Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

KALP KRİZİ NEDİR?

Posted on | Mart 25, 2010 | 200 Comments

Kalbi besleyen koroner damarların ani tıkanması sonucu oluşan klinik durumdur.

Kalp Krizi Önemli Bir Hastalık mıdır?

Toplumda önde gelen ölüm sebeplerinden biridir

Kalp krizi geçiren hastalarda ölüm yüzdesi %35-40 a kadar çıkmaktadır.

Kalp krizi geçiren hastaların % 20 si bir sağlık kuruluşuna başvurmadan kaybedilmektedir.

Kalp krizi tanısıyla hastaneye başvuran ve tedavi altına altına alınan hastalarda ölüm yüzdesi %8 e kadar düşmektedir.

Kalp Krizi Bulguları Nelerdir?

Gögüs ağrısı, sol kol ağrısı, göğüste sıkıntı hissi, nefes darlığı, çarpıntı, terleme, halsizlik, bulantı, kusma, baş dönmesi, baygınlık, ani bilinç kaybı görülebilir.

Kalp Krizi Tanısı Nasıl Konulur?

Muayene, elektrokardiyografi, kan tetkikleri, gerekirse ekokardiyografi ile tanı konulur.

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı?

Kalp krizini düşündürecek şikayetleri olan bir kişi en yakın sağlık kurluşuna başvurmalıdır. Şikayetleri ciddi ve hareket edemeyecek durumda ise yatay pozisyonda uzanmalı, mümkünse bir aspirin çiğneyip yutmalı, kalp hastalığı için tedavi alıyorsa dilaltı almalı ve sağlık kuruluşuna nakil için yakınlarından veya 112 den yardım istemelidir.

Kalp Krizi Hangi Yaşlarda Sık Görülür?

Genel olarak 40 yaşın üstündeki kişilerde daha sık görülmekte ve yaşla bu sıklık artmaktadır. Yinede son dönemde kalp krizi görülme yaşı gittikçe düşmektedir. 30 yaş altında görülen kalp krizleri şaşırtıcı bir olay olmaktan çıkmıştır.

Kalp Krizi Riskini Önceden Belirlemek Mümkün mü?

Risk faktörlerinin ortaya konması ve muayene, EKG, kan tetkikleri, efor testi, ekokardiyografi, sintigrafik tetkikler, çok kesitli bilgisayarlı tomografi, gerekli görülürse koroner anjiografi gibi testlerle koroner kalp hastalığı tanısı konulup, kalp krizi riski önceden tahmin edilebilir.

Ani Üzüntü, Heyecan, Stres Kalp Krizine Yol Açarmı?

Koroner kalp rahatsızlığı olan, kalp damarlarında yağ plakları gelişen birinde; ani psiklojik stres bu plaklarda çatlama ve pıhtı birikimine yol açarak bir kalp krizine yol açabilir.

Kalp Krizi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir kardiyoloji merkezinde, koroner yoğun bakım şartlarında tedavi yapılmalıdır.

Hastanın başvuru zamanı ve geçirilen kalp krizinin tipine göre tedavi şekli değişebilir.

Hastaneye erken başvurmak tedaviye daha iyi cevap alınmasını sağlar.

Standard ilaç tedavisi yanında; koroner anjiografi sonrası PTCA+stent, trombolitik tedavi denilen pıhtı eritici spesifik ilaç tedavisi ve gerekirse acil ameliyat uygulanan tedavi yöntemleridir.

Tedavide başarı oranı %80 nin üstündedir.

Kalp Krizi Risk Faktörleri Nelerdir?

Erkek cinsiyet, ileri yaş, ailede kalp hastalığı olması, şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol değerlerinin yüksek olması, sigara, aşırı alkol alımı, şişmanlık, senil (hareketsiz) yaşam, stres, kalp hastalığı tanısı konan kişiler, felç geçiren kişiler.

Kalp krizi açısından risk faktörlerine sahip kişilerin kontrol için bir kardiyoloji merkezine başvurması ve gerekli kontrollerini yaptırması oluşabilecek bir kalp krizi riskini en aza indirecektir.

Kalp Krizi Geçirken Ne Yapmalı?

Kalp krizini düşündüren ağrınız olursa aşağıdaki uygulamaları yapmanız önerilir:

 • Paniğe kapılmayın,
 • Eğer yalnız değilseniz hemen uzanın,
 • En yakın ambulans sistemini arayın ve durumu bildirin,
 • Eğer yakınınızda sizi sağlık kuruluşuna hızla ulaştıracak bir ambulans sistemi yoksa, yakınlarınızdan sizi yürütmeden en yakın hastaneye ulaştırmalarını isteyin.

Hastane Aşaması:

Acil servise ulaştığınız zaman acil hekimi sizin durumunuzu değerlendirdikten sonra hızlı bir EKG( elektrokardiygrafi) çektirecektir.

Bir kalp krizi geçirip geçirmediğiniz bütük olasılıkla bu şekilde anlaşılacaktır. Bazı durumlarda EKG tek başına kalp krizi tanısı koymak için yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda kan tetkikleri istenir. Gerekli görülürse EKG ve kan tetkikleri tekrar edilebilir ve kesin tanı için hasta müşahede altında tutulabilir.

Kalp krizi tanısı konulduğu andan itibaren hasta takip için koroner yoğun bakım ünitesine alınır. Geçirilen kalp krizinin şekline göre ilaç tedavisi veya koroner anjiografi kararı alınır. Anjiografi sonrası balon- stent uygulanması veya acil bypass kararları alınabilir. Anjiografi planlanmayan hastalarda standard ilaç tedavisi ile birlikte kalp damarında oluşan pıhtıyı eritmeye yönelik özel geliştirilmiş ilaçlar kullanılır.

Kalp krizi ile birlikte kalp fonksiyonları önemli oranda bozulabilir. Erken tanı ve tedavi ile hasar gören kalp dokusu miktarı en aza indirilir.

Tedavi sırasında hayatı tehtit edici ritim bozuklukları, kalp yetersizliği, solunum yetersizliği gelişebilir. İhtiyaç duyulan durumlarda hastalara geçici kalp pili takılabilir. Solunum yetersizliğine giren hastalar solunum cihazına bağlanarak takip edilirler.

Başarılı bir şekilde tedavi gören hastalar genellikle 48 saat sonunda takip için koroner yoğun bakımdan servise transfer edilirler.

Sorularla Kalp Krizi

Kalp ölümleri hızla artıyor, bunun sebebi nedir?

Her şeyden önemlisi toplum olarak bu ölümlere genetik yapımız ve değişen yaşam şeklimiz sebep oluyor. Hareketsiz bir yaşam sürdürüp egzersiz, spor yapmıyoruz. Dengeli beslenmiyoruz. Sigara içiyoruz. Önerilen tedavileri çoğunlukla aksatıyoruz. Bütün bunlar kalp kaynaklı ölümlerin artmasına sebep oluyor.

Sağlıklı kalbi olan da kalp krizi geçirirmi?

Daha öncesinde kalp ile ilgili muayene olup, sonuçları normal çıkan hastalarda kalp krizi görülebilmektedir. Ancek bu oran düşük olup genelde büyük bir üzüntü, heyecan veya ani stresle birliktelik gösterir.

Gençler arasında kalp ölümlerinin artmasının nedeni nedir?

İşsizlik veya yoğun iş temposu, sosyal statü, sigara, yanlış beslenme, stres gibi unsurlar çok etkili. Özellikle yoğun tempoyla çalışan genç işadamlarının kalp sağlığına dikkat etmeleri gerekir.

Kalp krizi nasıl belirti verir? Ne kadar süre önce belirtiler başlar?

Bazen hiç belirti vermeyebilir. İlk belirti bir kalp krizi olabilir ve geçirilen krizle kişi hayatını kaybedebilir. Bazı durumlarda ise kalp krizi geçirilir ve kişi hiç farkında olmaz. Daha sonra yapılan tetkiklerde tesadüfen rastlanılır. Bu son durum şeker hastalarında daha sıktır.Bu grup hastalığa toplumda gizli gelişen kalp hastalığı denmektedir ve kalp hastalığı mevcut kişilerde % 20 lik bir grubu oluştururlar. Kalp krizi genellikle boyuna, kola ve sırta yayılan gögüste baskı ve yanma ile kendini gösterir.

Kalp krizi geçiren biri kriz anında ne yapmalı?

Yalnız başınaysa öncelikle panik yapmamalı; eğer kullandığı kalp ilacı (dilaltı) varsa önce onu içmeli; bir kanepeye uzanmalı ve ayaklarını yüksek bir yere koymalı; 10 dakika sonra ağrı geçmediyse, dialtı ilacından yeniden almalı. Eğer ağrı dinmiyorsa, bir ambulans çağırıp, dış kapıyı açarak kanepeye uzanıp sakince beklemeli.

Ailede kalp hastalığı hikayesi olanlar nasıl tedbir almalı?

Kalp hastalığı açısından düzenli kontrollere gitmeli ve yaşam tarzına dikkat etmelidir.

Büyük üzüntü kalbi hasta edermi?

Kalbin en büyük düşmanlarından biri adrenalindir. Adrenalin korku,heyecan ve üzüntü gibi durumlarda yükselir. Adrenalin yükselmesine sebep olan durumlar bir kalp krizini tetikleyebilir.

Erkekler neden daha çok kalp krizi geçiriyor?

Genetik, hormonal vede çevresel faktörlerin yol açtığı bir durum. Menapoz öncesi bir kadın kendinden 10 yaş genç bir erkekle kalp hastalığı açısından eşit riske sahiptir. Menapoz sonrası kadınlardaki kalp hastalığı rsiki artmakla beraber hiçbir zaman erkeklerin sahip olduğu risk düzeyini geçmemektedir.

Mini Test- Kalp Krizi Belirtileri:

 1. göğsünüzde tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı var mı?
 2. Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılma gösteriyormu?
 3. Ağrıyla birlikte soğuk terleme, mide bulantısı var mı?
 4. Ağrı ile birlikte nefes darlığı, baş dönmesi, baygınlık hissi yaşıyormusunuz?
 5. Anne ve babanızda kalp hastalığı; sizde bilinen şeker hastalığı, yüksek kolesterol var mı?
 6. Daha önce kalp krizi geçirdiniz mi?

Bu sorulardan çoğunluğuna cevabınız ‘evet’ cevabı verdiyseniz, muhtemel kalp krizi geçiriyor, ya da geçirme ihtimaliniz olabilir. Bu durumlarda öncelikle acil yardım çağırmanız veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir

Comments

“KALP KRİZİ NEDİR?” için 200 yorum yapılmış

 1. engin ben
  Nisan 14th, 2010 @ 20:04

  33 yasindaki erkek kardesim gogsunde muthis bir agri ve terleme ile isini birakip eve geliyor.annem kendisini hemen 500 mt ilerimizdeki bir ozel hastaneye goturuyor.ancak ani kardioarrest gelisti ve solunum ve ritm durdu,hayata 45 dk masaja ragmen donduremedik dendi.ve canim kardesimi topraga verdik.
  keske annem kardesimi yurutmeseydi…yerinden kimildatmasaydi..ancak tedavisinin bu kadar yuksek bir yuzde ile mumkun oldugu kalp krizinde bu kayip normalmidir?sonuna kadar hastane ile bu konuyu aydinlatmak sorustrmak istemekteyim.yardimlarinizi goruslerinizi rica ederim.

 2. Kardiyolog Dr Ahmet Karabulut
  Nisan 15th, 2010 @ 06:23

  Öncelikle kaybınız için başsağlığı diliyorum. Kalp krizinde başarılı tedavi yüzdesi son dönemde tabiki artmıştır ancak, hastaların tedavinin tam anlamıyla yapılabildiği bir kalp merkezine mümkün oldukça erken başvurması tedavi başarısını arttırır. Büyük kalp krizlerinde hastaneye varmadan her 5 hastadan biri kaybedilmektedir. Erken ve tedavinin yapılabileceği yere erken başvuru bu ölüm riskini azaltacaktır. Sizinde kardiyolojik check up tan geçmenizi öneririm…

 3. ENGİN BEL
  Nisan 16th, 2010 @ 08:40

  Sayın Karabulut,ilginiz için çok müteşekkirim,
  Bende hemen ardından kardiyolojik check up tan geçtim 9 yaşındaki oğlumla birlikte.herşey normal çıktı.
  Ancak kardeşimin başvurduğu hastanede kalp krizi tanısının hemen koyulamadığı,anlaşılmadığını düşünüyorum.Dktorla konuşuyor,belirtileri anlatıyor,yatırılıyor ve nabız ve solunum duruyor,sevk etmek için hastane kapısına ambulans dayanıyor,ancak kaldıramıyorlar,
  benim derdim,madem hastanede kardioloji servisi yok,anjıyo imkanı ve acil müdehale yok,neden kardeşimi kabul etmişler,neden hemen tam teşekkülllü bir hastaneye (ki 1 km uzakta) yönlendirmeyip vakit kaybetmişler,elbette hiç bir doktor hastasını kaybetmek istemez,onları ağlarken gördüm,çok üzülmüşlerdi.Ancak onlar normal yaşamlarına ertesi gün döndüler..biz halen dönemedik..
  İçimi nasıl rahatlatabilirim bu konuda bilmiyorum.

  en derin saygılarımla,

 4. Mina
  Ocak 23rd, 2011 @ 15:29

  mrb ben 19 yasındayım aile içi huzrusuzluk var ve ben sürekli stres ve üzüntü içindeyim daha önce okul bölüm yüzünden ağlamıştım sinir boşalması oldu antidepresan hap kullandım ve bıraktım üzülünce ağlayınca kalbim ağrımaya başlıyor daha önce ekg çektirdim bişey yok dediler psikolojik tanısı konuldu bu psikolojimi gerçekten böle bişey olurmu kalp krizi veya üzüntüden dolayı kalp damarlarında tıkanma gibi durumlarla karşılabilirmiyim sol kolum ağrıyor birde ssol bacağım basparmağımda mor ne yapmam lazım teşekkürleriyi çalışmalar

 5. Kardiyolog Dr Ahmet Karabulut
  Ocak 23rd, 2011 @ 20:05

  Şikayetleriniz stres kaynaklı görülüyor. Kalp kirizi veya kalp damarlarında tıkanma riski bu dönemde oldukça düşük.Şikayetleriniz böyle bir durumu düşündürmüyor zaten.Sadece kapaklarınız kontrol edileceği bir eko incelemesi sizin için iyi olur. Ayrıca bu süreçte psikolojik destek sizi rahatlatır. Geçmiş olsun.

 6. fatma
  Mart 8th, 2011 @ 17:53

  benim kardeşim 5 yaşında revamıbu be o daha çok küçük keşke onun yerinde ben hasta olsam keşke ailecek çok üzülüyorum bi yardım eden olsa ben kardeşim için canımımbile verrim herkez kardeşi için canını verir

 7. ozge
  Ekim 22nd, 2012 @ 18:00

  42 yaşındaki annemin 2yıla yakın topuk dikeni rahatsızlıgı var, bu rahatsızlıgın kalpe bi etkisi varmıdır sadece romatizmal bi hastalık olup kalble ilgisi yokmudur. dün gece uykusunda kalbinin ikikez durup tekrar hızlı bir şekilde çalıştıgını ancak uyanmak istesede uyanamadıgını söylemesi dudaklarındada arada belli olacak şekilde morllaştıgını gözlemlemekteyiz.böyle bi durumda yapmamız gerekenleri ögrenebilirmiyiz.

 8. Kardiyolog Dr Ahmet Karabulut
  Ekim 22nd, 2012 @ 22:14

  Topuk dikeni ile kalp hastalıkları bağımlı değildir ancak şiddetli ağrı ve rahatsızlık hissi çarpıntıya sebep olabilir..sağlıklı günler diliyorum..

 9. erdem kaya
  Kasım 13th, 2012 @ 09:07

  sayın doktorum , bende de panikatak ve reflü var , yaşım 34, kilom 86 boyum 177 cm, yokuş ya da merdiven çıkınca ister istemez her insanda çarpıntı ve yorulma olur, hemen yanımdakine soruyorum sana da böyle oldu mu diye o da tabi ki yokuş çıkıyoruz ben de tıkandım diyince anca rahatlıyorum, bir ölüm haberi, ya da kötü bir haber alınca duyunca, fena oluyorum , kafama çok takıyorum, panikatak hastalığım tam netleşmeden önce kalp tetkiklerim iyi çıktı efor testi dahil detaylı göründüm doktora, biliyorum psikolojik ağırlıklı sizin durumunuz diyeceksiniz ama sürekli bunları kafaya takmak kalbi yorar mı, ben yaşlarda risk nedir, ailemde de allaha şükür şu ana kadar bir sorun çıkmadı kalple alakalı, neden içimi hep bir korku kaplıyor,lütfen yorum yapınız , teşekkürler..

 10. Kardiyolog Dr Ahmet Karabulut
  Kasım 13th, 2012 @ 09:44

  Vakit kaybetmeden bir egzersiz programına kayıt olun bence..kondisyon arttıkça şikayetleriniz düzelecektir..sağlıklı günler diliyorum..

 11. onur
  Ocak 24th, 2013 @ 18:03

  merhaba hocam babamı hastaneye götürdüm ekg cektıler kalp krızı gecırmıs olabılırsın dedı doktor bamın kalple ılgılı hıc sıkıntısı olmadı bugune kadar sadece kontrol olsun dıye ılk defa goturduk sonra efor testıne gonderdı ve ekg yanıltmıs dedı gonderdı boyle bısey olabılırmı ekg yanıltabılırmı

 12. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 24th, 2013 @ 21:01

  EKG kardiyolojinin olmazsa olmazı. Ancak hastanın kliniği gözönüne alınmalı ve gerekirse ek testler istenmelidir. EKG de geçirilmiş kriz görüntüsü varsa başta eko olmak üzere ek tetkiklerle doğrulanmalıdır. Hastanın risk profili ortaya konulmalı ve sonraki takibe karar verilmelidir. Sağlıklı günler diliyorum.

 13. şaban
  Şubat 12th, 2013 @ 00:38

  hocam ben 2 sene önce göğsümün sağ tarafı önden arkaya kadar simetrik bir şekilde tam sağ tarafta müthiş bir ağrı sanka göğsümün sağ tarafına bir fil otumuş gibi ağırlık veya mengeneye sıkıştırılmış gibi bir ağrı ile sık sık zor nefes alma soğuk soğuk terleme ile eve kadar 200 m kadar yürüdüm evde kas gevşetici hap ve jel sürerek yatarak dinlendim 1 veya 2 saat sürdü ve ağrı yavaşladı acaba ben kalp spazmımı yoksa krizimi geçirdim ?

 14. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 12th, 2013 @ 06:43

  şikayetler kalp krizi için tipik olmasada; şikayetleriniz devam ediyorsa bir kontrolden geçmeniz ve ileri tetkik yapılması faydalı olur.

 15. yeşim ç.
  Şubat 20th, 2013 @ 11:50

  babam 48 yaşında kalp krizi geçirdi. 4 gün uyuttular, 2 hafta yoğun bakımda kaldı.beyni bu olayda çok zarar görmüş ve hafıza kaybı yaşadı bu yüzden.. çok çok eski zamanları hatırlıyo.yakın zamandaki olayları ise hemen unutuyo. hafızası daha da kötüleşmesin diye unutkanlık ilaçları kullanıyo şu an. hafızasının düzelmesi için uygulanacak bi tedavi yöntemi yok mu?

 16. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 20th, 2013 @ 13:43

  Hastanız çok ciddi bir klinik süreçten geçmiş. Nörolojik defisitlerin geri dönüşü 6 ayı bulabiliyor.Bu süreden sonra düzelme nadiren izleniyor. Anladığım kadarıyla gerekli tedavide verilmiş.Önerilen tedaviyi almak ve rehabilitasyon programlarına girmek tek seçim gibi görünüyor.

 17. yeşim ç.
  Şubat 20th, 2013 @ 14:54

  olayın üzerinden iki yıl geçti. hafızasında hiçbir düzelme yok. doktor bey bizi yönlendireceğiniz bir doktor ya da bir tedavi şekli var mı. lütfen yardımcı olun… teşekkürler

 18. gizem
  Haziran 20th, 2013 @ 16:30

  merhaba göğsmde bazen ağrı oluyo göğsüme bişey oturmuş gibi hissediyorum bazen derin nefes alıyorum aldığım nefes yetmiyor yardımcı olabilirseniz çok sevineceğm tşekkrler.

 19. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 22nd, 2013 @ 07:16

  muayene olmanız, risk faktörlerinizin sorgulanması ve efor testi faydalı olur.

 20. KALP KRİZİ ANINDA NELER YAPILMALIDIR? : kalbini sev!
  Temmuz 30th, 2013 @ 09:06

  […] Kalp krizi, zamanında ve etkili müdahale yapıldığında rahatlıkla atlatılabilecek bir durumdur. Özellikle ilk 2 saat içinde yapılan müdahalelerde kalpte oluşabilecek hasar minimale inmektedir. Kalp krizine etkili müdahale yapılmadığında hastalar ya kriz döneminde kaybedilmekte, yada krizin oluşturduğu kalp yetersizliği sürecinde yaşam beklentileri azalmaktadır. Bu nedenle kalp krizi geçirdiği düşünülen hastaların en kısa sürede etkili tedavinin yapıldığı bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. […]

 21. aslı
  Eylül 7th, 2013 @ 08:06

  merhaba. 21 yaşındayım çok şükür ağrı uyuşma gibi şikayetlerim olmadı yalnız geçen sene yakın arkadaşlarımdan birini beklenmedik şekilde kaybettim kalp krizinden çünkü hiç bir sorunu yoktu. bu olay beni çok etkiledi. 22 yaşındaydı daha o yaşta iki damarı tıkalıymış. geçen yaz kan idrar ve ekg testinden geçtim hiç bir şey çıkmadı çok şükür. yakınlarda gene yaptırmayı düşünüyorum . anne baba ve kardeşimde bu hastalık yok kalple ilgili. ancak dedem ve dayım da vardı. acaba bende de olabilir mi? teşekkürler.

 22. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 7th, 2013 @ 13:19

  20 li yaşlarda damar tıkanığlığı çok nadirdir. Bahsettiğiniz verilere göre sizdeki riskde düşük görünüyor.sağlıklı günler diliyorum.

 23. Emre
  Eylül 20th, 2013 @ 19:48

  Merhabalar hocam.Bende de son iki üç haftadır çok ciddi bir çarpıntı soğuk terleme göğüste yanma sol el ve ayakta ağrı nefes darlığı ve titreme var iki defa acile gittim acillik bi şeyin yok dediler uzmana göründüm ama testlerin sonuçlarını bekliyorum araştırdıkça ürküyorum sizce ciddi bir problemle mi karşı karşıyayım?

 24. Emre
  Eylül 20th, 2013 @ 19:51

  Merhabalar hocam.Bende de son iki üç haftadır çok ciddi bir çarpıntı soğuk terleme göğüste yanma sol el ve ayakta ağrı nefes darlığı ve titreme var iki defa acile gittim acillik bi şeyin yok dediler uzmana göründüm ama testlerin sonuçlarını bekliyorum araştırdıkça ürküyorum sizce ciddi bir problemle mi karşı karşıyayım? Yaş 21

 25. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 20th, 2013 @ 20:31

  Şikayetler bağlantılı görünmüyor.ciddi bir kalp rahatsızlığı ihtimali düşük.

 26. kaptan
  Ekim 16th, 2013 @ 18:11

  sayın hocam 4 gün önce amcam(46) kalp krizi geçirdi,yere yığılmasıyla en yakın hastaneye ulaşması 3-5 dk civarı sürdü.hastaneye ulaştığında kalbi durmuş vaziyetteyken (elektro şok)defibrilasyonla tekrar çalıştırılmış ayrıca tekrar döndürme çabası şükür ki kısa sürmüş.sonrasında yoğun bakım ünitesi daha iyi olan bir hastaneye sevkedildi,orada da kardiyoloji doktoru o an yoktu ve yoğun bakımdaki ilgili doktor durumu kritik ,sabahı beklemeliyiz dedi. 1,2 saat sonrasında, kardiyoloğa da ihtiyaç olabilir dediler ve biz de oraya en yakın ve kardiyoloji doktoru bulunduran başka bir hastaneye sevk ettirdik ve oraya ulaşır ulaşmaz anjiyo uygulanıp tıkanmış 2 damarı açılıp,stent takıldı.yaklaşık 1,2 gün uyutulduktan sonra bilinci açılan ve konuşup,yürüyebilen amcam şuanda çok iyi gözüküyor ancak hafıza(unutkanlık) yaşıyor.yakınlarını dostlarını herkesi tanıyor ama 1 saat öncesini unutuyor.sizce de bu geçici hafıza bozukluğu mudur yoksa korkulan kısa süreli hafıza kaybı durumu olabilir mi?doktorları 10-15 günlük süreçte hafıza sorunu yaşayabilir demişlerdi ama rahat olamıyoruz,sizin fikriniz de bizim için önemli saygılar…Allah tüm hastalara acil şifalar nasip etsin..

 27. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 16th, 2013 @ 19:03

  Erken dönemdeki nörolojik bozuklukları normal karşılamak gerekir..kalıcı hasar tanımı için 6 ay beklemek gerekir.erken ve etkili müdahale ile hastanız kurtarılmış.

 28. semih
  Ekim 29th, 2013 @ 18:53

  hocam iyi günler 22 yaşındayım.bugün sol kolum ağrımaya başladı.ama kalp krizi belirtilerine baktım öteki belirtilerin hiçbiri yok.sizce ne olabilir.psikolojikmidir acaba?

 29. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 30th, 2013 @ 13:47

  genç yaşta sol kol ağrısı ile kalp krizi birlikteliği çok çok nadirdir. basit ağrı kesiciler yararlı olabilir

 30. abdullah
  Kasım 13th, 2013 @ 10:22

  hocam ıyı gunler benım 3 4 gundur kalbım agrıyor . sankı ustunde bır agırlık varmıs gıbı hıssedıyorum . ve suan ayagım kırıldı alcıda stresten olabılırmı acaba ? doktora gıttık ekg cektırdıgımızde kas agrısı dedı dogrumudur? ama gcmedı bu arada yaşım 15. korkuyorum.

 31. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 13th, 2013 @ 11:58

  3-5 günlük ağrı kesici tedavi şikayetleri geçirecektir. kriz ihtimali çok düşük görünüyor.

 32. mutlu
  Kasım 15th, 2013 @ 08:17

  babam amılyat oldu tek damarı degıştı tekrar kalp krızı gecırırmı acaba kalp krızı gecırmeden erken tanı koydular teşeekur ederım

 33. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 15th, 2013 @ 10:45

  kalp hastalığı ilerleyicidir.diğer damarlardan kriz geçirme riski var elbette.düzenli takip önem arzediyor.

 34. mustafa bakır
  Kasım 16th, 2013 @ 21:37

  merhaba hocam.yaşım 29.
  sol göğsümde batma şeklinde bir ağrı yıllardır ara ara geliyordu.en son 2 ay önce aynı şekilde bir ağrı başladı göğsümde ve bir ay kadar sürekli devam etti.ağrıyı ayakta iken daha az hissediyor uzandığımda ise batmaya devam ediyordu.ağrı sol göğüs ile hafif sol kol koltuk altına doğru yürüme yapıyordu.

  üşüttüğümü düşünüp hamama gittiğimde,10 dk sonra sol kolum karıncalanmaya başlayıp uyuştu.durumdan endişelenip kardiyolojiye başvurdum.ekg,efor ekg,kan testleri ve doktorun ultrason benzeri bi aletle kontrolleri sonucu; doktor önce mitral kapak porpulusu olduğunu fakat kapaktaki çökmenin çok az oldugu ve önemsiz olduğunu söyledi.vasoxen denen bi ilacı bir hafta kullandıktan sonraki kontrolde olayı kas ağrısına bağladı.

  daha sonra bu ağrıyı üşütmem sonucu sağ tarafımdada hafifçe hissettim ve göğüs hastalıklarına başvurdum.burdada akçiğer filmi çekilip temiz olduğu söylendi.olay gene kas ağrısına bağlandı.antibiotik verildi ve kullanmam istendi.

  sorum şu olacak;üzüldüğüm zaman bu batma şeklindeki ağrı şiddetli bir şekilde tekrar beliriyor ve belli bir süre sonra kayboluyor.fakat gün içinde tekrar ara ara yokluyor.

  ben olayın kas ağrısıyla tanımlanmasına inanamıyorum çünkü nasıl bir kas ağrısı 2 aydan fazla süredir kendime dikkat etmeme ve ilaç tedavisi uygulanmasına rağmen devam edebilir.

  bu olay psikolojik olabilirmi yoksa önemsenmeyen kapak çökmesiyle alakası olabilirmi?yada koroner arter yetmezliği gibi farklı bir sıkıntı olma olasılığı varmıdır?
  saygılarımla…

 35. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 16th, 2013 @ 23:00

  İlk tanımlanan yatarken artan ağrı üşütmeye bağlı ağrı grubuna benziyor.son tariflenen ise stres kaynaklı geçici göğüs ağrısı..koroner yetmezlik olduğunu düşünmüyorum.kapak çökmesine bağlı ağrılar uzun süreli olmaz genellikle..geçmiş olsun

 36. tunç
  Kasım 17th, 2013 @ 20:44

  hocam 1 ay önce kendimce kalp krizi gecirdim sigara alkol stres vardı saglık kurulusuna gitmedim ama ciddiydi yavasca düzeldi ileliyen zamanlarda gittim kontrole bütün testlerde bişe cıkmadı acaba düzeliyommu risk vamı hala endişelerim devam ediyo sigara alkol herseyi bıraktım stres te yapmıyom olumlu olurmu hocam bilgilerinize ihtiyacım var

 37. tunç
  Kasım 17th, 2013 @ 20:45

  yasım 21

 38. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 18th, 2013 @ 14:21

  attığınız adımla gelecek için iyi bir yatırım yapmışsınız. geçirdiğiniz olayın kalp krizi olma olasılığı gözükmüyor.

 39. tunç
  Kasım 20th, 2013 @ 20:20

  teşekkürler hocam

 40. ahmet yilmaz
  Kasım 24th, 2013 @ 18:52

  merhaba hocam´´
  bende 2-3 yildir sol gögsümde sürekli ara ara gelen batici agrilar var..
  sik sik derin nefes alma ihtiyaci hissediyorum..

  4-5 ayda bir tekrarlayan gece nefessiz kalip ani bir sekilde yatagimdan sicrayip zar zor nefesimin yeniden gelmesini sagladigim durumlar oluyor..

  asiri stres ve üzüntü var bende..sürekli..
  yasim 37.

  daha once testlerde kalp krizi belirtileri yoktu..ama son zamanlarda stres ve üzüntü kaynaklari artti…

  fikriniz nedir ..
  tesekkür ederim.

 41. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 25th, 2013 @ 12:23

  şikayetler tipik olmamakla birlikte tekrar muayeneden geçmeniz faydalı olur.

 42. Rüveyda
  Aralık 16th, 2013 @ 17:27

  MERABALAR HOCAM..DEDEM 81 YAŞINDA ŞEKER HASTASI AYAKLARI KESİK BACAĞININ DAMARI TIKALI DAMAR TAHRİP OLDUĞU İÇİN AÇAMIYORLAR KILCAL DAMARLARLA BESLENİYOR..MİDE YANMASI BOYUN TUTULMASI GİBİ RAHATSIZLIKLARLA HASTANE GÖTÜRDÜK KALP KRİZİ GEÇİRDİ MASAJ YAPIP HAYATA DÖNDÜRÜLDÜ ANCAK YOĞUN BAKIMDA 48 SAAT GEÇİRDİ UYANDIRILDI ANCAK SOLUNUM SORUNU YAŞADIĞI İÇİN MAKİNAYA BAĞLI HALA YOĞUN BAKIMDA.KALP DAMARLARI TIKALI KALBİN BİRBÖLÜMÜ HASAR GÖRDÜĞÜNDEN YAPACAK HİÇ BİR ŞEY KALMADI DİYORLAR EYER YOĞUN BAKIMDAN BİRAZ TOPARLANABİLİRSE ANJİO YAPARIZ DEDİLER ..NE YAPABİLİRİZ SİZ YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.TEŞEKKÜR EDERİM

 43. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 19th, 2013 @ 15:18

  Hastanızın durumu kritik. Genel durumunda toparlanma olursa anjiyografi yapılabilir.

 44. Tayfun
  Aralık 21st, 2013 @ 00:19

  Hocam benim amcam kalp ameliyatı oldu 4 gün önce ve dün akşam üstü kalbi 40 dakkafelan durmuş sonra doktorlar kalbin yeniden çalışmasını sağlamış ve şimdi beyine oksijen gitmi yormüş doktorlar 72 saat beklenmesını söylemişler :( şuana kadar hiçbi gelişme yok durumu ne olur sizce

 45. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 21st, 2013 @ 11:37

  hastanızın durumu kritik görünüyor. işlem sonrası felç geçirmiş olabilir. ilk 3 günde toparlamayan hastaların uzun vadede düzelme şansı oldukça düşük. geçmiş olsun

 46. Serdar
  Aralık 22nd, 2013 @ 13:04

  Mrhb hocam benım babam anıden mıdem ağrıyor dedi agrı kesıcı verdık babam maden suyu ıcerdı onu ıstedı 2 3 dk sonra onu ıctı cok terledı ben komsuya haber vermeye gıttm 1dk surmeden geldm annem korıdora cıkarmıs babam kendını kıtledı ben dıslerını actm dılını cıkardm sonra komsumz babamın kalbıne 5 6 kez masaj yaptı babam kendıne geldı 15 dk ambulans geldı ben babamı hıc uyutmadım hastanede ılac falan verdler gordugum kadarıyla sonra 30dk kaldık sonra babamı sedyeye koyup 1,5 saatlık yere sevk yaptılar bız arkasından gıttık oldu dedıler ınanamıyorum hocam cok uzuluyorum ıhmal mı ettık dıye gondermelerı dogrumu sızce neden amalıyata almdlar ozamn bekletmeselerdı hocamm babam 45 yasındaydı dayanamıyorm bu anı acıya

 47. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 22nd, 2013 @ 18:46

  Hasta çok ciddi bir kalp krizi geçirmiş.genç hastalarda % 20 ye varan ölüm oranı rapor edilmiş. Başınız sağolsun.

 48. onurhan
  Nisan 13th, 2014 @ 13:24

  Merhabalar bir sey sorcaktim yasim 16 6 ay sonra 17 me gircem 90 kilo 1.63 boyundayim mangala gitmiştim kalbimde agri kol uyusuklugu terleme oldu hastaneye gittim ekg cektiler kanima baktilar birsey cikmadi daha sonraki gun kardiyolojiye gittim cocuk hastanesine eko çekildim ve ekg yine biai yok dedi doktor kalbinde onemli bisi yok dedi eko sonuçlarında da buyuk damar iliskileri normal ve digerleride normal yazıyo bana kiko vercen dedi bişeyin yok dedi gun gectikce agri azaliyor ama korkuyorum panik atak geliyor kalbimde , karin bolgeme dogru ufak bir agri olunca korkuyorum sizce birseyim varmıdır kalp krizi gecirirmiyim ??

 49. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 14th, 2014 @ 06:33

  muayene sonucunuz temizse panik yapacak bir durum söz konusu değil.

 50. irem soyer
  Mayıs 7th, 2014 @ 09:12

  annem 78yaşında femur ameliyatı oldu.ameliyat sırasında tekrar kırılma olmuş.bir buçuk ay yürümedi.sadece ayağa kaldırıyorduk.son ayağa kaldırdığımızda kalkmakta zorlandı. sonra biraz bacaklarını hareket ettirdik.arkasında annemin çenesinde morarma oldu. burnu soğudu sarardı. solunum güçlüğü oldu. terledi hırıltılı solunum ve göz bebekleri büyüdü solunumu durdu.kalp masajıyaptık kalp atımları başladı.112 geldi kendine gelmiş dediler oksijen maskesi taktılar hastaneye gittik.geri döndürme odasına aldılar.yarım saat sonra doktor öldüğünü söyledi.ölüm nedenini sordum geldiğinde ölmüş bilmiyorum dedi.ölüm nedeni miyokard enfarktüs ve KKY yazmış.annemin kalp krizi geçirmesine hareket etmesi sebep oldu diye üzülüp kendimi suçluyorum.açıklama istiyorum.

 51. irem soyer
  Mayıs 7th, 2014 @ 09:32

  annemi yatırsaydık bunlar olmazdı. diye kahroluyorum lütfen bir açıklama istiyorum .annemde kalp yetmezliği vardı.

 52. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 8th, 2014 @ 06:14

  hastanın kliniği daha çok akciğere pıhtı atılmasına benziyor. Kalça ameliyatları ve uzun süre yatağa bağımlılık bacaklarda pıhtı oluşumunu ve akciğere atılmasını tetikleyebiliyor.

 53. irem soyer
  Mayıs 13th, 2014 @ 13:31

  verdiğiniz bilgiye teşekkür ederin.yine aynı konuyla ilgili sorum dlacak
  amelyattan sonra 20 gün fraksiparin kullandık . sonra doktor gerek yok dedi. annemin herzaman kullandığı ekopirini kullanalımmı dedim onu kullanabilirsiniz dedi.
  ekopirinin emboliyi önlemede etkisi ne derece.
  ayağa kalkmadığı sürece fraksiparin kullanmamız gereklimiydi. yada başka ne yapılabilirdi.

 54. irem soyer
  Mayıs 14th, 2014 @ 11:03

  verdiğiniz bilgiye teşekkür ederin.yine aynı konuyla ilgili sorum dlacak
  amelyattan sonra 20 gün fraksiparin kullandık . sonra doktor gerek yok dedi. annemin herzaman kullandığı ekopirini kullanalımmı dedim onu kullanabilirsiniz dedi.
  ekopirinin emboliyi önlemede etkisi ne derece.
  ayağa kalkmadığı sürece fraksiparin kullanmamız gereklimiydi. yada başka ne yapılabilirdi.

 55. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 15th, 2014 @ 16:12

  tedavi şekli dogru görünüyor.genel yaklaşım heparin ile belli bir süre koruma ve takibinde aspirindir

 56. irem soyer
  Mayıs 16th, 2014 @ 14:35

  teşekkürler. bir sorum daha olacak size.doğru tedaviye rağmen hasta emboli geçirebiliyormu.
  ben internetten araştırıyorum ama cevap bulamadım. cevaplarsanız sevinirim

 57. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mayıs 17th, 2014 @ 07:30

  kan sulandırıcı tedavi altında da emboli riski mevcuttur ancak bu risk tabiki göreceli olarak daha düşüktür.

 58. damla ozkan
  Haziran 4th, 2014 @ 08:28

  Hocam benim gogsumun çeşitli yerlerinde agrilar meydana geliyor.Bunun çok şiddetli olduğu zaman soguk terleme basdonmesi ve bayilma hissi halszlik oluyo.cenem uyusuyo yuzumun sol tarafinda elektrik carpmasi olusuyo.dun sinirlendim siddetli bagirdim ondan snra bu belirtiler oldu. babam kalp hastadi by pass oldu
  Genetik olablrmi.

 59. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Haziran 4th, 2014 @ 08:51

  şikayetler stres sonrası gelişen bulgulara benziyor. ancak babanın bypass olması kötü genetik mirası gösterir ve kontrolden geçmeniz faydalı olur

 60. zeynep yiğit
  Temmuz 9th, 2014 @ 20:31

  Merhaba ahmet bey
  12 gün önce abim kalp krizi geçirdi. Kendisi 31 yaşında. Hemen müdahale etmeye çalıştık nefes almiyordu babam kalp masajı yaptı 15 dakika içerisinde hastaneye yetiştirdik fakat hastaneye gittigimizde kalbi durmustu doktorlar geç kaldigimizi söylediler tabii bizim için çok zor anlardi bütün ailem yıkıldı bu süre sonra zayıf bir nabız aldıklarını söylediler 45 dakika CPR yapilmis ve hemen anjiyo ya aldılar. Aylarca uyutulabilecegini felç kalabileceğini durumunun cok kotu oldugunu hazirlikli olmamizi söylediler. Bu arada öğrendik ki abim son zamanlarda uyuşturucu hap exstazy bonzai gibi seyler kullanmaya başlamış. Abim yogunbakimdaki 3. gunünde gözlerini açtı vücudunda hiçbir sorun yoktu felç değildi bir hafta yogunbakimda kaldı şimdi ise normal odada hala hastanede. Fakat hafızası ile ilgili sıkıntı var. Bizi hatırlıyor birçok şeyi hatırlıyor ama son zamanlarda olan şeyleri hatırlamıyor 1 ay önce araba almıştı mesela onu hatırlamıyor ve anlamsız cümleler kuruyor bazen cocuk gibi davraniyor sürekli bişeyler söylüyor bişeyler anlatıyor ama çoğu anlamsız seyler. Bu durum gecicimidir abim zamanla düzelir mi yada bu durum için onerebileceginiz bir tedavi varmidir. Hastaneden yarın taburcu oluyor ve biz çok korkuyoruz bu durumda evde olması sağlıklı mı başka bir hastaneye yatirmalimiyiz yada onerebileceginiz bir tedavi yöntemi varmidir Yardımınız rica ediyoruz. Çok zor durumdayiz.
  Şimdiden teşekkürler

 61. ayse
  Temmuz 9th, 2014 @ 23:37

  Iyi gunler hocam bende panik atak var sürekli göğsümde agri oluyor kalp tetkikleri efor yapildi cok az kaçak var dendi diğer her şey normal her atak geldiğinde kalp krizi geciricem diye cok korkuyorum her sey normalken kalp krizi gecirilirmi

 62. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 10th, 2014 @ 08:27

  bulgular normalse kriz riski düşüktür..

 63. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Temmuz 10th, 2014 @ 08:28

  CPR uygulanan hastalarda nörolojik defisit kalıcı olabiliyor..Kesin bir kanı için 6 ay beklemek lazım..Rehabilitasyon merkezleri bu tür hastalara yardımcı olabiliyor. Geçmiş olsun.

 64. yeliz
  Ağustos 10th, 2014 @ 21:02

  Bir aydır durmadan sol gögsüm agrıyor3kere EKG çekildi sorun yok dendi ama agrim hala devam ediyor kalple ilgili sorun olsa aylarca durmadan sürermi

 65. eda
  Ağustos 10th, 2014 @ 23:37

  merhaba ben 19 yasindayim 3 haftadir zayflama hapi kullaniyorum cok yiyen biriyim bi bayan olarak gobegimden rahatsizlik duydum 1 haftada 65 kilodan 60 kiloya dustum ilac bana 3 haftadir bisey yedirmiyor yaklasik 1 haftadir carpinti kalp ve mide agrisi sol kolumun agridigini uyustugunu hissediyorum cenem kitleniyor dislerimi sikıorum fakat farketmeden sikiyorum cenem cok agriyor bazen kalbim cok hizli atiyir agriyor midem baski yapiyomus gibi oluyor ozellikle aksamlari dun cok rahatsizlandim gece acile gittim serum verdi bisey yok dedi fakat agrilarm hala devam ediyor ve kalbim orantisiz carpinti yapiyor midem bulaniyor basim donuyor korkuyorum hocam bu kalp lemi ilgili

 66. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 11th, 2014 @ 07:00

  ağrının kalple ilgili olma ihtimali oldukça düşük.

 67. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 11th, 2014 @ 07:01

  ani kilo verme vücudun tansiyon ve metabolizmasını etkileyerek çarpıntı halsizlik yapabilir. Kilo verme belli bir düzen içinde planlanmalıdır.

 68. yasin
  Ağustos 11th, 2014 @ 15:41

  Sayın hocam 20gündür kalbimde ağrı var hic durmuyor ama arada durunca sırtım ağrıyı biri geçince biri agrıyor uç kere EKG çekildi temizkan tahlili temiz sorun yok dediler boynumda uç aydır bir ağrı var acaba kalbime sırtıma boyun ağrı yapıyor olabilirmi sürekli kendimi dinliyorum eve kapandım kalbimde birşey olacak diye çok korkuyorum kendimi Dinledikçe agrılarım artıyor yolda yürürken falan kalbim agrımıyor evde oturunca yağınca başlıyor

 69. yasin
  Ağustos 12th, 2014 @ 08:22

  Merhaba hocam kalbimde 2o gündür agrı var 3kere EKG çekildi temiz kantahlili yapıldı temiz ama agrı sürekli var gögüs ağrısı geçince sırtımda agrı başlıyor ikisi aynı anda degil biri geçince biri başlıyor kendimi çok dinler oldum Dinledikçe agrılarım artıyor dışarıya çıkmaya korkar oldum sırtımı bir yerlere yaslıyorum sırtında kemikler küt küt kütürdüyor hocam birde 4aydır boynumda şiddetli agri var ve baş dönmem var acaba kalbime ağrıyı boyun yapıyor olabilirmi

 70. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 13th, 2014 @ 06:04

  kontroller normalse panik yapmaya gerek yoktur.

 71. serhat
  Ağustos 14th, 2014 @ 02:26

  Merhaba. 19 yaşındayım doğuştan kalbim delik. Sürekli nefes darlığı ve göğüsümde sıkışma çekiyorum. Bugun aniden sıkışma oldu ve gözlerim kararmaya başladı ayaklarıma kadar her yerim titremeye başladı. Nefes darlığı gene hat safhada Sanki kulağımda bomba patladı anlatılmaz biseydi. bi kaç dakika resmen baygın durdum. Hic boyle bisey olmamıştı. Boyle bi sıkışma da hissetmemiştim. Sizce bunun kalbimle alakası var mı ? Teşekkür ederim

 72. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 14th, 2014 @ 06:07

  şikayetler daha çok panik kaynaklı görünüyor. kalp hastalığı için düzenli takip yeterlidir.

 73. cennet
  Ağustos 20th, 2014 @ 20:08

  Merhaba doktor bey benim.babam 10 gün önce kalp.krizi geçirdi şuanda 10 gün olmuş durumda ilk başta uyuttular sonra ilacın dozunu düşürduler gelen tomografi filmlerine göre doktorlar beyninde birsey olmadığını tertemiz olduğunu söylüyorlar fakat biz hala neden uyanmadigini merak ediyoruz sizce neden uyanmiyor

 74. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 21st, 2014 @ 09:33

  10 günlük koma hali mevcut hastanın takibini nöroloji tarafından yapılması daha uygundur.

 75. nevin
  Ağustos 26th, 2014 @ 08:47

  Hocam 34yaşındayım bir buçuk aydır kalbimde hic geçmeyen agrı var göğüs agrım hafifleyince iki göğüs ortasında baskı hissediyorum yani biri hafifleyince digeri başlıyor benim sorum kalple ilgili sorunum olsa bir buçuk ay hic durmadan sürermi kendimi kalp hastası zannediyorum 2defa EKG çekildi temiz çıktı biktım bu agrıdan yani kalp ağrısı aylarca sürermi

 76. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ağustos 26th, 2014 @ 14:13

  Tariflediğiniz ağrı ilk planda kalp hastalığını düşündürmüyor. Yinede ayrıntılı bir muayene faydalı olur.

 77. Kaan3555
  Eylül 4th, 2014 @ 11:25

  Öncelikle merhaba , ben doktora gittim kalp çarpıntısı şikayetiyle egk çekildi ultrasonla kalbime baktı kan tahlili yaptırdım hepsi temiz çıktı hiç bi sorun yok fakat hareket edeyim çarpıntım artıyor nefes darlığı var biraz gece yüzümde ellerimde uyuşmalar oldu sizce sebebi nedir

 78. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 6th, 2014 @ 07:38

  Kondisyon düşüklüğü çarpıntının sık bir sebebidir. Ayrıca kan değerlerininde kontrolü faydalı olur.

 79. deniz
  Eylül 10th, 2014 @ 18:42

  Merhaba, kardeşim 17 yaşında. 3-4 gündür kalbinde çok agrı var. Nefes alıp verirken gögsüne bır şey saplanıyormuş gıbi hıssediyor. Bu agrı zaman zaman sırtına vuruyor. Gógüs altı gögüs çevresinde de oluyor. Agrıdan terledigi de oluyor. Teleşlanmamızı gerektiren bişey mı ?

 80. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 11th, 2014 @ 09:36

  genel bir muayeneden geçmeniz faydalı olur. bir enfeksiyon gelişimi saptanabilir.

 81. yeliz
  Eylül 16th, 2014 @ 19:02

  Sayın hocam kalp agrım geçmiyor yürürken yada is yaparken agrımıyor. Yatınca agrıyor kalpte sorun olsa iki ay durmadan agrirmi akciger ilaçlı tomografi yapıldı temiz kalp çevresinde sorun yok sanki vücudumu saga sola çevirince birde yüz üstü yatınca ağrıyı daha çok hissediyorum bende damar tıkanıklığı olabilirmi yaşım 35 kalp agrisi durmadan iki ay sürermi acaba

 82. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 20th, 2014 @ 06:54

  göğüs ağrısı kalp ağrısını düşündürmüyor. ailede kalp hastalığı sıksa kontrol faydalı olur.

 83. yeliz
  Ekim 4th, 2014 @ 21:08

  Sayın hocam kalp agrısı üç ay durmadan sürermi böyle sızı şeklinde bazen batma şeklinde

 84. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 8th, 2014 @ 07:00

  gelip geçici batma şeklindeki ağrılar genelde kalp kaynaklı değildir.

 85. soner
  Ekim 11th, 2014 @ 10:41

  Hocam dört aydır kalbim geceli gündüzlü agrıyor uykuda agrımıyor boynum çok agrıyor kalp durmadan agrırmı

 86. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 11th, 2014 @ 14:20

  Şikayetinizin kalp kaynaklı olma olasılığı düşük..muayene olmanız faydalı olur.

 87. soner
  Ekim 11th, 2014 @ 15:52

  Sagolun hocam kendimi dinler oldum bazen hızlı yol yürüyünce nefes nefese kalıyorum EKG çekildi kan tahlili temiz akciger tomografisi de temiz kalp krizi geçircem diye çok korkuyorum

 88. akın
  Ekim 21st, 2014 @ 18:39

  Bi sorum olacaktı sizce ne yapmalıyım okulda derste iken bir anda bir çarpıntı oldu ve kalbin sanki büyüdü akciğerlerimin arasında sıkıştı nefesimi küçük küçük almaya devam ettim ilk başladığı an gözüm anlık karardı 10 dk boyunca yavaş yavaş geçti bide sürekli sternum kemiğiminde özellikle genleştiğim zaman ve ya ağır kaldırma sonucunda ağrıyor ne yapmalıyım

 89. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 22nd, 2014 @ 06:28

  Şikayetler kalp kaynaklı görünmemekle birlikte muayene olmanız faydalı olur.

 90. akın
  Ekim 22nd, 2014 @ 12:25

  Bunu için hangi bölüme randevu almalıyım Teşekkürler

 91. anıl
  Ekim 23rd, 2014 @ 07:40

  Hocam 18 yaşındayım 7 ay önce kaza sonucu femur kemiğim kırıldı ameliyat günü beklerken 1 haftanın sonunda akciğer embolisi geçirmişim uyandığımda yoğun bakımdaydım 1 hafta orda kalmıştım boğazımda büyük bir hotumla nefes alıyordum 4 felan o kaldi ama orasi başka özel bir hastahaneyeydi bana ilk sorduklari astım bronşit varmıydı diye sordular bende bilmiyorum dedim ondarda emboli gecirmen çok küçük bir ihtimal sternum kemiğinde kırık var dediler ciğere zarar vermis olabilir dediler bunu dedeme sordum sende çocuk astım bronşit vardı dedi gerçekten olabilir mi riskleri nedir bu arada ciğerimde batmalar arada oluyor ve hayla sternum kemiğimde zorlanma olunca acı oluyor sizce bi sorun varmı Teşekkürler

 92. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 23rd, 2014 @ 09:43

  femur kırıkları sonrası akciğer embolisi gelişebiliyor. sternum ve kaburga kırıkları genelde travma sonrası oluşur. ağrılı bir süreçtir. düzenli kontrelleri ihmal etmeyin.

 93. gökhan
  Ekim 25th, 2014 @ 10:19

  25 yasındayım bir aydır devam eden bazensternumda yanma bazen sol tarafımda iğne batması şeklinde kramplar sol kolda uğuşma ve sırta vuran ağrılarım oluyor ekg eko efor ve kan testlerim yapıldı temiz çıktı agrılarım hala devam edıyor sorum şu ki testler temiz cıkmasına ragmen kalp krizi gecirme riskim nedir

 94. eren
  Ekim 26th, 2014 @ 21:33

  hocam merhaba doktora gitmeden önce danışmak istedim 3-4 gündür kalbimde bıçak saplanır gibi oluo nefesımde problem olmuyo sadece sol bacagımdakı damar çekilir gibi oluyor kalp ağrısıyle birlikte ama o esnada nefes alışımda veya herhangı bıyerımde bısey olmuyor şimdiden teşekkürler…

 95. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 28th, 2014 @ 11:54

  kalp krizi geçirme riskiniz oldukça düşük seviyededir.

 96. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 28th, 2014 @ 11:58

  gezici vücut ağrılarının kalp kaynaklı olması muhtemel görünmüyor.

 97. muammer
  Ekim 30th, 2014 @ 19:39

  hocam ekg efor eko holter hepsi temiz ama tansiyonum 13 9 14 8 12 8 12 9 değişiyor kalbe zarar verir mi

 98. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ekim 31st, 2014 @ 07:54

  hipertansiyon adayısınız. tuz kısıtlaması ve egzersiz, ideal kiloya ulaşma şimdilik yeterli olacaktır.

 99. hande
  Kasım 8th, 2014 @ 21:13

  Hocam merhaba. Iki gün önce tansiyon düşmesi sebebiyle serum takıldı. Hastaneden çıktıktan sonra ertesi günden itibaren sol göğüs altımda ve sırtımda ağrı, baskı hissediyorum. Herhangi bir nefes darlığı yok sadece ağrı. O gün ekg çektirdik temiz çıktı. Kalple ilgili bir sorun olabilir mi

 100. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 10th, 2014 @ 07:57

  göğüs ağrıları tansiyon düşmesine bağlı gözükmüyor. tahliller normal ise ağrı kesici tedavi alabilirsiniz.

 101. umut
  Kasım 10th, 2014 @ 09:31

  Hocam merhaba , Abim vefat edeli 3 gun kadar oldu demir kesme makinasi ile ayagini yaraladi yarasi kemige kadar deydi ve bu olaydan 4 gun sonra vefat etti bende otopsisini istedim ve hastanenin savunmasinda kalp krizi denildi Bu ayaginin kesilmesi ile vefati alakalimi ayak kalp krizine neden olurmu yoksa bu vefat neden olmus olabilir acaba yanlis igne mi vurdular vefat etmeden once ayaginin agridigini soyluyordu ve hastaneye gittiginde %10 nefes aliniyormus dediklerine gore bi yorumlarmisiniz simdiden tesekkur ederim

 102. umut
  Kasım 10th, 2014 @ 11:19

  Hocam bi konu hakkinda danistim yukarida kaldi problemim cevaplamadiniz lutfen bi yol gosterirmisz

 103. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 11th, 2014 @ 07:50

  Ciddi fiziksel veya duygusal stres kalp krizini tetikleyebilir. hastanın kesin ölüm sebebi otopsi ile anlaşılabilir.

 104. Songul
  Kasım 11th, 2014 @ 17:51

  Hocam benim sorum, yol yurudummu kalbimin etrafi ve sirtimda cok yanma ve agri oluyor kalp ritim bozuklugu icin hap kullaniyorum…Kalp krizi gecirme oranim yuksek mi??
  Ltl kolesterolum 157 tirigirislerim 337

 105. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 12th, 2014 @ 08:01

  kriz riski açısından muayene olmanız ve efor testi gibi tetkikler faydalı olur.

 106. yeliz
  Kasım 19th, 2014 @ 09:46

  Hocam dört aydır kalbim durmadan agrıyor su EKG eko efor testi ve ilaçlı akciğer tomografi çekildi hepsi temiz çıktı kalp için bu testler yeterlimi

 107. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 19th, 2014 @ 15:22

  geniş kapsamda testler yapılmış. şikayetler devam ediyorsa farklı bir branşa muayene faydalı olur.

 108. yeliz
  Kasım 19th, 2014 @ 15:56

  Sayın hocam sizce hangi branşlara gitmeliyim boyun düzleşmem var fizik tedaviye gidiyorum şimdiden teşekkür ederim

 109. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 20th, 2014 @ 06:49

  fizik tedavi iyi seçim..

 110. alper
  Kasım 28th, 2014 @ 23:38

  Hocam ben alper 22 yasındayım 2 aydır gogsumde sol kolumdan parmaklarıma enseme ve sırtıma uzanan agrılar var ılk baslarda lokal sekılde ıdı bu agrılar ama sonra agrılar sıklasmaya basladı defalarca gecelerı acıle gıttım cekılen ekgler hep temız cıktı ayno zamanda. Kardıyolojıye gıttım ekg cekıldı eko yapıldı degerlerımın normal oldugu ve bu yaslarda kı bu agrıların kalple alakalı olamayacagı soylendı. Gogus hastalıklarına gıttım akcıger fılmı ıle nefes testı yapıldı onlarda temız cıktı. Fızık tedavıye gıttım boyun mr ı cekıldı bpyun duzlesmesı oldugunu soyledı tedavıye baslandı ama benım agrılarım devam edıyo sızce bu agrıların nedenı nedır..

 111. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Kasım 29th, 2014 @ 10:00

  uykusu düzensizliği, stres ve yorgunluk bu tür ağrıların en sık sebebini oluşturur.

 112. Gökhan
  Kasım 29th, 2014 @ 11:58

  İyi Günler ben 14 yaşındayım ve 2 3 haftadır göğüsümde boynumda ve sırtımda uyuşma tarzı ağrımalar oluyor damarlarım çok belirginleşti bir kere sağlık raporu aldım temiz çıktı 3 kere ekg çekildi ekgnin birinde eksik sağ dal blou yazıyor fakatt doktor önemli görmedi en son kan tahlili akciğer filmi ve ekg istedi onlardada bişey çıkmadı ayın 10 da eko çekilicek acaba bişey çıkarmı çarpıntım oluyor ve kendimi sürekli dinliyorum 4 tane doktora gittim teşekkür ederim.

 113. Gökhan
  Kasım 29th, 2014 @ 12:15

  ve baş dönmem var b12 vitamini eksik çıktı oda yaparımı acaba çarpıntı başdönmesi ağrı ?

 114. Gökhan
  Kasım 29th, 2014 @ 12:19

  İyi günler . Ben 14 yaşında lise 1 im daha önceden yüzme ve basket felan oynuyorum hiç şikayetim olmadı 2 3 haftadır ağrılarım var sol güğüsümün ucuna doğrru ve koltuk altıma doğru uyuşma tarzı ağrılar oluyor B12 eksik çıktı çarpıntım var 4 tane doktora gittim 2 kere akciğer filmi çekildi ekg nin 1 de eksik sağ dal bloğu yazıyordu önemli bişey görmedi şidmi eko çekilicek ama bişey yok dediler ben kendimi sürekli dinliyorum baş dönmem felan da var acaba neden kaynaklanıyordu psikolojikmidir teşşekürler :) :/

 115. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 1st, 2014 @ 08:15

  şikayetler ciddi görünmüyor. tam olmayan sağ dal bloğu paterni gençlerde sıktır. panik atak tetiklenmiş gözüküyor. doktorunuz gerekli açıklamayı yapacaktır.

 116. zeynep
  Aralık 1st, 2014 @ 14:46

  Merhaba ben 17 yasindayim nefes aldigim zaman sanki nefesim yetmiyomus gbi hissediyorum uyandigim zaman cenemde bi agri oluyo ve kalbime agri saplaniyo ama cok uzun surmuyo eskisine gore cok cabuk yoruluyorum kalbim cok hizli atiyo ve bazen bu hizli atmasi otururken oluyo bas donmesi cok fazla var doktora gittim ama bana sinuzit var hepsi buna bagli dedi ilac verip eve gonderdi ama hic bi faydasi olmadi simdiden tesekkur ederim

 117. Gökhan
  Aralık 1st, 2014 @ 18:28

  Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Sırtımda ağrılarda var doktora gidiyorum bişey çıkmıyor ve doktora inanmıyorum en son bi çoçuk kardiyoloğuna randevu aldık acaba bende bir sorunmu var yoksa psikolojikmi gerçekten bu sorular beynimi yiyicek yaşım küçük olduğu için korkuyorum biraz… :(

 118. Gökhan
  Aralık 1st, 2014 @ 18:42

  Ve kendimi sürekli kalbimde bir sorun var el damarlarım çok çıkmış kalp hastasımıyım, parmak uçlarım morardı kalptemi bişey var,sırtım ağrıdı bişeymi oldu,sol kolum ağrıyor bişeymi oldu ve ağrılarım sürekli yani hiç geçmiyor sabah kalkıyorum var akşam yatıyorum var nasıl kurtalabilirim bana bir yol gösterin lütfen :/

 119. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 2nd, 2014 @ 07:41

  şikayetler sinüzitten çok genel bir depresyon durumunu tarifliyor. geçmiş olsun.

 120. Gökhan
  Aralık 2nd, 2014 @ 09:09

  Bu ağrılar sürekli var hiç geçmiyor.Kalp kaynaklı olma ihtimali varmdır . Cok canımı sıkıyor çok soruyorum.korkuyorum kalptr bi sıkıntı var diye..

 121. Cem Akkaya
  Aralık 4th, 2014 @ 00:59

  Iyi günler hocam Bende 4 haftadır gogus ağrısı var atak şeklinde oluyor yasim 21 boyum 178 69 kiloyum ekg ve kan testi normal çıktı ciger röntgeni çekildi oda temiz bu zamana kadar bir sürü ekg cekildi agri onceden geçerdi atak şeklinde gelip geçerdi simdi gecmiyor kardiyolojiye gittim sadece eko ya baktı normal eko dedi sigara kullanıyodum yeni bıraktım bu testler yeterlimi sürekli ölüm korkusu yaşıyorum ağrı bi turlu gecmiyor ne yapmalıyım ?

 122. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 4th, 2014 @ 07:50

  Ağrı ile birlikte panik atakta gelişmiş. şikayetler kalp kaynaklı olmasada ağrı kesici ve destek tedavisi almanız iyi olur.

 123. nlay
  Aralık 7th, 2014 @ 22:15

  Hocam ben de bundan 8 ay öncesinde baş dönmesi ve nefes darlığı ile acile gittim sakinleştirici yaptılar oksijen verdiler sonra ilerleyen günlerde kollarımda uyuşma ağrı hissetmeye başladım boyun düzleşmeai ve boyun fıtığı başlangıcı dedi doktor bi süre fzik tedavi gördüm daha sonra kolumda ağrılar devam etmeye başladı sonra genel kontrole gittim tüm tahlillerim temİz çıktı kan tahlili akciğer karaciğer hepsi temiz ekg+eforlu ekg yaptılar onlarda da sıkıntı yok ama bana sol tarafımda kalbimde geçici bi ağrıda olsa kalp krizi mi geçiriyorum diye düşünüyorum sizce her tahlil temizken kalp krizi geçirme olasılığım nedir ?

 124. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 8th, 2014 @ 13:21

  sonuçlarınız normal sınırda ise, kriz olasılığınızın düşüktür. panik bozukluk duruma eşlik ediyor gibi görünüyor

 125. yeliz
  Aralık 9th, 2014 @ 19:25

  Sayın hocam hala kalp agrım devam ediyor bugün kalbimde yanma oldu fizik tedaviye degidiyorum bi faydası olmuyor 20 gün önce EKG eko efor hepsi temiz ama neden kalbim agrıyor nasıl geçecek bu ağrı kalpte sorun olsa testlerde çıkarmıydı testler kesin tanı için yeterlimi lütfen bana yardımcı olun

 126. yeliz
  Aralık 10th, 2014 @ 15:55

  Kalpte yanma her zaman olmuyor çok nadir ama kalbim sürekli durmadan agrıyor hocam bu agrı nasıl geçecek

 127. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 11th, 2014 @ 09:56

  Muayene, gerekirse ağrı kesici faydalı olabilir.

 128. yeliz
  Aralık 11th, 2014 @ 10:01

  Nasıl muayene hocam biraz açarmısınız

 129. Gamze kaya
  Aralık 12th, 2014 @ 11:09

  Merhabalar benim ekg cekildi eforlu ekg bakildi ve ultrasonla incelendi ama anjin kalp agrisi bunlarla belirlenebilirmi cunku anjinal agrilarin belirtilerine bakinca bende var tesekkurler

 130. ayten yilmaz
  Aralık 22nd, 2014 @ 22:02

  Hocam sol gogusum alt kismin ara ara agri saplaniyor saplaniyor doltora da gittim ama kalp kalp kapagimin acilama oldunu sogledi bunun bana ne gibi zarari olur acaba

 131. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Aralık 23rd, 2014 @ 13:27

  ağrılar kapak çökmesi kaynaklı değildir muhtemelen. takip yeterli olacaktır.

 132. emre
  Ocak 9th, 2015 @ 05:57

  Hocam mrb surekli kalbimi dinliyorum sanki kalp krizi geçiriyorum yatinca ozelikle kalbim hizli atiyo korkuyorum bu psikolojik mi sizce egk temiz cikti doktor hic bir sıkıntı yok dedi kalbinde ama yinede korkuyorum

 133. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 9th, 2015 @ 09:50

  panik atak açısından değerlendirilmeniz gerekir.

 134. bulut
  Ocak 9th, 2015 @ 22:53

  Hocam merhaba sağ tarafa yatınca sol kolumu ani hareket ettirmemle ya da sol kolumu geriye atmamla birlikt, göğüs arasında sol tarafa doğru sıkışmaya benzer bir ağrı oluyor o an sağa tamamen dönmemle geçiyor. Sizce kas ağrısı mı? Yorumunuzu bekliyorum şimdiden teşekkürler…

 135. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 10th, 2015 @ 06:43

  şikayet tarifinizden mekanik bir kas ağrısı olduğunu düşündüm. geçmiş olsun.

 136. kaan
  Ocak 12th, 2015 @ 01:01

  Hocam bugun hep ani bir yerden kalkınca basım dondu 5 saniye felan aksama doğru nescafe ile biskuuvi çikolata yedim sonra birden kalbim ve sağ tarafı titrio nefes alirken açık ne yapmalıyım ?

 137. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 12th, 2015 @ 06:32

  dahiliye muayenesi faydalı olur.

 138. EKEREM
  Ocak 12th, 2015 @ 18:05

  KALP KRİZİ RİSKİ OLAN FAKAT KALP GRAFİĞİNDE KALP KRİZİ BELİRTİSİ OLMAYAN Bİ HASTA NE KADAR SÜRE MÜŞAHADE ALTINDA TUTULMALI BUNUN HUKUKİ SÜRESİ VARMI?

 139. isimsiz
  Ocak 12th, 2015 @ 21:12

  hocam meraba 16 yasindayim. gogusumun ortasinda aylardir baski var yaniyo bicak saplaniyo gibi. 3 ay once kifoskolyoz tanisi konuldu. fakat su an oyle bisey olmadigi ortaya cikti. EKG ve kan tahlili yapildi yaklasik 2 ay once ve temiz cikti fakat kalbimdeki agri gecmedi nefes almami engelliyo agirdan konusamiyorum bile. koluma ceneme omzuma sirtimin sol tarafina vuruyo agirisi. yatinca daha kotu oluyorum. yardim edin lutfen

 140. merve
  Ocak 12th, 2015 @ 23:22

  Hocam merhaba tam bir keresinde çok koşarken aniden Çarpintim oldu kalp atışlarım çok hızlandi nefes alış verislerimi kontrol edemedim ve ardinda zaten bayilmisim sonra ayildiktan sonra tekrar bayıldım bu sefer bayilirken gozlerim karardi o zamandan beri aralarda carpintim oluyo sizce kalp rahatsizligim mi var?

 141. dila
  Ocak 13th, 2015 @ 15:16

  hocam ben birseye cok uzuldugumde kalbimde agri oluyo kalbim cok aciyo,baska biseye odaklanamiyorum.mide bulantisi,istahsizlik da oluyo,cok cok daraliyorum vucudumu cok kasiyorum kaslarim agriyo.uzuntunun bu kadahr etkilemesi nedendir acaba kalp agrisi kalple alakali bir sorundan olabilir mi

 142. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 13th, 2015 @ 18:51

  Yapılan tetkik ve hastanın kliniğine göre şüphe altındaki hastalar genelde 4-12 saat acilde takip edilebilirler. Ancak bu sürenin sonunda taburcu edilen hastalar çok nadir de olsa kalp krizi ile tekrar hastaneye başvurabilirler.

 143. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 13th, 2015 @ 18:52

  muayene olmanız ve destek almanız faydalı olacaktır.

 144. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 13th, 2015 @ 18:53

  aşırı spor çarpıntı ve bayılmaya meyil ile sonuçlanabilie. tekrarlayan şikayetlerde kontrol faydalı olur.

 145. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 13th, 2015 @ 18:54

  şikayetleriniz daha çok stres kaynaklı oluşan gerginlikten kaynaklanıyor. sakinleştirici ve destek tedavisi faydalı olur.

 146. dila
  Ocak 13th, 2015 @ 21:06

  tesekkurler cok sag olun .

 147. Ramazan
  Ocak 13th, 2015 @ 21:58

  Hocam merhaba:benim sorunum hiçbirşey yokken gelen aşırı heyecan ve çarpıntı ardından nefes alamama ve baş dönmesi,mide bulanması göz kararması vb.gelen belirtiler.bu durumu daha önce çok zor şartlarda olmama rağmen hiç yaşamadım.normal bir gün eve geldim komşum vardı oturdum yanlarına birden yüzüm ve kulağım kızarmaya başladı daha sonra hemen kalbim çok hızlı ve yerinden çıkacakmış gibi atmaya başladı öyleki ayağa kalkıp yürümeye ve öksürmeye başladım.oda olmadı çok soğuk olmasına rağmen dışarı çıktım ama kalp etışlarımda hiç bir düşüş olmadı.çok koktum ölüyormuyum diye.hemen devlet hastanesi aciline gittik ailecek hemen ekg ve sakinleştirici vurdular gene düşüş yok doktor hava taktı bir zaman sonra geldi seni hemen siyami ersek kalp damara sevk yapıyoruz dedi sonrasında gülümsüyerek hiç birşeyin yok git eve sakin dinlet geçer dedi.ama kalp atışlarım hiç düşmedi öyleki atışlarımı nefesimde hissediyordum.o hafta kalp dalında iyi olan özel astanesinde doktora göründüm.onlarda ekg,holter taktılar ama gene hiçbirşe yok.ama bir hafta geçti şimdide her zaman değil zaman zaman olmaya başladı.gene özel hastane gene ekg muayneler sonunda ritim düzenleyici hap verdi.bu durum 5 6 kez devam etti.en son inanmadım tetkiklere başka ildeki iyi denilen özel hastaneye gittim doktora durumu baştan sona anlattım.oda ilk anki kalp tetkikini istedi.çarşaf gibi açtı inceledi.ve o anki durum bumuydu anlatmana göre dedi evet dedim hiç bir şey yok ama sana eforlu ekg ultrason jelle,bide boğazdan guatır tahlili yaptı hepsini inceledi temiz dedi sonunda sen panik ataksın psikoloğa görünsen rahatlarsın dedi.bu süre toplamda 1 yıl bende halen belirtiler devam ediyor.psikologada gttim,ama hiç bir düzelme yok.benim anlamadığım bu durum daha önce yokken birden nasıl oluştu ve herşey temiz gene belirtiler devam ediyor.ve aşırı kilo kaybı.sol kol altı ve böbrek üstü damar atışları.bu durumun kalple direk bağlantısı varmıdır.bu durumdan sonra önceliklerim ve hayata bakışım 90 derece değişti.bu konuda beni bilgilendirebilirmisiniz hocam.

 148. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 15th, 2015 @ 14:13

  Şikayetler kaygı bozukluğu ile uyumlu..psikiatri kontrolü faydalı olur. Çarpıntıyı azaltacak geçici ilaç tedaviside eklenebilir.

 149. serdar kanat
  Ocak 16th, 2015 @ 21:29

  Hocam merhaba, bende yaklaşık 2 ay önce kalbime ağrı girmesi, sol kola yayılması ve ceneye vurmasından dolayı korktum ve hastaneye gittim, e kg, kan tahlili ve holter kullandım ama hicbirseyin yok dedi doktor, göğüs doktoruna gittim oda bir şey bulamadı, şimdi 2 haftadır gogsumde baskı var, deneye ve sol kola ve sol kol altına vuruyor bir da tam sol göğüs üstüne bazen parmakla gösterilecek şekilde ağrı oluşuyor bazen de yayılıyor, ama ceneye garanti vuruyor, çoğunlukla yatinca oluyor, ben şimdi nasıl bir tedavi uygulamaliyim, 28 yaşındayım, memurum, yoğun tempo halinde çalışıyorum, cevap yazarsanız sevinirim, sağolun.

 150. serdar kanat
  Ocak 16th, 2015 @ 21:31

  Hocam merhaba, bende yaklaşık 2 ay önce kalbime ağrı girmesi, sol kola yayılması ve ceneye vurmasından dolayı korktum ve hastaneye gittim, e kg, kan tahlili ve holter kullandım ama hicbirseyin yok dedi doktor, göğüs doktoruna gittim oda bir şey bulamadı, şimdi 2 haftadır gogsumde baskı var, nefes darlığı oluyor, ceneye ve sol kola ve sol kol altına vuruyor bir da tam sol göğüs üstüne bazen parmakla gösterilecek şekilde ağrı oluşuyor bazen de yayılıyor, ama ceneye garanti vuruyor, çoğunlukla yatinca oluyor, ben şimdi nasıl bir tedavi uygulamaliyim, 28 yaşındayım, memurum, yoğun tempo halinde çalışıyorum, cevap yazarsanız sevinirim, sağolun.

 151. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 17th, 2015 @ 11:12

  tetkikler normal çıkmışsa, 3-5 günlük ağrı kesici tedavi ve istirahat şikayetleri azaltracaktır.

 152. yekta
  Ocak 23rd, 2015 @ 19:20

  Hocam, kalbım agrıyor, mıdem bulanıyo , carpıntı var gecen subat ayında kontrolde bısey cıkmadı sızce neden agrıyor?

 153. yekta
  Ocak 23rd, 2015 @ 19:23

  Yasım 15 kılom 75 boy 1.73 bu arada korkuyorum hocam bısey olur mu dıye yorumlarınızı beklıyorum

 154. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 24th, 2015 @ 06:52

  Şikayatler devam ediyorsa tekrar kontrole gitmeniz iyi olur.

 155. yekta
  Ocak 24th, 2015 @ 23:58

  Hocam her gun agrımıyor fakat bu sıralar agrıyor aılem ıse bısey olmaz dıyor cıddı bı durum olabılır mı tesekkurler.

 156. yekta
  Ocak 25th, 2015 @ 00:03

  Gogusumun ortasında degıl sol tarafta ara ara gırıyor sadece gogus agrısı var durum sızce ne olabılır subat ayında gıttık ekg eko bısey cıkmadı 1 yıl sonra gelebılırsın dedı doktorum ve yıne agrımaya baslamıstı o zaman gıttıkten ertesı gunde agrıdı bızde psıkolojık dedık sızce sorun nedır? Tesekkurler.

 157. Selin
  Ocak 27th, 2015 @ 08:42

  26 yaşındayım dün nefes alırken kalbimde batma meydana geldi derin nefes aldıgımda daha çok hissettim. Gece yatarken ise sol tarafıma hıç yatamadım yattığımda çok ağırdı önemli bir durum mudur doktora gıtmeli mi biraz dah beklemeli miyim

 158. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 27th, 2015 @ 15:29

  şikayetler kalp krizini düşündürmüyor. muayene olmanız faydalı olur.

 159. Tolgaa
  Ocak 28th, 2015 @ 20:20

  Meraba 20 yasindayim yaklaşık 2 yildir gogus ağrılarım var en az 6 7 kere kardiyoloji doktoruna gittim. Ekg eko holter efor kan testleri yapıldı herangi sorun çıkmadı ancak ağrılar halen sürüyor ve boyundan ani oluyor. Özellikle heyecanlaninca ve kafaya takınca çok oluyo kalbim yerinden cikaçak gibi oluyor . Ne yapmalıyım biran önce ağrılar dan kurtulmak istiyorum .

 160. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 29th, 2015 @ 07:52

  şikayetlerinizi kardiyoloji çözmeyecektir. dahiliye ve psikiatri kontrolü faydalı olur.

 161. Tolgaa
  Ocak 29th, 2015 @ 10:05

  Herhangi bir risk unsuru yok öyleyse ağrılar cidden rahatsız ediyo anlık sancı gibi bişey ?

 162. gülden
  Şubat 4th, 2015 @ 13:08

  Merhaba eşim 7 yıl önce kalp krizi gecirdi anadamar %99 tıkalı çıktı ve stent takılarak damarı açtılar ama şimdi stentin günü gecti bir zararı varmı acaba

 163. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 4th, 2015 @ 13:56

  stent takıldıktan sonra ömür boyu damar duvarında kalır. tıkanma belirtileri varsa tekrardan anjiyografi ile kontrol gerekir.

 164. hasan
  Şubat 5th, 2015 @ 20:50

  Hocam sol göğsümde sol koltuk altında bacağımda ayak tabanında ağrılar oluyor. 2 yıldır var. Doktora gittim bütün tahliller temiz çıktı. Ama ağrılarım devam ediyor. 33 yaşındayım.

 165. mUAMMER
  Şubat 8th, 2015 @ 00:21

  hOCAM MRB yaş 26 kalbim hızlı atıyor nabız yüksekti onun için baya kafaya takmıştım 3 farklı hastanede kardiyolojiye gttm göründüm efor holter ekg eko hepsini 3 kez yaptırdım bişey çıkmadı temiz ama tansiyon aletiylee nabızı ölçüncee ya da eczanede ölçtürdüğümde 100 105 çıkıyoo ne yapmam lazımm spor yapmaya korkuyorumm nabız yüksek diyee… tşekklerr

 166. suleyman
  Şubat 8th, 2015 @ 22:36

  Hocam yaşım 17 3gun once gece kalbim ve sol koluma ağrı girdi sabahta devam etti acile gittim Ekg.akciğer filmi ve kan testi yapildi hepsi normaldi ertesi gun yine gittim acile ayni testler yapildi yine normaldi doktor bir sorun yok ama bide kardiyolojiye git dedi yarin gideceğim hala midem bulaniyo kalbim hizli atiyo sol tarafim agriyor boynumda sanki bisey takilmis gibi olum korkusu var ve bunlar surekli devam ediyor bunlari yazarken bile devam ediyor sizce bunun sebebi ne olabilir lütfen yardım edin :( .

 167. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 9th, 2015 @ 11:04

  tahliller temiz çıkmışsa ağrıya yönelik fizik tedavi muayenesi faydalı olur.

 168. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 9th, 2015 @ 11:09

  şikayetler panik atağı tetiklemiş gözüküyor. muayene sonrası genel rahatlama olacaktır.

 169. Ramazan
  Şubat 14th, 2015 @ 17:03

  hocam ben önceleri çok hareket ederdim,hızlı koşsamda hızlı bir iş veya heyecan anımda her insan gibi kalbim çarbar nefesim kesilirdi,durur dinlendikten sonra kalp hızım normale döner işime devam edebilirdim.şimdi biraz hızlı hareket edeyim veya heyecanlanayım kalbim o zamanlardaki gibi hızlı atıyor fakat değişiklik olarak 3,4 veya 5 kez(fazla olmadığı için rakamları belirttim)kalbime küt küt diye çarpıntının üstünde bir kütleme hemen nefesim kesiliyor başım dönüyor,ağrısı belime vuruyor hareket ettikten ve öksürdükten sonra azalıyor.dinlendikten sonra halsiz kalıyorum nefes almakta zorluk çekiyorum.bir zaman uzandıktan sonra ayağa kalka biliyorum.bu durum esnasında yakınlarımda yüzümün hemen sarı olduğunu söylüyor.özel hastanede prof.olan kardiyolaga göründüm eforlu akg-holter-ekg-guatır kan testi-normal kan testi vb.tetkikleri yaptıktan sonra doktor bişeyin yok dedi.farklı bir tetkikmi yaptırmak gerekiyor.bu durum normalmidir.beni bu durum çok tedirgin ediyor.

 170. Cihangir
  Şubat 14th, 2015 @ 22:35

  merhaba hocam benim 10 yaşından beri başlayan bir kalp hastalığım var doktorlar o zamanlar eklem romatizması,kalp romatizması falan dediler koruyucu igne verdiler ama hiç bi işe yaramamış doktorların uyguladıkları tedavi şimdi 20 yaşındayım ve kalp kapakcığı ameliyatı olmam gerek bu ameliyatın riski nedir ve ameliyatdan sonra yaşıtlarım gibi olabilirmiyim yoksa 80 lik dede gibi her köşe başında soluk soluga mı kalacagım doktor bey (cevabınız için şimdiden tşk ederim)

 171. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 16th, 2015 @ 07:16

  Romatizmal kapak hastalığı ilerleyici olup, penisiln tedavisi ile bu ilerleme durmaz. Ameliyat ile sağlığınıza kavuşacaksınız. Sadece kullanacağınız kan sulandırıcı ilaçlar için düzenli takip gerekecektir.

 172. Ramazan
  Şubat 20th, 2015 @ 17:32

  Hocam benim sorunuma’da yorum yaparmısınız.şimdiden teşekkür ederim.
  Ramazan

 173. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 21st, 2015 @ 07:43

  tetkiklerininz normal çıkmış. ek tetkik gereksiz. düzenli spor şikayetlerinizi azaltacaktır.

 174. yeşim
  Şubat 25th, 2015 @ 16:53

  Sayın hocam kalbim sürekli agrıyor yaş 35kilo 47 bir ay önce EKG eko efor ve ilaçlı akciğer tomografi çekildi hepsi temiz çıktı bu testlere güvenmelimiyim sol omuzuna elimle bastırınca agrıyor kalpteki agrım iman tahtasında degil gögsümün sol tarafında koltuk altına vuruyor agri bbazen az bazen çok oluyor başka belirtiler yok iki aydır böyle yardım edin lütfen kendimi kalp hastası zannediyorum ve korkuyorum

 175. nazlı
  Şubat 26th, 2015 @ 10:11

  hocam yaklaşık 5 ay önce doktora gittim merdiven çıkarken nefes nefese kalıyorum ekg çekildi doktorum bakıp ciddi birşey yok dedi benim kafama takıldı ciddi birşey yok demesi ne demek ufakta olsa birşey varmı.daha sonra kalp yetmezliği varmı diye utrasona girdim herhangi birşey yok dedi ama bu ciddi birşey yok derken ne demek istedi çok rica ediyorum beni aydınlatırmısınız

 176. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 26th, 2015 @ 13:49

  Yapılan testler normal ise stres yapmanıza gerek yok. Gezici ağrılar için ağrı kesici tedavi alabilirsiniz.

 177. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 26th, 2015 @ 13:51

  şikayetlernizin kalp kaynaklı olmadığını kastetmiştir. testleriniz normal ise stres olmanıza gerek yok.

 178. nazlı
  Şubat 26th, 2015 @ 16:11

  çok teşekkür ederim ,alakanız için

 179. sare
  Şubat 27th, 2015 @ 12:26

  hocam ekg çekilirken çok heyecanlanıyorum kalbim yerinden çıkacakmış gibi oluyor.bu durum ekg nin sonucunu kısmide olsa değiştirirmi

 180. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 28th, 2015 @ 06:54

  heyecan ekg ye çarpıntı olarak yansıyabilir ancak genel değerlendirmeyi etkilemez.

 181. Selçuk
  Mart 2nd, 2015 @ 12:35

  Hocam temmuz 2014’te grip oldum. İlk gün hastanede serum verdiler, ilaçlarımı kullandım, boğazım yutkunamayacak derecede acıyordu. 3.gün iyileştim dediğimde gögüs bölgemde, boynumda aşırı derecede ağrı oldu. Bu ağrı 3 saat sürdü ve bitti. Ağrı bittikten hemen sonra hastaneye gidebildim. Kan tahlilinde protonin yüksek çıktı ve anjiyo yaptılar. Sonra da her şey normal dediler ve taburcu ettiler. Aradan 7 ay geçti. Ben tekrar grip oldum. Aynı senaryo tekrar etti. Boğaz acım geçtikten hemen sonra bu ağrı oluyor. Bu durum kalbimde her hengi bir hasar bırakmamış. Bunu söylediler ve grip olmayacaksın dediler. Beta mikrobu olabilir denildi fakat çocuklarda daha sık görülüyor dediler. Ben 30 yaşındayım ve son iki sefer grip olduğumda bunlar geldi başıma. Sizin yorumunuz nedir acaba bu konuda. Ne yapmam gerekiyor. Grip olmamak mümkün değil çünkü.

 182. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 2nd, 2015 @ 21:24

  Miyokardit denilen kalp kası iltihabı yaşamışsınız. Genelde grip sonrası daha sık izlenir. Ancak her grip hastalığı tetikleyecek anlamına gelmez. Grip aşısı olmayı unutmayın.

 183. ayse
  Mart 4th, 2015 @ 09:26

  Sayın hocam sol kürek kemigim çok agrıyor sallayınca kollarımı küt küt kutluyor ve kalbimde agrıyor kardiyoloji tüm testleri yaptı kalbin iyi dedi ama kalp agrım geçmiyor sırt agrılarım çok oluyor ne yapmam gerek bende panik atak da başladi

 184. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 5th, 2015 @ 09:10

  Sonuçlarınız normalse ağrı kesici tedavi faydalı olabilir.

 185. ayse
  Mart 5th, 2015 @ 09:34

  Hocam peki kalp agrısı günlerce sürermi bu kalp agrisi nasıl geçecek her an kalp krizi geçireceği diye çok korkuyorum ilginize teşekkürler iyiki varsınız

 186. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 6th, 2015 @ 12:45

  Ağrınız kalp kaynaklı görünmüyor. Ağrının diğer sebeplerine yönelik genel muayene faydalı olur.

 187. oguz
  Mart 6th, 2015 @ 16:11

  Hocam 2 gündür gögüs agrim var agrilarin ilk gün sol tarafimdaydi simdi sağ tarafta ara ara agrı var acile gittim ekgmi bide akciger filmimi cektiler ikiside normal cikti neden olabilir bu agrilar

 188. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 7th, 2015 @ 09:43

  Göğüs ağrılarının en sık sebebi kas ağrılarıdır. O açıdan muayene olmanız faydalı olur.

 189. Mehmet Emin
  Mart 12th, 2015 @ 17:59

  Hocam sırt ustü yatarken kalbim durmuş gibi bir anda sıçrıyorum, yatakta oturma pozisyonuna geciyorum. Yastigi sirtim a alim yarım oturur gibi yattigimda bi sıkıntı olmuyor. yan ve yuzü koyu yattigim zaman olmuyor.. sebebi ne olabilir ?

 190. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 12th, 2015 @ 20:47

  şikayetler net bir hastalık düşündürmüyor. kalp zarı hastalıkları açısından eko yaptırmanız faydalı olur.

 191. hamza korkmaz
  Mart 12th, 2015 @ 21:17

  Merhabalar hocam 1 haftadan belli kalp agrim var mide bulantisi bas donmesi var bilinc kaypi yasiyorum halsizlik yok spor yapabiliyorum boyum 173 kilom 93 sporu.2 hafta onceden birakmistim simdik baslayacagim bayilma gibi durumlar olacak gibi hissetiyorum sol kolda agri yok sadece kalp agrisi var ne yapmaliyim korkuyorum yasim 17 lutfen cevaplandirin

 192. Özge Vural
  Mart 13th, 2015 @ 23:42

  Merhabalar , ben 25 yaşındayım. üç hafta kadar önce gece uyumadan önce aşrı hızlı bir kalp çarpıntım oldu apar topar acile gittik. acildeki doktor ekg çekti ve kan testi yaptı. kalp krizi olmadığını muhtemelen panik atak olduğu söyledi. sonraki gün kardiyoloğa gittik. Ultrason Ekg ve kan sonuçlarım hep temiz , Holterr sonucunda ise hafif sinüs taşikardi çıktı bir ay süreyle concor kullanmamı önerdi doktor ama o kadar nefes darlığı yaptıki bırakmak durumunda kaldım. sizce tekrardan bir kardiyoloğa gitmem gerekir mi yoksa durum psikiyatrik mi ? çünkü nabzım hep 90 100 arası ve sürekli çok endişeliyim . her an kalbime bişi olucakmış gibi hissediyorum. şimdiden teşekkürler.

 193. Ayşe35
  Mart 13th, 2015 @ 23:57

  Hocam Merhaba babam 66 yaşında,geçtiğimiz hafta bir baygınlık geçirdi,ağzında köpük vardı ve 20dakika içinde kendi kendine ayıldı fakat,bi süre bilinç bulanıklığı yaşadı,daha sonra kendine geldi.112 çağırmıştım şeker tansiyon ve satirasyon normal deyip hastaneye götürmeye gerek yok dediler fakat ben yine de götürdüm.orda yapılan tahlillerde Troponin1 0,103 CK-MB (kütle) 2,65 çıkmıştı.Devlet hastanesi de bıraktıktan sonra içime sinmediği için aynı gece bir de özel acile götürdüğümde ise HS Troponin1 72.1 çıkmıştı.Acil deki dr nöbet olduğunu düşünüyoruz yarın kardiyoloji ve nörolojiye çıkacaksınız dedi ve biz ertesi sabah eeg çektirdik ve sonucumuzu ekte yolluyorum.ayrıca eko sonucumuz ve olaydan 6 gün sonraki troponin değerimiz de ekte mevcut.şimdi şöyle bir sorum var hocam,nöroloji drumuz der ki bu olay epileptik bir nöbete bağlı oluşmuş olup kalp krizi ile alakası yoktur.epileptik krizlerde troponin artar.fakat kardiyoloji dru ise bu riskli bir durumdur hemen anjiyo yapılması gerekir diyor.çok büyük ikilemde kaldık.bu sonuçlara göre babamın kalp krizi geçirmiş olması mı epilepsi nöbetingeçirmişnolması mı muhtemeldir.Eko dada bikaç birşey çıkınca çok tedirgin olduk.buarada şuan epixx xr ilacına başladı aynı zsmanda saneloc ve coraspin başladı,tansiyon ilacı da var ve metformin kullanıyor.bu durumda sizin düşüncelerinizi almak istiyorum hocam.Eko sonucunda:sol ventrikül sistolik işlevi normal,sol ventrikül diastolik disfonksiyonu ve konsantrik hipertrrofisi ve EF %54 yazıyor.
  eeg sonucumuzda epileptik bir bozukluğun varlığından bahsediliyor.Beyin mr sonucunuzda ise minimal atrofik değişiklik yazıyor.

 194. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 14th, 2015 @ 09:44

  Bilinç kaybı varlığı nörolojik muayene gerektirir. Sonrasında kardiyolojiye muayene olabilirsiniz.

 195. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 14th, 2015 @ 09:45

  Concor yarım tablete düşülebilir. Öncelikle panik durumu ile başedilmesi gerekiyor.

 196. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 14th, 2015 @ 09:47

  Sıkıntı ön planda epilepsiye bağlı görünüyor. Ancak bu durum beraberinde kalp hastalığı olmayacağı anlamı taşımaz. Nörolojik açıdan toparlandıktan sonra anjiyografi uygulanabilir.

 197. hamza korkmaz
  Mart 14th, 2015 @ 21:46

  Hocsm cevap verin lutven

 198. Ahmet
  Mart 18th, 2015 @ 09:03

  Meraba doktor bey. 21 yasındayım 2 yıldır gogus agrım var ve en az 7 8 doktora gıtmeme ragmen ekg eko efor kan testi holter takılmasına ragmen bişey cıkmadı ancak agrılar gecmiyor . özellikle heyecanlanınca maç izlerken vs boynumdan sağ tarafa agrı çok oluyor ve kalbim inanılmaz atıyo. yaş 21 yalnız 50 yasında gibi hissediyorum yaşam kalitem düştü resmen. ne yapmam gerek testleri en son ocakta yaptırdım 3 ayda bişey gelişme olasılıgı yoktur sanırım ?

 199. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 18th, 2015 @ 10:20

  Sonuçlarınız normal çıktıysa kardiyoloji dışındaki branşlara yönelmeniz iyi olacaktır.

 200. hamza korkmaz
  Mart 20th, 2015 @ 23:21

  allah hepinize bizede sifa versin iman versin

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin