Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

KALP KRİZİ NEDİR?

Posted on | Mart 25, 2010 | 716 Comments

Kalbi besleyen koroner damarların ani tıkanması sonucu oluşan klinik durumdur.

Kalp Krizi Önemli Bir Hastalık mıdır?

Toplumda önde gelen ölüm sebeplerinden biridir

Kalp krizi geçiren hastalarda ölüm yüzdesi %35-40 a kadar çıkmaktadır.

Kalp krizi geçiren hastaların % 20 si bir sağlık kuruluşuna başvurmadan kaybedilmektedir.

Kalp krizi tanısıyla hastaneye başvuran ve tedavi altına altına alınan hastalarda ölüm yüzdesi %8 e kadar düşmektedir.

Kalp Krizi Bulguları Nelerdir?

Gögüs ağrısı, sol kol ağrısı, göğüste sıkıntı hissi, nefes darlığı, çarpıntı, terleme, halsizlik, bulantı, kusma, baş dönmesi, baygınlık, ani bilinç kaybı görülebilir.

Kalp Krizi Tanısı Nasıl Konulur?

Muayene, elektrokardiyografi, kan tetkikleri, gerekirse ekokardiyografi ile tanı konulur.

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı?

Kalp krizini düşündürecek şikayetleri olan bir kişi en yakın sağlık kurluşuna başvurmalıdır. Şikayetleri ciddi ve hareket edemeyecek durumda ise yatay pozisyonda uzanmalı, mümkünse bir aspirin çiğneyip yutmalı, kalp hastalığı için tedavi alıyorsa dilaltı almalı ve sağlık kuruluşuna nakil için yakınlarından veya 112 den yardım istemelidir.

Kalp Krizi Hangi Yaşlarda Sık Görülür?

Genel olarak 40 yaşın üstündeki kişilerde daha sık görülmekte ve yaşla bu sıklık artmaktadır. Yinede son dönemde kalp krizi görülme yaşı gittikçe düşmektedir. 30 yaş altında görülen kalp krizleri şaşırtıcı bir olay olmaktan çıkmıştır.

Kalp Krizi Riskini Önceden Belirlemek Mümkün mü?

Risk faktörlerinin ortaya konması ve muayene, EKG, kan tetkikleri, efor testi, ekokardiyografi, sintigrafik tetkikler, çok kesitli bilgisayarlı tomografi, gerekli görülürse koroner anjiografi gibi testlerle koroner kalp hastalığı tanısı konulup, kalp krizi riski önceden tahmin edilebilir.

Ani Üzüntü, Heyecan, Stres Kalp Krizine Yol Açarmı?

Koroner kalp rahatsızlığı olan, kalp damarlarında yağ plakları gelişen birinde; ani psiklojik stres bu plaklarda çatlama ve pıhtı birikimine yol açarak bir kalp krizine yol açabilir.

Kalp Krizi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir kardiyoloji merkezinde, koroner yoğun bakım şartlarında tedavi yapılmalıdır.

Hastanın başvuru zamanı ve geçirilen kalp krizinin tipine göre tedavi şekli değişebilir.

Hastaneye erken başvurmak tedaviye daha iyi cevap alınmasını sağlar.

Standard ilaç tedavisi yanında; koroner anjiografi sonrası PTCA+stent, trombolitik tedavi denilen pıhtı eritici spesifik ilaç tedavisi ve gerekirse acil ameliyat uygulanan tedavi yöntemleridir.

Tedavide başarı oranı %80 nin üstündedir.

Kalp Krizi Risk Faktörleri Nelerdir?

Erkek cinsiyet, ileri yaş, ailede kalp hastalığı olması, şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol değerlerinin yüksek olması, sigara, aşırı alkol alımı, şişmanlık, senil (hareketsiz) yaşam, stres, kalp hastalığı tanısı konan kişiler, felç geçiren kişiler.

Kalp krizi açısından risk faktörlerine sahip kişilerin kontrol için bir kardiyoloji merkezine başvurması ve gerekli kontrollerini yaptırması oluşabilecek bir kalp krizi riskini en aza indirecektir.

Kalp Krizi Geçirken Ne Yapmalı?

Kalp krizini düşündüren ağrınız olursa aşağıdaki uygulamaları yapmanız önerilir:

 • Paniğe kapılmayın,
 • Eğer yalnız değilseniz hemen uzanın,
 • En yakın ambulans sistemini arayın ve durumu bildirin,
 • Eğer yakınınızda sizi sağlık kuruluşuna hızla ulaştıracak bir ambulans sistemi yoksa, yakınlarınızdan sizi yürütmeden en yakın hastaneye ulaştırmalarını isteyin.

Hastane Aşaması:

Acil servise ulaştığınız zaman acil hekimi sizin durumunuzu değerlendirdikten sonra hızlı bir EKG( elektrokardiygrafi) çektirecektir.

Bir kalp krizi geçirip geçirmediğiniz bütük olasılıkla bu şekilde anlaşılacaktır. Bazı durumlarda EKG tek başına kalp krizi tanısı koymak için yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda kan tetkikleri istenir. Gerekli görülürse EKG ve kan tetkikleri tekrar edilebilir ve kesin tanı için hasta müşahede altında tutulabilir.

Kalp krizi tanısı konulduğu andan itibaren hasta takip için koroner yoğun bakım ünitesine alınır. Geçirilen kalp krizinin şekline göre ilaç tedavisi veya koroner anjiografi kararı alınır. Anjiografi sonrası balon- stent uygulanması veya acil bypass kararları alınabilir. Anjiografi planlanmayan hastalarda standard ilaç tedavisi ile birlikte kalp damarında oluşan pıhtıyı eritmeye yönelik özel geliştirilmiş ilaçlar kullanılır.

Kalp krizi ile birlikte kalp fonksiyonları önemli oranda bozulabilir. Erken tanı ve tedavi ile hasar gören kalp dokusu miktarı en aza indirilir.

Tedavi sırasında hayatı tehtit edici ritim bozuklukları, kalp yetersizliği, solunum yetersizliği gelişebilir. İhtiyaç duyulan durumlarda hastalara geçici kalp pili takılabilir. Solunum yetersizliğine giren hastalar solunum cihazına bağlanarak takip edilirler.

Başarılı bir şekilde tedavi gören hastalar genellikle 48 saat sonunda takip için koroner yoğun bakımdan servise transfer edilirler.

Sorularla Kalp Krizi

Kalp ölümleri hızla artıyor, bunun sebebi nedir?

Her şeyden önemlisi toplum olarak bu ölümlere genetik yapımız ve değişen yaşam şeklimiz sebep oluyor. Hareketsiz bir yaşam sürdürüp egzersiz, spor yapmıyoruz. Dengeli beslenmiyoruz. Sigara içiyoruz. Önerilen tedavileri çoğunlukla aksatıyoruz. Bütün bunlar kalp kaynaklı ölümlerin artmasına sebep oluyor.

Sağlıklı kalbi olan da kalp krizi geçirirmi?

Daha öncesinde kalp ile ilgili muayene olup, sonuçları normal çıkan hastalarda kalp krizi görülebilmektedir. Ancek bu oran düşük olup genelde büyük bir üzüntü, heyecan veya ani stresle birliktelik gösterir.

Gençler arasında kalp ölümlerinin artmasının nedeni nedir?

İşsizlik veya yoğun iş temposu, sosyal statü, sigara, yanlış beslenme, stres gibi unsurlar çok etkili. Özellikle yoğun tempoyla çalışan genç işadamlarının kalp sağlığına dikkat etmeleri gerekir.

Kalp krizi nasıl belirti verir? Ne kadar süre önce belirtiler başlar?

Bazen hiç belirti vermeyebilir. İlk belirti bir kalp krizi olabilir ve geçirilen krizle kişi hayatını kaybedebilir. Bazı durumlarda ise kalp krizi geçirilir ve kişi hiç farkında olmaz. Daha sonra yapılan tetkiklerde tesadüfen rastlanılır. Bu son durum şeker hastalarında daha sıktır.Bu grup hastalığa toplumda gizli gelişen kalp hastalığı denmektedir ve kalp hastalığı mevcut kişilerde % 20 lik bir grubu oluştururlar. Kalp krizi genellikle boyuna, kola ve sırta yayılan gögüste baskı ve yanma ile kendini gösterir.

Kalp krizi geçiren biri kriz anında ne yapmalı?

Yalnız başınaysa öncelikle panik yapmamalı; eğer kullandığı kalp ilacı (dilaltı) varsa önce onu içmeli; bir kanepeye uzanmalı ve ayaklarını yüksek bir yere koymalı; 10 dakika sonra ağrı geçmediyse, dialtı ilacından yeniden almalı. Eğer ağrı dinmiyorsa, bir ambulans çağırıp, dış kapıyı açarak kanepeye uzanıp sakince beklemeli.

Ailede kalp hastalığı hikayesi olanlar nasıl tedbir almalı?

Kalp hastalığı açısından düzenli kontrollere gitmeli ve yaşam tarzına dikkat etmelidir.

Büyük üzüntü kalbi hasta edermi?

Kalbin en büyük düşmanlarından biri adrenalindir. Adrenalin korku,heyecan ve üzüntü gibi durumlarda yükselir. Adrenalin yükselmesine sebep olan durumlar bir kalp krizini tetikleyebilir.

Erkekler neden daha çok kalp krizi geçiriyor?

Genetik, hormonal vede çevresel faktörlerin yol açtığı bir durum. Menapoz öncesi bir kadın kendinden 10 yaş genç bir erkekle kalp hastalığı açısından eşit riske sahiptir. Menapoz sonrası kadınlardaki kalp hastalığı rsiki artmakla beraber hiçbir zaman erkeklerin sahip olduğu risk düzeyini geçmemektedir.

Mini Test- Kalp Krizi Belirtileri:

 1. göğsünüzde tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı var mı?
 2. Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılma gösteriyormu?
 3. Ağrıyla birlikte soğuk terleme, mide bulantısı var mı?
 4. Ağrı ile birlikte nefes darlığı, baş dönmesi, baygınlık hissi yaşıyormusunuz?
 5. Anne ve babanızda kalp hastalığı; sizde bilinen şeker hastalığı, yüksek kolesterol var mı?
 6. Daha önce kalp krizi geçirdiniz mi?

Bu sorulardan çoğunluğuna cevabınız ‘evet’ cevabı verdiyseniz, muhtemel kalp krizi geçiriyor, ya da geçirme ihtimaliniz olabilir. Bu durumlarda öncelikle acil yardım çağırmanız veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir

Comments

“KALP KRİZİ NEDİR?” için 716 yorum yapılmış

 1. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 13th, 2017 @ 08:09

  Soğuk havanın solunması nefes darlığı, geçici göğüs ağrıları yapabilir. Kardiyolojik tetkikler normal ise ek tedaviye gerek kalmayacaktır.

 2. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Ocak 13th, 2017 @ 08:12

  Pozisyon ile değişen ağrılar genelde kas kaynaklıdır. kalp zarı iltihapları benzer bulgular verebilir. kardiyolojik muayene faydalı olur.

 3. refigul
  Ocak 15th, 2017 @ 17:17

  hocam kizim uc aylikken uzuntuden tansiyon yukselmesi yasamistim nirmal tansiyonum 10/6 olurdu 15/10falan cikmisti..sonra koydeki saglik ocaginda iki gun olcturdum kucuk yine yuksekti..dahiliyeye gitum 13/9 olctu ve emziriyorum diye alfamet ve pasiflora verdi..alfameti kullandim bir ay kadar sonra duzenli takip ettim tuzsuz yedim ve bir yil hep normaldi tansiyon…bu olaydan 10aysonra carpinti olayi yasadim ve panik atak dedi bir kardiyolog digeri ritim bozukluguda var dedi ve concor kullanmaya basladim…hala tansiyon normaldi ama concor kullanmaya basladiktan 8ay kadar sonra geceleri uykudan uyandiran mide bulantisi korkuyla titreme ve tansiyon yuksek ..acile gidene kadar dusuyo yolluyolar..ve bir yildir ayda bir bunu yasar oldum ve son zaman daha sik olmustu..yeniden dahiliyeye gittim beni muayen etmedwn direk piskiyatriye yolladi…ama ben uc yil once tansiyon yukselmesi yasadigimi soledigimi unuttm ..sizce ne yapmaliyim..daha once tansiyonum gunduz yukselmisti ama bu bir yildir geceleri midede bulanti hissiyle uyanim titreme ama disler istemsiz carpiyo korku tansiyon yuksek bisey olacak die…tansiyon hastasimiyim yoksa gercwkten psikolojikmi…kardiyolojiyemi gitmeliyim..cok tesekkur ederim…

 4. Melisa
  Ocak 30th, 2017 @ 17:31

  Hocam benimde sol kolum daha önce kırıldı ve doktorun izni olmadan çıkardım ve ben bütün işlerimde sol kolumu kullanırım yazı yazarken bile kalbim çok sıkışıyo nefesim daraliyo bas dönmesi yapıyor ve gozumede vuruyor ve bunun kalbe bir zararı var mi

 5. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Şubat 3rd, 2017 @ 10:18

  Sol koldaki sıkıntı ile kalp şikayetleri bağlantılı gözükmüyor. Muayene olmanız faydalı olur.

 6. s
  Şubat 8th, 2017 @ 07:54

  carpinti var ve sinir stress.olinca sol gousum sikiyorlar.sanki

 7. sevda
  Mart 1st, 2017 @ 20:22

  Ben de daha once kalbimdeki sag bosluktaki delikten dolayi anjio olmustum.Henuz on sekz yasindaydim operasyon gecirdigimde hatta doktorlar beni bir hafta kontrol altinda tutmuslardi cunku kalbimdeki sanirim epeyce buyuktu.Taburcu olduktan sonra bana verilen ecoprini kullanmadim Su anda 19 yasindayim.Saglikli oldugum kanisindaydim cunku.Sigara kullaniyorum ve asiri stresli biriyim.Son zamanlarda gogsumde ara ara olusan agrilar var.Ellerim ayaklarim soguk ter atiyor ve gogsumdeki agriyla beraber tenimde sarariyor.Nefes alip vermekte sorun yasiyorum.Yalniz daha sonra geciyo en fazla bir yarim saat boyle oluyo.Sizce hocam psikilojik bir neden mi bu yoksa kalbimde tekrar bir sorun mu oluyor.

 8. sevda
  Mart 1st, 2017 @ 20:28

  Ben de kalbimin sag boslugundaki delikten dolayi 18 yasinda anjio oldum. Doktorlar beni bir hafta taburcu etmeyip kontrol altinda birakmislardi.Su anda 19 yasindayim.Bana verilen ecoprini kullanmadim.Yalniz sigara kullaniyorum. Ve asiri stresli bir insanim. Son zamanlarda ara ara gogsumde agri ve nefes darligi yasiyorum.Ellerim ve ayaklarim soguk ter atiyor ve bununla beraber tenim sarariyor.Bu en fazla yarim saat suruyor. Sizce hocam bu psikolojik bir sebebtenmi kaynaklaniyor yoksa kalbimdemi bir sorun var?

 9. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 2nd, 2017 @ 09:11

  Şikayetler ön planda stres kaynaklı görünse de kalp kontrollerini ihmal etmemek gerekir.

 10. Hikmet
  Mart 4th, 2017 @ 10:41

  Merhaba hocam 26 yasinda bayanim sigaram yok kolestrol seker tansiyon yok ailemde genc kalpten olen yok genelde 50 yas uzeri efor testine girdim gogus agrisi kol agrisi sikayetiyle bruce total exercise time 10.01 max hr 196 bpm 101% of max predicted 194 bpm max bp.maximum workload 11.80 mets max st level -0.18 mV in III exercise stage 2 5.50 location number.*0* ne demek ?

 11. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 7th, 2017 @ 06:10

  Hedef kalp hızına ulaşılmış efor testinden bahsediliyor.

 12. Mustafa
  Mart 10th, 2017 @ 16:24

  Hocam sol tarafa yaptığımda çarpıntı oluyor

 13. Dilan
  Mart 22nd, 2017 @ 01:13

  Hocam son bir kaç gündür ilk başta stres yahut psikolojik olduğunu düşündüğüm sol koluma vuran göğüs ağrıları yaşamaya başladım, üç gündür belli saatlerde yokluyor, ilk gün panik atak gibi bir şeydir dedim önemsemedim fakat gitgide hareketim kısıtlanmaya başladı terleme, bilinç kaybı, ölüm korkusu, mide bulantısı gibi şeyler hissetmiyorum nefes darlığı ve baskı hissediyorum, köprücük kemiğimin altından itibaren ağrıyor, bir senedir metilfenidat etken maddeli bir ilaç kullanıyorum böyle bir yan etki yapabilir mi?

 14. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Mart 23rd, 2017 @ 10:27

  Şikayetler ön planda kalp hastalığını düşündürmüyor. ilaç yan tesiri açısından hekiminizle iletişime geçebilirsiniz.

 15. leyla
  Nisan 3rd, 2017 @ 08:55

  Mrh hocam yaklaşık bundan üç ay once kalbimde çok kötü ağrı kolumda uyuşma ve bilinç kaybı yaşadım gene de dr a gitmedim o günden beri kalbimde sürekli ağrı hissediyorum ve bu agri aynı hizada sırtıma da veriyor daha 23 yaşındayım ama çok acı çektim. Kalp krizi geçirmiş olabilirmiyim

 16. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Nisan 12th, 2017 @ 10:54

  Şikayetler ilk planda kalp krizi ile uyumlu görünmüyor. Şikayetlerde gerileme yoksa muayene faydalı olacaktır.

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin