Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

KALP KRİZİ NEDİR?

Posted on | Mart 25, 2010 | 536 Comments

Kalbi besleyen koroner damarların ani tıkanması sonucu oluşan klinik durumdur.

Kalp Krizi Önemli Bir Hastalık mıdır?

Toplumda önde gelen ölüm sebeplerinden biridir

Kalp krizi geçiren hastalarda ölüm yüzdesi %35-40 a kadar çıkmaktadır.

Kalp krizi geçiren hastaların % 20 si bir sağlık kuruluşuna başvurmadan kaybedilmektedir.

Kalp krizi tanısıyla hastaneye başvuran ve tedavi altına altına alınan hastalarda ölüm yüzdesi %8 e kadar düşmektedir.

Kalp Krizi Bulguları Nelerdir?

Gögüs ağrısı, sol kol ağrısı, göğüste sıkıntı hissi, nefes darlığı, çarpıntı, terleme, halsizlik, bulantı, kusma, baş dönmesi, baygınlık, ani bilinç kaybı görülebilir.

Kalp Krizi Tanısı Nasıl Konulur?

Muayene, elektrokardiyografi, kan tetkikleri, gerekirse ekokardiyografi ile tanı konulur.

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı?

Kalp krizini düşündürecek şikayetleri olan bir kişi en yakın sağlık kurluşuna başvurmalıdır. Şikayetleri ciddi ve hareket edemeyecek durumda ise yatay pozisyonda uzanmalı, mümkünse bir aspirin çiğneyip yutmalı, kalp hastalığı için tedavi alıyorsa dilaltı almalı ve sağlık kuruluşuna nakil için yakınlarından veya 112 den yardım istemelidir.

Kalp Krizi Hangi Yaşlarda Sık Görülür?

Genel olarak 40 yaşın üstündeki kişilerde daha sık görülmekte ve yaşla bu sıklık artmaktadır. Yinede son dönemde kalp krizi görülme yaşı gittikçe düşmektedir. 30 yaş altında görülen kalp krizleri şaşırtıcı bir olay olmaktan çıkmıştır.

Kalp Krizi Riskini Önceden Belirlemek Mümkün mü?

Risk faktörlerinin ortaya konması ve muayene, EKG, kan tetkikleri, efor testi, ekokardiyografi, sintigrafik tetkikler, çok kesitli bilgisayarlı tomografi, gerekli görülürse koroner anjiografi gibi testlerle koroner kalp hastalığı tanısı konulup, kalp krizi riski önceden tahmin edilebilir.

Ani Üzüntü, Heyecan, Stres Kalp Krizine Yol Açarmı?

Koroner kalp rahatsızlığı olan, kalp damarlarında yağ plakları gelişen birinde; ani psiklojik stres bu plaklarda çatlama ve pıhtı birikimine yol açarak bir kalp krizine yol açabilir.

Kalp Krizi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir kardiyoloji merkezinde, koroner yoğun bakım şartlarında tedavi yapılmalıdır.

Hastanın başvuru zamanı ve geçirilen kalp krizinin tipine göre tedavi şekli değişebilir.

Hastaneye erken başvurmak tedaviye daha iyi cevap alınmasını sağlar.

Standard ilaç tedavisi yanında; koroner anjiografi sonrası PTCA+stent, trombolitik tedavi denilen pıhtı eritici spesifik ilaç tedavisi ve gerekirse acil ameliyat uygulanan tedavi yöntemleridir.

Tedavide başarı oranı %80 nin üstündedir.

Kalp Krizi Risk Faktörleri Nelerdir?

Erkek cinsiyet, ileri yaş, ailede kalp hastalığı olması, şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol değerlerinin yüksek olması, sigara, aşırı alkol alımı, şişmanlık, senil (hareketsiz) yaşam, stres, kalp hastalığı tanısı konan kişiler, felç geçiren kişiler.

Kalp krizi açısından risk faktörlerine sahip kişilerin kontrol için bir kardiyoloji merkezine başvurması ve gerekli kontrollerini yaptırması oluşabilecek bir kalp krizi riskini en aza indirecektir.

Kalp Krizi Geçirken Ne Yapmalı?

Kalp krizini düşündüren ağrınız olursa aşağıdaki uygulamaları yapmanız önerilir:

 • Paniğe kapılmayın,
 • Eğer yalnız değilseniz hemen uzanın,
 • En yakın ambulans sistemini arayın ve durumu bildirin,
 • Eğer yakınınızda sizi sağlık kuruluşuna hızla ulaştıracak bir ambulans sistemi yoksa, yakınlarınızdan sizi yürütmeden en yakın hastaneye ulaştırmalarını isteyin.

Hastane Aşaması:

Acil servise ulaştığınız zaman acil hekimi sizin durumunuzu değerlendirdikten sonra hızlı bir EKG( elektrokardiygrafi) çektirecektir.

Bir kalp krizi geçirip geçirmediğiniz bütük olasılıkla bu şekilde anlaşılacaktır. Bazı durumlarda EKG tek başına kalp krizi tanısı koymak için yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda kan tetkikleri istenir. Gerekli görülürse EKG ve kan tetkikleri tekrar edilebilir ve kesin tanı için hasta müşahede altında tutulabilir.

Kalp krizi tanısı konulduğu andan itibaren hasta takip için koroner yoğun bakım ünitesine alınır. Geçirilen kalp krizinin şekline göre ilaç tedavisi veya koroner anjiografi kararı alınır. Anjiografi sonrası balon- stent uygulanması veya acil bypass kararları alınabilir. Anjiografi planlanmayan hastalarda standard ilaç tedavisi ile birlikte kalp damarında oluşan pıhtıyı eritmeye yönelik özel geliştirilmiş ilaçlar kullanılır.

Kalp krizi ile birlikte kalp fonksiyonları önemli oranda bozulabilir. Erken tanı ve tedavi ile hasar gören kalp dokusu miktarı en aza indirilir.

Tedavi sırasında hayatı tehtit edici ritim bozuklukları, kalp yetersizliği, solunum yetersizliği gelişebilir. İhtiyaç duyulan durumlarda hastalara geçici kalp pili takılabilir. Solunum yetersizliğine giren hastalar solunum cihazına bağlanarak takip edilirler.

Başarılı bir şekilde tedavi gören hastalar genellikle 48 saat sonunda takip için koroner yoğun bakımdan servise transfer edilirler.

Sorularla Kalp Krizi

Kalp ölümleri hızla artıyor, bunun sebebi nedir?

Her şeyden önemlisi toplum olarak bu ölümlere genetik yapımız ve değişen yaşam şeklimiz sebep oluyor. Hareketsiz bir yaşam sürdürüp egzersiz, spor yapmıyoruz. Dengeli beslenmiyoruz. Sigara içiyoruz. Önerilen tedavileri çoğunlukla aksatıyoruz. Bütün bunlar kalp kaynaklı ölümlerin artmasına sebep oluyor.

Sağlıklı kalbi olan da kalp krizi geçirirmi?

Daha öncesinde kalp ile ilgili muayene olup, sonuçları normal çıkan hastalarda kalp krizi görülebilmektedir. Ancek bu oran düşük olup genelde büyük bir üzüntü, heyecan veya ani stresle birliktelik gösterir.

Gençler arasında kalp ölümlerinin artmasının nedeni nedir?

İşsizlik veya yoğun iş temposu, sosyal statü, sigara, yanlış beslenme, stres gibi unsurlar çok etkili. Özellikle yoğun tempoyla çalışan genç işadamlarının kalp sağlığına dikkat etmeleri gerekir.

Kalp krizi nasıl belirti verir? Ne kadar süre önce belirtiler başlar?

Bazen hiç belirti vermeyebilir. İlk belirti bir kalp krizi olabilir ve geçirilen krizle kişi hayatını kaybedebilir. Bazı durumlarda ise kalp krizi geçirilir ve kişi hiç farkında olmaz. Daha sonra yapılan tetkiklerde tesadüfen rastlanılır. Bu son durum şeker hastalarında daha sıktır.Bu grup hastalığa toplumda gizli gelişen kalp hastalığı denmektedir ve kalp hastalığı mevcut kişilerde % 20 lik bir grubu oluştururlar. Kalp krizi genellikle boyuna, kola ve sırta yayılan gögüste baskı ve yanma ile kendini gösterir.

Kalp krizi geçiren biri kriz anında ne yapmalı?

Yalnız başınaysa öncelikle panik yapmamalı; eğer kullandığı kalp ilacı (dilaltı) varsa önce onu içmeli; bir kanepeye uzanmalı ve ayaklarını yüksek bir yere koymalı; 10 dakika sonra ağrı geçmediyse, dialtı ilacından yeniden almalı. Eğer ağrı dinmiyorsa, bir ambulans çağırıp, dış kapıyı açarak kanepeye uzanıp sakince beklemeli.

Ailede kalp hastalığı hikayesi olanlar nasıl tedbir almalı?

Kalp hastalığı açısından düzenli kontrollere gitmeli ve yaşam tarzına dikkat etmelidir.

Büyük üzüntü kalbi hasta edermi?

Kalbin en büyük düşmanlarından biri adrenalindir. Adrenalin korku,heyecan ve üzüntü gibi durumlarda yükselir. Adrenalin yükselmesine sebep olan durumlar bir kalp krizini tetikleyebilir.

Erkekler neden daha çok kalp krizi geçiriyor?

Genetik, hormonal vede çevresel faktörlerin yol açtığı bir durum. Menapoz öncesi bir kadın kendinden 10 yaş genç bir erkekle kalp hastalığı açısından eşit riske sahiptir. Menapoz sonrası kadınlardaki kalp hastalığı rsiki artmakla beraber hiçbir zaman erkeklerin sahip olduğu risk düzeyini geçmemektedir.

Mini Test- Kalp Krizi Belirtileri:

 1. göğsünüzde tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı var mı?
 2. Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılma gösteriyormu?
 3. Ağrıyla birlikte soğuk terleme, mide bulantısı var mı?
 4. Ağrı ile birlikte nefes darlığı, baş dönmesi, baygınlık hissi yaşıyormusunuz?
 5. Anne ve babanızda kalp hastalığı; sizde bilinen şeker hastalığı, yüksek kolesterol var mı?
 6. Daha önce kalp krizi geçirdiniz mi?

Bu sorulardan çoğunluğuna cevabınız ‘evet’ cevabı verdiyseniz, muhtemel kalp krizi geçiriyor, ya da geçirme ihtimaliniz olabilir. Bu durumlarda öncelikle acil yardım çağırmanız veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir

Comments

“KALP KRİZİ NEDİR?” için 536 yorum yapılmış

 1. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 30th, 2015 @ 06:17

  Bahsedilen şikayetler genelde yorgunluk ve stres kaynaklıdır.Muayene normalse ek tetkike gerek kalmayacaktır.

 2. salih
  Aralık 3rd, 2015 @ 22:38

  hocam oncelikle sorulari buyuk olcude cevapladiginiz icin tesekkurler. benim sorunum ise henuz adini netlestiremedigim bir hastalik. hollandada gittim panik atak denildi turkiyede gittim strestir denildi ama gecmiyor hocam bazen gs fb macini izliyomus gibi heyecanli bazen ucak dusecekmis gibi korkulu bazen kalp krizi gecirecekmis gibi gogus agrisi oluyor korkumdan kosamiyorum bazen oturdugum yerde bakiyorum nabiz ucuyor. efor testi yaptiricam orda bir sorun cikmaz ise ne onerirsiniz. bendeki gercekten pa olabilir mi simdiden tskler iyi calismalar

 3. Ahmet
  Aralık 5th, 2015 @ 19:25

  Hocam kolaygelsin.benim 2 aydir sol gögsumde ve sol kolumda agrilarvar.boynumun solundada var.kardiyologa gittim kalbimi dinledi eko cekti hicbir sıkıntı görünmüyor dedi.sizce ne olabilir.panik atagimda var.lütfen cevap yazin ne yapmam gerekli.gögüs ve fizik tedavi uzmaninada göründüm normal dediler

 4. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 6th, 2015 @ 19:19

  Şikayetler muhtemel kas kaynaklı ağrı gibi görünüyor.uyku düzensizlikleri ve stres mevcut ağrıları tetikleyebilir.

 5. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 6th, 2015 @ 19:25

  Şikayetler ön planda panik kaynaklı görünüyor. Efor testi ve ritim holter yaptırmanız iyi olur.

 6. Numan
  Aralık 10th, 2015 @ 15:18

  Biraz calısıyorum kalbim çok hızlı atıyor sıra vuruyor ateş basıyor sadece spastik kolon var doktor hanım neyim var kalpten mua ne oldum bişey yok diyorlar

 7. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 11th, 2015 @ 08:03

  Efor kapasiteniz düşmüş olabilir. Genel bir dahiliye muayenesi yeterli olacaktır.

 8. Miray
  Aralık 11th, 2015 @ 11:47

  Hocam Merhabalar ben 19 yaşındayım daha önce defalarca ekg çektirdim sonra doktora başvurdum kardiyolojiye kalbimde her hangi bir sorun olmadığını söylediler tabi üzerinden bir 6 ay geçti ve sonra şu sıralar ani bir heyecan geliyor bunun sonucunda bu heyecandan sonra kalp krizi geçirip öleceğimi düşünüyorum sonra bu heyecan fazlasıyla ağır geliyor bana ne yapmalıyım yani günlük ekg mi çektirmeliyim ama genelde ekg çektirdikten sonra müthiş bir heyecan geliyor sonra ekg boşa gittiği için stresleniyorum lütfen bana yardımcı olun şuan bile heyecanlıyım ve bu yüzden her dakika kriz geçireceğim korkusuyla yaşıyorum yani netice olarak ani bir heyecan ve ardından kalp krizi geçireceğim korkusu

 9. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 12th, 2015 @ 07:47

  Şikayetleriniz panik atak ile uyumlu görünüyor. psikiyatri muayene faydalı olacaktır.

 10. Erdem
  Aralık 15th, 2015 @ 19:34

  Hocam mail atmistim bi cevap veril lutfen

 11. Erdem
  Aralık 15th, 2015 @ 19:39

  Hocam benim 4 haftadir sol gögsümde ve sol kürek kemigimde igne gibi batmalar oluyor.sanki biri enjeksiyonla igne yapar gibi sızı giriyor ansızın.buna istinaden 3 kez farklı kardiyoloji doktorlarına gittim.eko,tansiyon,kan degerlerime ve ulturasyonda kalbimi izlediler.bir sıkıntı yok dediler.gögüs ve fizik bölümlerinede gittim onlarda sorun yok dediler.sadece d vitaminim eksik cıktı.ama bu agrilar gecmiyo.panik atagım var iyice kötü oluyorum.nasıl bir yol izlemem gerek ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun.tesekkurler

 12. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 21st, 2015 @ 10:03

  Kardiyoloji muayenesi normal se ağrılar için ilk başvuracağınız bölüm fizik tedavi olacaktır.

 13. refigul
  Aralık 23rd, 2015 @ 15:42

  hocam simdiden tesekkurler..daha once soylemistim 8ay once gecirdigim carpintiyla basladi hersey..concor kullaniyorum..carpintim sukur cok nadir ama vurular oluyor..ayni kardiyologa dort kere gittim..enson uc ay pnce gitmistim..ama vurular cok oluyor ..mesela dolmusta otururken oluyor bebegim kucagimda sanki gogsum sikisir gibi oluyor..bide heyecan yapinca sanki sikisiyor ve vurular oluyor..ama normalde olunca vurular bi sikisma olmuyor..sadece rahatsiz oluyorum ve oksuruk oluyor..bu vurularda nabzima bilekten bakiyorum bazen cok net bazen nabiz kayboluyor bazen tik tik tik ken tik tik rik tik oluyor..bazen anlik kalbim bogazima cikyor gibi olup atiyor..bazen guclu iki atim oluyor..bazen sol omuz agirisi bazen sol alt cene bazen gon boyu gogus artasinda agri bunlarda korkutuyor..ne yapmaliyim..birde bebegimi emziriyorum concorun zarari olmaz insaallah

 14. Mahmut
  Aralık 26th, 2015 @ 14:42

  hocam merhaba, kardiyolog ile 2 kere görüştüm eko 3 kere ekg çekildim bir kaç doktora kalbimi dinlettim kalbinle alakalı bir sorun olmadığını söylediler.fakat sol kolumda sürekli bir uyuşma hissi karıncalanma hissi omuza sırta kadar vuran bazı zamanlar, korkunç.midem de bulantı hissi.sürekli bir korkum var kalp krizine dair sizce bir sıkıntı olabilir mi

 15. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 28th, 2015 @ 06:37

  şikayetlerniz panik atakla uyumlu görünüyor. Psikiyatri muayene faydalı olacaktır.

 16. Hatice
  Aralık 30th, 2015 @ 23:03

  merhabalar hocam, babam tam bir sene önce kalp krizi şikayetiyle hastaneye gitti ve damarlarından birinin %99 kapalı olduğu söylendi ilaçlı stend takıldı.ilaçlarını düzenli kullanıyor.bugünlerde kolunda ve sırtında ağrı hissediyor ne yapmalıyız

 17. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 31st, 2015 @ 09:32

  Şikayetler özellikle efor ile tetikleniyorsa tekrardan kontrol faydalı olacaktır.

 18. refigul
  Ocak 4th, 2016 @ 04:07

  Hocam lutfen cvp yazin…uykuda kalbimimn uc keke araliklarla carpinti yaptigini hissettim…uyandigimda hatirladim ve cok korktum..yani carpinti ilk yasadigimda sert ve siddetliydi uyaniktim..panik atak denmisti acilde..sonra concor yarim iciyorum ogunden beri.8aydir..carpinti olmadi hic ama vurular cok oluyordu..ve hergun sol tarafimda bazen kol bazen sirt bazen omuz bazen cenede a grilar..bazen kalbim bogazima cikiyor gibi saniyelik sanki zor attcak gibi oluyor..yalniz bu gece uyurken yasadigim carpinti beni korkuttu..carpintiyla uyanmadim ama uyandigimda gece yasadigim o arka arkaya kisa sureli uc kez carpintiyi hatirladim..ve cok korktum..ne olur cvp yaxin ne yapmami onerirsiniz..

 19. müslüm pekdemir
  Ocak 5th, 2016 @ 10:10

  Hocam Merhabalar 26 yaşındayım. sol göğsümde bir kitlenme var sanki bişey kalbimin üstünü kaplamış. hep orda 5 6 ay önce panik atak vardı şu an panik atağım yok. yaklaşık panik atağım 6 felan sürdü. bu sol göğsümü kaplayan şeyde 1 aydır artarak ilerlior gibi hissediyorum.bazen sol kolumu uyuşturuyor.nadir oluyor ama bu kalbimin üzerindeki his hhep var bu sorun neden olabili acaba?

 20. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 5th, 2016 @ 10:51

  Gezici tarzdaki göğüs ağrıları genelde kalp kaynaklı değildir. kardiyoloji muayenesi normal saptanmışsa diğer bölümlere başvurmanız mantıklı olacaktır.

 21. müslüm pekdemir
  Ocak 5th, 2016 @ 11:01

  Peki ya gezici tarzda değilse hep sol göğsümün üstünde ur gibi yapıştı. damar tıkanıklığı ile ilgi bir problem olabilir mi? sigara içiyorum yağ oranımda 23,3 çıktı spor salonunda ölçüldüm.

 22. refigul
  Ocak 5th, 2016 @ 12:06

  hocam sordum amacvp yine alamadim..uyurken carpinti yasamak kalp hizlanmasi ama uyanmamak ve uyaninca bunu hatirlamak…resmen hissettim kalbim hizzli carpti bir kac saniye durdu tekrar carpti..hatta diyorumki oan uykumda dr gitmem lazim..uyandiktan yarim saat sonra hatirladim ve cok korktum..neden olabilir..yani uyurken..birkac kere daha uykumda hissettim kalbimi ama vuru seklinde hizli degil..tesekkur cvp atarsaniz sevinirim..

 23. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 7th, 2016 @ 07:35

  Uyku bozuklukları çarpıntı yapabilir. Şikayetler sık ise holter ile takip uygun olur.

 24. Halil ibrahim
  Ocak 7th, 2016 @ 20:13

  Merhaba.kalbimde 2 hafta süren değişik kıpırtılar oldu. Bu arada yarım gün sol kolumun iç yüzü ertesi gün dış yüzü ağrıdı ve bir kaç nefeste kalp bölgemde derinlerde ağrı hissettim. 4-5 gün sonra kardiyolojiye gittim (o günlerde kendimi iyi hissediyordum)ekg sonucu doktor kalp krizi bulguları olduğunu söyleyerek yoğun bakıma yatış verdi. Ordaki eko, kan testi ve diğer testler normal çıktı.ertesi gün efor testi yapıldı oda normal çıktı. anjiyodan vazgeçildi.taburcu edildim.sigara ve ailede kalp rahatsızlığı yok ben de olma olasılığı nedir?ne yapmalıyım?saygılar.yş 34

 25. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 8th, 2016 @ 12:09

  Bulgular enfeksiyon kaynaklıda olabilir. Testler normal ise takip yeterli olacaktır.

 26. Halil ibrahim
  Ocak 8th, 2016 @ 22:27

  İlginiz için teşekkürler. Cevap vereceğinizi düşük olasılık gördüğüm için çok memnun oldum.Sizi takibi sürdüreceğin.tekrar saygılar.

 27. caner
  Ocak 11th, 2016 @ 02:08

  Iyi gunler hocam. Ben 26 yasindayim. Issizlik yuzunden kpss calisiyayim diye yogun stres altindayim. Ne yazikki sigara kullaniyorum ama mumkun olabildignce azaltmayi basardim. Benim sorum. Gece uyurken. Soluma donerken birden bir agri ortaya cikiyor. Ceneme kadar variyor ve aniden terleme oluyor. Bende bunun uzerinde tekrar sagima yatiyorum o zaman en az 10dk sonra geciyor ama bu sefer uyuşmaya basliyor. Ondan sonra kolumu her kiprtadisimda hafif bir agri ve uyusma birlikte seyrediyor. Uyumaktan korkar oldum. Internette arastirdigim daha da korku sardi beni. Not: sigarayi 1 yil once gunde yarim paket iken simdi en fazla gunde 3 iciyorum. (Biliyorum sigaranin zararini eskiden bulasmisiz simdi kurtulmaya calisiyoruz malum sters altinda oldugum icin zor birakiliyor) donus yaparsaniz çok sevinirim

 28. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 11th, 2016 @ 08:38

  Şikayetler ilk planda kalp kaynaklı gözükmese de muayene faydalı olacaktır.

 29. mehmet
  Ocak 16th, 2016 @ 11:22

  hocam geçenlerde sanki kalbimdeki bir damara bıçak saplandı ve ya kopmuş gibi oldu bundan 1 ay önce kardioloji uzmanına görüktüm pisikolojik dedi ama bende korkuyorum yaşım 20 arada birdi agrı oluryor sol kolumda agrıyor bu acaba pisikolojikmi yoksa başka bişeymi var uzman doktor egk istedi bide makina ile iyice gezdi kalp krizi geçirecem diye çok korkuyorum bi yardımcı olsanız

 30. mehmet
  Ocak 16th, 2016 @ 11:23

  bide hocam o agrı sapşandıktan sonra nefes almakta zorlandım ama sonra düzeldim

 31. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 18th, 2016 @ 07:35

  Kardiyoloji muayenesi normal ise panik yapmanıza gerek yoktur.

 32. ali
  Ocak 22nd, 2016 @ 17:53

  Hocam 10 ay önce kalp krizi geçirdim.1 saat içerisinde hastaneye götürülüp ilaçlı stent takıldı.statin 40 mg, brilanta 90 ,aspirin beloc zoc aksatmadan içtim. Hiç bir sıkıntım olmadı,10 ayın sonucunda Dr. Kontrol amaçlı anjio yaptı bana stent in ilk taktığımız gün gibi pırıl pırıl parlıyor dedi.artık kriz geçirme ve stent imin tıkanma durumu olurmu.saygılarımla

 33. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 25th, 2016 @ 06:52

  Bu dönem sonrası için stent ve damarın başka yerinde darlık oluşma ihtimali benzer olup, hastalığı olmayanlara göre risk daha yüksektir. Düzenli takipleri aksatmayın.

 34. betül
  Ocak 31st, 2016 @ 19:26

  10 gün önce tam iman tahtası denilen yerin hizasında sırtımda bir ağrı oluştu. Ben kas tutulması olarak algıladım.Ama birden bire sırtıma saplanan bıçak gibi bir acıyla baygınlık geçirdim. Kendime geldiğimde farkında olmadan altıma yapmıştım , aşırı derecede terlemiştim ve hafif bir mide bulantısı vardı. Düzelip oturduğumda tansiyonuma baktılar normalde 6-10 arası seyreden tansiyonum 11-13.5 ti. Bu durumun bir kalp krizi olma olasılığı nedir acaba? tşk.ler

 35. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 1st, 2016 @ 07:28

  Nöroloji ve kardiyoloji muayenesi faydalı olacaktır. Tansiyon değerleri normal aralıkta saptanmış.

 36. betül
  Şubat 1st, 2016 @ 11:56

  teşekkür ederim bugün kardiyoloji muayenesi oldum. Kalp kapakçıklarımda ve EKG de bir şey çıkmadı .Bir kan tahlilim var onun sonucu da yarın belli olacak. Gittiğim doktorda nörolojiden randevu almamı söyledi. Randevumu aldım. Bu arada benim tansiyonum senelerdir Küçük 6, büyük 10 dur. Küçüğün 11 olması bana yüksek gibi gelmişti.

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin