Kalp ve damar sağlığı hakkında aradığınız herşey

kalbini sev!

KALP KRİZİ NEDİR?

Posted on | Mart 25, 2010 | 634 Comments

Kalbi besleyen koroner damarların ani tıkanması sonucu oluşan klinik durumdur.

Kalp Krizi Önemli Bir Hastalık mıdır?

Toplumda önde gelen ölüm sebeplerinden biridir

Kalp krizi geçiren hastalarda ölüm yüzdesi %35-40 a kadar çıkmaktadır.

Kalp krizi geçiren hastaların % 20 si bir sağlık kuruluşuna başvurmadan kaybedilmektedir.

Kalp krizi tanısıyla hastaneye başvuran ve tedavi altına altına alınan hastalarda ölüm yüzdesi %8 e kadar düşmektedir.

Kalp Krizi Bulguları Nelerdir?

Gögüs ağrısı, sol kol ağrısı, göğüste sıkıntı hissi, nefes darlığı, çarpıntı, terleme, halsizlik, bulantı, kusma, baş dönmesi, baygınlık, ani bilinç kaybı görülebilir.

Kalp Krizi Tanısı Nasıl Konulur?

Muayene, elektrokardiyografi, kan tetkikleri, gerekirse ekokardiyografi ile tanı konulur.

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı?

Kalp krizini düşündürecek şikayetleri olan bir kişi en yakın sağlık kurluşuna başvurmalıdır. Şikayetleri ciddi ve hareket edemeyecek durumda ise yatay pozisyonda uzanmalı, mümkünse bir aspirin çiğneyip yutmalı, kalp hastalığı için tedavi alıyorsa dilaltı almalı ve sağlık kuruluşuna nakil için yakınlarından veya 112 den yardım istemelidir.

Kalp Krizi Hangi Yaşlarda Sık Görülür?

Genel olarak 40 yaşın üstündeki kişilerde daha sık görülmekte ve yaşla bu sıklık artmaktadır. Yinede son dönemde kalp krizi görülme yaşı gittikçe düşmektedir. 30 yaş altında görülen kalp krizleri şaşırtıcı bir olay olmaktan çıkmıştır.

Kalp Krizi Riskini Önceden Belirlemek Mümkün mü?

Risk faktörlerinin ortaya konması ve muayene, EKG, kan tetkikleri, efor testi, ekokardiyografi, sintigrafik tetkikler, çok kesitli bilgisayarlı tomografi, gerekli görülürse koroner anjiografi gibi testlerle koroner kalp hastalığı tanısı konulup, kalp krizi riski önceden tahmin edilebilir.

Ani Üzüntü, Heyecan, Stres Kalp Krizine Yol Açarmı?

Koroner kalp rahatsızlığı olan, kalp damarlarında yağ plakları gelişen birinde; ani psiklojik stres bu plaklarda çatlama ve pıhtı birikimine yol açarak bir kalp krizine yol açabilir.

Kalp Krizi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir kardiyoloji merkezinde, koroner yoğun bakım şartlarında tedavi yapılmalıdır.

Hastanın başvuru zamanı ve geçirilen kalp krizinin tipine göre tedavi şekli değişebilir.

Hastaneye erken başvurmak tedaviye daha iyi cevap alınmasını sağlar.

Standard ilaç tedavisi yanında; koroner anjiografi sonrası PTCA+stent, trombolitik tedavi denilen pıhtı eritici spesifik ilaç tedavisi ve gerekirse acil ameliyat uygulanan tedavi yöntemleridir.

Tedavide başarı oranı %80 nin üstündedir.

Kalp Krizi Risk Faktörleri Nelerdir?

Erkek cinsiyet, ileri yaş, ailede kalp hastalığı olması, şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol değerlerinin yüksek olması, sigara, aşırı alkol alımı, şişmanlık, senil (hareketsiz) yaşam, stres, kalp hastalığı tanısı konan kişiler, felç geçiren kişiler.

Kalp krizi açısından risk faktörlerine sahip kişilerin kontrol için bir kardiyoloji merkezine başvurması ve gerekli kontrollerini yaptırması oluşabilecek bir kalp krizi riskini en aza indirecektir.

Kalp Krizi Geçirken Ne Yapmalı?

Kalp krizini düşündüren ağrınız olursa aşağıdaki uygulamaları yapmanız önerilir:

 • Paniğe kapılmayın,
 • Eğer yalnız değilseniz hemen uzanın,
 • En yakın ambulans sistemini arayın ve durumu bildirin,
 • Eğer yakınınızda sizi sağlık kuruluşuna hızla ulaştıracak bir ambulans sistemi yoksa, yakınlarınızdan sizi yürütmeden en yakın hastaneye ulaştırmalarını isteyin.

Hastane Aşaması:

Acil servise ulaştığınız zaman acil hekimi sizin durumunuzu değerlendirdikten sonra hızlı bir EKG( elektrokardiygrafi) çektirecektir.

Bir kalp krizi geçirip geçirmediğiniz bütük olasılıkla bu şekilde anlaşılacaktır. Bazı durumlarda EKG tek başına kalp krizi tanısı koymak için yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda kan tetkikleri istenir. Gerekli görülürse EKG ve kan tetkikleri tekrar edilebilir ve kesin tanı için hasta müşahede altında tutulabilir.

Kalp krizi tanısı konulduğu andan itibaren hasta takip için koroner yoğun bakım ünitesine alınır. Geçirilen kalp krizinin şekline göre ilaç tedavisi veya koroner anjiografi kararı alınır. Anjiografi sonrası balon- stent uygulanması veya acil bypass kararları alınabilir. Anjiografi planlanmayan hastalarda standard ilaç tedavisi ile birlikte kalp damarında oluşan pıhtıyı eritmeye yönelik özel geliştirilmiş ilaçlar kullanılır.

Kalp krizi ile birlikte kalp fonksiyonları önemli oranda bozulabilir. Erken tanı ve tedavi ile hasar gören kalp dokusu miktarı en aza indirilir.

Tedavi sırasında hayatı tehtit edici ritim bozuklukları, kalp yetersizliği, solunum yetersizliği gelişebilir. İhtiyaç duyulan durumlarda hastalara geçici kalp pili takılabilir. Solunum yetersizliğine giren hastalar solunum cihazına bağlanarak takip edilirler.

Başarılı bir şekilde tedavi gören hastalar genellikle 48 saat sonunda takip için koroner yoğun bakımdan servise transfer edilirler.

Sorularla Kalp Krizi

Kalp ölümleri hızla artıyor, bunun sebebi nedir?

Her şeyden önemlisi toplum olarak bu ölümlere genetik yapımız ve değişen yaşam şeklimiz sebep oluyor. Hareketsiz bir yaşam sürdürüp egzersiz, spor yapmıyoruz. Dengeli beslenmiyoruz. Sigara içiyoruz. Önerilen tedavileri çoğunlukla aksatıyoruz. Bütün bunlar kalp kaynaklı ölümlerin artmasına sebep oluyor.

Sağlıklı kalbi olan da kalp krizi geçirirmi?

Daha öncesinde kalp ile ilgili muayene olup, sonuçları normal çıkan hastalarda kalp krizi görülebilmektedir. Ancek bu oran düşük olup genelde büyük bir üzüntü, heyecan veya ani stresle birliktelik gösterir.

Gençler arasında kalp ölümlerinin artmasının nedeni nedir?

İşsizlik veya yoğun iş temposu, sosyal statü, sigara, yanlış beslenme, stres gibi unsurlar çok etkili. Özellikle yoğun tempoyla çalışan genç işadamlarının kalp sağlığına dikkat etmeleri gerekir.

Kalp krizi nasıl belirti verir? Ne kadar süre önce belirtiler başlar?

Bazen hiç belirti vermeyebilir. İlk belirti bir kalp krizi olabilir ve geçirilen krizle kişi hayatını kaybedebilir. Bazı durumlarda ise kalp krizi geçirilir ve kişi hiç farkında olmaz. Daha sonra yapılan tetkiklerde tesadüfen rastlanılır. Bu son durum şeker hastalarında daha sıktır.Bu grup hastalığa toplumda gizli gelişen kalp hastalığı denmektedir ve kalp hastalığı mevcut kişilerde % 20 lik bir grubu oluştururlar. Kalp krizi genellikle boyuna, kola ve sırta yayılan gögüste baskı ve yanma ile kendini gösterir.

Kalp krizi geçiren biri kriz anında ne yapmalı?

Yalnız başınaysa öncelikle panik yapmamalı; eğer kullandığı kalp ilacı (dilaltı) varsa önce onu içmeli; bir kanepeye uzanmalı ve ayaklarını yüksek bir yere koymalı; 10 dakika sonra ağrı geçmediyse, dialtı ilacından yeniden almalı. Eğer ağrı dinmiyorsa, bir ambulans çağırıp, dış kapıyı açarak kanepeye uzanıp sakince beklemeli.

Ailede kalp hastalığı hikayesi olanlar nasıl tedbir almalı?

Kalp hastalığı açısından düzenli kontrollere gitmeli ve yaşam tarzına dikkat etmelidir.

Büyük üzüntü kalbi hasta edermi?

Kalbin en büyük düşmanlarından biri adrenalindir. Adrenalin korku,heyecan ve üzüntü gibi durumlarda yükselir. Adrenalin yükselmesine sebep olan durumlar bir kalp krizini tetikleyebilir.

Erkekler neden daha çok kalp krizi geçiriyor?

Genetik, hormonal vede çevresel faktörlerin yol açtığı bir durum. Menapoz öncesi bir kadın kendinden 10 yaş genç bir erkekle kalp hastalığı açısından eşit riske sahiptir. Menapoz sonrası kadınlardaki kalp hastalığı rsiki artmakla beraber hiçbir zaman erkeklerin sahip olduğu risk düzeyini geçmemektedir.

Mini Test- Kalp Krizi Belirtileri:

 1. göğsünüzde tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı var mı?
 2. Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılma gösteriyormu?
 3. Ağrıyla birlikte soğuk terleme, mide bulantısı var mı?
 4. Ağrı ile birlikte nefes darlığı, baş dönmesi, baygınlık hissi yaşıyormusunuz?
 5. Anne ve babanızda kalp hastalığı; sizde bilinen şeker hastalığı, yüksek kolesterol var mı?
 6. Daha önce kalp krizi geçirdiniz mi?

Bu sorulardan çoğunluğuna cevabınız ‘evet’ cevabı verdiyseniz, muhtemel kalp krizi geçiriyor, ya da geçirme ihtimaliniz olabilir. Bu durumlarda öncelikle acil yardım çağırmanız veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir

Comments

“KALP KRİZİ NEDİR?” için 634 yorum yapılmış

 1. Mustafa
  Eylül 3rd, 2016 @ 10:12

  sağolun hocam kas gevşetici kullaniyoum 3 gündür zaten 4gun daha kullanicam bir is yaparken de ağrı giriyor kas agrilari is yaparken de cikarmi sizce

 2. Mustafa
  Eylül 3rd, 2016 @ 11:46

  Hocam bi sorum daha olucak sol köprücük kemiğinin üstündeki damara doknunca şişlik geliyor elime yakinlarim normal diyor ara zira orda karincalanmada oluyor eğer bi tikaniklik yada sorun olsaydi kardiyojide yada kan tahlilinde cikarmi dimi saygilar

 3. Mustafa
  Eylül 3rd, 2016 @ 12:23

  Hocam sorumu cevaplarsaniz sevinirim ona gore bi daha gidicemde doktora yasim 19 sporcuyum sigaram alkolumda yok hocam

 4. Mustafa
  Eylül 4th, 2016 @ 15:21

  Hocam bi sıkıntim daha var boynumdaki damarlar seyiriyor yani bir anlik şiddetli atiyor sizce bu kas agrilari ile ilgili midir ?

 5. Murat
  Eylül 5th, 2016 @ 16:54

  Hocam merhaba yasin 20 benim nefes alirken sirtimda boynunda gogusumde agrilar oluyor 40 saniye sürüyor en fazla noktasalmi bolgeselmi bilmiyorum kardiyolojiye dahiliyeye göğüs hastaliklarina gittim bütün testleri yaptirdim EKG eko akciğer filmi kan testi sorun cikmadi doktor kas Agrisi yada usutmus olabilirsiniz dedi ve agri kesici ve kas gevşetici verdi ama son zamanlarda kaslari zorlayacak birşeyde yapmadim ama kilo verdim acaba agrilar bundan dolayimidir yoksa detayli muayene testlerine mi girmeliyim? Simdiden Tesekkur ederim kolay gelsin

 6. Murat
  Eylül 6th, 2016 @ 17:27

  Hocam merhaba kas agrilari ve kalp agrisinin farki nedir

 7. Mustafa
  Eylül 6th, 2016 @ 18:11

  Hocam göğüs ve sirt agrilari devam ediyorsa tekrar muayeneye gerek varmi

 8. Murat
  Eylül 6th, 2016 @ 21:04

  Merhaba sorumun cevabini merakla bekliyorum tesekkurler

 9. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 7th, 2016 @ 06:23

  boyun damarlarında belirginlik zaman zaman gözlenebilir. Ciddi sıkıntılı bir durum olsa eko bulguları bozuk çıkardı.

 10. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 7th, 2016 @ 06:23

  Hızlı kilo verme, düzensiz uyku ve yorgunluk gezici kas ağrıları yapabilir.

 11. Murat
  Eylül 7th, 2016 @ 12:50

  Teşekkürler kalp hastaligi belirtilerine benimkiler uyuyordu insan ister istemez kaygilaniyor hazimsizlik sirtta göğüs de agrilar var ama kamburlukdanda olabilir doktora çok gittim ama emin olmak için size sorayim dedim teşekkürler tekrardan

 12. Serkan
  Eylül 7th, 2016 @ 15:54

  Merhaba sol göğüsümde bugün 2-3saniyeliğine sıkışma oldu onun dışında ağrılarımda var sırtta göğüsümde. daha önceden kardiyolojiye gitmistim EKG ve eko bakildi doktor birşey yok dedi sizce ne olabilir?

 13. Serkan
  Eylül 7th, 2016 @ 16:25

  Hocam bu 2-3 saniyelik sol göğüs de olan sıkışma ekstrasistol olabilir mi bi sorun arz ederim acaba?

 14. Umit
  Eylül 8th, 2016 @ 10:43

  Merhaba zaman zaman ekimi kalbime goturdugumde atislari hissedemiyorum bunun sebebi ne olabilir teşekkürler

 15. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 8th, 2016 @ 13:19

  Sanilekik göğüs ağrıları genelde kalp kaynaklı değildir. Yapılan tetkikler normal ise ek kardiyolojik araştırmaya gerek kalmayacaktır.

 16. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 8th, 2016 @ 13:20

  Kalp atımı her zaman göğüsten hissedilmeyebilir. Boyundan nabız kontrolü ile atımlar takip edilebilir. Aritmi varsa ritim holter uygulanabilir.

 17. Umit
  Eylül 8th, 2016 @ 13:58

  Aritmi olup olmadiğini bilmiyorum hocam ama olsa doktor var derdi cunku bugun kardiyolojiye gittim eko ve EKG bakildi holter gerek olsa takardı herhalde. bi sorun göremedi psikolojik de olabilir mi acaba bu cunku bu aralar kalbime cok taktimda ufak şeyde endiseleniyorim düzensiz uykusuzluk da var

 18. Umit
  Eylül 8th, 2016 @ 14:13

  Nabız eğer gousden degilde boyundan hissediliyorsa bu aritmi yada ritm bozuklugumu oluyor?

 19. Emre
  Eylül 8th, 2016 @ 19:59

  Merhaba efor sonrası 3 saniyelik göğüs Agrisi oluyor doktora gittim EKG ve ekoda bi sorun cikmadi doktor fibromiyoloji(ağri hastaligi ) olabilir dedi siz ne diyorsunuz? Teşekkürler

 20. Mehmet
  Eylül 9th, 2016 @ 14:19

  Merhaba ben sporcuyum yasim 19 antremanda efor halindeyken sol gogusume 1-2 saniyelik agri giriyor kardiyolojiye dün girmiştim eko ve EKG bakilmisti doktor agrilarin kalpden kaynaklanmadgini söylemişti sizce de kas Agrisi yada başka bsey olabilir mi teşekkür ler

 21. Mehmet
  Eylül 9th, 2016 @ 21:21

  Meraba boyun damarima elimi dokundurduğumuzda zaman 5 saniye sureyle ses geldiğini hissettim acaba bu damarda tikaniklik yada başka bi şey olabilir mi teşekkürler
  Not:kardiyoloji muuayene yapildi birşey cikmamisti

 22. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 10th, 2016 @ 09:05

  Özellikle uyku bozukluklarında fibromiyalji gözlenebilir. Efor testi de yaptırmanız faydalı olacaktır.

 23. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 10th, 2016 @ 09:11

  Efor testi normal saptanmışsa ek tetkike gerek kalmayacaktır.

 24. Mehmet
  Eylül 10th, 2016 @ 17:52

  Efor testi yapilmadi EKG ve eko yapildi onun dişinda akciğer filmi kan tahlili nede bakildi birşey cikmadi. doktor gerek görmedi hocam agrilar kalp kaynaklı olmadigini söyledi onun dişinda gogusumun ortasina birşey yapisiyormus gibi hissediyorum acaba psikolojik mi .efor testi yapmak için doktora ne söylemem gerekir? Tesekkurler

 25. Murat
  Eylül 16th, 2016 @ 13:46

  Merhaba benim boynumda yururken anlık atimlar oluyor moralimi cok bozuyo gogusumdede oluyor daha önce kardiyolojiye 2 kere gitmiştim EKG ve eko bakilmisti sorun cikmamisti ama bu aralar çok olmaya başladı kaygimda var zaten kalbim 2 saniye yerinden cikicakmis gibi oluyo ek tetkike gerek var mi teşekkür ederim

 26. Murat
  Eylül 16th, 2016 @ 14:17

  Ek bilgi ayrıca kulagimda nabzin sesini de duyuyorum tesekkurler

 27. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 19th, 2016 @ 07:59

  Kardiyoloji muayenesinde efor testi talebinde bulunabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 28. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 19th, 2016 @ 08:04

  Ritim bozukluğu tanısı için ritim holter tetkiki yaptırmanız faydalı olacaktır.

 29. Tarık
  Eylül 19th, 2016 @ 20:55

  Merhaba dinlenme halindeyken kalbim biran yerinden cikicakmis gibi oluyor bir saniyelik bir şey oluyor nabzim 70-90 arasi oluyor yani nabizda sorun yok onceden kardiyolojide cogu tetkiki yaptirmistim eko ve EKG bsy cikmamisti kalpden yana hastaligimda yok sadece son zamanlarda cok kilo verdim 5 kilo stresden kaygidan olabilirmi .sizce bu anlık kisa carpintinn sebebi nedir tsk

 30. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 20th, 2016 @ 13:37

  Stres kaynaklı çarpıntı atakları sıktır. Ritim holter testi faydalı olacaktır.

 31. Tarık
  Eylül 21st, 2016 @ 15:19

  Peki hocam birşey daha sorucaktim evde tansiyon alrtim var olcuyorum bu alet ritm bozukluğu nu da algılayan ili görmüş bende olctugum zaman ara sira ritm bozukluğu var diyo ne kadar guvenebilirim alete yada dediğiniz gibi kardlojiye holter için bidahami gitmeliyim tesekkurler

 32. Halit
  Eylül 23rd, 2016 @ 20:49

  Merhaba ben sporcuyum 3 antrenman sirasinda gogusumun ortasinda agri yanma oluyor antrenman bittiginde geçiyor yaptigim spor agir ve ben 3 aydir yapmiyordum biranda basladigimdan olabilir mi bide hocam daha önce 4 kez kardiyolojiye gittiğim için ailem bi daha gitmeme gerek yok diyip daha onceden bisey cikmadigi icin gecistiriyo ben şüphe duyuyorum tskrlr

 33. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 24th, 2016 @ 05:40

  Tansiyon cihazı ile ritim analizi net olarak yapılamaz.

 34. Doç. Dr. Ahmet Karabulut
  Eylül 24th, 2016 @ 05:54

  Sporla ilişkili göğüs ağrıları genelde kas zorlanmasına bağlıdır. Ancak mutlak kardiyolojik muayene gerektirir.

Yorum gönder

Doç. DR Ahmet Karabulut
KARDİYOLOJİ UZMANI

drkarabulut@gmail.com
GSM: +90.505.3577477

Abone ol

ACIBADEM ATAKENT HASTANESİ

Acıbadem

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem

RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

RANDEVU

KALBİNİSEV.ORG TWİTTER’DA!

ARAMA

Admin