumlardan insaallah en kisa zamanda gidecegim ama bu sikistirma gibi seyden korktum kendimi kotu hissettim..biraz uzandim..gun boyu olmadi ole bisey sukur ama hep hissettigim iki gogus ortdaki agri vardi..gun boyu var bu agri gibi his..cvplarsaniz sevinirim tesekkurle simdiden .

 321. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 30th, 2015 @ 11:34

  Ciddi bir panik bozukluk oluşmuş. Psikiatriye devam edilmesi faydalı olacaktır

 322. refigul
  Haziran 30th, 2015 @ 16:22

  Hocam buraz once kalpe hissettigim vuruyla gogsumden boynuma kadar yanma oldu..cok korktum..yani bu yazdiklarimin arka arkaya olmasi kalptenmi..ne olur cvp yazin pank ataktan bnlar hissedilirmi..inanin hep aklim kalbimde korkularda..

 323. meryem
  Temmuz 1st, 2015 @ 11:28

  Merdiven çıkarken nefes alamıyor um teliyorum ve midem bulanıyor ne yapayim

 324. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 2nd, 2015 @ 13:37

  tansiyon düşüklüğü gelişiyor olabilir. muayene olmanız faydalı olacaktır.

 325. julide kavasgil
  Temmuz 3rd, 2015 @ 10:22

  52 yaşındayım ve masa başı çalışıyorum.Bel fıtığım ve boyun düzleşmem var.Yaklaşık 2,5 -3 aydır tüm kemiklerim ağrıyor.Bu ağrılar belimde sırtımda ve boynumdan ön tarafa üst göğüs bölgesine kadar geliyor. özellikle sabahları… ör sabaha karşı 5 gibi uyandığımda ilginçtir ki bu ağrılar yok ama 8:30 kalktığımda arka omuz ve boyun bölgemde ve başımı öne arkaya attığımda üst göğüs bölgemde sanki oradaki kemikler kırılmış batıyormuş gibi ağrılar sağ kolumun dirsek iç ve dış kısmında basınca ağrı ayak baş parmağımda yürürken ağrı…Ama bunlar sadece sabahları yataktan kalkınca oluyor. Ben internet üzerinden spondilit ile ilgili birkaç boyun hareketi yakaladım 3 gündür onları yapıyorum ve 1 saat sonra ağrılar geçiyor.vücudumu sağa sola çevirsem kolarımdan boynumdan sırtımdan takır takır sesler geliyor hani vücudum tıkır tıkır derler ya aynen öyleyim Ancak öne eğik uzun süre oturursam veya bilgisayarda çok yazı yazarsam nadiren de olsa göğüs kemiğinde bir tutulma oluyor ve bir iki hareket ettiğimde çıtlamayla rahatlıyor. Zaten saçım omuzuma değse kürek kemiğimde tutulma oluyor şimdi olduğu gibi noktalar var mesela bastığımda canımı yakan devlet hastanesinde ortopediste gittim bana fibromiyalji dedi ama her sabah bu durum olur mu? internetten myelom gibi hastalıklar görüyorum moralim bozuluyor kan tahlillerim normal ama çok az kalsiyum fazlalığı var bir ara çok az da olsa kreatin ve ürik asit yükselmişti.İç hastalıkları doktorum önemsiz dedi.Magnezyum alıyorum. İdrar yollarımda enfeksiyonum var tedavi oluyorum.Hepsini yazdım kusura bakmayın tam bilgi almak için.teşekkür ederim

 326. Tolga
  Temmuz 5th, 2015 @ 08:51

  aşırı derece de nefes darlığım var göğüs hastalıklarına gittim solunum testi vs herhangi bir şey cıkmadı ancak yatarken dışardayken farketmiyo her an nefesim daralıyor kardıyolojiye gittim orda da ekg ve eko çekildi ve herhangi bir sıkıntı yok dedi 2 ay once de efor testi yapılmıştı . ancak bir türlü geçmiyor sizce sebebi ne olabilir ? tesekkürler

 327. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 6th, 2015 @ 07:27

  sıkıntılar fibromiyalji gibi görünüyor. Doktorunuzun önerilerini uygulamaya devam edin.

 328. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 6th, 2015 @ 07:31

  Kalp ile ilgili gereken tetkikler yapılmış. Göğüs hastalıklarına takip yerinde olacaktır.

 329. erdinc
  Temmuz 6th, 2015 @ 22:39

  Merhaba .
  Aksam otururken birden kalbime agri girdi nefes alirken adeta bicak saplaniyor gibi oluyordu daha sonra bu agri 2-3 saat surdu uyumusm uyandim bakdim nefes alinca agri yok fakat gogsumun meme ucunda oarada sizlanma gibi bi agri var yaklasik 24 saatrli boyle Erkegim yas 19 sigara kullaniyorum

 330. Mehmet
  Temmuz 7th, 2015 @ 09:09

  2 gündür göğsümde sıkıntı tarzı garip bir daralma var anlık gelip gidiyor tetkikleri yakın zamanda yaptırdım ancak sorun yok. Sıkıntı ter basıyor ve korkutuyor sebebi nedir sizce

 331. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 9th, 2015 @ 08:25

  Ağrı ilk planda kas ağrısı gibi görünüyor. Ağrının tekrarında muayene faydalı olur.

 332. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 9th, 2015 @ 08:26

  Kardiyolojiye tekrar kontrol durumu aydınlatacaktır.

 333. dilek
  Temmuz 10th, 2015 @ 11:41

  Merhaba ben franssda yaşıyorum. Hocam ben yaklasik 4 senedir sirt ve göğüs agrisi çekiyorum agrilarim daha çok sol tarafta hissediyorum ama son günlerde sağ taraftada hissetmeye başladım. 4 senedir hiç hayattan zevk almıyorum agrilarim yüzünden burda doktora gittim stres diyorlar fazla ilgilenmiyor. Boyun düzlesmesi var dendi. Kalp rahatsızlığı 4 sene surebilirmi 35 yaşındayım agrilarim genelde igne batması ve saplanti şeklinde bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler.

 334. ali
  Temmuz 11th, 2015 @ 16:31

  eko egk ve ofor testi yaptırdım bişey cıkmadı kafayı çok takıyorum yokuş çıkarken nefesim daralıyor ne önerirsiniz

 335. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 13th, 2015 @ 05:12

  Şikayetleriniz ilk planda kalp kaynaklı görünmüyor. Depresyon kaynaklı müzmin kas ağrıları oluşmuş olabilir. Geçmiş olsun.

 336. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 13th, 2015 @ 05:15

  Testler normal çıktıysa düzenli egzersiz nefes darlığınızı azaltacaktır.

 337. refigul
  Temmuz 14th, 2015 @ 08:44

  Gogus ortasina anlik cizz seklinde bi aci girdi..cok korktum..dort gundur sirt agrisi sol yanda ve sol gogus altinda anlik bicak batmasi gibi agrilar oluyo..sirt agrim dortgundur cok fazla kipirdamazsam cok degil elektrik carpmasi gibi dwgisik bi agri..gogusumdede oluyordu..bu yuzden olmus olabilirmi bi aci yani cok panik yaptim ..cok tesekkurler..yani uyuyacakken bile ustumde agiik var gibi oluyor…

 338. ali
  Temmuz 15th, 2015 @ 19:55

  babamın ayağını kestiler hastenede yatırken 1 hafta sonra kalp kirizi geçirdi dediler vefat etti ayak kesilmesi kalp kirizi yaparmı bilgi verirmisin

 339. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 16th, 2015 @ 07:45

  Vücut üzerindeki ek hastalık gibi yük ve stres oluşturan durumlar kalp krizini tetikleyebilir.

 340. ali
  Temmuz 18th, 2015 @ 23:29

  Tesekkür ederim hocam babam seker bobrek hastasiydi bacagi kesildigi icin kalp damarina pihti atmistir dediler boyle birsey olabilirmi kurtarilamazmiydi narkozunda tehlikesi varmi cok uzgunuz hacam bilgilendirirseniz sevinirim

 341. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 20th, 2015 @ 06:49

  Bacaklarla ilgili ameliyatlarda akciğere pıhtı atma riski mevcuttur.

 342. S. Ada
  Temmuz 23rd, 2015 @ 20:02

  Merhaba ben 19 yaşındayım.Demir eksikliginden kaynaklanan kansizligim var.Demir hapı kullanıyorum. Ara sıra göğüsümde ağrı ve çarpıntı oluşuyordu.Kardiyoloji uzmanina gittigimde EKG ve ultrasonda kontrolüm yapıldı.Kalp kapakciginda kacak oldugu fakat cok büyük sorun teskil etmedigi ve agrilarin kansizliktan da kaynaklanabilecegi soylendi. 1-2 aydır ağrı olmuyordu.Son birkaç gündür ara ara koluma da vuran göğüs ağrısı ve çarpıntı oluyor..Sizce sorun ne olabilir?Tekrar doktora gitmeli miyim?

 343. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 24th, 2015 @ 06:27

  Sorunların altından ciddi bir kalp hastalığı çıkmamış. Kapak kaçağı için takip yeterli olacaktır.

 344. Kübra
  Temmuz 25th, 2015 @ 14:22

  Hocam merhaba, yaşım 21, sinüs taşikardim var. Nabzım 120 civarı, ara sıra sıkıntılı yorgun hissediyorum kendimi. Bir kaç ay önce doktora bu şikayetle gittiğimde sinüs taşikardiyi öğrendim fakat kan testim eko değerlerim normal çıktı. Ama yine ara sıra kendimi kalp kaynaklı sıkıntılı hissediyorum, nabız atışlarımı boynumdan görebiliyorum. Kalp krizi riskim var mıdır? Bir de ben kendimi kötü hissettiğim zaman beloc 25 mg kullanıyorum ama düzenli değil, ilaç kullanmalı mıyım, tekrar doktora gitmeli miyim?

 345. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 27th, 2015 @ 06:21

  Uygunsuz sinüs taşikardisi için en iyi tedavi düzenli egzersizdir. Başlangıç olarak düzenli ilaç kullanımı şikayetlerinizi azaltacaktır.

 346. Emir
  Temmuz 30th, 2015 @ 06:09

  Hocam merhaba 20 yaşındayım bazen kalbimde ağrı hissediyorum sol omuzdan ağrı geliyordu doktora gittim ekg çekildim 5 ay önce ama birşey çıkmadı kalpten kas ağrısıdır dedi. Bu aralar da sol kolum uyusuyor panik atak yapıyorum ama 2 3 hafta önce ekg çekildim iş amaçlı bir sıkıntı yine çıkmadı sizce durum nedir? Doktora gitmelimiyim?

 347. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 30th, 2015 @ 08:43

  kalp ile ilgili ek muayene gereksinimi görünmüyor.geçmiş olsun

 348. İhsan
  Ağustos 1st, 2015 @ 10:12

  Hocam meraba 60 yaşındayım kalp damarım değişti 2.5sene önce damar sol kolumdan alındı.ameliyattan sonra damar alınan yerde hafif zaman zaman ağrı oluyor neden olabilir şimdiden teşekkürler

 349. Hakan
  Ağustos 1st, 2015 @ 21:18

  Hocam merhabalar oncelikle.Benim sikayetim kalp carpintisi ve asiri halsizlik hic taakatim yok.Cabuk yorulmaktayim.Bazi seylere alerjim var alerji testi yaptiricam tukettigim besinlerden olabilir diye dusunuyorum.Son zamanlarda da stres ile yasiyorum yasim 25.Kalp olunca insan endiseleniyor takdir edersinizki ne onerirsiniz?

 350. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 3rd, 2015 @ 06:29

  Stres, yorgunluk çarpıntıya yol açabilir. Öncelikle genel bir dahiliye muayenesi faydalı olacaktır.

 351. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 3rd, 2015 @ 06:48

  Damar grefti alınan yerlerde özellikle erken dönemde ağrı ve uyuşukluklar izlenebilir. Geç dönemde olan ağrıları genel kas ağrıları olarak değerlendirmek daha mantıklıdır.

 352. refigul
  Ağustos 6th, 2015 @ 05:19

  Hocam bilmiyorum cvp yaxarmisiniz ama.daha once yazmis oldugum sorularima bide bu eklendi…sanki midemin ustune bi agirlik oluyo sol omuz sikismasiyla ..yani sol omuzum sikisma seklinde agiriyor ve sanki o sirada mide mi ustumu oralardada bi agirlik hissi oluyo…bu omuz sikismasi boyundan olurmu..korkuyorumda…tesekkurler yas 36 bayanim..17aylik kizim var ve hep sol tarafta tasiyorum bu etkilermi…bide her daim olmuyor 10gundur gunde bir yada iki kez…ayrica gecen gun tv izlerken bayanin kekeler gibi konusmasindan birden icime fenalik hissi geldi sanki ben yasiyormusum gibi …olucem gibi yuzumu falan yikadim bi panik esimde korktu…yani oda cok sicakti odami etkiledi bilmiyorum…tesekkurler…

 353. nagihan
  Ağustos 6th, 2015 @ 20:18

  İyi gunler benim daha onceden göğsümde ağri ve baski hissi vardi bunun icin rontgen cektirdm ve kan tsti yplmsti temiz ckmsti ama agrim devam ediyordu yine gittigimde de birsey olmdgni soylemslerdi bende panikatak ve reflü var bunun sebebi olblcgni soylediler bu aralar göğüs ağrim gecti fakat sirtim cok agriyor kollrm uyusuyor ekg temiz ckti ama yinede korkuyorum yine doktora gozukeblrmym sizce?

 354. nagihan
  Ağustos 6th, 2015 @ 20:46

  İyi gunler benim daha onceden göğsümde ağri ve baski hissi vardi bunun icin rontgen cektirdm ve kan tsti yplmsti temiz ckmsti ama agrim devam ediyordu yine gittigimde de birsey olmdgni soylemslerdi bende panikatak ve reflü var bunun sebebi olblcgni soylediler bu aralar göğüs ağrim gecti fakat sirtim cok agriyor kollrm uyusuyor ekg temiz ckti ama yinede korkuyorum yine doktora gozukeblrmym sizce?yasim 17

 355. serkan
  Ağustos 10th, 2015 @ 20:43

  Hocam merhaba benim esim bundan birbucuk sene once mediastinal non hodking lenfoma gecirdi tumor iki cigerin arasinda oldukca buyuktu kalp famarina baski yaptigi icin boynuna kadar oldukca uzun plastik stent takildi 8 kemoterapi 15 radyoterapi gordu cok sukur hastaligi atlatti benim sorum arasira ozellikle stres yaptiktan sonra stentin gectigi yerlerde kasilma agri tarzi biseyler oluyor oda esimi rahatsiz ediyor ama stresi gecince agri gidiyor surekli degilde arasira oluyor o esnada bogazinda gerilme oluyor ayni zamanda kahveyide cok iciyor hergun kan inceltici kullaniyor bu agrilar normalmi hocam sizce nedeni nedir

 356. Mesut
  Ağustos 13th, 2015 @ 00:30

  Hocam ıyı çalışmalar ben panık atak ve obf hastasıyım her şeyı çok asırı takıyorum ıkı gun once panık atak geçırdım ve sonra halsızlık fılan oldu ve ıkı gundur gogsumun solunda agrı oluyor daha oncelerı defalarca eko efor ve ekg kan tetkıklerı yaptırdım hıç bırınde bır şey çıkmadı sadece kalp kasında kalınlaşma oldugu soylendi (%11) spor yapıyor musun dedı doktor bey bende evet evde dumbellar ıle çalışıyorum dedı ondan dolayı olmuş dedı fazla agırlık kaldırma kardıyo fılan yap dedı bende agırlık kaldırmayı spor yapmayı bıraktım artık spor yapmıyorum ama bu gogsumdekı agrıların ve halsızlıgın nedenını ogrenmek ıstıyorum neden olabılır bunlar hocam yardımcı olursanız çok sevınırım kalp krızı geçırme ıhtımalım var mı spor yapmaya tekrar baslıyayım mı ? Şimdiden teşekkürler kolay gelsın..

 357. Mesut
  Ağustos 13th, 2015 @ 00:32

  Bu arada hocam agrı sırtıma fılan da vuruyor..

 358. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 16th, 2015 @ 19:32

  Ağrıların stente bağlı olma ihtimali düşük görünüyor. Mevcut tedavi ile takip yeterli olacaktır.

 359. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 16th, 2015 @ 19:40

  Testler normal saptanmışsa rahatlıkla spora geri dönebilirsiniz. Ağrıların en sık sebebi kas ağrılarıdır.

 360. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 16th, 2015 @ 19:50

  Kapak çökmeleri geçici olabilir. Panik yapmanın gereği yoktur. 3 yıl sonrası kontrol yeterli olacaktır.

 361. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 16th, 2015 @ 19:52

  Şikayetlerde artış varsa tekrar muayene faydalı olacaktır, reflu mevcut şikayetlere sebep olabilir.

 362. nur
  Ağustos 19th, 2015 @ 23:53

  Hocam, 55yasinda anneme supraventrikuler tasikardi teşhisi konuldu.
  Kapakcıklarda sıkıntı var.
  Stres oldugunda ve yoruldugunda gece tasikardi başlıyor.
  Baygınlık, daralma, sol göğüste ağrı oluyor.
  Ve çok sıklıkta oluyor neredeyse gün aşırı.
  Ne yapmalıyız, kalp krizine sebep olur mu? Ne onerirsiniz?

 363. nur
  Ağustos 19th, 2015 @ 23:55

  55yasinda anneme supraventrikuler tasikardi teşhisi konuldu.
  Kapakcıklarda sıkıntı var.
  Stres oldugunda ve yoruldugunda gece tasikardi başlıyor.
  Baygınlık, daralma, sol göğüste ağrı oluyor.
  Ve çok sıklıkta oluyor neredeyse gün aşırı.
  Ne yapmalıyız, kalp krizine sebep olur mu? Ne onerirsiniz?

 364. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 20th, 2015 @ 08:40

  Supraventriküler taşikardi kalp krizini tetikleyebilir. İlaca cevap vermeyen tekrarlayan taşikardi durumunda anjiyografik yakma yöntemi olan ablasyon etkin bir tedavi şeklidir.

 365. emin
  Ağustos 21st, 2015 @ 00:17

  Hocam benim yaşim 14 goğsum uzun sure televizyonun basinda durunca goğsum agroyo bazen durmuyuncada oluyo anliyamadom hocam yardim ederseniz

 366. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 21st, 2015 @ 08:36

  Şikayetler kalp kaynaklı görünmesede muayene faydalı olacaktır.

 367. Tolga
  Ağustos 22nd, 2015 @ 17:56

  Merabalar hocam . Heyecan anında panik anında vs hemen nefesim kesiliyo gibi oluyo zor nefes alıyo gibi oluyorum göğsümde de yeri belli olmayan agrilar oluyo saniyelik doktora gittim bikaç ay önce ancak herhangi bir sorun cikmadi sizce bu ağrıların sebebi ne olabilir gogus hastaliklarina da muayene oldum

 368. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 24th, 2015 @ 14:35

  Daha çok gezici kas ağrıları tarif ediyorsunuz. Şiddetli tekrarlayan daha uzun süreli ağrılarda ağrı kesici kullanabilirsiniz.

 369. sıla
  Ağustos 26th, 2015 @ 18:12

  12 yaşındayım iki gündür göğsümden bir ağrı hissediyorum, sol koluma doğru yayılıyor sonra kolumda uyuşma oluyor. ilk gün yaklaşık olarak yarım saat sürdü bugün ise 15 dakika gibi sürdü. Ne olabilir ?

 370. Behnan
  Ağustos 26th, 2015 @ 21:25

  Hocam kas sıkışması vardı sol tarafımda ve suanda sol göğsümde yanma ve bastırdığımda ağrıyor acaba nedır bu

 371. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 27th, 2015 @ 06:48

  Yaş dönemi olarak şikayetlerin kalp kaynaklı olma ihtimali oldukça düşük. Ama yinede muayene olmakta fayda vardır.

 372. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 27th, 2015 @ 06:49

  Hareketle değişen yüzeyel göğüs ağrıları genelde kas kaynaklı olup, 3-5 günlük ağrı kesici tedavi yeterli olacaktır.

 373. Kübra
  Ağustos 28th, 2015 @ 13:36

  Hocam 22 yasindayim simdiye kadar bi sorunum yoktu ama 2 haftadr kalbimde bi agri var agir bisey kaldirdigimda yada biseye cok üzülüp güldügumde daha cok artiyor batma gibi agrilar giriyor sol kolum genellikle uyusuk parmaklarimdaki karıncalanmalar da gitmiyor sızı girmedigi zamanlarda bi ağırlık var kalbimde bunun sebebi nedir yardımcı olur musunuz Teşekkürler simdiden

 374. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 29th, 2015 @ 06:38

  Şikayetlerniz daha çok stres kaynaklı gezici kas ağrılarına benziyor. Muayene olmanız faydalı olacaktır.

 375. gulsah
  Ağustos 30th, 2015 @ 18:23

  Merabalar hocam yaşım 27 bundan yaklaşık 6 ay önce carpintidan dolayı doktora gittim ritm bozuklugu var dediler holter takıldım çarpıntı çıktı kalbimin ritmi düz atması verirken yamuk atıyor dedi onemsemedim su an sol göğsüme agrilar girio sirtim agrio ellerimde yaklasik 10 senedir bitmeyen titreme var carpintilarim siklasti ozellikle sabahları uyanınca oluyor çocuğuma yemek yedirirken bile 10 kasiktan sonra sol kolum kalkmıyor daha yardımcı olursanız sevinirim ritmin yamuk atmasını anlayamadım iyi aksamlar

 376. Gulsah
  Ağustos 31st, 2015 @ 10:17

  Merabalar hocam27 yasindayim bundan 6 ay once carpintidan dolayi dktra gittim ritim bozuklugu var dediler devlet hastasinde kalbin delik dediler ozele gittim oyle bisey olmadigini kalbin ritminin duz atmasi gerekirken yamuk attigini soyledi holter takildim holter sonucu carpinti cikti bende onemsemedim bu siralar cok siklasti carpintim sabahlari kalkinca bayilacak gibi oluyorum kalbim yerinden cikcak gibi oluyo hemen yoruluyorum cocuklarima yemek yedirirken 10 kasiktan sonra kalkmiyor daha kolum sol gogsume batmalar oluyor gun icersinde bi zaman sonra sirtimda igneli batmalar ve yanma oluyo sol tarafta uzun zamandir ellerimde bitmeyen bi titreme var bariz cok belli olan titremeler yardimci olursaniz cok sevinirim bide kalp ritminin yamuk atmasini anlayamadim risklimi iyi gunler

 377. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 31st, 2015 @ 10:31

  Ritim bozukluğu ile ağrı atakları ilişkili gözükmüyor. Genel bir dahiliye muayenesi faydalı olabilir.

 378. Aytac
  Ağustos 31st, 2015 @ 23:50

  Merhaba hocam. 5 gündür kalbimde baskı yanma biraz Ağrı oluyor ara sıra tabi, çok az baş Dönmesi oluyor. Ayağa kalktığım Zamn oluyor genelde bunlar ama oturduğum esnada olmuyor. EKG ve kan testi yaptırdım çıkmadı bişey.

 379. Selda
  Eylül 1st, 2015 @ 16:27

  Hocam merabalar tilt testim var 1 senedir sigara kullanıyorum yarinki tilt testimde çıkarmı acaba 3 gündür icmiyorum

 380. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 2nd, 2015 @ 08:12

  Başdönmesi tansiyon düşüklüğüne bağlı gelişiyor olabilir. Tansiyon holter tetkiki faydalı olacaktır. Bol sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin.

 381. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 2nd, 2015 @ 08:15

  Tilt testi sonucu ile sigara birebir bağlantılı değildir. Ancak sağlık için sigaradan uzak durmak her zaman faydalı olacaktır.

 382. fatma
  Eylül 2nd, 2015 @ 10:49

  Merhaba hocam. 10 gün önce kalp krizi nedeniyle 52 yasındakı babamı kaybettik. Daha önce hiç bir şikayeti yoktu ve şeker hastası olduğu için 2 yıl öncede kalbine bakmışlardı hiçbirşey çıkmamıştı. vefatından 5 gun once bır dugune gıtmısler ve orda alkol almıs. 5 gun sonrada anı olum haberı geldı. ıckının kacak olmasında suphelenıyorum sızce boyle bır ıhtımal olabılrmı. kacak alkol ıcmısse kalp krızı gecırme suresı 5 gunu bulurmu

 383. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 3rd, 2015 @ 07:58

  Aşırı alkol tüketimi kalp krizi riskini arttıracaktır. Ancak birebir alkol alımının 5 gün sonra sebep olacağı bir kalp krizi mantıklı görünmüyor.

 384. Gökhan
  Eylül 4th, 2015 @ 08:26

  Hocam merhabalar. Yaklaşık 3 aydır oturduğumda kalbimde baskı oluşuyor arada ağrıyor da fakat her zaman olmuyor . Ve sırtımda da aynı şekilde biraz şişlik var hissediyorum psikolojik mi bilmiyorum ama nefes darlığı çekiyorum çok az bazende çok halsizim sizce bi kardiyoloji muayene gerekli midir 5 ay önce çarpıntıdan dahiliye çıktım kan aldılar detaylı incelendi birşey yok dendi. EKG çekildi birşey denmedi spor yap demişlerdi. ağrılarım şu 1 hafta biraz daha sık olmaya başladı.

 385. sahin
  Eylül 4th, 2015 @ 13:45

  Meraba hocam yaşım 17 bir kaç gün ağır spor yaptım ısınmadan çarpıntı oldu ama 10 gündür geçmedi her gece yatarken kalbimin sesini duymaktan yatamıyorum daha önce 3kere doktora gitmistim bisey çıkmamıstı ama çok teditgin oluyorum sizce doktora tekrar gitsemmi yada kendiliğinden geçermi geçerse kaç güne gecer lutfen hocam yardım edin zor durumayım

 386. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 5th, 2015 @ 06:52

  Isınma hareketleri spordaki çarpıntı şikayetlerini azaltacaktır. Şikayetler devam ediyorsa holter tetkiki yaptırabilirsiniz.

 387. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 5th, 2015 @ 06:53

  Şikayetler ilk planda kalp kaynaklı görünmese bile tekrardan muayene faydalı olur.

 388. Duru
  Eylül 5th, 2015 @ 11:46

  Merhaba hocam ben 17 yaşındayım. Üzülünce ağlayınca aniden kalbim acımaya başlıyo ve sanki bişey kalbime bastırıyor gibi oluyor beni bilgilendirir misiniz lütfen, teşekkür ediyorum şimdiden.

 389. Selver
  Eylül 7th, 2015 @ 19:21

  Dedem 67yaşında dün kalp krizi geçirdi şuanda yoğun bakımda ciğerleri su toplamış zatürre var diyorlar kastamonudan istanbula sevk edecekler ama kalp krizi geçirmesinden korkuyorlar tekrar geçirme ihtimali var mı ? Sevk edilmesinde sakinca olur mu ? Lütfen yardımcı olun

 390. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 8th, 2015 @ 06:19

  Hastada solunum yetersizliği sözkonusu ise transfer mesafeside uzun olduğundan sorun yaşanabilir. Kalp krizi sonrası ikinci bir kriz geçirme riski mevcut olsada etkin bir tedavi ile bu risk azaltılabilir.

 391. Eymen
  Eylül 12th, 2015 @ 19:29

  Hocam 1 gün önce babamda sol kolunda ağrı ve terlemeyle babamı hastaneye getirdim hemen ameliyathane ve yoğun bakıma aslında anjiyo yapıldı 1 damar yüzde 99 tıkaliymis ve ameliyatta 1 kere kalbi durmuş suan 2 gün yogun bakımda gözetim altında ciddi bi problem var mıdır

 392. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 14th, 2015 @ 05:29

  Olay oldukça ciddi görünüyor. Tıkalı damar başarılı şekilde stentlenmiş ise toparlanma süreci hızlı olacaktır.

 393. Tolga
  Eylül 18th, 2015 @ 02:48

  Merabalar hocam otururken yer içerken kısaca her an olan nefes darligi ,derin nefes alma ihtiyacı kalple alakali olsa ekg eko efor da çıkar mı kesin olarak ve bu nefes darligi nin sebebi sizce ne olabilir

 394. refigul
  Eylül 20th, 2015 @ 12:03

  Hocam sali gunu dr tekrar gitti size yazmis oldugum sorunlari soyledim concora devam etmemi soyledi..sol omuz sikismasi baxen sol kol agrisi anlattim…zaten iki dr var ozelde cok pahali hep gidemiyoruz…derdimizi tam anlatamadan nys…bir haftadir sol cenemde ve elmacik kemigimde sizi seklinde kendini hissettiren bir agri mevcuttu.cuma gunu gun boyu cok agrdi..sizi seklinde dis gibi degil..gozume kadar cikiyordu..agzimi acip kapamam etkilemiyordu..internete yazdim ve sirk cene agrisi ysyan iki bayanin gunlerce baska dr lara gittigi sonundaysa kalp kiriz gecirdigi yaziyodu..cok korktum..su iki gundur agri coj hafif ama sanki sol cenem yuzum uyusuk kasiniyo karincalaniyo gibi..ssla gunu kontrole gidince dr soyliycem amaonce size sormak istedim sizce bu agri nedir..zaten panik bi insanim ve bole cenemde bi agri yasamadim veduymadim…nys yine uzattim affiniza siginarak insaallah cvp atarsiniz….a.e.olun.

 395. Fatma
  Eylül 20th, 2015 @ 17:01

  Merhabalar çocukluğumdan beri kansızlık ve demir eksikliği vardı tedavi ile düzelir sonra yine olyordu buna bağlı olarak çabuk yorulma ve çarpıntı problemim vardı.Şu an menopoz sürecindeyim kanım yükseldi fakat demir eksikliğim devam ediyor.Benim problemim Son dönemde şikayetlerim faxlalaştı merdiven ve yokuş hiç çıkamıyorum göğsümde baskı ve yanma oluyor ve sırtıma vuruyor kardiyolojiye gittim 6 gün önce eko ,kalp grafiği çekildi normal çıktı ama efor testinde tansiyonum 20/10a çıktı doktor damarsal bir Problem gözükmüyor dedi ama benim sıkıntım devam ediyor 4 yıldırtansiyon hastasıyım eksforge 160/5 kullanıyorum sorunum neden kaynaklanabilir selamlar teşekkürler. .

 396. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 21st, 2015 @ 11:44

  Tek başına çene ağrısının risk faktörü olmayan kişilerde kalp krizini göstermesi olağan değildir.

 397. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 21st, 2015 @ 11:45

  Sintigrafi testi yaptırmanız daha net sonuç verdirecektir. Tansiyon tedavisinin de yeniden değerlendirilmesi gerekir.

 398. Semih
  Eylül 21st, 2015 @ 16:35

  Merhaba hocam ben yıldır panik atak hastasiyim 18 yaşındayım kalbim son bir aydır ağrıyo hapımı içiyorum ama birde bademciklerim sisikmis doktor iltihap varsa kalbe vurur dedi daha çok ağrıyo o cümleden sonra kalp krizi olsa acaba birsey olurmuydu suana kadar ?

 399. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 22nd, 2015 @ 06:08

  Bademcik iltihaplarında alınacak antyibiyotik tedavisi ile hastalığın yayılması engellenebilir.

 400. refigul
  Eylül 22nd, 2015 @ 19:33

  Hocam dr.gittm bugun kontrol icin hem soledim.sadece ekg cekildi..alt cenem hala sizi gi.i agriyo cok degil ama burdayim diyo..cevabiniz icin cok sagolun..a.e.o

 401. refigul
  Eylül 23rd, 2015 @ 14:16

  Hocam cenemin yan kisminda olan agri bugun cook az ama alt cenemin tam oortasinin alt kismina agri girdi carsidaydim bebegimde kucagimda suanda yanma var acaba nedir biu agrilar korkuyorum…sol yancenedve tam alt cenemin orta altkisminda sizi ahri yanma gibi..hangi bolum dr onerirsiniz..yada baska kardiyolog mu…cok sagolun simdiden ..

 402. Ayşegül
  Eylül 24th, 2015 @ 22:25

  Hocam ekstrasistol ile ilgili bir makale yazar mısıniz

 403. ersin
  Eylül 27th, 2015 @ 17:43

  Kolay hocam göğsünde inan tahtasının altında göğüs kafesinin tam altında ve kalbmin alt tarafında ağrı oluyor ara sıra ayrıca kalbim sanki yerinden cikacakmis gibi atıyor gogsumde attığı goruluyor bunlar sizce neden kaynaklaniyor olabilir EKG ve eko da stress eforda herhangi bir sıkıntı çıkmadı.

 404. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 28th, 2015 @ 06:48

  Kardiyolojik testlerin normal çıkması şikayetlerin kalp kaynaklı olamayacağını gösteriyor.En sık gezici göğüs ağrısı sebebi kas ağrılarıdır.

 405. Zeynep
  Eylül 30th, 2015 @ 22:35

  Hocam kalbim sürekli aritmiye giriyordu ve bi anda sıkışıyordu. gecen sene kalp muayenesi oldum kulakcıklar arasında delik cıktı.yine zaman zaman aritmiye giriyor fakat bikaç gündür sürekli heyecanlanıyorum durduk yere evde otururken ve tüm gün geçmiyor kollarım bacaklarım tutmaz hale geliyor ellerim titriyor kalbim de hızlı hızlı aritmik bir şekilde atıyor kalple bir ilgisi var midir bu heyecanın sizce ne yapmalıyım?

 406. Elif
  Ekim 1st, 2015 @ 20:23

  Hocam merhaba.yaklaşık dört aydır kalbimin ritmi ni hissediyorum önceleri daha kısa sürüyordu şimdi yirmi saniyeyi geçiyor sonra duruyor ve bu sırada terleme oluyor gogsumun ortası yariliyor sanki cikcak gibi merdiven çıkarken fazla hızlı hareket edip dinlendikten sonra başlıyor.aşağıya eğilip zorlanacagim şekilde bir iş yapıyorsam oluyor. doktora gitmedim sigara içiyorum .cola nescafe ve türk kahvesi içtiğim günlerde dahada çoğalıyor günde bir tane içsem bile ne yapmalıyım

 407. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 2nd, 2015 @ 07:55

  şikayetler çarpıntı sonrası gelişen panik bozukluğu ile ilişkili gözleniyor. Hergün çarpıntı şikayeti yaşıyorsanız ritim holter tetkiki faydalı olur.

 408. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 2nd, 2015 @ 08:00

  Sık çarpıntı şikayeti yaşayan kişilerin kola, çay, kahve ve sigaradan uzak durması gerekir. Öncelikle muayene olmanız faydalı olacaktır.
  Kalp ritim bozukluğu ile ilgili dün yapmış olduğumuz programı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
  https://www.youtube.com/watch?v=vjQaUJZhZUw

 409. refigul
  Ekim 4th, 2015 @ 19:44

  iyi geceler hocam..yine rahatsiz ediyorum ve sabriniza ve cvplariniza tesekkur ediyorum..vermis oldugunuz linkten izledim..ilk carpintiyla baslayan kalp maceram size daha once yazdiklarimla devam etti..iki uc haftadir uc dort kere uykuyya tam dalacakken yada uyanirken kalbimde sert bi vuru ve vucudun butununde disardan gorulmeyen 5 10saniye suren sallanti titreme oluyor..kalbim cok hizlimi diye nabzima bakiyorum..hic nabiz alamiyorum sonra yavas yavas geliyo bi zayif bikac guclu atim hama hiz yok..bu titreme nedir cok korktum sanki sert vurumdan sonra sallanma kalptenmi dedim ..ne onerirsiniz tekrar dr mu hemen gidemem..bisey soleyin lutfen..cok sagolun..

 410. refigul
  Ekim 5th, 2015 @ 05:23

  sanki kalbimde titriyor gibi..o an nabzima bakiyorum ama hissetmiyorum..birkacdak sonra net hissediyorum ama duzensiz atiyor..atriyal erken vuru olabilirmi..nasil yakalsnir cok sik olmuyordu ama bundan sonrs bilemem..

 411. izzet
  Ekim 7th, 2015 @ 08:29

  hocam 30 yasindayim ve bir dugun stresi yasamaktayim .dukkanda panik atak olan iscim var surekli onu hastaneye getirmekten bende panik atak oldum kolum sirtim gogusum surekli agriyor 2 ayda 10 defa acile gidip ekg kan testi rotgen herseyler cekildi sorun yok diyorlar agrilar stres ve panik atakmidir yasam kalitem cok dustu

 412. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 7th, 2015 @ 12:40

  Ciddi bir panik atak süreci yaşamışsınız. Psikiyatrik destek almak faydalı olacaktır.

 413. Cihan
  Ekim 7th, 2015 @ 14:02

  Merhaba Hocam. Ben 25 yasinda 1.70 boy ve 90 kiloda kilolu bir erkegim. Sikayetim uyurken sag veya sola donerken birden gogus kafesim sanki iki ayri kemikmis gibi tam ortada iki kemik arasinda sanki biseyleri eziyor ve aci veriyor fazla kilodanmi , kalbimdenmi veya gogus kafesimdenmi kaynakli bilemiyorum. Anne ve babamin akrabalarinda sikca kalp krizi nedeniyle olumler olmakta bende korktum saglik sigortam olmadigi icin doktora gidemiyorum bende soru olarak yonelttim tesekkur ederim simdiden cevaplariniz icin

 414. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 8th, 2015 @ 07:31

  Özellikle yatarken olan göğüs ağrıları reflü kaynaklı olabilir. Akşam yemeklerini geç yememek ve dahiliye kontrolü faydalı olacaktır.

 415. tuğba
  Ekim 9th, 2015 @ 00:08

  Hocam nişanlm bir kac defa hsataneye göğüs sıkışmasndan dolayı hastaneye gitti hastaneye gittiğinde her hangi bir sorun olmadığı söylendi iki üç ay öncede tekrar hastaneye gitti kalp grafginde de tahlillerindede bir sıkıntı olmadığı dile getirildi fakat nişanlımın şikayetleri hala devam etmekte kalp sıkışması çarpıntısının olduğunu dile getirmekte artık hastaneyede aynı yanıtları aldığından gitmek istemiyor ve çok endişeleniyorum onun için sizce sebebi nedir kalp rahatsızlığı olmadgi söyleniyor fakat aynı şikayetler devam etmekte

 416. Merve
  Ekim 9th, 2015 @ 08:51

  Merhaba hocam kalbim agriyor sirtima ve koluma vuruyor.Bu rahatsizlikla kardiyoloji druna gorundum .Ekg cektirdim muayene oldum kan testi yapildi…kan sonuclarim temiz cikti dr kalp kapakciginda genisleme ( ya da gevseme de olabilir) dedi..bir ilac verdi ilac hap seklinde 50mg bunun yarisini kullanicaksin dedi 2 haftadir duzenli olarak kullaniyorum.Son 4 5 gundur kalp agrim devam.ediyorsirtima hafiften vuruyor.asiri olmucak derecede kalbim agrirken heyecan basiyor.sizce ne yapmaliyim dr muayene olmalimiyim yasim 23..

 417. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 9th, 2015 @ 12:38

  tekrarlayan muayenelerde sıkıntı yoksa farklı branşlara başvurmak lazım. Şikayetler stres ve panik kaynaklıda gelişiyor olabilir.

 418. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 9th, 2015 @ 12:40

  Göğüs ağrısının kalp kaynaklı olma ihtimali düşük görünüyor. Verilen ilaç çarpıntı azaltır ancak ağrıyı kesmeyecektir. Kontrol olmanızda fayda var.

 419. Elif
  Ekim 9th, 2015 @ 23:39

  Hocam mrhaba daha önce yazmıştım size .kardiyoji uzmanına gittim e kg den sonra tolher testi uyguladı yirmi saatllik sonucunda ritim bozukluğu dedi ritmonorm başladı bir aylık üç ogün üç kutu .devamında duzelirse bırakırız duzelmezse rapora başlarz diye anladım ben ama annem daha farkli söylüyor annemde ilaç iyi gelirse bir ay sonra gel raporlu olarak başlayım dedi diyor.muamma da kaldım.sizce duzelirmi oyle birsey mi bu.ben epilepsi hastasıyım on dört yıldır ve üç ogün ilacım var ikinci bi ilaç hiç istemiyorum artık midem kaldırmıyor çok zarar görüyor.Bide sadece üç tane içmeme rağmen su an kalbimi hiç hissetmiyorum iyi biseydir umarım bu ilaç bi an tammaiyla durdurcak hissine kapıldım yani teşekkür ederim şimdiden

 420. kemal
  Ekim 10th, 2015 @ 17:48

  Mrh hocam yaklasik bir yildir goysumde surekli agri var solkoluma vuryo agrilar bununla birlikte nefes darligi tahlil yaptirdim kas agrisi dediler kas agrilari bu kadar uzun surermi

 421. refigul
  Ekim 11th, 2015 @ 13:47

  Hocam bende gogsumd hissettigim vurulardan sonra nabzima baktim tik tik tik ken nabiz yok…sonra biraktim tekrar buldum..yani nabzimi gum gum duyarken birden yavaslamasi hatta hissetmemem neden olur..en son sordugum soruya cvp gelmemisti insaallah buna gelir…cok tesrkkurler..

 422. Gulay
  Ekim 12th, 2015 @ 01:39

  Merhaba hocam 4 aydir kalbimde agri baskı ve sikismalar sık oluyo sol taraf sirtim hiç geçmesizin ağrıyo bazen hafifliyo tekrar basliyo agri EKG kan testi efor ve ultrason görüntülerinde bişe çıkmadı bi hafta önce boyun fitigi var denildi boynum dan çok sırtim ağrıyo tam kalbimin arkasi cevabınızi bekliyorum hocam saygilar

 423. refigul
  Ekim 12th, 2015 @ 05:54

  Gunaydin hacam..bu sabah saat7 8arasinda ruyamda sirt ustu yatiyorum kizim uzerimdeymis tam kalbimin ustunde kalbim sikismis hemen baba al zeynebi demisim…ustumden alinca rahatlamisim..uyandim ve ruyam aklima geldi cook korktum yani uykumda bu baskiyi ve nwfes daralmasini yasadim demekki o ruyayla..bu nedemek hocam..ne onerirsiniz..kalp damar hastaligi olabilirmi..?6ay once yasadigim carpinti siddetli ve hizli acilde panik atak dendi..bi kardiyolok panik atak digeri ritim bozuklugu..holterde birtane ek atim…eko veekgkan yaglari tiroyit kan tahlili akcigerfilmi..yapilan tetkiler bumlar..ogunden beri bazen gun boyu gogus ortasinda agri bazwn sol omuz bazensol kolbazensolcene ageisi..bogazda ve goguste vurular bazen cok sik bazen az..bide bi kac kere uykuda goguste baski..aklima gelenler uzun oldu hakkinizi helal edin lutfwn bi cvp verin nw onerirsiniz..kucuk bi yerde oldugumu soyledim..concor kullaniyorum..cvbinzi bekliyorum

 424. nida
  Ekim 13th, 2015 @ 09:55

  Hocam ben 23 yasndaym cocuklugumdan beri kalp kapaklarim rahatsiz romatizmal ates gecirdim uc ay once nefes darligi gogus agrisi sikayetiyle kardiyoloji ye basvurdum ciddi aort yetersizligi ve akcigerle kalp arasinda basinc yuksekligi oldugu soylendi ameliyat olur dediler napmaliyiz ameliyat olmaya kendimi hazr hisetmiyorum ameliyatsiz cozumu varmidir

 425. murat
  Ekim 13th, 2015 @ 19:35

  Hocam merhabalar.22 yaşında öğrenciyim.Ben son 1 aydır sağ tarafıma yatınca bir süre sonra kalbimde düzensiz ek atımlar ve ekstrasistoller hissediyorum.
  Ayrıca bu ekstrasistoller 2 yıl önce geçirdiğim bir panik bozukluk sonucu ortaya çıkmıştı.Normalde hiçbir sıkıntım yok.Koşarken,ağır iş yaparken hiç böyle bir sıkıntı çıkarmıyor.Bu önemli bir kalp hastalığı belirtisi midir acaba?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

 426. Handan
  Ekim 14th, 2015 @ 10:08

  Merhaba
  Yaşım 39 ve aşırı düşük tansiyon sahibiyim. Son dönemdir sürekli olarak sol kolum aşırı ağrıyor ve yüzümün sol tarafı uyuşuyor. Aynı zamanda aşırı dende üşüyorum. Kalbkrizimi yoksa sadice düşük tansiyonmu bilemiyorum. Teşekür ederim

 427. refigul
  Ekim 14th, 2015 @ 13:15

  Hocam bu bes gundur gogsumde asiri vurumlar hissediyorum yani kalbimi hissediyorum ve bu sirada sanki kalbim sikisiyo gibi olup fenalik geliyor..korkuyorum yani bunlar ekstrasistolmu anlamadim..dr gideli bir ay olcak bisey yok dedi ama zaten ekgde cikmadiki oan bu vurular yoktu..tekrar holter taktirmalimiyim..yani bu sikisma ve gogusteki agri ruyamda bile oluyor uyaninca hatirliyorum..lutfen bi cvp yazin…

 428. Gulsah
  Ekim 16th, 2015 @ 17:33

  Hocam merabalar kalbimde delikten supelendiler muayene esnasinda kolumdan damar yolu acip ultrasyonla gogsume bastirarak bi taraftanda enjektorle serum siktilar gecti dedi doktor bisey anlamadim biseyde soylemedi sonucari ogrenmeme 2 gun var ama siz genede beni aydinlatirsaniz sewinirim. simdiden tesekkurler

 429. Seren
  Ekim 17th, 2015 @ 09:57

  Hocam sıklıkla svt atağı geçiriyorum özellikle hareket sonrası dinlenme anında oluyor nabzım 70 lerden birden 40 lara düşüyor rahatsız edici kalpte kıpırtılar hissediyorum 3 yıldır günde 90 mg diltizem alıyorum panik atak hastasıyım hareket etmeye korkar oldum kalbimde yapısal sorun yok efor holter ekg sürekli düzgün çıkıyor yaşadığım bu sıkıntı hayat kalitemi ciddi düşürüyor bana ne önerirsiniz şimdiden tşkler saygılar

 430. Engin
  Ekim 18th, 2015 @ 21:30

  Hocam merabalar göğsümün üstüne biri basıyormuş gibi oluyor günde iki yada üç kez oluyor böyle olunca nefes almakta zorluk çekiyorum ve başım dönmeye başlıyor doktora gittim ekg çektirdim 3 kez hepsi iyi çıktı kan tahlilide temiz çıktı bana birşeyin yok dediler sıkıntıdan dolayı oluyordur dediler siZce nedeni nedir hocam ne yapmak gerekir tavsiyelerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim.

 431. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 19th, 2015 @ 12:36

  Süreklilik arzeden gezici ağrılar genelde kalp kaynaklı değildir. Tetkikler normal çıkmışsa başla sebepler aramak gerekir. fizik tedavi muayenesi faydalı olabilir.

 432. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 19th, 2015 @ 12:39

  Şikayetlerniz panik atak ilişkili görünüyor. Kardiyoloji muayenesi normal çıkmışsa rahat olmanızda fayda var.

 433. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 19th, 2015 @ 12:40

  aort yetersiliği ameliyat sınırına gelmişse beklemenin bir anlamı olmayacaktır. tam tersine ameliyat olmazsanız kalbiniz büyümeye devam edecektir.

 434. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 19th, 2015 @ 12:41

  Şikayetler ciddi görünmemekle birlikte kesin tanı koymak açısından ritim holter testi yaptırmanız faydalı olacaktır.

 435. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 19th, 2015 @ 12:45

  Şikayetleriniz kalp krizini düşündürmüyor. Tansiyon düzenlemesi için günlük 1.5 litre su tüketmek faydalı olacaktır.

 436. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 19th, 2015 @ 12:48

  Kontrast eko işlemi yapılmış olup, kesin sonuca göre kalpte delik olup olmadığı anlaşılacaktır.

 437. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 19th, 2015 @ 12:52

  İlaç dozuna bağlı nabız düşüklüğü yaşıyor olabilirsiniz.Ritim holter tekrarı ve ilaç doz düzenlemesi gerekecektir.

 438. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 19th, 2015 @ 12:53

  Kardiyolojik tetkiklerin yapılması tanı açısından faydalı olacaktır. Saniyelik gelip geçici ağrılar genelde kalp kaynaklı değildir.

 439. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 19th, 2015 @ 12:57

  Yorgunluk ve stres kaynaklı kas ağrıları uzun sürebilir. Dinlenme ve gevşeme terapileri faydalı olabilir.

 440. bengisu
  Ekim 20th, 2015 @ 14:13

  Merhaba iyi günler ben 17 yaşındayım şuanda sınav stresi içerisindeyim boyum 1.69 kilom 58 bundan yaklasik bir ay once sag kolumda siddetli bir agri basladi bazen agri kesiliyor ama tekrar basliyor dun gece yataktayken sabaha karsi siddetli bi titremeyle bedenimin ruhumdan cikacak gibi hissettim 2 dakika sonra kesilmisti bir 10 dakika sonra tekrardan basladi ve kendimden gectim elim ayagim bosandi dilim dolandi ve kalbim siddetli bir sekilde batmaya basladi sanki sirtima bir bicak saplanmisti kendimi asiri derecede halsiZ hissediyordum kipirdayamadim ve yavas yavas gecmeye basladi sonra kendime geldim o korkuyla aglamaya basladim aglarken uyuya kalmisim ve bu olay oncesinde bas donmelerim oluyordu sizce bu olaylar neyin belirtisidir birde benim kansizligim, demir eksikligim ve b vitamini eksikligim var bunlarla birlikte sizce neyin belirtisidir simdiden ilgi ve anlayisiniz icin tesekkurler iyi gunler.

 441. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 21st, 2015 @ 05:24

  Stres ve yorgunluk kaynaklı şikayetler tarifliyırsunuz. Etkin beslenme ve uykunun düzene girmesi ile şikayetler azalacaktır.

 442. Ahmet
  Ekim 22nd, 2015 @ 21:15

  Hocam 27 yasindayim svt var bende 6 yildir panik atak hastasiyim birde heyecanlandigimda svt ataklari oluyor bazen hicbirsey yokken. Ablasyon bende ise yarar mi psikolojik olsa bile rahatsizligim. 2 holter yapildi birinde sinus ritmi birinde svt cikti kalbim 200 ve uzeri atiyo ataklarda hocam

 443. Ahmet
  Ekim 22nd, 2015 @ 21:17

  Hocam 27 yasindayim svt var bende 6 yildir panik atak hastasiyim birde heyecanlandigimda svt ataklari oluyor bazen hicbirsey yokken. Ablasyon bende ise yarar mi psikolojik olsa bile rahatsizligim. 2 holter yapildi birinde sinus ritmi birinde svt cikti kalbim 200 ve uzeri atiyo ataklarda hocam yarimlarinizi beklerim . tesekkur ederim

 444. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 23rd, 2015 @ 08:27

  Ablasyon tedavisi ile svt ataklarınıza kesin çözüm sağlanacaktır.

 445. Ahmet
  Ekim 23rd, 2015 @ 11:54

  Psikiyatir doktorum panik ataktan svt oluyorsun dedi heyecanlaninca yabanci biriyle konusunca hemen 200 ve uzeri atiyor panik atagimi tedavi etmeden ablasyon yaptirmak yanlismi panik atak ve svt arasindaki iliski nedir bilgi verirseniz sevinirim saygilar hocam

 446. Özdemir
  Ekim 23rd, 2015 @ 14:02

  hocam merhaba. ben 32 yaşındayım yaklaşık 20 gündür göğsümde baskı hissi var ve ara ara sol kolumda uyuşmalar oluyor. 2 sefer acile gittim. kan tahlilleri temiz çıktı. Poliklinikte muayene oldum eko ve efor testi yapıldı. Temiz çıktı ancak efor testinin sonuna doğru göğsümde çok şiddetli bir ağrı oluştu ve efor testi sonlandırıldı. 5 dk dinlenme ile bu ağrı azalarak geçti. Efor testi yapılırken ağrı olmasından dolayı doktorum Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi testinide yaptırmamı istedi. Şimdi o sintigrafinin çekileceği günü bekliyorum. Size sorum şu olacak ekg eko ve efor testinin temiz çıkması kesinlikle kalp hastalığı olmadığını doğrularmı yoksa sintigrafide bi sorun çıkıpda diğer testleri ekarte edermi?

 447. suzan
  Ekim 23rd, 2015 @ 16:48

  hocam ben 22 yasindayim bazen soguk terlemem oluyor ayni anda titremem oluyor bayginlik hissi iki dakika oturup ustumdekileri cikarmak zorunda kaliyorum rengim sapsari kesiliyor 5 dakika sonra hic biseyim kalmiyor bazen sol kolumdan rahatsiz oluyorum sanki damarim patliycakmis gibi hissediyorum ayda bi kere bunlar oluyor sol ayagima basincada sanki kalbime igne batiyormus gibi hissediyorum bunun sebebi ne olabilir simdiden tesekkurler…

 448. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 24th, 2015 @ 06:39

  Sintigrafinin doğruluk oranı daha yüksek olup, efor testi ile net sonuç alınamayan kişilere sıklıkla uygulanır.

 449. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 24th, 2015 @ 06:40

  Şikayetleriniz daha çok sinir boşalması gibi görünüyor. Dahiliye muayenesi faydalı olacaktır.

 450. kadir
  Ekim 24th, 2015 @ 07:59

  Hacam kalbim yaklaasik 10 aydir agriyor acilele gittim gerekli tahliler yapildi kas agrisi dediler sirtimda kireclenme var agrilarin devamliligi kirenclenmedenmidir
  Bilgi verirseniz sevinirim simdiden tesekurler

 451. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 26th, 2015 @ 06:39

  Acil muayene yerine kardiyoloji bölümüne gitmeniz daha sağlıklı olacaktır. Boyundaki kireçlenmeler göğüs ve sırt ağrısı yapabilir.

 452. refigul
  Kasım 1st, 2015 @ 13:41

  hocam insaallah cevap verirsiniz..iki saat kadar once esim sirtima sert bi sekilde vurdu..saka maksadiyla resmen kalbim sallandi..tam kalp arkasina verdu..zaten carpinti vurular yasayan biriyim..cok korktumm..iki dakiki sonra kalbim sanki gogsumde buyudu ve uc atis yapti hissedilir sekilde elim ayagim bosaldi..oluyorum dedim..nptin diye kizdim esime…biraz once yine kalbim bogazima gelir gibi oldu hemen gecti…bu darbe bi zarar verirmi ..dr gitmelimiyim cok sagolun..cvbinizi bekliyorum ..biktirdigim icin ozur diliyorum..

 453. Begüm
  Kasım 1st, 2015 @ 18:14

  Merhaba hocam benim 3 4 gündür sol kolumda hafif ağrı oluyor ara ara ve ara ara karıncalanma oluyor elimde ve kolumda sol tarafta oluyor sadece sebebi kalple ilgili olabilir mi acaba ya da ne olabilir?

 454. ezgi
  Kasım 1st, 2015 @ 19:17

  Merhaba hocam şu an 25 yaşındayım 10 yaşımdan beri nefes darlığı cekiyorum özellikle gece yatarken gogsum çok daralıyor derin nefes alamıyorum çok zorlanıyorum verebiliyorum ama alırken çok zor alıyorum her gittiğim doktor psikolojik dedi ama 15 yıldır mi psikolojik göğsümde olan daralmayı anlatamıyorum gittiğim doktorlara yardımcı olun lütfen..

 455. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 2nd, 2015 @ 06:30

  Göğüs ağrısı olmaksızın tek başına kol ağrısı olması kalp hastalığı için tipik şikayet değildir. Dahiliye muayene faydalı olacaktır.

 456. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 2nd, 2015 @ 06:30

  Kalp ile ilgili eko.nuz normalse akciğer üzerine yoğunlaşmak gerekir.

 457. refigul
  Kasım 2nd, 2015 @ 18:43

  hocam bana niye cvp yazmadiniz…cok ozur dilerim surcu lisan ettiysem…

 458. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 3rd, 2015 @ 10:09

  Panik atak yaşamışsınız.Sırta alınan darbenin oluşturacağı ağrı geçici çarpıntı yapabilir. Ancak kalıcı hasar bırakmaz

 459. SERKAN
  Kasım 4th, 2015 @ 13:30

  HOCAM MERHABA, 42 YAŞINDAYIM BİR AY ÖNCE SIRT AĞRISI VE CENEME VURAN AĞRI YÜZÜNDEN HEMEN YAKINIMIZDA BULUNAN BİR HASTANENİN ACİL BÖLÜMÜNE GİTTİM..ACİLDE HEMEN MÜŞADE ALTINA ALDILAR EGK CEKİLDİ VE ANINDA ANJİYO ALDILAR VE SONUCTA BALON VE İLACLI STEND UYGULAMASI YAPILDI.ANA SOL ARTER %100 TIKALIYMIŞ DOKTORUM BAŞARILI BİR OPERASYON OLDUĞUNU SÖYLEDİ ŞU AN İYİM..AMA BAZEN GÖZÜM KARARIYOR BAŞIM DÖNÜYOR..1 AYLIK KONTROLÜNE GİTTİM 3 AY SONRA GEL DEDİ DOKTORUM İLACLARIMI KULLANIYORUM..SİGARAYI VE ALKOLÜ BIRAKTIM BU ARADA..HOCAM NASIL BİR YOL İZLEMEM LAZIM ..COK TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILARIMLA

 460. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 4th, 2015 @ 13:44

  Kullanılan ilaçlara bağlı zaman zaman tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesi gelişebilir. Düzenli ilaç ve kontrollere devam etmelisiniz.

 461. Yigit
  Kasım 4th, 2015 @ 17:29

  Iyigunler hocam ben panik atak hastasiyim ve svt var heyacanlaninca tanimadigim biriyle konusunca yada durduk yere 300 e yakin atiyo panik atak tedavisi olmadan ablasyon yaptirmak dogrumu.birde panik atak ve svt arasinda iliski varmi

 462. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 5th, 2015 @ 06:07

  Sık tekrarlayan svt ataklarında ablasyon gereklidir. Panik atak svt atağını tetikleyebilir.

 463. refigul
  Kasım 6th, 2015 @ 05:09

  Cok sagolun hocam cvbiniz icin…bi sorum daha var size..dort gun once evime hirsiz girdi..birsey almamis ama korkusu bana yetiyor.zaten panik biriyim..her yeri kilitlemeye basladim durmadan odalari kontrol editorum evdemi diye..korkuda vaar tabi..sorum suki bu sabah 7de mide mde bi siskonlikmi desem bulantimmi desem o sekilde uyandim..sonra bi titreme kendimi tutamiyorummmide bulantisida eklendi tuvalete gitme afedersiniz hemen tansiyonu olctum13/9 esimi kaldirdim biraz limon ictim suyla karisik..yine olctum 15/10..acile gidelim kotuyum dedim yavas yavas acildim..yine olctum 13/8..yani boyle uykuda tansiyon yukselmesi olurmu ki ben normalde 10/6 11/7 tansiyonu olan biriyim..concor kullaniyorum carpinti icin.bide bebegim kucukken yasamistim tansiyon yukselmesi uzuntuden kolik bi bebekti..yani dahiliyeye sira aldim ama sizede sormak istedim..bu hirsiz korkusundan uyku aninda yani uykudan uyandiran tansiyon yukselmesi olurmu..?tesekkur ederim simdide saglicakla kalin..

 464. refigul
  Kasım 6th, 2015 @ 05:12

  Suan 10/7 tansiyon titremem bualntim ve korkumda gecti…

 465. Uğur
  Kasım 10th, 2015 @ 17:11

  Hocam bi ara bende bi halsizlik oldu baş dönmesi özel hastaneye gittim kan tahlili yaptılar bişi çıkmadı bi serum taktılar sol koluma 5 gün falan bişi olmadı ondan sonra serumun takıldığı yer de ağrı ve uyuşma oldu şimdi tüm koluma yayıldı 3 hafta falan oldu bunlar ne belirtisidir.

 466. hamza
  Kasım 11th, 2015 @ 04:06

  Hocam selam aleykum. Ögg gorevlisiyim ayakta uzun kaldigim sure zarfinda goğsüm sıkışıyor beni gayet rahatsız ediyor neden olabilir

 467. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 11th, 2015 @ 06:13

  Serumun takıldığı damarda muhtemel bir enfeksiyon gelişmiş görünüyor. Muayene olmanız gerekir.

 468. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 11th, 2015 @ 06:16

  şikayetler tansiyon oynamalarına bağlı olabilir. ritim ve tansiyon holter faydalı olabilir.

 469. Mesut
  Kasım 13th, 2015 @ 00:08

  Hocam iyi geceler kolay gelsin.. Benim midemin sol ust tarafi surekli agriyor halsiz birakiyor basim donuyor bazen halsiz birakip basimi donderiyor ama bazende normal agriyor ben panik depresyon hastasi oldugum icin surekli agridiginda kalbim agriyor saniyorhastaneye gidiyorum ekg normal eko normal hepsi normal cikiyor konstrat eko da yapildi ve yine bise cikmadi Malatyadaki butun Kardiyploji doktprlarina gitmisimdir bir sey cikmadi (3 yildir panik hastasiyim) surekli kendimi tuhaf hissediyorum kafamin icini tuhaf hissediyorum beyin kanamasi saniyorum korkuyorum gogsum agriyinca halsiz birakinca filan kalp krizinden korkuyorum.. Peki bunlar psikolojik mi o kadar hastaneye gitmeme ragmen bir hastaligim var midir ? Cevap verirseniz sevinirim iyi calismalar..

 470. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 13th, 2015 @ 06:22

  Panik atak hastalığı bahsedilen şikayetlere sebep olabilir. Tedavi almanız şikayetleri azaltacaktır.

 471. Mehmet
  Kasım 14th, 2015 @ 10:12

  Hocam sol kolumda hafiften bir uyuşmak çenemede sanki ufaktan vuruyorlar böyle, bu arada sağ kolumada vuruyor, yalnız kardiyoloji’ye falan gittim kalp ilgili sıkıntı yok dediler kan testleri falan çekildim bir çok kez bir şey çıkmadı sinirsel olduğunu söylüyorlar?

 472. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 14th, 2015 @ 10:29

  Kardiyolojik inceleme normal ise ek tetkik yapılmasına gerek olmayacaktır.

 473. Sevinç
  Kasım 15th, 2015 @ 17:20

  Merhabalar,

  Benim sol kolum ağrıyor uyuşuyor. Kafamı arkaya doğru yatırdığımda kolumdaki ağrı daha da çoğalıyor. Kalp tetkiklerim yapıldı ekg, tahliller birşey çıkmadı. Yaklaşık 5 gündür devam ediyor. Kalp veya damar tıkanıklığı olma ihtimali var mı acaba?

 474. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 16th, 2015 @ 06:59

  Şikayetler daha çok kas iskelet sistemi kaynaklı ağrılara benziyor. Geçmiş olsun.

 475. MEHMET
  Kasım 16th, 2015 @ 11:32

  Hocam iyi günler.Benimde zaman zaman sol üst tarafımda(kalbin) bir sızıntı oluyor.sigara ve alkol kullanmıyorum yaşım 42.Halı sahada falan top oynayınca birşey olmuyor.Ama özellikle dik bir yokuş çıkınca bu ağrı akşamları romatizma ağrısı gibi beni rahatsız ediyor.özellikle sol üst tarafımda ve kürek kemiğine doğru bir sızıntı.yaklaşık 2 yıldır bu böyle devam ediyor.Kalp dr.gittim ekg çekildim birşey çıkmadı.Birde sırtüstü yatınca nefesim kesiliyor,nefes almakta zorlanarak uykudan uyanıyorum.Devamlı yan yatıyorum.Bunun sebebi ne olabilir.
  Teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim

 476. Özdemir
  Kasım 16th, 2015 @ 16:34

  Merhabalar, 1 ayı geçkin bir süredir göğüs ağrılarım geçmiyor. Dr a gittim ekg eko efor testi yapıldı. Sonuçlar normal çıktı. Ancak efor testinin sonuna doğru göğsümde ağrı oldu ve bu sebepten dolayı dr um myokard perfüzyon sintigrafisi istedi. Sintigrafi çekildi sonucu aşağıya yazıyorum. Bulgular, Stres görüntülerinde inferior duvarın apikal kesiminde hipoperfüzyon izlenmiştir. Sol ventrikülün diğer duvarlarında aktivite tutulumu normal sınırlardadır. İstirahat görüntülemesinde inferior duvarın apikal kesiminde izlenen hipoperfüze alanın re perfüze olduğu dikkat çekmiştir. SONUÇ, Anterior duvar apikal kesiminde İSKEMİ ile uyumlu Myokard perfüzyon sintigrafisi yaş: 32 Cinsiyet: Erkek. Sonuç bu şekilde çıktı. Anjiyo yapıldı. Anjiyo sonuçları temiz dendi. Ancak göğüs ağrılarım hala devam etmektedir.
  Anjiyo sonucu temiz olduğuna göre sintigrafi yanılmışmıdır. Yoksa yaptırmam gereken başka tetkikler varmıdır. vereceğiniz cvp için çok teşekkür ederim.

 477. Bekir
  Kasım 17th, 2015 @ 00:31

  Hocam iyi geceler babamda yaklaşık 1 aydır merdivenleri çıkarken nefesim tıkanıyor diye şikayetleri vardı bi uzman doktora gittik kalp yetmezligi var diye acil pil takmamızı istedi biz daha sonra profesör bi doktora götürdk oda şu anda pile gerek yok diyip 3 ay sonra tekrar gelin diye bize randevu verdi hocam çok zor durumdayız çünkü ikilemde kaldık ilk gittümiz doktor bu pilin acilen takılması gerekir yoksa hastayı kaybederiz çünkü kalbi yüzde 20 ile çalışıyo dedi benim babamın günlük aktivitelerinde hiç bi degişiklik yokken ve benden daha fazla çalışmasına ragmen nasıl kalbi yüzde 20 ile çalışıyo dedi anlamadık sadece merdiven çıkarken nefesim daralıyo dedi başkada hiç bi şikayeti yok ne bilek şişmesi ne yüz morarması nede gece uyurken nefesi tıkanması yok hocam napmamıx gerekiyo sizce pil takalımmı

 478. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 17th, 2015 @ 06:46

  Şikayetler kalp için tipik görünmüyor. Ancak sadece EKG ile yetinmeyip ileri testler yapmak faydalı olacaktır.

 479. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 17th, 2015 @ 06:47

  Sintigrafide iskemi saptanması damar darlığını kesin göstermez. Ek olarak damar darlığı olmaksızın kalp büyümesi yada yavaş kan akımında iskemi gözlenebilir. Şikayetler devam ediyorsa ilaç tedavisi düşünülebilir.

 480. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 17th, 2015 @ 06:49

  Hastanızın şikayetleri belirgin olmadığından pil takılması ertelenmiş olabilir. Ciddi kalp yetersizliğinde pil endikasyonu olabilir. Ancak pilin kalbe katkısının % 20-30 civarında olacağını unutmamak lazım.

 481. Sukran
  Kasım 17th, 2015 @ 22:53

  Hocam iyi geceler ben 39 yasinda bayanim hipertansiyon hastasiyim ve feokrositoma tanidi koydular ve ikinci kez 24saatlik idrar testi istediler kardiyoloji doktorumda acilen anjiyo olmam gerektigini soyledi fakat vucudumda adrenalin yukselmesi oldugu icin anjiyo ya karar veremiyor doktorlar ilk tahlil sonucu iyi olmasina ragmen ikinciyi istemeleri bende şuphe uyandirdi anjiyo olmam riskliymis su an stresten dahada kotu oluyirum sizce ne yapmaliyim tesekkurler..

 482. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 18th, 2015 @ 08:52

  Anjiyografi endikasyonu kesin ise feokromositom işlem için engel teşkil etmeyecektir.

 483. sevda
  Kasım 18th, 2015 @ 09:34

  hocam merhaba ben hipertansiyon hastayım son 1 haftadır aşırı baş dönmesi kulak çınlaması kafamda uyuşukluk sanki birşeyle vuruyorlar ani bayılma gece terlemesi uykusuzluk ve mide bulantısı şikayetim var sizce neden olabilir güçlükle ayakta duruyorum aşırı baş ağrımda var nefes alamama derin derin nefes alma ihtiyacı duyuyorum anti depresan kullanıyorum psikiyatriye yattım 1 ay oldu taburcu oldum sizce bunlar kalp kaynaklı olabilirmi hocam yaşım 43 ailede kalp var babaanem kalpten öldü.

 484. İyigül
  Kasım 18th, 2015 @ 15:31

  Bir iki gündür kanal tedavisi olduğum dişim ağrıyor onunla birlikte genelde aksamlari denge bozukluğu yaşıyorum bunun sebebi ne olabilir

 485. nazli
  Kasım 19th, 2015 @ 00:23

  Slm hocam ben panik atak pozuklugu yasiyordum ve suhan illac kulaniyom 6 senedir ve yüksek tansiyon illaci kulaniyom.ve 31 yasindayim .bir sorunum var iki gösümün ortasin atış hisediyom.ve ekg cektirdim birşey yok dediler .ve bu atışlar beni baya rahatsız ediyor ve bide igne batar gibi hisler var ve sigara kulaniyordum bir aydır bırakmışim ve öksürük var bide gösümün ortasinda yanma var ve derin nefes alip duruyor .lütfen bana yardimci olun cok korkuyom teşekürler saygilar .

 486. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 20th, 2015 @ 08:24

  Tansiyon değerleriniz normal aralıkta seyrediyorsa tekrardan depresyon üzerinde yoğunlaşmak gerekir.

 487. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 20th, 2015 @ 08:25

  Panik atakla birlikte çarpıntı şikayetleri sık gözlenir. Ritim holter tetkiki yaptırmanız faydalı olacaktır.

 488. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 20th, 2015 @ 08:33

  Diş problemi ve denge bozukluğu birbiriyle bağlantılı değil. Denge bozukluğu için nörolojik muayene faydalı olacaktır.

 489. Kadir
  Kasım 22nd, 2015 @ 23:37

  Selam Hocam ben uykuya girerken hemen sanki elektrik carpmis klabimi gibi oluyor ve uyaniyorum gece 3 veya 5 kez oluyo nedeni ney olabilir Hocam.

 490. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 24th, 2015 @ 07:12

  saniyelik göğüs ağrıları genelde kas seyirmelerinden kaynaklanır.

 491. Arya
  Kasım 24th, 2015 @ 13:56

  Hocam ben 19 yasindayim.geceleyin sol kolumda acayip yorgunluk hissi kalpte basinc nefes almakta zorluk ve terleme oldu beş saat boyunca surdu.hic uyku tutmadi.sebebi ne olabilir

 492. melek
  Kasım 24th, 2015 @ 15:01

  Dr bey iki kere kalbimde hafif agriyla birlikte vucutta karincalanma asiri halsizlik ve yuzde sararma seklinde rahatsizlandim bayginlik geciriyormus gibi oldum o onda kalp atislarimda farklilik oldugunu hissettim dr gittim kalpte herangi bi sorun olnadigini söyledi bazende yine ufak agrilar ve iman tahtasi uzerinde elektrik carpmasi seklinde agrilar oluyor.ayni zamanda panik atak hastasiyim .bazen siddetli bas dönmeleri yasiyorum.

 493. arya
  Kasım 24th, 2015 @ 19:20

  hocam ben 19 yaşınadyım ilk defa böyle birşey yaşadım.bir gece sol kolumda acayip bi yoruma hissi,kalpte basınç,nefes almakta zorluk vardı tam beş saat surdü sebebi ne olabilir

 494. aylin
  Kasım 25th, 2015 @ 06:46

  Hocam benin 4 5 gündür göğsümde batma seklinde agrilar var nefes aldık ca agri iyice batıyor bide bazen derinden nefes alamıyorum kalpten mi kaynaklanıyor acaba.

 495. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 25th, 2015 @ 14:48

  Nefes alma ile artan göğüs ağrıları sıklıkla üşütme kaynaklıdır. Muayene olmanız faydalı olur.

 496. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 25th, 2015 @ 14:49

  Yorgunluk, sıkıntı, tansiyon oynamaları belirtilen şikayetlere sebep olabilir.

 497. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 25th, 2015 @ 14:50

  Stres ve panik durumunda kalp hızı artar. Tarif ettiğiniz göğüs ağrılarının kalp kaynaklı olma ihtimali düşük görünüyor.

 498. Şeyma
  Kasım 25th, 2015 @ 23:08

  Hacam merhaba benim kalbinde sırt üstü yatinca sıcaklık ve göğsünde baskı hissediyorum o an nnabzima baktigimda tekleme iki atıp bi durma uç atıp bi durma oluyo o durma anında hissediyorum sıcaklığı kalbimde normalmi çok çabuk yoruluyorum ve kalp kapakçığında açıklık var ama önemli olmadığını söylemişti doktor

 499. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 26th, 2015 @ 08:37

  Düzensiz atımlar tarifliyorsunuz. Holter tetkiki ve muayene faydalı olacaktır.

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin